PZC Je moet tegen drukte kunnen De Groene Dijk heeft vier rijen bomen Speelboerderij 't Klok'Uus wssrwoord Kikker wordt wakker uit winterslaap 22 Een reu vö dien oönd van julder 22 Eerste deel portretten van boeren 23 Dialect doet het goed in de muziek 23 NAAR BUITEN Redactie: 0113-315680 www.pac.nl F.mail:redacties pac.nl Postbus 31,3460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 6 april 2004 Zeeuwse boeren die niet groter kunnen of wil len groeien, zijn naarstig op zoek naar 'verbreding' van hun bedrijf. Dat is nodig, omdat ze het met alleen agrarische productie niet kunnen rooien. Het bekend ste voorbeeld van verbre ding is in het Zeeuwse de mini-camping. Ook is er al een aardig aantal zorgboer derijen, wordt hier en daar voorzichtig aan agrarisch natuurbeheer geproefd en wint teelt en verkoop van streekproducten terrein. Ook weten sommigen een nieuwe markt aan te boren met een 'exclusief' product. Anne-Marie en Marnus Lo- kerse uit 's-Heer Arendsker- ke zochten de verbreding'in de inrichting van een speel- boerderij. De naam van speelboerderij 't Klok'Uus is niet zomaar gekozen. Het klinkt goed Zeeuws, goed rond en de speel boerderij is onderdeel van het fruitteeltbedrijf van de familie Lokerse. Landelijk gelegen tus sen het Poelbos en de rand van 's-Heer Arendskerke. Naaste bu ren zijn de ouderen van zorgcen trum Poelwijck. 't Klok'Uus is nu een half jaar open en de be langstelling overtreft de ver wachtingen. Het parkeerterrein blijkt regelmatig te klein en moet dan ook worden uitge breid. De Lokerses zijn blij met hun nieuwe nevenactiviteit, die lijkt uit te groeien tot een volwaardi ge tak van hun bedrijf. Dat is no dig ook, want de fruitteelt op zich brengt niet genoeg op om van rond te komen. De malaise in deze teelt was ruim drie jaar geleden aanleiding om eens diep na te denken. Een deel van de bomen was aan vervanging toe. De keus was: opnieuw inplanten of naar verbreding van het be drijf op zoek gaan. Ze besloten tot het laatste en de helft van de boomgaarden af te stoten. Rond hun woning heb ben ze nu nog ongeveer vier hec tare, waarop appels en peren ge teeld worden en ook pruimen (die dit jaar voor het eerst pro ductie leveren). Verder is er zo'n 1000 vierkante meter ingeruimd voor aardbeien, die op stellin gen gekweekt worden. De eerste reeks van 3000 planten is in maart geplant; per seizoen wor den zes series gezet, zodat vanaf eind mei tot eind september steeds aanvoer is van verse aard beien. Ligging Bij de zoektocht naar een neven activiteit speelde de ligging op een mooie, landelijke plek een belangrijke rol. De Lokerses wa ren al gewend dat veel recreëren de mensen afstapten bij de win kel waar groenten en fruit ver kocht worden, en informeerden of er een consumptie genuttigd Anne-Marie Lokerse ontvangt gasten op de speelboerderij. 't Klok'Uus is onderdeel van het fruitteeltbedrijf aan de rand van 's-Heer Arendskerke. foto Willem Mieras kon worden. „We dachten eerst aan een terrasje. We hebben eens rond gekeken en zagen dat er in Brabant en België speel- boerderijen zijn. Dat leek ons wel wat. We hadden zoiets van: als je een terras doet, moet je toch ook allerlei voorzieningen treffen. We hebben het gelijk maar grondig aangepakt", ver telt Anne-Marie. Schoonzus Ginny Rentmeester is binnenhuisarchitecte en die maakte een ontwerp voor de speelboerderij. Het grootste deel van de loods met koelcel is ervoor gebruikt (het koelen en sorteren van het fruit gebeurt nu elders). Ook is de oude schuur aan het woonhuis gron dig verbouwd. Blikvanger in 't Klok'Uus is een kleurig, groot klimrek met alles erop en eraan. Eigenlijk een indoor-speeltuin. Rondom een royale verblijfs- ruimte, waar de begeleiders van de kinderen kunnen verpozen. De bovenverdieping is met na me gereserveerd voor groepen. Vorig jaar oktober kon - na 2,5 jaar voorbereidingen, waarbij centrum Buitenkans veel hulp bood - de speelboerderij geo pend worden. Vlak voor de herfstvakantie. Anne-Marie: „De verf was nog nat, de elektri cien moest nog gauw wat doen. Het was spannend, maar tijdens de opening zaten er ineens 130 kinderen in het klimrek. De eer ste week was het meteen raak, we zaten echt vol." Daarna is het blijven lopen. Het is voorge komen dat bezoekers buiten in de rij moesten wachten op een plaatsje. De Lokerses zijn erg benieuwd hoe de komende zo mer uitpakt. Als het erg warm weer wordt, kan het zwembad wel eens voorgaan. Skelterbaan Alhoewel, behalve binnen is er bij 't Klok'Uus ook buiten het een ander te doen. Er ligt een skelterbaan, er staan springkus sens en voor de kleineren zijn er traptrekkers en een grote zand bak. Bedoeling is het buitenter rein nog verder aan te kleden. In de boomgaard wordt een speur tocht uitgezet (met als verhaal een rupsje dat daar verwonderd rondgaat). Die speurtocht is spe- Kinderen vermaken zich op de skelterbaan, foto Mechteld Jansen April droog en warm, maakt de brave landman arm ciaal voor scholen. „We probe ren het buitenterrein zo leuk mo gelijk te maken, ook met een ter ras erbij", zegt Anne-Marie. Plan is om in de boomgaard nog een mini-camping in te richten. De goedkeuring van de gemeen te is al binnen. Kinderen tussen 2 en 12 jaar kunnen - altijd met een begelei der - individueel op bezoek ko men. Er is veel belangstelling voor het houden van verj aars- partijtjes (waarvoor een spe ciaal arrangement beschikbaar is) en binnenkort beginnen de schoolreisjes. Anne-Marie is niet bang dat er een verzadiging optreedt. Er is steeds aanwas van nieuwe kinderen. „Ik sprak laatst een jongetje dat hier al ze ven keer geweest is. Hij blijft het leuk vinden. Het is net als naar het zwembad gaan." De verwachtingen van Marnus en Anne-Marie Lokerse, die zelf drie kinderen hebben, zijn over troffen. Ze hebben geen spijt van de gekozen verbreding, waarvoor ze subsidie van Vitaal Platteland Zeeland kregen. „Het is niet voor iedereen wegge legd. Je moet tegen veel drukte kunnen en je moet het écht wil len. Bovendien moet je steeds blijven vernieuwen." Rinus Antonisse Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen, suggesties en weerwoorden zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC: postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl Alles duidt op lente, van daag in de polders tussen Kortgene en Geersdijk. Boeren eggen of zaaien. Vogels zoeken een maatje voor het komend sei zoen. Wandelaars en fietsers ko men hun huis uit. Er waait een fris lentewindje. Gelukkig heeft de zon ook een beetje de zomer in zijn hoofd. De winterjas blijft in de auto achter. Vanaf de Torendijk in Kortgene linksaf de Polderweg in. De bordjes Pijlerdamroute en Veer- se Meerroute - beide voor fiet sers - wijzen ook in die richting. Net buiten het dorp ruikt het al naar versgemaaid gras. Voor het eerst dit jaar. Links staat een schuur. 'Verboden toegang' meldt het bordje naast de oprit. Toch maar even kijken. Eén van de schuurdeuren staat open, maar er is niemand te beken nen. In de schuur liggen aardap pelen. Oude oogst of voor de poot? Verder richting het Veerse Meer. Het is stil hier. In de ver te klinkt een motorboot. Vogels op het land en in de lucht laten zich horen. Verder is er alleen het geluid van de eigen voetstap pen. En een licht gezoem. De eerste insecten? Even iets eten op het bankje op de dijk aan het Veerse Meer. Met uitzicht op een stukje bos en daarachter het water. De vo gels fluiten en buitelen door de lucht. Jammer dat hier geen kof- Geersdijk Kortgene in deze rubriek wordt wekelijks verslag gedaan van tochtjes in de Zeeuwse natuur fie is. De route gaat verder over het fietspad bovenop de dijk óf over de grindweg onderlangs, aan de polderkant. Eerst nog maar een stukje bovenlangs, met zicht op het meer en de pla ten. Boven de eilandjes krijsen de meeuwen. Een paar zeilbo ten varen voorbij, op de motor. Pas op: steile afrit, zegt een bord langs het pad. Natuurlijk bedoeld voor fietsers, alhoewel het met die steilte best meevalt. Het fietspad gaat verder langs het Veerse Meer. Deze wandel route volgt vandaag de andere kant van de dijk, via de grind weg. Rechts een mooie dijk, on verhard, met vier rijen bomen. De Groene Dijk staat er op het bordje, en dat klopt. Het grindpad loopt niet zo lek ker, maar het uitzicht op de pol ders en Geersdijk leidt af. De kleigrond van de Willempolder ziet er droog uit. Waarschijnlijk geldt dat alleen voor de boven ste laag, daaronder zal het wel in orde zijn. Het heeft toch ge noeg geregend de laatste tijd? Zo uit de wind wordt het steeds warmer. Die sjaal kan ook wel af. In de lucht cirkelen een paar roofvogels, op zoek naar een prooi. Een haas rent als een gek door het land. Misschien heeft hij iets in de gaten. Rechts staat gemaal Willem. Een bordje van het waterschap meldt, dat het 'overtollig water pompt uit het gebied Wissenker- ke-Geersdijk-Kamperland-de Roompot in het Veerse Meer'. Het totale gebied dat bemaald wordt is ongeveer 3000 hectare. Rechtsaf, de Willempolderse- weg in. Of nee, toch nog een laatste blik werpen op het Veer se Meer. Bij het haventje staat een huis op de dijk. Misschien is daar koffie te koop. Helaas, voor de ramen zitten rolluiken. Het is ook niet eens een koffie huis. Op een bankje bij het meer zit ten drie mannen in de zon. De broodtrommels zijn al leeg. Het mooie weer houdt ze nog even op. Nee, ook zij hebben geen koffie. Maar een praatje zit er wel in. De één werkt bij het wa terschap, de andere twee zijn in gehuurd door het schap. Ze zijn in de buurt bezig met het uitgra ven van sloten en het herstellen van betuining. De één is gebo ren en getogen Noord-Bevelan der. Kamperland, om precies te zijn. Hij zou best eens elders in Nederland willen wonen. Want, zegt-ie dan tegen z'n vrouw: ze bakken toch overal brood. Hij hoeft dan niet per se bij het wa terschap te werken, maar wel bij de overheid, want anders zit hij met z'n pensioenbreuk hè. Maar ja, z'n vrouw wil niet weg uit Kamperland. Terug naar de Willempolderse- weg, richting Geersdijk. Twee mannen laten hun honden uit. Ze kennen elkaar, de mannen en de honden, dat zie je zo. Aan het eind links is de Stekeldijk, alweer zo'n mooie diek, zo'n diek mee boamen. De wind heeft de takken voor altijd in oostelijke richting gestuurd. Rechtsaf de Provinciale Weg op. Een stukje maar, want hier is ineens weer verkeer. Even buiten Geersdijk is een dijk naar rechts, de Westpolderdijk. Weg van de drukte. De Groene Dijk komt weer in zicht. Zou een mooie afsnijder in de route kunnen zijn. De laatste loodjes. Kortgene is niet ver meer. De schoenen knel len, de kleren zijn te winters, hadden we maar een flesje wa ter meegenomen. Een automobi list biedt een lift aan naar Kort gene. Nee, bedankt, dit is de be doeling, dit wandelen. Oh, het leek of er een bus gemist was. Nee, bedankt. Volgende keer misschien toch iets beter voorbereid op pad gaan. Met rugtas, goeie wandel schoenen, genoeg eten en drin ken. En natuurlijk koffie. Carla van de Merbel Rondje Kortgene-Geersdijk, 8 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21