Snel besluit woningen ouderen PZC PZC Steltkluut bezorgd over jacht op gans Drie miljoen nodig voor brandweer Dekentje voor het witte goud Korps Zuiddorpe mogelijk opgedoekt 13 Twee plannen Sluiskil Vogels vergiftigd in Kloosterzande Informatie over schildklier Paasattenties Broemrit voor ouderen Hulst agenda Eigenaar raadhuis is wachten beu Bruna heeft vriendelijke verkoper Onderzoek dood peuter kost tijd Controle hondenbelasting Axelaars terug naar school Zelfportretten dinsdag 6 april 2004 door Marco Hamelink HnorConny van Gremberqhe SLUISKIL - Dat het kanaal dorp Sluiskil een woonzorgcom plex krijgt, is zo goed als zeker, maar wie deze ouderenwonin gen gaat bouwen en wie de zorg aan de bewoners zal verlenen, is nog niet duidelijk. Burgemees ter en wethouders van Terneu- zen hopen kort na 21 april een knoop door te hakken over de bouw van de voorziening. Op 21 april voert wethouder A. van Waes (bouwen en wonen) overleg met de kandidaatbou wers van het Sluiskilse com plex. Dat zijn er feitelijk twee. de exploitant van het voormalig asielzoekerscentrum T. Lomans en Woningbouwstichting Clavis uit Terneuzen. Clavis wil 20 tot 25 zorgwonin- gen laten bouwen naast het Eli- sabethhof, waar nu al 23 oude renwoningen staan. Die wonin gen samen zouden de basis voor het zorgcomplex worden. Ook de brede school zou binnen het plan van Clavis passen, alsmede de bouw van speciale huizen voor dementerende ouderen. Zuiddorpe Lomans op zijn beurt wil het ter rein van het voormalige AZC een nuttige bestemming geven. Het oude opvangcentrum moet dan tegen de vlakte en op de vrij gekomen plaats zouden veertig euderenwoningen moeten verrij zen. Een soortgelijk plan heeft Lomans ook ontwikkeld voor Zuiddorpe, waar deze maand het AZC definitief dichtgaat. Zorgaanbieders zien inmiddels ook brood in de plannen van Lo mans, wat begin dit jaar nog lERNEUZEN - De werkgroep Zeeland van de Schildklierstich- ing Nederland houdt morgen en informatieavond over schild- dieraandoeningen in Zieken- ïuis De Honte in Terneuzen. Jprekr is W. Frijlink. De bijeen- comst begint om 20.00 uur. /ooraf aanmelden bij S. Hof- nan, 0113-212171. 1ULST - Leerlingen van Basis- chool de Ark brengen morgen elfgemaakte paasattenties naar luderen in Hulst. 'orig jaar verrasten leerlingen oor de ouderen voor het eerst- aet een creatief knutselwerkje. )e reacties waren enthousiast. )aarom wordt de actie her taald. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur niet het geval was. Wethouder Van Waes: „Een voorkeur voor één van de plannen hebben we nog niet uitgesproken. Ons uit gangspunt is vrij simpel: wij wil len een voorziening in Sluiskil, omdat het dorp daaraan gebrek heeft. We moeten nu de haal baarheid toetsen van de plan nen, ook in relatie tot wat zor gaanbieders willen doen. Zijn we daar uit, dan kunnen er spij kers met koppen geslagen wor den. Vooralsnog ga ik ervan uit dat er eind deze maand duide lijkheid is. Dan weten we wat er in Sluiskil kan gaan gebeuren." KLOOSTERZANDE - In en rond de vijver aan de Pastoor Smuldersstraat in Kloosterzan de zijn vorige week zaterdag ruim twintig dode dieren gevon den. De elf eenden, vijf kraaien en vijf meeuwen zijn naar alle waarschijnlijkheid vergiftigd. Omwonende A. Heijens voert de eenden die zijn overgebleven. „Dieren doden is het laagste wat er is", vindt hij. Zowel de politie als de gemeen te Hulst houden het gebied rond de vijver sinds vorige week scherp in de gaten. Ook aan de omwonenden is gevraagd een oogje in het zeil te houden. Hei jens woont pal aan de vijver en ontdekte de dode dieren vorige week. „Ik heb nog een rondje om de vijver gelopen om te kij ken of ik gif of iets dergelijks zag liggen, maar dat was niet het geval. Hoe de dieren aan hun eind zijn gekomen, is voor mij een raadsel. Ik woon hier al ruim dertig jaar, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." De Kloosterzandenaar erkent A. Heijens voert de overgebleven eenden in de vijver aan de Pastoor Smuldersstraat. foto Camile Schelstraete dat de beesten die in en om het watertje leven voor de nodige overlast zorgen. Regelmatig wor den bloemen en planten in zijn tuin opgegeten. „Zeker in het voorjaar als er ook nog kleine eendjes bij zijn, geeft het veel troep. Je kunt constant de stoep aanvegen, want ze poepen over al. Dat is vervelend, maar je kunt het die beestjes niet kwa lijk nemen. De vijver is nu een maal een onderdeel van de buurt en de eendjes horen daar bij. Als ze echt vergiftigd zijn, vind ik dat een laffe streek. Zo iets doe je niet. Dieren doden is het laagste wat er is. Ik zeg niet voor niets altijd: hoe beter je de mens leert kennen, hoe meer je van dieren gaat houden." ABSDALE - Aspergeteler De Letter uit Absdale dekt zijn 'witte goud' af. Zijn tere asperges, die zich onder gronds klaarmaken voor de komende oogst, kunnen geen heftige kou velen en hebben dus een dekentje no dig. De oogst van de witte asperges komt er aan. Rond eind april, dan is het zover. Traditioneel met een bo- tersausje, ham en een gekookt eitje of met wat kwali teitsmayonaise in een salade is de witte asperge een fijne groente met een subtiele smaak. Het is ook een zeer bewerkelijk gewas. En duur. De prijs van het as pergezaad kan oplopen tot 4500 euro per kilo en om één hectare in te zaaien heeft een aspergekweker toch ongeveer driekwart kilo zaad nodig. Half maart wordt er gezaaid door professionele plantenkwekers. Het jaar daarop, zo rond 1 april, worden de jonge planten gerooid en vervolgens bij de telers in de grondbedden geplant. Per hectare zijn dan ongeveer 18.000 planten nodig. Het eerste jaar wordt er niet geoogst, omdat de plant zich verder moet ontwikke len. Het tweede jaar is er een oogst, maar die duurt maar een week. Het derde jaar wordt er tot 1 juni geoogst. En pas na het vierde jaar is er jaarlijks een volle oogst van eind april tot 24 juni. De levensduur van een aspergeveld is gemiddeld acht jaar. daarna worden de oude planten vernietigd en kan de hele cy clus opnieuw beginnen. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het weer open stellen van de jacht op overwin terende grauwe ganzen, kolgan- zen en smienten is zorgwek kend. De vogelwerkgroep van natuur beschermingsvereniging De Steltkluut zegt dat in het jaar verslag over 2003. Vorige jaar zijn weer winder van deze vogel soorten geteld. Volgens het jaar verslag is inmiddels wel geble ken dat de stand van de overwin terende grauwe gans over het hoogtepunt heen is. De werkgroep constateert dat 2003 voor de muizen etende roof vogels en kerkuilen een minder goed broedseizoen was, wegens de schaarste aan muizen. Vorig jaar is de steenuil geïnven tariseerd in de regio. Daardoor HULST - Senioren uit Hulst en omstreken kunnen binnenkort deelnemen aan een Broemrit. De verkeersregels worden nog eens opgefrist en een rij-instruc- teur schaaft, indien nodig, de rij vaardigheid bij. In gemeenschapscentrum Mal- pertuus in Clinge worden woens dag 14, 21 en 28 april theorieles sen gehouden. De echte Broem rit is een week later, op 6 mei. Dan is er een rit met een rij-in- structeur, maar ook een ogen- en gehoortest. Waar nodig wordt advies gegeven over pro blemen. De resultaten van de Broemrit hebben geen gevolgen voor het rijbewijs. is er nu een compleet overzicht van heel Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de vogel werkgroep moet actie worden ondernomen om te voorkomen dat de steen uil in delen. van Oost-Zeeuws-Vlaanderen uit sterft. „Met het ophangen van nestkasten op geschikte locaties is een bescheiden start gemaakt. Er is echter meer nodig", aldus de werkgroep. Een belangrijke activiteit van de vogelwerkgroep is het ringen van vogels in Saeftinge. Daar door worden veel gegevens ver kregen over het gedrag van de vogels. Vorig jaar werden ongeveer 4300 vogels genngd. In vergelij king met andere jaren relatief veel rietzangers, blauwborsten en baardmannen. Het aantal ge ringde rietgorzen neemt echter sterk af. Voor dit broedseizoen richt de vogelwerkgroep haar pijlen op de inventarisatie van broedvo- gels is Saeftinge. „Een lastige, maar zeer nuttige klus", aldus de werkgroep. De vogelwerkgroep van de Stelt kluut telt op dit moment ruim veertig leden. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten en joke ren; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koers- bal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; 19.00 uur: Paaswijding; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaar ten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur; Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken, HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdan sen en computeren; 13.00 uur: Biljarten en computeren; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; 19.30 uur: Stijldansen; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zangkoor; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en tim- merclub voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden, De Roselaer, 13.30 uur: Kleding maken; 15.30 uur. Crea- en technika 10 club voor jeugd van 9 tot 12 jaar; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; SPUI - De Drie Gehughten, 19.00 uur; Bloemschikken; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijldansen en linedance; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; Scheldetheater, 20.00 uur. Voorstelling Boudewijn de Groot; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE Concordia, 13.00 uur: KBO koersbal; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Kaarten en bil jarten; 14.00 uur: Sjoelen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De vrijwillige brandweer Zuiddorpe wordt waarschijnlijk samengevoegd met het korps Axel. Volgens het Brandweerbeleidsplan van de gemeente Terneuzen kan de uit- rukpost Zuiddorpe worden opge heven. Een definitief besluit over Zuiddorpe wordt genomen als het nieuwe dekkingsplan van de brandweer er is. De post Zuiddorpe heeft het af gelopen jaar hard gewerkt om het aantal brandweermensen op peil te brengen. Hierdoor is het aantal gestegen tot vijftien, maar er zijn eigenlijk achttien brandweermensen nodig. Het korps Zuiddorpe hoeft maar heel weinig uit te rukken voor woningbranden en ongeval len met beknelling. Ook voor het verlenen van assistentie aan andere korpsen is de uitrukpost Zuiddorpe niet echt nodig. Het samenvoegen van de posten Zuiddorpe en Axel betekent voor de gemeente 30.000 euro minder kosten. Voor het instand houden van Zuiddorpe is extra geld nodig voor werving van per soneel, de aanschaf van spullen en het aanpassen van de kazer ne. De kosten zouden in dat ge val toenemen met 20.000 euro. Om het tekort aan een reserve tankautospuit binnen de brand weerorganisatie op te vangen, kan volgens het beleidsplan het vrijkomende voertuig uit Zuid dorpe worden ingezet. Voor de brandweerpost Philippi ne hebben B en W vorig jaar al gekozen voor samenvoeging met de post Hoek. Tot het gereedko men van de nieuwe brandweer kazerne op het Mauritsfort zijn" tijdelijke maatregelen genomen om de uitruk te garanderen. Voor het korps Zaamslag is de gemeente nog steeds op zoek naar huisvesting. Op dit mo ment lopen onderhandelingen over huur van een locatie op het bedrijventerrein aan de west kant van Zaamslag. De post Biervliet kan wellicht vernieuwd worden, door de aan koop van de huidige locatie door woonstichting Clavis. Voor Sas van Gent wordt ge dacht aan samenwerking met be drijven om te komen tot een ge zamenlijke huisvesting. De kazerne in Sluiskil moet wor den uitgebreid met de vrijko mende ruimte van de biblio theek en de bovengelegen les lokalen. HOEK - N. Gerritsen uit Oostburg wil dat de gemeente Terneuzen haast maakt met de bestemmingsplanwijzi ging voor het voormalige raadhuis in Hoek. Gerritsen kocht het gebouw drie jaar geleden als belegging, om er huurappartementen in te bouwen. „De gemeente vond het indertijd een geweldig plan", zegt de Oostburger, „maar tot op heden is er nog niets gedaan om te zorgen dat ik de appartementen ook kan bouwen en verhuren. Een woordvoerster van de gemeente Terneuzen meldt dat de aanvraag van Gerritsen nog altijd in behandeling is. Gerritsen kreeg wel toestemming om binnen in het ge bouw te verbouwen, vooruitlopend op de bestemmings planwijziging en de afgifte van de bouwvergunning. De helft van de tien appartementen zijn gereed, maar slechts vier mogen er nu verhuurd worden. Gerritsen is het zo zat, dat hij een aangetekende brief aan burgemeester Lo- nink heeft gestuurd met het verzoek om een gesprek. Vol gens de gemeente vergt de wijziging van een bestemming plan 'nu eenmaal behoorlijk wat tijd'. „Dat is geen een voudige procedure", zegt de woordvoerster. HULST - Hans den Herder, verkoper bij de Bruna in Hulst, is uitgeroepen tot 'klantvriendelijkste verkoper' van die plaats. Hij kreeg zaterdag van Bezoekersmanage- ment Hulst een slagroomtaart, een oorkonde en een speld je in de vorm van een pluim. Drie weken lang hebben hos tesses van het promotieteam onder bezoekers van Hulst een enquête gehouden naar de vriendelijkste verkoper. Ook op de website www.bezoekhulst.nl stond een vragen lijst. Hans den Herder won met vlag en wimpel. GOES - Het onderzoek naar de dood van de tweeënhalf jaar oude Janice Slosse uit Goes neemt zeker nog enkele weken in beslag. Dat meldde politiewoordvoerder A. Don gistermiddag desgevraagd. Het meisje kwam vorige week om het leven na een noodlottig ongeluk op een glijbaan in peuterspeelzaal de Polderrakkertjes in de Goese polder. Vorige week meldde Don dat de verhoren vrijdag of an ders begin deze week zouden worden afgerond. Dat het onderzoek langer duurt, komt volgens Don doordat 'diege nen die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in de peuterspeelzaal' nog moeten worden gehoord. Hij doelt op de directie van Stichting Kinderopvang de Beve- landen. Don sluit evenmin uit dat er bestuurders of mede werkers van de gemeente Goes worden gehoord. „Wij moeten uitzoeken wie er precies verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen van de peuterspeelzaal", zegt Don. KAPELLE - De gemeente Kapelle schakelt uitkeringsge rechtigden in om controle op hondenbelasting uit te voe ren. Daarmee speelt de gemeente in op de nieuwe Wet Werk en Bijstand, die mensen met een uitkering verplicht te solliciteren en werk aan te nemen. Twee mensen komen tijdelijk in dienst van een uitzendbureau. Zij gaan na of mensen met een hond daar belasting voor hebben be taald, maar houden ook bij welke panden leegstaan. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet de komende twee jaar ruim drie miljoen euro investeren in de vervanging van materieel voor de brandweer. Dat blijkt uit het het Brandweer beleidsplan 2004-2007, dat deze maand door de gemeenteraad wordt vastgesteld. De invested ngslasten voor dit jaar kunnen nog wel gedekt wor den uit het potje voor onvoorzie ne uitgaven. Voor de komende twee jaar zullen de brandweer- uitgaven echter een hoge priori teit moeten krijgen op de meerja renraming, zo stellen burgemees ter en wethouders. Het college maakt de keus voor vervangingsinvesteringen om het bestaande materieel in stand te houden. Het gaat om za ken als tankautospuiten, bepak king, adembescherming en meet apparatuur. Over de aanschaf van nieuwe noodzakelijke mate rialen, zoals een schuimbluscon- tainer, moet nog worden nage dacht. De gemeente krijgt van het Rijk een bijdrage van 750.000 euro ten behoeve van de Westerschel- detunnel. Een deel van dat geld willen B en W gebruiken om drie jaar lang de loonkosten te betalen van een viertal functio narissen, onder wie een oefen coördinator. Vaardigheid Voor het optreden in de Wester- scheldetunnel zijn 85 brand weermensen opgeleid en ge traind. Om hun vaardigheid op peil te houden is om de twee jaar een meerdaagse realistische oefensessie nodig, De kosten be dragen 100.000 euro per jaar. Het college stelt voor ook daar voor de bijdrage van het Rijk te gebruiken. Een bedrag van 65.000 euro willen B en W ge bruiken om de samenwerking met de bedrijvenbrandweren in de Kanaalzone gestalte te ge ven. De noodzakelijke kosten die de gemeente de komende jaren moet maken voor de kazerne in Terneuzen zijn nog niet duide lijk. Ze zijn volgens B en W sterk afhankelijk van de keuzes die gfemaakt zullen worden in het vernieuwde dekkingsplan en van de samenwerking met be drijven. Vervanging van de kazerne of drastische verbouw moet vol gens het beleidsplan in ieder ge val binnen twee jaar zijn beslag krijgen. De gemeente houdt voorlopig rekening met een in- vesteringslast van 350.000 euro per jaar. Het beleidsplan gaat nog niet in op de rampenbestrijding in de Westerscheldetunnel en de ver nieuwing van het dekkingsplan. Voor deze twee onderwerpen wordt op dit moment samen met de provincie, het Rijk en de Zeeuwse gemeenten een onder zoek gedaan naar de 'witte vlek ken' in de incidentbestrijding op de Westerschelde, in de Wes terscheldetunnel en in de haven gebieden van Zeeland Seaports. AXEL - Streekmuseum Het Land van Axel presenteert mor gen de tentoonstelling 'Axelaars terug naar school', deel twee. Het gaat om schoolfoto's van be gin 1900 tot de jaren tachtig van alle scholen in Axel en Spui. Veel Axelaars verleenden hun medewerking aan deze tentoon stelling. Ze stonden hun foto's in bruikleen af en spoorden de namen op van degenen die er op staan. De expositie is te zien tot en met 29 mei op woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. TERNEUZEN - In de Openbare Bibliotheek Terneuzen geeft kunsthistorica L. Tax-Oude Vrielink donderdag om 19.30 uur een lezing. In Kijken naar onszelf, zelfportretten van vrou wen wordt aan de hand van dia's een overzicht gegeven van het vrouwelijke zelfportret door de eeuwen heen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39