Beveiliging gruwt van de GSM PZC PZC Kerken kunnen nog wel wat leren van koninklijke familie Betekenis van de Kabinet moet invloed houden Entente Cordiale is nog steeds actneel °P PrlJZel1 m gezondheidszorg Platleggen van netwerk mobiele telefonie middel tegen terrorisme 6 april 1954 dinsdag 6 april 2004 door Eric de Bie Het gebeurt niet vaak, maar soms ligt een netwerk voor mobiele telefonie eruit. In de tijd van terroristische aansla gen is het de vraag hoe per onge luk zo'n tijdelijke storing is. Mo bieltjes zijn geliefde hulpmidde len bij het tot ontploffing breng en van explosieven. Veiligheids diensten kunnen een explosie (proberen te) voorkomen door een GSM-netwerk lam te leg gen. Of de overheid in Nederland die bevoegdheid heeft en of die wel eens wordt gebruikt, is niet dui delijk. Het ministerie van Justi tie doet er over dat onderwerp het zwijgen toe. Volgens Mauri ce Wessling van de stichting Bits of Freedom, die opkomt voor digitale burgerrechten, is het platleggen van een telefoon netwerk onder de huidige wet in ieder geval niet zo gemakke lijk. „Een dienst buiten wer king stellen kan alleen als de staat van beleg is afgekondigd. Dat gebeurt bij een oorlog. De dreiging van een terroristische aanslag valt daar niet onder." Beveiligingsdeskundige Rob Gonggrijp stelt het meer expli ciet: „In de strijd tegen terroris me wordt niet zo precies geke ken wat wel en niet is geoor loofd. Als een telefoonnetwerk even uit de lucht wordt gehaald om een aanslag te voorkomen, verbaast me dat niet." Bommen Met die mogelijkheid moet te genwoordig in elk geval wel re kening worden gehouden. De bommen in de treinen in Ma drid werden op 11 maart door middel van mobieltjes tot ont ploffing gebracht. Simpel een kwestie van een verbinding ma ken tussen het beltoonelement en het ontstekingsmechanisme. Een belletje naar het betreffen de toestel doet de rest. Die methode maakt wekkers of elektronische horloges overbo dig en biedt de terrorist de mo gelijkheid het exacte moment van ontploffing te bepalen. Dat laatste maakt terreurbe strijders erg zenuwachtig. Van daar dat verdergaande opspo ringsbevoegdheden steeds va ker op de politieke agenda's staan. De Eerste Kamer heeft onlangs nog twee wetsvoorstellen over het opvragen van onder meer te- lefoongegevens aangenomen. Op dit moment leveren mobiele operators alleen op verzoek van politie en justitie gegevens. Na de jongste Europese top in Brus sel was in de slotverklaring te le zen dat aan een bewaarplicht van telefoongegevens van min stens een jaar wordt gedacht. „Justitie kan dan terugkijken wanneer en met wie je hebt ge beld. En als je een mobiele tele foon gebruikt ook nog waar je bent geweest", aldus Wessling. „Het probleem is alleen dat dan de gegevens van iedereen wor den bewaard en niet alleen van terroristen." Verkeersgegevens Aanbieders van mobiele telefo nie gooien die zogenoemde 'ver keersgegevens' nu al niet met een weg. Hoewel ze alleen bij prepaidklanten momenteel ver plicht zijn de informatie drie maanden te bewaren, gebeurt dat bij alle abonnees. Officieel om problemen bij facturering op te lossen, maar justitie maakt er tevens dankbaar ge bruik van. Wessling: „Dat blijkt uit diverse rechtszaken waarin deze gege- vens al zijn gebruikt." Het verzamelen van de telefoon gegevens is voor de politie vrij simpel. Tijdens elk gesprek met een mo biel toestel wordt naast - zeg maar - de elektronische handte kening van het toestel ook het nummer van de SIM-kaart (het IMSI-nummer) met het signaal meegestuurd. Door die koppeling is de naam van de abonnementhouder mak kelijk te herleiden. Overal in het land hangen zogenoemde 'IS- Ml-vangers'. In feite zijn dit nepsteunzenders die signalen tussen mobiele toe stellen en zendmasten aantrek ken. Zo kan de politie bepalen waar een toestel en dus een persoon zich bevindt. Zelfs meeluisteren met gesprekken is mogelijk, maar hiervoor moet eerst toe stemming aan de rechter-com- missaris worden gevraagd. Gebruikers van prepaidkaarten zijn moeilijker te volgen, maar ook daar gaat de koppeling tus sen de nummers van het toestel en de SIM-kaart op. „Een slimme terrorist gooit daarom na gebruik niet alleen zijn prepaidkaart weg, maar ook zijn toestel", aldus Gong grijp. „Maar als hij op de came ra bij de telefoonwinkel staat waar hij de pre-paidkaart heeft gekocht, is hij simpel te trace ren." GPD door Paul van Velthoven Zelfs de Ikon is gestopt met het uitzenden van kerkdiensten, wegens de weg geëbde belangstelling. Met de dienst voor Juliana lieten de Oranjes een zinvolle kant van de christelijke religie zien waarin ze aansluiting vonden bij de typisch Hol landse traditie van toleran tie. Dat zouden de kerken zich ter harte moeten nemen. In het ontkerstende Neder land is een kerkdienst die massale belangstelling wekt een steeds grotere uitzonde ring. Op plaatselijk vlak trek ken de diensten, uitzonderin gen daargelaten, een slin kend aantal gelovigen. De oorzaak is niet alleen de voortgaande ontkerstening, het ontbreekt de kerken ook vaak aan een aansprekende getuigenis of geloofwaardige voorgangers. Veel energie gaat heen met binnenkerkelij ke conflicten - het moeizame samengaan van de voornaam ste protestantse kerken illus treert dat. De hoogtijdagen van de oecu mene liggen ver achter ons. De grote kerkgenootschap pen hebben allemaal de nei ging zich op hun eigen honk terug te trekken. Al hebben ze met dezelfde tegenwind te maken, toch benadrukken ze liever verschillen dan over eenkomsten. De katholieke kerk in Nederland koestert de heilige rest-gedachte: als de geloofsschat maar be waard wordt is al het andere onbelangrijk. Alle kerken lijden bovendien onder het verzuilingssyn- droom. Nederland is welis waar al lang geen verzuild land meer, maar in de wijze waarop de meeste kerken naar buiten treden, lijken ze zich alleen te richten op hun eigen achterban. Dat is weer een gevolg van de fixatie op institutionele ec doctrinaire conflicten in ei gen kring, waaronder de boodschap wel moet lijden Deze situatie roept onherroe pelijk de vraag op of de chns- telijke erfenis bij hen nog wei in goede handen is. De grote uitzondering op èe toenemende onzichtbaarheic van de kerken zijn opmerke lijk genoeg de koninklijke hu welijken en begrafenissen. Het koninklijk huis maakt daardoor een dubbele functie waar. Niet alleen vervult het een verbindende rol op natio naal vlak, ook in religieus op zicht wijst het door de keuzes die het maakt voor de voor gangers de weg. De letterkundige Isaac da Costa sprak in de negentien de eeuw over het drievoudig snoer dat God, Nederland en Oranje met elkaar verbond In die verbinding stond God gelijk aan de hervormde kerk. De hofpredikanten van de Oranjes waren lang hervorm de dominees. Bij het huwelijk van prins Maurits met Marilè- ne van den Broek werd deze traditionele band doorbro ken net als bij de uitvaart van prins Claus en ook nu weer bij de begrafenis van Juliana. Hier waren niet lan ger zelfgenoegzame, galmen de dominees te horen die ooit aan Multatuli de schertsfi guur dominee Wauwelaar de pen gaven. De bijbelexegese van de remonstrantse domi nee Hudig was in al zijn een voud treffend en ter zake. De remonstranten staan meer dan welk ander kerkge nootschap voor een typisch Hollandse traditie van tole rantie. Zo kan het dus ook. GPD lulUclUc V^Ul Ulalc Ia 11 1 door Henk Glimmerveen Het land dat zich voortdu rend beroept op zijn Repu blikeinse waarden. Frankrijk, legt dezer dagen de rode loper uit voor de Britse koningin Eli zabeth, de monarch die van haar collega's veruit het langst de scepter zwaait. Het staatsbezoek moet de be trekkingen tussen beide landen nieuwe impulsen geven nadat de vorig jaar begonnen Irak-oor- log diepe wonden had geslagen. Als welkome aanleiding geldt de ondertekening, donderdag precies honderd jaar geleden, van de Entente Cordiale. Formeel beoogde dat verdrag een aantal conflicten tussen bei de koloniale grootmachten te neutraliseren. De Entente gaf Groot-Brittannië de vrije hand in Egypte en de controle over de Nijl. Anderzijds kreeg Frank rijk van Londen dezelfde toezeg ging in Marokko. De betekenis van de Entente Cordiale reikte echter veel ver der. Groot-Brittannië was zeer ongerust over de toenemende in vloed van Duitsland en zocht koortsachtig bondgenoten. Lon den nam op de koop toe dat het bondgenootschap met Frank rijk een einde zou maken aan de door de Britten innig gekoester de politiek van 'splendid isola tion' (uitstekende afzondering) van het vasteland. Groot-Brit tannië had er zich na de Napo leontische oorlogen mee kun nen ontwikkelen als de belang rijkste mondiale mogendheid met kolonies overal ter wereld. Toen de Duitsers een jaar na on dertekening van het verdrag de Franse bezetting van Marokko ongedaan probeerden te maken, greep Londen in. De Duitsers haalden bakzeil en Fransen en Britten startten geheime militai re onderhandelingen. Dat leidde tot een vrij ingrijpen de strategische koerswijziging die later beslissend bleek voor de afloop van de Eerste Wereld oorlog. Frankrijk, zo werd beslo ten, zou al zijn marineactivitei ten concentreren in de Middel landse Zee terwijl Groot-Brit tannië de verdediging van Noord-Frankrijk op zich zou ne men. Maar een formeel militair verdrag zou de Entente nooit worden. Toen de Britten op 3 au gustus 1914 besloten tot deelna me aan de Eerste Wereldoorlog gebeurde dat niet met een be roep op de Entente maar op een vrijwel volledig vergeten ver drag uit 1839 dat de neutraliteit van België garandeerde. Voor het verloop van de oorlog maak te dat trouwens niet veel uit. Londen deed zijn belofte ge stand Noord-Frankrijk te verde digen en stuurde troepen om het binnentrekken van Duitse eenheden tegen te gaan. De Duitsers hadden het felle verzet niet verwacht. Ze verkeerden in de veronderstelling dat de vero vering een fluitje van een cent zou zijn. De Britse steun aan Frankrijk vloeide volledig voort uit eigen belang en had niets van doen met een plotseling opgelaaide hartstocht voor de 'kikkers' aan de overkant van Het Kanaal. Een Duitse zege aan het weste lijk front, zo analyseerden de Britten, zou de Duitsers vrij snel daarna doen besluiten het ernstig verzwakte Rusland aan te vallen. De ondertekening van de Enten te Cordiale maakte een eind aan eeuwenlang gewapend ge weld tussen Frankrijk en Groot-Brittannië. Het feit dat in de Tweede Wereldoorlog een fascistisch bewind aan de macht was in Frankrijk is door magistraal manoeuvreren van generaal De Gaulle weggemas seerd. Hij is één van de zeldza me figuren in de geschiedenis geweest die erin slaagde een ne derlaag een overwinning te la ten lijken. Veto De Gaulle zou overigens later de Britten de voet weer dwars zetten bij de onderhandelingen over toetreding tot de Europese Gemeenschap. Hij sprak er zijn veto over uit omdat hij vreesde dat de Amerikanen, via hun 'va zal' Groot-Brittannië, hun wil aan Europa wilden opleggen. De «politieke elite van nu is wat pragmatischer. Zelfs op het hoogtepunt van de Irak-crisis lieten Blair en Chirac weten dat 'hetgeen ons bindt groter is dan wat ons scheidt'. Veel verschil met de opvattingen van de on dertekenaars van de Entente Cordiale is er niet. GPD In de tien jaar dat Rob Scheerder voorzitter was van het College Tarieven Gezondheids zorg heeft hij heel wat misstanden gezien. Er kan in de zorg beter en zuiniger worden gewerkt. Maar echte marktwerking lijkt hem een nachtmerrie. Scheerder werkt mo menteel zijn opvolger Frank de Grave in. door Sylvia Marmelstein In Amerika heeft Rob Scheerder, belang rijk speler in de wereld van de gezond heidszorg, gezien hoe het mis kan gaan. „Sinds de zorg is overgelaten aan de vrije markt zijn de kosten ervan geëxplodeerd en kan lang niet iedereen meer medische hulp betalen." Toen Scheerder laatst een vooraanstaand Amerikaans econoom vertelde dat de Neder landse politiek nu ook marktwerking in de zorg wil, reageerde die stomverbaasd. „Hij vroeg me letterlijk of we hier gek geworden zijn." Scheerder is sceptisch over de plannen van het kabinet. Dat ziet in marktwerking een middel om de stijgende kosten van de ge zondheidszorg in te dammen. „Het is fictie dat marktwerking goedkoper is. Zou je nu de tarieven van specialisten vrijgeven, dan zouden hun prijzen hemelhoog stijgen. Ze zijn schaars, dus kunnen ze voor hun dien sten vragen wat ze willen", waarschuwt hij. Het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) heeft prijsexplosies altijd voorko men. Deze organisatie in de gezondheids zorg bepaalt hoeveel geld artsen, ziekenhui zen en verpleeghuizen mogen vragen voor hun diensten. Bovendien moet het CTG jaarlijks ongeveer 45 miljard euro verdelen over alle aanbieders van gezondheidszorg. Voor het CTG is echter geen plaats meer. Een instelling die tarieven vaststelt, past niet bij de door het kabinet gewenste markt werking. Het CTG gaat daarom op in de zo genoemde 'Zorgautoriteit', die toezicht moet houden op de marktwerking. Scheer der wordt voorzitter van het College Bouw Zorginstellingen. Kremlin Scheerder kan smakelijk lachen om de bij naam van het CTG 'Kremlin van de zorg'. Toch wil hij die graag relativeren. „Het is toch ook best fijn dat een organisatie een ta rief vaststelt voor bijvoorbeeld de tandarts. Die zou anders kunnen vragen wat ie wil. Als je flinke kiespijn hebt, laat je je tegen el ke prijs behandelen." Scheerder vindt het daarom belangrijk dat de politiek voorzichtig omgaat met het in voeren van marktwerking. Zo begint het ka binet volgend jaar met het aanpakken van de financiering van ziekenhuizen. Dat gaat met de invoering van de zogenoemde Diag nose Behandelingscombinatie (DBC). Zie kenhuizen moeten dan voor medische ingre- Rob Scheerder: „Marktwerking in de de zorg lijkt me een nachtmerrie." foto Roland de Bruin/GPD pen (nieuwe heup, staaroperatie bijvoor beeld) een totaaltarief rekenen. Nu sturen ze nog voor ieder behandelingsonderdeel (intake, kosten ziekenhuis, kosten specia list) een aparte rekening. Verzekeraars kunnen door totaaltarieven makkelijker prijzen vergelijken. Zo kunnen ze beslissen om een verzekerde naar het zie kenhuis te sturen waar de behandeling het minste kost. Op die manier gaan ziekenhui zen concurreren. Scheerder vindt het nieuwe systeem te inge wikkeld en pleit voor een drastische vereen voudiging van het Diagnose Behandelings combinatie-systeem. „De overheid heeft een gigantische verbouwing van de gezond heidszorg op gang gebracht. Van 28.000 be handelingen moeten nieuwe prijzen wor den vastgesteld. Verzekeraars moeten op een hele nieuwe manier gaan werken. Die omschakeling kost veel tijd en geld. Alleen de voorbereidingen hebben al 175 miljoen euro gekost. En er zal voorlopig niet eens zo veel veranderen." Het kabinet heeft immers besloten dat er slechts op 10 procent van de behandelingen geconcurreerd mag worden. „Dan heb je nog steeds geen echte marktwerking." Toch vindt hij het goed dat er wat wordt gedaan aan het huidige financieringssysteem. Zorginstellingen mogen wel wat meer ge prikkeld worden om zuiniger en efficiënter te werken. Zo klopten er de afgelopen jaren een vijftigtal instellingen bij hem aan voor meer geld. „Ging ik kijken waarom ze in fi nanciële nood zaten, dan bleek dat ze te KROONPRINSES - De ernstig zieke kroonprinses Martha van Noorwegen overlijdt op 53-jarige leeftijd in het Rijks ziekenhuis in Oslo. Haar eenvoud, beminnelijke karakter en krachtige persoon lijkheid maakten haar popu lair bij het Noorse volk. ATOOMAFSPRAAK - Sir Winston Churchill zorgt voor commotie in het Britse Lager huis. Hij onthult tijdens het de bat dat hij in 1943 een af spraak gemaakt heeft met de Amerikaanse president Frank lin Roosevelt over het gebruik van de atoombom. LANDBOUWSCHOOL '-U? Christelijke Lagere Land bouwschool in 's-Heer Arends- kerke levert na vier jaar de eer ste tien gediplomeerden aan de praktijk af. RUSTHUIS - In de gemeente raad van Renesse staat de stichting van het in aanbouw zijnde Rusthuis in West-Schou wen ter discussie. Gezien de be hoefte is het geplande aantal bedden te groot, en de gemeen te is met vertegenwoordigde het dagelijks bestuur. De raad wil de Stichting Rust huizen daarom nog geen garat tie verlenen voor een lening. veel hadden uitgegeven aan onder andere dure afvloeiingsregelingen en mismanage ment. Het geld was dus niet gaan zitten in het behandelen van extra zieken. Dat is kwalijk." Prestaties Scheerder vindt het ook prima dat het nieu we DBC-systeem artsen meer afrekent op hun prestaties. Nu verdienen ze met zijn allen zo'n 1,5 miljard euro. Ze krijgen een soort vast bedrag per ziekenhuis ongeacht het werk dat ze verrichten. „We hebben de indruk dat er nu te weinig prikkels zijn om hard aan de slag te gaan en dat willen we veranderen door bijvoor beeld het stukloon weer in te voeren." Dat zou specialisten die in deeltijd werken bovendien aanmoedigen om weer een dag extra te werken. En dat is weer goed voor het wegwerken van de wachtlijsten. Hoe onduidelijk het huidige systeem is, wordt duidelijk nu het CTG in voorberei ding op de DBC's uurtarieven moet gaan vaststellen „Dat blijkt lastig, want we heb ben eigenlijk geen inzicht in hoe die 1,5 mil jard nu wordt verdeeld en hoeveel uren daarvoor worden gewerkt." Scheerder wil graag een laatste advies aan het kabinet geven: „Blijf invloed uitoefenen op de prijzen in de gezondheidszorg. Daar naast mogen patiënten wat meer bewust worden gemaakt van de kosten door bij voorbeeld een eigen risico of eigen bijdrage in te voeren. Dan bereiken we al heel wat." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454647 Fax: (0111 >454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri| Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern De ooo aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt v0°' (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten sn ducten van de titels ei de derden. Als u op deze informatie geen pi :e, Postbus 314460 AA Goes. tratie en om u te (laten) informeren over voor u reievame Ie werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9e*e'y. i informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: 'LX- Behoorttot '1L* weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4