etonning vaarwegen gehalveerd Respect voor elkaar en voor de natuur 13 Opnieuw financiële tegenvallers voor Schouwen-Duiveland Oplossing nabij voor klederdrachtcollectie Pro Auto wil af van 30-kilometerzones WIsA lecreatievaart op Grevelingen en Veerse Meer dupe van rijksbezuiniging Kabbelaarsbank uitgediept Rioolstelsel Dreischor op de schop -v r:M\ Trammuseum klaar voor nieuw seizoen VAC tevreden zeeuwse almanak Staanplaatsen ze waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 8 april 2004 mNEMAKE - Rijkswater- [aat Zeeland gaat toch bezuini- IB op de betonning van de re- ptievaart. Ruim de helft van k boeien verdwijnt met ingang dit seizoen. Bovendien is ut uitgesloten dat er volgend ur helemaal meer geen recrea- ietonnen zullen liggen, aldus „ontvoerder J. van Corp. inde 780 tonnen die vorig jaar e vaarwegen en ondieptes mar- eerden in de Grevelingen en et Veerse Meer, worden er deze «k slechts 315 teruggeplaatst, aarbij gaat het om aanvullen- ibetonning voor de recreatie- urt De markering van de nofdvaargeulen blijft gehand- aaid. ZO heeft Rijkswaterstaat Surfgebied iCHARENDIJKE - Surfgebied [ibbelaarsbank wordt in de pe- tode van dinsdag 13 april tot en Kt vrijdag 28 mei gedeeltelijk fgesloten. iet surfgebied wordt uitgediept de'overlast van de - scherpe apanse oesters te beperken. Daarmee blijft het gebied ook in je toekomst geschikt voor de urfsport. )e werkzaamheden worden uit- evoerd met een cutterzuiger. )it is een soort baggervaartuig toornen van een stalen zuigbuis aaraan een ronddraaiende snij- op is bevestigd. De kabels en ankers die zich deels onder water bevinden en die gebruikt worden om het vaartuig te positioneren worden ilit veiligheidsoogpunt gemar keerd met boeien. Surfers wordt aangeraden uit de buurt van die tnarkenngsboeien te blijven. DREISCHOR - Het rioolstelsel in en om het Schouwen-Duive- landse Dreischor gaat op de He: is de bedoeling dat zowel aan de Molenweg als aan Boo- gerd- weg bergbezinkbassins ge realiseerd worden. Verder is het de bedoeling dat ie diameter van de leidingen aan Molenweg en Welleweg ver groot worden naar 600 millime ter terwijl die aan Boogerdweg en Stoofweg groeien naar 500 millimeter. De werkzaamheden passen binnen het kader van het Gemeentelijk Riolerings Plan (Advertentie) Maand van de Filosofie Met essay Connie Palmen Iets wat niet bloeden kan €3,50 vanavond Brasseriemenu iresh spring salad en bangers and mash of bubble and squeak en fruit tritic 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vanavond 19.30 uur Modeshow Elena Vlady zaterdag 10 april 11.00 uur Wat is filosofie Dick van Biemen Expositie Een Zeeuwse enclave in Brabant Harrie Schalken bekijk ook onze website inm.dmkla-rijmiddHbnrr nl de beheerders van beide gebie den in een brief laten weten. Directeur J. Lodders van het na- tuur- en recreatieschap De Gre velingen maakt zich zorgen over de maatregel. Hij vreest dat er meer boten vast zullen lopen in ondiep water, omdat ze buiten de vaargeulen terechtkomen. „De enige manier om op safe te spelen, is je navigatieappara- tuur constant in de gaten hou den óf in de hoofdvaargeul te blijven. In beide gevallen wordt het plezier en het 'bruikbare op pervlakte' van de Grevelingen sterk beperkt", voert Lodders aan. „Dat ze een paar tonnen minder in lijn leggen, kan ik me best voorstellen. Maar niet in deze aantallen! Dit is vragen om on gelukken, want ook op de diep ere gedeelten wordt het druk ker. Al met al zal de aantrekke lijkheid van de Grevelingen voor de watersporter er door dit soort grapjes op achteruit gaan." Overleg Rijkswaterstaat heeft vandaag overleg met de directies van het Grevelingenschap en het Veerse Meer. Het gesprek heeft tot doel te zien of de beheerders bereid zijn de kosten voor de recreatie- betonning op zich te nemen, al dus Van Gorp. Komt dat geld er niet, dan is de kans groot dat er volgend jaar helemaal geen aan vullende betonning meer ligt in beide plassen, zegt de woord voerder van Rijkswaterstaat. „Waarom zou dit onze taak zijn? Dat willen we wel eens we ten. Het is ooit historisch zo ge groeid, maar vroeger hadden we nog geld. Die tijd is voorbij." Van Gorp bestrijdt dat met het uitdunnen van de betonning de veiligheid van de pleziervaart in het geding komt. „Met een beet je goed zeemanschap blijven er voldoende punten over om op te kunnen navigeren. Kwestie van beter opletten. Eigenlijk is de re creatievaart wat dat betreft ver wend geweest. Wanneer ande ren vinden dat dit soort beton ning wel heel erg hard nodig is, moeten ze daar het geld maar voor beschikbaar stellen." De recreatieboeien in Grevelin gen en Veerse Meer worden ie der jaar in de herfst weggehaald voor onderhoud en om te voorko men dat ze loswaaien. Voor aan vang van het nieuwe vaarsei- zoen (rond april) legt Rijkswa terstaat ze weer terug. De precie ze kosten van dat beheer zijn on duidelijk. Lodders noemt een be drag van minimaal vijftigdui zend euro op jaarbasis. Van Gorp schat dat het zeker om het dubbele gaat. „Dit jaar hebben we daar toch nog een potje voor gevonden, maar voor 2005 is dat nog zeer de vraag. Kaarten Lodders betwijfelt of de vijf deelnemende gemeenten en de provincie in het Grevelingen schap bereid zijn te gaan meebe talen aan de recreatiebetonning. Geld over heeft het schap in ie der geval ook niet, wijst hij op het jaarlijks exploitatietekort. Het dagelijks bestuur van het schap vergadert eind deze maand over de maatregel. No vember vorig jaar keerde de al gemene vergadering zich fel te gen de aangekondigde bezuini ging van Rijkswaterstaat. De be perking van de betonning is vol gens Van Gorp tijdig doorgege ven aan de maker van de hydro logische kaarten. Op de uitgave voor 2004 prijken nog slechts de huidige aantallen. In eerste instantie liet het zich aanzien dat ook de hoofdbeton- ning op de Zeeuwse vaarwegen en de Waddenzee zou worden be perkt. Minister Peijs van Ver keer en Waterstaat verklaarde eind vorig jaar in de Tweede Ka mer daar niet aan te willen tor nen. De bezuiniging op dat ni veau wordt gevonden in het min der vaak lichten en naar de wal brengen van de boeien. Enkele basisschoolleerlingen uit Nieuwerkerk planten jonge eikjes aan de rand van Boswachterij Westenschouwen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - „Ik vroeg me al af waar de molsho pen voor waren", grapt een pas sant. De 'molshopen' blijken plantgaten. 350 om precies te zijn. Ze werden tijdens de Boom feestdag met evenzovele eiken gedicht door 26 basisschoolleer lingen uit Nieuwerkerk. De groepen acht van de School met de Bijbel en obs Duiveland zijn er - ondanks een busreis van Nieuwerkerk naar Burgh-Haamstede - vroeg bij. Ze zijn uitgenodigd door Staats bosbeheer om bomen te komen planten aan de rand van de Bos wachterij Westenschouwen. Het plantwerk van de kinderen moet uiteindelijk een groene buf fer tussen het natuurgebied en het aan de rand ervan gesitueer de bungalowwijkje Burghduin opleveren. Om de meter prijkt een plantgat in de zanderige grond. Of de bo men dan niet een beetje te dicht op elkaar komen te staan, wil een passerende wandelaar van boswachter Leen van der Weele weten. Die antwoordt ontkennend. „In deze grond moet je rekening houden met dertig tot veertig procent uitval. Na nog wat laatste planttips van Van der Weel en zijn collega Wagenaars gaan de kinderen vol enthousiasme aan de slag. Leerkracht van obs Duiveland J. van Genderen houdt 'haar' kinderen nauwlettend in de ga ten. „Ze vinden het ontzettend leuk om te doen. Voor hen is dit echt een uitstapje". De vraag of meedoen aan de boomfeestdag betekent dat de kinderen nooit groen zullen vernielen is vol gens haar een lastige. „Respect voor elkaar en voor de natuur is wel iets wat we op school heel erg in de gaten houden. Groepsleerkracht J. de Voogd van de School met de Bijbel stapt getooid met op veel nattig heid berekende rubberlaarzen tussen zijn leerlingen door. Het is zijn eerste boomfeestdag als leerkracht en hij is heel en thousiast. „Het is een goede ma nier om kinderen te leren verant woord om te gaan met de na tuur." Geluk De vroege vogels hadden giste ren geluk. Zij konden met rede lijk mooi weer beginnen aan het plantwerk. Kinderen die later aan de slag gingen moesten veel nattigheid en kou trotseren om Schouwen-Duiveland wat groe ner te maken. Aan de Boomplantdag op Schou wen-Duiveland deden in totaal 559 kinderen mee. Zij plantten bij elkaar 1180 heesters en 537 bomen. In Zonnemaire werd ter ere van de geboorte van prinses Amalia een Amaliaboom ge plant. Ter nagedachtenis aan koningin Juliana werd in Borssele een Ko ningslinde geplant, omringd door Amalialindes, geschonken door de dertien Zeeuwse ge- door Piet Kleemans OUDDORP - De Sperwer-loco- motief is klaar, de voor de ver lenging van de baan benodig de rail ligt klaar en de eerste ritten met historische trams staan gepland voor het paas weekeinde. De Museum Stich ting, voorheen Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, maakt zich op voor het nieuwe seizoen. Het in 1966 opgerichte tram museum verhuisde in 1989 van Hellevoetsluis naar De Punt West bij Ouddorp. De museum stichting beschikt inmiddels over een uitgebreide verzame ling rollend materieel en za ken als koffers, valiezen, aan wijzingsbordjes, boeken en oude dienstregelingen. Een verzameling die nog steeds ge staag groeit, onder meer via schenkingen. Zo beschikt het museum imiddels ook over een authentieke conducteurstas en een kaarljesmachine. Ook wordt gestaag verder gewerkt aan de vervolmaking van het spoor. Dit voorjaar wordt be gonnen met het doortrekken van het spoor naar de voorma lige steigers van Rijkswater staat aan de Middelplaat. Extra wissel Bij de afslag Middelplaat wordt door plaatsing van een extra wissel rekening gehou den met het mogelijk in de toe komst doortrekken van het spoor richting het Schou- wen-Duivelandse Scharendij- ke. Om de sluis in de Brouwers- dam te kunnen passeren, wordt onderzocht of het moge lijk is de antieke kraanbrug uit Arnemuiden in het traject op te nemen. De kraanbrug ligt momenteel nog opgesla gen bij Rijkswaterstaat. Bin nenkort hoopt de museum stichting te kunnen beginnen met het herstellen van een tot kampeerwagen omgebouwde oude RTM-bus. De museum stichting beschikt al over een inmiddels geheel gerestau reerde Bellewagen. In het ka der van de promotie-actie van de Schouwen-Duivelandse VW en de Konmar-super- markten verzorgt de museum stichting extra ritten met histo rische trams op alle woensdag en zaterdagen in juni. door Ron Magnée WESTKAPELLE - Het Polder huis en de Stichting Cultuurbe houd Westkapelle willen zich ontfermen over de grote collec tie antieke Zeeuwse kleder drachten die nu ligt weg te rot ten in containers. Voorwaarde is dat de collectie ook mag worden uitgeleend aan andere musea. „Wij hebben aangeven dat we bereid zijn de coördinatie en het beheer van de collectie op ons te nemen", zegt A. van Hoof van Stichting Het Polderhuis in Westkapelle. „Maar dat gebeurt dan wel uitdrukkelijk samen met de Stichting Cultuurbe houd Westkapelle." Het Polder huis, een museum dat in okto ber dit jaar opent, zou de collec tie in wisselende exposities wil len tentoonstellen. Al lange tijd wordt gezocht naar een oplossing voor de grote col lectie antieke klederdrachten. Het betreft de collectie van P. Melis uit Zoutelande. De kle dingstukken zijn in een contai ner opgeslagen zonder dat ze goed zijn geconserveerd. Het gaat om meer dan duizend stuks klederdracht, afkomstig uit het voormalige Poppen- en Kleder drachtmuseum uit Zoutelande. Eigenaar Melis uit Zoutelande moest twee jaar geleden dit ze ventien jaar oude museum slui ten omdat de huur werd opge zegd door de nieuwe eigenaar van het pand. Vervolgens heeft de collectie op verschillende lo- door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat fi nancieel zwaar weer tegemoet. Door een tegenvallende groei van inwoners en kortingen van uit het Rijk moet de gemeente veel meer ombuigen dan waar op was gerekend. De gemeente stevent af op een extra tekort van ongeveer 700.000 euro over drie jaar als geen bezuinigingsmaatregelen worden genomen. Voor het ko mende jaar wordt gerekend op een extra tekort van ruim 300.000 euro. Deze bedragen ko men bovenop de al aangekondig de ombuigingen van ruim vier miljoen euro. Deze slechte boodschap staat te lezen in de kademota, de voorbe reiding voor de opstelling van de meerjarenbegroting voor de komende vier jaar. Bij deze nieuwe cijfers wordt er vanuitgegaan dat er geen nieu we investeringen plaatsvinden en dat geen nieuw beleid wordt ontwikkeld. Als de raad besluit wel nieuwe investeringen te doen, wordt dit bedrag uiter aard hoger. „We krijgen het be hoorlijk voor onze broek. De uit gaven stijgen harder dan de in komsten", vertelt S. Pleijsant van de gemeente. In de cijfers is wel rekening ge houden met inflatie, lagere uit kering door minder inwoners en enkele al bekende tegenvallers door rijksbeleid. De cijfers die nu in de kademo ta staan worden omgeven door een fiks aantal onzekerheden. Het is nog niet bekend of het Rijk de gemeenten meer gaat korten nu duidelijk is geworden dat minister Zalm 2,5 miljard extra moet bezuinigen. Ook is nog niet bekend of alle aange kondigde maatregelen daadwer kelijk worden uitgevoerd. „In mei komt het Rijk met de defini tieve cijfers en dan kunnen we meer met zekerheid zeggen hoe het toekomstperspectief er uit ziet. We houden serieus reke ning met nog meer kortingen dan nu al in de kademota staan aangegeven." Een van de oorzaken van deze extra tekorten is de tegenvallen de groei van het aantal inwo ners en de daarmee samenhan gende tegenvallende groei van het aantal woningen. De nieuwe uitbreidingsplannen Noorder polder en Poortambacht XI bij Zierikzee worden later opgele verd dan verwacht en dat heeft rechtstreekse gevolgen voor de uitkering van het Rijk. De hoog te van de Rijksbijdrage wordt mede bepaald door het aantal woningen en het aantal inwo ners. De exacte hoogte van de korting is nog niet bekend maar het bedrag zal zeker boven de vijftigduizend euro uitkomen. De raadsleden zijn nu aan zet. Die moeten aangeven hoe de be zuinigingen worden ingevuld. RENESSE - De Vrouwen Ad vies Commissie (VAC) is dik te vreden over de sociale veilig heid in Renesse. Samen met vertegenwoordigers van de gemeente Schouwen-Dui veland, de Stichting Welzijn Ouderen en het eilandelijk plat form voor mensen met een func tiebeperking ging de VAC deze week op pad in de populaire badplaats. Ernstige manco's aan het openbaar gebied kwa men daarbij niet aan het licht. Renesse heeft volgens O. Immer zeel van de VAC wat dat betreft de zaakjes goed voor elkaar. „Je kunt wel merken dat Renesse vroeger onderdeel uitmaakte van een rijke gemeente Wester- schouwen. Groen en straten zijn gewoon heel goed bijgehouden." meenten. Schouwen-Duiveland werd in Borssele vertegenwoor digd door burgemeester J. Assel- bergs en leerlingen van de J. L. de Jongeschool. caties opgesteld gestaan. De ei genaar van de kledingstukken ziet het liefst de collectie weer zo snel mogelijk tentoongesteld. De voorkeur van Melis gaat uit naar een locatie op Walcheren, omdat de meeste kledingstuk ken uit dit deel van Zeeland af komstig zijn. In het verleden is er al contact geweest met De Schotse Huizen in Veere. Ook dit museum wilde een deel van de collectie tentoon stellen, iets wat bij de eigenaar van de klederdrachten niet door de beugel kon. Pakhuis Het aanbod van beide Westka- pelse stichtingen houdt in dat het beheer en de coördinatie van de collectie in één hand blijft. Andere musea, en wel licht ook derden, moeten van de collectie gebruik kunnen ma ken. Van, Hoof van Het Polder huis benadrukt dat de finan ciële middelen van beide stich tingen beperkt zijn. „Als we er een apart pakhuis voor moeten huren, gaat het niet door." De gemeente Veere heeft inmid dels in een brief aangegeven druk bezig te zijn met een oplos sing voor de collectie. „Het mag gerekend worden tot de collec ties die een directe relatie heb ben met de aard en de geschiede nis van onze gemeente", schrijft het college van B en W. Het ge meentebestuur hoopt spoedig met duidelijkheid te komen over het behoud van de klederdrach ten. door Esme Soesman NIEUWERKERK - De uitkomst van de metingen die 3VO in 30-kilometerzones heeft ver richt, is koren op de molen van de Stichting Pro Auto. Automo bilisten lappen de snelheidsre- gels massaal aan de laars, con stateert 3VO. Schaf de 30-kilo meterzones af, stelt Pro Auto. Dat pleidooi houdt de stichting al langer. Zo loopt nog altijd een procedu re tegen de invoering van de 3 0-kilometerzone tegen de ge meente Schouwen-Duiveland. Desnoods gaan we door tot de Raad van State, stelt secretaris van de landelijke organisatie W. Boogaart uit Nieuwerkerk. „Het is voor ons een halszaak gewor den." Pro Auto voelt zich ge sterkt door de schijnveiligheid die blijkt uit onderzoek dat door 3VO - in de aanloop naar de Europese week van de ver keersveiligheid - in woonwijken met een snelheidsgrens van 30 kilometer is verricht. De veilig verkeersorganisatie constateert dat 85 procent van de automobilisten in deze buur ten te hard rijdt. In 65 procent van de gevallen, meldt het on derzoek, rijden bestuurders zelfs meer dan tien kilometer te hard. In dat verband eist 3VO scherpere inrichtingseisen, wet telijk geregelde inspraak van be woners en een lik-op-stukbeleid gericht op snelheidsovertredin gen. De Stichting Pro Auto heeft het tegenovergestelde in gedachten. Ze pleit voor afschaf fing van het 30-kilometerregi- me. Het is er door deze snel heidslimiet alleen maar onveili ger op geworden, aldus Boo gaart. Dat komt doordat de nor male voorrangsregels het veld hebben geruimd. Ook lokale en sociale bereikbaarheid gaat ver loren. Busvervoer mijdt centra vanwege inrichtingsmaatrege len als drempels. Bijkomend na deel van de inrichtingsmaatrege len is bovendien, stelt Pro Auto, de verminderde bereikbaarheid voor hulpdiensten. En drempels leveren schade op voor voertui gen. Pro Auto komt, met zo'n dui zend donateurs, op voor econo mische en sociale bereikbaar heid. De organisatie gelooft in een normale verkeersbeheersing in dorpen en wijken, gebaseerd op 'gezond verstand'. (Advertentie) ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierikzee zijn op vrijdag 9 april a.s. gesloten i.v.m. Goede Vrijdag Eigenlijk had hij helemaal geen zin om het paasweekein de op de Veluwe door te brengen. Maar het gezin drong aan en met lood in zijn schoenen nam hij contact op met de VW. De boodschap die hij daar kreeg maakte veel goed. Zo'n beetje alles was al volgeboekt. De appartementen, de hotels, de luxe staanplaatsen, de ge wone kampeerplaatsen, de trekkersplaatsen. Met niet verholen leedver maak kon hij het gezin dan ook korte tijd later meedelen: „Het wordt niks. Ze hebben alleen nog maar staanplaat sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35