Plan kiesstelsel blijft nog heel 10 jaar vast Jan Wolkers schrijft Boekenweekgeschenk Den Haag hoopt op Antilliaanse coalitie zonder FOL Ziekenvervoer wordt 50 miljoen duurder PvdA wil halen van diploma verplichten Minister De Graaf wijst alle wijzigingsvoorstellen af Naar lancering van Sojoez-raket Tot 120 dagen cel in affaire 'bananenboot' Bot en Balkenende in China PvdA vraagt om debat over surseance RDM Meer bevoegdheden politierechter Allochtonen krijgen 'smulbos' Ontsnapte jongen (17) opgepakt Politie rolt autobende op Wachtlijst speciaal onderwijs slinkt Zware straf voor aanslag op vrouw dinsdag 6 april 2004 wan nnze redactie binnenland AMSTERDAM - Jan Wolkers schrijft het Boekenweekge schenk van 2005. Het motto van de nieuwe Boekenweek is Spiegel van de Lage Landen - Boeken over onze geschiedenis. De zeventigste Boekenweek wordt gehouden van 9 tot en met 19 maart. Dat meldt de Stichting Collectieve Propagan da voor het Nederlandse Boek (CPNB). Het is de eerste keer dat Jan Wolkers het Boekenweekge schenk schrijft. Het zal ook zijn eerste roman zijn sinds 1984. toen hij 'De onverbiddelij ke tijd' publiceerde. Wolkers schreef sindsdien voornamelijk essays, waaronder in 1995 het Boekenweekessay Zwarte be vrijding. Tijdens de Boekenweek 2005 staan de duizenden boeken cen traal waarin de geschiedenis van Nederland wordt beschre ven, aldus de CPNB.Wolkers' boek zal niet over het thema van de Boekenweek gaan. „Het wordt iets waar ik al heel lang mee bezig ben. Ik zou nooit zo maar iets in opdracht kunnen schrijven. De keuze voor de in houd van het Boekenweekge schenk is tegenwoordig ook he lemaal vrij. Daarom levert dat tegenwoordig ook veel leuke boekjes op", aldus Wolkers. De schrijver wil nog weinig ver raden over zijn boek. „Het wordt gruwelijk. Gruwelijk spannend, haha!" ANP HnnrAp van den Berg DEN HAAG - Het nieuwe, ge mengde kiesstelsel wordt voor alsnog niet ingrijpend aange past. Minister De Graaf (D66, Bestuurlijke Vernieuwing) week gisteren niet voor kritiek uit de Tweede Kamer en wees vrijwel alle wijzigingsvoorstellen af. Wel stemt De Graaf mogelijk in met de eis van een Kamermeer derheid dat politici bij de eerst volgende Kamerverkiezingen (gepland in 2007) zowel op de landelijke als op een regionale kieslijst mogen staan. In een poging de kloof tussen be volking en politiek te dichten, KAMPEN - De 16-jarige Eline Koers uit Kamperveen vertrekt volgende week zaterdag naar Kazachstan om de lancering van de Sojoez-raket met daarin de Nederlandse astronaut André Kuipers bij te wonen. Eline mag naar de lanceerbasis omdat ze zaterdag de Noord Ne derlandse Wetenschapswed strijd wist te winnen. „Eigenlijk heb ik uit verveling meegedaan aan de voorronden van de wed- strijd op internet." Eline, Ivwo-scholiere op de Pieter Zandt Scholengemeenschap in Kampen, was de beste van 400 'scholieren uit de noordelijke 'helft van het land. GPD ALKMAAR - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren in de zo genoemde 'bananenboot affaire' wegens openlijke geweldpleging tegen drie verdachten straffen lot 120 dagen cel opgelegd, waarvan 82 voorwaardelijk. Ook legden de rechters de ver oordeelden taakstraffen tot tach tig uur op. Tevens krijgt het slachtoffer een schadevergoe ding van de daders van ruim 1700 euro. Officier van justitie C. Zetsma Biste twee weken geleden cel tot twintig maanden te de vier mannen die in deze taak terecht stonden. Bij een terdachte is nog geen uitspraak Drie van de verdachten afkomstig uit Groningen, uit Den Helder. De 'bananenbootaffaire' draait )m de verkrachting met een ba- van een vijftienjarige jon aan boord van een viskot- vorig jaar. Drie verdachten a deze zaak werden eerder in iktober 2003 veroordeeld tot ANP wil het kabinet dat kiezers voor taan twee stemmen kunnen uit brengen: één op een landelijke en één op een regionale kandi daat. De landelijke stem bepaalt de krachtverhouding in de Twee de Kamer (via evenredige verte genwoordiging), de regionale stem beslist mee over de perso nele samenstelling van de Ka merfracties. Over het aantal districten en het aantal afgevaardigden per dis trict bestaat ook na gisteren nog groot verschil van mening. Ka mer en kabinet praten daar la ter over verder. Voor de hoofdlij nen van de hervorming van het kiesstelsel bestaat voldoende steun in de Kamer. De meeste kleine fracties houden vast aan het bestaande stelsel. Lijstverbindingen De grootste oppositiepartij, de PvdA, steunt het kabinetsvoor stel. Ook WD'er Luchtenveld wil dat alle Kamerleden 'op ter mijn' via regionale lijsten wor den gekozen. Hij drong bij de mi nister aan op een verbod van lijstverbindingen tussen par tijen, bedoeld om restzetels te in casseren. „Dat systeem past niet in een nieuw stelsel dat meer op de persoon is toegesneden", zei Luchtenveld. Minister De Graaf laat het initiatief voor een derge lijk verbod aan de Kamer. Volgens LPF-Kamerlid Eerd- mans is de verandering van het kiesstelsel niet de oplossing voor alle kwalen. „In de kern gaat het erom dat politici men sen weten aan te spreken met een opvallende presentatie. Neem Pim Fortuyn. En tegen woordig Ayaan Hirsi Ali. Het is toch van geen enkel belang of zij uit Gelderland komt of Lim burg?" Eerdmans sluit de kans op vriendjespolitiek niet uit: „Regionale Kamerleden kunnen zich straks voor het karretje van een gemeente laten spannen." SP-Kamerlid De Wit zei te vre zen dat kleine partijen als SP, D66, SGP, ChristenUnie en Groen Links worden wegge vaagd in het nieuwe stelsel. „On zin", reageerde De Graaf. „De zetelverdeling in de Kamer vindt straks op dezelfde manier plaats als nu." Andere Kamerle den vinden het kabinetsvoorstel te ingewikkeld. De Graaf zei dat stelsels altijd ingewikkeld zijn. „Het gaat erom dat kiezers weten wat ze met hun stem kun nen doen." GPD PEKING - Minister-president Balkenende en minister Bot (r) van Buitenlandse Za ken krijgen een rondleiding in de Verboden Stad in Peking. De premier en minister Bot zijn nog tot morgen in China. Belangrijkste onderwerp van gesprek met presi dent Hu Jintao en met premier Wen Jiabao is de topontmoeting tussen de Europese Unie en China, die in december in Den Haag plaatsvindt. Nederland is dan voorzit ter van de Europese Unie. Balkenende spreekt vandaag ook met een delagatie van het Nederlandse bedrijfsleven in China. De premier wees er gisteren op dat China in toenemende mate kansen biedt voor Nederlandse ondernemers. Nederland is van de EU-lidstaten nu al de tweede handelspartner van China, na Duitsland. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regeringspar tijen in de Tweede Kamer hopen dat de regeringscrisis op de An tillen zal leiden tot een coalitie zonder de FOL van Antony Go- dett. Een nieuwe regering zou vol doende daadkracht moeten heb ben om te werken aan een nieu we relatie met Nederland. WD-woordvoerder Rijpstra zou het liefst zien dat op de An tillen voor de periode van twee jaar een kabinet komt met minis ters die geen binding hebben met politieke partijen. In die tijd zouden met ons land afspraken gemaakt kunnen wor den over een één-op-één relatie van Nederland met de afzonder lijke eilanden, waarbij de rela tie met de regering van de Antil len dus veel minder belangrijk wordt. Ook CDA-Kamerlid Van Fes- sem hoopt op een kabinet zon der FOL. dat wil aansturen op een één-op-één relatie. Hij wijst erop dat Nederland geld heeft uitgetrokken voor de ontwikke ling van de eilanden, maar dat bij de Antilliaanse regering te weinig daadkracht bestond om dit verantwoord te kunnen be steden. Van Fessem vindt dat dit geld moet gaan naar projec ten van maatschappelijke orga nisaties die geen directe band hebben met de overheid. D66-Kamerlid Dittich denkt dat het goed zou zijn voor de An tillen als daar een zakenkabinet komt of in ieder geval een kabi net zonder FOL. De Nederland se regering moet 'de druk op de ketel houden' om te komen tot een één-op-éen-relatie, vindt hij. Verantwoordelijkheid PvdA-Kamerlid Leerdam vindt dat de Nederlandse regering haar verantwoordelijkheid moet nemen en de gouverneur van de Antillen bij moet staan om de za ken daar in goede banen te lei den. Ook hij wijst erop dat Ne derlands geld, dat is uitgetrok ken voor de Antillen, tot dusver niet is uitgegeven. Minister De Graaf (Koninkrijks relaties) wilde gisteren niet rea geren op de regeringscrisis op de Antillen. In de nacht van zon dag op maandag viel daar het kabinet nadat de Nationale Volkspartij (PNP) van Ersilia de Lannooye haar steun aan de coa litie opzegde. Daardoor verloor de coalitie drie van de dertien ze tels en daarmee de meerderheid in het 22 zetels tellende parle ment. De PNP wil niet langer samen werken met de Frente Obrero Li- berashon (FOL) van Anthony Godett, aldus De Lannooy. Aan leiding voor de breuk is de posi tie van FOL-minister van Justi tie Ben Komproe. Vier van de zes coalitiepartners eisten zijn aftreden omdat hij verscheidene blunders had be gaan en had gelogen tegen zijn coalitiegenoten. De partijen zullen nu waar schijnlijk eerst onderzoeken of het mogelijk is een regering te vormen zonder FOL, dat met vijf zetels de grootste partij is. Een andere mogelijkheid is het uitschrijven van nieuwe verkie zingen. ANP PKAat maaR- doof? Ik: Luister, Zorgverzekeraars Nederland (ZN), meldde een woordvoerder van ZN maandag. Zorgverzeke raar VGZ (1,2 miljoen aangeslo ten verzekerden) voorziet hier door een onvoorziene kosten post van 6 miljoen euro. De hogere kosten worden vol gens ZN veroorzaakt door de uit zondering die gemaakt wordt voor schrijnende gevallen. Op indicatie van de dokter kun nen die ook aanspraak maken op de vervoersvergoeding. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De nieuwe zieken fondsregeling voor vervoer van chronisch zieken en gehandicap ten naar dokters, revalidatiecen trum of gehandicaptenvoorzie ning valt 50 miljoen euro hoger uit dan voorzien. Omgerekend per verzekerde gaat het om onge veer 5 euro per jaar. Dat blijkt uit eerste berekenin gen van een werkgroep van van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil nog deze week een debat met staatssecre taris Van der Knaap van Defen sie over de financiële problemen bij RDM-Technology. Volgens PvdA-Kamerlid Blom heeft de bewindsman 'heel wat uit te leggen' over de ontwikke lingen bij het bedrijf. Hij vindt dat Van cler Knaap tegenover de Kamer te veel de houding heeft gehad 'dat er allemaal niets aan de hand was'. Blom eiste vorig jaar november al van Van der Knaap dat die RDM van zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen boetes zou opleggen voor het niet halen van afgesproken data bij de eer ste levering van de Fennek, het lichte verkennings- en bewa kingsvoertuig dat RDM mede zou bouwen. Van der Knaap schrijft in een brief aan de Tweede Kamer over de problemen bij RDM-Technology dat dat be drijf 'slechts een onderleveran cier' is van SP Aerospeace Ve hicle Systems (SP). Defensie heeft een contract voor de leve ring van de Fennek met het Duits-Nederlandse samenwer kingsverband ARGE, waarin het Duitse bedrijf KMW en het Nederlandse SP deelnemen. Volgens Van der Kinaap wordt de productielijn bij RDM-T overgdragen aan SP. Het huidi ge personeel zal dan op de loca tie in Rotterdam, 'maar onder aansturing van de SP-directie', de werkzaamheden voortzetten. „Volgens RDM is de continuïteit van het project gewaarborgd", aldus Van der Knaap. Blom gelooft er niet veel van. „Ik heb gezien wat die zoge naamde productielijn voorstelt. Daar wordt met de hand het een en ander aan rompen in elkaar geschroefd. Meer niet." ANP pagina 6 bedrijvendokter haalt stekker uit vier bedrijven DEN HAAG - Als het aan minister Donner van Justitie en de Tweede Kamer ligt, kan de politierechter straks cel straffen opleggen tot maximaal één jaar. Nu is dat nog een half jaar. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer. Sinds ruim een jaar kunnen politierechters al twaalf maanden opleggen, maar dit geldt alleen voor bolletjes slikkers. Bovendien ging het om een tijdelijke noodmaat regel. ANP BEEK - Het Geldersch Landschap en de Beekse stichting wAarde gaan samen een zogenoemd Bos om van te Smul len aanplanten op de Nijmeegse heuvelrug. Het bos vol no ten- en vruchtenbomen is vooral bedoeld om meer allocht onen van de natuur te laten genieten, heeft. wAarde-direc- teur Th. van Slobbe gisteren gezegd. Volgens de beide natuurorganisaties komen allochtone mensen heel weinig in de natuur. Een verklaring daar voor is volgens de buitenlanders zelf dat de bossen in Ne derland saai zijn. „In hun eigen land is overal in de na tuur iets te eten", aldus Van Slobbe. ANP SPIJKENISSE - Een zeventienjarige jongen die medio maart ontsnapte uit jeugdgevangenis De Hartelborgt in Spijkenisse is terug in de cel. Politieagenten die hem her kenden hielden hem aan in metrostation Zuidplein. De zeventienjarige uit Spijkenisse wacht nog een straf, verwacht de politie. Niet omdat hij ontsnapte, maar wel omdat hij tijdens zijn aanhouding een wapen bij zich had. De jongen ontsnapte half maart met nog een andere gede tineerde uit De Hartelborgt. De politie heeft de andere ge detineerde nog niet gevonden. ANP AMSTERDAM - De politiekorpsen van Amsterdam en de Gooi en Vechtstreek hebben in februari en maart veertien mensen aangehouden die zich bezighielden met handel in gestolen auto's. Met de arrestaties is de bende nagenoeg opgerold, liet de politie gisteren weten. De verdachten, tussen de 18 en 55 jaar oud, werden aangehouden bij in vallen in Rotterdam, Tilburg, Dordrecht en Den Haag. De politie nam 32 gestolen auto's in beslag. De bende had een voorliefde voor nieuwe en dure perso nenauto's, die stonden opgeslagen en bestemd waren voor distributie binnen Europa. ANP DEN HAAG - De wachtlijst voor het speciaal basisonder wijs wordt steeds korter. In oktober vorig jaar wachtten nog 240 kinderen die speciale zorg nodig hebben op een plaatsje, een jaar eerder waren dat er bijna tweemaal zo veel. Dat blijkt uit cijfers van de Onderwijsinspectie die minis ter Van der Hoeven van Onderwijs gisteren naar de Twee de Kamer stuurde. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jongeren moeten voor hun 23ste verplicht een di ploma hebben gehaald. Leerlin gen die voortijdig de school ver laten moeten via leer-werktra- jecten alsnog hun opleiding suc cesvol afronden. Dat stelt de PvdA voor in een plan om de problemen in het vm- bo aan te pakken. Het CDA steunt het idee van een diploma plicht, maar ziet wel praktische bezwaren. Vmbo-leerlingen die voortijdig van school gaan vormen een groot probleem. Zij hebben nau welijks kansen op de arbeids markt. Door de verplichting een diploma te halen wordt in ieder geval een basisniveau bereikt. „Het idee is afkomstig van schoolverlaters uit het vmbo", aldus PvdA-onderwijsspecialist Mariëtte Hamer. „Het gaat om jongeren die het nut niet zien van een diploma en liever gaan werken. Uit gesprekken met hen bleek dat ze later spijt kregen dat ze geen diploma hebben. Ze vinden dat ze niet genoeg achter de broek zijn gezeten." Om de schoolverlater alsnog te dwin gen het papiertje te halen moet de wet worden veranderd. Nu zijn leerlingen tot hun zestiende leerplichtig. De PvdA wil dat de school met werkgevers een leer-werktraject afspreekt dat de scholier verplicht moet vol gen. De werkgever krijgt hier voor een subsidie. CD A-onderwij s woordvoerder Aart Mosterd staat sympathiek tegenover het voorstel. „Elk plan dat het probleem van het voortijdig afhaken van vm- bo-scholieren aanpakt moet se rieus bekeken worden. Wij zijn op zich niet tegen een verplicht diploma. Ik zie alleen wel prakti sche bezwaren. Hoe krijg je leer- lingen die niet gemotiveerd zijn weer naar school?" GPD DEN HAAG - De 39-jarige arts die opdracht gaf zijn ex-vrouw in Delfgauw levend te verbran den, is gisteren door de recht bank in Den Haag veroordeeld tot veertien jaar cel. De twee drugsverslaafde man nen (26 en 38 jaar) die de aan slag pleegden, kregen ieder tien jaar cel. De rechter achtte mede- plegen en poging tot moord in al le gevallen bewezen. De arts had de twee junks dui zend euro geboden als ze de vrouw lieten schrikken. Onder invloed van cocaïne belden ze daarom 6 juli bij haar aan, met de smoes dat haar auto verkeerd geparkeerd stond. Toen ze open deed, overgoten de twee haar met benzine en staken haar in brand. De vrouw overleefde de aanslag ternauwernood. ANP (Advertentie) 47%* Lage hypotheekrente bij Fortis Bank met zekerheid voor lange tijd De bank van vandaag www.fortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 'Effectieve rente 4,9%, rentewijzigingen voorbehouden Vraag naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3