Liedjes vol met emotie Robert Long is terug in het theater 29 Veldhuis en Kemper en de strijd der seksen woensdag 7 april 2004 Koper twee jaar geleden Inspeelde de premiere van itdebuut van Veldhuis Kem- |r zich nog af in het kleinste Seaterzaaltje van Amsterdam. |t vullen ze moeiteloos de iouwburgzalen. Hun huidige kus heeft alles te maken met |e ene zomerhit Ik wou dat ik Lu-os. Sindsdien zijn de Haar- fcimers hot. je geur van gaat over de strijd Bssen de seksen, ook in dit twee- Ie programma. Voorbeeld: een U treft zijn vrouw in zijn ei- jen bed aan met een ander, nog ^genietend met een sigaret, jegt hij: 'O, je rookt weer.' fant, doceert het cabaretduo, |e verliefdheid mondt na drie manden uit in de eerste pijnlij- i vraag en vervolgens in sleur. Iteindelijk komt er alleen nog jaar een derde kind omdat de lideo van de tweede is mislukt. karakters die Veldhuis en Sniper neerzetten - financieel «slaagde yuppen met de juiste poenen maar de verkeerde touw - zitten hen ogenschijn- jjk dicht op de huid. Daardoor romt het thema van de voorstel ing - de dunne scheidslijn tus- en echt en nep - volledig tot jjn recht en is De geur van vrij- rel voortdurend spannend om aar te kijken. Pas tegen het and nemen ze, iets te gekun- teld, afstand van de inhoudslo- lyuppen wereld. )e liedjes, die hun debuut nog noesten dragen, hebben in dit irogramma een veel dienender ol. Dat"kan, omdat de tussenlig- tende scènes aan scherpte heb- !en gewonnen. Dat varieert van en reeks maffe zinnen waar het lubliek een automerk moet in- rullen ('Audi-kuttafeltot imi- aties van Jos Brink en Freddie liercury. En zelfs als ze, als toe- ijft, toch nog hun hitje spelen, veten ze daar met hun gestiek jeer een geestige draai aan te «even. Pie dacht dat Veldhuis Kem- ier het slappe alternatief vorm- len voor Acda De Munnik romt bedrogen uit. Het talent jat ze in De geur van ten- oonspreiden smaakt naar nog ieelmeer. Martin Hendriksma feldhuis Kemper staan met )e geur van vrijdag in De My- he in Goes (20.00 uur). Nieuwe musical iver Nijntje Het kon niet uitblijven: na het enorme succes van lijntje de musical komt Stich- ing S.I.P. met een nieuwe musi- al, die op 18 april in première pat. Het script is van Ivo de Hijs, de muziek is van Joop tokkermans en uiteraard is al- is gebaseerd op de verhalen an Dick Bruna. In de nieuwe msical ontroert Nijntje op- ieuw met haar ongecompliceer- e en kordate optreden. Ze be seft weer allerlei nieuwe avon- tren. Nijntje is er weer wordt emaakt door hetzelfde creatie- e team dat verantwoordelijk 'as voor Nijntje de musical 1001). Dick Bruna creëerde fijntje, zijn bekendste geestes- ind, in 1955. lijntje staat zondag in De My- ie in Goes (14.00 en 16.00 uur). 7 t/m 13 april WOENSDAG Chinese Nachtegaal Johan Verminnen (links) wordt begeleid door onder anderen Rony Verbiest op accordeon. Op 20 april verschijnt van Johan Verminnen bij de Belgische Uitgeverij Van Halewyk het boek Prin ses van het Pajottenland. „Dat gaat over mijn jeugd in Vlaanderen en is een ode aan mijn moeder, die 94 wordt en bijna een eeuw heeft geleefd. Je ziet waar ik mij mee bezig houd en mijn liedjes gaan ook over die dingen. Allemaal heel passioneel. Je hebt mensen die onderkoeld zingen, maar dan ben je bij mij aan het verkeerde adres." De serie Moedertaal in Por- gy Bess in Temeuzen wordt zondag afgesloten door Johan Verminnen, met medewer king van Rony Verbiest op accor deon, Leo Caerts op piano en Bert Candries op gitaar en bas. „Ik maak mijn liedjes op gitaar, maar speel die bijna nooit op het podium. Ik vind mijzelf niet zo'n perfecte muzikant. In- het programma Zingen tot morgen vroeg breng ik mijn eigen lied jes in het Nederlands, mijn moerstaal, en zeg af en toe waar ik de mosterd vandaan haal. Dan zing ik liedjes in het Frans van bijvoorbeeld Charles Trenet of Yves Montand en soms Ge orges Brassens. Daar is het alle maal mee begonnen. Ik was zes tien en Brassens een grote ster. Het eerste concert dat ik van hem bijwoonde, heeft grote in druk op mij gemaakt. Ik heb hem altijd gekoesterd en mijn broers koesterden hem. Zo is het mij ingelepeld." Johan Verminnen begon met Ne derlands te spreken, maar in de streek van Brussel zijn de scho len tweetalig. „Vriendschap kent geen grenzen en geen taal, dus je had vrienden die -Fran stalig waren. Je leefde in een stad waar twee talen werden gesproken, dus automatisch leer je dat aan en wordt dat wat van jezelf." Nederland kent hem voornamelijk van het liedje Tc Voel me goed, maar ook van Laat nu toch niet alleen, dat - hier een hit werd in de versie van Clouseau. „Kleinkunste naar? Och, laat ik zeggen dat het woordje 'klein' mij daarin soms stoorde. Nee, ik ben een Vlaams chansonnier, een sin ger-songwriter." Maar hij speel de ook de leeuw in de musical De Tovenaar van Oz. Op 17 februari van dit jaar werd Johan Verminnen, die in 1951 in Wemmei werd geboren, voor zijn verdiensten in zijn 34-jari- ge carrière - hij maakte zo'n 25 albums - onderscheiden met de Lifetime Achievement Award van de ZAMU, de Belgische ver eniging van zangers en muzikan ten in de lichte muziek. „Het is een beetje de Edisons bij ons. Ei genlijk is het vervelend om zo'n prijs te aanvaarden, want het lijkt alsof men jou een gouden armbandhorloge geeft en zegt: nu is het wel goed geweest, op krassen. Maar tegelijkertijd is het een schouderklop. Deze award wordt uitgereikt door col lega's en het betekent natuurlijk wel iets meer als vakgenoten je waarderen." De waardering in Nederland is wat minder. „Ik treed er niet bijster veel op. Beneden de Moerdijk gaat het nog wel, maar echt heel bekend ben ik niet. Vroeger heb ik wel grote tournees gemaakt, van Gronin gen tot de Kleine Komedie in Amsterdam, maar dan kwam je tot de conclusie dat niet zoveel mensen naar jou kwamen kijken omdat je te onbekend was. Be kendheid gaat enkel langs de te levisie." „Er zit erg veel emotie in mijn liedjes en de onderwerpen zijn in feite leven en liefde, zeer fami liale thema's ook. Er zit theatra- liteit en pathetiek in, heel veel doorleefde dingen die uit auto biografische onderwerpen stam men. Vandaar dat ze heel gela den zijn als ik ze zing. Je zou ze kunnen vergelijken met een ro man, een inleiding, een midden stuk en een slot. Maar er wordt af en toe ook wel vrolijk tegen het leven aangekeken." Frans Doeleman Johan Verminnen treedt zondag op in Porgy Bess in Temeuzen (16.00 uur). Volgens sommigen had hij kanker en an deren wisten zeker dat zijn been eraf moest. Maar niks van dat alles. Robert Long moest vorig seizoen zijn theaterpro gramma Brandl stopzetten omdat hij artro se in zijn nek had. Ook geen pretje trouwens. Long kreeg zo maar ineens last van verlammingsverschijn selen. Hij liep zelfs het risico volledig ver lamd te raken. Een ander risico was, dat bij een gevaarlijke operatie zijn stembanden ge raakt zouden worden en dat hij nooit meer zou kunnen zingen. De operatie is echter gelukt. Wel had Long acht maanden nodig om te revalideren. Maar hij is weer 'alive 'n kicking' en: terug in het theater. Op 6 januari hervatte hij zijn reeks voorstellingen en wat minstens zo be langrijk is: 't gaat hem goed. In Brand! speelt Robert Long met het thema 'liefde' in al zijn facetten: verliefdheid, harts tocht, jaloezie, voorbij geluk, nieuwe hoop en verboden romantiek. Daarnaast keert hij terug naar de wortels van de kleinkunst. Dat wil in dit geval zeggen, dat zijn show is te ruggebracht tot een intieme productie met drie uitgelezen muzikanten en met een sim pele maar doeltreffende belichting. Daar mee komt de aandacht als vanzelf weer te lig gen op de uitstekende teksten, de toeganke lijke muziek en op de warme, persoonlijke stem van één van Nederlands getalenteerd- ste kleinkunstenaars. Tot op heden zijn de reacties op de uitgestelde Brand! dan ook buitengewoon positief. Robert Long wordt begeleid door Erik Vlas blom (toetsen, orkestleiding), Benny Lude- mann (snaren en fluiten) en Hilvert Roorda (keyboards). Piet Snijders Robert Long brengt zijn programma Brand! zaterdag in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen (20.15 uur). In galerie Kats is tot en met 14 mei een expositie te zien van drie gene raties Benschop. Jacques Benschop woont in Kamperland en is net als zijn vader Nico kunstschilder van beroep. Vader Nico is inmiddels over leden, maar er hangen enkele van zijn werken op de expositie. Evenals van de (klein)kinderen Mario en Daniëlle. De galerie is geopend van vr. tot en met zo. van 12.30 tot 17.00 uur. Drie kunstenaars domineren tot en met zaterdag 1 mei boerderijgalerie de Osseberg in Grijpskerke (bij Sint-Laurens). Karl Joliet (Oberhau- sen) werkt sinds 1982 als zelfstandig graficus en kunstschilder. Voor Hei- ene de Jong uit Dordrecht is klei een aards materiaal van alle tijden. Ten slotte zijn er beelden van Miriam Se- verijns uit Meijlen. De tentoonstel ling is te zien van di. tot en met za. van 14.00 tot 17.00 uur. Volkert S. M. van der Willigen expo seert tot en met zaterdag 8 mei schil derijen en keramiek in de bibliotheek in Vlissingen. Te zien tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Cursisten van het Middelburgs Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV), afdeling fotografie, zijn in het najaar aan de slag gegaan met het thema Zeeuwse identiteit. Het uit gangspunt was een beeld te creëren dat niet doorsnee Zeeuws hoefde te zijn, maar juist een verfrissende kijk op dat 'Zeeuwse gevoel' zou geven. Te zien in De Drvkkery in Middel burg tijdens de openingsuren van de winkel. Onder de titel Een Zeeuwse enclave in Brabant toont Harrie Schalken tot en met 26 april zeefdrukken en ge dichten in De Drvkkery in Middel burg. Deze expositie omvat naast een introductie van het grafisch museum In den Groenen Zonck in Wouw, waar Schalken woont en werkt, een viertal groepen zeefdrukprenten. Bijna alle prenten bevatten losse dichtregels of volledige gedichten. Schalken is als docent werkzaam aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Te zien tijdens de openingsuren van De Drvkkery. Premsela, stichting voor Nederlandse vormgeving, en De Vleeshal in Mid delburg presenteren Alternate met werk van Frank Bragigand, COMA (Marcel Hermans en Cornelia Blat ter), IAAA (Jos de Bruin en Remko Scha) en Jurriaan Schrofer. Tot en met 31 mei. Met Pasen houdt Daniëlle Orelio extra Open Atelier in Burgh-Haam- stede. Natuurlijk zijn er ook kerami sche eieren. Op 11, 12 en 13 april is men welkom tussen 12.00 en 17.00 uur. Galerie 'T' in Middelburg heeft drie kunstenaars in huis. Op de parterre schilderijen van Ton Bouchier, in de kelder schilderijen en litho's van Joost Minnigh en in de expositieruim te aan de Vismarkt werk van onder anderen Bemadette Leijdekkers. Geo pend op do., vr. en za. van 11.00 tot 16.00 uur. Nieuwe schilderijen van Theo Voor zaat zijn van do. (11.00 tot 21.00 uur) tot en met ma. (11.00 tot 17.30 uur) te zien in de Sint Jacobshofje in Zierik- zee. De expositie wordt vanavond om 19.30 geopend door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Voorzaat is Rot terdammer van geboorte, maar ver huisde eind jaren zestig naar Dreischor. De Limburgse keramiste Miek van Uden uit Geijsteren exposeert kerami sche en bronzen beelden in de Man- huistuin bij restaurant De Stads- schuur in Goes. Beide paasdagen is de kunstenares aanwezig van 10.00 tot 17.00 uur. Eerste paasdag is het weer galeriezon dag in Bergen op Zoom. Van 14.00 tot 17.00 uur kan men een kunstwande ling maken langs Interium, stuART Galerie, Galerie Govert van Dijck, Galerie de Mollegangen en Artotheek 18 Kunstuitleen. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 2 mei - i Cornelis Nieuwland (1882-1967); t/m 6 juni - Knappe Kop pen; t/m 15 augustus - Het geluk van de huisvrouw; t/m 31 oktober - Kat- endrecht; t/m 19 september - Mees ters van Middelland. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 september - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 10 oktober - Gewe ven Goud, textiel van Sumatra; t/m 7 november - De erfenis van slaver nij. Ned. Architectuurinstituut, Zaal 1: t/m 31 mei - De Grote Verbouwing.; t/m 31 mei - Start. De Rem Koolhaas/OMA Collectiet; t/m 7 juni - Asking Questions. Museum Boijmans Van Beuningen: tot en met 25 april - Yinka Shoniba- ree; tot en met 9 mei - Charlotte Schleiffert; tot en met 9 mei - Co Wes- terik; tot en met 20 juni - Toorop en de Maasbruggen. Kunsthal Rotterdam: t/m 23 mei - Alphonse Mucha; t/m 31 mei - Rem Koolhaas - OMA. ANTWERPEN Fotografiemuseum: tot 3 mei - Mense lijk al te menselijk, beeldvorming in de psychiatrische fotografie); tot 31 mei -Short Stories, verhalende aspec ten van de hedendaagse fotografie en Project Covers 1910-2004. MUHKA: tot 30 mei - Lentetentoon stelling 2004: Alles onder de hemel, kunst, kunstenaars, China-Antwer- pen. Rubenshuis: tot 13 juni - Rubens de Verzamelaar. KMSK: tot 13 juni Delacroix tot Courbet - Rubens ter discussie. GENT SMAK: tot 11 april - Kunst Nu met MIAT: tot 26 juni Théatre. Lifted van Wim Catrysse; tot 18 april - Collectie Museum voor Schone Kun sten; tot 23 mei - Prospect/Marijke Van Warmerdam. Caermersklooster: tot 18 april - Rood veld/Champ Rouge. Museum Dr. Guislain: tot 1 juni - Ge heim schrift: De Prinzhorn Collectie; Menselijk, al te menselijk en Vis-a-vis van Isabel Pouset. Design Museum Gent: tot 20 juni - Tea Coffee Tavers - metaproject van Alessandro Mendini. Lucas d'Heere, Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 29 au gustus - Het rijk van de draak; tot 11 november - Allison. Het geheim van de gevallen engelen; tot 16 november - Bart Van Leuven, foto's. BRUGGE Kunsthalle Lophem: tot 17 april - Ve- li Granö/Transit to the Invisible, foto- Arentshuis: tot 26 april - Brugge, ge tekend. Huis de Meester: tot 30 april - Robert Packue - Pastels H-Magdalenakerk: - tot 9 mei - Pas- sit Resurexit. Groeningemuseum: tot 30 juni - Beeldhouwer Ludwig Vandevelde Jeugdtheater 't Appeltje speelt de Chinese Nachtegaal. De keizer van China is zo rijk dat niets hem nog tevreden kan stellen. Tot hij hoort vertellen over de zingende nachte gaal. Dan wordt alles anders. Een familievoorstelling (vanaf 6 jaar) met muziek en liedjes. •Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt de voorstelling Ei, ei, dit ben jij! Ze hebben het flink met elkaar aan de stok, de kippen van het kippenhok. Er wordt gekakeld over wie de allermooiste kip is. Geen ei wordt er meer gelegd. Kukel, de haan, ziet het met lede ogen aan. Een humoristisch verhaal door Hans van der Haar met veel muziek voor iedereen vanaf 5 jaar. •Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur DONDERDAG Hooikoorts De grote finale van Hooükoorts wordt gehouden. Op het programma staan de categorieën muziek en dans. Daarnaast zijn er nog speciale acts, zoals een optreden van de winnende band van vorig jaar For The Alliance en van de winnar van de Zeeuwse Kunstbende. Ook Roel Felius komt. In de muziekfinale staan: The Ultimatorz, 0118VIER, Duide lijke Taal, Essence, Maskim Xul, Scwar en Overstrain. De dansfinale komt voor rekening van Diosjazz en Diosdance, Girlthing, Willibrorddance, The Misaine Girls en Urban Vis ion. •Discotheek De Hooizolder, Westkapelle, 19.30 uur Trijntje Oosterhuis Vocaliste Trijntje Oosterhuis geeft een theaterconcert. Zowel bij Total Touch als tijdens haar solocarrière bewijst ze keer op keer dat haar stem en haar passie voor alle moge lijke muziekgenres vertaald kunnen worden naar een samen hangend theaterprogramma. Deze voorstelling is uitver kocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur VRIJDAG Musical Starlights De muziek in The Musical Starlights is tijdloos. Voor de pauze staat het werk centraal van Andrew Lloyd Webber en daarna nummers uit The Disney Musical". Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Johannes Passion Tot Oefening en Uitspanning voert de Johannes Passion uit. De Koninklijke Oratorium Vereniging uit Middelburg wordt in dit werk van J. S. Bach begeleid door Het Dordts Kamer Orkest. Solisten zijn Diane Verdoodt (sopraan), Martine Straesser (alt), Harald Quaaden (tenor), Joost van der Wulp (tenor), Jan Willem Baljet (bas), Frans Kokkelmans (bas), Jo hannes Boer (viola da gamba) en Bram Beekman (orgel/basso continuo). Het geheel staat onder leiding van Jan Hut. •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Veldhuis en Kemper Veldhuis en Kemper brengen het programma De geur van. Deze cabaretvoorstelling laat weinig te raden over de roots van Veldhuis en Kemper. Het is de reclame, commercie met een grote C. Deze voorstelling is uitverkocht. •De Mythe, Goes, 20.00 uur Klezmer Night Klezmer Night betekent een avond vol swingende muziek. Speciaal voor de theatertour in Nederland bracht Lev Liber- man de Amerikaanse Klezmorim weer bij elkaar, belangrij ke pioniers van de klezmer revival in de jaren zeventig. De andere deelnemers zijn het Amerikaans/Hongaars/Armeense Di Naye Kapelye, het Ar gentijnse Lerner Moguilevsky duo en stand-up-comedian Ralph Levy. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Bluesroute Middelburg staat in het teken van de bluesroute. In vijftien cafés in de binnenstad wordt live bluesmuziek ten gehore gebracht. •Binnenstad, Middelburg, 21.30 uur Surrender De Zeeuwse band Surrender geeft een concert. In het voorprogramma staatde band OMA uit de Achter hoek. •Heartbreak Café, Goes, 22.00 uur ZATERDAG Drie kerken Gids Herman Bakker neemt u mee voor een wandeling langs drie kerken in Groede. Hij vertelt daarbij op humoristische wijze een meeslepend verhaal over heden en verleden: Langs holle drempels en sleetse vloeren. •Het Vlaemsch Erfgoed, Groede, 14.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29