Tijd voor eerlijk spel scheepsbouw PZC Twijfels over snelle overdracht van macht in Irak nemen toe PZC Wie en wat steken er achter loos terrorisme-alarm? Besnijdenis van meisjes én jongens is volkomen uit de tijd Brinkhorst moet overheidssteun aanpakken of invoeren te gast 7 april 1954 woensdag 7 april 2004 De laatst overgebleven Neder landse scheepsbouwers hebben gisteren in Den Haag gedemon streerd voor steun. Het gaat niet goed met de scheepswerven. De concurrentie is moordend en de verdiensten zijn gering. De Ne derlandse scheepsbouw is ver worden tot een haast marginale activiteit. door Alexander Bakker Scheepswerven in met name Zuid-Korea hebben zich de afgelopen jaren opgewerkt tot marktleiders in de 'grote' scheepsbouw door handig en vooral creatief gebruik te ma ken van de steungelden die het Internationaal Monetair Fonds het land ter beschikking had ge steld om de gevolgen van de fi nanciële crisis in Azië het hoofd te bieden. Daarnaast maakten Chinese werven dankbaar ge bruik van de enorme economi sche expansie in eigen land. Het heeft geleid tot kannibalise- ring onder de Europese werven, waarvan sommige hele grote veel orders naar hun nieuwe con currenten in het Verre Oosten zagen gaan. Die grotere Europese werven hebben zich vol overgave en ruimhartig gesteund door hun regeringen, geworpen op de markten van de iets kleinere werven in Europa. Er was nog een hele kleine ople ving toen in 2000 de Europese scheepsbouwsubsidies werden afgeschaft. In het laatste subsi diejaar hebben veel reders inves teringen naar voren gehaald. Voor sommige werven kon de lol niet op; zij bouwden haast te gen de klippen op. Helaas verlo ren zij ook de werkelijkheid uit het oog. De Krimpense scheepswerf Van der Giessen-de Noord is er het trieste voorbeeld van. De werf werkte zich letter en figuurlijk over de kop. In de niet te stillen honger naar orders voor veerbo ten werden kostbare ontwerp fouten gemaakt en kreeg de werf in een haast overspannen markt keihard de rekening ge presenteerd. De opkomst van de Aziatische werven is inmiddels een feit. De economische malaise van de af gelopen twee jaren en de gevol gen van de terreuraanvallen in de VS - waardoor onder meer een aantal lucratieve bouwop drachten voor cruiseschepen al dan niet tijdelijk is geschrapt - hebben de Europese werven diep in het moeras gedrukt en de kannibalisering versterkt. Propvol Ondertussen bloeit in het Verre Oosten de scheepsbouw. De meeste werven hebben een prop volle orderportefeuille tot eind 2007. De wereldhandel blijft voorlopig groeien en dus de vraag naar scheepscapaciteit ook. Tegelijkertijd verschuift de productie van allerhande goede ren naar het Verre Oosten, waar door handelsstromen aanzwel len en dus ook de vraag naar transportcapaciteit extra wordt gestimuleerd. Alleen al in de mondiale containerindustrie hebben reders meer dan hon derddertig van de grootste con tainerschepen in bestelling. Het succes van de Aziatische werven is vooral een gevolg van de lage loonkosten, naast na tuurlijk een in veel gevallen zeer gunstig overheidsklimaat als het gaat om het onder goede condities binnenhalen van or ders. De prijsverschillen in vergelij king met Europese werven zijn opgelopen tot dertig veertig pro cent, maar worden niet veroor zaakt door een betere of goedko pe inkoop van materiaal. Boven dien zijn de prijzen voor staal in middels torenhoog. De Nederlandse overheid heeft zich altijd op het standpunt ge steld dat de wei-ven zichzelf moesten bedruipen. Selectief zijn er subsidieregelingen ge weest, voor een beperkt aantal soorten schepen en voor nóg be perktere bedragen. En met tegenzin. Nederland heeft zich in Europa altijd sterk gemaakt voor het afschaffen van dergelijke steunmaatrege len. In Italië, Spanje, Frankrijk en Duitsland zat wat dat betreft de grootste oppositie. Daar wer den steunmaatregelen opgerekt of in elk geval ruim geïnterpre teerd. Met een Europees onge lijk concurrentiespeelveld als ge volg. Minister Brinkhorst van Economische Zaken heeft zich recent in de Tweede Kamer op nieuw verzet tegen scheeps bouwsubsidies. Die paar pro cent steun heeft geen enkele zin als antwoord op het Aziatische geweld, is het standpunt van de bewindsman. Daar heeft Brink horst natuurlijk gelijk in. Europees gezien zit de pijn voor al in de al dan niet verkapte staatssteun. Nederland wil aan dat soort praktijken niet mee doen, maar weet tegelijkertijd dat het niet bij machte is de col lega-lidstaten die hun bedrijven wél helpen, tot de orde te roe pen. Daarnaast wreekt zich het ontbreken van enig industriebe leid in Nederland. 'Den Haag' roept om het hardst dat bedrij ven moeten innoveren. Daden blijven echter uit. De overgeble ven scheepswerven zijn inmid- Scheepswerven in Zuid-Korea, zoals Daewoo, hebben zich afgelopen jaren opgewerkt tot marktleiders door creatief gebruik te maken van steun door het Internationaal Mo netair Fonds. foto EPA dels voor de productie van het 'grove' werk - de casco's - uitge weken naar Rusland en Roeme nië, waar ze vooral profiteren van de lage lonen. Andere, zoals de werven van IHC Holland, ge specialiseerd in heel ingewikkel de baggerschepen, houden het hoofd nog boven water, omdat de concurrentie het kunstje nog niet heeft afgekeken. Maar hoe lang zal dat nog du ren? De werven in het Verre Oos ten zitten voorlopig vol. Dat schept kansen voor Europese werven, want het prijsverschil kan nu worden gecompenseerd door een snelle levering. Maar binnen Europa moet dan wel eerlijk spel worden ge speeld. Op dat punt kan minis ter Brinkhorst nog een hoop voor de Nederlandse scheeps bouw betekenen. GPD van onze redactie binnenland Wat bezielt iemand om de telefoon op te pakken voor een bommelding? Waar om stuurt men een brief met melkpoeder of een kogel? En kele gevallen uit het recente verleden maken veel duide lijk. De practical joker In de zomer van 2002 liep een medewerker van een bedrijf in Ridderkerk voor de grap met een met melkpoeder ge vulde enveloppe het pand bin nen. In zijn andere hand had hij een handleiding over an- trax, de dodelijke miltvuur bacterie die in de Verenigde Staten in enkele dreigbrieven was opgedoken. Omdat zijn baas er niet was, legde hij de brief alvast op diens bureau. Na de vondst brak paniek uit. De grap werd niet ge snapt. Even leek het er op dat de man een maand achter slot en grendel ging, maar hij werd in hoger beroep vrijge sproken. De ontoerekeningsvatbare Een Nederlandse Hindoe staan stuurde in de zomer van 2002 naar ruim honderd hindoe-organisaties poeder- brieven met dreigementen en perverse teksten. Hij onderte kende de brieven namens een 'Nederlandse Al Qaedacel en doopte zijn mix van Brinta- poeder 'Amtrax of Allah'. Hij dacht dat de politie inzag dat zijn werk grote literaire waar de bezat, maar volgens justi tie was de man ontoereke ningsvatbaar. De afperser Ikea kreeg in december 2002 een in gebrekkig Duits ge schreven brief met de mede deling dat er drie bommen af zouden gaan in Ikea-filialen. Twee explosieven werden^ vonden. Een medewerker de Explosieven Opiuimir^ dienst raakte gewond as zijn oog toen een van de boa men tot ontploffing werd gf: bracht. Een Pools afpersers, duo had geprobeerd de kete 250.000 euro af te dwir maar de twee werden veel later in Portugal opg. pakt. De dreiger Twee jaar lang stuurde ea man tientallen kogelbrief naar bekende Nederlanden onder wie de koningin. On Katja Schuurman moest ontgelden. Hij schreef haa twee 'liefdesbrieven' met b gels waarin hij dreigde de ac trice te vermoorden het niet direct uit zou met haar vriend. De dr de penner is inmiddels opof. pakt. De stoere jongen Rond september 2003 werda drie minderjarige jongens u de kraag gegrepen. Ze pleeg den tientallen telefoontik naar het alarmnummer lil met de melding dat er 'erg® op Schiphol' een bom zou& gen. Hoewel de actie sleei 'als grap bedoeld was', ra den alle meldingen serieus gei nomen. De gefrustreerde Volgens deskundigen make ook gefrustreerden dankbaar gebruik van het 'systeem' An derhalf jaar geleden wilde een spoormedewerker in Lon-, den een dagje vrij. Omdat hi;, dat niet voor elkaar belde hij met zijn mobiele te lefoon zijn maatschappij ar een bommelding aan te kond gen. Van nummerherkenniK had de man nog nooit ge hoord. Hij heeft er nu nog spijt van. GPD Orthodoxe moslims liggen on der vuur wegens de besnijdenis van meisjes. Het wordt tijd dat ook de besnijdenis van jongens - door moslims én joden - wordt aangepakt. Die ingreep is net zo overbodig en uit de tijd als poly gamie en dieroffers. door Klaas de Graaff De orthodoxe islam ligt op verschillende fronten on der vuur. Zijn het niet de hoofd doekdraagsters die het moeten ontgelden, dan zijn het wel de imams die de homo's verkette ren. Sommige opvattingen en praktijken staan niet alleen haaks op wat wij gewend zijn, maar geven Vrouwe Justitia bo vendien reden over de schouder mee te kijken. Dat is zeker het geval waar min derjarige meisjes de kans lopen de rest van hun leven een be langrijk deel van hun identiteit of vrouw-zijn te verliezen. Als zij naast die verminking bij de bevalling ook nog helse pijnen moet doorstaan door de sterke vernauwing van het geboorteka naal kan voor hen het vrouw-zijn weinig plezier ople veren. Erger nog: deze mutile rende ingrepen maken kinderen tot invalide schepsels. Vrouwen dienen in die precieze moslim kringen slechts het voortbe staan van de soort. Terecht dat de westerse wetge vers zich inspannen om aan de ze ingrepen een einde te maken. De vraag of overheidscontroles op jonge meisjes haaks staan op de privacyregels, zoals sommige multiculturele dwazen bewe ren, moeten we volmondig met nee beantwoorden. Kamerlid Hirsi Ali toont in dit verband meer realiteitszin. Om dat tot nog toe geen aangifte wordt gedaan van deze wets overtredingen is verstrekkende controle broodnodig. Die moet uitgevoerd worden door consul tatiebureaus in samenwerking met de Raden voor de Kinderbe scherming, zeker nu blijkt dat ouders met hun dochters naar het buitenland gaan om hen daar clitoridectomie te laten on dergaan. Behalve de bestraffing van de ouders moet ook uitzet ting als ongewenst vreemdeling mogelijk worden. waar Abraham van zijn heer de opdracht krijgt om zijn zoon Ismaël te besnijden, past niet meer in deze tijd, zoals ook poly gamie en dierenoffers vervlogen gewoonten zijn uit het Oude Testament. Bij moslims wordt de besnijdenis van jongens aan bevolen terwijl de koran erover zwijgt. Naar schatting is mondi aal gezien achttien procent van de mannelijke bevolking besne den. Dat percentage neemt ge staag af omdat dat de opvatting dat besnijdenis de hygiëne ten goede zou komen, inmiddels naar het rijk der fabels is verwe zen. Waarschijnlijk was de ech te reden in de negentiende en eerste helft van de vorige eeuw dat men door de besnijdenis zelfbevlekking tegen wilde gaan. De pijn die de ingreep - in dertijd zonder verdoving - voor het slachtoffertje veroorzaakte, herinnerde hem eraan dat mas turbatie zondig was. Een niet medisch noodzakelijke ingreep aan de geslachtsdelen - zowel bij meisjes als jongens - is uit den boze en een schending van de mensenrechten. Op ter mijn moet de overheid de besnij denis van jongens net zo goed verbieden als bij meisjes en ook bij hen een oogje in het zeil hou den. GPD Klaas de Graaff is criminoloog Wat tot nu toe buiten de discus sie is gebleven en waar zeker bij de meeste joden en moslims de nodige opschudding over zal ontstaan, is de legitimiteit van de besnijdenis van minderjarige jongens. Deze mutilatie lijkt zo algemeen aanvaard dat kritiek erop bij voorbaat al zal worden afgewezen. Maar hoe je het ook wendt of keert, toch blijft het een verminking waar menig vol wassen man moeite mee kan krijgen. De argumentatie dat be snijdenis een verbond met God verbeeldt, ligt immers in het ver lengde van wat sommige mos lims met de meisjes uitvoeren. Langzaam evenwel gaan vooral ook reformistische rabbijnen in zien dat de ingreep als teken van dit verbond gewelddadig en onnodig is. Het Genesisverhaal door Ans Bouwmans Dramatische gebeurtenissen zorgen doorgaans voor hel derheid. Het 'Mogadishu-mo ment' in het soennietische bol werk Fallujah - waar vorige week de lijken van vier Ameri kanen door de straten werden gesleept en verminkt - en de op stand onder volgelingen van de militante sjiietische leider Mo- qtada Sadr hebben het onrusti ge gevoel in de VS over de ont wikkelingen in Irak verder aan gewakkerd. Met de staart tus sen de benen er vandoor gaan - zoals gebeurde in Somalië - kan niet. Daarover is bijna iedereen het wel eens. Maar de twijfels over een snelle machtsover dracht groeien. Er zijn nog minder dan drie maanden te gaan voor de Ameri kanen de macht willen overdra gen aan 'de Irakezen', maar het is volstrekt onduidelijk hoe het soevereine Iraakse bestuur er na 30 juni moet uitzien. Alle Amerikaanse scenario's voor de overdracht zijn tot nu toe mislukt. Washington hoopt dat VN-gezant Lakhdar Brahi- mi met een alternatief komt dat acceptabel is voor de Iraakse be volking. De regering-Bush zelf heeft namelijk geen concreet plan. Misschien moeten we daar eens over praten en moet de datum van 30 juni worden uitgesteld, opperde de Republikeinse sena tor Richard Lugar, een gerenom meerde buitenlandexpert en partijgenoot van Bush. Als er in de komende maanden geen goe de formule wordt gevonden, zijn de risico's van machtsover dracht groter dan die van uit stel, zei de Democratische sena tor Carl Levin. President Bush wil van geen uit stel weten. Aan de datum van 30 juni valt niet te tomen en de Amerikaanse regering zal niet wijken voor het oplaaiende ge weld of het rap stijgende aantal doden onder Amerikaanse sol daten, zo zei hij. Het probleem van de machts overdracht schuilt vooral in de onderlinge verdeeldheid tussen de drie bevolkingsgroepen in Irak. Koerden en soennieten wil len niet dat zij in de verdruk king komen. Sjiieten zijn in de meerderheid en willen hun stern- Aanhangers van de sjiitische geestelijke Muqtada al Sadr verzamelen zich bij de moskee in Kufa bij de stad Najaf. foto Abel Ruiz de Leon/EPA pel op het bestuur drukken. Dat heeft de formulering van een in terim-grondwet bemoeilijkt, en compliceert nu ook de vorming van de overgangsregering die de verkiezingen moet organise ren. In Washington gaan de gedach ten uit naar een variant op de huidige 'voorlopige regerings raad'. maar die wordt door de Iraakse bevolking gezien als een club Amerikaanse zetba zen. Vandaar het beroep op de Verenigde Naties om met Iraak se leiders te praten over een compromis. In Washington is inmiddels eni ge kritiek te horen op de te 'aar zelende' opstelling van de rege ring, die volgens Democraten is ingegeven door interne onenig heid over een uitgebreidere rol van de Verenigde Naties. President Bush moet zo snel mo gelijk proberen een internatio naal gesteunde oplossing te vin den, meent Joseph Biden, een in vloedrijke Democratische sena tor van buitenlandse zaken. Hij pleitte in de Washington Post voor een nieuwe VN-functie: een hoge commissaris die niet alleen de overdracht gaat bege leiden maar ook na 30 juni kan dienen als adviseur van de Iraakse regering. Ook de relatie tussen de interna tionale en Amerikaanse troepen - die na 30 juni in Irak blijven om samen met de Iraakse poli tie de veiligheid te garanderen - met de toekomstige overgangs regering kan tot problemen lei den. Senator Lugar suggereerde dat er wellicht meer troepen naar Irak moeten om de milities te ontwapenen en te voorkomen dat Irak - na de machtsover dracht - verzinkt in chaos en burgeroorlog. De Amerikaanse regering en de militaire leiding in Irak hebben tot nu toe volgehouden dat het stukken beter gaat in Irak dan de media berichten. Maar dat was te optimistisch gezien de zichtbare haat in Fallujah. Bo vendien lijkt de weerstand niet zozeer het werk van - deels in Irak geïnfiltreerde - islamiti sche extremisten, zoals werd ge zegd. De opstand onder teleurgestel de Saddam-aanhangers is niet voorbij en er dreigt nu een twee de front van militante sjiieten te ontstaan. Gebaat Sadr - die verdacht wordt van een moordaanslag op een voor aanstaande sjiitische religieuze leider - denkt dat sjiitische do minantie gebaat is bij geweld en niet bij democratie. Als die overtuiging in bredere kringen postvat, is het eind aan het Iraakse dilemma nog lang niet in zicht. GPD FOKKER - Op de dag dat wij len Anthony Fokker zijn 64e verjaardag zou vieren, hebben de Fokkerfabrieken de laatste twee Gloster Meteor Straalja gers overgedragen aan de Ne derlandse en Belgische lucht macht. Prins Bcrnhard was daarbij aanwezig. ERTSBOOT - Het Italiaanse schip Francescu is bij Bath vastgelopen op de punt van de Ballastplaat. De kapitein van de met erts geladen boot gaf opdracht de ankers uit te gooien, maar daarbij braken de kettingen. Maar liefst der tien sleepboten, waaronder de Terneuzense Schelde van firma Muller, werden ingeztj om de Francesu vlot te trek ken, echter zonder succes Va& daag volgt een nieuwe pogug BEDRIJFSTENTOONSTELL- LING - Burgemeester en m houders hebben in de vergade ring van de Middelburgse ge meenteraad kritiek gekregei Aanleiding is een bedrijfstes- toonstelling op de Markt waar voor B. en W. toestemma heeft gegeven. Het collta heeft verzuimd eerst de me- ning te vragen aan de commis sie van bijstand van gemeente werken. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudelóo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt ee* toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvcw het einde van de betaalperiode. J PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bm Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van >J Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur 1 Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes). Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax, (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren ;t Wegener-concsm. Dtd*'" dt gebruikt vow ora Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v; aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be^ianu ua, nuiu.gv., (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen?- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk m Postbus 31, 4460 AA Goes inbij:PZC>' Behoort tot 'ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4