President Litouwen afgezet China vraagt om opheffing van Europees wapenembargo Dutroux op de vuist met zijn bewakers Gijs de Vries vraagt geen wonderen van hem te verwachten Man jaar dood voor televisie Kippen en kalkoenen geruimd Auteur blijft weg door rookverbod Aids-medicijnen in prijs verlaagd Leider Ingoesjetië overleeft aanslag Aanslag in Engeland verijdeld Kroaten claimen onschuld voor VN-tribunaal Bach-cantate teruggevonden Commissie geeft zes EU-landen waarschuwing Onderzoek naar uitje baas van Deutsche bank Partij van Megawati gehalveerd Paksas moet vertrekken wegens vermeende maffia-contacten Spanje bewapent zich voor de Stille Week voor Pasen Op zoek naar eed baan PZC Kleintjes woensdag 7 april 2004 BRUSSEL - In een woning" in de Brusselse gemeente La ken is zondag het levenloze lichaam gevonden van een man die al een jaar overleden was. Dat meldde gisteren dagblad De Standaard. De televisie waar hij naar zat te kijken, is al die tijd aan blijven staan. De bejaarde man is waarschijnlijk een natuurlijke dood gestorven. In de omgeving van Luik heeft een streekbus urenlang een overleden man vervoerd. De passagier was vrijdaga vond rond zes uur ingestapt, meldde La Meuse, maar is pas even voor middernacht opgemerkt. ANP OTTAWA - In de Canadese provincie British Columbia worden negentien miljoen kippen en kalkoenen afge maakt in verband met vogelpest. De autoriteiten gaven hiertoe opdracht omdat de vogel pest zich heeft verspreid buiten een zone van elf kilome ter rond de boerderijen waar de ziekte in februari voor het eerst uitbrak. AP WINNIPEG - De gevierde Britse toneelschrijver Ronald Harwood (69) gaat volgend jaar toch niet naar Canada om daar een van zijn stukken te regisseren. Hij ziet van de reis af vanwege de strenge antirookwetten in het land. In een e-mail liet hij weten dat rookverboden bij recente bezoeken aan Canada en New York een hoop van zijn ple zier hadden bedorven en dat hij niet van plan is om zich te laten dwingen in de winter de straat op te gaan 'om mij aan een van mijn grootste genoegens over te geven'. AP WASHINGTON - Vier grote firma's gaan hun prijzen voor aids-medicijnen in ruim honderd ontwikkelingslan den aanzienlijk verlagen. De farmaceutische bedrijven be rekenen voortaan eenderde tot de helft van het laagste normale tarief. Dat is gisteren in Washington bekendgemaakt. Tot nu toe profiteerden zestien Afrikaanse en Caraïbische landen van het aids-bestrijdingsproject, dat vorig jaar oktober door de voormalige Amerikaanse president Clinton in het leven was geroepen. De uitbreiding is mogelijk doordat internationale organi saties als de Wereldbank en de VN-organisatie Unicef zich achter het initiatief schaarden. ANP/DPA MOSKOU - De leider van de Russische deelrepubliek Ingoesjetië, die grenst aan Tsjetsjenië, is gisteren ont snapt aan een aanslag. Moerat Zjazikov raakte niet ge wond, meldden Russiche persbureaus. Een nog onbekende zelfmoordenaar reed nabij de stad Na- zran met een auto in op het konvooi van Zjazikov, waar na het voertuig explodeerde. Zjazikov is een belangrijke figuur- in de pogingen van het Kremlin om de onrustige Kaukasus-regio in de hand te houden. Ingoesjetië is nauw verwant aan het naburige Tsjetsjenië. ANP/RTR/AFP door Pascale Thewissen AARLEN - Mare Dutroux is bij een vechtpartij met zijn bewa kers licht gewond geraakt. Met een flinke bult boven zijn oog verscheen hij in de rechtszaal. Volgens Dutroux' advocaat Ron- ny Baudewyn is zijn cliënt door bewakers tegen de grond ge werkt en 'onzacht in aanraking gekomen met een deur'. Volgens de politie verwondde Dutroux zichzelf door met zijn hoofd te gen de celmuur te bonken. Oorzaak voor het incident in de gevangenis van Aarlen was de dagelijkse veiligheidsprocedure. Dutroux weigerde zich te laten fouilleren door bewakers die hij niet kende. Het kwam tot een handgemeen waarbij Dutroux tegen de grond werd gewerkt en zijn rug blesseerde. Na het transport naar de recht bank van Aarlen ging Dutroux opnieuw door het lint en bonkte hij, volgens zijn bewakers, wild met zijn hoofd tegen de mum- van zijn cel, vlakbij de rechts zaal. Dat laatste zou gefilmd zijn door bewakingscamera's. De rechtszaak tegen Dutroux, zijn ex-vrouw Michelle Martin, hulpje Michel Lelièvre en de Brusselse oplichter Michel Ni- houl moest als gevolg van het in cident worden stilgelegd. Du troux eiste een medisch onder zoek door een dokter. Die moest uit Namen komen. Na zijn behandeling woonde Dutroux het proces weer bij. Het proces in Aarlen is de zesde week in gegaan. De komende da gen staat de ontvoering van An Marchal en Eefje Lambrecks centraal. De twee Hasseltse tie ners, 17 en 19 jaar oud, verdwe nen in de nacht van 22 op 23 au gustus 1995 tijdens hun vakan tie aan de Belgische kust. Een jaar later, op 2 september 1996, werden hun lichamen terugge vonden in Jumet. Wie naast Dut roux en Lelièvre bij de ontvoe ring betrokken waren en waai de meisjes werden opgepikt, is nog onduidelijk. Dutroux en Le lièvre spreken elkaar tegen. Du troux beweert dat ook twee agenten meehielpen bij de ont voering. Onzin, zegt Lelièvre. (Advertentie) LONDEN - Geheime diensten in Groot-Brittanië en de Vere nigde Staten hebben naar eigen zeggen mogelijk een aanslag in Engeland voorkomen. Dit heeft de BBC gisteren bericht. De samenzweerders zouden een aanslag met gifgas hebben wil len plegen. Ze beraamden daar plannen voor toen ze in een vroeg stadium werden ontdekt door Amerikaanse en Britse in lichtingendiensten. De samen zweerders zouden nog geen che micaliën hebben bemachtigd voor hun plannen. De samenzweerders zouden sym pathiseren met het netwerk Al Qaeda. Ze wilden volgens de ge heime diensten een bom maken uit een kleurloos kristalpoeder jn springstoffen. ANP DEN HAAG - Zes Bosnische Kroaten hebben gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal ver klaard onschuldig te zijn. Zij worden beschuldigd van misda den tegen de mensheid en oor logsmisdaden tijdens de oorlog tegen de Bosnische moslims die m 1993 zijn hoogtepunt bereik- Jadranko Prlic, Bruno Stojic, Slobodan Praljak, Milivoj Petko- vic, Valentin Coric en Berislav Pusic waren maandag vrijwillig naar Den Haag gekomen. De ten lastelegging omvat 26 punten, waaronder moord en deportatie. De Nederlandse VN-rechter One omschreef de 'gemeen schappelijke criminele onderne ming' waarvan het zestal vol gens de aanklacht deel heeft uit gemaakt, samen met de Kroati sche president Tudjman. Een Groot-Kroatisch project zou zijn nagestreefd met de bedoe ling de delen van Bosnië die de Kroaten voor zichzelf claimden, etnisch te zuiveren. ANP MADRID - Spaanse militairen hebben zich gisteren opgesteld bij het waterreservoir El Atazar bij Madrid. Het reservoir is een mogelijk hebben om aanslagen te plegen in de Stille Week voor Pasen, als veel Spanjaarden vrij hebben om processies en festiviteiten bij te wonen. door Gert-Jan Broere PEKING - China ziet het ophef fen van het Europese wapenem bargo, waar binnen de Europese Unie over wordt gesproken, vooral als een politieke geste. Volgens premier Wen Jiabao heeft China de wapens niet echt nodig. Een opheffing zou vooral een er kenning inhouden dat er een nieuw regime in Peking aan de macht is, dat niet direct verbon den is met het neerslaan van de door Hans Gertsen BRUSSEL - Het bestrijd en van terrorisme is en blijft op de eer ste plaats een taak van de lidsta ten van de Europese Unie. Maar de EU kan wel een belangrijke rol spelen als het gaat om het verbeteren van de samenwer king tussen de nationale politie- en inlichtingendiensten. Knook bij de aanpak van grens overschrijdende criminaliteit is een belangrijke rol weggelegd voor de EU. Dat zei Gijs de Vries, de Neder- andse liberaal die onlangs tot anti-terreurcoördinator van de KUis benoemd, gistermorgen tij- "s een kennismakingsdebat jtiet de justitiecommissie van het Europees Parlement (EP). [>e Vries maakte duidelijk dat j a's coördinator geen wonde ren kan verrichten. Hij ziet zijn vooral in het analyseren van zwakke plekken in de samenwer- -n£ tossen de lidstaten en in het aandragen van concrete op lossingen daarvoor. Hoewel hij zich nog aan het in werken is, staat voor De Vries vast dat de in Den Haag geves tigde Europese politieorganisa tie Europol een belangrijkere rol moet gaan spelen in het be strijden van terrorisme en grens overschrijdende criminaliteit. Maar de huidige Europol-con ventie geeft die organisatie daar voor te weinig middelen. „Er zijn inmiddels drie nieuwe pro tocollen die Europol slagvaardi ger moeten maken, maar die zijn door de lidstaten nog niet geratificeerd." Volgens de WD'er is het ook voor het be strijden van terrorisme van groot belang dat er snel een ak koord komt over de nieuwe Eu ropese grondwet. Die maakt meer meerderheidsbesluitvor ming op justitie- en politiege- bied mogelijk en dat komt de slagvaardigheid van de grens overschrijdende samenwerking ten goede. GPD studentenprotesten in 1989, de aanleiding voor het embargo. Bovendien vindt Wen dat China niet thuis hoort in het rijtje met Birma en Noord-Korea, andere landen die door een Europese wapenboycot zijn getroffen. Het wapenembargo was een van de onderwerpen tijdens het over leg dat premier Balkenende en minister van Buitenlandse Za ken Bot in Peking voerden met premier Wen. Balkenende bena drukte dat een definitieve beslis sing nog niet is genomen en dat er in diverse landen, onder meer vanuit het Nederlandse parle ment, verzet is tegen een ophef fing van het wapenembargo. Het kabinet maakte al eerder duidelijk geen veto tegen de op heffing te zullen uitspreken, in dien alle andere EU-landen voor beëindiging van de boycot zijn. Balkenende en Bot benadrukten dat de besprekingen met de Chi nese premier en de minister van Buitenlandse Zaken Li Zhaoxing in een goede en open sfeer waren verlopen. „Er wa ren geen taboes, alles was be spreekbaar, ook onderwerpen als mensenrechten. Wat ons be treft was dat al een enorme winst ten opzichte van vroeger", aldus de eerste minister. Balkenende overhandigde de Chinezen een lijst met concrete voorbeelden van schendingen van de mensenrechten, maar wil de na afloop niet ingaan op spe cifieke gevallen. „Het is een lijst die in Europees verband is ge coördineerd." Executies Net gisteren meldde Amnesty In ternational dat China met ten minste 726 executies in 2003 ver uit koploper was bij de voltrek king van de doodstraf. Het wer kelijke cijfer ligt vrijwel zeker veel hoger, zegt Amnesty Inter national. Behalve mensenrech ten sneed Balkenende ook onder werpen dan als Tibet en gods dienstvrijheid. Tegelijkertijd roemde hij de vooruitgang die in China is geboekt. „Dat men senrechten nu ook in de Chinese grondwet zijn vastgelegd en dat China een VN-rapporteur van de mensenrechten toelaat zijn signalen dat er progressie wordt gemaakt." Wen Jiabao vroeg op zijn beurt om begrip voor de Chinese situa tie, waarbij een traditie van soms eeuwen zich niet zo makke lijk laat veranderen. Balkenende: „Maar bij al onze Chinese gesprekspartners was er duidelijk het besef dat er nog veel moet veranderen." Wen en Balkenende zullen el kaar weer treffen op 8 decem ber, maar dan in Den Haag, waar dan de jaarlijkse EU-Chi- na top wordt gehouden. De pre miers hebben afgesproken de aanloop daar naar toe goed te ge bruiken om op de top concrete overeenkomsten te kunnen teke nen. GPD TOKIO - Professor Tadashi Isoyama van Kunitachi Muziek College in Tokio bekijkt een deel van een in 1728 door Johann Sebastian Bach gecomponeerde musical. Het muziekstuk is bijna tachtig jaar geleden in Japan verdwenen maar inmiddels weer terecht. De 'Trouw-cantate BWV26' werd aangetroffen in de nalatenschap van de Japanse pianist Chieko Hara die in december 2001 overleed, al dus Isoyama. Hij onderstreepte de authenticiteit van het Bach-stuk en zijn mening wordt gedeeld door andere onderzoekers. foto Yuriko Nakao/RTR doel voor terroristen die plannen foto Paco Campos/EPA BRUSSEL - De Europese Com missie gaat zes landen, waaron der Nederland, een waarschu wing geven wegens het over schrijden van de begrotingsaf spraken die zijn vastgelegd in het stabiliteitspact. Dat heeft de eurocommissaris voor Economische en Monetaire Zaken, de Spanjaard Pedro Sol bes, gisteren aangekondigd. De Europese Commissie ziet voor alsnog af van sancties tegen de zes landen, die in 2003 een be grotingstekort van meer dan 3 procent hadden. De waarschuwingen worden vandaag officieel gegeven. Het betreft Nederland, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ita lië en Griekenland. Voor Neder land is het de eerste keer dat de Europese begrotingsnorm wordt overschreden, tegen Frankrijk en Duitsland lopen in verband met eerdere overschrijdingen procedures voor het Europees Hof van Justitie. AP FRANKFURT - De president van de Duitse centrale bank. Ernst Welteke, komt steeds meer in het nauw. De Duitse jus titie maakte gisteren bekend een gerechtelijk vooronderzoek te doen naar een omstreden uit stapje van Welteke en zijn fami lie, ruim twee jaar geleden. De Weltekes vierden eind 2001 oud en nieuw in een peperduur hotel in Berlijn. Ze lieten de re kening van 7700 euro betalen door de Dresdner Bank, die on der toezicht staat van de centra le bank. Welteke wordt er nu van ver dacht tegen de regels in een gunst te hebben geaccepteerd, aldus een woordvoerder van jus titie. Ook de rol van de Dresd ner Bank wordt tegen het licht gehouden. ANP j JAKARTA - De partij van de In donesische president Megawati, de PDI-P, is vrijwel gehalveerd J ujt de parlementsverkiezingen van maandag gekomen. Volgens een betrouwbare pei- lmg van het Sociaal en Econo- misch Onderzoeksinstituut t,heeft de partij 18,8 procent van 6 de stemmen behaald. Winnaar L - van de verkiezingen is Golkar, de voormalige partij van ex-pre- sident Soeharto. De partij kreeg 122,7 procent van de stemmen. pe peiling laat verder zien dat de partij van oud-president Wa- hid, de PKB, op de derde plaats |is geëindigd met 10,7 procent. Ook twee kleine partijen heb- ben opvallend goed gescoord, t De Democratische Partij van de 'populaire voormalige veilig- heidsminister en oud-generaal Susilo Bambang Yudhoyono be- haalde 7,3 procent van de stem- men en de moslimpartij voor Rechtvaardigheid en Welvaart 7,2 procent. GPD door Frank Hendrickx MOSKOU - De Litouwse presi dent Rolandas Paksas is door het parlement afgezet. Het staatshoofd van het nieuwe EU-lid moet amper veertien maanden na zijn aantreden ver trekken wegens vermeende con tacten met de Russische maffia. De voormalige stuntvlieger Pak sas probeerde gisteren in een half uur durende toespraak nog het tij te keren, maar zijn politie ke doodsvonnis was al getekend 'toen het constitutionele hof vori ge week oordeelde dat de presi dent 'ernstige overtredingen van de grondwet' had begaan. Paksas zelf gaf toe 'kleine fou ten' te hebben gemaakt, maar die rechtvaardigden in zijn ogen geen afzetting. Het parlement oordeelde an ders. Vooral de innige contacten met de Russische wapenhande laar Joeri Borisov zijn de presi dent fataal geworden. In ruil voor een royale bijdrage aan zijn verkiezingscampagne zorg de Paksas dat Borisov sneller dan gebruikelijk een Litouws paspoort kreeg. Ook hield de president zijn Russische geld schieter op de hoogte van een po litieonderzoek naar zijn schim mige zaken. Verder zou Paksas bevriende zakenlieden hebben bevoordeeld bij de privatisering van staatsbedrijven. De zaak-Paksas kwam aan het rollen toen de Litouwse inlich tingendienst vorig jaar een ex plosief rapport over de presi dent openbaarde, waarin werd betoogd dat de president moge lijk onder invloed stond van de Russische geheime dienst. Dekmantel Volgens het rapport werd de ver kiezingscampagne van Paksas geleid door een bureau dat als dekmantel diende van de Russi sche inlichtingendienst. Zo zou Rusland invloed willen uitoefe nen op de politiek van de nieu we lidstaat van de Navo en EU. De Litouwse autoriteiten wer den daarvan op de hoogte ge steld door westerse inlichtingen diensten. Het merendeel van de aanklach ten hield uiteindelijk geen stand, maar de contacten met wapenhandelaar Borisov bleken voldoende om het president schap van Paksas te beëindigen. Parlementsvoorzitter Arturas Paulauskas zal tijdelijk het pre sidentschap overnemen. Over twee tot drie maanden zullen er nieuwe verkiezingen plaatsvin den. GPD Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5