Geen VVV-balie Brouwershaven PZC Uitgepuurd, gereduceerd, tot een kern teruggebracht Katholieke klokken klingelen weer Geroyeerd lid shantykoor eist rehabilitatie Campert, Tellegen en Van Dixhoorn op poëziefestival in Goes Terugkeer Aldi Vlissingen niet zeker Smalstad krijgt folderpost met informatiezuil kunst Schrijver Tomas Lieske in Porgy Bess dinsdag 6 april 2004 door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Brou wershaven krijgt geen volwaar dig kantoor maar een VW-in- formatiepost in combinatie met een digitale informatiezuil. Het is de bedoeling dat de informa- tiepost het hele jaar door toegan kelijk is. De VVV Schou- wen-Duiveland hoopt de voor ziening in de smalstad begin mei te openen. De VW probeert de Brouwse on dernemers al enkele maanden te overtuigen van nut en noodzaak van een volwaardig VW-infor- matiepunt. Daarbij werd uitge gaan van drie mogelijkheden: een folderpost, een folderpost met informatiezuil of een folder post met informatiezuil én be mande balie. Een bemande VW-balie was en :S de eerste voorkeur, maar dat zit er voorlopig niet in. De kos- ven zijn volgens VW-voorzitter Ruijtenberg erg hoog, terwijl de financiële steun van onderne mers te wensen overlaat. Hij geeft de moed echter nog niet op. „Ik denk dat we op de goede weg zijn. Wij zien het.als een tus senoplossing. Je moet bedenken dat de VW de laatste twee jaar niet meer heeft gehad dan een informatiepunt dat alleen in juli en augustus open was. We gaan nu toe naar een informatiepunt dat jaarrond toegankelijk is." Enkele jaren geleden beschikte Brouwershaven nog over een be mand WV-kantoor, maar dat sneuvelde bi] de samenvoeging van de verschillende lokale VW's tot een eilandelijke VW. Nu de organisatie eenmaal weer stevig op de rails staat, probeert de eilandelijke VW een slui tend netwerk van informatie punten verspreid over het ei land te vestigen. Naast de vier vaste kantoren in Zierikzee, Burgh-Haamstede, Renesse en Scharendijke be schikt de toeristische organisa tie over inmiddels bijna twintig informatiepunten. Alleen rond Brouwershaven kampt de VW nog met een gat. Waar het in Brouwershaven vooral aan ont breekt is voldoende steun van ondernemers, zegt Ruijtenberg. „Veel mensen nemen een wat af wachtende houding aan. Het is een beetje een kip-ei verhaal. Wat wij hier in Brouwershaven nodig hebben is meer participan ten in de VW. Daar blijven we hard aan werken." Waar het nieuwe informatiepunt komt is nog niet bekend. Ruijtenberg: „Vroeger konden we terecht in het voormalig gemeentehuis, maar dat kan niet meer. We ho pen een plekje te kunnen vinden aan de Markt of aan de haven." door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Wat is een ka tholieke kerk zonder een luidende klok. „Helemaal niets", stelt klusjesman A. Winckers van de Onze Lieve Vrouwe op Zeekerk in Haamstede. „Want in een ka tholieke kerk horen klokken die luiden." Winckers ging voortvarend aan de slag en zaaide daarmee veel verwarring. „Een nieuwe klok? Mij niet bekend", zegt kosteres Remeijn van de kerk in Haamstede. Ook ten huize van pastor Broovmans gaat geen belletje rinkelen. „Klokken in Haamstede? Zegt me hele maal niets." Het pastoraal centrum in Goes kan ook al geen duidelijkheid schep pen in het klokken-mysterie. „Ja, er schijnt wel iets te zijn met klokken maar dat is nog lang niet rond." Vice-voorzitter M. van Beurden van de Rooms-Katholieke parochie Heilige Wil- librordus in Zierikzee zou het toch moe ten weten.' De kerk in Haamstede valt im mers onder deze parochie. „Wat zegt u, nieuwe klokken in de kerk van Haamste de?", reageert van Beurden verbaasd. „Ik weet nergens van. Wie gaat dat betalen?" Hoe langer van Beurden er over nadenkt, hoe geprikkelder hij wordt. „Hoe kan dit nou. Ik weet helemaal niet of die klokken stoelen wel sterk genoeg zijn voor nieu we klokken. Is klokkengieterij Eijsbouts daar nu aan het werk? En de elektriciteit is ook al aangelegd? Ik ga het morgen ge lijk uitzoeken, want ja, dit moet toch be taald?" De volgende dag is er duidelijkheid. „Ik heb gebeld met de Koninklijke Eijsbouts in Asten en het komt er op neer dat de klokken geschonken zijn door een paro chiaan", vertelt hij opgelucht. „Ik ben zeer verrast natuurlijk maar klokken schenken en laten installeren zonder overleg, dat kan natuurlijk niet. Dat had ik toch graag van tevoren willen weten. Wat zou u er van denken als u vanavond Sinds een paar dagen hangt in het torentje van de kerk in Burgh-Haamstede een nagelnieuvve klok naast de oude. foto Marijke Folkertsma thuiskomt en een vreemde heeft een nieu we bel aan uw voordeur gemaakt?" Van Beurden zit duidelijk in zijn maag met dit onverwachte cadeautje. Afspraken „We moeten het daar maar over hebben in het parochiebestuur. Het is een mooi gebaar en terugsturen is natuurlijk niet mijn intentie, maar er moeten toch af spraken gemaakt worden over het luiden van. de klokken en van wie de eigenaar is. Volgens de firma Eijsbouts gebeurt het wel vaker dat iemand een klok schenk aan een kerk, maar zonder overleg, dat hadden ze ook nog nooit meegemaakt." De gulle gever is ondertussen maar wat trots op 'zijn' klokken. „Ze hebben zon dag voor het eerst geluid. Ik stond bijna in tranen toen ik ze hoorde", vertelt Win ckers. Samen met K. Westeind en de fir ma Eijsbouts heeft hij zich de afgelopen dagen in het zweet gewerkt om de klok ken op te hangen. Eén klok hing oor spronkelijk ook al in de klokkenstoel bij de kerk. De andere is nagelnieuw. Beide klokken zijn computergestuurd en luiden volautomatisch. „Alleen bij bruiloften en begrafenissen moeten de klokken met de hand worden geluid, de rest gaat van zelf", aldus Winckers. Over hoe het met het eigendomsrecht van de nieuwe klok zit, wil Winckers nog niets kwijt. Maar een ding weet hij zeker: hij laat vastleggen dat de nieuwe klok al tijd in Haamstede moet blijven. door Ron Magnée VEERE - Een geroyeerd lid van het shantykoor Het Veer- se Scheepstuig wil het be stuur van het koor voor de rechter slepen. Hij is het niet eens met de wijze waarop het bestuur de afgelopen tijd de onenigheid binnen het koor heeft aangepakt. Het ex-lid heeft een ultimatum gesteld. Trekt het bestuur niet binnen acht dagen het boetekleed aan, dan volgt een gang naai de rechter, dreigt hij. Al langer is er binnen de gele deren van het shantykoor Het Veerse Scheepstuig onenig heid. Aanleiding is de ruzie tussen twee leden van het koor, een man uit Zeeuws-Vlaanderen en een man uit Schouwen-Duive- land, over de vrouw van de Zeeuws-Vlaming. Naar aan leiding van de ruzie besloot het bestuur van het koor de twee leden te royeren. Beide ex-koorleden zijn het oneens met de genomen beslis sing. De Schouwen-Duivelan- der vindt dat hij in zijn goede naam is aangetast eist nu vol ledig eerherstel. Hij stelt dat bestuur van de vereniging ze ven weken lang de crisis heeft laten doorsudderen en geen actie heeft ondernomen om de onrust te beteugelen. De man is bovendien naar eigen zeggen in de tussentijd ern stig bedreigd door de Zeeuws-Vlaming. Van de inci denten heeft hij aangifte ge daan bij de politie. Daarnaast heeft hij naar eigen zeggen een bestuurslid aan de lijn ge had die ook bedreigende taal tegen hem uitte. De slepende ruzie versjteerde vorige week danig de vijfde verjaardag van het koor. Ter gelegenheid van het jubileum presenteerde het koor zijnes ste cd en trad op bij Omrei» Zeeland in het radioprogra» ma !n Uurtje Bert van pres?., tator Bert van Leerdam. Voorafgaand aan het optrt. den was bij de politie infoinu- tie binnengekomen dat feest zou worden verstoort' Ook bij het koor bleken be dreigingen te zijn binnengefe men. Beide geroyeerde benadrukken overigens niets van doen te hebben met debe- dreigingen. „Er werd gt. dreigd dat de uitzending va Bert van Leerdam zou woi- den verstoord. En als dat uk zou lukken, de cd-presentats 's middags in Veere", verte- politiewoordvoerder J. Mourick. De bedreigingen werden dcc de politie zo serieus genoi dat er werd besloten om wel het optreden bij Bert Leerdam als de cd-presenta- tie later op de dag te bac ken. Presentator Van Lee. dam was op de hoogte vanct maatregelen. „Mij was k kend dat er bedreigingen te ren geuit en dat er om politif. bescherming was gevraagd.' De uitzending verliep uitein delijk zonder problemen, e zoals de cd-presentatie. „Na tuurlijk was het een chaoti sche uitzending met zo'r groot koor. Maar ze hebte prachtig hun best ge vertelt Van Leerdam. Voor het geroyeerde lid ise zaak nog niet afgedaan. rL heeft inmiddels een advoca- in de arm genomen. De po;- tie venicht nog onderaa naar de bedreigingen rondte het jubileum. Over de voor gang kan woordvoerder Va: Mourick geen mededelinge doen. Van het bestuur va Het Veerse Scheepstuig na- gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het poëziefestival De Middag van de Dag, dat dit jaar voor de vierde keer wordt gehou den, wint bij elke editie aan prestige. Ditmaal komen de dichters Remco Campert, Toon Tellegen en F. van Dixhoorn de zondag voor Koninginnedag hun opwachting maken bij boek handel De Koperen Tuin en Ca fé Baarends in Goes. TERNEUZEN - De literaire stichting Prometheus haalt op donderdag 15 april schrijver To mas Lieske naar jazzclub Porgy Bess in Temeuzen. De in 1943 in Den Haag geboren Lieske -pseudoniem voor Ton van Drunen- studeerde Neder lands en theaterwetenschappen. Op 38-jarige leeftijd debuteerde hij met poëzie in de literaire tijd schriften Tirade en De Revisor. Zijn essays voor Tirade bundel de hij in 1989 in Een hoofd in de toendra. Twee jaar daarvoor ver scheen zijn debuutpoëziebundel De ijsgeneraals, in 1992 gevolgd door zijn prozadebuut Oorlogs- tuinen. Daarvoor werd hij be kroond met de Geertjan Lubber- huizenprijs. Zijn daaropvolgende roman Nachtkwartier dong mee naar de Libris Literatuurprijs in 1996. In De achtste kamer (1997) zette hij op originele wij ze uiteen hoe zijn literatuur ge worteld is in de werkelijkheid. Greep Lieske in 1996 nog naast de Libris Literatuurprijs, in 2001 was het wel raak. Zijn ro man Franklin werd door de Li- bris-jury geprezen vanwege zijn literaire durf, stilistische be gaafdheid en brutale geestig heid. Van het prijzengeld ver bleef Lieske een jaar in Parijs, waar hij vorig jaar zijn nieuw ste roman Gran Café Boulevard schreef. Dat boek is genomi neerd voor de Libris prijs 2004. De lezing in Porgy Bess be gint om 20.15 uur. Met deze programmering heb ben de organisatoren het pro gramma van vorig jaar weten te overtreffen. Toen waren Tom La- noye, Jean Pierre Rawie en Elly de Waard uitgenodigd. Campert (1929) is een gelau werd dichter. Hij ontving onder meer de Reina Prinsen Geerligs- prijs, de Jan Campertprijs, de Anne Frankprijs en de P.C. Hooftprijs. Behalve als dichter geniet Campert ook grote be kendheid als schrijver van ver halend proza en columns. Zijn gedichten zijn geliefd bij een breed publiek. In 1995 werd Camperts poëzie verzameld in de bundel Dichter. Daarna ver schenen nog de bundels Voorge voelens en Ode aan mijn jas. Ook Toon Tellegen (1941) blinkt uit in verschillende disciplines. Het populairst is hij als schrij ver van kinderboeken. In veel er van spelen dieren een hoofdrol. Daarnaast schrijft hij verhalen voor volwassenen (zoals het au tobiografische De trein naar Pa- vlovsk en Oostvoomë) en is hij een zeen gerenommeerd dichter. Zijn eerste dichtbundel De zin van een liguster verscheen in 1980. Vier jaar geleden werden zijn gedichten verzameld in Ge dichten 1977-1999. Daarna ver schenen nog de bundels De een en de ander, De man en een en gel, Alleen liefde, en Wie A zegt. F. van Dixhoorn (1948) woont en werkt in Middelburg. Hij de buteerde in 1994 met de bundel Jaagpad. Daarna verschenen Armzwaai/Grote keg/Loodswezen I (1997), Tak ken Molenwater (2000) en Dan op de zeevaartschool. In de ti tels zijn verwijzingen naar Wal cheren te lezen, maar het zou een misverstand zijn te denken dat Van Dixhoorn autobiografi sche, anekdotische poëzie schrijft. Zijn gedichten lijken helder en eenvoudig, ze zijn licht van toon, maar de combina ties van regels, witregels en cij fers zijn vaak moeilijk te door gronden. Tijdens het festival op zondag middag 25 april (van 13.30 tot 17 uur) zullen ook bekende Goe- senaren als Roel Felius en burge meester Van der Zaag een ge dicht naar eigen keuze voordra gen. Kunstenaar Simon Dekker: „Ik beschouw denken als een zintuig, net als voelen en ruiken." foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Vlissingse kunstenaar Simon Dekker schudt zijn schilderijen bepaald niet uit zijn mouw. Over de twaalf werken op papier die op het ogenblik te zien zijn in de Zenkast in Middelburg heeft hij een half jaar gedaan. „Voor mijn doen is dat veel. Ik vind dat niet erg. Zo behoudt het werk zijn exclusiviteit en intimi teit." Dekker woonde tot zijn zesde in Burgh-Haamstede. Daarna ver huisde hij naar de Betuwe. „Hoe wel ik jong was toen ik hier weg ging, heb ik eigenlijk altijd heimwee gehad. Een weemoedig gevoel als ik dacht aan mijn jeugd in Zeeland." Vierenhalf jaar geleden vestigde hij zich in Vlissingen. waar hij een atelier heeft in kunstcen trum deWillem3. „Ik kijk uit over de Westerschelde. Ik schil der geen landschappen of wol kenluchten, maar ik realiseer me dat ik deze werken op papier niet zou hebben gemaakt, als ik niet terug was gekomen naar Zeeland. De sfeer, het licht, de ruimte, natuurlijk heeft dat zijn invloed. Ik hoef maar uit het raam van mijn atelier te kijken en ik kan wegdromen. Ik ben er van overtuigd dat het licht en de luchten hier anders zijn dan el ders in Nederland. Daarom ben ik zo blij met dit werk, want ik merk dat ik geen verkeerde keu ze hebt gemaakt door me hier te vestigen." Dekkers schilderingen op pa pier ogen niet als werk waarin veel tijd is gestoken. Als onder grond heeft hij gebruikt wat voorhanden was, zoals openge vouwen enveloppen of ruitjespa pier. In sommige gevallen is de verf er snel opgezet, erkent Dek ker, maar daar is een lang pro ces aan voorafgegaan. In de meeste gevallen blijken de schil derijen gecompliceerder in el kaar te zitten dan op het eerste gezicht het geval leek. De zach te kleuren zijn subtiel op elkaar afgestemd, lagen zijn over el kaar aangebracht, motieven her haald en wat lukrake vlekken le ken blijken gedetailleerd aange brachte lijnen. „Ik zie deze tentoonstelling meer als een installatie dan als een verzameling van twaalf schilderijen", zegt Dekker. Om zijn kleine, fragiele werken niet verloren te laten gaan in de monumentale ruimte van de Zenkast. heeft hij elke tekening van een houten lijst voorzien waarop de schildering zich door zet. „De vlekjes op de lijsten brengen de schilderingen bijna letterlijk naar de ruimte toe. Vandaar dat ik opgehangen niet het goede woord vind. Ik heb de ze werken geïnstalleerd, met veel aandacht voor de hoogte, de onderlinge afstand, de volgor de." Detail Dat biedt de bezoeker de gele genheid om vanuit het geheel door te dringen tot het detail. Twee keer. Van alle werken naar één werk en van een eerste indruk van één werk naar de de tails. Zo ontstaat begrip voor de concentratie waarmee Dekker zijn werk heeft vervaardigd. „Voor mijn gevoel is dit hele fun damentele schilderkunst. De aanleiding, mijn persoonlijke verhaaltje, is niet van belang. Dat is uitgepuurd, gereduceerd, tot een kern teruggebracht. Ik moet oppassen dat ik niet te ver ga, dat ik het niet helemaal ga doodschilderen. Ik beschouw denken als een zintuig, net als voelen en ruiken. Voor mij is het niet alleen een praktisch mid del, maar ook een staat van zijn, een beleving van opperste con centratie, vergelijkbaar met me ditatie of met een roes. Schilde ren is een instrument om zo'n soort beleving uit te drukken." ExpositieSimon Dekker: So sexy, so absolute, t/m 25 april in de Zenkast, Verwerijstraat 28 in Middelburg, open do t/m za van 14-17 uur en op afspraak (0118-637079). door Edith Ramakers VLISSINGEN - De terugkeer van de Vlissingse Aldi in het cen trumplan de Fonteyne aan de Spuistraat staat op het spel. De onderhandelingen tussen de pro jectontwikkelaar de Bataafsche Aannemingsmaatschappij (BAM) en Aldi Vastgoed verlo pen stroef. Dat bevestigen beide partijen. Ze willen over de oorzaak van het probleem niet veel kwijt. „Daarmee doen we de zaak geen goed", zegt G. Veldkamp van de BAM. „Ik loop niet op de onder handelingsresultaten vooruit Voor de Aldi geldt'dat 'de inten tie er is, om terug te keren in de Fonteyne'. Een woordvoerder van Aldi Vastgoed in Roosen daal, die niet met zijn naam in de krant wil, zegt dat de winkel keten ook op een terugkeer hoopt. „Maar dat moet dan wel op de juiste wijze gebeuren", zegt hij. Wat die juiste wijze is, wil hij niet zeggen. „Door een aantal factoren zijn we er nog steeds niet uit met de BAM." De Aldi, die momenteel op de hoek Lange Zelke/Spuistraat zit, heeft nog een huurcontract tot september. „We hebben nog even de tijd en die gebruiken we." De gemeente Vlissingen houdt vanaf het begin van de opknap beurt van de hoek Lange Zelke/Spuistraat en Oude Markt rekening met de rentree van de discount-supermarkt. „Er is in het ontwerp van de Fonteyne ook een winkelnis op maat gemaakt voor dit drijf", reageert J. Schros van de gemeente Vlissrr: Voor de Aldi was een om grondse plaats in een wiÉ ruimte vlakbij de parkeerkt: voorzien. Verplaatsing De gemeente had in deceiü haar medewerking verleenda een tijdelijke verplaatsing de Aldi. Gedurende de bouwp riode, die enkele jaren inks neemt, zou de supermarkt lit- lijk intrekken in een prefab-; bouw op het parkeerterrein^ het Scheldeterrein bij de S$ destraat. Schroevers reageert dat i voor de uitvoering van de n nen geen enkele consequ-" heeft als de Aldi niet meers doet. „Het enige wat telt, ut die nieuwe ruimte verbs wordt. Ik verwacht geen pr& men om die locatie te ver ren." De Hema komt definitief te in de Fonteyne, zegt Schroef In het nieuwe complex zijns der winkels, appartementen: een royale parkeerkelder ingfi kend. De openbare ruimteotö gaat een face-lift. Binneneri maanden wordt begonnen* de sloop. De ingang van deps keerkelder komt in de Sa straat. Over de bouwput kk een tijdelijke verkeersbmg legd. De verwachting is dat brug, die de verbinding raft i Bellamypark zal vormen, t' geveer twee jaar zal liggen. Tot september kan de Aldi nog aan de Spuistraat in Vlissingen^ ven. foto Ruben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26