Delta kiest voor de tegenaanval Ja, ik ben nogal uitgesproken 11 Fast ferry blijkt toch niet zo snel CDA Sluis pleit voor signaleringsborden Westerscheldetunnel Terneuzen en Hulst azen op sportsubsidie Een strand vol hout roch geld Sluis Concurrentiestrijd om klanten voor stroom barst los aanbiedingen Casino Sluis is geen casino zeeuwse almanak Proeverij Viet \JosUcurqI.CË5 ZEEUWS-VLAANDEREN jnnr Cees Maas rERNEUZEN - De concurren tiestrijd barst los op het energie front. Duizenden Zeeuwse huur- lers krijgen binnenkort een brief in de bus van het Zeeuwse energiebedrijf Delta waarin een tegenbod wordt gedaan op de aanbieding van Cogas Energie uit Almelo. Dat meldt Delta-woordvoerder M. van Zuilen. Zoals gemeld heeft Cogas alle huurders van de Zeeuws-Vlaamse, Walcherse, Thoolse en Schouwen-Duive- landse woningbouwverenigin gen benaderd, of gaat dat nog doen, met het aanbod om 40 tot 60 euro per jaar goedkoper dan Delta stroom te leveren. De woningbouwverenigingen hebben bij wijze van service aan de huurders het aanbod van Co gas doorgestuurd naar hun klan ten. Delta heeft tot nu toe een mono polie-positie op de Zeeuwse energiemarkt, maar was volgens woordvoerder Van Zuilen voor bereid op een dergelijke actie, omdat de vrije ernergiemarkt al jarenlang is voorbereid door de overheid. Aanbiedingen Delta-woord voerder Van Zui len: „Gevolgen van de actie van Cogas voor Delta zijn voorals nog niet aanwezig. Wij zullen al le huurders binnenkort aanbie dingen doen, nadat onze liberali seringscampagne is begonnen. Daarin leggen we de klant zo goed mogelijk uit wat er nu ei genlijk aan de hand is, wat die keuzevrijheid per 1 juli bete kent. Daarna krijgen ze een zeer aan trekkelijk aanbod dat ook in de orde van grootte van de aanbie ding van Cogas ligt." „Overigens schrikken we niet van deze concurrentie, het hoort erbij, wij zijn er op voorbereid. We doen wekelijks onderzoeken en daaruit blijkt dat de klanten trouw aan Delta heel hoog is." De woningstichtingen die hun huurders per 1 juli de keus laten om goedkopere stroom te kiezen zijn Woongoed Zeeuws-Vlaande ren, Woningstichting Walche ren, Zeeuwland uit Zierikzee en Carpia/Beter Wonen uit Sint-Maartensdi j k GROEDE - Het strand bij Groede. Een prachtig beeld. Paalhoofden zover het oog reikt. De fotograaf zette er een extreme telelens op, maar de wereldberoemde schilder Piet Mondriaan die in 1910 en 1911 aan de Zeeuwse kust verbleef, gebruikte de Zeeuwse paalhoof den om te experimenteren met zijn abstracties, die nu in befaamde musea overal ter wereld hangen. Het lijkt zo een woud van palen. Een akker van hout. foto Wim Kooyman dinsdag 6 april 2004 5LUIS - De gemeente Sluis pro- iteert wel degelijk van de extra vinst die de Bank Nederlandse lemeenten (BNG) uitkeert. door Ron Magnée VLISSINGEN - De nieuwe fast ferry tussen Vlissingen en Bres- kens blijkt niet zo rap te zijn als de naam doet vermoeden. De nieuwe boten varen minder snel dan de oude PSD-boten. Maar volgens een zegsman van de BBA hóeft het schip ook niet harder te varen. Zowel de provincie als de exploi tant van het fietsvoetveer, BBA Connex, noemen het nieuwe fietsvoetveer tussen Vlissingen en Breskens fast ferry. Toch is de snelheid van het schip niet be paald die van een speedboot. De schepen - de Prinses Maxima en de Prins Willem-Alexander - doen de oversteek van Vlissin gen naar Breskens in twintig mi nuten. Daarbij hanteert de boot een 'bedrijfssnelheid' van vijf tien knopen, dat is zo'n 27 kilo meter per uur. De schepen kun nen maximaal 16,5 knopen va ren, ruim dertig kilometer per uur. De oude PSD-boten kun nen echter nog iets harder va ren. Zo haalt de Prinses Beatrix met gemak de zeventien kno pen. Volgens manager J. van den Broek van de BBA accelereren de nieuwe veerboten wel sneller dan de oude PSD-schepen. Bo vendien hoeven ze ook niet har der te varen, stelt Van den Broek. De overtocht met de nieu we boten duurt twintig minu ten, en er is sprake van een half- uursdienst. Al met al is er dus tien minuten de tijd om de passa giers te laten uit- en instappen. En dat moet volgens Van den Broek ruim voldoende zijn. „We hebben geoefend met 130 man en zeventig fietsen. Die waren binnen drie minuten aan boord, en in twee minuten van boord. We hebben dus het gevoel dat dat geen knelpunten oplevert." Overigens kan de boot nog iets sneller zodat de oversteek in de minder dan twintig minuten wordt afgelegd. Van den Broek: „Maar dat is niet nodig. Boven dien krijg je dan het probleem van excessief brandstofge- bruik." Wat wellicht wel knelpunten kan opleveren, is de drukte bij de terminals in Vlissingen en Breskens. Het kan daar zo druk worden, dat wachttijden op top dagen niet zijn uit te sluiten. Dat komt doordat het aantal passagiers per seizoen enorm verschilt, 's Winters zijn er zo'n duizend passagiers die de over steek wagen, merendeels studen ten en forenzen. In de zomer stijgt dit aantal tot vijfduizend passagiers. En dat zijn voor een groot deel toeristen. Capaciteit Op warme dagen kan de capaci teit wel eens tekortschieten, geeft Van den Broek toe. Op het nieuwe fietsvoetveer is plek voor 181 passagiers. Daarnaast is er ruimte voor maximaal 75 fietsen. Uit onderzoek van afgelopen zo mer blijkt dat op sommige top dagen wel twee- tot driehon derd gegadigden per afvaart zijn, met daarbij ook nog eens meer dan honderd fietsen. Te veel voor de beperkte capaciteit van de nieuwe fietsvoetveren. Nog een verschil met de oude PSD-boten: het nuttigen van een broodje is voortaan taboe. In de terminals komen wel cafe tariavoorzieningen, maar het is de bedoeling de lekkernijen met een op te eten. Het is uitdrukke lijk niet de bedoeling dat passa giers aan boord hun versnaperin gen eten. De nieuwe schepen zijn vanaf 9 april varend tussen Vlissingen en Breskens te zien. Vanaf die tijd worden de schepen, naast de oude PSD-boten, ingezet. Vanaf 2 mei zijn het alleen nog de Prinses Maxima en de Prins Willem Alexander die tussen Walcheren en Zeeuws-Vlaande- ren varen. De terminals zijn waarschijnlijk pas medio juli gereed. jnor Raymond de Frel 5LUIS - Het CDA in de gemeen- :e Sluis pleit voor signalerings- jorden langs auto- en snelwe- ien, waarmee automobilisten tij- lig worden gewaarschuwd bij itremmingen in de Westerschel- letunnel. Daardoor kan nog een jeuze worden gemaakt: door de IVesterscheldetunnel naar ieeuws-Vlaanderen of via een ilternatieve route. 'n een brief aan het Sluisse colle ge van burgemeester en wethou- iers vraagt fractievoorzitter L. flikweert het bestuur om in iverleg te treden met de provin ce, Rijkswaterstaat en de \NWB. Het CDA wil snel een ac- ieplan zien, zodat verdere nega- ;ieve effecten als gevolg van itremmingen Zeeuws-Vlaande- ■en bespaard blijven. ,Het komt regelmatig voor dat iet verkeer in de Westerschelde- unnel door onverwachte en ge- ilande werkzaamheden wordt 'estremd. Dat levert vertragin- ;en op, die door de gebruikers vorden geaccepteerd. Maar er ajn alternatieven voorhanden »n derhalve is begrip voor de itremmingen wel erg veel ge vraagd", schrijft Flikweert. Omit soort ergernissen te voor komen ziet de Sluisse CDA-frac- tie graag signaleringsborden, waarop bij stremmingen in de Westerscheldetunnel alternatie ve routes naar Zeeuws-Vlaande- ren worden aangegeven. „Dat voorkomt ergernis, maar ander zijds pakt het ook nadelig uit voor zowel het toerisme als de exploitatie van de tunnel. Op de lange termijn zal een dergelijke aanpak toch zijn vruchten af werpen is daarom de beste pro motiecampagne zijn voor de goe de bereikbaarheid van vakantie land Zeeuws-Vlaanderen", al dus Flikweert. Verbazingwekkend De meest voor de hand liggende locatie voor een signalerings bord is volgens Flikweert de om geving van Bergen op Zoom. „Weggebruikers moeten de mo gelijkheid krijgen een keuze te maken voor een gewijzigde si tuatie in de Westerscheldetun nel of een passage door een Bel gische tunnel. Overigens is het verbazingwekkend dat ten tijde van de autoveren Breskens-Vlis singen en Kruiningen-Perkpol- der wel de noodzaak werd inge zien om tijdig stremmingen be kend te maken, zodat reizigers bewust konden kiezen: met de boot of een alternatieve route." )at meldt BNG-woordvoerder l Meijs. „De stand van aandeel- louders in ons jaarverslag is die >er31 december 2002", zegt hij. ,Sluis en Oostburg zijn per 1 ja- tuari 2003 gefuseerd tot de nieu we gemeente Sluis. De voormali- ;e gemeente Oostburg had 0.140 aandelen BNG." Dat be ekent dat Sluis toch extra divi- lend tegemoet kan zien. De ING keert jaarlijks 43 procent rinst per aandeel uit aan aan- leelhouders, maar omdat de 'ank negentig jaar bestaat is de litkering eenmalig verhoogd tot iegentig procent. Dat levert •luis 49.787 euro extra op. (Advertentie) Nu je rijbewijs halen honderden euro's besparen?! Nu: vanaf €5,- per week. spakketten vanaf 605,- incl. examen met garantie. (Advertentie) AKTIEWEEK van alle OCCASIONS (etalage 7 8) mag u deze week 25% EXTRA aftrekken! Wdstioat 90 - Vlissingen - tel. 0118-413635 TERNEUZEN - Hij houdt voor niemand zijn mond, verzekert Cees van Langevel de. „Dat heb ik nooit gedaan. Misschien schrikt het sommige mensen af. Er ko men wel eens mensen om raad vragen, jonge en ook oudere. Die vragen dan of ze nog eens terug mogen komen, maar vervolgens komen ze nooit meer opda gen. Ja, ik ben nogal uitgesproken." En omdat hij nooit zwijgt, weet iedereen hoe hij over het cultureel beleid van de grootste gemeente van Zeeland denkt: op de podiumkunsten heeft hij niets aan te merken, maar de beeldende kunst is al de cennia lang het kind van de rekening. „Waarom kon het in de vroegere gemeen te Axel allemaal wel en hier in Temeu- zen niet? Na veel vijven en zessen kwam er eindelijk een beeldenroute en mogen er ook 'eigen' kunstenaars in het stad huis exposeren. Maar verder blijft het al lemaal stiefmoederlijk. Ik heb als enige kunstenaar in deze stad een open atelier. Vroeger zag je er nog wel eens een be stuurder of een belangstellende ambte naar. Nu lopen ze m'n atelier straal voor bij. Misschien moet ik eens iets provoce- rends voor de ramen zetten. De 71-jarige Van Langevelde is dit jaar vijftig jaar kunstenaar. Maar reden voor een feestje is er nauwelijks, oordeelt hij. Van jongsaf liep hij zich het vuur uit de sloffen. Voor het tamboer- en pijper korps, voor de harmonie en voor al die kunstuitingen, die Temeuzen moesten uittillen boven dat eeuwige imago van 'werkstad'. „Maar het jaarlijkse Kunst manifest stierf een stille dood na de hau taine beslissing van 'Middelburg' dat het niet 'vernieuwend' genoeg was. En prompt stopte ook de gemeente de subsi die. Andere goedbedoelde pogingen strandden op een gebrek aan samenwer king onder de kunstenaars. Het falend cultuurbeleid heeft alles te maken met die 'werkstad'. De weinige monumenten die we nog hadden, zijn inmiddels alle maal wel gesloopt. Tabee cultureel erf goed! "Zijn werk straalt sinds jaar en dag levenslust uit. Opgetogen kleuren, druk ke luchten, indrukwekkende landschap- De 71-jarige Cees van Langevelde vindt dat het slecht gesteld is met de beeldende kunst in Terneuzen. foto Camile Schelstraete pen, gestyleerde havens, dreigende knot wilgen tegen een helder gele achter grond. „Ik ben nog altijd op zoek naar vernieuwing. Er zit gewoon een zekere dwangmatigheid achter en dat moet ook. Daardoor kun je creatief zijn. Naast mijn opdrachten - portretten, landschappen - doe ik wat ik wil; het publiek bekijkt het maar. Maar ik moet zeggen dat de meeste mensen van m'n werk genieten." Bulgarije „Binnenkort gaat een aantal werken bij voorbeeld naar een galerie in Nesebar in Bulgarije. Voor het derde jaar alweer wordt daar werk van mij geëxposeerd en verkocht. Stel je voor: Zeeuws-Vlaamse landschappen als basis van puur expres sionisme. Ze vinden het prachtig." Als meubelmaker klom hij op van gezel tot meester. „Je leerde ook perspectief teke nen; je maakte zelf ontwerpen voor meu bels en gordijnen. Zo heb ik de basis ge legd voor m'n latere kunstenaarsschap. Je leerde creatief denken en tekenen." Zijn leermeester was kunstenaar Pieter de Bodt uit Zaamslag. „Ik heb jarenlang keihard gewerkt om het amateurisme te ontstijgen. Bij Pieter leerde ik technie ken en composities, vorm en kleur. Hij zei altijd: 'Het is twintig procent weten schap en tachtig procent creativiteit'. Ik leerde m'n fantasie te ontwikkelen. Van daag de dag werk ik vooral nog vanuit m'n fantasie. Expressie, naar het abstrac te toe, al is het allemaal nog wel herken baar." In zijn jonge jaren gaf hij les op de techni sche school en was hij scheepsbeschieter bij de Temeuzense Scheepsbouw Maat schappij (TSM). Negenennegentig pro cent van het werk bestond uit het maken van meubels voor aan boord, één procent was betimmering. Hij werkte er drieënt wintig jaar en vertrok toen hij met z'n ge zondheid begon te sukkelen. Toen werd Van Langevelde beroepskunstenaar. „En dat blijf ik tot de laatste snik." oor Raymond de Frel LUIS - Het is een casino, maar *ch ook weer niet. In de kelder an hotel-restaurant De Dikke Jn Dale huist vanaf 19 mei ack's Casino, een casinoformu- van JVH Gaming uit Tilburg. e Casino Sluis NV - waarin de ranse Partouche Groupe, de elgische Verdonck Groep en oozen Projectontwikkeling ]n vertegenwoordigd - wil in e Dikke van Dale op termijn een casino openen, maar daar voor moet eerst het monopolie van Holland Casino worden doorbroken. In afwachting van die procedure stemde de gemeen teraad van Sluis twee maanden geleden in met een voorstel om maximaal twee jaar 160 speelau tomaten - waarvan 84 kansspel automaten - in het hotel toe te staan. JVH Gaming opent in Sluis haar derde Jack's Casino-vesti ging. Het zevenhonderd mede werkers tellende internationaal opererende bedrijf werft inmid dels medewerkers voor de hal in Sluis. Specialist Dat doet het onder kopjes als 'medewerker casino', maar ma nager B. van de Berge van de Dikke van Dale benadrukt dat Jack's Casino volgens de Wet op de kansspelen niet wordt aange merkt als casino. „In overleg met de gemeente Sluis hebben we besloten om een specialist op het gebied van speelautomaten bij onze activiteiten te betrek ken. Verdonck is immers meer gericht op speeltafels. Uiteinde lijk is het Jack's Casino van JVH Gaming geworden. Ja, daar zit het woord casino in. Daar mee lopen we met de naamsvoe- ring al wat vooruit, zodat ieder een ons al onder die naam kent. Zie het als een elektronische va riant van een casino", aldus Van de Berge. JVH Gaming ontplooit activitei ten op meerdere gebieden van de amusementsindustrie. Naast de ontwikkeling, productie en verkoop van speelautomaten, houdt het bedrijf zich ook bezig met de exploitatie van automa ten in de horeca en eigen amuse mentscentra. In Sluis zijn onder meer een elektronische roulette, een uitge breid paardenspel, fruitautoma ten en een Championsspel - waarmee live op paarden kan worden gewed - voorzien. In mei opent JVH Gaming ook een Jack's Casino in Veendam, een maand later volgt Gilze Rijen. Sinds vorig jaar kan er al wor den gegokt in een Jack's Casi no-vestiging in Oss. De proeverij van die Zeeuwse wijnhandelaar had een huiten- gewoon plezierig verloop. De deelnemers waren vol lof over de gepresenteerde wijnen. De een had het over de aanwe zigheid van droppig fruit, een ander sprak over een indruk wekkend lange finale en een derde prees de zachtheid qua mondgevoel. Verder werd op gemerkt dat de wijnen mooi in het glas hingen. Het enthousiasme was ook groot toen een fles sauvignon blanc werd uitgeschonken. Die geurde volgens de proe vers zoals sauvignon blanc hoort te geuren. Juist: naar kattenpis. Naarmate de proeverij vorder de en steeds betere wijnen werden gekeurd, namen de loftuitingen toe. De wijnhan delaar luisterde er met ge mengde gevoelens naar. Hij veerde pas op toen hij een be oordeling hoorde die hem echt aansprak: „Doe voor mij maar twee dozen van deze wijn, drie van deze en drie van die." Cees van Langevelde is vijftig jaar kunstenaar door Wout Bareman door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Terneuzen en Hulst proberen samen op de val reep meer dan een half miljoen euro subsidie binnen te slepen om de sport in beide gemeenten een impuls te geven. Ook de gemeente Sluis probeert geld los te weken. Het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport heft de stimule ringsregeling breedtesport op. Tot eind deze maand kunnen ge meenten nog aanvraagen indie nen. Het ministerie heeft nog ze ven miljoen euro in kas. Ge meenten hebben echter al voor meer dan negen miljoen euro aanvragen ingediend. Het minis terie moet dus keuzes maken Sa menwerkingsprojecten van ge meenten krijgen voorrang. In houdelijk is het belangrijkste criterium het ondersteunen van sportverenigingen. Terneuzen heeft Hulst en Sluis gepolst om samen te werken. Hulst wil dat wel, Sluis dient op eigen houtje een subsidieaanvraag in. Hulst en Temeuzen willen sportclubs steunen bij het werven en scho len van vrijwilligers, het bevor deren van sportdeelname door jongeren en ouderen en een ver sterking van de sportinfrastruc tuur. X Een ander doel is verbeteren van hét gymnastiekonderwijs en samenwerking te bevorderen tussen scholen en sportclubs. De gemeente Terneuzen kan maxi maal 340.355 euro subsidie van gen en voor Hulst is dat 226.890 euro. De voorwaarde is wel dat de gemeenten ook zelf die bedra gen inzetten. De gemeente Sluis kan maximaal 113.455 euro krij gen. In afwachting van een uit gebreider collegevoorstel ging de raad echter nog niet akkoord met een eigen bijdrage van een dergelijk bedrag. (advertentie) MIDDELBURG - BREEWEG 17 <T- TELEFOON 0118-613187 www.pietvoskamp.nl Gazelle Bumvus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37