Bezoekerscentrum in Topshuis In de hangmat met koude, natte voeten Kottervissers op duurzame toer Bedrijven plegen meer milieudelicten Fietsvoetveer geeft vaste klant garantie Nieuwe kans voor Nationaal Park Oosterschelde Lezing over jeugd en rouw Mooiste pilsjes komen dit jaar uit Middelburg Delta verkoopt afvalinzameling Betere bewegwijzering Weer illegalen aangetroffen Brandweerlui in problemen Geen straf na slaan bouwvakker Het glas schuin tegen de tuit, de kraan in één ruk open en tenslotte met de rechterhand in een vloeiende beweging afschuimen: alle handelingen tijdens de biertapwedstrijd in 's-Heer Hendrikskinderen werden gisteren kritisch gevolgd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam 's-H. HENDRIKSKINDEREN - De mooi ste biertjes van Zeeland worden getapt in Middelburg. Na een zenuwslopende wed strijd werd Jaco Duvekot van brasserie Panneke gisteren uitgeroepen tot Zeeuws kampioen biertappen. „Biertappen is echte topsport", zei spea ker Jan de Rooij voor aanvang van de wed strijd in café De Oranjeboom in 's-Heer Hendrikskinderen. De negen deelnemerss streden in twee disciplines om de titel: het tappen van pils in een glas en een fluitje en het schenken van de speciaalbieren Wieckse Witte en Das uit een flesje. „Want een echte barman kan ook uit een flesje een mooi glas bier schenken", aldus De Rooij. Uiterst nauwkeurig gingen de deelnemers te werk, want een goed glas bier tappen is meer dan even een glas onder de tapkraan houden. Eerst wordt het dienblad schoon gemaakt, daarna wordt het glas gespoeld om het vervolgens te laten uitlekken. Er mag geen spoelwater in het glas achterblij ven. Dan begint het tappen. Het glas wordt schuin tegen de tuit gehouden om de kraan daarna in één ruk naar beneden te halen. Dan moet, terwijl het bier nog op komt, met de rechterhand in een vloeiende beweging worden afgeschuimd. Als dat allemaal goed gaat, bevat het pils je een licht bollende schuimkraag van twee vingers dikte zonder bellen of bla zen. En voor wie het mocht wagen het pils je onder de tapkraan te parkeren: dat is een doodzonde, want de druppels kunnen kraters in de kraag slaan. Geen enkele deelnemer overkwam dat, want alle negen bewezen ze tot de top van Zeeland te beho ren. Ze toonden ook op theoretisch vlak hun vakbekwaamheid, want een toets met tien vragen werd door één persoon volledig goed gemaakt en door alle anderen met slechts één fout. En dat terwijl vragen als Hoe lang is een tank bier houdbaar, nadat hij is aangeslagen en Welk bier wordt bij voorkeur niet afgeschuimd, boven- of on dergistend bier? toch niet gemakkelijk lij ken. Voor wie het wil weten, de antwoor den: drie weken en bovengistend bier. Jaco Duvekot van Panneke toonde zich over alle disciplines de beste en won de wedstrijd met 447 punten. Dat was slechts één punt meer dan Joost van Damme van hotel Arion in Vlissingen en Daniëlle van Sabbe van café de Oranjeboom in 's-Heer Hendrikskinderen, die een thuiswedstrijd speelde. Een barrage bepaalde uiteinde lijk dat Joost tweede werd en Daniëlle der de. Veel maakte dat niet uit, want alle drie de tappers gaan naar het Nederlands kam pioenschap, in december in Amsterdam. woensdag 7 april 2004 Hnnr Ben Jansen VLISSINGEN - Houders van een jaarkaart voor het fietsvoet- veer Vlissingen-Breskens hoe ven in de toekomst bij grote drukte misschien niet te wach ten. Exploitant BBA onder zoekt de mogelijkheden om vas te klanten een gegarandeerde overtocht te bieden op de nieu we veerboten. De uitbater van het fietsvoet- veer komt hiermee tegemoet aan wensen van haar vaste klanten. Uit een marktonder zoek is de suggestie naar voren gekomen te bekijken of frequen te reizigers in een drukke perio de een gereserveerde zitplaats en/of een gegarandeerde over tocht kunnen krijgen. De nieu we veerboten Prinses Maxima en Prins Willem-Alexander kunnen per overtocht 181 pas sagiers meenemen. De capaci teit van de oude veerboten die nu als fietsvoetveer dienst doen, is veel groter, zodat zich nu geen wachttijden voordoen. Een van de aanbevelingen die uit het onderzoek naar voren kwamen, was goedkopere over tochten in te stellen voor vaste klanten met een abonnement en incidentele gebruikers die losse kaartjes kopen meer te la ten betalen. Hieraan is de BBA al tegemoet gekomen door de inflatie niet te verwerken in de nieuwe tarieven van abonne menten. Daarentegen zijn losse kaartjes verhoogd met een per centage dat iets boven de infla tie uitkomt. Extra vaarten (twee keer per uur, vroeger en later dan de bestaande dienstre geling of een zogenoemde disco boot) lijken financieel niet ren dabel. BBA heeft daar proeven mee genomen, maar gebleken is dat het aantal passagiers onvol doende was. Over verbetering van de aansluiting op bus en trein zijn afspraken met Con- nexxion en NS gemaakt. Het marktonderzoek leverde ook het advies op voor actuele infor matie aan klanten gebruik te maken van kabelkrant, inter net, e-mail of sms. De BBA heeft dit al opgepikt. Er wordt gewerkt aan een sms-service, waarbij reizigers op hun gsm een sms-je ontvangen over ha peringen in de dienstregeling. rinor Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van het Nationaal Park Oosterschelde (NPO) wil het be zoekerscentrum over de zeearm vestigen in het Topshuis op Neel- tje .lans. Daar is door het ver trek van attractiepark Water land ruimte vrijgekomen. Voorzitter J. Lilipaly van het NPO noemt het Topshuis - het GOES - Het bespreekbaar ma ken van de dood in de klas is het thema van de lezing 'Dood...ge woon in de klas' die Riet Fidde- laers woensdag 21 april geeft in De Stenge in Heinkenszand. Leerlingen in het voortgezet on derwijs lopen regelmatig aan te gen het verlies van een ouder, broer oi' zus of grootouder. Het Regionaal Pedagogich Centrum Zeeland en Vereniging rond het levenseinde Yarden Zeeland no digden Fiddelaers uit omdat zij diverse boeken publiceerde over kinderen en rouw en afgelopen jaar promoveerde op een onder zoek naar jongeren en verliesver werking. Zij spreekt over de op richting van rouwgroepen op scholen. De lezing in De Stenge duurt van 13.30 tot 16.15 uur. bedieningsgebouw van de storm vloedkering Oosterschelde - een 'kansrijke optie'. Er hoeft geen compleet nieuw centrum te wor den gebouwd, er ontstaan geen nieuwe verkeersstromen, er is gratis parkeergelegenheid, er zijn al verschillende publieke voorzieningen aanwezig. „Onze droom was anders, maar het Topshuis is zeker een heel goede oplossing", stelt Lilipaly. Als het Overlegorgaan NPO het voorstel van het dagelijks be stuur overneemt, komt in elk ge val één wens uit: vestiging van het bezoekerscentrum op Neel- tje Jans, een plek waar het Oos- terschelde-gevoel volgens Lilipa ly het allerbeste te beleven is. Eigen gezicht Door de huisvesting in het Top- huis kan het centrum van het na tionaal park bovendien een 'ei gen gezicht en uitstraling' krij gen en treedt geen vermenging en/of verwarring op met het at tractiepark Waterland. Lilipaly vindt die 'eigen identiteit' erg belangrijk. „We kunnen onze boodschap brengen zoals we dat zelf willen." Pluspunt is ook dat bij het over leg over de vestiging in het Tops huis allemaal rijkspartijen be trokken zijn: het nationaal park (ministerie van LNV), het minis terie van Verkeer en Waterstaat en de dienst der domeinen (mi nisterie van financiën). Lilipaly: „Het zijn partners die ook in het Overlegorgaan zitten." Als de keus voor het Topshuis door gaat, kunnen de bezoekers van af de derde verdieping en vanaf het dak in elk geval de reserve pijler van de stormvloedkering zien. Daar moest in eerste aan leg het bezoekerscentrum in ko men (in combinatie met een landpaviljoen), maar dat plan bleek te duur. Haalbaar Daarom werd naar een wel haal bare oplossing gezocht. Kiezen voor het Topshuis houdt in dat andere plekken niet meer verder onderzocht hoeven te worden. In beeld waren de Schelphoek op Schouwen, Jacobahaven op Noord-Beveland en de oester putten van Yerseke. De bedoeling van het dagelijks bestuur is zo snel mogelijk een inrichtingsprogramma voor het bezoekerscentrum op te stellen. Nog in de eerste helft van dit jaar moet het algemeen bestuur dan een besluit nemen. Als het een beetje meezit, kunnen de eer ste bezoekers in de loop van vol gend jaar worden ontvangen. MIDDELBURG - Delta heeft overeenstemming bereikt met Sita over de verkoop van de inzameling van ongevaar lijk bedrijfsafval. De directies van beide bedrijven streven ernaar begin mei de overname te beklinken. In de tussenliggende weken moeten de gevolgen voor het personeel van Delta worden geregeld in een sociaal statuut. Bij de verkoop van de af valinzameling zijn ongeveer honderd medewerkers be trokken. Het gaat met name om de chauffeurs van de vrachtwagens waarmee het afval wordt opgehaald. De af valverwerking blijft gebeuren door Delta Milieu. Ook de inzameling en verwerking van huishoudelijk afval blijft in handen van Delta Milieu. Het personeel van Delta is gisteren door de directie schriftelijk op de hoogte gesteld van de bereikte overeenstemming. Binnenkort worden ook personeelsbijeenkomsten gehouden om uitleg te ge ven over de sociale gevolgen. De ondernemingsraad van Delta Milieu moet nog advies uitbrengen. MIDDELBURG - Automobilisten die vanuit Walcheren en Schouwen-Duiveland naar Zeeuws-Vlaanderen en Gent willen, worden binnenkort beter in de goede rich ting geleid. Gedeputeerde Staten stemmen in met een voorstel van Rijkswaterstaat om de bewegwijzering richting Gent, Hulst en Oostburg te verbeteren. De provincie brengt drie borden aan langs de provinciale wegen N256/A256 Zierik- zee-Goes en de N254 Middelburg-Goes. De ANWB is in middels gevraagd een concreet bewegwijzeringsplan uit te werken. VLISSINGEN - Vier illegalen zijn in de nacht van dins dag op woendag rond half twee in een oplegger op een ter rein aan de Oosterhavenweg in Vlissingen aangetroffen. De mannen zijn vermoedelijk van Afghaanse afkomst. De vreemdelingen zijn voor verder onderzoek ingesloten in Torentij d. SINT-PHILIPSLAND - Drie brandweerlieden van de blusgroep Sint Philipsland zijn maandag opgenomen in het ziekenhuis in Bergen op Zoom nadat ze ademhalings moeilijkheden hadden gekregen bij de voorbereiding op een oefening. Voor een oefening in een school zou neprook worden ge bruikt, waarvoor de brandweer een machine in huis heeft. Per abuis werd dat apparaat niet gevuld met on schuldige vloeistof voor neprook maar met spul voor het schoonmaken van een verontreinigd wegdek. Die vloei stof zat in een verpakking die erg leek op die van de nep rook. De rook die vervolgens ontstond prikkelde de lucht wegen onaangenaam. Kort na een onderzoek door de huisartsenpost in Bergen op Zoom kon al worden vastgesteld dat geen grote schade was ontstaan. Voor de zekerheid zijn de drie ter observa tie een nacht in het ziekenhuis gebleven. met de belangrijkste adviseur van de minister. Door mee te werken aan het aan dragen van informatie, hopen de vissers ook meer invloed te kunnen uitoefenen op bestands schattingen. Volgens Van Gees- bergen heeft minister Veerman beloofd de gegevens van de sec tor - 'het gaat om mannen die al tijd op zee zitten en precies we ten wat er aan de hand is' - in het vervolg meer op waarde te schatten. De secretaris van Zevibel trekt een vergelijking met de schelp diervisserij, die al eerder tot het inzicht kwam dat de toekomst in een duurzame aanpak ligt. „De slag die in de schelpdiersec tor is gemaakt, is voor de zeevis serij nog maar net begonnen", aldus Van Geesbergen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout boog zich giste ren over de mate van schuld van een 24-jarige inwoner van Sint Maartensdijk aan een mishande ling van een bouwvakker. De man had zich 6 februari dit jaar geërgerd aan een stel bouw vakkers die hem en zijn vrien din in de vroege ochtend uit hun slaap hielden. Hij trok rond half zeven de stoute schoenen aan om verhaal te halen. Er heerste tussen de betrokke nen een gespannen sfeer. In de nieuw te bouwen woning trof de verdachte vijf bouwvakkers aan. Een van hen zou van hein een vuistslag in zijn gezicht heb ben gekregen. De mishandeling achtte de politierechter wel be wezen, maar hij kon zich niet voorstellen dat er niet was terug geslagen. De buurt had al eer der zijn beklag gedaan over het het vroege tijdstip waarop men aan het werk ging. Officier van Justitie L. Boogert achtte de mishandeling bewe zen en eiste 300 euro boete. De rechter gaf de man het voordeel van de twijfel door hem schul dig te verklaren, maar geen straf op te leggen. door Rinus Antonisse GOES - De kottervisserij gaat op de duurzame toer. De sector wil een eind maken aan het voortdurende gekissebis over vangstadviezen, het vaststellen van vangstquota. Ook het Wan trouwen tussen vissers en biolo gen moet verdwijnen. Met minister Veeiman van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit is gisteren een overeen komst getekend, waarin afspra ken staan om in de toekomst te zorgen voor een economisch en maatschappelijk verantwoorde visserij. Het gaat vooral om de Noordzeevisserij op platvis als schol en tong (met als bijvangst kabeljauw). In Zeeland zijn hierbij ongeveer 35 kotters betrokken, met als thuishavens Vlissingen, Bres- kens en Colijnsplaat. Vanuit Stellendam trekken ongeveer 30 kotters de Noordzee op. Secreta ris H. van Geesbergen van Zevi bel vindt het een goede zaak dat de vissers een overeenkomst met LNV zijn aangegaan. „Wij gaan niet als een soort politieman voor onze eigen mensen optre den, maar wel de sociale contro le bevorderen. Duurzaam vissen bij onze mensen tussen de oren krijgen - dat is onze missie." Motorvermogen In de overeenkomst staat onder meer dat de sector 'nog meer dan voorheen' de regels zal nale ven 'door normen en waarden uit te dragen en elkaar daar on derling op aan te spreken en te corrigeren'. Het betreft onder meer de aanpak van overtredin gen ten aanzien van motorver mogen en het gebruik van net ten met te kleine mazen. Werk groepen moeten hiermee de ko mende tijd aan de slag. De sector werkt ook actief mee aan het verzamelen van gege vens die nodig zijn voor (weten schappelijk) advies over bijvoor beeld de vangsthoeveelheden (de vissers verdelen zelf al on derling de vangstquota). Van Geesbergen herinnert aan de grote onenigheid van de laatste tijd tussen vissers en biologen, die onder meer leidde tot een ernstig conflict met het Rijksin stituut voor Visserij-onderzoek (Rivo). Daar moet een eind aan komen. De vissers schieten er niks mee op in onmin te leven door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeuwse be drijven overtreden méér de mi lieuregels. Vorig jaar was spra ke van een stijging met 20 pro cent tot 438 overtredingen. Voor een deel komt dat door een veel groter aantal uitgevoerde inspecties; voor een ander deel door extra aandacht voor de vei ligheid. Ook cle hoeveelheid 'formele waarschuwingen' (een aanzeg ging dat een verkeerde situatie binnen korte tijd moet zijn her steld) nam de afgelopen twee jaar flink toe: van 40 naar 90. Het verscherpte beleid van de provincie leidde tot het opleg gen van meer dwangsommen, minder door de vingers zien en minder gedoogbeschikkingen. Opmerkelijk is dat een klein aantal bedrijven tot de hardnek kige overtreders behoort. Onge veer drie procent van de bedrij ven veroorzaakte bijna een kwart van de geconstateerde overtredingen. Verreweg het grotste deel van de overtredin gen, 80 procent, werd door de be drijven verholpen, nadat ze hier voor door de provincie op de vin gers waren getikt. Het aantal meldingen van inci denten door bedrijven bij de mi lieu-afdeling van de provincie gaat omhoog. Dat kan worden toegeschreven aan een beter 'meldingsgedrag' van de bedrij ven. De indruk bestaat echter dat bij een aantal grotere bedrij ven het aantal storingen en inci denten de laatste jaren duidelijk is toegenomen, aldus het verslag over 2003 van de provinciale af deling milieuhandhaving en -metingen.De meeste overtredin gen werd opgespoord bij afval- verwerkende bedrijven; in zwembaden werden 65 afwijkin gen van de regels vastgesteld. door Harmen van der Werf A/B ENDEAVOUR - Voor wie nooit een meerdaagse zeiltocht heeft gemaakt, is het stevig wen nen aan boord van de Endea vour richting Vlissingen. In een hangmat slapen met koude, nat ie voeten, 's avonds na de dek- wacht. Het geklots tegen de scheepshuid en een zacht zoe mende generator zijn de enige geluiden. Het heeft wel wat. Op de voorplecht van het schip glijden als uitkijk de eerste uren van de nacht voorbij. Het regent eersl flink. Een vuurtoren - Flamborough Head, bij de in gang tot de Humberside naar Huil - fungeert als ijkpunt. Het lijkt wel of de Endeavour er niet voorbij kan komen, zo langzaam gaat het voor het oog. De lucht klaart op De wolken verdwij nen. Een volle maan licht het water op. Greg Guyatt (24) uit Australië zorgt voor begeleiding tijdens de dekwacht. Hij loopt in het donker alle touwen langs, of ze goed zijn vastgemaakt, anders moet het opnieuw. Het doodt de tijd. Een jaar is hij al aan boord, de Australiër. „It's fun." Volgens hem is er geen betere manier om een Europese rondreis te ma ken, zeilend van de ene naar de andere haven, van Spanje tot Noorwegen. Uit Engeland, Ierland, Canada en Australië komen de meeste, vooral jonge 'vaste' bemannings leden. Eén Nederlandse is enke le weken geleden op Madeira aangemonsterd, Janine Ooster- loo (34). Ze woont in New York, werkt daar op de replica van een oud-schip van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC), De Halve Maen. „De Endeavour is anders, groter", zegt ze. 't Is een mooie ervaring." Kapitein Chris Blake van de En deavour is tevreden. Het gaat voor de wind langs de Engelse oostkust. „The Wash", wijst hij dinsdagochtend naar rechts. „een ingepolderd land, net Hol land." In vijftien uur, vanaf het vertrek maandagmiddag uit het noordelijke Whitby, is ruim ne gentig mijl afgelegd oftewel 160 kilometer. Gemiddeld zes kno pen, bijna elf kilometer per uur. Blake vergelijkt zichzelf met zijn befaamde achttiende eeuw- se voorganger op de Endeavour: „James Cook haalde gemiddeld nog geen drie knopen." De schoonmaak wacht in het slaapverdrijf, waar alle hang matten 's morgens bij het ontwa ken direct moeten worden opge ruimd. Azijn Na het ontbijt wacht de schoon maak. De geur van azijn vult de ruimte. „Gebruikte Cook ook", weet leidster Merit Territt van de stuurboordploeg. De eerste stuurman controleert na de schoonmaak of het goed is ge beurd. Met een zeilschip op het water is alles anders. Na het middaguur wordt het op eens rustig. Wie 's nachts te wei nig heeft geslapen, kan een tuk je doen, als opmaat tot de over steek van dinsdag op woensdag van Lowestoft naar de Zuid-Hol landse kust. Vlissingen wacht donderdagmiddag. De Endeavour: volgens sommige opvarenden is er geen betere manier om een rondreis door Europa te maken. foto Stichting Endeavour ■o i r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15