Delta kiest de tegenaanval Fast ferry blijkt toch niet zo snel 11 Nieuw dagverblijf voor speeltuin in Malta Jeugdtheater in de knel door opschorten besluitvorming Middelburg lanceert mobiliteitsplan voor autoverkeer Wijzers van kerkklok weer vernield Concurrentiestrijd om klanten voor stroom barst los 25% EXTRA Qurnm* zeeuwse almanak Proeverij waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 6 april 2004 Onderzoek dood Goese peuter duurt nog even GOES - Het onderzoek naar de dood van de 2,5 jaar oude Janice Slosse uit Goes gaat zeker nog enkele weken in beslag nemen. Dat meldde politiewoordvoer der A. Don gistermiddag desge vraagd. Het meisje kwam vorige week om het leven na een noodlottig ongeluk op een glijbaan in peu terspeelzaal de Polderrakkertjes in de Goese polder. Janice wordt morgen begraven. Dat het onderzoek langer gaat duren komt volgens Don door dat 'diegenen die verantwoorde lijk zijn voor de gang van zaken in de peuterspeelzaal' nog moe ten worden gehoord. Hij doelt daarbij op de directie van Stich ting Kinderopvang de Bevelan- den. Don sluit evenmin uit dat er bestuurders of medewerkers van de gemeente Goes zullen worden gehoord. „Wij moeten uitzoeken wie er precies verant woordelijk is voor het reilen en zeilen van de peuterspeelzaal", zegt Don. „Dat kost gewoon tijd." Afgelopen vrijdag werd be kend dat de ouders van Janice de bekende advocaat G. Spong in de arm hebben genomen. In een persbericht dat het secreta riaat van Spongs advocatenkan toor naar buiten bracht, stond onder meer dat Spong gaat on derzoeken of de gemeente Goes aansprakelijk kan worden ge steld voor falend toezicht. Burgemeester D. van der Zaag meldde vorige week al dat Kin deropvang de Bevelanden een zelfstandige stichting is, waar voor de gemeente geen verant woordelijkheid draagt. Woordvoerster P. Elbertsen van Stichting Kinderopvang de Be velanden verduidelijkte op haar beurt Spongs gedachtesprong door te betogen dat, hoewel de Kinderopvang een onafhankelij ke stichting is, de peuterspeelza len zich aan gemeentelijke regel geving moeten houden. Landelij ke wetgeving voor peuterspeel zalen is er niet. BRUINISSE - De wijzers van de kerkklok van de hervormde kerk in Bruinisse zijn vernield. In de nacht van zaterdag op zon dag hebben onbekenden de wij zers verbogen en dakpannen van het dak gegooid. -Het is de tweede keer dat het gebeurt", zegt J. van de Kloos ter van de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde kerk. -Zes jaar geleden is het ook al eens gedaan. Het is niet eenvou dig, ze moeten er best moeite voor doen om op het dak te klim men." De omvang van de schade is nog met bekend omdat nog niet dui delijk is of het binnenwerk van door Cees Maas TERNEUZEN - De concurren tiestrijd barst los op het energie front. Duizenden Zeeuwse huur ders krijgen binnenkort een brief in de bus van het Zeeuwse energiebedrijf Delta waarin een tegenbod wordt gedaan op de aanbieding van Cogas Energie uit Almelo. Dat meldt Delta-woordvoerder M. van Zuilen. Zoals gemeld heeft Cogas alle huurders van de Zeeuws-Vlaamse, Walcherse, Thoolse en Schouwen-Duive- landse woningbouwverenigin gen benaderd, of gaat dat nog doen, met het aanbod om 40 tot 60 euro per jaar goedkoper dan Delta stroom te leveren. De wo ningbouwverenigingen hebben bij wijze van service aan de huurders het aanbod van Cogas doorgestuurd naar hun klanten. Delta heeft tot nu toe een mono polie-positie op de Zeeuwse energiemarkt, maar was volgens woordvoerder Van Zuilen voor bereid op een dergelijke actie, omdat de vrije ernergiemarkt al jarenlang is voorbereid door de overheid. Delta-woordvoerder Van Zui len: „Gevolgen van de actie van Cogas voor Delta zijn voorals nog niet aanwezig. Wij zullen al le huurders binnenkort aanbie dingen doen, nadat onze liberali seringscampagne is begonnen. Daarin leggen we de klant zo goed mogelijk uit wat er nu ei genlijk aan de hand is, wat die keuzevrijheid per 1 juli bete kent. Daarna krijgen ze een zeer aantrekkelijk aanbod dat ook in de orde van grootte van de aan bieding van Cogas ligt. Overi gens schrikken we niet van deze concurrentie, het hoort erbij, wij zijn er op voorbereid. We doen wekelijks onderzoeken en daaruit blijkt dat de klanten trouw aan Delta heel hoog is." De woningstichtingen die hun huurders per 1 juli de keus laten om goedkopere stroom te kiezen zijn Woongoed Zeeuws-Vlaande ren, Woningstichting Walche ren, Zeeuwland uit Zierikzee en Carpia/Beter Wonen uit Sint-Maartensdijk. pagina 15 klachten De Mr. Breetveltspeeltuin in de Zierikzeese wijk Malta krijgt na jarenlang wachten een nieuw dagverblijf. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze hebben er ja renlang op moeten wachten. Nu gaat het er eindelijk van komen. De Mr. Breetveltspeeltuin in de Zierikzeese wijk Malta krijgt een nieuw dagverblijf. Voorzitter Paula Schoonen-van Dongen is er ontzettend blij mee. „Het oude gebouwtje heeft er dertig jaar gestaan. Dat was echt tot op de draad versleten", zegt Schoonen. Het nieuwe on derkomen komt er dankzij een royaal gebaar van woningbouw vereniging Zeeuwland. De voor ziening wordt meteen meegeno- (advertentie) ?M\Zo&luunpC$t} MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118-613187 www.pietvoskamp.nl pen. Van de Klooster verwacht daarover pas over enkele weken duidelijkheid te hebben, als de reparateur langs is geweest. De dakpannen zijn inmiddels wel Gazelle wnavi» i men in het renovatieproject voor het appartementencom plex aan De Huijbertstraat en De Brauwstraat. Schoonen hoopte vorig jaar al de beschikking te krijgen over een nieuw dagverblijf annex kantine. Het heeft dus wat lan ger geduurd. Nu heeft de voor zitter uiteindelijk de toezegging dat in de tweede helft van deze week de materialen worden aan gevoerd en het nieuwe gebouw in elkaar wordt gezet. Daarna is er nog wel wat zelfwerkzaam heid vereist voor de afwerking en de inrichting. Daar is het be stuur op voorbereid en er is al geruimte tijd een spaarpotje ge vormd, volgens de voorzitter. Zij vindt het overigens wel een beetje jammer dat dit keer een jarenlange traditie doorbroken moet worden. Dat wil zeggen dat er dit jaar op de zaterdag voor Pasen geen seizoenopening van de speeltuin kan plaatsvin den. Dat betekent dit keer geen levensechte paashaas, geen drie honderd verstopte chocolade paaseieren en geen grote schare kinderen die daar joelend naar op zoek gaat. Veiligheid „De Mr. Breetveltspeeltuin blijft tot circa half mei gesloten. De veiligheid staat voorop. Het is nu onverantwoord de kinde ren toe te laten", zegt Schoonen. Volgens haar heeft dat niet al leen te maken met de bouw van het nieuwe dagverblijf, maar vooral ook met de in aanbouw zijnde appartementen in de Brauwstraat. „Op het pad naar de speeltuin staat nu een bouwkraan. Daar door is het om Arbo-redenen niet toegestaan toegang te verle- VUSSINGEN - De nieuwe fast ferry tussen Vlissingen en Bres- kens blijkt niet zo rap te zijn als de naam doet vermoeden. De nieuwe boten varen minder snel dan de oude PSD-boten. Maar volgens een zegsman van de BBA hóeft het schip ook niet harder te varen. Zowel de provincie als de exploi tant van het fietsvoetveer, BBA Connex, noemen het nieuwe fiëtsvoetveer tussen Vlissingen an Breskens fast ferry. Toch is de snelheid van het schip niet be paald die van een speedboot. De schepen - de Prinses Maxima en de Prins Willem-Alexander - doen de oversteek van Vlissin gen naar Breskens in twintig mi nuten. Daarbij hanteert de boot bedrijfssnelheid' van vijf tien knopen, dat is zo'n 27 kilo meter per uur. De schepen kun nen maximaal 16,5 knopen va- ren, mibn dertig kilometer per uur. De oude PSD-boten kun nen echter nog iets harder va- ren- 2° haalt de Prinses Beatrix met gemak de zeventien kno pen. Volgens manager J. van den Broek van de BBA accelereren de nieuwe veerboten wel sneller dan de oude PSD-schepen. Bo vendien hoeven ze ook niet har der te varen, stelt Van den Broek. De overtocht met de nieu we boten duurt twintig minu ten, en er is sprake van een half- uursdienst. Al met al is er dus tien minuten de tijd om de passa giers te laten uit- en instappen. En dat moet volgens Van den Broek ruim voldoende zijn. „We hebben geoefend met 130 man en zeventig fietsen. Die waren binnen drie minuten aan boord, en in twee minuten van boord. We hebben dus het gevoel dat dat geen knelpunten oplevert." Overigens kan de boot nog iets sneller zodat de oversteek in de minder dan twintig minuten wordt afgelegd. Van den Broek: „Maar dat is niet nodig. Boven dien krijg je dan het probleem van excessief brandstofge- bruik." Wat wellicht wel knelpunten kan opleveren, is de drukte bij de terminals in Vlissingen en Breskens. Het kan daar zo druk worden, dat wachttijden op top dagen niet zijn uit te sluiten. Dat komt doordat het aantal passagiers per seizoen enorm verschilt, 's Winters zijn er zo'n duizend passagiers die de over steek wagen, merendeels studen ten en forenzen. In de zomer stijgt dit aantal tot vijfduizend passagiers. En dat zijn voor een groot deel toeristen. Capaciteit Op warme dagen kan de capaci teit wel eens tekortschieten, geeft Van den Broek toe. Op het nieuwe fietsvoetveer is plek voor 181 passagiers. Daarnaast is er ruimte voor maximaal 75 fietsen. Uit onderzoek van afge lopen zomer blijkt dat op sommi ge topdagen wel twee- tot drie honderd gegadigden per afvaart zijn, met daarbij ook nog eens meer dan honderd fietsen. Te veel voor de beperkte capaciteit van de nieuwe fietsvoetveren. Nog een verschil met de oude PSD-boten: het nuttigen van een broodje is voortaan taboe. In de terminals komen wel cafe- tariavoorzieningen, maar het is de bedoeling de lekkernijen met een op te eten. Het is uitdrukke lijk niet de bedoeling dat passa giers aan boord hun versnaperin gen eten. De nieuwe schepen zijn vanaf 9 april varend tussen Vlissingen en Breskens te zien. Vanaf die tijd worden de schepen, naast de oude PSD-boten, ingezet. Vanaf 2 mei zijn het alleen nog de Prinses Maxima en de Prins Willem Alexander die tussen Walcheren en Zeeuws-Vlaande ren varen. De terminals zijn waarschijnlijk door Marcel Modde ZIERIKZEE - De plannen voor een jeugdtheater in de Zierikzee se Nobelpoort gaan voorlopig niet door. Besluiten over de ge wenste functie van het histori sche bouwwerk zijn door de be stuurscrisis op Schouwen-Dui- veland uitgesteld. Beleidsambte naar B. Stuit hoopt dat die dis cussie voor het eind van dit jaar kan worden gevoerd. Theatermakers W. Hillebrand en W. Verhage komen door het uitstel danig in de knel. Ze wil len de poort gebruiken voor les sen toneel en decorbouw aan kinderen van zeven tot dertien jaar. De bedoeling was dit voor jaar een begin te maken met de eerste groep belangstellenden. De gemeente heeft echter for meel nog altijd niet gereageerd op hun verzoek tot gebruik van de ruimte. Weliswaar heeft cul tuurambtenaar Stuit laten we ten sympathiek te staan tegen over het idee, een daadwerke- lijke invulling hangt af van de interne discussie bij de gemeen te. Die invulling is vertraagd door het tussentijds vertrek van de vier wethouders. Hillebrand en Verhage willen nu overleg met Brogum. Bekeken wordt of daar ter overbrugging op woens dagmiddagen tegen een schappe lijke prijs eventueel de zaal kan worden gehuurd. „Als we eenmaal aan de slag zijn, volgt de rest misschien van zelf", zegt Hillebrand. „We heb ben alles compleet. We hebben er zo ongelooflijk veel zin in!" De theatermakers uit Zierikzee gaan ook workshops geven aan de jeugdafdeling van het Renes- ser Op Drift. „Ik heb begrepen dat daar de klad er een beetje in zit voor wat betreft de inspira tie. Wij gaan ze op onze eigen manier vooral proberen te prik kelen. Wellicht dat we daar in de toekomst méér mee kunnen doen, wie weet valt er iets te combineren. Maar wat vooral onze drijfveer is, is de jeugd van Zierikzee ook een plek te geven waar ze de eerste beginselen van theater en aanverwante za ken onder de knie kunnen krij gen. Op dat gebied is er hier ge woon niks voor handen, terwijl wij zo om ons heen horen dat er voldoende belangstelling voor zou zijn. De pest is alleen dat je een pand moet hebben om die dromen te verwezenlijken." Ongeduld Cultuurambtenaar Stuit be grijpt het ongeduld van de Zie- rikzeeënaren. „Toen good-old Van der Salm nog wethouder was, hebben we afgesproken dat we ons zo snel mogelijk zouden bezinnen op de mogelijke func ties en invulling (cultureel, zake lijk of iets anders) van de poort en andere vrijkomende histori sche gebouwen van de gemeen te. Het 's Gravensteen is bijvoor beeld ook zo'n plek. Wat doe je daar mee wanneer straks even tueel de museumcollectie wordt overgeheveld naar het Stadhuis museum? Uitgangspunt is dat het iets moet worden dat voor een langere periode geschikt is." Volgens de beleidsmedewerker zijn er meerdere belangstellen den voor gebruik van de Nobel poort, maar is het verzoek van de theatermakers tot dusver het meest concrete dat ook is inge diend. De aantasting door de boktor en de restauratie van de poort hoeft volgens Stuit geen belem mering te betekenen voor een snelle realisatie van de plannen. Wat wel moet worden bekeken, zijn eventuele bouwkundige maatregelen, zoals geluidsisola tie. Stuit gaat er vanuit dat de discussie over de gewenste func tie van de poort kort na het aan treden van een nieuw college op de agenda wordt gezet. „In ie der geval dit jaar nog, hoop ik!" foto Marijke Folkertsma nen en er veel mensen en kinde ren langs te laten trekken", zegt de voorzitter. Zij houdt zich graag aan de voorschriften, want veiligheid staat voorop bij het speeltuinbestuur. Als alles volgens plan verloopt, gaat die feestelijke seizoenopening nu er gens halverwege mei plaatsvin den, maar dan uiteraard zonder paashaas. Het bouwcomplex aan de zeven tien appartementen op de hoek van De Huijbertstraat en de Brauwstraat is onderdeel van een uitgebreid vernieuwingspro gramma van Zeeuwland in de wijk Malta. Het laatste en groot ste van de drie complexen uit dit programma betreft de bouw van zogeheten portiekwoningen aan De Jongestraat. De huidige flats daar worden pas in 2006 ge sloopt om plaats te maken voor het nieuwe complex. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vooruitlo pend op de aanleg van de N57 wil de gemeente Middelburg een aantal maatregelen nemen om de doorgang van het autover keer te bevorderen. Eén daarvan is de Schroebrug verbreden, waardoor fietsers aan weerszijden elkaar kunnen passeren van en naar het cen trum. Daardoor hoeven de stop lichten minder vaak op rood te staan en kunnen automobilisten sneller doorrijden. Een andere maatregel is de verkeerslichten bij het Seisplein beter op elkaar af te stemmen, zodat er minder files ontstaan vanuit de richting Sint Laurens. Dat blijkt uit het Mobiliteitsplan van de gemeen te Middelburg. Druk De toename van het autover keer, zowel woon/werk als door toeristen, zorgt voor een enorme druk op het Middelburgse we gennet. De problematiek is vol gens het college zo ernstig dat het 'economisch en sociaal func tioneren van de stad in gevaar is'. Daar komt nog bij dat de ver keersdrukte ook andere proble men met zich meebrengt. Her en der in de stad worden auto's luk raak neergezet, wat tot ergernis leidt bij inwoners van het cen trum. Middelburg is in het toe ristisch hoogseizoen ook slecht te bereiken. Slechts de komst van de N57 maakt aan alle ellen de voor een groot deel een einde. Uitbreiding van het aantal we gen is niet de enige oplossing, waaraan Middelburg wil wer ken. Auto's moeten ook ergens een plekje krijgen. Een voor beeld daarvan is het parkeren in woonwijken. Voor Middelburg is één ding duidelijk: files op be paalde plaatsen en tijdstippen kunnen nooit afdoende opgelost worden. „Dat zal vooral gelden tot de N57 is gerealiseerd." (Advertentie) AKTIEWEEK van alle OCCASIONS AANBIEDINGEN (etalage 7 8) mag u deze week aftrekken! Wolstraat 90 - Vlissingen - tel. 011W13635 Passagiers gaan aan boord van de nieuwe veerboot Móxima voor een proefvaart, foto Lex de Meester pas medio juli gereed. De kaart verkoop en de afhandeling bij de toegangspoorten vindt dan volledig geautomatiseerd Maar totdat de terminals in juli klaar zijn, vindt de telling op een aloude manier plaats: met de hand. De proeverij van die Zeeuwse wijnhandelaar had een buiten gewoon plezierig verloop. De deelnemers waren vol lof over de gepresenteerde wijnen. De een had het over de aanwe zigheid van droppig fruit, een ander sprak over een indruk wekkend lange finale en een derde prees de zachtheid qua mondgevoel. Verder werd op gemerkt dat de wijnen mooi in het glas hingen. Het enthousiasme was ook groot toen een fles sauvignon blanc werd uitgeschonken. Die geurde volgens de proe vers zoals sauvignon blanc hoort te geuren. Juist: naar kattenpis. Naarmate de proeverij vorder de en steeds betere wijnen werden gekeurd, namen de loftuitingen toe. De wijnhan delaar luisterde er met ge mengde gevoelens naar. Hij veerde pas op toen hij een be oordeling hoorde die hem echt aansprak: „Doe voor mij maar twee dozen van deze wijn, drie van deze en drie van die.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29