Passies in de passietijd PZC Kolderieke chaos in Een Zomerzotheid Blueskaravaan doet vrijdag Middelburg aan woensdag 7 april 2004 De blueskaravaan doet vrij dag Middelburg aan. In een reeks van bluesroutes in Zuidwest-Nederland is de beurt aan de Zeeuwse hoofdstad. In vijftien cafés spelen even zoveel bluesbands. In Seventy Seven treedt de be kendste artiest op: Kaz Lux. Nog steeds een van de beste en in ieder geval een van de herken baarste zangers van Nederland. Ongetwijfeld zal hij putten uit oud Brainboxrepertoire. Een topper uit de Nederblues is Cuban Heels. Deze groep speelt rauwe garageblues in café De Geere. De groep T99, die uitblinkt in smerige blues, swingende jump en zompige fifties R&B, presen teert de nieuwe cd Strange Things Happen in café 't Hof. Aan het album is meegewerkt door frontman Dave Gonzales van The Paladins. De Limburgse formatie Buga boo Tang treedt op in Fust met blues en rockabilly. De groep Ji ve for your Live brengt muziek van hetzelfde laken en pak in de tegenover gelegen Studio 83. In Brooklyn staat Cheap Tal kies. Deze groep van zanger/entertainer Mare Kamp huis speelt Texaanse blues met veel swing. De tijden van John Mayall en de oude Fleetwood Mac herleven in de Herberg als daar The Blue Move optreedt. In de Bommel zijn nummers te ho ren van BB King, Rory Gallag her en CCR, gebracht door Gino The Bulldoze Band. In het Hart van Middelburg legt La Blusa de nadruk op zydeco, en de Mug is het toneel van on vervalste 'Chicago blues' door de Dicky Greenwood Band. In café Flaix presetneert de nieu we Middelburgse band Littl' Extra zich met nummers van on der anderen Mary Stokes en Walter Trout. Bar American geeft ruim baan aan de Bel gische feestband Nonkel Ney's Rhythm Blues Band. De nieu we Nederlandse band The Ride speelt in The Duke. Freddy Who is een Zeeuwse band die op treedt in De Weerlt met num mers van onder anderen Popa Chubby en Jimmie Smith. Uit Engeland komt gitarist/zanger Ty Gamer. Met zijn band brengt hij in Desafinado blues muziek in de trant van BB King en Muddy Waters. Ernst Jan Rozendaal De Middelburgse Bluesroute duurt vrijdag van 21.30 tot 2 uur 's nachts. De band T99 speelt twee sets. Op Goede Vrijdag ver zorgt de Middelburgse Oratoriumvereniging onder leiding van Jan Hut de Jo hannes Passion in de Con certzaal in Middelburg. Een dag later vindt in de Grote Kerk in Veere een uitvoe ring van de Mattheus Pass ion door het Nederland Bach Collegium onder lei ding van Pieter Jan Leusink plaats. Van Veghel tot Veere, van Kampen tot Katwijk aan den Rijn en van Elburg tot Eind hoven. Deze weken is de Mat theus Passion alom tegenwoor dig. De Nederlandse website over de Mattheus telt maar liefst 45 uitvoeringen in 2004. De lijst is niet eens volledig. Twee uitvoeringen bij ons in de buurt, in Hulst en Bergen op Zoom, staan er bijvoorbeeld niet bij. Het gaat bij de Ma- thheus al lang niet meer om de muziek alleen. Bach heeft bij ve len de priester en dominee ver drongen in een jaarlijks terugke rend religieus ritueel. Voor een hoop andere luisteraars is het een goede traditie, een leuke folklore. Het is eigenlijk merk waardig dat uitgerekend Nieu we Muziek, die de Mattheus nu voor de vijfde keer naar Veere haalt, aan deze mode meedoet. Ad van 't Veer, directeur van de stichting, denkt daar anders over. „Bach is de componist waar nie mand om heen kan. Straks zijn wij in Veere de grootse concert zaal in Zeeland en daar hoort de Mattheus in thuis. Verderop in het jaar gaan we ook de Vespers van Monteverdi doen en Mo- zarts Requiem en de dertiende van Shostaovich. Het publiek zal weten waar de nieuwe mu ziek vandaan komt. Zo'n origine le 'Herreweghe-aanpak', zoals Bach het zelf bedoeld heeft, past bij de aandacht voor ons cultureel erfgoed." Een 'www.johannespassion.nl' is er (nog) niet, maar een beetje surfen over het internet leert dat het aantal uitvoeringen van de Johannes Passion die van de Mattheus ruimschoots over- Jan Pieter Leusink dirigeert de Matthaus Passion. schrijdt. De kleinere schaal van het werk maakt het voor veel ko ren aantrekkelijk om juist dit stuk te brengen. De Middelburg se Oratoriumvereniging doet dat, zoals veel andere koren, zelfs om de twee jaar. Bij elkaar opgeteld, zou je toch mogen con cluderen dat dit leidt tot een enorme verschraling in het aan bod van koorconcerten. Jan Hut, dirigent van de oratorium- vereniging, denkt daar anders over. „Vroeger deed zowel de oratoriumvereniging van Goes als die uit Middelburg elk jaar de Johannes. Dat was teveel van het goede. Nu wisselen we het af. Nu klinkt in Zeeland de Jo hannes elk jaar één keer. Ik vind dat enorm waardevol. Hoewel de piëtistische teksten van de aria's misschien niet meer hele maal bij deze tijd passen, draagt het stuk bij aan de beleving van de omslag van de passietijd naar pasen." Douwe Eisenga De Johannes Passion wordt vrij dag uitgevoerd in de Concert zaal in Middelburg (20.00 uur) en de Matthaus Passion zater dag in de Grote Kerk in Veere (14.30 uur). Snoezig. Dolletjes. Neem een flinke duik in het verleden en je komt genoeg termen tegen om de muzikale komedie Een zo merzotheid te omschrijven. Maar bespaar u de moeite om er meer te vinden, want schrijfster Cissy van Marxveldt vatte het kernachtig samen in de titel van de gelijknamige meisjes roman. Die verscheen in 1927 en staat te boek als de eerste Nederlandstalige bestseller ooit. Vijf jongens en vijf meiden ont moeten elkaar tijdens de acht weken durende zomervakantie op de Veluwe. De hormonen gie ren door hun keel, maar in die tijd ging je niet zo maar plat. Nee, er kwam veel bij kijken om je geliefde te schaken. En als er dan ook nog eens sprake is van een persoonsverwisseling, is de kolderieke chaos compleet. Het verhaal heeft veel van een klucht, maar is dat niet. De schrijfster zette een tijd neer waarin standsverschil nog na drukkelijk bestond en de drei gende ellende van oorlogen en geweld luchtig weggewuifd kon worden met swingmuziek. Die klanken - met bijbehorende dansjes - komen volop aan bod in deze theaterversie. Volgens regisseur Bruun Kuijt heeft dit bosje zoetigsappige liefdesavontuurtjes nog altijd iets te zeggen in een tijd waarin we graag over normen en waar den praten. Dat maakt de voor stelling echter niet duidelijk. Dat onze omgangsvormen niet meer zijn wat ze geweest zijn, oké. Maar ik denk dat jongere generaties nauwelijks een bood schap hebben aan de vermeen de hoffelijkheid van toen. Waarin Kuijt in elk geval is ge slaagd, is een bij vlagen hila risch theaterstuk van die fameu ze meidenroman te maken. De toevoeging van de liedjes vind ik overbodig. Natuurlijk: je kunt ze altijd wel een betekenis meegeven binnen dit slagroom taartje, maar in de meeste geval len halen ze de vaart uit het spel. Als een simpel blijspel had deze Zomerzotheid mogelijk sterker overeind gestaan. Oude theatertrucs zijn uit de doos gehaald om het spel op te tuigen. Ze blijken nog steeds op de lachspieren te werken. Het decor is ingenieus gemaakt. We kijken in deze voorstelling ei genlijk naar een clubje acteurs dat besluit om het stuk van Van Marxveldt te gaan spelen. Op al le mogelijke manieren wordt daar een beetje de draak mee ge stoken in deze studentikoze on derneming. Het is bij vlagen amusant, maar hapert op te veel fronten. Soms lijkt het of de jonge spelers moeite hebben met het vet aangezette acteren. Kim Scheerder niet: zij zet Ella - de grootste flapdrol van alle maal - neer als een pompeuze, rozige verschijning die zich te pakken laat nemen door alle gekkigheid. Martin Hermens Een Zomerzotheid staat zater dag in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). ANTWERPEN Mijn Michael. Theaterstuk naar de ro man van de joods-israëlische auteur Amos Oz over het Jeruzalem na de zesdaagse oorlog van 1967, gespeeld door De Tijd. do. en vr. Monty 20.30 uur Kou van jou. Komedie over twee schoolkameraden die elkaar in hun la ter leven treffen op een brug, naar Muray Shisgal in een vertaling van Bob De Lange door EWT theater, do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur Wain Wash II/Work II. Filmopname van de rechtszaak, tevens tussenstop in het werkproces van Wayn Traub en tweede deel van komende nieuwe voorstelling Jean Baptiste, door Het Toneelhuis. di. Gerechtsgebouw 18.45 uur Macbeth. Theaterstuk naar Shakespe are in een bewerking van Luk Perce val door Het Toneelhuis. do. vr. za. di. en wo. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 uur De dood en het meisje. Toneelstuk en thriller van Ari El Dorfman, door het Noordtheater, vr. en za. Noordthea ter 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen Fakkeltheater: De pe nismonoloog, theatermonoloog van Nigel Williams en Peter Perceval ver tolkt door stand-up comedian Willi ams, do. vr. za. en zo. 20.30 uur; La Catena, aperitiefconcert, zo. 11.00 uur nis praat, antwoord op de vaginamo nologen naar Richard Harris, ver tolkt door Eric Goris, vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; Visiting Mr. Green, theaterstuk van Jeff Baron over de ontmoeting van een oude en een jonge Joodse man, die proberen te overleven in de gro te stad New York in een verta ling van Paul Goris, gespeeld door Nand Buyl en Bert Vannieuwenhuy- se, vr. en za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur De Circusprins. Operette van Emme rich Kalman door Het Vlaams Mu ziektheater. ma. Arenbergschouw- burg 20.15 uur Voorstellingen Zuiderpershuis: De verliefde wolk, jeugdtheaterstuk en sprookjeswereld welke zich afspeelt in de woestijn, van de Turkse auteur Nazim Hikmet Ran, voor kinderen vanaf 8 jaar, gespeeld door Tg Sesi- miz, bestaande uit kinderen van 10-12 jaar, vr. 15.00 en 19.30 uur; Het Huwelijk, lyrisch, komisch alsook dramatisch Russisch theaterstuk en 'ongelofelijke gebeurtenis tussen twee bedrijven' naar Nikolai Gogol met Nederlandse vertaling door het Russisch theater Antwerpriza, za. 20.00 uur Eric Clapton. Pop- ,rock- en R&B cpncert. vr. Sportpaleis 20.30 uur De Kleine Zeemeermin. Musical, do. vr. za. di. en wo. 14.00 en 19.00 uur en zo. 11.00 en 16.00 uur Romeo en Julia. Musical en muziek- wo. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. 15.00 uur The Magic M-Kids Show. Spektakel met muziek, dans en acrobatiek door Magic M en magiër Jan Bardi. ma. Zuiderkroon 13.30 uur GENT The Caveman. Theatervoorstelling met de oplossing voor het mysterie man-vrouw door Philippe De Maerte- laere. vr. Capitole 20.30 uur De vier seizoenen. Theatervoorstel ling en geschiedenis over twee getrouwde koppels, hun hoop, ver wachting, verlangens naar Eric De Volder door Toneelgroep Ceremonia. do. vr. en za. Nieuwpoorttheater 20.30 uur Saw it on television Didn't under stand. Collectie van getuigenissen van menselijk leed van vluchtelingen door het Publiekstheater. di. en wo. Area 19.30 en 22.00 uur Cellofaan. Theaterstuk over de ver schillende rollen van de vrouw door Bmt Theater Mogul, do. vr. en za. Backstage 20.00 uur The Comedy Zoo. Humoristisch thea terprogramma. za. Publiekstheater Groot Huis 20.00 uur Voorstellingen in de Kopergietery: Gezegend zij, jeugdtheatervoorstel ling, geïnspireerd op Bijbelse verha len van en door Pascale Platei voor kinderen vanaf 10 jaar, za. 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Stil Nekeer, beeldend multimediaproject voor jongeren over autisme en pesten, gebaseerd op een jeugdboek van Nic Balthazar, do. en vr. 20.00 uur Voorstellingen in de Vooruit: Rusland voor beginners, theaterstuk met dans en muziek van een live kamerorkest, over Russische clichés n.a.v. een 10-daagse trip naar Sint Petersburg door Das/KVS/De Bottelarij, wo. 20.00 uur; Stereophonies and Howie Day, rock-en roll en popconcert, wo. 21.00 uur Concerten in de Handelsbeurs: Piano concert Delphine Bardin met werk van Schubert, Schumann, Szyma- nowksi en Komsta, do. 20.15 uur; The Commitments, soulmuziek met covers van Aretha Franklin, Otis Re ding e.a. grote soullegendes, vr. 20.15 uur; Helder - theaterconcert van Fi- lip Kowlier, wo. 20.15 uur Kathleen Vandenhoudt. Bluescon cert. do. Geuzenhuis 21.00 uur Passiemuziek. Koorconcert door het jeugdkamerkoor Furiant. vr. Kathe- draalcrypte Sint Baafs 12.00 uur Noche de Pasion. 15de Nacht van de passie: Latijns-Amerikaans feest met diverse dansorkesten en -demonstra ties. zo. Casino Gent 20.00 uur The Magic M-Kids Show. Spektakel met muziek, dans en acrobatiek door Magic M en magiër Jan Bardi. zo. Ca pitole 13.30 uur BRUGGE pen. Absurd-komische toneelvoorstel ling naar de gelijknamige roman van Johan Daisne en de film Last Tango in Paris van Bertolucci, waarin een koppel de liefde voor elkaar zo sterk analyseert dat kansen op een even tuele relatie onmogelijk worden door Cie De Koe. do. en vr. De Werf 20.30 Jazz op alpenhoorn. Concert door het trio Mauve met een mix van West-Eu- ropese, Zuid-Amerikaanse en Russi sche jazzgeluiden in een originele al pensfeer met Arkadi Shilkloper op al penhoorn. do. Concertgebouw 20.00 Galaconcert Concert met werk van Gustav Mahler en Felix Mendels sohn, door de Philharmonia Lon don onder leiding van dirigent Chris- toph von Dohnany en met medewer king van de Russische sterviolist Va- dim Repin. vr. Concertgebouw 20.00 Lemons de Ténèbre. Passieconcert door Inge Zutterman, sopraan, Ama ryllis Dieltiens, sopraan en Bart Naes- sens, continuo, vr. Sint-Gilliskerk 19.00 uur Scala on the Rocks. Concert, za. Con certgebouw 20.00 uur Mahieu-Vantomme Quartet. Re leaseconcert van de cd Whatever met free jazzmuziek, za. De Werf 20.30 uur Bomenprietpraat. Plopshow 2004/ Kabouter Plop. ma. Concertgebouw Matthaus Passion De Matthaus Passion van J. S. Bach wordt uitgevoerd. Dat gebeurt door het Holland Boys Choir, het Netherlanè Bach Collegium en solisten, onder leiding van dirigent Pi^ ter Jan Leusink. De solisten zijn Robert Luts (Evangel^ Henk van Heijnsbergen (Chriustus), Margareth Roest (so. praan), Sytse Buwalda (alt), Martinus Leusink (tenor) en Mare Pantus (bas). •Grote Kerk, Veere, 14.30 uur Een Zomerzotheid Een Zomerzotheid is een muzikale komedie. Deze is gemaakt aan de hand van de bestseller van Cissy v Marxveldt uit 1927 en biedt een avond heerlijk ongecorM' ceerd amusement. Men wordt muzikaal bijgestaan dooreet klein orkest onder leiding van Bas Odijk. Deze voorstelt is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Robert Long Robert Long brengt een reprise van zijn cabaretprogramna Brand! Verlangen, hoop, verliefdheid, teleurstelling, verdriet, tav. fel, jaloezie.voor Robert Long blijft de liefde een niet te stelpen bron van inspiratie. Het programma Brand! is eer mooie, intieme productie, die is ontstaan uit een heilig vun en een immer brandende liefde voor tekst en muziek. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Tramlijn Het Middelburgs Theater speelt de voorstelling Een tramlijn die verlangen heet. Dit toneelstuk van Tennessee Williams speelt zich af in New Orleans aan de zelfkant van de maatschappijwaar eigen des, dromen en verlangens een fragiele balans vormen. Blanche komt bij haar zuster Stella, maar dat is niet geheel overeenkomstig de wens van Stella's alcoholistische man ch Stanley. Willem Huijbreghs regisseerde Ploneke Scholtsz, Anke Tanihatu, Peter Adriaanse, Pim Lokerse, Escha Tam- hatu, Reinco Jansen, Jan Sipma en Rob Dollenkamp. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Dutch Angry Metal Movement Onder de noemer Dutch Angry Metal Movement treden vin getalenteerde, eigenzinnige metalbands op. Liefhebbers van hypermoderne metalvarianten uit het straatje Strapping Young Lad, Meshuggah, Machineheaden Mastodon, kunnen genieten van compromisloze stress-u van het Groningse trio El Shit, dat binnenkort een nieuw al- bum zal uitbrengen en onlangs nog de support voor Soulfly verzorgde. Verder math-metal van het Amsterdams/Gronings kwartet Nomen dat een zeer sterke indruk achterliet met haar zwaar groovende sound op het Ozzfest. Emo-metal-core van het Brabantse quintet Sk;rl, dat in 2001 de Wraak van Brabant won en met haar debuut Blank door de volledige Nederlandse pers de hemel ingepre- zen werd. Tenslotte polyritmische metal van sextet Textures uit Etten-Leur dat met het onlangs verschenen debuut Pol- ars maar liefst 90/100 punten scoorde in de Aardschok. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Roy Hargrove Roy Hargrove en RH Factor geven een concert. Hargrove stond in 1993 voor het eerst op het podium van Porgy Bess. Nu komt hij met een heel ander geluid, want de RH Factor is een mix van jazz, hiphop, r&b en funk. Toch blijft de kern van de muziek gebaseerd op het vakmanschap van de jazzmuzikant die Roy Hargrove altijd zal blijven. •Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur Nodal Point en Salty Cheek De bands Nodal Point en Salty Cheek treden op. Nodal Point is een vijdmansformatie uit Bergen op Zoomen brengt stevige rock met zangeres. De Noord-Hollandse band Salty Cheek speelt melodieuze (hard)rock, maar voegt ook elementen uit andere muziekstromingen toe. Dit leidt tot een verrassende smeltkroes die vooral door het karakteristie ke stemgeluid van zangeres Wendy en de tekstuele diepgang onmiskenbaar een eenheid vormt. •Café Groen Licht, Vlissingen, 21.30 uur Dozer en Cereal De bands Dozer en Cereal (foto) geven een concert. De groovy stonerrockband Dozer komt uit Zweden en be staat sinds 1995. De formatie hoort thuis in het rijtje Kyuss, Monster Magnet en Motörhead. De Haarlemse band Cereal staat in het voorprogramma enb maakt grooverock. De for matie, die in 1998 werd opgericht, werd beïnvloed door Soundgarden, Queens of the Stone Age en Deftones. •De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZONDAG Nijntje is er weer Er wordt een try-out van de voorstelling Nijntje is er weer gespeeld. Ivo de Wijs schreef de tekst aan de hand van de verhalen van Dick Bruna. De liedjes zijn vrolijk en kunnen direct worden meegezongen door jong en oud. De muziek is van Joop Stok- kermans en Bruun Kuijt deed de regie. •De Mythe, Goes, 14.00 en 16.00 uur Johan Verminnen Johan Verminnen geeft het laatste concert in de serie Moe dertaal. Verminnen zingt in zijn moers taal en voor een Belg is dat in het Nederlands en in het Frans. Hij is een van de belangrijk ste kleinkunstenaars van België. Hij omringt zich met talent volle musici, zoals Rony Verbiest (accordeonist en saxofo nist). De andere muzikanten zijn Leo jr Caerts (piano) en Bert Candries (bas). •Porgy Bess, Terneuzen, 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 56