PZC Delta kiest voor de tegenaanval 11 Kritiek op gunning werk binnenstad Eerste paal voor bouw zes huizen aan Havelaarstraat Waterschap kijkt of boer zich houdt aan Lozingenbesluit Terras bij dorpshuis Hansweert taboe dood Goese peuter nog lang niet klaar Onderzoek naar Borsele wil op de hoogte zijn van bedrijfsstoring Leerstraf voor bestelen oma zeeuwse almanak Proeverij 25% EXTRA Wijzers krom Concurrentiestrijd om klanten voor stroom barst los 1ML iïiei \JosUaiHprf BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 6 april 2004 door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden en de Algemene Inspec tiedienst (AID) gaan de komen de maanden controleren of agra riërs zich houden aan het zoge heten Lozingenbesluit. Tegen boeren die de regels negeren, wordt opgetreden. Het Lozingenbesluit Open Teelt en Veehouderij werd vier jaar geleden van kracht en is be doeld om zo veel mogelijk te voorkomen dat agrariërs het op pervlaktewater vervuilen met meststoffen en bestrijdingsmid delen. Dat betekent onder meer dat langs waterlopen een teelt- vrije zone moeten worden aange houden. De invoering van het Lozingen besluit was omstreden omdat het verlies aan bruikbare grond niet financieel werd gecompen seerd. Bovendien was er discus sie over de vraag langs welke waterlopen zo'n zone wel of niet noodzakelijk was. Honderden agrariërs weigerden aanvanke lijk het verplichte meldingsfor mulier in te vullen. De afgelopen jaren is ruim de helft van de agrarische bedrij ven die zich hebben gemeld, be zocht. De komende tijd komt de rest aan bod. De verschillende dierenziekten waarmee de agrarische sector de afgelopen jaren te kampen heeft gehad, zoals mond- en klauwzeer en vogelpest, vormen de reden dat nog niet alle bedrij ven zijn bezocht. De al afgelegde bezoeken had den vooral een inventariserend en voorlichtend karakter. Her en der zijn waarschuwingen uit gedeeld. Tot en met september houden waterschap en AID ge richte controles, in eerste instan tie bij de bedrijven die al zijn ge waarschuwd. Daarbij wordt vooral gekeken naar de teelt- en spuitvrije zo nes. Wanneer een agrariër die niet in acht neemt, heeft de over treder zeven dagen de tijd om de gewassen binnen de zone te ver wijderen. Als dat niet gebeurt, dan wordt bestuursdwang toege past en worden de gewassen op kosten van de overtreder verwij derd. .Volgens het waterschap houdt ongeveer negentig procent van de bedrijven die onder het Lo zingenbesluit vallen, zich aan de regels. In november ver schijnt een evaluatie van alle controles. BORSSELE - Het college van burgemeester en wethouders van Borsele wil dat de bedrijven in het Sloegebied de gemeente terstond informeren als zich iets voordoet op een bedrijfsterrein dat uitstraalt naar de bewoonde wereld. Vorige week kreeg de gemeente veel verontruste telefoontjes van mensen in het dorp Borssele die misselijk werden van een vie ze stank. De rotte-eierenlucht werd veroorzaakt door een pro bleem bij Total Raffinaderij bij Borssele. Het gas dat ontsnapte is in grote concentraties wel be dreigend voor de volksgezond heid, maar niet in de vorm zoals die bij Total vrijkwam. Even goed maakten mensen zich zor gen. De gemeente kon de Borsse- laren niet geruststellen omdat niemand in het gemeentehuis aanvankelijk wist wat er aan de hand was. Officieel moeten be drijven dergelijke incidenten melden bij de vergunningverle nende instantie, in dit geval de provincie. De gemeente wil ech ter ook op de hoogte zijn. door Rob Paardekam HANSWEERT - De beheerder van dorpshuis Kaj Munk in Hansweert mag van de gemeen te geen terras plaatsen tijdens de kermis, die morgen begint. Dat zou niet bij de aard van het dorpshuis passen. In het plan dat een paar jaar ge leden over het nieuw te bouwen dorpshuis werd geschreven, werd melding gemaakt van de mogelijkheid om op het plein voor het dorpshuis een terras neer te zetten. Nu puntje bij paaltje komt, weigert de gemeen te daar een vergunning voor te geven. Volgens burgemeester en wethouders is Kaj Munk een zo geheten paracommerciële instel ling die zich richt op recreatie ve, sportieve, sociaal-culturele, levensbeschouwelijke en gods dienstige activiteiten. Een ter ras hoort daar niet bij. Verder is de gemeente bang voor oneerlij ke concurrentie met andere hore cabedrijven. Het is al het tweede initiatief rond de kermis dat strandt bij de gemeente. In de gemeente raadsvergadering van januari deed de PvdA het voorstel om de kermis op Goede Vrijdag en eerste paasdag gewoon open te laten zijn. Nu wordt het evene ment op die dagen onderbroken. Een meerderheid van SGP, CDA en ChristenUnie stemde te gen het PvdA-plan. Ze wensen geen rekening te houden met het feit dat Hansweert, in tegen stelling tot de andere kernen in Reimerswaal, een overwegend katholieke bevolking heeft, die het niet erg vindt dat de kermis op de genoemde dagen open is. En dus liggen de attracties aan staande vrijdag en zondag stil. £)e kermis duurt tot en met maandag. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een achttienjarige Vlissin- ger voor het bestelen van zijn oma zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 26 uur leer straf (agressie en beheersing) op- gelegd. De man had 17 augustus vorig jaar zijn oma hardhandig vastge pakt, tegen de deur geduwd en haar portemonnee ontfutseld. „Ik moet geld hebben", had hij gezegd. Het slachtoffer was doodsbang. Officier van Justitie H. den Hartog vond het zeer be dreigend: „Jij wilde geld heb ben, niet goedschiks dan maar kwaadschiks. Zij heeft jou al die jaren opgevangen. Je zult je moeten beheersen." De vrouw heeft na het incident de deursloten vervangen en fa milie ingeschakeld. De proeverij van die Zeeuwse wijnhandelaar had een buiten gewoon plezierig verloop. De deelnemers waren vol lof over de gepresenteerde wijnen. De een had het over de aanwe zigheid van droppig fruit, een ander sprak over een indruk wekkend lange finale en een derde prees de zachtheid qua mondgevoel. Verder werd op gemerkt dat de w.ijnen mooi m het glas hitigen. Het enthousiasme was ook groot toen een fles sauvignon blanc werd uitgeschonken. Die geurde volgens de proe vers zoals sauvignon blanc hoort te geuren. Juistnaar kattenpis. Naarmate de proeverij vorder de en steeds betere wijnen werden gekeurd, namen de loftuitingen toe. De wijnhan delaar luisterde er met ge mengde gevoelens naar. Hij veerde pas op toen hij een be oordeling hoorde die hem echt aansprak: „Doe voor mij maar twee dozen van deze wijn, drie van deze en drie van die." .^nnrCees Maas TERNEUZEN - De concurren tiestrijd barst los op het energie- front. Duizenden Zeeuwse huur ders krijgen binnenkort een brief in de bus van het Zeeuwse energiebedrijf Delta waarin een tegenbod wordt gedaan op de aanbieding van Cogas Energie uit Almelo. Dat meldt Delta-woordvoerder M van Zuilen. Zoals gemeld heeft Cogas alle huurders van de Zeeuws-Vlaamse, Walcherse, Ihoolse en Schouwen-Duive- landse woningbouwverenigin gen benaderd, of gaat dat nog doen, met het aanbod om 40 tot 60 euro per jaar goedkoper dan Delta stroom te leveren. De woningbouwverenigingen hebben bij wijze van service aan de huurders het aanbod van Co gas doorgestuurd naar hun klan ten. Delta heeft tot nu toe een mono polie-positie op de Zeeuwse energiemarkt, maar was volgens woordvoerder Van Zuilen voor bereid op een dergelijke actie, (Advertentie) AKTIEWEEK van alle OCCASIONS AANBIEDINGEN (etalage 7 8) mag u deze week aftrekken! JlWMWh »aot 90 - Vlissingen - tel. 0118-413635 omdat de vrije ernergiemarkt al jarenlang is voorbereid door de overheid. Delta-woordvoerder Van Zui len: „Gevolgen van de actie van Cogas voor Delta zijn voorals nog niet aanwezig. Wij zullen al le huurders binnenkort aanbie dingen doen, nadat onze liberali seringscampagne is begonnen. Daarin leggen we de klant zo goed mogelijk uit wat er nu ei genlijk aan de hand is, wat die keuzevrijheid per 1 juli bete kent. Daarna krijgen ze een zeer aantrekkelijk aanbod dat ook in de orde van grootte van de aan bieding van Cogas ligt. Overigens schrikken we niet van deze concurrentie, het hoort erbij, wij zijn er op voorbereid. We doen wekelijks onderzoeken en daaruit blijkt dat de klanten trouw aan Delta heel hoog is." De woningstichtingen die hun huurders per 1 juli de keus laten om goedkopere stroom te kiezen zijn Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren, Woningstichting Walche ren, Zeeuwland uit Zierikzee en Carpia/Beter Wonen uit Sint-Maartensdijk. pagina 15 mikpunt van klachten foto Drik-Jan Gjeltema halen door het werk, onder hands of openbaar, aan te beste den, gelet op de 'enorme honger naar werk' onder aannemers. Ze ker voor de tegenstanders van het Masteplan zou het extra zuur zijn als daarvan niet is ge profiteerd. „Als zou blijken dat ook met betrekking tot de uit voering van het plan niet kri tisch met de middelen wordt om gegaan, is dit dubbel pijnlijk voor ons", schrijft de actie groep. Kwaliteit T. de Jonge van de gemeente Goes zegt dat de zaak genuan ceerder ligt dan de actiegroep stelt. In de nieuwe bestrating van het winkelgebied wordt on der meer natuursteen toegepast. „We hebben in verschillende binnensteden rondgekeken hoe dat is gedaan en daarbij is ons gebleken dat de beste kwaliteit wordt geleverd door de firma Voets. Met dat bedrijf lopen mo menteel prijsonderhandelin- gen." Voets heeft, stelt De Jonge, ook veel ervaring met het toepassing van de juiste voegvulling voor de bestrating. De besprekingen met Voets gaan over de eerste fase van het Masterplan. Volgens De Jonge betreft het een bedrag dat aan zienlijk lager ligt dan wat de ac tiegroep stelt. Hij gaat uit van ongeveer vijftien procent van de totale kosten van 9,3 miljoen eu ro, wat zou neerkomen op onge veer 1,4 miljoen euro. Aan de hand van de ervaringen met de eerste fase bepaalt het ge meentebestuur hoe de opdrach ten voor de volgende fasen van het Masterplan worden gegund. De kritiek van de actiegroep dat Zeeuwse bedrijven nu buiten spel zijn gezet, is niet terecht, zegt De Jonge. Als Voets inder daad de opdracht krijgt, scha kelt het bedrijf bij de uitvoering een Zeeuwse aannemer in, zo is al bekend. Riolering Sinds februari vinden voorberei dende werkzaamheden plaats voor de herinrichting van de bin nenstad. De riolering en leidin gen voor gas, water en elektra worden gecontroleerd en zo no dig gerepareerd of vervangen. De straten worden daarna ge dicht en twee maanden met rust gelaten, zodat de grond zich op nieuw kan zetten. BRUINISSE - De wijzers van de kerkklok van de hervormde kerk in Bruinisse zijn vernield. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn de wijzers verbogen en dakpannen van het dak gegooid. „Het is de tweede keer dat het gebeurt", zegt J. van de Kloos ter van de kerkvoogdij. „Zes jaar geleden is het ook al eens an." De omvang van de schade is nog niet bekend om dat nog onduidelijk is of het bin nenwerk beschadigd is. Op de Grote Markt in Goes worden riolering en leidingen gecontroleerd, ter voorbereiding op de herinrichting van de binnenstad. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft grootschalige werkzaamhe den in de binnenstad ten onrech te niet aanbesteed. Daarmee is zij mogelijk duurder uit dan wel licht mogelijk was geweest. Dat stelt de actiegroep die bezwaar maakt tegen de, volgens haar toch al te kostbare, herinrich ting van het centrum en de in voering van baatbelasting. In het kader van het Masterplan Binnenstad worden de winkel straten en de pleinen in de Goe se binnenstad de komende jaren vernieuwd. De kosten daarvan bedragen ruim 9,3 miljoen euro, zo heeft de gemeenteraad eind vorig jaar vastgesteld. Toen werd wel van diverse kanten de hoop uitgesproken dat de aanbe steding van het werk, gezien de huidige marktsituatie, gunstig zou uitpakken. De actiegroep van bewoners en ondernemers in de binnenstad, met ruim 150 sympathisanten, zegt vernomen te hebben dat een fors deel van het werk - in een brief aan het college van burgemeester en wethouders wordt een bedrag van tussen de drie en vier miljoen euro ge noemd - rechtstreeks is gegund aan aannemingsbedrijf Gebroe ders Voets uit Rosmalen. Dat be drijf heeft recent ook vergelijk bare werkzaamheden in het cen trum van Bergen op Zoom uitge voerd. Volgens de actiegroep had de ge meente mogelijk een aanzienlijk financieel voordeel kunnen be- Aan de Havelaarstraat in Colijnsplaat worden zes huizen gebouwd, die vanaf 188.000 euro gaan kos ten. foto Dirk Jan Gjeltema door Mieke van der Jaqt COLIJNSPLAAT - Het heeft een hele poos op zich laten wach ten, maar de Noord-Bevelandse wethouder A. van der Maas kon er nu dan toch zijn week mee be ginnen: de eerste paal voor zes huizen aan de Havelaarstraat in Colijnsplaat. De woningen komen in de plaats van acht huisjes, waar van het grootste deel de laatste jaren was dichtgetimmerd. Dat het zo lang heeft geduurd voor dat het stadvernieuwingsplanne- tje kon worden opgevuld, lag aan een van de eigenaren van de huisjes, die zijn bezit als recrea tiewoning wilde blijven gebrui ken. De rechter bepaalde echter dat het algemeen belang moest prevaleren boven dat van een re creant. Het belang van Colijns plaat is vooral het terugdringen van tweede-woningbezit en het door dorpsvernieuwing verbete ren van de leefbaarheid. Die me ning was ook de provincie toege daan, want die legde al een jaar of vier geleden de subsidie klaar voor het project. De gemeente Noord-Beveland begon een ont eigeningsprocedure. Architect Linzell uit 's-Heer Arendskerke ontwierp zes wo ningen in de stijl en de maatvoe ring die in de Havelaarstraat ge bruikelijk is. De plaatselijke aannemer Snoep hoopt de woningen, die vanaf 188.000 euro vrij op naam gaan kosten, volgend jaar om deze tijd klaar te hebben. In het dorpsvernieuwingsproject wor den ook nog zeven garages ge bouwd. door Ingrid Huibers GOES - Het onderzoek naar de dood van de 2,5 jaar oude Janice Slosse uit Goes gaat zeker nog enkele weken in beslag nemen. Hat meldde politiewoordvoer der A. Don gistermiddag desge vraagd. Het meisje kwam vorige week om het leven na een noodlottig ongeluk op een glijbaan in peu terspeelzaal de Polderrakkertjes in de Goese polder. Janice wordt morgen begraven, horige week donderdag meldde Don dat de verhoren vrijdag of anders begin deze week zouden worden afgerond. Dat het onder zoek langer gaat duren komt vol gens Don doordat 'diegenen die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in de peuter speelzaal nog moeten worden gehoord. Hij doelt daarbij op de directie van Stichting Kinderop vang de Bevelanden. Don sluit evenmin uit dat er bestuurders oi medewerkers van de gemeen- ur°eS zu^en worden gehoord, ""ij Moeten uitzoeken wie er precies verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen van de peu terspeelzaal", zegt Don. „Dat kost gewoon tijd." Afgelopen vrijdag werd bekend dat de ouders van Janice de be kende advocaat G. Spong in de arm hebben genomen. In een persbericht dat het secretariaat van Spongs advocatenkantoor naar buiten bracht, stond onder meer dat Spong gaat onderzoe ken of de gemeente Goes aan sprakelijk kan worden gesteld voor falend toezicht. Burgemeester D. van der Zaag meldde vorige week al dat Kin deropvang de Bevelanden een zelfstandige stichting is, waar voor de gemeente geen verant woordelijkheid draagt. Woordvoerster P. Elbertsen van Stichting Kinderopvang de Be velanden verduidelijkte op haar beurt Spongs gedachtesprong door te betogen dat, hoewel de Kinderopvang een onafhankelij ke stichting is, de peuterspeelza len zich aan gemeentelijke regel geving moeten houden. Landelij ke wetgeving voor peuterspeel zalen is er niet. (advertentie) MIDDELBURG - BREEWEG 17 r TELEFOON 0118-613187 www.pietvoskamp.nl Gazelle smmkus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25