is? Mogelijk verbod op nederwiet Rwanda herdenkt de genocide ©ndernemer Pensioen met 61 jaar wordt toch mogelijk A JU Duurdere verzekering voor te dikke mensen Woedende koffieshophouders waarschuwen voor criminalisering handel Scheepsbouwersprotest in Den Haag Dief wil gestolen waar aan politie verkopen Stroom nieuwe boeken Juliana Pand Nationaal Park in Topshuis Nadal nieuwe held van Spanje Economie in nieuwe bijlage PZC i mmmmm mm 10° Koel Af en toe zon, meer venmiddeg enkele buien. Matige tot vrij krachtige noorden- Maxime rond 10 greden. wind. >46e jaargang no. 83 voensdag 7 april 2004 os nummer 1,20 ignnnze redactie buitenland JENEVE - Een van de grootste ene«ckeraars de wereld ril dat mensen die last hebben «n zwaarlijvigheid, meer gaan stalen voor hun levensverzeke- ing. ..Als de gewichtsmassa van onsumenten toeneemt, moet hetzelfde gelden voor hun pre mies", verklaarde Ronald Klein van Swiss Re gisteren. Zijn opvatting komt in een tijd dat zwaarlijvigheid toch al een belangrijk onderwerp van dis cussie is. Zo komt de levensmiddelenin dustrie steeds meer onder druk te staan om gezondere voeding aan te bieden. Dit geldt vooral voor bedrijven in de Verenigde Staten. Restaurantketen McDo nald's kondigde bijvoorbeeld on langs aan te stoppen met reuzen- porties friet en frisdrank. Vol gens een onderzoek van Swiss Re is nu 10 tot 20 procent van de mannelijke wereldbevolking te dik. Bij vrouwen is dat 10 tot 25 pro cent. Vooral in de industrielan den wordt het probleem steeds groter. Klanten met een bestaan de levensverzekering hoeven weinig te vrezen, aldus Swiss Re. Bij hen wordt de te verwachten zwaarlijvigheid op middelbare leeftijd gecompenseerd door een hogere levensverwachting. AFP/ANP .nnnze redactie binnenland AMSTERDAM - Koffie- bophouders zijn woedend lal de ministers Donner an Justitie en Hoogervorst an Volksgezondheid over- regen de verkoop van ne- lerwiet te verbieden. Vol lens de Vereniging van Can- labisdetaillisten wordt met o'n verbod veertig jaar iverheidsbeleid 'in één keer tjeshandel te maken. Daar zit niemand op te wachten." Vol gens Goos is het personeel in de koffieshops 'getraind' om consu menten voor te lichten over de sterkte van nederwiet. Nederwiet is volgens A. de Loor van de stichting Adviesbureau Drugs de laatste jaren wel ster ker geworden. Dat heeft volgens hem te maken met intensieve kas- en huisteelt, wat weer te maken heeft met de harde aan pak door justitie. „Je ziet dat kwekers op een zo klein mogelij ke ruimte zoveel mogelijk wil len produceren. De trend is dat de plantjes steeds kleiner zijn, en de bruikbare toppen steeds 'zwaarder'." De Loor ijvert voor wetenschappelijk onderzoek, omdat nog steeds niet is aange toond dat het hogere thc-gehal- te problemen veroorzaakt bij consumenten. Een gebruiker die sinds de jaren zeventig regelmatig blowt, zegt dat hij geen nederwiet meer ge bruikt wegens de 'enorme op donder' die het geeft. Nederwiet noemt hij 'anabole wiet'. „Het is sterk. Het geeft het gevoel dat je dingen vergeet en dat je de con trole verliest." Volgens hem ver sterkt nederwiet meer dan ande re softdrugs de stemming. „Als je vrolijk bent, word je nog vro lijker. Als je achterdochtig bent, word je extra achterdochtig. Het effect is niet prettig." De Stichting Patiëntenbelangen Medicinale Marihuana noemt de onrust 'stemmingmakerij'. Bij de stichting zijn geen klach ten bekend over kwalijke effec ten van nederwiet. „Mensen die sterke wiet gebruiken, roken ge woon minder." G. de Zwaan, al 35 jaar gebruiker en tevens woordvoerder van de stichting, waarschuwt dat een verbod op nederwiet aanzet tot het ge bruik van harddrugs. „Gebrui kers moeten dan naar hard drugsverkooppunten toe. ANP )e bewindslieden vermoeden lal het werkzame bestanddeel etrahydrocannabinol (the) in Ie softdrugs zo krachtig is ge- torden, dat er sprake is van larddrugs. De koffieshophou- lers bestrijden dat. Nederwiet leeft volgens hen niets met hard- Irugs te maken. „Softdrugs ihjft softdrugs. Het is een kwes- ie van doseren." Dat zei giste endevoorzitter van de Vereni- jng van Cannabisdetaillisten, .Goos. )e koffieshophouders waarschu- een voor criminalisering van ne lemet. „We krijgen dan met itraatdealers en achterkamer- IS Monaco :n Chelsea itunten iONDEN - Chelsea en AS Mon- a hebben gisteravond in de tampions League voor een norme stunt gezorgd. Beide loegen bereikten de halve fina ls ten koste van respectievelijk irsenal en Real Madrid. helsea won op Highbury met ■'2 en dat was voldoende na het -1-gelijkspel in eigen huis. Ar- mal kwam via Reyes vlak voor ist op voorsprong, maar Chel- :a stelde in de tweede helft via ampard en Bridge orde op za- en S Monaco verloor twee weken deden in Madrid met 4-2 en iek daardoor voor een onmoge- jke opgave te staan. Real wam in Monaco ook nog eens p voorsprong via Raül. Door vee doelpunten van Giuly en in van de van Real gehuurde lorientes bereikte Monaco als- og de halve finales, helsea en Monaco treffen el- sar nu over twee weken. ANP DEN HAAG - Scheepsbouwers demonstreerden giste ren op het Haagse Malieveld tegen de oneerlijke wereld wijde concurrentiepositie van de Nederlandse scheeps bouw. En als het kabinet niet met subsidie voor de Ne derlandse scheepsbouw over de brug komt, staan de scheepsbouwers binnenkort weer in Den Haag. Dat heb ben de vierduizend deelnemers aan de demonstratie van gisteren afgesproken met de vakbonden FNV, CNV en De Unie. Minister Brinkhorst (Economische Zaken) zei de actie van de scheepsbouwers uit het hele land te ervaren als een steun in de rug. Hij herhaalde zich sterk te maken in het kabinet voor dezelfde subsidie voor de bouw en innovatie als scheepsbouwers in de rest van Europa krij gen. „Daar heeft u recht op", aldus de minister gisteren. foto Harmen de Jong/GPD pagina 4 tijd voor eerlijk spel jnonze redactie economie EN HAAG - Het kabinet Midt toch een collectieve rege- ng voor vroegpensioen in and. In combinatie met de he ugde levensloopregeling, waar- ij ook individueel voor verlof ïspaard wordt, kan een werk- nner dan op zijn 61ste met pen- oen, met zeventig procent van ït laatstverdiende loon. ft kabinet hoopt zo het vastzit- nde overleg over pensioenen doorbreken. Een akkoord tarover was voorwaarde voor loonmatiging waartoe afgelo- ïn najaar werd besloten. Eer- ir hield het kabinet vast aan 'jaar als pensioenleeftijd. Wel de levensloopregeling, be- 'fld om vrije dagen op te ne en als daar het meest behoefte In 's (kinderen, zorg), ook vlak '°r het pensioen opgenomen °gen worden. Die regeling kan 'geteld maximaal 2,1 jaar be- Sgen e vakbonden noemen het )nst dat het kabinet 65 jaar leeftijd heeft losgelaten, aar vinden pensioen op 63,5 jaar nog steeds te oud. Boven dien vinden ze de levensloopre geling te duur. GPD pagina 7 zonodig werken tot 67ste VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend wel heel eenvou dig een dief in de kraag weten te vatten. De dader bood agenten gestolen kleding te koop aan. De 27-jarige Vlissinger had gis terochtend enkele T-shirts bij een winkel in de Lange Zelke weggenomen. Rond de klok van half twaalf probeerde hij in de Bloemenlaan de handelswaar weer te verkopen. Hij bood de T-shirts - naar eigen zeggen 'voor een zacht prijsje' - te koop aan. De 'kopers' bleken agenten in burger te zijn. Ze vatten de man meteen in de kraag en namen hem mee naar het bureau. Rwanda herdenkt vandaag de genocide van 1994 die aan onge veer een miljoen inwoners, meest Tutsi, het leven kostte. Voor de meestè overlevenden is herdenken moeilijk zolang de li chamen van hun vermoorde fa milieleden niet zijn teruggevon den. door Eelco van der Linden KIGALI - De aannemer, razend druk door de bouwgolf in Kiga li, wordt er vaak moe en treurig van. Geen spade kan er in de ro de grond van de Rwandese hoofdstad worden gezet zonder op lijken te stuiten. Het zijn traumatische ervaringen voor zijn werknemers, maar hij durft ook de economische nadelen te noemen: tijd- en geldverlies. Tien jaar na de massamoord is er veel gebeurd in Kigali, maar veel ook nog niet. Er werden hier naar schatting 250.000 men sen omgebracht, maar er is nog geen overzicht waar zich de mas sagraven bevinden. Voor Freddy Mutanguha, die al zijn familie verloor en tot voor kort een vereniging voorzat van studenten die de genocide heb ben overleefd, was dit onverteer baar. „Het terugvinden van de li chamen is de basis van alles: het stelt de overlevenden in staat eindelijk een begin te maken met verwerking. Maar ook dwingt het de slachters van toen het effect van hun daden onder ogen te zien." James en Stephen Smith, Britse broers die van de Rwandese re gering de opdracht kregen in het nationale monument in de wijk Gisozi een genocidemu seum in te richten, vonden dat Freddy gelijk had. Er kwam wat geld en Freddy coördineert nu een groep van zestig, meest jon ge personen die van deur naar deur gaan om de stukken te vin den van de macabere legpuzzel. Wegblokkades In de afgelopen drie weken heb ben ze, gewapend met invulfor- mulieren, een global positioning system en een digitale camera, drie van de acht stadsdistricten 'gedaan' en 491 massagraven ge lokaliseerd. „Ze liggen vaak bij wegblokkades, waar mensen werden aangehouden, geselec teerd en afgeslacht", zegt Fred dy- (Advertentie) Vandaag wordt bij u bezorgd: INEORMATIEBIAO VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST NEDERLAND Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met Lezersservice: 0800 - 0235444 Weense voorlopers in Den Haag Johan Verminnen zingt in Terneuzen Al lang in de schappen liggende boeken over het leven van Juliana zijn de afgelopen veertien dagen door uitge vers van een extra hoofdstuk en een nieuwe kaft voor zien. Geen broddelwerken, maar verrassend zijn ze even min. Wat dat betreft moet worden gewacht op een nieuwe uitgave van het al in 1980 versche nen Juliana, vorstin naast de rode loper. Het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Ooster- schelde (NPO) moet in het Topshuis op Neeltje Jans ko men. Dat wil het dagelijks bestuur van het NPO. Het Topshuis is beschikbaar gekomen doordat attractiepark Waterland er uit is vertrokken. Vestiging van het bezoekerscentrum op Neeltje Jans was al E* een wens van het bestuur. 8 «Jv Spanje heeft een nieuwe tennisheld. Rafael Nadal is in recordtempo op weg naar de wereldtop. Ko mend weekeinde bindt hij op Mallorca met Juan Car los Ferrero, Carlos Moya en Tommy Robredo de strijd aan met Nederland in de kwartfinale van de Davis H| Cup. 4L I varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 19; sport: 21 en 22; kunst: 23, 24 en 25; uit: 29, 30 en 31 GOES - De PZC begint morgen met Economie, een nieuwe bijla ge die elke donderdag zal ver schijnen. Hierin bundelt de re dactie economisch nieuws en achtergronden uit de regio en uit binnen- en buitenland. Met deze week onder meer: de Bra bants-Zeeuwse Werkgevers pra ten met Aart-Jan de Geus, Lode- wijk de Waal en Jacques Schra- ven over werk in 2010, een co lumn van Wouter Klootwijk, het Bedrijfsportret en de rubrieken Werkplek en Profijt. Met de bijlage Economie veran dert de indeling van de wekelijk se PZC-bijlagen. Sport blijft op maandag, Buitengebied op dins dag. Vandaag vindt u de bijlage Kunst Uit bij deze krant. De extra aandacht voor kunst en cultuur en de culturele agenda zitten dus voortaan in de krant van woensdag. Economie komt op donderdag, Auto blijft op vrijdag. De bijlage Trends met de pagi na's Jong, tot nu toe in de krant van woensdag, wordt toege voegd aan de zaterdagkrant. De ze telt met ingang van deze week vier bijlagen: Reportage. Reizen, Wonen en Trends. HOOFDREDACTIE PZC (Advertentie) Maar ook zijn er latrines ge bruikt en ondiepe kuilen. „Ve len zijn in der haast begraven in de hoop sporen uit te wissen." En nu? Freddy zucht. „De infor matie komt in een databank en zal in het museum te raadplegen zijn." Dat is mooi, maar niet wat hij echt wil. „De mensen moeten herbegraven worden en daarvoor is veel geld"nodig." Met pijn denkt hij terug aan de vrouw wier getuigenis werd op genomen in de 'orale biblio theek' van het museum. „Haar man werd vermoord, hun baby tegen een muur doodgesla gen, zijzelf eindeloos verkracht. Ze hield er aids aan over. Een tweejarig zoontje overleefde het. Het enige waar ze nu om vroeg was nog twee jaar te mo gen leven, opdat die jongen geen straatkind zal worden. Aidsme- dicijnen waren te duur voor haar." Duivels Smith gelooft niet in verbroede ring op korte termijn, maar hoopt dat zijn museum de etni sche spanningen kan doen ver minderen en kan aantonen hoe duivels de ideologie van genoci de is. GPD Voor automatische incasso stem ik toe m afschii|ving van mijn Ipostlbankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon treft u nadere informatie aan j Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geel daarbij éénmalig toestem- 3 rekeningnummer Iproet geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) ot bel gratis: f. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1