Onderzoek spoedwet Scheldeverdieping Als team over de hindernisbaan Vrachtwagens op weg met Zeeland geeft je de ruimte Leen Polderman markante man van de waterkant 11 Kortere procedures om Antwerpen te gerieven Zeeuws kookteam laatste bij landelijke wedstrijd Drankrijder neemt vergeefs de benen Boomfeestdag 2004 wordt opgedragen aan koningin Juliana Yersekenaar rijdt sloot in Bejaard echtpaar gewond Zakkenroller actief in Vlissingen Driehoeksmossel bestrijdt blauwalg Vrouw gewond bij botsing Cerestar Sas van Gent beperkt geluidsoverlast swb maandag 5 april 2004 door Rinus Antonisse en Ren Jansen MIDDELBURG - De Techni sche Schelde Commissie laat on derzoeken of de procedures voor uitvoering van de Ontwik- kelingsschets Scheldebekken be kort kunnen worden. I)at is met name van belang als tot een ver dere verdieping van de Wester- schelde wordt besloten. Het dagelijks provinciebestuur meldt dit in een notitie aan Pro vinciale Staten. Daarin wordt de stand van zaken met betrek king tot de Ontwikkelingsschets weergegeven. Een speciale pro jectdirectie (Proses genaamd) is bezig met het maken van de schets. Direct na de zomervakantie is de Ontwikkelingsschets beschik baar. In september/oktober ko men er voorlichtingsbijeenkom sten over. Bedoeling is dat de be treffende ministers van Neder land en Vlaanderen in december besluiten nemen over de schets en over de projecten die in uit voering komen. Dan wordt ook duidelijk of de Vlamingen een rneuwe verruiming van de vaar geul krijgen. Door sommige procedures in el kaar te schuiven (als het ware te gelijk te laten verlopen) kan mo gelijk een vooral door Antwer pen fel begeerde tijdwinst wor den behaald. De Technische Schelde Commissie (met verte genwoordigers van Nederlandse en Vlaamse ministeries) wil daarover in juni uitsluitsel. Het dagelijks provinciebestuur geeft aan dat aan een dergelijke werk wijze wel risico's zijn verbon den. Overigens is de verwachting dat de eerste spa voor uitvoering van de Ontwikkelingsschets, zo wel in Nederland als in Vlaande ren, op zijn vroegst in 2007 - en waarschijnlijk in 2009 - de grond in kan. Het dagelijks provinciebestuur stelt vast dat er samenhang is tussen de voorhavenontwikke ling zoals die in de Ontwikke lingsschets Scheldebekken be schreven wordt en de studie naar aanleg van een Wester- schelde Container Terminal van de provincie en Zeeland Seaports. Gedeputeerde Staten vinden dat zoveel mogelijk ge bruik moet worden gemaakt van dezelfde gegevens. Dat ver gemakkelijkt het maken van af wegingen. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, Schultz van Hae- gen, steunt dit. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, economie) schuift aan bij het zogenoemde Overleg Adviserende Partijen - dat nauw betrokken is bij de tot standkoming van de Ontwikke lingsschets - als de havens aan de orde zijn. Vorige week waarschuwde het oud-Kamerlid J. van den Berg, in een inleiding voor stichting De Levende Delta, voor het met de voeten treden van (in spraakprocedures. Hij herinner de toen aan de gang van zaken bij de tweede verdieping van de Westerschelde, die volgens hem met hulp van een noodwet door de strot van het parlement was geduwd. Waarschuwing Die waarschuwing lijkt op zijn plaats. Eveneens vorige week publiceerde de Antwerpse jurist E. van Hooydonk in de Bel gische transportkrant De Lloyd een pleidooi voor een spoedwet. Daarmee moet een nieuwe aan passing van de vaargeul in 2006 kunnen beginnen. Van Hooydonk vreest dat het wel eens 2015 kan worden als door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het Vlissingse kookteam, dat zaterdag mee streed om de Krulstraatbokaal tijdens de beurs OverHeerlijk in Utrecht, heeft beslag gelegd op de derde en laatste plek. „Tot mijn grote spijt", aldus Rien AXEL - Een vluchtpoging van een 36-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag op niets uitgelopen. De man zag in Axel een surveil lanceauto van de politie en ging er vervolgens als een haas van door. In de Walstraat zette hij zijn auto aan de kant, om zijn vluchtpoging rennend voort te zetten. De politieagenten slaag den er op het Oud Oosteinden in om hem in te halen. Toen gaf de man het op. Hij bekende onmid dellijk te veel alcoholische dran ken te hebben genuttigd. De man werd daarom aangehou den. Navraag leerde dat het rij bewijs van de man ongeldig was verklaard. Na verhoor en het op maken van een proces-verbaal mocht hij naar huis. de gebruikelijke voorbereidings procedures zouden worden ge volgd. In de redenering van Van Hooy donk heeft zo'n spoedwet een grotere democratische rechtma tigheid dan een gewone procedu re met inspraak- en beroepsmo gelijkheden, omdat ze onder werp is van een open parlemen tair debat. Hij is het niet eens met de opvatting dat tegenstan ders van de verdieping (vooral die in Zeeland) kunnen worden gesust met het uitgebreide voor bereidingstraject, terwijl het for ceren van de verdieping door middel van een spoedwet de te genstand zou aanwakkeren. Te genstanders blijven toch tegen. Van Hooydonk acht een spoed wet niet onverenigbaar met de Europese milieurichtlijnen. Het thema van een spoedwet komt volgende maand uitge breid aan de orde tijdens een door Van Hooydonk georgani seerde studiedag in Antwerpen. door Ben Jansen BORSSELE - De uitgestelde viering van de Nationale- Boomfeestdag 2004 zal wor den opgedragen aan koningin Juliana. Als eerbetoon aan de oud-ko ningin plant Frank Houben, voorzitter van de stichting Na tionale Boomfeestdag en huis vriend van de koninklijke fa milie, komende woensdag sa men met burgemeester Jaap Gelok van Borsele bij het dorp Borssele een koningslin de. De Nationale Boomfeestdag zou oorspronkelijk op 24 maart worden gehouden, maar ging in verband met het overlijden van Juliana, vier dagen daarvoor, niet door en werd naar een latere datum verplaatst. Amalia De Julianaboom bij Borssele komt te staan in een kring van dertien lindes die ter gele genheid van de geboorte van prinses Amalia worden ge plant. De burgemeesters van de der tien gemeenten in de provin cie Zeeland zullen deze lindes planten. van Reems. „We zijn met onze originaliteit een beetje de mist ingegaan." Van Reems en tandarts in ruste A. Oort kregen samen met de twee andere teams anderhalf uur de tijd om een maaltijd klaar te maken. Als voorgerecht koos het Zeeuwse duo voor een mixed grill van orgaanvlees. Het hoofdgerecht bestond uit een varkensschouder met drie sauzen en spruitjes. „De jury noemde ons bijzonder goed en heel creatief, maar gaf toch de voorkeur aan een team dat een gerecht had gemaakt dat ook in een restaurant geserveerd kan worden. Met orgaanvlees moet je in een restaurant niet zo snel aankomen." Van Reems was in zoverre te leurgesteld dat de jury de creati viteit niet had beloond. „Wij hadden bijzondere gerecht. An dere deelnemers gebruiken bij voorbeeld procureurlappen, die je zo bij de slager kunt kopen. Wat wij gebruikten, ligt niet bij de slager. Volgens ons ging het om het innovatieve. Wij hebben gezocht naar een minder gang baar deel van het varken." Volgens de Vlissingse amateur kok waren de verschillen tussen de teams minimaal. „Er moet al tijd iemand derde worden. Het was een hele leuke wedstrijd en we hebben met plezier, ge kookt." De bordercollie Shifra van Bep van Tatenhoven tijdens de slalom. foto Camile Schelstraete door Edy de Witte AXEL - Afgelopen weekeinde werd een grote agility (behen- digheids-)wedstrijd gehouden op het terrein van de Zeeuws-Vlaamse Kynologen Club aan de Axelse Boslaan. Beide dagen leefden ruim 350 baasjes met hun honden zich uit. Agility krijgt in Nederland steeds meer beoefenaars. Bijna alle hondenrassen kunnen deze sport beoefenen. Voor de vier voeter is naast de lichaams bouw, kracht en wendbaarheid belangrijk. Verder moet het dier volgzaam zijn, een goed evenwichtsge voel hebben en intelligentie uit stralen. Een agilitybaan bestaat uit ge middeld twintig toestellen. De onderdelen zoals de wip, band, slalom, slurf en diverse raakvlakken kunnen behalve in een vast parcours opgesteld worden als jumping- en spel- parcours. Het wedstrijdelement is enigs zins te vergelijken met het springen in de paardensport. De hond die het snelst en met zo weinig mogelijk fouten het parcours aflegt is de winnaar. „Naast passie van dier en baas komt het vooral aan op team work", vertelt deelneemster L. van Proosdij uit Capelle aan de IJssel. Omdat zij pas zondag met haar shelty Djerba aan de bak moet fungeerde zij zater dag als ringmedewerkster. Gepassioneerd De regenbuien die zondag rond de middag de wedstrijd teisterden deden geen afbreuk aan de sport. De honden ston den gepassioneerd in de start blokken voor hun race tegen de klok. Het publiek genoot van de sprongen en kunsten van de dieren. Het belomngskoekje, de vrien delijke aai en de aanhankelijk heid van het dier na de race be vestigden het wederzijds be grip en de band die uit deze sport tussen mens en dier kan groeien. De door de gemeente Terneu zen beschikbaar gestelde Erpel- kappertrofee werd bij de grote honden gewonnen door Inge de Heer uit Nijmegen. Natasja Kelders uit Cuyck en Monique Bos uit Alkmaar gingen bij res pectievelijk de kleine- en me diumhonden met deze trofee naar huis. De LM bokaal was voor Gerard Janssen uit Hoe ven. doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Zeeland geeft je de ruimte. Met die slogan rij den vanaf vandaag twintig vrachtwagens van Wielemaker uit Middelburg en Verbrugge Terminals uit Vlissingen door Nederland, België en een stukje van Duitsland. De grote foto's achterop de vrachtwagens moe ten het imago van Zeeland ver sterken als provincie waar het goed wonen en werken is. Gede puteerde G. de Kok gaf zater dagmiddag in Middelburg het startsein. De vierde golf van de imagocam pagne Welkom in Zeeland is be doeld om de aandacht van men sen buiten de provincie te vra gen voor de goede kanten van Zeeland. Dertigers en veertigers hebben een beeld van de provin cie, dat volgens de gedeputeerde niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. „Dat beeld moeten we herstellen en in over eenstemming brengen met de realiteit." Jonge vrouw Het idee om vrachtwagens uit te rusten met metershoge foto's van een lachende jongeman en een jonge vrouw werd bespro ken in de commissie transport en logistiek van de Kamer van Koophandel. K. Wielemaker zag wel wat in de campagne. „Ik heb wel eens eerder mijn be zorgdheid geuit over de economi sche ontwikkeling van Zeeland. Als er door de provincie zo'n ini tiatief genomen wordt, dan denk ik dat het not done is om daar niet op in te spelen. Het is een absoluut goed idee. Zo ma ken we aan iedereen die onze vrachtwagens ziet duidelijk dat hij of zij welkom is in Zeeland. Hier is ruimte voor startende on dernemers en grote, industriële vestigingen. De arbeidsmoraal in Zeeland is goed. Ook moeten we voorkomen dat jonge, creatie ve ondernemers vertrekken. Gedeputeerde De Kok liet we ten open te staan voor nieuwe ideeën van andere Zeeuwse on dernemers. „Dit is natuurlijk wel hartstikke leuk." KAPELLE - Een 22-jarige man uit Yerseke is zaterdag middag zwaargewond geraakt toen hij met zijn motor in een sloot reed op de Weg langs de Zeedijk bij Kapelle. Het ongeval gebeurde toen de man een bocht miste. De man werd met een gebroken heup en rugletsel naar het ziekenhuis gebracht. HEINKENSZAND - Een 91-jarige automobilist uit Goes en zijn vrouw zijn vrijdagavond gewond geraakt toen de man op de Sloeweg bij Heinkenszand tegen een betonnen rijbaansplitsing botste. De automobilist had verwondingen aan zijn pols; zijn vrouw liep letsel op aan haar hand. VLISSINGEN - Van een twintigjarige vrouw uit Amers foort is zaterdag rond kwart over drie 's middags de porte monnee gerold op het Stationsplein in Vlissingen. De buit bedraagt een paar honderd euro en diverse pasjes. De vrouw was uit de trein gestapt, waarna een man tegen haar aanliep. Toen ze even later haar portemonnee uit haar tas wilde halen, merkte ze dat ze bestolen was. THOLEN - Waterschappen en gemeenten aan het Vol- kerak-Zoommeer moeten serieus kijken naar mogelijkhe den die driehoeksmosselen bieden in de strijd tegen de blauwalg. L. van der Kallen, algemeen bestuurder van de waterschappen Zeeuwse Eilanden en Brabantse Delta en gemeenteraadslid in Bergen op Zoom, meent naar aanlei ding van een door TNO in opdracht van Rijkswaterstaat uitgevoerd onderzoek dat de inzet van driehoeksmosselen kansrijk is. De explosie van blauwalgen die zich de afgelopen zomers heeft voorgedaan, is een blijk van een ongezonde situatie in het Volkerak-Zoommeer. Er komen te veel voedings stoffen binnen. Van der Kallen is voorstander van een op lossing waarbij het zoete karakter van de randmeren ge handhaafd blijft, zodat de landbouw er zoet water uit kan halen. Driehoeksmosselen filtreren het water. Volgens de onder zoekers van TNO kunnen de mosselen de blauwalg niet in hun eentje aan. Er zal een combinatie met andere maatre gelen nodig zijn. COLIJNSPLAAT - Bij een aanrijding op de kruising van de Noordlangeweg en de Colijnsplaatseweg in Colijns- plaat is zaterdag een 68-jarige vrouw uit Noord-Beveland gewond geraakt. Zij zat in de auto van een 72-jarige Noord-Bevelander die op de Colijnsplaatseweg reed en geen voorrang kreeg van een 20-jarige automobilist uit het Belgische Wilrijk. De vrouw is naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes ge bracht. zijn vaststaande trossen kapte met 'zijn' bijlen. Had hij ze zon der het te weten aan de tegen partij verkocht. Leen Polderman was geboren en getogen op Hansweert. Uit een gezin van tien kinderen. Toen hij veertien was, van school kwam, begon voor hem direct het leven als handelaar. Net als zijn vader, die heel z'n leven par levinker was. Van alles deed Leen. En z'n drie broers deden dat ook. Tot Leen zag hoe een schip een anker ver speelde. De ankervisser viste op een verkeerde plaats, terwijl Leen de precieze plek wist. Het leverde zo'n leuk bedrag op, dat hij ermee doorging. Hij kocht een roeibootje en zat vanaf dat moment in de berging. Z'n zoons namen het bedrijf later over. „Ik durf best tot het uiter ste te gaan om m'n doel te berei ken. Een tijd geleden ben ik zelf nog voor een gat in een schip gaan staan om het water zoveel mogelijk tegen te houden. Als ik meegezogen was, hadden ze me op kunnen vissen. Bij mij is het nooit van 'dat kan niet'. Dat be staat niet", zei hij ooit in een in terview. Zeeslagen Concurrentie tussen de bergers is er nog steeds. Leen Pol derman volgde de 'zeeslagen' tot op de dag dat hij en zijn vrouw Jeanne's nachts werden overval len en werden toegetakeld. Zeeland verliest daarmee een markante vent. Een berger, die ooit zei: „Ik ben maar voor één ding bang en dat is voor water." door Wout Bareman HANSWEERT - „Leen was een Zeeuw van de oude stempel", zei een buurvrouw een week* geleden over Leen Polderman. „Werken, werken en nog eens werken. We zeiden wel eens: die werkt tot in z'n graf." Toen al werd over hem gesproken in de verleden tijd, terwijl hij in het ziekenhuis in Rotterdam nog streed voor zijn leven. Wat hem tijdens zijn leven - vooral op het water - nooit was overkomen, gebeurde nu wél: de taaie, strijdbare sleper-berger legde het af tegen zijn opponen ten, in dit geval drie Roemeense jongens. Leen Polderman over leed zaterdag aan de verwondin gen die hem bij die overval wer den toegebracht. En daarmee overleed ook een markante man-van-de-waterkant. Als 80-jarige was hij nog steeds met het water verbonden, met het wel en wee van zijn sleep en bergingsbedrijf. Hij was met het water vergroeid, vocht er tientallen 'zeeslagen' met de con currenten op uit. Legendarisch is het verhaal over die bijlen. Hij kocht ze ooit van Staatsbosbeheer en ver kocht ze natuurlijk door. Toen hij bij een bergingsklus vast maakte aan een schip, maakte hij het mee dat de concurrentie Gedeputeerde De Kok kijkt naar de vrachtwagens die Zeeland promoten. foto Ruben Oreel worden twee compressoren voor zien van een nieuwe geluidsom- kasting. Daarnaast lopen nog een aantal kleinere projecten. In de omgeving van Cerestar wordt elke maand in de nachte lijke uren het geluidspeil geme ten door een extern bureau. Uit deze metingen, alsmede uit proe ven van de provincie Zeeland, blijkt dat Cerestar aan de nor men voldoet. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Zetmeelpro- ducent Cerestar in Sas van Gent investeert op korte termijn in het verminderen van geluidso verlast voor omwonenden. Dat blijkt uit het lentenummer van het personeelsblad van Ce restar. Zo krijgen twee stoomoverdruk- ventielen geluidsdempers en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33