Afstelling stoplichten moet beter Te veel koper in Oosterschelde Goes-West wil huizen op plek ROC 11 Ouders willen breed onderzoek gemeente naar peuterspeelzaal Schuitevoerder keert niet meer terug als directeur ziekenhuis Goes en Borsele weer vriendjes joesenaren klagen vooral over doorstroming verkeer Ringbaan Kapelle dubt over sociaal optreden Herdenking voor Lancaster in Krabbendijke zeeuwse almanak Lang BEVELANDEN-THOLEN woensdag 7 april 2004 ^rMinke van derJagt f (ill}.'S Dc dagelijkse gemeen- tebesturen van Goes en Borsele «aan in het vervolg wat vaker samen rond deiafel zitten. 'Gisteren kwam liet Borselse col- we op visitie bij burgemeester en wethouders van Goes om een stekelig meningsverschil door te praten. De gemeente Goes is een procedure begon nen om de Sloelijn niet te ver leggen naar de route de Borsele het liefste wil. Borsele vatte dat op als zeer oncollegiaal om dat het risico groot wordt dat de treinen door Heinkenszand blijven rijden. „Dat is niet zo", stelt de Goese wethouder M.'t Hart. „In een constructief gesprek hebben we dat wel duidelijk kunnen maken. Goes wil op geen enke le manier de belangen van Hein kenszand frustreren. We zijn al leen bezorgd om onze eigen in woners." De beide colleges heb ben nu afgesproken elkaar te zullen steunen in het zoeken naar oplossing voor de spoor lijnproblemen. Goes zal Borse le steunen in het streven naar een tracé ver buiten Heinkens zand om en Borsele steunt Goes als het gaat om geluid- en trillingbeperkende maatrege len. Om in de toekomst derge lijk meningverschillen te voor komen gaan beide partijen wat vaker bij elkaar op bezoek voor overleg inr Rolf Bosboom OES De doorstroming van it verkeer op de Ringbaan in 3cs kan aanzienlijk worden rbeterd. Daarvoor moeten de rkeerslichten beter worden af meld. ie opvatting wordt breed ge- ield door de Goesenaren die toben deelgenomen aan de ver- ersdiscussie die de PvdA-frac- >op haar website heeft gehou- ji De partij speelt met het ini- itief in op het Gemeentelijk rkeers- en Vervoersplan dat ikorte termijn verschijnt, ■elnemers aan het debat kon- n reageren op de stelling dat jes geen echte verkeersproble- m heeft, zoals een onderzoeks- ireau vorig jaar concludeerde, jt overgrote deel (86 procent) nde mensen die reageerden is n mening dat er wel degelijk rieuze problemen zijn met het rkeer in de stad. )t die in vergelijking met de indstad wellicht meevallen, zo- i hetzelfde onderzoeksbureau fctstelde, doet er wat hen be ft niet toe. „Goes is qua inwo- rtal maar een dorp en in een rp sta je niet in de file", vatte n van de deelnemers kemach- samen. ;de discussie werden vaak de lfde knelpunten genoemd. Op- llend vaak zit daar de Ring- an bij. De rondweg zou juist jeten zorgen voor een snelle lorstroming van het verkeer, aar de afstelling van de ver- doorMieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente raad van Kapelle heeft gis teravond stof tot nadenken gekregen. SGP-raadslid H. Koster gaf dat huiswerk op bij de behandeling van het gemeentelijke reïntegratie- beleid in het kader van de IVet Werk en Bijstand WWB). iVil de gemeente hetzelfde )lijven uitgeven aan de mi- tima of moeten de uitga- zen worden aangepast aan vat het Rijk beschikbaar >telt? Dat is de vraag en )ver de consequenties mo len de raadsleden de ko- nende tijd piekeren. Foster signaleerde dat Ka- >elle in 2003 al eigen mid- lelen uittrok voor de mini- na omdat wat het Rijk oumeerde onvoldoende verd geacht. Kapelle stond >p het standpunt dat ieder- ien moet kunnen meedoen, !n had daar ook wel geld To°r over. Het ministerie 'an Sociale Zaken heeft al aten weten de kraan een Jeetje verder dicht te zul- en draaien, dus uit Den laag komt zeker minder [eld. tosten vroeg zich af of Ka- Jelle nu een sociaal gezicht aat zien of niet. In de meer- arenbegroting valt daar log niets over te lezen. Vol lens Koster is het vrijwel eker dat Kapelle veel neer geld kwijt is, als de ge- neente evenveel wil kwijt- chelden als voorheen en ninima op allerlei manie- en wil blijven steunen. )p de vragen moet een ant woord komen als ook het oofdstuk over inkomen in le WWB wordt behandeld, frer de manier waarop zerklozen moeten reïnte- reren in het arbeidsproces zas de raad het wel eens. 'e Kapelse Cliëntenraad ergaderde erover mee en dst te voorkomen dat de emeente al te heftig gaat andhaven als iemand eens ergeet een briefje in te vul- Jn of iets niet helemaal oed doet. Kapelle is klein enoeg voor maatwerk, ond de hele raad. Het zo- enaamde Zeeuwse model 'erd gekozen. keerslichten en in de zomer de ringbrug die regelmatig open staat, zorgen te vaak voor opont houd en ergernis, vooral in de di recte omgeving van de brug. Brede steun is er voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Ringbaan-Oost, langs de toe komstige Mannee richting de Kattendijksedijk. De VVD in de gemeenteraad heeft daar on langs, via een pamfletactie, aan dacht voor gevraagd. Andere zaken die tijdens het PvdA-intemetdebat werden aan gekaart zijn onder meer de vaak te hoge snelheden in 30-kilome- terzones, het oponthoud door het treinverkeer, de beruchte op stoppingen in de Buys Ballot straat, de noodzaak van het op korte termijn verlengen van de Nansenbaan in de richting van de 's-Gravenpolderseweg, het sluipverkeer op de Oostmolen weg, de parkeerproblemen in en rond de binnenstad, de 'drempel ziekte' in de Goese Polder en an dere wijken, de gevaarlijke si tuatie bij supermarkt Dirk van den Broek in Goes-Zuid de 'on begrijpelijke' rijroutes in Goes- door Mieke van der Jagt GOES - De werkgroep Bewo nersbelangen Goes-West wil, als het ROC-gebouw aan de Rommerswalestraat wordt ge sloopt, op die plaats een dien stencentrum met woningen zien verrijzen. In een brief aan het gemeentebe stuur dringt de werkgroep er op aan een masterplan voor Goes-West vanuit de Rommers walestraat te ontwikkelen. Twee jaar geleden al heeft de werkgroep het gemeentebestuur gevraagd een masterplan voor de wijk te maken. De gemeente wilde toen eerst via wat snelle onderzoekjes te weten komen waar de prioriteiten moesten lig gen, in Goes-Oost of in Goes-West. De laatste bleek het hardst aan een integrale aanpak toe te zijn, maar sinds vorig jaar werd niets meer over de master- plannen vernomen. De werkgroep vindt dat de sloop van de laboratorium- school, als de instelling is ver huisd naar de Bessenstraat, een mooi startpunt is om de px-oble- men in de wijk aan te pakken. Het masterplan kan beginnen bij voorzieningen die er in de wijk helemaal niet zijn: huisart sen, een apotheek en een fysio- therapiepraktijk. Vooral voorzie ningen die ouderen ten goede ko men zijn volgens de werkgroep hard nodig. Ook zouden op de plaats van de school huurwonin gen gebouwd moeten worden. De woningvoorraad van de Re gionale Woningbouwvereniging Samenwerking (RWS) in Goes-West is voor een groot deel verouderd en voldoet niet aan de eisen van deze tijd. In een Masterpolan zou vervan gende nieuwbouw en renovatie een grote rol moeten spelen. Wo ningen op de stadsvemieuwings- lokatie aan de Rommerwa- lestraat zouden bewoners van Goes-West wier huizen moeten wijken, in de gelegenheid stel len in de vertrouwde wijk te blij ven wonen. Als de ROC-vestiging in de Rommerswalestraat wordt gesloopt, ziet de werkgroep Bewonersbelangen Goes-West op de openvallende plek het liefst woningen en een dienstencentrum verschijnen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er moet een ge richt onderzoek komen naar de uitstoot van koperhoudende stoffen in de Oosterschelde. Ge deputeerde Staten zijn beducht voor een te hoge concentratie van het zware metaal uit meer dere bronnen. Het dagelijks provinciebestuur richt zijn pleidooi aan de minis teries van Defensie, Verkeer en Waterstaat, LNV en Vrom. Aan leiding is het besluit om het oude munitiedepot voor de kust bij Zierikzee niet af te dekken met een laag zand of klei. Uit di verse onderzoeken is gebleken dat de munitie in de vijftig me ter diepe 'put' geen kwaad kan en de afdekoperatie naar verhou ding met 6,8 miljoen euro te duur is. TNO gaat er vanuit dat de totale hoeveelheid giftige stoffen zeer geleidelijk over een periode van ongeveer vijfhonderd jaar vrij komt. Ook de ontstekers, waar van er in 1999 aanspoelden bij Kats, zijn ongevaarlijk door het langdurig verblijf op de Ooster- scheldebodem, concluderen de' onderzoekers. Waterkwaliteit GS nemen, zoals gedeputeerde M. Kramer vorige week al in een eerste reactie aangaf, geen ge noegen met het besluit van Den Haag. In hun gisteren verstuur de formele antwoord aan staats secretaris C. van der Knaap wordt de nadruk gelegd op de huidige goede waterkwaliteit. „Hoewel begrijpelijkerwijs de staatssecretaris het primaat legt bij de eventuele effecten op de volksgezondheid, wordt in de brief (wederom) geen enkel ver band gelegd met het karakter en de status van het Oosterschelde- gebied. De vraag is of niet-af- dekken in een gebied als de Oos terschelde, in het rijksbeleid qua status vergelijkbaar met de Waddenzee, niet op gespannen voet staat met deze richtlijn." Ondanks de kwalificatie 'zeer schoon' overschrijdt de hoeveel heid koper in de Oosterschelde sinds enige tijd de maximaal toe laatbare grens, aldus GS. Tege lijkertijd gaat TNO er vanuit dat over een periode van vijfhon derd jaar zo'n 1,2 miljoen kilo koper uit de munitiestortplaats vrij komt. Verflagen Hoe verhoudt zich dat tot ande re vervuilende bronnen, vraagt het college zich hardop af. Ver wezen wordt daarbij naar de in vloed van verontreinigd polder- water, koperhoudende verfla gen op schepen en vervuilde neerslag. Voor zover bekend, al dus GS, is tot dusver door geen enkele instantie berekend wat dat bij elkaar voor effect heeft op het milieu en moet dat dus ge beuren De uitkomst zou wel eens kunnen zijn, dat Nederland niet meer voldoet aan de (Euro pese) Kaderrichtlijn Water die in de maak is, denken Gedepu teerde Staten. In totaal is er even buiten het ha venkanaal van Zierikzee tussen 1945 en 1967 zo'n dertigduizend ton overtollige munitie gestort, waaronder ongeveer vijftigdui zend fosforgranaten. Het oude schiettuig ligt momenteel ver spreid over een oppervlakte van zeventig hectare. Provincie, Na tionaal Park Oosterschelde en de gemeente Schouwen-Duive- land hebben sinds 1999, toen het oude depot in opspraak kwam, steeds aangedrongen op afdekken van de grotendeels ver gane munitie. West en de verwarrende wegen structuur nabij het Ceresbeeld en de Frans den Hollanderlaan. De PvdA-fractie wil alle ge maakte opmerkingen betrekken bij de bespreking van het Ge meentelijk Verkeers- en Vervoersplan. door Rolf Bosboom GOES - Er moet een breed on derzoek komen naar de veilig heid en kwaliteit van peuter speelzalen. De ouders van Jani ce Slosse, het tweejarig meisje dat vorige week dinsdag om het leven kwam bij een ongeval in peuterspeelzaal De Polderrak kertjes in Goes, dringen daarop aan bij de gemeente Goes. Het meisje, dat vandaag wordt begraven, wilde vorige week van de glijbaan gaan, toen het touw van de loopklos die zij om haar nek had gehangen, bleef ha ken. Zij overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De ouders zeggen na het tragi sche ongeval vele 'brandende vragen' te hebben. Zij verwij zen onder meer naar de Beleids brief Peuterspeelzaalwerk uit 2002 van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Daarin staat onder meer dat het toezicht op de peuter speelzalen een taak is van de be trokken gemeente. Zij dringen er daarom bij het ge meentebestuur op aan 'op zeer korte termijn' een 'breder onder zoek' in te stellen, waarin wordt gekeken naar de veiligheid, de inrichting van de speelruimtes (zowel binnen als buiten), de groepsgrootten, het aantal kin deren en de opleiding van het personeel van de peuterspeelza len. Zelfstandig De peuterspeelzaal waar het on geval gebeurde, valt onder de Stichting Kinderopvang De Be- velanden. De stichting opereert weliswaar zelfstandig, maar ook de gemeente speelt een be langrijke rol. Die bepaalt als subsidieverstrekker - Goes heeft voor dit jaar 320.000 euro op de begroting staan voor peu terspeelzalen - aan welke eisen de stichting moet voldoen. Voor peuterspeelzalen gelden geen landelijke wettelijke regels en normen. De politie heeft het onderzoek naar het ongeval in de Goese Polder voorlopig nog niet afge rond. De verwachting is dat het nog enkele weken duurt voordat duidelijk is of er sprake is ge weest van verwijtbaar gedrag. Dat het zo lang duurt, komt on der meer doordat onduidelijk is wie bij de peuterspeelzaal waar voor verantwoordelijk is. KRABBENDIJKE - Op 11 mei is het zestig jaar geleden dat een Lancaster hommenwerper neer stortte in Krabbendijke. Op die dag vindt bij het monument aan de Noorddijk een herdenking plaats. De bewuster Lancasterwas op de terugreis toen het bij Krab bendijke getroffen werd door een nacht jager. Ooggetuigen meldden dat het vlak voor de crash een scherpe bocht ge maakt heeft, waarschijnlijk om niet op het dorp terecht te ko men. Het vliegtuig boorde zich diep in de Noorddijk. De zeven bemanningsleden, twee Canade zen, twee Nieuw-Zeelanders en drie Engelsen in de leeftijd van 20 tot 23 jaar, vonden de dood. De slachtoffers worden 11 mei herdacht. Dan wordt een ver slag van de gebeurtenis verteld, waarna een krans bij het monu ment wordt gelegd en twee mi nuten stilte in acht worden geno men. Er vindt ook een herden- kingsvlucht plaats, waarbij een aantal vliegtuigen uit de oorlogs tijd laag over de Noorddijk vliegt. Een exacte tijd voor de herdenking is nog niet bekend. door Rolf Bosboom GOES - S. Schuitevoerder keert definitief niet terug als direc teur van de Oosterscheldezieken- huizen in Goes en Zierikzee. De nieuwe Raad van Toezicht en Advies wil, na de bestuurscrisis van begin dit jaar, met een scho ne lei beginnen. Schuitevoerder, destijds het eni ge lid van de Raad van Bestuur, werd in januari op non-actief ge zet door de toenmalige Raad van Toezicht. Dat gebeurde na een hoogoplopend conflict over de werving van een nieuwe voor zitter van de Raad van Bestuur. De bestuurscrisis leidde uitein delijk twee maanden geleden tot het vertrek van de voltallige Raad van Toezicht. De kantonrechter in Middel burg behandelde vorige maand het ontslag van Schuitevoerder. De rechter stuurde de partijen naar de onderhandelingstafel. Zij moesten eerst bekijken of een terugkeer van de directeur mogelijk is. Als dat niet het ge val was, zou er moeten worden gepraat over een passende finan ciële regeling. Regeling Inmiddels is een nieuwe Raad van Toezicht geformeerd. Die heeft in zijn eerste vergadering bepaald, geen gesprek met Schuitevoerder te willen aan gaan over een eventuele terug keer. „De leden scharen zich achter het beleid zoals dat tot nu toe is gevoerd", zegt R. van der Meulen, interim-voorzitter van de Raad van Bestuur. „Dat betekent dat er een nette finan ciële regeling moet komen." De nieuwe Raad van Toezicht heeft inmiddels onderling de ta ken verdeeld. L. van Muiswin kel, 'tot vorig jaar hoogleraar openbare financiën aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, is benoemd tot voorzitter; M. Bie- rens is vice-voorzitter, voorlo pig tot het einde van dit jaar. Bureau Dan moet er een nieuwe Raad van Bestuur zijn. De verwach ting is dat de procedure zes tot negen maanden in beslag neemt. Daarbij wordt een extern bu reau ingeschakeld, waarvoor een beperkt aantal kandidaten in beeld is. Er wordt daarnaast gewerkt aan het opstellen van een profielschets voor de nieu we Raad van Bestuur, die uit twee leden bestaat. De Raad van Toezicht telt op dit moment negen leden, van wie nog drie uit de oude raad afkom stig zijn. Hun is gevraagd tot ui terlijk 1 juni aan te blijven, met het oog op de continuïteit en eventuele achtergrondinforma tie over het dossier-Schuitevoer der. De patiëntenraad van het zie kenhuis kan ook nog een lid van de Raad van Toezicht voordra gen. Daarvoor wordt de regulie re procedure gevolgd, waarbij mogelijk een advertentie wordt gezet om kandidaten te werven. Groot, sterk, mooi: er zijn ve le woorden waarmee de kinde ren in dat Vlissingse gezin el kaar laten weten hoe de za ken in elkaar zitten. Zo ste ken ze elkaar regelmatig de loef af met de hutten die zij met graagte van stoelen, de kens, kratten en allerlei speel goed tussen banken en tafels in de woonkamer bouwen. Al heeft zo'n avontuurlijk on derkomen altijd een nadeel: vóór het slapengaan moet de hele boel worden opgeruimd. „Tanne en ik hebben gisteren een héle lange hut gebouwd", liet Stijn van vier zijn broer Leon onlangs triomfantelijk weten. „Hoe lang was die dan?", wil de Leon direct loeten. „Nou, tot we naar bed gin gen", luidde het antwoord. De Ringbaan in Goes zou moeten zorgen voor een snelle doorstroming van het verkeer, maar wordt juist opvallend vaak genoemd als knelpunt. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33