Raad voor kunst op eigen benen Sarcofagen gevonden in Middelburg 11 Orgel Nieuwe Kerk gerestaureerd Vragen over doorgaan bouwspeelplaatsen Seniorenraad bepleit betaalbaar huren in centrum Middelburg Sirenes laten het afweten bij test Zelfstandigheid oplossing voor geldnood Vlissingse organisatie Staten wisten van bredere ververskoker Overlast door werk aan Kanaal zeeuwse almanak Lang WALCHEREN woensdag 7 april 2004 aEBIKZEE - Het ministerie Tan Binnenlandse Zaken laat on- derzoeken hoe het komt dat voor de derde achteenvolgende her sirenes in Zeeland dienst tóbben geweigerd tijdens de lan delijke test. Alle sirenes op Schou- wen-Duiveland en enkele sire nes in de gemeente Veere waren gisterochtend rond twaalf uur stil. „Hoe dit kan gebeuren weet ik niet, maar ik vind het wel heel vervelend dat het weer in Zee land gebeurt", zegt J. Berenbak, van het ministerie van BZK. „Leverancier Siemens en beheer der Debitel moeten nu tot op de bodem uitzoeken wat hier aan de hand is. We willen dat het goed komt." De sirenes worden aangestuurd vanuit Middel burg. Daar wordt met de compu ter een signaal uitgezonden naar een radionet. Via het radio net krijgen de sirenes vervol gens een signaal waarop de ap paraten gaan loeien. Bij de storing is waarschijnlijk iets misgegaan in de aansturing via het radionet, want uit onder zoek is inmiddels wel gebleken dat er niets fout is gegaan in de bediening of de procedure. „Het systeem begint te veroude ren en het wachten is op moder nisering. Maar dat is waarschijn lijk niet de enige oorzaak. Daar om moeten de twee betrokken bedrijven goed uitzoeken wat er nu werkelijk aan de hand is ge weest. Ik heb ook afgesproken dat de eerstvolgende keer van uit de leveranciers ondersteu ning in Zeeland aanwezig is om alles in de gaten te houden." Berenbak hoopt over een paar dagen de resultaten van het on derzoek naar de storing binnen te hebben. jfnnr Friith Ramakers WJSSINGEN - De Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RKC) moet hoognodig verzelf standigd worden. Dat vindt T, Veraart, voorzitter van de RKC. In een zelfstandige organi satievorm, los van de gemeente Vlissingen, kan een duidelijker financieel beleid gevoerd wor den. Vervolgens zal door samen werking op Walcherse en zelfs Zeeuwse schaal het theateraan bod diverser en aantrekkelijker worden. li behoefte aan een andere or- gamsatieopzet voor de Vlissing se culturele wereld dient zich op nieuw aan. In de sector podium kunsten, een van de drie afdelin gen binnen de RKC, is het afge lopen jaar opnieuw te veel geld uitgegeven. Het RKC-bestuur en de gemeente Vlissingen wer én beide verrast door de over schrijding van het budget voor programmering van optre dens in het Arsenaaltheater. S, de Reu, directeur Samenle ving van Vlissingen, erkent dat hjt toezicht op afstand van met name de financiële huishouding van de RKC geen gemakkelijke opgave is. Vier jaar geleden al werd de gemeenteraad gecon fronteerd met tekorten bij po- dfumkunsten. Die sector blijft moeilijk beheersbaar, teerde hoogte van het tekort la- t$ zowel de RKC als de gemeen te Vlissingen zich niet uit. „Zo dra de jaarrekening in juni MIDDELBURG - De PvdA-Sta- tenlcden M. de Koster en L. Luijt-Verheij hebben hun huis werk niet goed gedaan. Vonge maand stelden ze, naar aanleiding van een artikel in de PZC, vragen over de verversko- ker in de Zandkreekdam. Deze betonnen constructie is op kos ten van de provincie breder uit gevoerd om in de toekomst een ïfentuele verdubbeling van de weg Goes-Zierikzee mogelijk te njaken. De koker dient om het %rse Meer met Oosterschelde- water te verversen. De twee wil den weten waarom deze zaak niet is voorgelegd aan Provincia- leStaten. Dat is wel degelijk ge beurd, antwoordt het dagelijks provinciebestuur. Vier jaar geleden is de overeen komst tussen Rijk en provincie over onder meer de meerkosten van een bredere koker aan de or de geweest in de toenmalig Sta- tmcommissie verkeer en ver voer. Daar zat indertijd De Kos ter in. wordt gepresenteerd, zal het te kort duidelijk zijn", verklaart de Reu. „Ik heb inmiddels ver schillende bedragen voorbij zien komen." De gemeente en de RKC werken al enige tijd toe naar een verzelf standiging van de organisatie vorm. Er is een werkgroep ac tief waarin vertegenwoordigers van het RKC-bestuur en een af vaardiging van de gemeente Vlis singen zitting hebben. Zij ver wachten binnenkort de eerste re sultaten te kunnen overleggen voor de toekomstige organisatie vorm. De budgetten van de sec toren podiumkunsten, beelden de kunst en kunsteducatie wor den gecontroleerd door de drie deelbesturen van de RKC en de afdeling financiën van de ge meente Vlissingen. „We kunnen overgaan tot een scherpere, maandelijkse, financiële contro le vanuit de gemeente", reageert De Reu, „om onaangename ver rassingen voor te blijven. Maar dat is geen werkbare situatie. De kans op overschrijding van het budget moet geminimali seerd worden." Een spoedige verzelfstandiging van de RKC ligt meer voor de hand dan de aanscherping van het toezicht. De nieuwe culturele, zelfstandi ge instelling zou vervolgens de voorbode kunnen zijn van een organisatie op Walcherse schaal. „Kunst in Zeeland maak je sterker door samen te wer ken", merkt Veraart op. Hij vult aan dat ook de samenwerking tussen de podia van Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen in een vergevorderd stadium is. Veraart: „We streven er met el kaar naar om voor het komend theaterseizoen een gezamenlijke brochure uit te brengen. Het orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg, volgens musicoloog Albert Clement het belangrijkste in Zeeland, wordt gerestaureerd. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het uit 1954 daterende orgel in de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt geres taureerd. Het instrument was aan revisie toe. De constructie van de windlades waarop de pij pen staan en waarin zich de ven tielen bevinden is schoonge maakt en verbeterd. Ook het aanslaan "van de toetsen ging zwaar. Dat euvel wordt ook met een verholpen. De kas uit 1693 is al eerder gerestaureerd. De kas is een verkleinde versie van het Westerkerkorgel in Am sterdam en werd gebouwd door Johannes Duyschot voor de Oude Lutherse Kerk in de hoofd stad. In de negentiende eeuw wilde de Oude Lutherse Kerk een nieuw orgel. De kas en het instrument werden te koop aan geboden, maar niemand wilde ze hebben. Het Rijksmuseum in Amsterdam kreeg het orgelmeu bel vervolgens in bruikleen van wege de cultuurhistorische waarde. Vooral de fraai beschil derde luiken en het houtsnij werk zijn uniek in Nederland. De Oude Lutherse Kerk bleef ei genaar tot 1953, toen het aan de Hervormde Gemeente Middel burg werd geschonken voor de Nieuwe Kerk. Het gebouw in Middelburg had geen orgel, om dat het in mei 1940 door een Duits bombardement was ver woest. De kas kwam naar Mid delburg en Willem van Leeuwen bouwde het orgel. Het eerste, openbare orgelcon cert werd op 25 juni 1954 gege ven door wijlen Jan Rijn in het kader van de Herdenkingsdagen van Herstel en Wederopbouw. Vrijwilliger Jan Kleinepier uit Koudekerke was één van de hon derden luisteraars. „De kerk zat stampvol", herin nert hij zich. „Het is ook een spe ciaal orgel, een zeer fraai instru ment met een speciaal klankka rakter, waarop veel orgellitera tuur vertolkt kan worden van Bach tot Franck. En dat kan niet op ieder orgel." Vooral het negentiende- en twintig- ste-eeuwse repertoire komt op het zogenaamde compromis-or gel goed tot zijn recht. Van Leeu wen was in zijn tijd een toonaan gevende orgelmaker. Versleten In de loop der jaren is het orgel - ondanks het onderhoud - een beetje versleten geraakt. De aan slag was zwaar geworden, waar- fjporAbvan der Sluis MIDDELBURG - Archeologen hebben bij graafwerkzaamhe den op het Tympaanpleintje in Middelburg delen van twee sar cofagen blootgelegd. De stenen grafkisten stammen uit de der tiende eeuw of vroeger en wer den een halve meter diep gevon den. De doodskisten worden niet verder opgegraven. De vind plaats is ingetekend op een ar cheologische kaart. Eerder von den archeologen muntjes en schenen, die wel zijn meegeno men voor verder onderzoek. is mo menteel bezig met de herinrich- |mg van het Tympaanpleintje. Daarvoor is het nodig dat er rio lering wordt aangelegd op 1,60 heter diepte parallel aan de ge- |van de cafés. Het hele plein tje wordt tot ongeveer veertig centimeter diep ontgraven en op- meuw bestraat. Het Archeolo gen Adviesbureau RAAP uit Amsterdam begeleidt de werk zaamheden, sarcofagen werden gistermid- ag gevonden. Eén bestaat uit roodsteen zonder deksel, de an- cre is van zandsteen met een "fristenen deksel. De laatste is intact. „We graven de sarcofa gen niet op", zegt projectleider Paul van Kempen. „We leggen de contouren bloot en fotografe ren ze. Ze worden verder ont zien." Archeologen vonden eerder res tanten van boomstamkisten. In vroeger eeuwen werden boom stammen uitgehakt tot grafkist. Ook de natuurstenen kisten wer den uitgehakt. De sarcofagen zijn gevonden buiten de kerkhofmuur van de Westmonsterkerk, die in 1575 werd gesloopt. „Misschien wis ten ze niet eens meer dat er op deze plek graven lagen", ver moedt Van Kempen. Rijken De roodstenen en zandstenen sarcofagen zeggen wel iets over hoe belangrijk de doden waren. Volgens de archeologen zijn de stenen geïmporteerd uit Duits land en België. Dat konden al leen de rijken en vooraanstaan den van Middelburg zich veroor loven. De sleuf werd aan het einde van de middag dichtgegooid. De grond was apart gelegd om te voorkomen dat schatgravers aan de haal zouden gaan met vondsten. door Ron Magnée MIDDELBURG - De Politieke Partij Middelburg (PPM) is onge rust over het lot van de bouw speelplaatsen. In vragen aan het gemeenbestuur informeert de partij naar de jongste ontwikke lingen omtrent de populaire zo- merattractie. Aanleiding van de vragen is het besluit van een groep van onge veer vijftig vrijwilligers om te stoppen met het organiseren van de bouwspeelplaatsen. Al langer hebben de vrijwilligers ruzie met welzijnsorganisatie SKWM, die zorgt voor de profes sionele ondersteuning van de bouwspeelplaatsen. Of het popu laire kinderevenement op het Meiveld dit jaar doorgaat, is hoogst onzeker. Hoeveel vrijwilligers daadwer kelijk zijn gestopt, is niet hele maal duidelijk. Maar waar schijnlijk zullen zo'n vijftig tot zestig vrijwilligers niet meer meewerken aan de jaarlijkse bouwspeelplaatsen. Opheldering De fractie van PPM wil nu op heldering over de jongste ont wikkelingen omtrent de zomer- activiteit. De fractie refereert in de vragen aan de door de raad aangenomen motie van oktober vorig jaar. Hierin wordt het doorgaan van de bouwspeel plaatsen bepleit. De PPM vraagt zich af of deze motie nog wel wordt uitgevoerd. Bovendien wil de PPM weten of het door gaan van de bouwspeelplaatsen dit jaar niet zeer moeilijk is ge worden „niet in de laatste plaats vanwege zowel het ont breken van een kleine zestig er varen vrijwilligers als het late tijdstip." De PPM wil ook weten waarom de ruzie is geëscaleerd. De frac tie verwijst daarbij naar de uit spraken van de Middelburgse wethouder A. de Vries die vori ge maand in de commissie Maat schappelijke Zaken nog betoog de dat de raad zich niet onge rust hoefde te maken over de doorgang van de bouwspeel plaatsen. De welzijnsorganisatie SKWM krijgt in de vragen een veeg uit de pan. „Is het juist dat er be denkingen zijn over het functio neren van de SKWM, met name over de kwaliteit van de begelei ding? Zo ja, heeft u de intentie het functioneren van de SKWM aan de orde te stellen?" aldus de PPM in de vragen aan het Mid delburgse gemeentebestuur. MIDDELBURG - Verkeer op de weg en over het water heeft de komende tijd te maken met stremmingen. Op tal van plaat sen langs het Kanaal door Wal cheren worden werkzaamheden verricht. De Stationsbrug in Middelburg is in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 april van 19 tot 7 uur voor het gemotoriseerde ver keer gesloten. Fietsers en voet gangers kunnen nog wel de brug over. De stremming houdt ver band met werkzaamheden aan de brug. Het wegdek moet op een aantal plekken worden opge knapt. Het doorgaand scheepsverkeer is de gehele week, van maandag 19 april 8 uur tot en met vrijdag 23 april 18 uur, gestremd. Ook dit houdt verband met de werk zaamheden aan de Stations- brug. De rails en de wielen van de draaibrug worden ver nieuwd. In dezelfde periode wor den ook nog in Veere aan de gro te sluis werkzaamheden ver richt. De wachttijd kan daar op lopen tot anderhalf uur. De gro te sluis in Vlissingen is ge stremd voor het scheepsverkeer op dinsdag 20 april van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Er worden op deze tijdstippen werkzaamheden aan de binnen- schüifdeuren verricht. Archeoloog Paul van Kempen toont de bodemvondsten op het Tympaanpleintje. foto Ruben Oreel foto Lex de Meester door de organist meer kracht moest zetten om geluid uit het orgel te krijgen. Ook de windla des zijn nu voor een groot deel schoongemaakt en opgeknapt. De pijpen zijn ter plekke schoon gemaakt door vrijwilligers. Voor orgelbouwer Ko Boogaard van de firma Flentrop uit Zaan dam is de restauratie een bijzon dere klus. Hij is geboren en geto gen in Nisse. Als zestienjarige jongen kwam hij speciaal voor het orgel naar de Nieuwe Kerk in Middelburg om te luisteren naar de muziek. „Ik was en ben een orgelliefhebber. Toen had je als jongen nog niet in de gaten hoe bijzonder dit orgel wel niet is. Tot vorig jaar ben ik nog nooit boven geweest. Het is voor mij toch wel heel bijzonder dat ik 35 jaar na dato aan dit orgel kan werken, waarnaar ik in mijn jeugd zoveel heb geluis terd. Dit orgel heeft mij heel veel gegeven. Ik heb er een spe ciale band mee. Als je ook kijkt naar de manier, waarop dit or gel is gebouwd, dan krijg je diep respect voor die tijd. Voor die tijd voldeed het orgel prima aan de eisen, maar inmiddels is de sleepconstructie van de windla des aan verbetering toe en zijn er diverse andere, kleine repara ties nodig. Ook de intonatie moet gecorrigeerd worden. Dit is voor mij een heel mooie klus." Belangrijk Volgens musicoloog dr. Albert Clement, kerkrentmeester van de Federatieve Wijkgemeente Centrum, is het orgel in de Nieu we Kerk het belangrijkste in Zeeland, onder meer omdat het een rol speelt bij belangrijke (in ternationale culturele evene menten, zoals de uitreiking van de Four Freedoms Awards. De restauratie van het orgel is in juni klaar, maar dan volgt nog een periode van afstel werk. De officiële ingebruikname is ge pland op zaterdag 28 augustus. Voor de restauratie is nog een bedrag van 15.000 euro nodig. Clement is van plan een boek te schrijven over de orgelgeschiede nis van de Nieuwe Kerk. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Senioren raad Middelburg maakt zich zor gen over het feit dat er zoveel woonplekken voor ouderen in de binnenstad verloren dreigen1 te gaan. De nieuwe woonvoorzie ningen komen aan de rand van het centrum te liggen. Te ver voor ouderen die met hun rolla- tor even willen gaan stadten, al dus de Seniorenraad. Het advies orgaan wil dat de gemeente vol doende woonplekken bouwt in het centrum. Behoud van Sint Willibrord is een optie. In het centrum van Middelburg dreigen (grote) wooncomplexen voor ouderen te verdwijnen. Be woners van het Bagijnhof moes ten wijken voor studenten van de Roosevelt Academy. De ka mers in de zorgcentra Rogge veenhuis aan de Noordsingel en het Sint Willibrord aan de Bach- tensteene zijn te klein. Renova tie kost (te) veel geld. De Senio renraad stelt dat de ontwikkelin gen rond het Bagijnhof niet meer terug te draaien zijn. Met de plannen voor het Roggeveen huis heeft de raad vrede. „Maar het gaat ons te ver dat ook het zorgcentrum Sint Willibrord op geofferd dreigt te worden." Als er in de directe omgeving nieuwe, betaalbare woningen worden gebouwd voor ouderen, kan de Seniorenraad akkoord gaan. „De ligging van deze loca tie is zo uniek dat er mogelijkhe den gevonden moeten worden om deze plek voor senioren te be houden." Sluiting van grote zorgcentra en bouw van klein schalige woonvoorzieningen brengt volgens de Seniorenraad een probleem met zich mee. Nieuwe huizen zijn voor bepaal de groepen ouderen onbetaal baar. Er zijn nog altijd oudere Middelburgers die alleen maar AOW hebben. Ouderen worden geconfronteerd met verhoging van de premie voor het zieken fonds, de bevriezing van de huursubsidie en steeds hogere kosten voor de zorg. De Senio renraad wil dat wethouder A. de Vries haast maakt met het instellen van een woonlasten fonds, zodat ouderen weten waarop ze kunnen rekenen als zij moeten verhuizen naar een nieuwe en duurdere locatie. Vereenzaming De Seniorenraad pleit er in een brief aan het Middelburgse ge meentebestuur voor om niet alle zorgcentra te sluiten. „Veel men sen geven er de voorkeur aan om met een grotere groep onder één dak te wonen, deels uit vei ligheid en deels omdat zij vre zen te vereenzamen." De Vries moet er ook rekening mee hou den dat Middelburg senioren van elders aantrekt als er mooie en betaalbare huizen worden ge bouwd. Daarnaast pleit de raad ervoor Sint Willibrord te verbou wen en uit te breiden, „Als de Schouwburg wordt gesloopt, zet daar dan niet uitsluitend dure koopzorgwoningen neer, maar ook een aantal betaalbare huur woningen." Groot, sterk, mooi: er zijn ve le woorden waarmee de kinde ren in dat Vlissingse gezin el kaar laten weten hoe de za ken in elkaar zitten. Zo ste ken ze elkaar regelmatig de loef af met de hutten die zij met graagte van stoelen, de kens, kratten en allerlei speel goed tussen banken en tafels in de woonkamer bouwen. Al heeft zo'n avontuurlijk on derkomen altijd een nadeel: vóór het slapengaan moet de hele boel worden opgeruimd. „Tanne en ik hebben gisteren een héle lange hut gebouwd", liet Stijn van vier zijn broer Leon onlangs triomfantelijk weten. „Hoe lang was die dan?", wil de Leon direct weten. „Nou, tot we naar bed gin gen luidde het antwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11