Delta mikpunt van 151 klachten Hormonenkuur voor te kleine kinderen Niet hoger klimmen dan tien meter Constantijn geeft vrijheidsmedaille aan peetoom Kohnstamm Actie CDA levert grieven over nutsbedrijf op Aut0 uitgebrand op N57 Celstraf wegens mishandeling van kinderen GroenLinks maant tot rust in debat Wester schelde Advocate wint pleitwedstrijd Bord voert toerist naar fort Vrouw bekneld in auto x dinsdag 6 april 2004 MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 57-jari- ge inwoner vanVlissingen we gens kindermishandeling vijfen veertig dagen gevangenisstraf opgelegd. De man woonde destijds met zijn vrouw en dertien kinderen op een boerderij in Tholen. Daar sloeg hij de kinderen regel matig met een stok of stuk hout. De man beriep zich op het oude tuchtrecht. „In de Bijbel staat dat de roede wordt gebruikt voor de tucht. Als ik het nodig vond, gaf ik een corrigerende tik met een latje. Dat is inciden teel gebeurd", zei hij. Een van de zoons had verklaard dat zijn vader eigenlijk met al les sloeg wat voor zijn hand lag. Zo gebeurde het dat zes kinde ren op een rij moesten gaan staan en geslagen werden met een kleerhanger. Ook een kachel- pook, een schop en een paal zou den als wapen zijn gebruikt. Twee zoons deden uiteindelijk aangifte van extreem geweld binnen het streng gelovige ge zin. Officier van justitie H. den Har- tog eiste voor poging tot zware mishandeling anderhalve maand celstraf, 180 uur werk straf en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. „De kin deren zijn langdurig structureel mishandeld, soms elke dag. Ze zaten onder de blauwe plekken, kneuzingen en hielden er litte kens en rugklachten aan over." De slachtoffers zijn nog onder behandeling voor psychische klachten; een van de zoons deed zelfs een zelfmoordpoging. De vader riep dat het één grove leu gen was. „Deze jongens spannen samen. Het is één complot. Ik heb ze wel eens een draai om hun oren gegeven als ze verve lend waren." De man werd aanvankelijk ook beschuldigd van incest met een van zijn doch ters, maar die zaak werd gesepo neerd. De anderhalve maand ge vangenisstraf heeft hij in voorlo pige hechtenis uitgezeten. De po- ktierechter vond geen bewijs voor een poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, maar stelde wel vast dat ver dachte een van de zoons tussen 1996 en maart 2000 vele malen ad mishandeld. De aanklacht van de oudste bleek te zijn ver jaard, omdat de mishandeling te gen hem te lang geleden heeft Plaatsgehad. door Maurits Sep MIDDELBURG - Prins Constan tijn komt op zaterdag 8 mei naar Middelburg voor de uitrei king van de Roosevelt Four Freedoms Awards. De prins zal de onderscheiding voor vrijwa ring van vrees overhandigen aan Max Kohnstamm, mede-op- richter van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de voorloper van de Europese Unie. Kohnstamm (89) is één van de peetooms van prins Con stantijn. Kohnstamm heeft zich een hal ve eeuw ingespannen voor sa menwerking tussen landen in Europa. Mede dankzij die sa menwerking is in Europa sinds 1945 geen grote oorlog mee ge voerd. Daarom heeft de Roose velt Stichting hem een onder scheiding voor vrijwaring van wees toegekend. Tussen 1945 en 1948 was Kohn stamm persoonlijk secretaris van koningin Wilhelmina. Sinds dien onderhoudt hij goede ban den met het koningshuis. Hij is peetoom van prins Constantijn. Ook diens vrouw, prinses Lau- rentien, kent hij goed. Zij heeft gewerkt voor het European Poli cy Center in Brussel, een denk tank waarvan Kohnstamm ere-voorzitter is. Constantijn en Laurentien hebben hun pasgebo ren zoon mede naar Max Kohn stamm vernoemd: Claus-Casi- mir Bernhard Marius Max. De Roosevelt Stichting reikt op 8 mei nog vier onderscheidingen uit. De Four Freedoms Medaille gaat naar Kofi Annan, secreta rie-generaal van de Verenigde Naties (VN), Hij ontvangt die uit handen van Ruud Lubbers, Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN en voormalig minister-president, die zelf in 1995 dezelfde onder scheiding heeft gekregen. Huizen van Vrede De onderscheiding voor vrijwa ring van gebrek wordt door Ger- da Havertong overhandigd aan Magguie Barankitse. Zij heeft in Burundi meer dan tienduizend kinderen opgevangen in Huizen van Vrede. Havertong trekt zich evenzeer het lot van kinderen aan. Zij is actief voor het Ro nald McDonaldhuis en heeft zich bekommerd om kindsolda ten. Hans van den Broek, oud-minis ter van Buitenlandse Zaken, mag de voormalige president van Estland Lennart Meri de me daille voor vrijheid van menings uiting omhangen. Burgemeester Job Cohen van Amsterdam mag de medaille voor vrijheid van godsdienst overhandigen aan de Palestijn Sari Nusseibeh, rector van de Al-Quds Universiteit in Oost-Jeruzalem en professor in de filosofie. door Ben Jansen MIDDELBURG - GroenLinks in de Staten van Zeeland maakt zich er zorgen over dat sommige gemeentebesturen al uitspraken willen doen over de toekomst van de Westerschelde nog vóór alle feiten op een rij staan. Vol gens de Statenfractie is in de ge meenten een golf aan anti-ont- polderingsmoties in aantocht. De fractie vindt dat eerst alle on derzoeken moeten zijn voltooid op basis waarvan de schets wordt opgesteld die aangeeft welke ontwikkelingen tot 2010 mogelijk zijn in het Schel- de-estuarium. Dan pas is het mo gelijk een zo breed en sterk mo gelijk regionaal standpunt te presenteren aan de bewindslie den van Nederland en Vlaande ren die de ontwikkelingsschets zullen vaststellen. De Partij van Zeeland is niet ge rust op de signalen die erop dui den dat Vlaanderen andermaal op een noodwet aandringt om een volgende verdieping van de Westerschelde mogelijk te ma ken. De Statenfractie wil dat dit keer wel de gebruikelijke proce dures worden doorlopen voor een eventuele verdieping. Dat was bij de vorige keer ook afge sproken met Vlaanderen. GOEDEREEDE - Een personenauto is zondag tegen de avond helemaal uitgebrand op de N57, ter hoogte van Goedereede. De 34-jarige bestuurster uit Stellendam ver loor de macht over het stuur en botste tegen een verkeers- paal. De twee inzittenden konden de auto tijdig verlaten en liepen geen verwondingen op. MIDDELBURG - Advocate Virginie Serrarens van het Middelburgse kantoor Van den Doel, Koole en Van der Want heeft de Zuidelijke Pleitwedstrijden in Breda ge wonnen. Ze is daarmee de eerste Nederlandse advocate sinds zeventien jaar die in een rechtstreekse strijd met Belgische confraters de felbegeerde Schellenbach-beker mee naar huis mocht nemen. Serrarens won in februari de eerste prijs tijdens de jaarlijkse pleitwedstrijden voor jonge advocaten in het arrondissement Middelburg. De ju ry was tevreden over haar juridische betoog, de humor in de pleitnota en de manier waarop ze de aandacht van de rechtbank én het publiek wist vast te houden. Afgelopen zaterdag vertegenwoordigde zij het arrondissement bij de Zuidelijke pleitwedstrijden in Breda. Aan de Schellenbach-wisselbeker doen vijf Nederlandse advocaten en zeven Vlaamse raadslieden mee. Sinds 1969 ging de beker met enige regelmaat naar de zuiderburen. In 1987 won voor het laatst een Nederlander, tot afgelo pen zaterdag. Serrarens vertegenwoordigde in een fictie ve zaak het dierenpark Beekse Bergen, die een werkne mer op staande voet had ontslagen. Hij zou tijdens een kerstborrel een vrouwelijk collega onheus hebben beje gend. Op 25 juni vertegenwoordigt de Middelburgse advo cate de zuidelijke arrondissementen bij de Nationale Pleitwedstrijd in Utrecht. RITTHEM - De bewegwijzering naar Fort Rammekens en een mini-camping in Ritthem worden binnenkort gere geld. Dat bevestigt H. van Dam van de gemeente Vlissin- gen. Hij reageert op een brief van het dorpscomité Rit them. Het comité kaart daarin aan dat Ritthem nodeloos wordt belast. Automobilisten zijn op zoek naar het fort, maar kiezen een verkeerde weg die door de kern loopt. Met één verwijzingsbord naar fort Rammekens bij de Zandweg in Ritthem zou dat probleem zijn opgelost. Het comité dringt er al een jaar op aan duidelijke borden te plaatsen bij de ingang van het dorp. Nu het hoogseizoen nadert, merkt het dorpscomité dat toeristen weer een be zoek aan Fort Rammekens willen brengen. VEERE - Een 61-jarige vrouw uit de gemeente Veere is maandag rond kwart voor één met haar auto tegen een boom gereden op de Kreekweg in Veere. Ze raakte hierbij bekneld in haar voertuig en moest door brandweerperso neel worden bevrijd. De vrouw werd met onbekend letsel werd overgebracht naar het ziekenhuis. De hulpdiensten waren met veel materieel uitgerukt. Ter plaatse waren drie brandweerauto's present en ongeveer 25 brandweer mensen evenals twee ambulances en twee huisartsen. 'Heave, heave'; de passagiers van de Endeavour leren al snel de betekenis van het commando om met vereende krachten een touw op te trekken. door Harmen van der Werf WHITBY - George Lemann, eer ste stuurman, heeft maandag di rect bij aankomst aan boord van de Endeavour in het Noord-En gelse Whitby een mooie binnen komer. „Als je zeeziek wordt, ga je naar het dek en geef over met de wind mee. Niet in het toilet beneden, want dan worden ge lijk meer mensen ziek." Wie zich als passagier meldt op het replica-zeilschip van de En gelse ontdekkingsreiziger James Cook (1728-1779), hoeft geen rust te verwachten. Na wat pa pierwerk - 'u hoeft niet hoger in de mast te klimmen dan tien me ter, maar hoger mag' - volgt de indeling in één van de wacht- groepen. Stuurboord of bak boord. De zestienkoppige, vaste bemanning van de Endeavour laat er geen gras over groeien. Tiff Merritt, de leidster van de stuurboord-ploeg, begint onmid dellijk uit te leggen hoe een touw moet worden losgemaakt en weer vastgemaakt. Oefenen maar. Op dek gaat het van het ene naar het andere touw. Er lijkt geen einde aan te komen. Geluk kig hebben zich vooral onerva ren mensen voor de vierdaagse reis van Whitby naar Vlissingen laten inschepen. De woorden 'heave, heave' zijn het snelst ge leerd, om een touw met vereen de krachten op te trekken. Toe risten op de kade van de haven van Whitby - het is paasvakan tie in Engeland - kijken geamu seerd toe. Whitby is de 'geboorteplaats' van de Endeavour, van oor sprong een kolenboot. James Cook heeft er negen jaar ge woond. Hij is nog steeds op veel plaatsen in het havenstadje aan wezig. Zijn standbeeld, een museum, maar nog vaker duikt de naam Endeavour op. Whitby haalde in 1997 voor het eerst de Australi sche replica van het ontdek kingsschip. Vele tienduizenden mensen kwamen erop af. En Whitby heeft zelf maar 16.000 inwoners, die vooral van toeris me leven - de befaamde donkere North Yorkshire Moors zijn vlakbij - en ook nog van visserij. Kanonschoten Maandagmiddag drie uur is het tijd om te vertrekken. Op de mo tor gaat het de haven uit. De En deavour neemt afscheid met en kele kanonschoten. 'Oren dicht', klinkt vlak voor het vuren een welgemeend commando. Tot even buiten de kust varen drie rondvaartbootjes mee. Op de Endeavour wordt onder tussen gewerkt aan de zeilen, op tien meter hoogte en meer. De wind kan bijna niet gunstiger foto Stichting Endeavour zijn, richting Vlissingen. „We kunnen er al binnen twee dagen zijn", zegt eerste stuurman Le mann, terwijl het schip pas don derdagmiddag tussen half drie en drie uur voor de Vlissingse boulevard wordt verwacht. Le mann zit er niet mee. „Hebben we onderweg nog wat tijd om te spelen." Het laatste wat zo'n beetje van Whitby is te zien, is de abdijruï ne op de heuvel naast de haven, 's Nachts moet het gebouw er lu guber bijliggen. Dit beeld moet Bram Stoker eind negentiende eeuw in Whitby hebben geïnspi reerd bij het schrijven over Dra- cula. Echte zeelui laten zich daardoor niet bang maken, die zijn niet bijgelovig. Al blijft op- bergkastje nummer dertien op vallend leeg. «innr Maurits Sep MIDDELBURG - Op de Del ta-klachtenlijn van het CDA zijn 151 klachten binnengeko men over het energiebedrijf. De meeste grieven gaan over de re keningen, de (onbereikbaar heid en de service. Ook over de stijging van de tarieven bestaat ongenoegen, zeker omdat ook de winst van Delta weer is geste gen. In de twee weken dat de klach tenlijn openstond (gisteren is hij gesloten), zijn 107 telefoontjes, 42 e-mails en 2 faxen binnenge komen. Achter sommige reac ties gaan meer mensen schuil, omdat die namens een grotere groep mensen zijn ingediend. Zo reageerde een vrouw namens al le zestig bewoners van een flat gebouw en belde een man na mens een vereniging van eigena ren van appartementen. Over de rekeningen en de opna me van meterstanden kwamen de meeste klachten binnen. Veel mensen hebben nog geen afreke ning of maandelijkse voorschot ten moeten betalen. Hierover is door 107 mensen geklaagd. Volgens Delta functioneerde het nieuwe computersysteem niet goed. Daardoor werden foute re keningen verstuurd. Om te voor komen dat meer mensen een ver keerde rekening zouden krijgen, is de verzending ervan voor een grote groep klanten helemaal stopgezet. Inmiddels is het probleem her steld. Met ingang van mei krijgt iedereen weer een rekening. Voor het inlopen van de achter stallige betalingen van de afgelo pen maanden geeft Delta tot eind augustus de tijd. Loontje Fractievoorzitter C. van Beve len van het CDA in Provinciale Staten voorspelt dat veel men sen met een klein inkomen daar door in de problemen kunnen komen. „Met een gewoon loon tje is ook het geld dat je apart moet houden voor de achterstal lige rekeningen zo op. Dat gaat grote problemen opleveren, vrees ik." Delta vindt het totaal van 151 klachten 'niet onrustba rend hoog', reageert woordvoer der J. Nelemans. „Op een klan tenbestand van 200.000 aanslui tingen en afgezet tegen de 4000 telefoontjes die wij in een wille keurige week binnenkrijgen is het niet veel. Wij vinden het ui teraard wel van belang om naar de aard van de klachten te kij ken en te bezien of wij goede keuzes hebben gemaakt." Voor Van Beveren is het eindresul taat echter 'boven verwachting'. „Zeker omdat wij niet koste wat het kost klachten hebben verza meld, maar goed gekeken heb ben naar welke klachten echt se rieus zijn. Op het totale klanten bestand mag het dan heel wei nig zijn, ik ben ervan overtuigd dat dit nog maar een klein deel tje is. Lang niet iedereen met een klacht belt naar onze lijn." 'Erg kwalijk' noemt Nelemans het wel dat de leesbaarheid van standaard-brieven die Delta rondstuurt als erg slecht wordt beoordeeld. Delta trekt het zich volgens hem ook aan dat mensen de rekenin gen te ingewikkeld vinden. Over de bereikbaarheid (74 klachten) merkt hij op de toevloed van te lefoontjes, mede vanwege de ver keerde of niet verzonden reke ningen, inmiddels weer af neemt, en dat daarmee de be reikbaarheid van het call center weer toeneemt. „En tijdens die piek hebben wij naar onze me ning goede maatregelen geno men." De service van Delta heeft geleid tot 65 klachten, waaronder: niet altijd vriende lijk aan de telefoon, schriftelijk wordt niet gereageerd, beloftes over terugbellen worden niet na gekomen. „Dat valt me echt te gen", zegt Van Beveren. Stijging tarieven Over de stijging van de tarieven zijn 21 klachten binnengeko men. Nelemans wijst erop dat Delta niet volledig voor de ta riefstijging verantwoordelijk is. „Een deel, zoals de belastng en de prijs voor het transport van stroom, wordt door de overheid bepaald. Daar kunnen wij niks aan doen. En dan nog is Delta goedkoper dan het landelijk ge middelde." Het CDA zal de re sultaten van de klachtenlijn morgen aanbieden aan Delta. De partij zal volgens Van Beve ren in de gaten houden wat Del ta ermee doet en of het tot een verbetering van de service en be reikbaarheid leidt. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ziekenhuis Wal cheren geeft kinderen vanaf acht jaar die te klein zijn voor hun leeftijd, de kans mee te doen aan een behandeling met groeihormonen. De Vlissingse kinderarts Eric Sulkers werkt daartoe samen met het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam, waar een studie loopt naar behandeling met groeihormonen voor kinde ren die te klein van gestalte zijn geboren en dat ook blijven. In het programma, dat vier jaar duurt, is plaats voor tachtig kin deren. Dertig plaatsen zijn nog open. Sulkers heeft nu vier pa tiënten in het programma, maar hoopt er meer Zeeuwse kinde ren bij te betrekken. Dan kan het ziekenhuis in Vlissingen een polikliniek openen waar de kin deren elke drie maanden wor den gecontroleerd. Zonder zo'n Vlissingse voorpost moeten de kinderen in het behandelpro gramma elk kwartaal naar het academisch ziekenhuis in Rot terdam. De hormoonbehandeling is me disch geaccepteerd en wordt al jaren gebruikt in Frankrijk en de Verenigde Staten van Ameri ka, maar hoort nog niet tot de medische richtlijn omdat de overheid nog onderhandelt over de vergoeding. De behandeling kost per kind ettelijke tonnen, zegt Sulkers. „We raden nie mand aan dat zelf te betalen. Een kind kan er tien centimeter mee winnen, maar ook niet meer dan twee. Dat verschilt per kind." Met de studie, waar voor de fabrikant gratis hor moon geeft, kan een groep kinde ren alvast worden geholpen. „Over een paar jaar verwijzen we deze kinderen in het zieken huis en het consultatiebureau naar deze behandeling. Ik denk dat de behandelleeftijd dan vier tot zes jaar is." Het studiepro gramma is voor deze specifieke groep kinderen vanaf acht jaar de laatste mogelijkheid. Zij ko men veelal heel vroeg in de pu berteit waarna de kans op groeien is verkeken. Schaarste Het gaat om kinderen met SGA, small for gestational age, wat be tekent klein in verhouding tot de zwangerschapsduur. De bore lingen zijn na een normale zwan gerschap korter dan 47 centime ter en lichter dan 2500 gram. „Zij zijn lichamelijk ingesteld op schaarste, zoals in de natuur dieren ook kleiner blijven als er weinig voedsel is. Die instelling in de hersenen is tijdens de zwangerschap gebeurd. Hoe, we ten we niet. Er is blijkbaar tijde lijk een voedseltekort geweest in de baarmoeder. Misschien door roken, een stoornis in de met 'overvoeding'. Dat geeft op latere leeftijd meer kans op hart problemen en suikerziekte. En een leven waarin voor alles een opstapje nodig is, is niet leuk, zo beschrijft Sulkers de psychologi sche kant van klein blijven. „Het is bewezen dat lange men sen eerder serieus worden geno men en banen krijgen dan klei ne mensen." De kinderen die voor de hormoonbehandeling in aanmerking komen zijn mini maal acht jaar. SGA/Jongens zijn op die leeftijd kleiner dan 1,18 meter en SGA/meisjes klei ner dan 1,16 meter. De kinderen mogen niet erfelijk belast zijn met kleine groei en ook geen problemen hebben ge had rond de geboorte, zoals zuurstofgebrek of een couveuse- tijd. De kinderen krijgen vier jaar lang elke dag een prikje met een prikpen. „Daar zijn ze zó aan gewend", zegt Sulkers. „Het is dezelfde naald die diabe tici twee tot vier keer per dag ge bruiken. Het idee kan eng zijn, de prik is vrijwel pijnloos. Bo vendien, als kinderen merken dat ze niet langer de kleinste van de klas zijn, willen ze die prikken echt niet kwijt. We zien in een eerste jaar wel dat de groei wordt ingelopen met tien centimer in plaats van met drie." Kinderen kunnen zich via hun huisarts of kinderarts aan melden voor het hormoonpro gramma. De Vlissingse kinderarts Eric Sulkers wil kinderen vanaf acht jaar die te klein zijn gebleven, via een hormoonbehandeling een extra groeispurtje meegeven. foto Ruben Oreel moederkoek, te hoge bloeddruk van de moeder. De kinderen heb ben doorgaans een slechte eet lust en blijven hun hele kinder tijd flink onder de gewone groeicurve. Meisjes komen zon der behandeling uit op een leng te van minder dan 1,60 meter, jongens op 1,70 meter." Vaak worden deze kinderen in de pubertijd te dik. De eetlust verbetert en het lichaam kampt The Endeavour)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33