Jonge vrouw vaak in de put ?lek voor PZC J Net echt BEZORGERS M/V Geen treinen door storing in stroomnet Bingomiddag GGD presenteert cijfers gezondheidsenquête Gedeputeerde ZOek Bekeuringen bij controle Samenzang in Vlissingen Politie neemt rijbewijs in Wijkraad Diabetes: sluipmoordenaar Diabetes Fonds V1 Giro 5766 Maak er een Kleintje van. A fö| V) <D 0) 1 Q woensdag 7 april 2004 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Door een stroomstoring reden er giste rochtend geen treinen tussen Vlissingen en Goes. Om tien over negen viel de stroom uit. Rond half elf was de storing her steld. Omdat de NS dacht dat het euvel snel verholpen zou zijn, werden er geen bussen inge zet. Volgens de woordvoerster van Verkeersinlichtingen Pro Rail was er tijdens werkzaamheden in Vlissingen per ongeluk een ka bel doorgeknipt. Daardoor ont stond de sein- en wisselstoring. De kabel is doorgesneden door medewerkers van de Stichting Bodemsanering NS. Die deed in Vlissingen bij het station onderzoek naar oliever vuiling op drie meter onder de grond. Proefboringen „Er zijn proefboringen gedaan", vertelt woordvoerster C. Gerrit sen van de stichting. „Daarvoor volgen we een reeks voorschrif ten om te voorkomen dat we ka bels raken. De instellingen die we daarbij betrekken, verzeker den ons dat er op die plek niks lag. We zoeken nu uit wie ons die verkeerde informatie gaf." Toch twijfelt Gerritsen nog aan de oorzaak van de storing van gisterochtend. „Medewerkers van onze stich ting hebben die kabel niet giste ren, maar eergisteren geraakt. Daardoor reden de treinen tus sen Vlissingen en Middelburg maandagmiddag met een half uur vertraging. Voor zover ik weet, is die kabel maandaga vond volledig gerepareerd. Dus, of die storing van gisterochtend daar mee te maken heeft, betwij fel ik." VLISSINGEN - De stichting Marjoraat houdt zondag 18 april een bingo aan de Van Ho- gendorpweg 58a in Vlissingen. Deze begint om 13.30 uur. 'door Ron Magnée DOMBURG - Bijna veertig pro cent van de jonge Walcherse vrouwen voelt zich psychisch niet goed. Dat blijkt uit een gro te enquête die de GGD Zeeland in de drie Walcherse gemeenten heeft uitgevoerd. Gisteren wer den de resultaten in Domburg gepresenteerd. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend op de Nieuwe Vlis- singseweg in Vlissingen een ver keerscontrole gehouden. Er werden zestien bekeuringen uitgedeeld: zes voor te hard rij den, een voor een brommer met te veel vermogen, drie voor het niet dragen van de gordel, drie voor het niet kunnen tonen van het rijbewijs, twee fout parke ren en een voor het niet dragen van een helm. VLISSINGEN - In de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan het Marnixplein 41 in Vlis singen wordt vrijdag 23 april een koor- en samenzangavond gehouden. Medewerking verlenen gemengd koor Zanglust uit Nieuwdorp, jeugdkoor Jonge Zangers uit Vlissingen, De Nachtegaaltjes uit Meliskerke en gemengd koor A Capella uit Yerseke. Ds M. J. van Gelder uit Middelburg-zuid opent de avond. De netto-opbrengst van de koor- en samenzangavond is be stemd voor het busproject van Siloah. Het gaat om een nieuwe rolstoelbus voor het gezinsver vangend tehuis De Beukelaar in 's-Gravenpolder. De organisatie is in handen van Ring Zeeland van Zangverenigingen van de Gereformeerde Gemeenten. Bijna veertig procent van de vrouwen tussen de vijftien en dertig jaar zit psychisch in de put. Dat cijfer is behoorlijk ho ger dan het percentage bij de mannelijke leeftijdgenoten. Van de mannen tussen de vijftien en dertig jaar zegt maar een kwart niet lekker in z'n vel te zitten. Onder de ouderen is het onder scheid tussen mannen en vrou wen niet zo fors meer. Zowel in de categorie van dertig tot vijf tig jaar en van vijftig tot zeven tig zijn de cijfers bijna gelijk. In bijna alle categorieën zegt onge veer dertig procent zich psy chisch niet senang te voelen. De cijfers zijn afkomstig van de gezondheidsenquête die door de GGD Zeeland is uitgevoerd on der bewoners van de drie Wal cherse gemeenten. Ook vier jaar geleden werd een dergelijk on derzoek reeds uitgevoerd. De on derzochte thema's waren: ge zondheid, leefstijl, woonomge ving en huiselijk geweld. In to taal zijn drieduizend enquêteformulieren onder de Walchenaren van vijftien tot ze ventig jaar verspreid, zo'n dui zend per gemeente. In totaal werd 72 procent van deze formu lieren teruggestuurd. Volgens di recteur V. Slenter van de GGD Zeeland een opvallend goede score. Wat dat betreft mogen de scores ook wel degelijk representatief voor de Walcherse bevolking worden genoemd. Tevredenheid Met de enquête werd ook de te vredenheid over de Walcherse gezondheidszorg gemeten. De cijfers kwamen voor een groot deel overeen met de cijfers van vier jaar terug. Met de tandarts en de fysiotherapeut was onge veer negentig procent tevreden. De specialisten en het Zieken huis Walcheren scoorden het minst goed. Nog geen zestig pro cent van de Walchenaren stelde hierover tevreden te zijn. Opvallend is dat de Walchena ren de afgelopen vier jaar ook zelf iets aan hun leefstijl hebben verbeterd. Zo rookt nu een paar procent minder van de bevol king dan vier jaar terug en sport men meer. Bovendien is het alco holgebruik met gestegen. Exces sief alcoholgebruik lijkt overi gens nog steeds louter een man- nenkwaal te zijn. Vooral jonge ren drinken nog te vaak en te veel. Er wordt wel meer gesport. Vooral de jongeren (vijftien tot dertig jaar) en de ouderen (vijf tig tot zeventig jaar) zijn meer gaan sporten. De groep daar tus senin, de leeftijdscategorie van dertig tot vijftig jaar, blijft bij de andere groepen achter. Of zo als epidemioloog K. Weterings het tijdens de presentatie van de cijfers formuleerde. „Het is een groep die niet in beweging te krijgen is." De redenen die wor den aangevoerd om niet te spor ten, klinken overigens maar al te bekend: 'geen tijd', 'geen inte resse' en 'ik doe al genoeg'. BRESKENS - Het nieuwe spoorwegstation in Breskens ligt aan een weg die al op landkaarten van de Oud-Breskens Polder uit 1677 is vermeld en die nu zijn naam aan het station verleent: Kieweg. Behalve een station verrijst een compleet dorp naast de ruim 400 meter rails die hier de laatste weken zijn aangelegd. Alles in miniatuur, want het gaat hier om modelspoor. Alleen al het grond werk heeft de leden van de modelspoorverenigingen Hondekop en De Afslag een kleine vierhon derd uur beziggehouden. Nu liggen de rails er en begint het leuke werk: het dorp bouwen. Er komt een kerk, een watertoren, een remise, gewoon alles wat erbij hoort. Verder komt er speciale lage begroeiing, zodat alles er natuurgetrouw uitziet. De treinen rijden straks tijdens de openingstij den continu. Behalve het grote spoorwegnet, dat bedoeld is om naar te kijken, komt er een kleiner terrein waar kinderen zelf een trein kunnen laten rijden. Naast het dorp komt een waterpartij met schepen. Het terrein rond de spoorbaan is toegankelijk voor rolstoelen. Vanuit het restaurant kijk je er op uit. Op zaterdagen, als de leden van de modelspoorverenigingen hun vrije tijd besteden aan het bouwen van het dorp, zijn vanuit dit restaurant de vorderingen te zien. Zaterdag 5 juni wordt het modelspoorwegnet geopend, als alles volgens plan verloopt. foto Camile Schelstraete door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Gedeputeerde T. Kramer (waterbodems) wil op korte termijn met de Zeeuw se gemeenten, de waterschap pen en Zeeland Seaports zoeken naar een oplossing voor het pro bleem van het Zeeuwse waterbo- demslib. De berging van dat slib is pro blematisch geworden, nu het vrijwel zeker is dat er op Temeu- zens grondgebied geen groot Zeeuws depot wordt aangelegd waarin de 2,7 miljoen kubieke meter slib uit de Zeeuwse bin nenwateren geborgen kan wor den. In plaats van bergen bin nen de provinciegrenzen kan het slib gestort worden op de Maasvlakte, maar dat zou de ge zamenlijke waterbeheerders tien miljoen euro extra gaan kos ten. „Die kosten komen dan boven op de kosten voor de aanleg van een depot in Zeeland, zoals tot voor kort gepland was in de Koe- gorspolder bij Terneuzen", zegt Kramer. De gedeputeerde zit door het conflict tussen Terneuzen en staatssecretaris M. Schultz van Haegen nu omhoog met een berg slib van jewelste. In de brief aan Terneuzen liet de be windsvrouwe weten dat de ber ging van het slib uit de rijkswa teren in Zeeland, zo'n 1,5 mil joen kubieke meter, geen pro bleem hoeft te vormen, omdat die specie geborgen kan worden in rijksdepots in den lande. Voor de overige hoeveelheid - bijna net zoveel - moet de regio zelf maar een oplossing zoeken. "„Als je praat over de regio, dan kom je al vlug bij het provincie bestuur terecht. Welnu, ik wil als portefeuillehouder best snel met betrokken partijen aan ta fel schuiven om te bezien of we een oplossing voor de proble men kunnen vinden. Storten op de Maasvlakte is een alternatief, een nieuwe zoektocht naar een andere depotlocatie een tweede. Terneuzen middels een aanwij zing verplichten om toch mede werking te laten verlens de aanleg van een depot de, hoewel ik al eerdei heb dat dit een optie i$(j past binnen de Zeem stuurscultuur. Komtiiuj- j aan een eventuele aanwj» het algemeen belang j> ra flink wat haken en ogs: !1 Vooralsnog kies ik voor w I gen en vind ik dat we koppen bij elkaar moei' ken." Kramer zal ook met Ter nog eens van gedachten' len over het Koegorsd „Hoewel ik ook begrijp, over dit overleg niet a! tf" mistisch moet zijn." Voigg Terneuzense wethouder Waes maakt Kramer een goede inschatting heeft pas twee weken nee tegen dat depot gerei is niet aannemelijk dat": een maand tijd de raad i standpunt terugkomt.' MIDDELBURG - De heeft in de nacht van miu op dinsdag het rijbewijsaj men van een 41-jarige ma de gemeente Veere. Hij werd om één uur 's aangehouden op de Scb in Middelburg voor rijder invloed. Uit een blaastet: dat hij 2,5 maal te veelk dronken. De man moest zij! bewijs inleveren en k proces-verbaal. VLISSINGEN - De Wijk Paauwenburg Vlissingen! woensdag 14 april een opa vergadering in Open Hola A. Gogelweg. De vergader^ gint om 20.00 uur. Tijdens de vergadering to gegaan op de toekomst ra Westduingebied. Ook wok sproken over jongeren® Paraplu en de toekomstig keerssituatie in de wijk. iniuttriumM* KRANT VOOR ZEELAND In Vlissingen (Lammerenburg/Westerzicht) zoeken'wij Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Gratis regenpak Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 51 11 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken. De minimumleeftijd is 15 jaar. Check uw kans op diabetes via www.langzal jeleven.nl. ledereen kan diabetes krijgen. Gemiddeld wordt diabetes pas na 7 jaar ont dekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe gro ter de kans op complicaties als nieraandoenin gen, slechtziendheid en voetamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uiteindelijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Diabetes treft nu al 1 op de 20 Nederlanders. Dat zijn minstens 850.000 mensen. De verwachting is dat het aantal diabetespa tiënten in 2020 is toegenomen met 35,7%. Help diabetes de wereld uit Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Er is geen reden voor een feestje. De groei van het aantal diabetespatiënten moet vanaf nu afnemen. Helpt u? (CBFj Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 1 39, 381 8 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Ceef aan diabetes en geef om jezelf Grote teleur stelling? Uw miskoop op internet én in de krant 2 jfitifi'P Iw NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18