Maar één Thaise gevangene vrij Gasunie tegen splitsing netten Nieuw boek Pluk van de Petteflet Nederlandse militairen in Irak extra waakzaam Kamer kraakt werk van commissie-Blok Bangkok stelt harde voorwaarden aan verdrag met Nederland Rollators vaak e duur en slecht iteun aan Nijs intlokt kritiek linnen PvdA Inge de Bruijn zwemt tussen de haaien Verdacht pakje blijkt loos alarm Aantal bankovervallen stijgt Samenwerkingsschool krijgt basis Schat uit oudheid langs wegtracé Konijnen in Zwolle afgeschoten Partijen verlaten gevallen Antilliaanse kabinet woensdag 7 april 2004 UISTERDAM - Uitgeverij Que- rjdo komt begin mei met een .jfim bock over Piuk van de Fetteflet. In Pluk redt de dieren j een aantal verhalen gebun- jeid die niet eerder in boek- mrni verschenen. Annie M.G. Schmidt schreef ze eind jaren 80 voor het tijdschrift Margriet. voorzien van de kenmerkende il lustraties van de in februari overleden Fiep Westendorp. De originele tekeningen van Westendorp werden teruggevon den bij de voorbereidingen voor de oeuvre-tentoonstelling van haar werk, afgelopen najaar in de Kunsthal in Rotterdam. De herontdekking van de originele illustraties maakt publicatie in boekvorm mogelijk. De betreffende Pluk-yerhalen zijn origineel, komisch, met veel vaart geschreven en hebben een zeer actueel thema, namelijk het weer en het klimaat. Dat zei gis teren een woordvoerder van Querido. In Pluk redt de dieren moet Pluk een uit de hand gelo pen klimaatexperiment in een kas herstellen. Doordat de bin- nenruiten breken tussen de di verse kunstmatige klimaten, be landen de pinguïns in de tropen en staan er bibberende olifanten op ijsschotsen. Pluk moet ze weer naar hun eigen klimaat te rug loodsen. ANP ian onze redactie binnenland )EN HAAG - Van de elf Neder- anders die vastzitten in gevan- 'enissen in Thailand zal slechts «n mogelijk op korte termijn jijn straf in Nederland kunnen (itzitten. De andere tien zijn verwikkeld in gerechtelijke of hebben te kort in Thailand vastgezeten om snel Nederland te kunnen wor- overgebracht. JTRECHT - Vier grote zorgver- ekeraars hebben vorig jaar rela- ief dure rollators verstrekt die liet voldeden aan de veiligheids- ormen. Ruim 15.000 van die ollators hadden geen zogeheten belandt het meren- van de verstrekte rollators p de schroothoop, van herge- is amper sprake. Dat uit een rondgang van uderenorganisatie Anbo langs even grote zorgverzekeraars, iorgverzekeraars kopen liever ieuwe rollators in dan dat ze ngebruikte of in onbruik ge lakte exemplaren inzamelen, pknappen en weer opnieuw ver trekken. Drie ondervraagde erzekeraars doen dat wel. Het aat om twee verzekeraars die in bruikleen geven, en die ze in eigendom ver Zij brengen 20 tot 40 pro ent van de door hen verstrekte op wielen weer in de ANP EN HAAG - De steun die de aan de plannen van staats- Nijs (Onderwijs) heeft binnen de partij tot kritiek geleid. oor onder voorwaarden ak- te gaan met collegegeld- en selectie aan de lort wijkt de partij volgens de inge Socialisten af van de prin- pes waar de sociaal-democra- n al honderd jaar voor staan. )it is onacceptabel en onbegrij- ïlijk", stelden de jongeren van i PvdA gisteren. Met de VVD i de LPF toonde de PvdA zich voorstander van de annen van Nijs, op voorwaar- een nieuw studiefinancie- de toegankelijkheid het hoger onderwijs waar- irgt. PvdA kan niet garanderen de toegankelijkheid, betaal- en hoogwaardige kwa- eit voor iedereen gegaran- erd blijven, aldus de Jonge So fisten, die wijzen op het ver- ezingsprogramma. ANP Dat blijkt uit een brief van mi nister Donner (Justitie) en minis ter Bot (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Nederland en Thailand staan op het punt een overdrachtsver drag te tekenen. Volgens dat ver drag kunnen Nederlanders die in Thailand gevangen zitten on der bepaalde voorwaarden te rug. Maar een garantie is het niet: Thailand bepaalt nog altijd of het verzoek wordt ingewil ligd of niet. Bangkok eist dat een gedetineer de eerst een deel van zijn opge legde straf in Thailand uitzit voordat hij kan vragen om over brenging. Hoger In Thailand zijn de straffen voor delicten en misdrijven dooi de bank genomen veel hoger dan in Nederland. Thailand vindt het niet wenselijk als Ne derlandse gedetineerden onmid dellijk na hun overbrenging wor den vrijgelaten. Iemand die in Thailand levenslang heeft gekre gen voor een drugszaak, dient minstens acht jaar in een Thaise cel door te brengen. Voor alle veroordelingen tot een straf van maximaal twaalf jaar geldt dat eenderde van de tijd uitgezeten moet zijn. Bij hogere straffen geldt een maximum van vier jaar. Gedetineerden kunnen pas een verzoek tot overbrenging indie nen als ze klaar zijn met hun rechtsprocedure en aan het uit zitten van hun straf zijn begon nen. Vijf gedetineerden hebben beroep aangetekend tegen hun veroordeling. Aangezien hun straffen niet vaststaan, kan niets gezegd worden over hun overbrenging, aldus de minis ters. Machiel Kuijt Dat geldt bijvoorbeeld voor een van de bekendste gevangene, Machiel Kuijt, die in cassatie is gegaan. Een andere gedetineer de is nog niet veroordeeld, dus voor hem geldt hetzelfde. Eén gedetineerde heeft zowel de Nederlandse als de Thaise natio naliteit. Die zal niet naar Neder land mogen. In dergelijke geval len mag en zal Thailand over brenging weigeren. Een andere gevangene is zojuist veroor deeld en zal eerst het Thaise strafdeel moeten uitzitten. Twee hebben hun straf nagenoeg uit gezeten. GPD ROTTERDAM - Zwemster Inge de Bruijn dook gisteren in een bad met bijzondere tegenstanders. De olympisch kampioene zwom in de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp tussen de haaien en barracuda's. De Bruijn opende het nieuwe publieksevenement ZOOlympics, waar kin deren hun kennis over dieren kunnen testen. „Best wel eng", vond de zwemkampioene haar afdaling in het haaienbassin. „Het blijven toch haaien, ook al zijn ze niet zo heel groot." De beesten bleken banger van de 'nieuwe blonde vis' dan andersom, en zwommen hard weg. Alleen de barracuda's waren nieuwsgierig. Twee duikers bleven in de buurt om De Bruijn te be schermen. De ZOOlympics in Blijdorp biedt kinderen gelegenheid hun krachten te meten met de snelste lopers, diepste dui kers en verste springers in de dierenwereld. Spelender wijs leert de jeugd zo over de krachten en bijzondere ei genschappen van dieren. De Bruijn merkte dat haaien een stuk sneller kunnen zwemmen dan de op een na snelste vrouw ter wereld. „Dit was hartstikke leuk om te doen", zei ze. ZOOlym pics vindt plaats tot en met de Olympische Spelen van Athene, waar De Bruijn haar gouden successen van Syd ney 2000 wil herhalen. foto Guido Benschop/GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - De Gasunie is tegen de afsplitsing van de gasnetten van energiebedrijven als Eneco en Nuon. Volgens hoofddirecteur G. Verberg krij gen deze bedrijven daardoor een achterstand op buitenlandse be drijven die actief zijn in Neder land. Die bezitten weliswaar even eens geen netten in Nederland, maar worden wel gesteund door een machtige moedermaatschap pij. Wil Gasunie in de toekomst blijven leveren aan de 'netloze' Nederlandse bedrijven, dan eist het extra bankgaranties, zegt Verberg. Dat brengt weer extra kosten met zich mee. Een buiten lands bedrijf krijgt daarentegen een garantie van het moederbe drijf dat buiten Nederland wel distributienetten bezit. Boven dien moeten bedrijven zonder distributienetten geld lenen te gen een hogere rente. Standard Poor's verlaagde onlangs al de kredietwaardigheid van de Nederlandse energiebedrijven. Dat vertaalt zich in 5 tot 10 eu ro per klant, stel Verberg. Het gevaar bestaat dat bedrij ven zichzelf uit de markt prij zen. Minister Brinkhorst van Economische Zaken loopt dan ook met zijn plannen vooruit op omringende landen, vindt Ver berg. De scheidend hoofddirec teur, die op 1 juli vertrekt, uitte zijn kritiek tijdens de presenta tie van het jaarverslag. Overgestapt Daaruit blijkt dat Gasunie steeds meer marktaandeel ver liest. Bij de grootverbruikers, die al enkele jaren zelf hun leve rancier mogen kiezen, is al bijna de helft overgestapt naar een an dere leverancier. De markt voor kleine verbi'ui- kers gaat per 1 juli open. Ook daar zullen bedrijven en particu lieren op zoek gaan naar andere energiebedrijven, al verwacht Gasunie niet dat het zo snel zo zal gaan als bij de grote klanten. Bovendien zullen de grootver bruikers voor een deel weer te rugkomen, zo verwacht Gas- unie.ANP Z£T JE- BR'L E.EAJS AF JJfcL Mh.1? r OeLoof u< besr teui<& van onze redactie binnenland BRUSSEL - De 1260 Neder landse militairen in het zuiden van Irak zijn in verhoogde staat van paraatheid. Aanlei ding is de toenemende onrust in diverse delen van het land. Hoewel de toestand in de zuide lijke provincie Al Muthanna waar de Nederlandse troepen zich bevinden nog rustig is, neemt de militaire leiding geen enkel risico. Minister Kamp (Defensie) heeft dat in Brussel bekendge maakt na overleg met zijn EU-collega's. „Het is spannen der aan het worden in Irak", vatte Kamp de situatie samen. Ten noorden van Bagdad in de zogenoemde soennitische drie hoek is de spanning hoog opge lopen. In het zuiden zijn sjiie ten in verzet gekomen tegen de bezettingsmacht. In de provin cie Al Muthanna hebben zich volgens Kamp nog geen inci denten voorgedaan. Maar de Nederlandse soldaten hebben wel de opdracht gekregen acti viteiten buiten het kamp tot het absolute minimum te beper ken. Patrouilles gaan door, maar worden wel met extra voorzorgsmaatregelen omge ven en waar nodig gaan verster kingen mee. De maatregelen zijn genomen op aanraden van de Britten. Kamp noemde het 'zorgwekkend' dat het geweld in Irak zich verder naar het zui den uitbreidt. Hij liet zich nog niet uit over de vraag of de Nederlandse aanwezigheid in Irak na 1 juli, als het huidige mandaat af loopt, voortgezet zal worden. Een besluit daarover zal vol gens Kamp waarschijnlijk er gens in mei genomen worden. Veel eerder of veel later kan dat besluit om praktische rede nen niet vallen. „Je kunt niet pas vlak voor 1 juli besluiten weg te gaan vanwege de over dracht." De precieze timing van het besluit vormt een di lemma voor de Nederlandsere gering, zo blijkt uit Kamps woorden. Een besluit om weg te gaan moet volgens de minis ter zo vroeg mogelijk genomen worden, terwijl een eventueel besluit om te blijven juist beter zo laat mogelijk kan vallen. De fractieleiders van WD en CDA, Van Aartsen en Verha gen, hebben zich tegen een ver trek van de Nederlandse troe pen uit Irak verzet. „Dit is niet het moment om af te marche ren", aldus Van Aartsen. „On ze militairen zitten er niet voor niets", meende Verhagen. Eerder heeft de PvdA aangege ven dat wat haar betreft de Ne derlandse troepen wel uit Irak zouden moeten weggaan. Op verzoek van D66 zal minister Kamp een brief over de veilig heidssituatie in Irak aan de Ka mer zenden. GPD HAARLEM - De Botermarkt in het centrum van Haarlem is gisteravond ruim twee uur afgezet geweest na de vondst van een verdacht pakketje. Onderzoek door het Ex plosieven Opruimings Commando (EOC) wees uit dat het ging om een doos met troep, die daar volgens de politie waarschijnlijk door een grappenmaker was neergezet. De politie kreeg aan het begin van de avond een telefoon tje over de vondst van het pakketje. Daarna werd de Bo termarkt, een plein met winkels, kroegen en restaurants, afgesloten. De politie adviseerde bewoners uit voorzorg te vertrekken. Een deel van de mensen gaf daaraan ge hoor. „We worden inmiddels ziek van deze heisa, maar de veiligheid blijft natuurlijk het belangrijkst", aldus een po litiewoordvoerder. ANP AMSTERDAM - Het aantal overvallen op banken neemt weer toe. Vorig jaar waren er 16 procent meer dan in 2002. Ook worden de overvallers gewelddadiger. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) telde vo rig jaar 93 overvallen, tegen tachtig een jaar eerder. De laatste jaren was het aantal overvallen juist ongeveer ge lijk of nam het af. De NVB heeft geen verklaring voor de stijging. De pak kans is de afgelopen jaren toegenomen, doordat banken veel meer gebruikmaken van videocamera's. In de jaren negentig waren er soms vijfhonderd bankovervallen per jaar. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft besloten artikel 23 van de grondwet te wijzigen om samenwerkingsscholen een wettelijke basis te geven. Een voorstel daartoe is giste ren met algemene stemmen aanvaard. Het CDA, ChristenUnie en SGP stelde vast dat de wijzi ging, waarvoor een meerderheid van tweederde noodzake lijk was, het bestaande stelsel van openbaar en bijzonder onderwijs niet aantast en ging daarom akkoord. ANP BERNHEZE - Bij de aanleg van de autosnelweg A50 (Oss - Eindhoven) zijn in de gemeente Bernheze de resten ge vonden van een Romeinse nederzetting en een bronsde pot. Dat is een kuil die bronzen objecten bevat. Het is het grootste depot dat ooit in Nederland is gevon den, zei een woordvoerder van Rijkswaterstaat gisteren. In de kuil lagen borden, schalen, kandelaars en wijnzeef- sets, alles bij elkaar 31 stuks. ANP ZWOLLE - De directie van de gevangenis in Zwolle mag konijnen laten afschieten. Een bezwaar van de Stichting Milieuraad Zwolle tegen het verlenen van ontheffing op de Flora- en Faunawet is ongegrond verklaard, meldde gisteren de provincie Overijssel. De konijnen ondermijnen ondergrondse beveiligingska bels en graven gaten onder de fundering van de gevange nismuren. ANP WILLEMSTAD - De Cura^aose vakbondspartij PLKP, de Demo cratische Partij van Bonaire (PDB) en de National Alliance (NA) van Sint Maarten hebben gisteren hun steun aan het geval len Antilliaanse kabinet inge trokken. De regering viel in de nacht v^n zondag op maandag, nadat de Nationale Volkspartij (PNP) had besloten niet langer samen te werken met de Frente Obrero Liberashon (FOL), de partij van premier Mirna Louisa-Godett. Partijleider William Marlin van de NA, die met een zetel in de Staten is vertegenwoordigd, maakte bekend dat de NA-mi- nister van Constitutionele Za ken en de staatssecretaris van Justitie hun ontslag bij de gou verneur hebben ingediend. „Het heeft geen zin deel uit te blijven maken van een kabinet dat niet langer de meerderheid heeft in het parlement", aldus Marlin. De PLKP en de PDB waren zon dag nog bereid FOL-minister van Justitie Ben Komproe de tijd te geven tot maandagmid dag 12 uur (lokale tijd) zijn ont slag in te dienen. „Maar dit heeft hij geweigerd. Hiermee houdt ook voor ons de samen werking op", aldus Errol Cova (PLKP). De coalitiepartijen wilden dat Komproe opstapte omdat hij zijn functie als minister van Jus titie misbruikte om het kopstuk van zijn partij, Nelson Monte, een voorkeursbehandeling te ge ven. De tot 3,5 jaar celstraf ver oordeelde partij-adviseur ver bleef in het ziekenhuis terwijl hij eigenlijk naar de gevangenis had gemoeten. -Vervolgens loog Komproe erover tegen zijn coali tiegenoten. Als Komproe maandag wel was afgetreden, was er wellicht nog een lijmpoging van het kabi- net-Godett mogelijk geweest. PNP-minister van Financiën en partijleider Ersilia de Lannooy diende maandag als eerste haar ontslag in bij gouverneur Goed- gedrag, samen met haar partijge noot van Volksgezondheid, Joan Theodora-Brewster. Later be klom PLKP-minister van Econo mische Zaken Errol Cova de trappen naar het gouvemeurspa- leis, samen met zijn partijge noot Wini Poulo, staatssecreta ris van Arbeidszaken. De PDB-minister van Onderwijs en de staatssecretaris van Jeugdza ken boden ook hun ontslag aan, zei partijleider Abraham. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vrijwel alle frac ties hebben gisteren het onder zoek van de commissie-Blok naar dertig jaar integratiebeleid bekritiseerd. CDA en VVD blij ven erbij dat de integratie is mis lukt. Alle fracties vinden dat de commissie veel scherpere aanbe velingen had moeten doen, zo bleek in het kamerdebat. De commissie schrijft in haar eindrapport dat veel allochto nen er ondanks de passieve hou ding van de overheid toch in ge slaagd zijn te integreren in de sa menleving. VVD-kamerlid Hirsi Ali stelde dat Blok daarmee 'de plank heeft misgeslagen'. Vol gens het CDA doet de commis sie daarmee 'geen recht aan al die mensen die dagelijks worste len in de oude wijken van de ste den'. „Te veel allochtonen bevin den zich op de verkeerde lijst jes, qua huiselijk geweld, uitke ringen en achterstand op school", aldus CDA'ster Sterk. De WD vindt het onbegrijpe lijk dat de commissie niet heeft onderzocht wat de rol van reli gie is bij integratie. „Ook het ge loof heeft grenzen, als de vrij heid van het individu bedreigd wordt", aldus Hirsi Ali. Oppositiefracties PvdA en GroenLinks hekelden de grote woorden van uitgerekend CDA en VVD. „Grofweg vanaf 1980 heeft de VVD precies één keer niet deelgenomen aan de rege ring", onderstreepte Groen- Links-fractievoorzitter Halse- ma. Hirsi Ali gaf toe dat de WD in derdaad 'heeft zitten slapen'. „Maar wij zijn wél als eerste wakker geworden." PvdA, GroenLinks en regeringspartij D66 zijn het in grote lijnen eens met de conclusies van de com missie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3