PZC Kritiek op economiebeleid Rijk Bedrijven stellen Van Gelder teleur Lokale proef met afronding op 5 eurocent 23 De sluismeester ziet alles Zeeuwse en Brabantse werkgevers signaleren te grote nadruk op kennis Getronics wil geld van ex-top Frietvet Eerste Zeeuwse provider met adsl Vragen lening windmolenbedrijf Wolter Dros neemt werk over W A Synergiebonus voor KLM-top donderdag 8 april 2004 doorRenévanStee KAATSHEUVEL - Zeeuwse en Brabantse werkgevers zijn posi tief over het eigen bedrijf in 2010. De omzet neemt toe en de concurrentiepositie verbetert. Toch ligt het bedrijfsleven vol gens hen niet op de juiste koers. Dat bleek gisteren tijdens het congres 'De Arbeidsmarkt 2010; Liggen we op koers?' van de Bra bants Zeeuwse Werkgeversvere niging (BZVV) in de Efteling. Vier van de tien industriële be drijven geven in een enquête van de BZW aan dat zij de ko mende tijd activiteiten naar la gelonenlanden verplaatsen om te kunnen overleven. Ook zullen legen die tijd meer mensen uit die landen bij Zeeuwse en Bra bantse bedrijven werkzaam Éjn. Verder vindt een overgrote meerderheid van de onderne mers dat de werknemers het te goed hebben. Zij zijn te duur. bij ziekte moet er teveel betaald worden, ze hebben te vaak vrij en zijn moeilijk te ontslaan. Werknemers zouden daarom ook flexibeler moeten omgaan met hun werk. De overheid hobbelt volgens de werkgevers te veel achter de fei ten aan en voert geen behoorlijk industriebeleid, waardoor de groei zelfs geremd wordt. De na druk zou teveel liggen op de ken niseconomie, terwijl er ook 'sim pele dingen' gemaakt moeten worden, de zogenaamde maak- leconomie. Daarom zou ook de beeldvorming over technische (middelbare) opleidingen en vak lieden positief moeten worden |bijgesteld. „De kenniseconomie is niks zon- jder de maakindustrie. Ze zijn ionlosmakelijk met elkaar ver bonden. Kennis valt nauwelijks langdurig te exporteren. Als de maakindustrie wegvalt, hebben we straks niks. Zorg daarom dat die bedrijfstak dankzij innova tie en voortdurende verbeterin- AMSTERDAM - Getronics praat met oud-topmannen Peter van Voorst en Jan Docter over een aanpassing van hun af vloeiingsregeling. De voormali ge bestuurders werden vorig jaar bij de toen noodlijdende IT-dienstverlener door de raad van commissarissen wegge stuurd. Samen ontvingen zij een vertrekpremie van ruim zeven miljoen euro. President-commissaris M. Min- derhoud zei gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering van Getronics dat met Van Voorst en Docter wordt gesproken over terugbetaling van (een deel) van het bedrag dat zij bij hun ver trek hebben gekregen De twee oud-bestuurders wor den verantwoordelijk gehouden voor het bijna ten onder gaan van het IT-bedrijf begin vorig jaar. Zij werden vervangen door Axel Rückert en Klaas Wage naar. die Getronics in één jaar tijd weer winstgevend maakten. Bij de aandeelhouders bleek gis teren nog sprake van veel oud zeer. Ze drongen bij de commis sarissen aan op hardere acties ten opzichte van de oud-bestuur ders. Minderhoud liet weten ftrst de uitspraak af te wachten in de enquêtezaak die momen teel bij de Ondernemingskamer Deze uitspraak komt bin nenkort. GPD pagina 27 topman schietschijf gen concurrerend blijft", aldus W. van de Leegte van de Eindho- vense VDL Groep in een reactie op de enquêteresultaten. Voorzitter J. Schraven van het VNO-NCW stelde zelfs dat de huidige regering niet w'eet wat ondernemen is. Volgens hem is er veel kennis in Nederland die nauwelijks omgezet wordt in rendement, met name in de maakindustrie. Die zou onder meer overeind kunnen worden gehouden door de arbeidspro ductiviteit te verhogen en werk nemers meer uren te laten ma ken. Ook hield hij een vurig plei dooi voor lastenverlichting. „Toon dus nu eindelijk eens daadkracht", gaf hij minister van Sociale Zaken en Werkgele genheid A. de Geus mee. De be windsman erkende dat er een omslag nodig is in het denken over budgetten op korte termijn naar gericht investeringsdenken op de langere termijn. Toch zag hij de toekomst niet al te som ber in. Hij haalde hierbij een re cent rapport uit The Economist aan waarin Nederland wereld wijd op de tweede plaats staat op het gebied van concurrentie kracht. „Ik geloof dan ook niet dat be drijven zomaar weggaan. Som mige zaken moet je ook gunnen aan lagelonenlanden, mits hier voor maar iets terugkomt. Een belangrijke vraag is in dit ver band op welke wijze je in eigen land bereid bent te investeren in mensen. Werknemers moeten niet alleen als kostenfactor wor den gezien", aldus De Geus. Die mening was ook FNV-voor- man L. de Waal toegedaan. Hij vond het te gemakkelijk dat Schraven de huidige problemen op het bordje van de werkne mers legde. De Waal: „Werkne mers zijn al heel flexibel, zijn ui termate arbeidsproductief en werken langer en meer dan wordt gesuggereerd. Werkge vers lijken in dit verband net mensen. Ze zijn heel tevreden over zichzelf en alle onheil is al tijd de schuld van anderen." Evenals Schraven vond De Waal dat de overheid in concre te gevallen een rem op positieve ontwikkelingen vormt. Als voor beeld noemde hij het voornemen van universiteiten om gezamen lijk initiatieven op het gebied van de kenniseconomie te ont plooien. „Het ministerie van On derwijs vond dit een prima plan, maar had er vervolgens geen cent voor over." Jeugdwerkloosheid Behalve de vrees voor de uit tocht van productiebedrijven naar het buitenland bleek ook de toenemende jeugdwerkloos heid een bron van zorg. Een gro te groep schoolverlaters dreigt na dit schooljaar tussen wal en schip te belanden. Die tendens vraagt volgens voorzitter BZW-voorzitter J. Janssen om onorthodoxe maatregelen waar bij werkgevers, de vakbonden en de overheid de handen ineen moeten slaan. De Waal pleitte voor een radicaal jeugdwerk plan met scholingsinitiatieven waarbij desnoods de leerplicht leeftijd naar boven gaat. In de komende CAO-onderhandelin- gen wordt ook zwaar ingezet op het creëren van stageplaatsen bij bedrijven om jongeren rele vante werkervaring op te laten doen. In het uiterste geval dacht hij aan gesubsidieerde arbeid. Schraven zat meer op het spoor van werkervaringsplaatsen eventueel nadat jongeren van school komen. De Geus zei fisca le beloning te overwegen voor initiatieven die jongeren uit zicht op vast werk geven. Sluiswachter Van Meurs foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff BRUINISSE - Het is rustig bij de sluis van Bruinisse, slechts een zeilbootje meert in de kolk aan. Maar komend paas weekeinde begint de stroom varende toe risten. Ook over de weg rijdt meer ver keer. Binnenkort ontstaat er weer het spanningsveld tussen het varende en rij dende vervoer; de brug en de sluis. Sluismeester Goof van Meurs heeft vanaf het hoge sluismeesterkantoor mooi uit zicht over het water. Hij staat graag te kijken. Het hoeft ech ter niet. Vanuit de stoel kunnen hij en zijn collega's alles in de gaten houden en de sluis bedienen. Negen beeldscherm pjes hangen boven zijn hoofd. Even zo veel camera's volgen wat er op en rond het sluiscomplex gebeurt. Op de halfron de tafel zijn bedieningspanelen beves tigd. Zoals het paneel waarmee de brug afgesloten en bediend wordt. Dat ge beurt tegenwoordig volledig automa tisch. Over een jaar komt er voor de by pass die wordt aangelegd een vergelijk baar paneel bij. Ook de sluisdeuren gaan met een druk op wat knoppen open en dicht. Een compu terscherm geeft de bewegingen van de sluisdeuren weer en meldt eventuele sto ringen. Door de luidspreker geeft Van Meurs aan wijzingen aan het bootje. Hij kan ook de marifoon gebruiken. Een directe lijn met Connexxion laat weten dat een bus ver laat is. Ook met de hulpdiensten is er een recht streekse verbinding. Er staat een tekst verwerker en een computer voor de in voer van statistische gegevens. De automatisering schrijdt voort, over een paar jaar wordt de sluis op afstand bediend. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Commissaris van de Koningin in Zeeland, W. van Gelder, is teleurgesteld in het Zeeuwse bedrijfsleven. Naar de mening van Van Gelder heb ben tot op heden slechts enkele bedrijven in de provincie daad werkelijk ingespeeld op de nieu we marktontwikkelingsmoge lijkheden die de Westerschelde- tunnel hen biedt. De Commissaris zei dit gisteren in Philippine tijdens een bijeen komst van de Brabants-Zeeuw- seWerkgeversorganisatie(BZW). Voor Van Gelder is het onbegrij pelijk dat slechts een handvol bedrijven in Zeeland echt heb ben geprofiteerd van de komst van de nieuwe verbinding. „Dat is toch vreemd als je nagaat dat we met zijn allen toch zeker al vijf jaar geleden ■wisten dat die tunnel er zou komen." Een goed voorbeeld van partici peren op ontwikkelingsmogelijk heden in de regio noemde Van Gelder conservenfabriek Coroos in Kapelle. „Dat bedrijf sloot - ervanuitgaande dat de tunnel er zou komen - tijden geleden al contracten met erwtentelers in Noord-Frankrijk, omdat het be drijf ervan uitging dat de do perwtjes van daar binnen zes uur verwerkt zouden kunnen worden in Kapelle. De tunnel be tekende voor Coroos een verrui ming van het gebied om contrac ten te kunnen sluiten", aldus Van Gelder. Efficiency De commissaris is verder bij be drijfsbezoeken in de provincie weinig van dit sooi*t voorbeel den tegengekomen. Wel zijn er voorbeelden van bedrijven die door de tunnel uit efficien- cy-overwegingen vestigingen hebben gebundeld of geconcen- treerd. Ook overheden hebben dit gedaan, maar zo liet Van Gel der weten, dit soort maatregelen getuigt niet echt van creatief on dernemen. Van Gelder riep Zeeuwse onder- nemers op de komende tijd voor al ook over de grenzen hun licht op te steken. Volgens de Com missaris liggen met name in Oost-Europa - zeker in de lan den die binnenkort lid van de Europese Unie worden - grote kansen. „Go East", zou in zijn optiek het nieuwe credo moeten worden. De geur blijft lang hangen in huis. En ook de buren ruiken dat wij patat eten. De geui- uit de friteuse die zich door het huis verspreidt, wordt niet door iedereen meteen onaangenaam gevonden. Want de baklucht kondigt knisperen de frieten aan. Maar later, als de patat op is en de kat de mayonaise van de borden likt, wordt dezelfde lucht steeds hinderlijker. Men krijgt spijt dat het vanavond geen macaroni was en gaat zich al douchen voor het achtuui-journaal. De keuken ruikt de volgende ochtend nog altijd naar een frietkraam. Maar nu is er nieuwe Reddy en die belooft wat. Hij zal de tent niet uit stinken. Kruideniers wor den op dit moment bevoorraad met nieuwe fri tuurolie. Wie oude Reddy wil, moet snel zijn. Op net etiket van nieuwe Reddy staat: 'Frituurolie zonder vervelende bakgeur.' Dat is gewaagd, zo'n belofte. Met een oude en een nieuwe fles Reddy zou men dezelfde proef kunnen doen die de Universiteit van Gent tientallen keren deed in het laborato rium voor levensmiddelentechnologie en proces kunde. De tests hebben anderhalf jaar geduurd. Wouter Klootwijk Studenten smeekten op het laatst om leslokalen zonder baklucht. Telkens werden poi-ties friet gebakken in oude Reddy en in nieuwe van wisse lende samenstelling. Soms stonk het de universi teit uit, soms rook het naar de Toscane in het voorjaar. Het wai'en eenvoudige proeven, goed na te doen in huiselijke kring. In twee kamers wei'd patat ■gebakken in twee identieke fritenses in 'klassie ke' olie of in een nieuw type. Een vast panel met geoefende patatneuzen kwam na het bakken de kamer binnen om te proeven van de frieten, maar vooral om te ruiken. Wat de proevers zei den dat ze roken werd nauwkeurig bijgehouden zodat na honderden porties patat een frituurolie mengsel aangewezen kon worden dat de minste geuroverlast in huis zou geven. Reddy is een merk van de Belgische olieboer Vandemoortele. Die gaf de opdracht voor het on- dei*zoek. Het is afgerond en Vandemoortele din-ft dit jaar de markt op met olie die niet in de gordijnen gaat hangen. Hoe kan dat? Vandemoortele: „Wc hebben na tuurlijke aroma's toegevoegd." Welke? Vande moortele: „Dat zeggen we niet." Naar Gent ge reisd om het fijne over de nieuwe olie te verne- men, krijg je dit. Wij consumenten mogen weer eens niet weten wat we eten. Maar in Gent ont moet ik ook ingenieur Di'ies Cauwenb'ergh die het onderzoek naar overlastloze olie leidde. Hij bakt opnieuw twee porties patat in twee kamer tjes, nu voor mij. Hij legt uit hoe het werkt met de geheime aro ma's. Uit olie verdampen vluchtige bestandde len. Als olie wordt verwai-md, gaat dat sneller. En als in olie patat wordt gebakken ontstaat stoom en die stoom neemt graag ook vluchtige bestanddelen uit de olie mee de lucht in. Olie be staat uit componenten die niet allemaal dezelfde 'dampspanning' hebben. De ene component is vluchtiger dan de andere. De meest vluchtige gaan er het eerst vandoor, op weg naar de gordij nen om daarin nog lang na te kunnen stinken. Altijd wachten de andere componenten om van vloeibaar in gasvorm te veranderen tot de meer vluchtige componenten zijn vertrokken. Dat is een natuurwet. De sleutel van het geheim: voeg nog vluchtiger, maar dan niet stinkende be standdelen aan de olie toe. Die dringen voor. Ze gaan tijdens het fritui'en de lucht in tei-wijl de klassieke stinkerds dan vanzelf langer vloeibaar achterblijven in de pan. Twee patatjes voor de journalist. In twee kamer tjes gebakken. Verschil in geuren? Ja, maar niet sensationeel. Dat kwam later. We praatten nog een half uurtje na, waarbij een woordvoerster van Reddy bleef weigeren te ver tellen welke aroma's in de nieuwe frituurolie zit ten. Toen gingen we nog eens ruiken in de kamer- tjes waar de patatjes waren gebakken. Het rook vei-ti-ouwd onaangenaam in het oude oliekamer tje. Maar in het proeflokaaltje waar friet in nieuwe Reddy was gebakken hing alleen de bescheiden lucht van een geparfumeerd openbaar toilet in een warenhuis of treinstation, vroeg in de och tend, nog kraakschoon: de dag kan beginnen. GOES - Internetprovider Deltaland uit Goes is het eerste in Zeeland gevestigde intei-netbedrijf dat ook adsl-verbin- dingen aanbiedt. Het bedrijf richt zich voornamelijk op de Zeeuwse bedrijven die internetverbindingen nodig heb ben, niet op particulieren. Deltaland bestaat inmiddels drie jaar en heeft ongeveer honderd internetklanten. Ondanks de naam heeft het bedrijf geen relaties met Del ta NV in Middelburg. Delta is wel eigenaar van een ande- re internetprovider, Zeelandnet. Die provider biedt nog geen adsl-verbindingen aan. Adsl is wel te krijgen bij an dere providers, die landelijk actief zijn maar niet in Zee land zijn gehuisvest. Het hoofdkantoor van Deltaland staat in Goes. Het bedrijf heeft ook servicepunten in Goes, Vlissingen en Temeuzen. MIDDELBURG - De Statenfractie van Zeeuws Belang wil opheldering van het provinciebestuur over het moge lijke verstrekken van een lening aan Emergya Wind Tech nologie. Dat bedrijf, dat windturbines maakt, wil zich op het Techno Park Zeeland in Schoondijke vestigen. Het heeft daarvoor een lening van 200.000 euro gekregen van de gemeente Sluis. Als ook de provincie zo'n bedrag leent, is een regionale bank bereid een krediet te geven van 1,6 miljoen eui'o. Zeeuws Belang wil van Gedeputeerde Staten weten of - en zo ja, waarom - zij dat bedrag willen lenen. Emergya heeft immers al een order uit India op zak ter waarde van acht miljoen euro. De partij vraagt zich af of een lening dan nog wel nodig is. Bovendien zet Zeeuws Belang er vraagtekens bij dat de provincie dan als bank fungeert. Als dat gebeurt, wil Zeeuws Belang keiharde garanties dat de voorspelde werkgelegenheid (veertig banen bij het bedrijf en zeventig bij toeleveranciers) echt ontstaat. GOES - Wolter Dros TBI Techniek in Goes neemt in- stallatiewerk over van Energie Service Delta. Het gaat om het plaatsen en onderhouden van centrale-verwar mingsketels, boilers en geisers. Beide bedrijven werken al jaren samen. Energie Service Delta (ESD) vindt echter dat installatiewerk niet bij de kerntaken van het bedrijf hoort. Daarom is besloten dit werk, en de tien mensen die daarbij betrokken zijn, af te stoten aan Wolter Dros. ESD blijft wel eigenaar van de 40.000 cv-ketels, boilers en geisers. ESD - een dochteronderneming van Delta - gaat zich specialiseren op energie-onderzoek, voorlich ting, duurzame energie en energiebesparing. (Advertentie) I h uw complete keuken Keukemarket geheel kookklaar geïnstalleerd 10 JAAR ZEKERHEID Keukenmarket loopt voorop in service kwaliteit www.keukenmarket.nl door Miranda Meeqens DEN HAAG - Winkels, restau rants, cafés, banken en benzine pompen in de gemeente Woer den gaan vanaf eind deze maand de totaalbedragen aan hun kassa's afronden op vijf eu rocent. Het betreft een zes we ken durende proef met het uit bannen van de muntstukken van 1 en 2 eurocent. Het resultaat ervan bepaalt me de of de twee kleinste muntjes op termijn definitief uit de Ne- derlandse portemonnee verdwij nen. De totaalbedragen worden naar boven of beneden afge rond. Komt de hele aanschaf uit op 19,98 euro, dan moet de con sument 20 euro betalen. Bij 23,97 euro is hij 23,95 kwijt. Bij betalingen met pinpas, chipknip of creditcard gelden de afrondin gen niet. Ergernis Sinds de komst van de euro wordt al gesproken over het af schaffen van de muntjes van 1 en 2 eurocent. De muntjes lei den als sinds hun introductie op 1 januari 2002 tot veel ergernis sen, vooral omdat het zoeken en uit- en natellen van de muntjes caissières en consumenten veel tijd kost en de klant zo langer moet wachten aan de kassa. Finland heeft de twee kleinste muntjes van begin af aan gewei gerd in zijn betalingsverkeer. In dat land bestaat de eurocent al leen als rekeneenheid. Volgens de Raad Nederlandse Detailhandel (RND) kan dooi de afronding jaarlijks 30 mil joen euro worden bespaard, dooi-dat de kassa's sneller opge maakt kunnen worden en er minder munten bij de bank hoe ven worden omgewisseld. Dat lijkt een schijntje op de 3 miljard euro die het totale beta lingsverkeer jaarlijks kost, maar volgens een woordvoerder van de RND is 'iedere besparing meegenomen'. Consumenten in Woerden heb ben vanaf eind deze maand geen andei-e keus dan aan de proef mee te doen, of ze moeten elders gaan winkelen. „Een winkelier heeft het recht de muntjes van 1 en 2 cent te weigeren," zegt een woordvoerder van de Raad Ne derlandse Detailhandel, net zo als briefjes van 100 eui-o vaak dok niet worden geaccepteei-d. Geen effect op prijs De Consumentenbond be schouwt de proef in de eerste plaats als een 'wens van winke liers'. „Wij staan er niet om te springen," zegt een woordvoer der. De belangenorganisatie wil vooral weten wat het afschaffen van de muntjes oplevert aan de kassa. De bond vreest niet dat winkeliers de prijzen gaan ver hogen, zoals bij de introductie van de euro gebeurde. De Raad Nedei-landse Detailhan del stelt met klem dat dit laatste ook niet de bedoeling is van de proef in Woerden. „Het gaat om de afronding van het totaalbe drag. Het is heel moeilijk de af zonderlijke prijzen daarop aan te passen." Het Maatschappe lijk Overleg Betalingsvei-keer (MOB), dat de proef organiseert, heeft vijfhonderd bedrijven in Woerden benaderd. Onderne mers die meedoen zijn herken baar aan een poster op het raam. De komende tijd woi-dt op twintigduizend adressen in Woerden en omgeving een blief verspreid met informatie over de proef. Het MOB is opgericht door het ministerie van Financiën en be staat uit onder meer de Consu mentenbond, Raad Nederlandse Detailhandel en de Federatie Slechtzienden en Blindenbe- lang. Tijdens de proef onder zoekt TNS Nipo de reactie van consumenten, ondernemingen en banken. Daarna wordt een advies aan minister Zalm (Fi nanciën) uitgebracht. GPD AMSTELVEEN - De KLM-top krijgt een extra bonus als KLM na de overname door Air France bepaalde kostenbesparingen door schaalgrootte behaalt. Het eerste jaar na de overname bedraagt deze bonus 20 procent van het volledige salaris, het tweede jaar 30 procent en het derde jaar 50 procent. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23