Een slechte trainer met charisma Groen colbertje met eeuwige roem PZC Valverde deelt tikje uit in Baskenland Baljakin en Thijssen sluiten aan bij leiders Clerc en Scholma Fossett zeilt razendsnel Aimabele Bobby Robson dwingt overal respect af mmmmm Freire start in Gent-Wevelgem PSV haalt ook Lamey terug naar Eindhoven Sparta met veel moeite langs Fortuna Sittard Ritsma verlengt contract bij TVM Vijftigste profzege Sorenstam Thorpe: Geen druk op Stevens Zwakke start Westerhof/Matthp dinsdag 6 april 2004 Geen kwaad, woord over Sir Bobby Robson. De 71-jarige coach van Newcastle United, donderdag tegenstander van PSV in het Uefa Cup-toernooi, werkte twee periodes in Eindho ven en roept bij zijn (voormali ge) pupillen en medewerkers nog altijd warme gevoelens op. Vijf jaar na zijn vertrek zijn de anekdotes over zijn humor, lief de voor zijn spelers en markante werkwijze nog springlevend. 'Ie dereen zou zo'n vader willen' door Frank van den Muijsenberg EINDHOVEN - Altijd keurig in het pak, het liefst inclusief po chet. Zo gauw de camera op hem was gericht, toonde Bobby Robson zijn meest vaderlijke glimlach. Geen wonder dat hij met name in tv-programma's tot vervelens toe werd getypeerd als 'every inch a gentleman'. Maar in de beslotenheid van De Herdgang, op een doordeweekse dag, viel de mediagenieke Brit weieens uit zijn rol. Bijvoor beeld als hij, wild gesticulerend, een blunder van een verdediger analyseerde. „Where's the ball? Where's the ball?", imiteerde hij de betreffende speler. „The ball's behind him. In the net!" En toen voorzitter Harry van Raaij, na een wanvertoning in 1999, in de krant kanttekenin gen plaatste bij de houding van de coach, reageerde Robson fu rieus tijdens een kort, maar he vig perspraatje. De voorzitter moest zijn mond houden. „Otherwise I'll shoot him in the head!" Straatvechter Hier sprak geen gentleman, maar een straatvechter. „Hij kan er niet tegen als zaken ach ter zijn rug gebeuren en het ver trouwen in hem ter discussie wordt gesteld", zegt Stan Val- ckx, die Robson meemaakte bij zowel PSV als Sporting Lissa bon. Afspraken en huisregels zijn heilig voor de trainer, hij zal er nooit aan tomen. Oud-voorzitter Jacques Ruts kwam in 1990 in het diepste ge heim tot een akkoord met Bob by Robson, destijds als bonds coach van Engeland bezig met de voorbereiding op het WK. „We besloten dat niet openbaar te maken. Het nieuws is niet uit gelekt en dat is typerend voor Robson. Je kunt voor honderd procent op hem vertrouwen", zegt Ruts. Die eigenschap contrasteert met zijn vaak chaotische aanpak op het veld. In zijn beide periodes bij PSV was het tactisch een rommeltje. Zeker in het seizoen 1998-1999, het beruchte tussen jaar, husselde Robson zijn elftal bijna wekeÜjks door elkaar. Geen enkele PSV'er. op de keeper na, speelde het hele sei zoen op dezelfde plek. Histo risch dieptepunt was de rechts- half-positie voor Ruud van Nis- telrooy in een uitwedstrijd te gen NEC. De spelers wisten niet meer waar ze aan toe waren. Want wie de dag voor de wed strijd naar de opstelling infor meerde kreeg een reactie als: „Hitier vertelde ons toch ook niet wanneer hij die V2's ging droppen?" En dan de namen van zijn spe lers. Robson wist er geen raad mee. Arnold en Ronald, Ruud ("Rude") en Luc ("Luke"), Dima Khoklov en Igor Demo, de ver warring was groot. Zoals ook de trainingen van de Engelsman re gelmatig vraagtekens opriepen. De jaren vijftig herleefden op De Herdgang als de coach zijn pupillen in een rijtje dirigeerde en ze vervolgens om beurten een bal op doel Het schieten. Soms moesten de PSV'ers een wedstrijdsituatie letterlijk na spelen. Als de uitvoering niet goed was, legde Robson het spel stil en begon de act voor 24 he ren weer vanaf het begin. Ook zijn lange peptalks (spelers in een cirkel, Robson in het mid den) leidden zichtbaar tot verve- Bobby Robson in actie tijdens een training van Newcastle United. ling. Maar hoe eentonig de ses sies ook waren, als de zichtbaar doodvermoeide coach na ander half uur het veld afstapte - het natte gras vastgeplakt op zijn voorhoofd - wekte hij alom ver tedering. Zijn charisma is het be langrijkste ingrediënt van Robs ons succesformule. Heel erg „Als hij bij een club vertrekt, vinden spelers dat altijd heel erg", stelt Valckx. „Bij Sporting Lissabon werd hij ontslagen, ter wijl we bovenaan stonden en ge weldig voetbalden. Nadat de vijfde colonne binnen de club zich ermee ging bemoeien, was het afgelopen voor Bobby. Toen hij bij zijn afscheid het woord nam begon iedereen te huilen: de spelers én begeleiders. Dat zegt alles. Hij dwingt overal res pect af." Vooral dankzij Robsons aanwe zigheid hield de zwaar verdeel de PSV-selectie in het seizoen 1991-1992 de gelederen enigs zins gesloten, aldus Valckx. „Het boterde niet in de spelers groep, er waren allerlei kampen ontstaan. Op de trainingen von den regelmatig vechtpartijen plaats. Toch gingen we altijd voor het beste resultaat. Niet voor elkaar, maar wél voor Bob by. Dat hadden we echt niet voor aUe trainers gedaan." Met zijn gortdroge, typisch Brit se humor doorbrak Robson de spanning of gaf hij een goede prestatie extra cachet. Legenda risch is zijn eenakter, nadat PSV in 1999 zich in de 'Mirakel van Utrecht'-wedstrijd alsnog- plaatste voor de voorronde van de Champions League. In de kleedkamer ging zijn mobiele te lefoon. "It's the pope!", meldde Robson. Nadat de felicitaties van de paus waren overge bracht, kon het feest echt begin nen. „Maar zijn humor is niet al leen verbaal", zegt Berry van Ae rie, begin jaren negentig actief onder Robson. „Zo houdt hij van golf. Op een dag, het was goed weer, zagen we hem mid den op het trainingsveld van De Herdgang een paar balletjes slaan. Ik denk dat hij daarmee de druk bij ons wilde wegne- foto AFP men." Oud-voorzitter Ruts: „Ik was er zelf niet bij, maar heb ge hoord dat Robson in de bus wel eens deed of hij sliep. Dan doe zelde hij zogenaamd weg. De spelers vroegen zich dan af, hoe hij zo maar in slaap kon vallen. Op die manier probeerde hij rust in de groep te krijgen." Bij Newcastle United werkt Rob son nog altijd op dezelfde chaoti sche en tegelijkertijd innemen de wijze. Uiteraard haalt hij ook nu nog de namen van zijn spelers door elkaar. En nog steeds vallen die volwassen man nen voor de vaderiijke charmes van Sir Bobby. Stan Valckx: „Ie dereen zou zo'n vader willen hebben." GPD ESSEN - Hoewel hij gisteren nog klaagde over een pijnlijke neus start Oscar Freire morgen gewoon in Gent-Wevelgem. De Spaanse renner van Rabo bank kwam zondag in de Ronde van Vlaanderen ten val en bles seerde zich daarbij aan neus en ribben. „Oscar klaagde gisteren nog over zijn neus. Hij heeft nog wat problemen met de ademhaling, maar ziet geen probleem voor morgen", aldus een voorlichter van de Nederlandse wieier- ploeg. Ook Gerben Löwik denkt ge woon deel te nemen aan de Bel gische semi-klassieker. De Ne derlander in dienst van het Bel gische Chocolade Jacques viel zondag hard op zijn achterwerk. „Er is zenuwweefsel geraakt en dat doet zeker in het begin heel veel pijn. Maar zoals ik me nu voel, rijd ik Gent-Wevelgem", zei Löwik gisteren. ANP EINDHOVEN - Na middenvel der Arvid Smit (FC Groningen) haalt PSV komende zomer ook verdediger Michael Lamey (FC Utrecht) terug. Beiden zijn dit seizoen uitge leend. PSV is eveneens van plan middenvelder Jasar Takak, ver huurd aan FC Zwolle, aan de se lectie voor het nieuwe seizoen toe te voegen. Dat meldde de Eindhovense club gisteren op de eigen website. ANP ROTTERDAM - Sparta heeft gisteravond de inhaalwedstrijd tegen staartploeg Fortuna Sit tard met veel moeite gewonnen: 1-0. Middenvelder Mendes da Silva, in de belangstelling van NAC, Middlesbrough en Manchester City, besliste het slechte duel op het Kasteel vlak voor rust. Sparta heeft in de strijd om de titel in de eerste divisie vier pun ten achterstand op koploper Ex celsior en twee punten op FC Den Bosch. Op het programma staat nog de derby Sparta - Excelsior. ANP door Leo van de Ruit AUGUSTA - De winnaar van The Masters op Augusta National krijgt een groen colbertje aangereikt door de uittredende kampioen. In de ene binnenzak van het kledingstuk zit een cheque van een miljoen dollar, in de andere het entreebiljet voor de hal van de eeuwige roem. Triomfe ren in The Masters is maar voor wei nig golfers weggelegd. Binnenlopen langs Magnolia Lane in Augusta (Georgia) om mee te mo gen doen is al verdraaid moeilijk. In elke golfwedstrijd op het hoogste ni veau starten 156 spelers, ook in de drie andere majors van het grand- slam. In The Masters bestaat het veld uit nog geen honderd spelers. Oud-winnaars houden levenslang startrecht, winnaars van de andere majors zijn vijf jaar welkom. Verder mogen alleen de top vijf tig van de wereldranglijst en de beste tien van het Amerikaanse circuit in het lo pende seizoen meedoen. De kampioenen die de spiegelglad de greens van Augusta National de baas kunnen, houden ook bij volgen de gelegenheden kans op de zege. De Amerikaan Jack Nicklaus won zes keer, zijn landgenoot Arnold Pal mer vier keer. De Amerikanen Jim my Demaret, Sam Snead en Tiger Woods, de Zuid-Afrikaan Gary Player en de Engelsman Nick Faldo zegevierden drie keer. Palmer zal dit jaar niet meer win nen. 'Amie' is met zijn 74 jaar te oud. Hij viert zijn vijftigjarig jubi leum in The Masters. Hij zal vanaf donderdag de eerste twee ronden weer in een orkaan van gejuich over de fairways wandelen en zo de mees te aandacht opeisen. In de ronden drie en vier komen de hedendaagse cracks pas goed in beeld. Als aanvoerder van de wereld ranglijst en drievoudig winnaar van The Masters is Tiger Woods favo riet. De 28-jarige Amerikaan heeft dit jaar de wereldtitel matchplay ge wonnen. Dit was de uitzondering in een voor zijn doen zeer zwakke serie resultaten. Woods is met veel andere dingen be zig dan obsessief golf spelen en trai nen. Hij bereidt zijn huweHjk voor met de Zweedse Elin Nordegren, dat op een geheim te houden datum plaatsheeft. Hij gaat volgende week vrijwilHg een paar dagen de Ameri kaanse militaire dienst in als eerbe toon aan het leger. Woods heeft zijn coach Butch Har mon de zak gegeven. Hoewel hij sindsdien aanzienlijk minder zuiver slaat, gaat hij nooit meer naar hem terug om de oude techniek op te pak ken. Woods kampte de laatste maand met een hinderlijke beenbles sure. „Maar die vormt voor The Mas ters geen enkel beletsel", oordeelde hij zelf. Tiger Woods heeft sinds de US Open 2002 geen major meer ge wonnen. Vaandel Op Augusta National zal blijken wat de nummer 1 van de wereld waard is. Zijn concurrenten zijn al te graag bereid zijn vaandel over te nemen, zoals de Canadees Mike Weir dit vorig jaar deed. Kandida ten zijn de Fijiër Vijay Singh en de Zuid-Afrikaan Ernie Els, tweede en derde op de wereldranglijst. Naar het optreden van John Daly wordt reikhalzend uitgezien. De rauwdouwer met de enorme afsla gen kwalificeerde zich ternauwer nood voor The Masters, nadat hij voor het eerst in 9 jaar weer een wedstrijd in het Amerikaanse prof- circuit had gewonnen. De 37-jarige Daly heeft een turbu lent leven achter de rug. Hij is aan zijn vierde echtgenote toe, zat in ver scheidene afkickcentra maar heeft nu Uchaam en geest weer op orde voor sterk golfspel. Daly won al twee majors, het Britse Open en het US PGA Championship. The Mas ters ontbreekt nog. „The Masters is de wedstrijd waarvoor ik aan golf ben begonnen." ANP John Daly oefent de afslag op de achttiende hole van de Augusta Na tional Golf Club. Op de eerste oefen dag werden de greens al omzoomd door duizenden toeschouwers. foto David J. Phillip/AP HEERENVEEN - Rintje Ritsma heeft zijn contract schaatsploeg TVM met een jaar verlengd. Door blessu^ leed beleefde de 33-jarige Fries een weinig succesvol* zoen. In augustus vorig jaar brak de veelvuldig Europa en wereldkampioen bij het kitesurfen zijn kuitbeen. kwam wel in actie bij een paar wedstrijden, maar nu de grote toernooien. Ritsma is er alles aan gelegen 1 mend seizoen op topniveau te presteren. „Ik ben fit en^ vanaf mei weer hard gaan trainen. Ik ben nog steeds ïd ambitieus en ik ben blij dat ik binnen de TVM-plo^.J best mogeHjk situatie vind om goed te kunnen presteel Ritsma staat sinds 2000 onder contract bij TVM. PrJ dent-directeur Bos van het verzekeringsbedrijf is blij d de samenwerking wordt voortgezet. „Rintje is een vanl boegbeelden van onze ploeg. Wij hebben er vertrouwen dat hij weer met de besten mee zal strijden." ANP LOS ANGELES - Golf speelster Annika Sorenstam he^ haar vijftigste zege in een prof toernooi uit de Amerika^ se LPGA-tour behaald. De 33-jarige Zweedse wonl» toernooi in Tarzana, Arizona met drie slagen minder^ de Amerikaansen Ashli Bunch en Meg Mallon. Ze kwc na drie ronden uit op 207 slagen, negen onder hetbaai^ middelde. „Vijftig is een magisch getal. Ik denker^ niet te veel aan, anders word ik nog sentimenteel", zei Zweedse. ANP/AFP/R TR SYDNEY - Ian Thorpe wil op geen enkele wijze druk oefenen op Craig Stevens om af te zien van het olyo sche startbewijs op de 400 meter vrije slag. De Austri.- sche zwemheld zei dit gisteren in een reactie op de fo~. fels bij Stevens, nadat hij zich ook had gekwalificeerd de 1500 vrij. „Als Craig niet op de 400 vrij wil zwemn& zal ik er zeker over nadenken", aldus de olympischkaj pioen en wereldrecordhouder op de afstand. De groter, vaal van Pieter van den Hoogenband op de 100 en 200fo wist zich tot ontzetting van heel Australië niet nummer voor de Spelen te kwalificeren. Hij viel bij des- ries van het startblok. „Het hangt allemaal van Craigzi Ik heb met hem gesproken en hij wilde weten watike van denk. Maar ik wil zeker geen druk op hem uitoé nen." Stevens kwalificeerde zich op de 400 en 1500 c; als tweede achter Grant Hackett voor de Spelen. Hij for feit of hij de afstanden kan combineren. ANP/SID PALMA - Het favoriete zeilduo Lisa Westerhof/Margrz Matthijsse heeft op de eerste dag van het toernooi oao Prinses Sofia Trofee, beslissend voor de olympische sek- tiestrijd in de 470-klasse, een flinke achterstand opgè pen op de concurrentie. Marcelien de Koning en Lok Berkhout staan na drie races voor de kust van Mallen op de achtste plaats. Westerhof en Matthijsse bezetten vijftiende positie, acht punten achter hun Nederlandse:, valen. Marjon Kooistra en Petra de Goederen, het dero Oranje-koppel in de 470-klasse met olympische a ties, belandden op de 24e plaats. ANP van onze sportredactie BERGARA - De Spanjaard Alejandro Valverde heeft gis teren de eerste etappe van de Ronde van Baskenland ge wonnen. Valverde, rijdend voor Kei- me, won na 139 kilometer in Bergara de sprint van een eer ste groep, voor zijn landge noot Vicioso en de Italiaan Re- bellin. De openingsrit van de vijf daagse etappekoers was met een een zware. Een groep van circa 45 renners bleef in de fi nale voorop. Daarbij was on der anderen de Rabo-Amer- kaan Levi Leipheimer, tiende werd in dezelfde -ijó als winnaar Valverde. Ee aantal van de favorieten ver loor uiteindelijk acht secon den toen de eerste groep in twee stukken uiteenviel. Eer ste Nederlander in het E kenland was Bram Tankink De renner van Quick-Step kwam op ruim een minuut van de winnaar binnen als 67e. Valverde is een van de mannen van dit voorjaar. De 23-jarige renner won dit jaar al de Ronde van Valencia er de Ronde van Murcia. ANP van onze sportredactie LONDEN - De Amerikaanse miljardair Steve Fossett heeft er weer een zeilrecord bij. De 59-jarige avonturier voltooide gisteren met zijn maxi-catama- ran Cheyenne (38 meter lang) de oceaanrace om de wereld in minder dan zestig dagen. Met zijn twaalfkoppige beman ning passeerde hij de denkbeel dige finishlijn bij het Franse Brittany na 58 dagen, 9 uur, 32 minuten en 45 seconden. Daarmee was het team van Fos sett vijf dagen, 23 uur, 4 minu ten en 39 seconden sneller dan de vorige recordhouder, de Fransman Bruno Peyron die in 2002 zijn boot Orange de we reld rondjoeg. De nieuwe toptijd van Fossett moet nog door de officiële zeil- autoriteiten worden geratifi ceerd. De ondernemende Amerikaan, die in 2002 na diverse mislukte pogingen met een luchtballon de eerste solorace rond de we reld maakte, is al in het bezit van tien van de dertien snel heidsrecords in het zeilen. Hij wil met een luchtballon nog een keer non-stop rond de we reld vliegen en het hoogtere cord met een hangglider bre ken. ANP/AFP van onze sportredactie HUISSEN - Ook de tweede speeldag van het NK dammen telde twee winnaars: Alexander Baljakin en titelverdediger Kees Thijssen. Met hun partijwinst schaarden ze zich naast de kop lopers Rob Clerc en Auke Schol- De koplopers van het eerste uur moesten in de tweede ronde met remise genoegen nemen. Balja kin kwam winnend uit de strijd met Hein Meijer. De Amsterdam mer zocht de aanval maar kreeg met een gevaarlijke omsingeling van Baljakin te maken. De Wit-Rus beperkte Meijer steeds verder in zijn mogelijkheden. Uiteindelijk sloeg Baljakin met een combinatie zijn slag. Thijssen ging tegen Gerrit Boom agressief te werk. De Neder lands kampioen van 2003 be laagde de Zutphenaar met posi tionele middelen. In de razend spannende tijdnoodfase viel de beshssing. Boom leverde een schijf in maar kreeg er weinig voor terug. In een verloren stel- Hng kwam de klok tussen beide. Boom ging op zijn achtenveertig ste zet door de vlag en incasseer de zijn tweede nederlaag. Van de winnaars van zondag kwam Clerc tot remise tegen Jeroen van den Akker. In een? lijkwaardig middenspel beau:- woordde de grootmeester e» achterloop van de Culembo$ met een plakker die een rere- se-eindspel opleverde. Beide s* Iers knikten elkaar toe dat met de deling van de punten noegen namen. Hilariteit De regels voor dit NK zeg£ echter dat op straffe vaneen* de vijftig zetten moeten word! volgemaakt. Het verdere loop was een formaliteit ma leidde wel tot hilariteit. C!s liet zich, hoorbaar voor de standers, ontvaHen: „Ditis* belachelijke regel. Is ditnu# de toeschouwers willen zie Clerc en Van den Akker bleve een tijdje hun dam heen en flS schuiven totdat de vijftigsten' was gehaald. Toen konden zen' remise op hun notatiebiljet nor ren. Auke Scholma, de tweede fl» naar van zondag, zat samen p Erno Prosman het langste ad ter het bord. Beide damö5 maakten er een fraai duel waarin het eindspel tot op - bot werd afgekloven. Er52 geen beslissing tussen de kt? pioen van 1995 (Scholma'1 zijn opvolger van 1996 (Pr* man). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36