Wereldwinkel slaat vleugels uit Computerproj eet bindt scholen Onderhandelingen college begonnen /Ule sirenes weigeren dienst in gemeente Diefstal helm Provincie houdt vast aan afdekken munitiestort Lentegroet in weer en wind louwmarkt in Hoordgouwe is raxis een oorn in het oog zeeuwse almanak Groot, sterk, mooi: er zijn ve le woorden waarmee de kinde ren in dat Vlissingse gezin el kaar laten weten hoe de za ken in elkaar zitten. Zo ste ken ze elkaar regelmatig de loef af met de hutten die zij met graagte van stoelen, de kens, kratten en allerlei speel goed tussen banken en tafels in de woonkamer bouwen. Al heeft zo'n avontuurlijk on derkomen altijd een nadeel: vóór het slapengaan moet de hele boel worden opgeruimd. „Tanne en ik hebben gisteren een héle lange hut gebouwd", liet Stijn van vier zijn broer Leon onlangs triomfantelijk weten. „Hoe lang was die dan?", wil de Leon direct weten. „Nou, tot we naar bed gin gen luidde het antwoord. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gaat goed met de samenwerking voor infor matie- en communicatie techno logie (ICT) binnen het onderwijs op Schouwen-Duiveland. Tot die conclusie komen Joke Oele en Anke van den Ende. Zij zijn de medewerksters van het ICT-onderwijssteunpunt. Het wordt tijd voor een breed opgezette studie- en moetings- dag voor alle betrokkenen in het basisonderwijs, vinden zij. Die bijeenkomst wordt gehouden op woensdag 14 april in het Multi functioneel Centrum in Zierik- zee. Het ICT-samenwerkingsver- band startte ruim een jaar gele den onder de naam 'De Schouw- se Duif'. Vijfentwintig basis scholen in het openbaar- en bij zonder onderwijs doen eraan mee. Met die samenwerking is eenheid ontstaan in intern net werk, beheerssystemen en prin ters. Daar ging een gedegen voorbe reiding aan vooraf. Door samen te werken maakt het onderwijs optimaal gebruik van de finan ciële middelen die de rijksover heid beschikbaar stelt voor het computeronderwijs. Dat houdt onder meer in dat de scholen recht hebben op één computer per tien leerlingen. Wildgroei Voorafgaand aan 'De Schouwse Duif' was een ware wildgroei ontstaan in hard- en software. De ene school had daar veel meer in geïnvesteerd dan de an dere. Meestal was dat afhanke lijk van persoonlijke affiniteit van leerkrachten met het digita le onderwijs en van gulle ouders die de school eens een computer cadeau deden. Die wildgroei werd uitgebannen met het sa menwerkingsverband. Wie in de ze gemeente binnen het onder wijs komt te werken, krijgt te maken met één en hetzelfde be heerssystemen en met; dezelfde apparatuur op alle scholen. „Wat nog verschilt, is de wijze waarop ICT bij het lesgeven wordt ingezet", constateren Oe le en Van den Ende. Dat wordt uiteraard niet dwingend opge legd. De medewerksters van het steunpunt verstrekken alleen zo veel mogelijk informatie over de talrijke mogelijkheden. Dat ge beurt vooral met een frequent verschijnende nieuwsbrief. Ver der verzorgen ze in groepsver band basis-vaardigheidscursus- sen voor de leerkrachten. Ze doen dat bij toerbeurt steeds op een andere school. Op die ma nier ontstaat ook een extra bin- ding tussen de scholen. Recente berichten in de landelij ke media dat ICT geen enkele meerwaarde zou hebben voor het onderwijs, wijst Van den En de resoluut van de hand. „Het is veel te vroeg om nu al zulke ver gaande conclusies te trekken. In feite zijn we net begonnen." Elke school heeft één of twee vaste ICT-leerkrachten als vast aanspreekpunt voor de mede werksters van het steunpunt. De ene leraar voelt daar nou een maal meer voor dan de ander, weet Oele uit ervaring. Volgens haar zou het goed zijn als er op elke school uiteindelijk een bre de basis voor het ICT-onderwijs wordt gerealiseerd. „Dan valt er ook niet plotseling een gat als er zo'n ICT-leerkracht naar elders vertrekt." De ICT-onderwijsdag op 14 april is bedoeld voor informatie en het uitwisselen van ervarin gen. Albert Schot van de lande lijke stichting ICT op school houdt een inleiding. Hij heeft be loofd met digitale nieuwtjes te komen waarmee hij de leer krachten blij gaat maken. Ver der staan er drie rondes met workshops op het programma en is er een beurs ingericht met stands vol wetenswaardigheden over internet-leveranciers, soft- ware-programma's en de toepas sing ervan in het onderwijs. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De eerste ronde van de collegeonderhandelingen zit er op. Gisteren hebben alle partijen uit de gemeenteraad ge sproken met formateur A. Verse- put. Donderdag vindt een ver volggesprek plaats met de vier beoogde collegepartijen. „Het waren constructieve ge sprekken waarin elke partij heeft aangegeven hoe gedacht wordt over verschillende pun ten die uit het rapport van de in formateur naar voren zijn geko men", zegt Verseput. Hij geeft aan dat in de lijn van cle ver wachting de onderhandelingen verder gaan met WD, SGP, Pv dA en CDA. De overige partijen (ChristenUnie, GroenLinks, Alert! Leefbaar Schouwen-Dui veland (LSD) en Lijst Raats) moeten voorlopig vanaf de zij lijn toekijken. „Het ligt niet voor de hand nu verder te pra ten met die partijen. Die komen pas aan bod als we er met de vier beoogde collegepartijen niet uitkomen." Alle partijen hebben ook de gelegenheid ge kregen om nieuwe punten in te brengen. P. Berrevoets van de LSD heeft de informateur kort gesproken. „We hebben het even telefonisch gedaan. Ik heb Verseput meegegeven dat wij vinden dat het beheer nu echt op orde moet komen. Twee jaar geleden hebben we ook al ge waarschuwd voor de precaire fi nanciële situatie." De LSD-frac- tie heeft er vrede mee dat ze (zo als het er nu naar uitziet) geen deel gaat uitmaken van het nieu we college. „Wij wilden alleen deelnemen aan een zakencollege van drie wethouders. Daar had den we ook een kandidaat voor gehad. Wij (de raadsleden) wil len geen van allen wethouder worden." Alert! is door de huidi ge collegepartijen aan de kant gezet. Fractievoorzitter J. Koop man van Alert! heeft daarom bij de informateur nog eens aange drongen op het onverkort uitvoe ren vdn het huidige collegepro gramma. de fractie dringt er bij de informateur op aan dat het raadsbesluit over Mondragon (mogelijke ontwikkeling van een multifunctioneel zalencom plex inclusief theatervoorzie ning en poppodiumvoorziening) overkort wordt uitgevoerd. De fractie vindt dat daarmee uitvoe ring wordt gegeven aan de nodi ge upgrading van het centrum van Zierikzee. De fractie hecht daarnaast ook veel waarde aan het nakomen van afspraken over de toeristenbelasting. Al leen in incidentele gevallen mag daar vanaf geweken worden en dan alleen in overleg met de sec tor. Informateur Verseput hoopt eind april klaar te zijn zodat een nieuw college kan worden be noemd. ZIERIKZEE - Uit een schoolge bouw in Zierikzee is maandag morgen een brommerhelm weg genomen. De 16-jarige eigenaar had hem in de garderobe neergelegd en bemerkte na de les dat zijn helm was verdwenen. De waarde is niet bekend. woensdag 7 april 2004 |pnr Marcel Modde IERIKZEE - Er moet een ge- icht onderzoek komen naar de i,stoot van koperhoudende loffen in de Oosterschelde. Ge deputeerde Staten zijn beducht oor een te hoge concentratie an het zware metaal uit meer dere bronnen. Waddenzee, niet op gespannen voet staat met deze richtlijn." Ondanks de kwalificatie 'zeer schoon' overschrijdt de hoeveel heid koper in de Oosterschelde sinds enige tijd de maximaal toe laatbare grens, aldus GS. Tege lijkertijd gaat TNO er vanuit dat over een periode van vijfhon derd jaar zo'n 1,2 miljoen kilo koper uit de munitiestortplaats vrij komt. Hoe verhoudt zich dat tot andere vervuilende bron nen, vraagt het college zich hardop af. Verwezen wordt daar bij naar de invloed van veront reinigd polderwater, koperhou dende verflagen op schepen en vervuilde neerslag. Voor zover bekend, aldus GS, is tot dusver door geen enkele instantie bere kend wat dat bij elkaar voor ef fect heeft op het milieu en moet dat dus gebeuren. De uitkomst zou wel eens kunnen zijn, dat Nederland niet meer voldoet aan de (Europese) Kaderricht lijn Water die in de maak is, den ken Gedeputeerde Staten. In totaal is er even buiten het ha venkanaal van Zierikzee tussen 1945 en 1967 zo'n dertigduizend ton overtollige munitie gestort, waaronder ongeveer vijftigdui zend fosforgranaten. Het oude schiettuig ligt momenteel ver spreid over een oppervlakte van zeventig hectare. Provincie, Na tionaal Park Oosterschelde en de gemeente Schouwen-Duive land hebben sinds 1999, toen het oude depot in opspraak kwam, steeds aangedrongen op afdekken van de grotendeels ver gane munitie. [et dagelijks provinciebestuur jcht zijn pleidooi aan de minis eries van Defensie, Verkeer en faterstaat, LNV en VROM. anleiding is het besluit om het iude munitiedepot voor de kust bij Zierikzee niet af te dekken met een laag zand of klei. Uit di verse onderzoeken is gebleken jat de munitie in de vijftig me ier diepe 'put' geen kwaad kan n de afdekoperatie naar verhou- ing met 6,8 miljoen euro te luur is. Ingevaarlijk [NO gaat er vanuit dat de totale oeveelheid giftige stoffen zeer deidelijk over een periode van ageveer vijfhonderd jaar vrij- omt. Ook de ontstekers, waar- tan er in 1999 aanspoelden bij Kats, zijn ongevaarlijk door het angdurig verblijf op de Ooster- cheldebodem, concluderen de iderzoekers. GS nemen, zoals edeputeeFde M. Kramer vorige treek al in een eerste reactie aan gaf, geen genoegen met het be sluit van Den Haag. In hun giste ren verstuurde formele ant woord aan staatssecretaris l van der Knaap wordt de na druk gelegd op de huidige goede raterkwaliteit. „Hoewel begrij- elijkerwijs de staatssecretaris iet primaat legt bij de eventuele yffecten op de volksgezondheid, wordt in de brief (wederom) geen enkel verband gelegd met net karakter en de status van bet Oosterscheldegebied. De vraag roept zich op of niet-af- dekken in een gebied als de Oos terschelde, in het rijksbeleid qua status vergelijkbaar met de >EN HAAG - De landelijke rawmarktketen Praxis vindt et onaanvaardbaar dat de ge- neente Schouwen-Duiveland liets wil doen tegen de 'illegale' louwmarkt Fixet in Noordgou- re. lat zei de raadsman van Praxis insdag bij de Raad van State, lie behandelde de bezwaren m Praxis tegen een nieuwe mi- uvergunning voor Mol Agro- om, groothandel in agrarische oducten. bestrijdingsmidde- I en kunstmest. Praxis kan liet geloven dat de gemeente lol Agrocom desondanks toe- aat een echte bouwmarkt aan osterweg te runnen. Dat volgens de raadsman in fla- gante strijd met het bestem- gingsplan en gaat ten koste van ie Praxis in Zierikzee. De ge meentewoordvoerster van wees er op dat bestemmingsplan los staat van milieu- Maar de van Praxis benadruk- pdat de gemeente alle mogelij- wegen bewandelt om Mol par niet te hoeven aanpakken, ping. Uitspraak over enkele teken. De kinderen van groep 2 van openbare basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk maakten gisteren hun traditionele palmpasenronde. door Esme Soesman OUWERKERK - Het repertoire aan paas- liedjes bleek onuitputtelijk. Zo ook het doorzettingsvermogen van de kinderen uit groep 2 van openbare basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk. Door weer en wind maakten zij gisterochtend hun tra ditionele palmpasenronde. Met een lente groet, wat lekkers en een liedje voor alle ouderen op het dorp. Het waait hard en het clubje kinderen dat meeloopt met invaljuf Marcha en moeder Janet heeft even moeite de wind de baas te blijven. Desalniettemin hou den ze hun prachtig opgetuigde palmpa- senstokken stevig in de hand geklemd en zingen ze haast onafgebroken. De drie eerste bezoekjes hebben honge rig gemaakt. Voorzichtig worden kleine hapjes uit het haantje van brooddeeg ge nomen. Niet alleen prijken de broodjes bovenop de palmpasenkruizen die de kinderen meetorsen, ze liggen ook opgestapeld op het karretje dat begeleidster Janet achter zich aantrekt. Bij elke deur die wordt aangedaan krijgt de bewoonster of bewo ner een in een vrolijk geel servetje ver pakt haantje overhandigd. „Wat zal ik er straks eens op doen?", lacht mevrouw S. Boogerd de kinderen toe. „Daar eet ik de hele dag van. Wat zeg ik? Wel twee da gen", reageert mevrouw C. Dalebout. Daarnaast worden zij op een lentebloe metje en een privé-concert getrakteerd. Hazen „Hip-hip-hip, zo hippen alle hazen. Ze hebben het zo druk, want zondag is het Pasen." De kinderen zetten bij elke woning met onverminderd enthousiasme een versje in. Nouria, Floris, Daisy en Martijn vin den het wel wat, zo'n palmpasenoptocht. En ja, ze weten bést waarvoor het is be doeld. Even bij de oudere mensen langs, foto Marijke Folkertsma die vinden het leuk om kinderen op be zoek te hebben. Hun eigen kleinkinderen wonen vaak best ver weg, licht Martijn nog maar eens toe. Al dan niet waar: enthousiasme is aan de kant van de ouderen in ieder geval volop aanwezig. Vaak nog voor de kinderen hun lied kunnen inzetten en de cadeau tjes zijn overhandigd, komen de zakken snoep en koek vanuit de bezochte wonin gen tevoorschijn. „Prachtig toch? Dit is zo iets moois. En het is maar net op Ouwerkerk hè, dat is toch heel bijzonder", glundert mevrouw Dalebout. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Tussen een bui- ten-wc met een ton en een voor mannen en vrouwen aparte sani taire voorziening met zware hou ten deuren ligt 25 jaar Wereld winkel Schouwen-Duiveland. Die toiletaccommodatie symboli seert aardig de ontwikkeling. De Wereldwinkel in de Verre Nieuwstraat in Zierikzee staat aan de vooravond van de verhui zing naar het naast gelegen pand. Daar was voorheen de af deling financiën van de gemeen- oor Melita Lantinq IERIKZEE - Het ministerie ui Binnenlandse Zaken laat on- erzoeken hoe het komt dat 'or de derde achteenvolgende icr sirenes in Zeeland dienst ïbben geweigerd tijdens de lan- lujke test. 29 sirenes op Sehou- n-Duiveland en enkele sire- s in de gemeente Veere waren sterochtend rond twaalf uur loe dit kan gebeuren weet ik maar ik vind het wel heel tvelend dat het weer in Zee- ja gebeurt", zegt J. Berenbak, 11 het ministerie van BZK. «verander Siemens en beheer- rDebitel moeten nu tot op de dem uitzoeken wat hier aan hand is. We willen dat het M komt." De sirenes worden hgestuurd vanuit Middel- og- Daar wordt met de compu te gevestigd. Het huurcontract moet officieel nog worden onder tekend, maar alle afspraken zijn rond. Naar verwachting kan half juni de officiële opening plaatsvinden. Coördinator Margriet Hoexum van de Wereldwinkel is dolblij. Alle overige vrijwilligers delen die vreugde. In het huidige pand je is het twintig jaar woekeren met de ruimte geweest. Afgezien nog van het getob dat bij een beetje nachtvorst het water al moest worden afgesloten en met een gevelkachel met zijn uit stoot naar buiten. „We hebben in de loop der jaren natuurlijk ook buiten de gemeente om wel gezocht naar een ruimer pand, maar dat bleek steeds onbetaal baar", zegt Hoexum. De locatie in het centrum is uiteraard ook van belang. Het begon ooit met één dag per week verkoop van artikelen bij het Leger des Heils. Zuivere kof fie was de hoofdmoot. Dat arti kel krijgt nog steeds veel aan dacht. Zo voert de Wereldwin kel deze maanden een promotie campagne voor zuivere koffie ge richt op organisaties en bedrij ven. „We willen vooral de onder nemingen laten weten dat we ook grote koffieapparaten met bijbehorende grootverpakkin gen kunnen leveren", zegt Hoexum. Het assortiment van de Wereldwinkel is in de loop der tijd flink uitgebreid. Naast levensmiddelen vindt men er sie raden, kunstnijverheid, muziek instrumenten, cd's, kinderspeel goed, kaarten en briefpapier, wierook, sjaals, tassen, zeeppro- ducten, handdoeken en een be perkte kledingcollectie. De nieu we huisvesting heeft niet direct een uitbreiding van het assorti ment tot gevolg. Volgens de coördinator kan er straks wel veel beter worden ge presenteerd. Het wereldwin kel-assortiment is zo veelomvat tend, dat er altijd keuzes moe ten worden gemaakt. „We zijn ter een signaal uitgezonden naar een radionet. Via het radio net krijgen de sirenes vervol gens een signaal waarop de ap paraten gaan loeien. Bij de storing is waarschijnlijk iets misgegaan in de aansturing via het radionet, want uit onder zoek is inmiddels wel gebleken dat er niets fout is gegaan in de bediening of de procedure. „Het systeem begint te veroude ren en het wachten is op moder nisering. Maar dat is waarschijn lijk niet de enige oorzaak. Daar om moeten de twee betrokken bedrijven goed uitzoeken wat er nu werkelijk aan de hand is ge weest. Ik heb ook afgesproken dat de eerstvolgende keer van uit de leveranciers ondersteu ning in Zeeland aanwezig is om alles in de gaten te houden." Berenbak hoopt over een paar dagen de resultaten van het on derzoek naar de storing binnen te hebben. Margriet Hoexum (links) is blij met het nieuwe onderkomen voor de Wereldwinkel. Rechts vrijwillig ster Marinda de Bruijne, in het midden Ad Koster. foto Marijke Folkertsma immers in staat een heel waren huis te vullen", zegt Hoexum. Met een uit nood geboren situa tie is de nieuwe huisvesting bin nen bereik gekomen. De Wereld winkel is gespecialiseerd in het maken van kerstpakketten. Eind vorig jaar was er in de hui dige winkel echt geen plaats meer om te werken en de gereed gekomen geschenkmanden weg te zetten. Hoexum richtte een hartekreet tot wethouder G. van der Salm. Sleutel „Als het nou toch de bedoeling is dat we naar hiernaast gaan, laat ons dan toch nu alvast ge bruik van de ruimte om dingen in te slaan. Nou toen kregen we binnen anderhalf uur de sleu tel", zegt ze tevreden. Ze waardeert het ook dat de We reldwinkel niet wordt gecon fronteerd met een enorme huur verhoging voor de aanzienlijk ruimere huisvesting. „De ge meente volgt hiermee het advies van de rijksoverheid met steun aan de Wereldwinkel te begin nen als ze iets wezenlijks aan ontwikkel! ngssamen werking wil doen", zegt Hoexum. De nieuwe huisvesting biedt naast een riante winkelopstel ling ook ruimte voor aparte groepsontvangst met videop resentatie. Tevens kan de organi satie er een eigen kantoor inrich ten. Het betreft wederom 'tijdelijke huisvesting'. Dat heeft te maken met de noodzaak de hoek van de Maarstraat/Verre Nieuwstraat te renoveren. Volgens afdelings hoofd Samenleving A. van der Wouden is het aan het nieuw te vormen gemeentebestuur daar straks besluiten over te nemen. Hoexum verwacht dat 'tijdelijk' ook nu weer best een rekbaar be grip kan zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39