Megawati staat op verlies Poolse premier Leszek Miller vrijgepleit in omkoopschandaal Nederland levert aan nobiele eenheden EU Terreurverdachten opgepakt President Duitse bank onder druk door declaraties Zes Bosnische Kroaten naar VN-tribunaal Indonesische kiezer lijkt beleid af te straffen 'hilip Morris luit deal net de EU Bulgaarse bus stort in ravijn Kans dat God bestaat 67 procent Maximumsnelheid Italië naar 150 Jury en Dutroux de kelder in Thailand roept troepen tot de orde Nu twee jaar full service dinsdag 6 april 2004 DEN HAAG - Zes door het joegoslavië-Tribunaal aan geklaagde Bosnische Kroa ten zijn gisterochtend vrij willig op weg gegaan naar het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Zij worden beschuldigd van etnische zuivering van Bosnische moslims tijdens de oorlog van 1992-93. De Kroaten namen in de hoofdstad Zagreb een com merciële vlucht naar Am sterdam, aldus ooggetui gen. Zeker driehonderd mensen deden de zes uitge leide. Zij hieven het volks lied aan, voordat de ver dachten aan boord van het toéstel van Croatian Airli nes gingen. Het vliegtuig landde giste rochtend iets na half elf op Schiphol. Een woordvoer der van het Joegoslavië-Tri bunaal zei kort na het mid daguur dat de zes in cellen in Scheveningen zijn inge sloten. Vanmiddag worden zij voor het eerst voorge leid aan de rechter en zul len dan melden of zij zich schuldig of niet schuldig achten aan de hen ten laste Slobodan Praljak, Milivoj Petkovic, Jadranko Prlic, Bruno Stojic, Valentin Co ne en Berislav Pusic be kleedden militaire en over heidsfuncties in het staatje Herceg-Bosna. Dat hadden de etnische Kroaten begin jaren negentig in Bosnië en Herzegovina gevormd met het doel dat gebied aan te sluiten bij Kroatië. De zes is, in de vrijdag openbaar gemaakte aanklachten, mis daden tegen de menselijk heid en oorlogsmisdaden ten laste gelegd. Ze zouden zich naast etnische zuive ringen ook schuldig heb ben gemaakt aan moord, verkrachtingen en het on wettig gevangenzetten van mensen. ANP/RTR door Step Vaessen JAKARTA - De kiezers in Indo nesië lijken de partij van presi dent Megawati, de PDI-P, te hebben afgestraft. Dat blijkt uit de eerste voorlopige uitslagen van de parlementsverkiezingen van gisteren. In sommige buurten in Jakarta waar de PDI-P vijf jaar geleden nog ruim 70 procent van de stemmen haalde, komt ze nu niet verder dan tien procent. Twee kleine partijen scoorden in de hoofdstad en andere grote steden opvallend goed. Dat zijn de moslimpartij voor Rechtvaar digheid en Welvaart en de De mocratische Partij van de popu laire voormalige Veiligheidsmi nister en oud-generaal Susilo Bambang Yudhoyono. Maar de meeste uitslagen hadden de hoofdstad gisteren nog niet be reikt. De officiële uitslag is pas rond 25 april bekend. In Papoea zijn in zeker twintig districten de verkiezingen uitge steld omdat de stembureaus niet klaar waren. Ook op andere plaatsen moet er de komende da gen nog worden gestemd. Veel mensen hadden tot hun grote er gernis geen stemkaarten ontvan gen. In Atjeh moesten kiezers on der het wakend oog van de mili tairen naar de stembus. Wie niet stemde werd voor rebel aange zien. Het 'feest der democratie', zoals de verkiezingen door de rege ring worden genoemd, verliep niet zo uitbundig als vijf jaar ge leden. Het waren toen de eerste vrije verkiezingen na de val van president Soeharto, en mensen wilden maar een ding: verande ring. In alle vroegte stonden lan ge rijen bij de stembureaus. Dit keer druppelden de kiezers maar geleidelijk binnen en was de sfeer mat. Mensen willen weer verande ring, maar over de kunsten van hun politici zijn ze een stuk rea listischer geworden. „Indonesiërs kunnen niet meer voor de gek worden gehouden", zegt Pian, bestuurder van een motorfiets in kampong Pegangs- aan in het centrum van Jakarta. Grote biljetten „Ze kunnen ons gouden bergen beloven maar we vertrouwen de regering niet meer." Pian heeft gestemd in stembureau 6. Kie zers worstelen er met de 'enorme stembiljetten. Vier stuks in pos terformaat met 24 partijen erop, voor de parlementsverkiezingen maar ook voor een nieuw provin ciebestuur en districtsbesturen. Aandachtig bestuderen ze de lijst met namen en foto's van de kandidaten voor het nieuwe re gionale parlement. Ashadi Tja- hyadi staat wel tien minuten naar de plakkaten te staren. „Ik zag al die namen en foto's voor het eerst. Ik heb maar gewoon een mooie vrouw uitgezocht", zegt hij als hij uit het stemhokje komt. „Vroeger moesten we ge woon een boom doorprikken", vertelt Ibu Aswi doelend op het logo van de oude partij van Soe harto, Golkar, „nu is het alle maal veel te ingewikkeld." Dè meesten zeggen dat ze op een an dere partij hebben gestemd dan vijf jaar geleden. „Ik twijfelde of het wel zin had om te gaan stemmen. Maar ik heb besloten toch te komen omdat ik alleen zo iets kan veranderen", zegt Dody. Rond twee uur 's middags wor den de stemmen in het openbaar geteld. In kampong Pegangsaan wordt er luid gejuicht. Bij elke partij. Maar al snel ligt de Partij voor Gerechtigheid en Welvaart op kop. Met als verrassende tweede de Democratische Partij van oud-minister Susilo Bam bang Yudhoyono. Het duurt lang voordat de PDI-P van Me gawati op het scorebord ver schijnt. Vijf jaar geleden haalde ze hier meer dan 70 procent. Hoofddoekjes „Straks moeten we allemaal hoofddoekjes om", grapt een vrouw wanneer de moslimpartij een enorme voorsprong neemt. „Hoe kan de Democratische Par tij nu zoveel winnen, ze hebben nooit T-shirts of cadeautjes uit gedeeld", grapt een ander. Er is verwarring. Maar in het begin van de avond is kampong Pe gangsaan tevreden. Zij hebben afgerekend met de oude, corrup te partijen. Wat ze krijgen is on zeker. Het is een sprong in het duister. GPD - De Amerikaanse si- Philip Mor- treft na een jarenlange juridi- he strijd een schikking met de .iropese Unie over de handel gesmokkelde en nagemaakte ?aretten. heeft de EU gisteren ge- eld. De producent van onder eer Marlboro zou de EU de rstkomende twaalf jaar een dollar (825 miljoen eu- betalen. 2 EU beschuldigt Philip Mor- i en andere tabaksgiganten n medeplichtigheid aan smok- '1, doordat ze bewust aan over- van EU-buurlan- deden. In landen als Let- bedraagt de belasting op si- retten maar 10 procent, wat aanmoedigt om nuit die landen smokkelrou- op te zetten naar de EU, iar de accijns tot 211 procent root-Brittannië) is opgelopen. 2e vorm van smokkel kost de regering jaarlijks 825 euro. Philip Morris be- de komende twaalf jaar fors bedrag, maar toch wil- beide partijen niet spreken er een boete. De EU belooft in overeenkomst om de merkna- in beter te beschermen en 'enger toe te zien op de ver- op. Philip Morris zou bereid n om mee te betalen aan het sporen van vervalste produc- de grens. Het is niet be of de EU ook met andere onderhan- lt over een schikking. AP De voormalige Indonesische president Suharto arriveert met zijn dochter en presidentskandidaat Siti 'Tutut' Hardiyanti Rukmana (1) bij een verkiezingslokaal in Jakarta. foto EPA (Advertentie) Prijsverlaging topmerk! Eléna stopj na dit seizoen met-het' pracht merk Stills. Haar vasteklanten kunnen hu él profiteren; 25 - 5.0%! Op 25 april a.s. start deze vroege.. RVIMINGS VERKOOP voor iedereenl SHOW! Elena Vlady toont haar eigen modeontwerpen. Een inspirerende start van de lente, in De Drvkkery, 8 april a.s. vanaf 19.30 u. Reserveer nu aan de balie bij de ingang van De Drvkkery uw gratis plaats of bel 0118-886870. Elena Vlady L Noordslroal 46, Middelburg. 0118-681112 Atelier-boetiek voor haute couture en gelegenheidskleding v mant. Open, di-zo ll-17u. en op afspraak. USSEL- Minister Kamp (De- Sle) 's bereid om militairen te ®ren voor 'battle groups': inzetbare mobiele eenhe- 1 die buiten de EU-grenzen kunnen bezweren. Over e jaar moeten twee van die gelijktijdig in een aohaard ergens ter wereld 'd kunnen zijn. Unie werkt al ja- fan een eigen snelle inter- die in actie moet komen buiten de Navo om, dus zonder de Amerikanen. De mobiele eenheden vormen daar een onderdeel van. Het voorstel voor de oprichting van zeven permanente 'crisisteams' komt van Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië. De mobie le eenheden van de EU moeten, reagerend op een verzoek van de Verenigde Naties, binnen vijf dagen in actie kunnen komen. Minister Kamp benadrukte na overleg met zijn collega's in Brussel dat in zo'n geval eerst de Navo aan zet is, en dat pas daarna eventueel de Europese Unie. GPD van onze redactie buitenland WARSCHAU - Een parlementai re commissie in Polen is tot de conclusie gekomen dat premier Leszek Miller niet betrokken is geweest bij de zogeheten Rywin-affaire, een van de ge ruchtmakendste omkoopschan dalen in het land van de afgelo pen jaren. Zij maakte gisteren bekend dat volgens haar alleen filmprodu cent Lew Rywin blaam treft. Rywin (van onder meer The Pia nist en Schindler's List) zou twee jaar geleden 17,5 miljoen euro van Adam Michnik, de hoofredacteur van Gazeta Wy- boreza, hebben gevraagd. In ruil voor dat bedrag zouden, aldus Rywin, 'hoge functionarissen in de regering' voor een aanpas sing in de mediawet zorgen. Die moest de uitgever van de kwali teitskrant in staat stellen een te levisiestation te kopen, iets wat op dat moment niet was toege staan. Michnik nam het gesprek stiekem op en publiceerde het in zijn krant. Live Vorig voorjaar begon de parle mentaire commissie haar onder zoek. Miller en tal van andere hoge functionarissen, vooral uit zijn regeringspartij Democrati sche Linkse Alliantie (SLD), zijn voor de enquêtecommissie verschenen. De verhoren wer den live op de televisie uitgezon den. De affaire stond voor veel Polen symbool voor het volgens hen corrupte politieke systeem in hun land, waarbij alles voor geld te koop zou zijn. Overigens is het oordeel van de enquêtecommissie met de kleinst mogelijke meerderheid tot stand gekomen. Vier van de negen commissieleden zijn wel van mening dat hooggeplaatste functionarissen bij het schan daal betrokken waren. Ze be schuldigden de andere vijf leden ervan dat ze hun versie hebben doorgedrukt om verdere schade voor de regering en de SLD te voorkomen. Premier Miller heeft mede als gevolg van 'Rywingate' laten weten dat hij op 2 mei aftreedt. Miller kreeg gisteren ook slecht nieuws te horen. De Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken Wlodzimierz Cimoszewicz heeft diende gisteren zijn ontslag in. Daarmee reageerde hij volgens het Poolse persbureau PAP op publicaties in een satirisch weekblad. Daarin werd Cimoszewicz' mi nisterie ervan beschuldigd ver trouwelijke informatie te heb ben laten uitlekken. Premier Miller heeft zijn ontslag echter geweigerd. De stap van voormalige premier Cimoszewicz komt een maand voordat Polen toetreedt tot de Europese Unie. De leider van de regerende Democratische Link se Alliantie heeft een sleutelrol gespeeld in de voorbereidingen voor de Poolse toetreding. ANP/RTR/DPA door Henk Glimmerveen PARIJS - Dertien van de vijf tien gisteren door de Parijse po litie gearresteerde personen zijn vrijwel onmiddellijk aan verho ren van de Franse contraspiona gedienst DST onderworpen. De andere twee zijn op vrije voeten gesteld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt de dertien lidmaat schap van de Marokkaanse Isla mitische Strijdgroep (GICM) ten laste gelegd. Zes van hen worden er bovendien van ver dacht betrokken te zijn geweest bij drie aanslagen op 16 mei vo rig jaar in het Marokkaanse Ca sablanca; aanslagen (op een ho tel, een synagoge en een restau rant) die aan 45 mensen het le ven kostte. De leden van de GICM noemen zichzelf de 'Marokkaanse Afgha- nen' vanwege de militaire trai ning die ze in Afghaanse kam pen hebben gekregen. Het be langrijkste doel van de groep is volgens het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken de stichting van een islamitische staat in Marokko. Aan de spectaculaire arrestatie in de Parijse voorsteden Aul- nay-sous-Bois en Mantes-la-Jo- lie is een onderzoek van vier maanden voorafgegaan. Het on derzoek stond onder leiding van twee rechters van instructie, die belast zijn met de bestrijding van terrorisme in Frankrijk, en werd uitgevoerd in 'nauwe sa menwerking' met buitenlandse diensten. De hoofdverdachten die werden opgepakt zijn de broers B.. De oudste, Mustapha, is een elektro- nica-expert die zich in Afghaan se trainingskampen heeft gespe cialiseerd in moderne wapens en explosieven. BELGRADO - In Servië zijn zondag mogelijk twaalf Bul gaarse schoolkinderen omgekomen, nadat hun bus in een gezwollen rivier was gestort. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Hulpverleners wisten 38 inzittenden via het dak uit de bus te halen. Ook vonden zij het lichaam van een van de vermiste kinderen. De zoektocht naar de andere elf wordt bemoeilijkt door het slechte weer en de kolkende rivier. ANP/RTR/DPA LONDEN - De wiskundige waarschijnlijkheid dat God bestaat, is 67 procent. Dat heeft de Britse natuurkundige Stephen Unwin uitgerekend. Hij baseert zich op het zoge heten theorema van Bayes, genoemd naar een achttien- de-eeuwse Britse wiskundige en predikant. Dat meldde het dagblad The Times gisteren. Als gelovig christen had Unwin de kans dat God bestaat hoger ingeschat. In zijn berekening nam hij factoren op als het bestaan van kwaad en lijden, de vrije wil, de aan geboren goedheid van de mens en allerlei filosofische ar gumenten voor of tegen het bestaan van God. ANP ROME - De maximumsnelheid op Italiaanse snelwegen gaat binnenkort naar 150 kilometer per uur. Volgens mi nister Pietro Lunardi van Verkeer gaat de maatregel waarschijnlijk in juni in. Volgens de Italiaanse krant La Repubblica is de nieuwe regel van toepassing op 500 kilometer van de Italiaanse snelwegen. Op de andere blijft de maximumsnelheid van 130 kilometer per uur gelden. ANP/DP A BRUSSEL - De twaalf juryleden in het proces tegen Mare Dutroux reizen eind deze maand naar diens woon plaats Marcinelle. Ze gaan met eigen ogen de kelder aan schouwen waar Dutroux in 1995 en 1996 zijn jonge slacht offers gevangen zou hebben gehouden en zou hebben mis bruikt en waar twee van de kinderen zouden zijn omgeko men van de honger. De rechter heeft dat gisteren bepaald. Dutroux zelf, zijn medeverdachten Michelle Martin, Michel Nihoul en Mi chel Lelièvre en de rechter gaan mee naar Marcinelle, dat zestig kilometer ten zuiden van Brussel ligt. AP BANGKOK - De Thaise regering heeft gisteren gezworen een einde te maken aan het illegale optreden van ordetroe pen tegen moslims in het zuiden van het land. Vice-pre mier Chavalit Yongchaiyudh beloofde de moslimminder heid dat familieleden van voortvluchtige moslimextremis ten voortaan met rust worden gelaten. De nationale veiligheidsraad van Thailand sprak gisteren over het geweld in de zuidelijke provincies Narathiwat, Pattani en Yala, waar dit jaar zeker zestig doden zijn ge vallen. AP door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse regering is verbolgen over het ruimharti ge declaratiegedrag van de presi dent van de Bundesbank, Ernst Welteke. Welteke bracht tijdens de festiviteiten rond de invoe ring van de euro op 1 januari 2002, vier dagen door in hotel Adlon in Berlijn. De kosten, 7661,20 euro, werden betaald door de Dresdner Bank, onthult het weekblad Der Spiegel. Politici reageerden met grote er gernis op het bericht. Volgens de zegsman van minister van Fi nanciën Eichel (SPD) wordt soortgelijk gedrag van ministers niet geduld. „We wachten met spanning op uitleg." Het minis terie ontving vorige week drie anonieme brieven waarin het ge drag van Welteke werd beschre ven. Welteke, diens echtgenote, zijn zoon uit een eerder huwe- i lijk en diens vriendin hadden twee suites in het vijf sterrenho- >tel Adlon, dat op een steenworp afstand van de Brandenburger Tor ligt. De bankpresident zei zich allerminst schuldig te voe len. Desondanks zei Welteke te begrijpen dat zijn kostbare ver blijf in de hoofdstad 'in de pu blieke opinie tot kritiek en mis verstanden heeft geleid'. Kenne lijk geschrokken van de publici teit stortte de president snel de helft van het bedrag terug naai de Dresdner Bank. De andere helft betaalt de Bundesbank. GPD (Advertentie) De jongste, Hassan, werd dooi de contraspionagedienst ge volgd, omdat hij als werknemer van een geldtransportbedrijf be trokken was geraakt bij een overval. Groot bedrag De roof vond op 1 maart plaats. De overvallers maakten een zeer groot bedrag aan contanten buit. Hassans alibi was zo zwak dat hij vanaf dat moment perma nent door de Franse veiligheids dienst in de gaten werd gehou den. De GCIM wordt er door de Spaanse autoriteiten van ver dacht ook betrokken te zijn ge weest bij de aanslagen op 11 maart in Madrid. Franse woordvoerders verklaar den echter dat die verdenking geen rol heeft gespeeld bij het ei gen onderzoek omdat men de hoofdrolspelers al eerder op de korrel had. GPD (exd. 8TW/ind. 236,81) Tijd is geld. Dus als u een mobieltje koopt en laat inbouwen, dan moet dat goed, snel en professioneel gebeuren. Ondernemers die vooraf een afspraak maken met het Mobile Business Center in de buurt worden op hun wenken bediend. Kopen, inbouwen, en klaar! Siemens C6o Rijklaarpakket Toestel Carkit Professionele Inbouw Bellen in de gehele wereld door tri-band Geschikt voor MMS Prijs in combinatie met een KPN abonnement Livingstoneweg n, GOES 010-457 05 55 Kijk voor de routebeschrijving op www.kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5