Geld voor aanpak wateroverlast WEA 13 Kinderhulpprijs belicht Jeu Rechter mild voor hardrijder Boom maakt wereld mooier Ruim helft boeien recreatievaart weg faterschap rekent op rijkssubsidie van 2,5 miljoen euro Surfgebied tijdelijk zeeuwse almanak Staanplaatsen BEVELANOEN-THOLEIM donderdag 8 april 2004 (oorRolfBosboom (OES - Waterschap Zeeuwse Ei land™ rekenl 011 een forSe ri'ks" subsidie voor projecten die wa- Uroverlast zo veel mogelijk moe- la voorkomen. Er wordt uitge gaan van een bijdrage van 2,5 miljoen euro. telg jaar sloten Rijk, provin- des gemeenten en waterschap- „n'het Nationaal Bestuursak koord Water. Daarin staan af maken om het waterbeheer op arde te brengen en te houden, zo dat de kans op wateroverlast zo ilein mogelijk is. Staatssecretaris Schultz van Celstraffen voor dealende verslaafden MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 42-jari- ge inwoner van Vlissingen voor veroordeeld tot 21 maanden ge vangenisstraf wegens dealen in barddnigs. gen 39-jarige vrouw uit Vlissin gen kreeg voor handel in verdo vende middelen een jaar gevan genisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Beiden zijn al jaren verslaafd aan cocaïhe en heroïne. De Vlissinger had vorig jaar nog maar net zijn straf uitgezeten of hij begon opnieuw te dealen. Hij kocht de drugs van zijn uitke ring, hield een deel voor zichzelf en verkocht het restant door aan junks of hij gaf de dope aan vrouwen in ruil voor seks. De Vlissingse kreeg cocaïne van haar plaatsgenoot waarvan ze jen deel verkocht om in haar ei- Jen drugsverslaving te kunnen voorzien. Beiden hebben een fors straf blad met opium- en vermogens delicten. Eigenares hond zonder muilkorf krijgt boete MIDDELBURG - Een 52-jarige vrouw uit Colijnsplaat heeft gis teren een boete van 100 euro ge kregen van de Middelburgse kantonrechter B. Verhoeven. Haar hond had vorig jaar zomer ten andere hond gebeten, ter wijl hij verplicht was een muil korf te dragen. Tegen de vrouw aas een boete van 175 euro geëist. De vrouw had haar hond meege nomen naar de visafslag om wat te drinken na een wandelinge tje. Ze deed dat wel vaker. Op le bewuste dag was een andere aond aanwezig in de visafslag. De dieren hadden elkaar nauwe- ajks een blik waardig gegund, tot het slachtoffer blijkbaar er- |ens van schrok en een vechtpar tij volgde. De hond van de Co- ijnsplaatse beet het oor van de indere viervoeter eraf. ,Ik vond het zelf ook verschrik- tdijk", zei ze voor de kanton- fchter. „Mijn hond was aange- ijnd, maar die andere liep ge- voon los." De vrouw gaf toe dat laar hond inderdaad geen muil- ton droeg, maar inmiddels taagt het dier buiten wel een nuilkorf. Santonrechcer Verhoeven zei '«"trouwen te hebben in de hon- lenbezitster. Dat was voor hem wen voldoende om de geëiste »ete te verlagen. afgesloten SCHARENDIJKE - Surfge- bted Kabbelaarsbank wordt in de periode van dinsdag 13 april tot en met vrijdag 28 mei gedeeltelijk Het surfgebied wordt uitge diept om de overlast van de -scherpe - Japanse oesters te beperken. Daarmee blijft het gebied ook in de toekomst geschikt voor de surfsport. Het werk wordt uitgevoerd met een cutter zuiger, een soort bagger- vaartuig met een stalen zuigbuis waaraan een snij- P is bevestigd. De kabels on ankers worden uit veilig heidsoogpunt gemarkeerd met boeien. Surfers wordt aangeraden uit de buurt van die boeien te blijven. Haegen heeft in dat verband een malig honderd miljoen euro uit getrokken om bij te dragen aan projecten waarmee waterover last kan wordt aangepakt. Het gaat om subsidies van maxi maal dertig procent per project. De regeling werd op 1 april van kracht en gaat uit van het princi pe dat wie het eerst komt, het eerst maalt. Zeeuwse Eilanden wil optimaal van de regeling profiteren en diende daarom op tijd zeven pro jecten in. Inmiddels is de be schikbare honderd miljoen euro al ruim overtekend. De Zeeuwse projecten omvatten in totaal een investering van rond de acht mil joen euro. De verwachting is dat daarvan 2,5 miljoen wordt ge subsidieerd. Een van de aangedragen projec ten is het initiatief van het wa terschap, de gemeente Goes en de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder om een oude kreekrest in de Oost-Beveland- polder en de Wilhelminapolder te herstellen. Dat is onder meer bedoeld om de waterberging te vergroten. Stuwen In de Kapelse en Yerseke Moer worden stuwen geplaatst om het water daar te kunnen vasthou den tijdens extreme omstandig heden. Nabij gemaal Postweg wordt een stuw verbeterd. Ge maal Dekker krijgt extra capaci teit. In het gebied tussen Krui- ningen en Waarde (Den Inkel) worden waterlopen verbreed, zo dat ze meer water kunnen ver werken. Rond een voormalige kreek net ten noorden van de rijksweg wordt grond gekocht, waarna het gebied zo wordt in gericht dat extra mogelijkheden voor waterberging ontstaan. Bij Tholen-Oost komt een nieuw gemaal, met een behoorlijk gro tere capaciteit dan het huidige. Voordeel daarvan is dat gemaal Eendracht wordt ontlast, zodat het waterschap daar voorlopig niet in hoeft te investeren. In het gebied hebben veel waterlo pen al extra capaciteit gekregen door natuurvriendelijke oevers aan te leggen. Noodpompen In Sint Philipsland hebben wa terschap, gemeente en provincie samen gekeken naar de proble men met de waterhuishouding. Dat leidt nu tot een aantal maat regelen, zoals de aanleg van drie stuwen, waterberging in de om geving van de Luysterkreek en vergroting van de capaciteit van gemaal De Luyster. Op Schou wen worden maatregelen geno men om water vast te kunnen De Goese wethouder M. 't Hart hielp gisteren tijdens Nationale Boomfeestdag scholieren de laatste van 25 bomen te planten op het nieuwe speeleiland bij de wijk Ouverture. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - „Laten we even de spie ren spannen en met z'n allen de wereld net iets mooier maken dan die is", zei de Goese wethou der M. 't Hart, voordat hij giste ren met leerlingen van basis- (Advertentie) Maand van de Filosofie Met essay Connie Palmen Iets wat niet bloeden kan €3,50 Brasseriemenu fresh spring salad en bangers and mash of bubble and squeak en fruit trifle 12,50 of€ 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vanavond 19.30 uur Modeshow Elena Vlady zaterdag 10 april 11.00 uur Wat is filosofie Dick van Bicmen Expositie Een Zeeuwse enclave in Brabant Harrie Schalken bekijk ook onze website www.drukkeriimidddburg.nl scholen ter gelegenheid van Na tionale Boomfeestdag een berk plantte op het nieuwe speelei land bij de wijk Ouverture. De pakweg zestig kinderen wa ren afkomstig uit de groepen acht van de basisscholen 't Noor derlicht en de Prof. dr. Kohn- stammschool. Dat zijn niet de scholen die vlakbij het nieuwe speeleiland zijn gevestigd. „Daarmee geven we aan dat het speeleiland voor alle Goese kin deren is bedoeld en niet alleen die uit Goes-Zuid en Ouvertu re." Na het planten van de berk, de laatste van 25 bomen op het ei land, gaven de kinderen twee honderd heesters een plaatsje in de grond. Na de gedane arbeid werden ze getrakteerd op war me chocolademelk. Ook op andere plaatsen in de re gio werd de verlate Boomfeest dag - uitgesteld vanwege het overlijden van prinses Juliana - gevierd. Uit elke gemeente ging tevens een school naar de Natio nale Viering in Borsele. In de ge meenten Kapelle en Tholen werd na het verzetten van de da tum besloten de activiteiten af te blazen. Amalia In Kamperland werd een Amalialinde ge plant en kwamen er bo men en struiken bij op de Schotsman. Ook op de Prinsendijk bij Geersdijk werd er geplant. Op de Longroomweg in Wis- senkerke werden wil gen geknot. Leerlingen in Colijnsplaat en Kats maakten nestkasten en kregen een gastles van Staatsbosbeheer. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De opdracht van de Kinderhulpprijs 2004 prikkelde Zeeuwse kinderen die onder toezicht staan of een voogd hebben: 'Laat zien hoe je de problemen die je thuis hebt, kunt oplossen'. „Na het vijfde pleeggezin heb ik mijn thuis ge vonden", schrijft een van de jon ge deelneemsters. „Ik gun alle kinderen dit geluk." De tekening van Kirsten van Santen won in de categorie van 8 tot 12 jaar. David Strayer (18) heeft diep in de put gezeten. „Maar ik ben er sterker door geworden. Met hulp van vooral mijn oma, fami lie, begeleidster en mijn pleegge zin", zegt hij. David kreeg voor zijn tekening de eerste prijs in de categorie 13 tot 18 jaar. David zal genieten van de hoofd prijs, een ballonvaart. „Ik heb geen hoogtevrees en het lijkt me een prachtige belevenis." Hij zegt dat iedereen de weg kwijt kan raken; soms door ellende in de familie en soms door 'voor an deren heel simpele zaken'. „Als ik op 14-jarige leeftijd geen goed pleeggezin had gevonden, zou ik misschien nu nog proble men hebben." David woont sinds een jaar op zichzelf in Middelburg. Een keer per week krijgt hij begelei ding van Nel Verkeste van de Stichting AZZ. „Hij heeft de eer ste weken allerlei vragen ge steld", zegt ze. „Die varieerden van hoe doe ik mijn was, tot hoe geef ik aan als ik iets niet wil. Hij staat nu op eigen benen en kan het leven aan." Vier jaar geleden nog maar ging het niet goed met David. „Ik voelde me voor te veel mensen verantwoordelijk. Nu weet ik dat ik alleen voor mezelf verant woordelijk ben. Ik ben vrij en zelfstandig." De Kinderhulpprijs bestaat al een aantal jaren. Dit keer werd voor Jeugdbescherming geko zen, onderdeel van de Stichting Bureau Jeugdzorg Zeeland. Het bureau meldt dat er in Zeeland op dit moment 346 kinderen on der toezicht staan en 115 kinde- houden in De Schelphoek, zodat het niet naar lager gelegen de len stroomt. Ook wordt een op stelplaats voor noodpompen ge maakt, voor het geval zich prob- blemen voordoen. Op Walcheren wil Zeeuwse Ei landen ongeveer vijftien hectare grond kopen om, eventueel na uitruil, extra waterberging te kunnen creëren. Vanwege de aanleg van de N57 moet verder het gemaal bij de Veerse Water gang worden verplaatst. De be doeling is dat er een nieuw komt, direct aan het Kanaal door Walcheren, een project waaraan het waterschap meebe taalt. door Marcel Modde ZONNEMAIRE - Rijkswater staat Zeeland gaat toch bezuini gen op de betonning van de re creatievaart. Ruim de helft van de boeien verdwijnt met ingang van dit seizoen. Bovendien is niet uitgesloten dat er volgend jaar helemaal meer geen recrea- tietonnen zullen liggen, aldus woordvoerder J. van Gorp. Van de 780 tonnen die vorig jaar de vaarwegen en ondieptes mar keerden in de Grevelingen en het Veerse Meer, worden er deze week slechts 315 teruggeplaatst. Daarbij gaat het om aanvullen de betonning voor de recreatie vaart. De markering van de hoofdvaargeulen blijft gehand haafd, zo heeft Rijkswaterstaat de beheerders van beide gebie den in een brief laten weten. Directeur J. Lodders van het na tuur- en recreatieschap De Gre velingen maakt zich zorgen over de maatregel. Hij vreest dat er meer boten vast zullen lopen in ondiep water, omdat ze buiten de vaargeulen terechtkomen. „De enige manier om op safe te spelen, is je navigatieappara- tuur constant in de gaten hou den óf in de hoofdvaargeul te blijven. In beide gevallen wordt het plezier en het 'bruikbare op pervlakte' van de Grevelingen sterk beperkt", voert Lodders aan. „Dat ze een paar tonnen minder in lijn leggen, kan ik me best voorstellen. Maar niet in de ze aantallen! Dit is vragen om ongelukken, want ook op de diepere gedeelten wordt het drukker. Al met al zal de aan trekkelijkheid van de Grevelin gen voor de watersporter er door dit soort grapjes op achter uit gaan." Rijkswaterstaat heeft vandaag overleg met de directies van het Grevelingenschap en het Veerse Meer. Het gesprek heeft tot doel te zien of de beheerders bereid zijn de kosten voor de recreatie- betonning op zich te nemen, al dus Van Gorp. Komt dat geld er niet, dan is de kans groot dat er volgend jaar helemaal geen aan vullende betonning meer ligt in beide plassen, zegt de woord voerder van Rijkswaterstaat. „Waarom zou dit onze taak zijn? Dat willen we wel eens we ten. Het is ooit historisch zo ge groeid, maar vroeger hadden we nog geld. Die tijd is voorbij." Van Gorp bestrijdt dat met het uitdunnen van de betonmng de veiligheid van de pleziervaart in •het geding komt. „Met een beet je goed zeemanschap blijven er voldoende punten over om op te navigeren." Kosten De recreatieboeien in Grevelin gen en Veerse Meer worden elk jaar in de herfst weggehaald voor onderhoud en om te voorko men dat ze loswaaien. Voor aan vang van het nieuwe vaarsei- zoen (rond april) legt Rijkswa terstaat ze terug. De precieze kosten van dat beheer zijn on duidelijk. Lodders noemt een be drag van minimaal vijftigdui zend euro per jaar. Van Gorp schat dat het zeker om het dub bele gaat. Lodders betwijfelt of de vijf deelnemende gemeenten en- de provincie in het Grevelingen schap bereid zijn mee te betalen aan de recreatiebetonning. Geld over heeft het schap in elk geval ook niet. Het dagelijks bestuur van het schap vergadert eind de ze maand over de maatregel. November vorig jaar keerde de algemene vergadering zich fel te gen de aangekondigde bezuini ging van Rijkswaterstaat. De be perking van de betonning is vol gens Van Gorp tijdig doorgege ven aan de maker van de hydro logische kaarten. Op de uitgave voor 2004 prijken nog slechts de huidige aantallen. In eerste instantie liet het zich aanzien dat ook de hoofdbeton- ning op de Zeeuwse vaarwegen en de Waddenzee zou worden be perkt. Minister Peijs van Ver keer en Waterstaat voelde daar echter niets voor. Mi aa r d«,K r a hb erali. E, Vlrti:*ilget*jderen, heeft een p««t; thuis, bergen?Wafhet°üitsM lange rija^infeenj^ljegge^n^ of door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het is aan de milde opstelling van de Middel burgse kantonrechter B. Verhoe ven te danken dat een 36-jarige inwoner van Rozenburg zijn rij bewijs niet hoeft in le leveren. De man moest in januari van dit jaar het roze papiertje inleve ren, omdat hij ruim zestig kilo meter te hard reed op de A58. Na anderhalve maand kreeg hij het terug, omdat de man anders zijn baan zou kwijtraken. De man had het gaspedaal extra hard ingetrapt uit frustratie. Hij had net die dag te horen gekre gen dat de. misbruiker van zijn dochtertje niet zou worden ge straft. Ter hoogte van Rilland zette de politie hem aan de kant. Agenten hadden een snelheid ge klokt van 184 kilometer per uur. De politie nam meteen zijn rijbe wijs in. Als gevolg van zijn over treding verloor de man zijn baan als elektromonteur. Inmid dels heeft hij een nieuwe baan. Medio februari had de Rozen burger zijn rijbewijs terugge vraagd en gekregen. Als het pa piertje opnieuw wordt afgeno men, dreigt hij opnieuw zijn baan te verliezen. Officier van justitie J. Zondervan hield bij het formuleren van zijn eis reke ning met de persoonlijke om standigheden van de man. Hij eiste een boete van 576 euro en een rijverbod van twee maan den. In de praktijk zou dat erop qeer komen dat de man het nog twee weken zonder zijn rijbe wijs zou moeten stellen. De offi cier zei dat de Rozenburger dan maar twee weken vakantie moest opnemen. Volgens de snel heidsovertreder was dat de eerst komende maanden onmogelijk. „Mijn gedachte is dat werklozen best uw baan zouden kunnen doen als u uw werk zou kwijtra ken", zei kantonrechter Verhoe ven. „Eigenlijk is het te gek voor woorden om u tegemoet te komen. U komt er al heel gena dig vanaf." Verhoeven besloot niettemin re kening te houden met de baan van man. Hij hoeft zijn rijbewijs niet opnieuw in te leveren. De man moet zich de komende twee jaar wel netjes aan de regels hou den. Verhoeven gaf de man wel een hogere boete: 650 euro. Advertentie ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierikzee zijn op vrijdag 9 april a.s. gesloten i.v.m. Goede Vrijdag De winnaars van de Kinderhulpprijs 2004, vlnr Jamec Gertmann, Sema Erdik, David Strayer, Sakina van der Zwam en Kimberly Spruijt. foto Ruben Oreel i Eigenlijk had hij helemaal I geen zin om het paasweekein- I de op de Véluwe door te I brengen. Maar het gezin drong aan en met lood in zijn schoenen nam hij contact op met de VVV. De boodschap die hij daar kreeg maakte veel goed. Zo'n beetje alles was al volgeboekt. De appartementen, de hotels, de luxe staanplaatsen, de ge wone kampeerplaatsen, de trekkersplaatsen. Met niet verholen leedver maak kon hij het gezin dan ook korte tijd later meedelen: „Het wordt niks. Ze hebben alleen nog maar staanplaat-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29