Hoger onderwijs flink verbouwd jc 1 VS gelasten arrestatie rebelse sjiieten-clericus in roerig Irak «tl DoiMjf&A Actie tegen N57 in Domburg Hannen van staatssecretaris redden het met hulp van de oppositie 21 t/m 23 Britse koningin op bezoek in Parijs President Bundesbank in het nauw M j o Spanje op scherp ia dreiging van lieuwe aanslag Illegaal werk wijd verbreid UW CADEAU D66: immigrant zeven jaar geen uitkering geven Hormonen voor te kleine kinderen Het geheim van Bobby Robson kies je koers! mmmm nrnimnriTT mnnze redactie binnenland EN HAAG - Het hoger on- wordt ingrijpend »randerd. Een kamermeer- jrheid van PvdA, VVD en PF staat achter de plan- van staatssecretaris om universiteiten on voorwaarden studenten 1 laten selecteren. Boven- ien mogen ze de hoogte an het collegegeld laten va- afhankelijk van de ijzondere waarde van een at bleek gisteren tijdens een over het Hoger Onder en Onderzoeksplan het beleidsplan voor de vier jaar. Coalitiegeno- s CDA en D66 zijn fel tegen e hervormingsplannen, maar oor de steun van twee opposi- kan staatssecretaris (Onderwijs) haar ingrijpen- wijzigingen doorzetten. Joldersma was ebijsterd over de handelwijze an de staatssecretaris en ver rat haar de afspraken van het Balkenende I te schen- Volgens het regeerakkoord er alleen geëxperimenteerd met selectie en college- het is geen garantie meer als de toelatingsexamens eenmaal een feit zijn. CDA, D66, Groen- Links, SP en SGP zijn bang dat de toegankelijkheid van univer siteiten en hbo-opleidingen in het gedrang komt. Maar volgens Nijs zijn er al vijf tig opleidingen, zoals conserva toria, die toelatingseisen stellen. Nijs wil zo snel mogelijk begin nen 'met het echte werk' en de door CDA, WD en D66 afge sproken experimenten over slaan om de vaart in de verande ringen te houden. Omdat CDA en D66 dat niet willen, heeft Nijs de steun van de PvdA hard nodig. Met die wetenschap in het achterhoofd stelde PvdA'er Tichelaar voor meteen te begin nen met selectie en gedifferen tieerd collegegeld. Voorwaarde is dat Nijs het hele systeem voor studiefinanciering op de helling zet. De staatssecretaris is daar een voorstander van. Wat haar be treft moet niet alleen 'de juiste student op de juiste plaats' ko men. Ook wil ze dat studies sneller worden afgerond. Studenten die nu allerlei baantjes hebben, zijn voor haar verleden tijd, zei ze. Als de beurs beter is, hoeven stu denten niet meer te werken en kunnen ze sneller afstuderen. Over het nieuwe stelsel van stu diefinanciering wil Nijs pas iets zeggen als ze haar tour langs universiteiten en hogescholen heeft afgerond. Eerst wil ze pra ten met studenten en onderwijs organisaties. GPD De Britse koningin Eliza beth en de hertog van Edin burgh (1) zijn gisteren ont vangen door de Franse pre sident Chirac (tweede van rechts) en zijn vrouw (r) in het Ely see Paleis in Parijs. Aanleiding is het honderd jarig bestaan van de Enten te Cordiale tus sen beide lan- den. Ruimhartig declaratiegedrag heeft de president van de Duitse Bundesbank, Ernst Welteke, in een lastig parket gebracht. De Duitse politiek is niet te spreken over de 7661,20 euro die de man terugvroeg voor een verblijf van vier dagen in een hotel in Berlijn tij dens de festiviteiten rond de invoering van de euro op 1 januari 2002. a s Noodzakelijk iolgens de plannen van Nijs het diploma van het voort- onderwijs noodzakelijk joor het hoger onderwijs, maar - De Spaanse autori tten hebben de beveiliging van trategische plekken zoals kern- vliegvelden, maar ook tan grote winkelcentra aanmer- ielijk verscherpt. Ook de bewa ring van het openbaar vervoer s verder uitgebreid, onder meer de metro in de hoofdstad fedrid. patrouilles vanuit de lucht, on- jermeermet tientallen helikop- zijn in het hele land opge roerd, aldus Spaanse media gis verscherpte maatregelen vol- p op berichten dat er nieuwe bslagen in Spanje zijn of wor- pi voorbereid, mogelijk tijdens voor Spanjaarden zeer be- Tegenstanders van de aanleg van de N57 legden gisteren met landbouwfolie een weg voor het gemeentehuis van Veere. door Ab van der Sluis potentiële plegers van een aanslag zouden nog portvluchtige verdachten kun- pen zijn in het onderzoek naar fe aanslagen van 11 maart op treinstations in Madrid. ANP pagina 4 •beveiliging gruwt van GSM pagina 5 •terreurverdachten gepakt DEN HAAG - In Nederland zijn paar schatting 210.000 mensen fro illegaal werkzaam zijn. On geveer de helft daarvan werkt via malafide uitzendbureaus, oie de werknemers met valse pa pieren op pad sturen. |eillegalen werken in de bouw, |'j schoonmaakbedrijven in de horeca en de agrarische sector, oe malafide uitzendbureaus vra gen gemiddeld 14 euro per uur voor een arbeidskracht; bij een rogaal uitzendbureau is dat 17 euro. De illegale werknemer houdt daar vaak maar zo'n zes euro per uur van over. De illega- bureaus dragen geen sociale premies af; de overheid zou hier- coor jaarlijks 250 miljoen euro |aninkomsten mislopen. •otgens de brancheorganisatie poor uitzendbureaus ABU telt "eüerland 6600 illegale bu- fêaus. In een uitzending van No- g f?steravond bleken illegale i uitzendorganisaties onder ver hullende namen en achter ver- 'GPq e 8eve^s te werken. DOMBURG - Tegenstanders van de N57 hebben gisteravond actiegevoerd voor het gemeente huis in Domburg. Ze rolden ongeveer honderd me ter zwarte landbouwfolie uit vanaf de openbare weg naar de toegangsdeur van het gemeente huis om daarmee de nieuwe weg te symboliseren. Ook werden spandoeken meegenomen met daarop leuzen tegen de N57. De tegenstanders zijn bang dat de nieuwe weg veel (vracht)verkeer aantrekt. De gemeente Veere beslist deze maand of zij planologisch mee- werkt aan de aanleg van de N57. B en W zijn voorstander. Het college vindt dat Rijkswater staat voor een groot deel tege moet is gekomen aan de bezwa ren die leefden bij B en W. De te genstanders zijn bang dat de N57 gebruikt gaat worden als snelle verbindingsroute tussen de havens van Antwerpen en Rotterdam. Om de plannen voor de gemeenteraadsleden van Veere inzichtelijker te maken be sloot een groepje verontruste burgers tot aanleg van de 'kunst weg'. De politici konden zo zien van onze redactie buitenland BAGDAD - De opstandige Iraakse sjiitische geestelijke Muqtada al Sadr hangt arresta tie boven het hoofd. Een woord voerder van de Amerikaanse strijdkrachten in Irak onthulde gisteren in Bagdad dat een Iraakse rechter al enkele maan den geleden een arrestatiebevel tegen de radicale geestelijke heeft uitgevaardigd. De coalitietroepen zouden hem nog niet hebben opgepakt om dat hij zich in een moskee schuil houdt. Verscheidene functiona rissen van de internationale coa litie in Irak zeiden tegen de Brit se zender BBC dat het arrestatie bevel zeker tot nadere actie zal leiden, zonder enige waarschu wing vooraf. Al Sadr, uitgesproken anti-Ame rikaans en fel gekant tegen elke buitenlandse bemoeienis met zijn land, ontpopt zich steeds meer als een potentieel gevaar voor de door de Amerikanen zo gewenste vreedzame machtover dracht op 30 juni. De jonge am bitieuze sjiiet ondermijnt vol gens de Amerikaanse president Bush de opmars van de democra tie in het Arabische land. „We kunnen dat niet langer toe staan", sprak de president giste ren dreigend. Een woordvoerder van het Wit te Huis omschreef Al Sadr als ie mand die zich heeft verbonden aan het 'internationaal terroris me' door zijn loftuitingen aan het adres van de radicale Pales tijnse groepering Harnas en de Libanese Hezbollah-beweging. Nieuwszender CNN berichtte op zijn beurt dat het Witte Huis sterk overweegt extra troepen naar Irak te sturen. Daarmee moet worden voorkomen dat de situatie in het land verder ver slechtert door de aanhoudende en ook steeds gewelddadiger aanslagen tegen buitenlandse troepen en tegen Irakezen die met de bezettingsmacht samen werken. De jongste opstand van aanhan gers van Al Sadr is een ontwik- (Advertentie) HELENA RUBINSTEIN besteding vanaf 50,- aan Helena Rubinstein producten. Tot en met 18 april 10% KORTING op alle Helena Rubinstein producten en met uw Douglas Card 15% KORTING keling die tot verdere instabili teit zal leiden, denken de strate gen op het Pentagon. Harde confrontaties In verscheidene steden in Irak komt het al dagen tot harde con frontaties tussen aanhangers van Al Sadr en coalitietroepen. Daarbij zouden al zeker twaalf buitenlandse militairen en ze ker vijftig Irakezen het leven hebben verloren. Ook gisteren was het weer raak in onder meer enkele sjiitische wijken in Bagdad. De Amerikaanse troe pen zetten bij de acties Apa che-gevechtshelikopters in. In Basra, de tweede stad van het land, namen ongeveer duizend sjiieten op vreedzame wijze het kantoor van de gouverneur in. Leden van het zogeheten Mahdi Leger van Al Sadr namen bij het ochtendgloren bezit van het gebouw en hesen op het dak een groene vlag. Het Mahdi Leger, opgericht in juli 2003, is de controlerende macht in onder meer het verarm de sjiitische stadsdeel van Bag dad, Sadr City. Over de omvang en slagkracht van het leger' is niet veel bekend. Het aantal strijders wordt geschat tussen de duizenden en enkele tiendui zenden. ANP/RTRIDPA/AFP foto Ruben Oreel hoe een breed lint van asfalt door het Veerse landschap eruit ziet. Actievoerder Leo Dalebout had speciaal voor de gelegen heid de nieuwe slogan van de imagocampagne Welkom in Zee land veranderd van 'Zeeland geeft je de ruimte' in 'Van Zee land krijg je de ruimte'. DEN HAAG - Immigranten moe ten eerst zeven jaar voor eigen inkomsten hebben gezorgd voor dat ze recht krijgen op sociale voorzieningen. Dat schrijft D66 in het integratieplan dat de par tij gisteren presenteerde. VVD, CDA, PvdA en GroenLinks kwa men al eerder met een eigen inte gratieplan. Ook D66 wil strengere eisen stel len aan huwelijkspartners die uit het buitenland worden ge haald. In het regeerakkoord werd al afgesproken dat de part ner in Nederland meer dan 120 procent van het minimumloon moet verdienen en dat beide partners ouder dan 21 jaar moe ten zijn. Als extra eis wil D66 dat de part ner die naar Nederland komt goed genoeg is opgeleid om hier werk te vinden. Ook moeten nieuwkomers een inburgerings- cursus doen voordat zij naar Ne derland komen. Voordat dit laat ste plan wordt ingevoerd, moet de regering uitzoeken of het niet te veel kost. Ambtenaren mogen van D66 een hoofddoek dragen, maar de overheid mag hier niet aan meebetalen. Justitie en poli tie moeten onafhankelijkheid uitstralen, en mogen niet met een hoofddoek hun werk doen. Openbare scholen moeten net als bijzondere scholen het recht krijgen om hoofddoeken te ver bieden. GPD Ziekenhuis Walcheren biedt kinderen vanaf acht jaar die te klein zijn voor hun leeftijd, de kans via een hormoonbe handeling wat meer te groeien. Het gaat om kinderen die na een normale zwangerschapsduur toch te klein zijn. Kinderarts Eric Sulkers werkt voor Hj het project samen met het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Is Bobby Robson (71) een goede trainer? Veel kenners vin den van niet. De trainer die donderdag met zijn ploeg Newcastle United tegen oude liefde PSV voetbalt in de Uefa Cup, geeft ouderwetse trainingen en is tac tisch niet sterk. Toch viert hij bij bijna alle clubs waar hij komt successen. Zijn geheim is mm zijn charme. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19«en 20; buitengebied: 21, 22 en 23 (Advertentie) VANDAAG INFO AVONDI 19.00 UUR - 21.00 EDISONWEG 4, VUSSINGEN (Advertentie) --r* - KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 I II H I II I Noleer mi| voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geel daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstsand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) D Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56.60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur de2e bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231 Speelboerderij is gat in de markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1