Natuur als recreatietrekker Schilder Kees Markusse kruipt uit zijn schulp PZC 'GELICHT Zeeuws-Vlaanderen wordt rolmodel in ouderenadvies tl Mensen willen elkaa bereiken in galerie Het Oude Raadhuis Allévo vraagt om ideeën over zorg Rommelmarkt op drie plekken kunst Voorpremières Film by the Sea in Vlissingen Koorinstructie c en zangersdag zaterdag 3 april 2004 GOES - Zorgorganisatie Allévo wil brainstormen met iedereen die ideeën heeft over zorg- en dienstverlening in thuiszorg en zorgcentra. Voorzitter van de Raad van Be stuur T. van Campen nodigt de eigen medewerkers en cliënten, cliënten van collega-instellin gen, belangenverenigingen, man- telzorgers, vrijwilligers en be langstellenden uit om inzichten uit te wisselen. Allévo wil een serie bijeenkom sten organiseren aan de hand van thema's als eenzaamheid, wachtlijsten, eigen bijdragen, mantelzorgondersteuning, nieu we dienstverlening en wensen van cliënten. Daarmee wil Al lévo, dat kortgeleden ontstond uit Thuiszorg Oosterscheldere- gio en Areus Zorgcentra, zich zelf voorstellen en het oor te luis teren leggen ter voorbereiding van nieuwe zorgproducten, legt Van Campen uit. „Laat iedereen maar komen." De data, thema's en locaties van de bijeenkom sten worden later bekendge maakt. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Al lévo in Goes. ST. JANSTEEN - Fanfare St. Jan houdt morgen een grote rom melmarkt. De tweedehandsspulletjes staan vanaf 8.00 uur uitgestald in oe fenlokaal Den Bombardon aan de Tra gel. Ook Fanfare Vrijheid Een dracht uit Lamswaarde houdt morgen, vanaf 13 uur, haar jaar lijkse rommelmarkt in dorpscen trum De Luifel. Vanaf 14.00 uur worden moun- tenbikes per opbod verkocht. De opbrengst van beide rommel markten gaat naar het instru menten- en uniformenfonds van de fanfares. In het Temeuzense buurthuis 't Schelpenhoekje vindt morgen ook een rommelmarkt plaats. De spulletjes zijn van 10.00 tot 13.00 uur te koop. door Rinus Antonisse Het is een wenkend toekomstbeeld. De Oud-Breskenspolder tussen Breskens en de Groedse duinen één groot natuurgebied, in combinatie met verbreding van de kustverdediging en veel mogelijkheden voor natuurgerichte recreatie. Directeur Marten Hemminga van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) ziet het al helemaal voor zich. Allerminst een droombeeld, want mede werkers van HZL hebben in de Mar- quenterrre nabij het Franse Boulogne gezien hoe de werkelijkheid kan zijn. Daar ligt ongeveer 170 hectare natte na tuur, bijzonder rijk aan vogels (meer verbinding WESTERSCHELDE Waterdunen dan 300 soorten kust- en trekvogels), met een belangrijke attractiewaarde voor recreanten. Jaarlijks komen er zo'n 120.000 (betalende) bezoekers. Bij het maken van het plan Waterdunen voor West-Zeeuws-Vlaanderen (samen met de Grontmij) stond de Marquenter- re aan de baai van de Somme model. HZL speelt ermee in op de uitvoering van het gebiedsplan. Komende vijftien jaar gaat de regio grondig op de schop. Hemminga wijst erop dat in het gebieds plan is opgenomen dat er 800 hectare nieuwe, pure natuur moet komen (on derdeel van de zogenoemde Ecologische Hoofdstructuur), 300 hectare aan duin struweel bedoeld als recreatienatuur en 330 hectare voor (binnendijkse) verbre ding van de duinen ter versterking van de kustverdediging. Mysterieus stadje Waterdunen - de naam verwijst naar een mysterieus stadje op een eiland in de Westerscheldemonding, dat twee maal verdronk - gaat uit van een groot schalige 'natuurkem' van tenminste 100 hectare, met graslanden, struweel De Oud-Breskenspolder kan een heel nieuw aanzien krijgen: een combinatie van robuuste kust, natuur en recreatie. en zout-brakke waterpartijen. „Dat wordt een pleisterplaats van internatio nale allure voor trekvogels en kust- broedvogels", verwacht Hemminga. De natuurkern wordt omgeven door circa 200 hectare recreatienatuur, bedoeld als buffer rond de natuurkern en als waardevol recreatiegebied. Aanknopingspunten Die recreatienatuur bedient in de eerste plaats rustzoekers en natuurliefheb bers. Maar er is ook een minder natuur lijke en meer landschappelijke zone. Daarin ligt de nadruk op drukkere vor men van recreatie, zoals mountainbi- ken, struinen, spelen. Hier passen ook elementen als horeca, verhuur van fiet sen. Directeur Hemminga geeft aan dat in het beoogde plangebied verschillende (grotere) recreatiebedrijven aanwezig zijn. Als die willen uitbreiden, moeten ze toch al zorgen voor nieuwe natuur. Bekend is dat de Napoleonhoeve grote plannen heeft. Bovendien is voorzien in uitbreiding van de karrevelden bij Bres kens en wordt onderzocht of de duin- kust binnenwaarts versterkt kan wor den. Dat biedt volgens hem allemaal uit stekende aanknopingspunten voor Wa terdunen. Hij tekent aan dat HZL niet uitgaat van een getijwerking (een vorm van uitpol- deren). Wel leent het gemaal Nieuwe- sluis (en een te maken nieuwe verbin ding) zich voor inlaat van zout Noord zeewater, zodat de meertjes doorge spoeld kunnen worden en de intrek van vis en garnalen mogelijk wordt (die die nen als voedsel voor de vogels). Hem minga acht het niet uitgesloten dat daar door de palingstand in heel West-Zeeuws-Vlaanderen een oppep per krijgt. De recreatienatuur is uiteraard toegan kelijk voor bezoekers. Maar ook de na tuurkern zelf moet dat zijn. In de Mar- quenterre is dat heel slim opgelost met een uitgekiende padenstructuur en kijk-observatiepunten, die zorgen voor minimale verstoring en maxima le natuurbeleving. „Daar zullen de vogels geen problemen mee hebben", zegt Hemminga. Hij onderstreept dat een aantrekke lijk toeristisch gebied ontstaat. Voor Het Zeeuwse Landschap staat dat na tuurlijk niet voorop. Maar de stich ting kan goed leven met de combina tie van nieuwe natuur met robuuste recreatienatuur-, stelt Hemminga. Hij noemt het een 'ambitieus natuurpro ject' dat inhaakt op de internationale allure van de Westerscheldemon ding. Wervend gezegd: „Een project waar het zoute water, de trekvogels, de meest verwende outdoorsporters en de veeleisende verblijfsrecreant al lemaal volop aan hun trekken ko men." Telpost In kringen van vogelaars is de kust strook tussen Zwin en Breskens be faamd. In 2001 werden op de telpost bij Breskens in ruim 500 teluren maar liefst 325.000 vogels, verdeeld over 196 soorten waargenomen. Di recteur Hemminga rekent erop dat Waterdunen als pleisterplaats in de trekroute net zo bekend wordt als Falsterbö, Cap Griz Nez en Gibral tar. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Kees Markusse (Kortgene, 1918) is pas gaan ex poseren nadat zijn verminderde gezichtsvermogen hem zes jaar geleden dwong te stoppen met schilderen. Hij was bang dat zijn werk zou worden afge kraakt en dat hij als gevolg daar van misschien niet meer zou kunnen schilderen. Zo be schermde hij meer dan vijftig jaar zijn grootste passie. Zes jaar geleden trad de in Den Haag woonachtige schilder voor het eerst naar buiten met een ex positie in Winschoten. Twee jaar later volgde een tentoonstel ling in Oostkapelle. Vanaf van daag kan het publiek in het Ma rie Tak van Poortvliet Museum in Domburg drieënvijftig schil derijen zien van de in totaal, tweehonderd exemplaren die Markusse sinds 1950 heeft be waard. Dat het werk van Markusse in Zeeland tentoon wordt gesteld, ligt voor de hand. Weliswaar heeft hij slechts tot zijn achtste in Kortgene gewoond, maar die tijd .s van doorslaggevende in vloed geweest op zijn oeuvre. VLISSINGEN - De organisatie van het festival Film by the Sea presenteert deze maand op nieuw twee bijzondere voorpre mières. Dinsdag wordt in CineCity in Vlissingen Les invasions barba- res vertoond, de Canadees/ Fran se film die onlangs bij de Oscar uitreikingen De tweeling aftroef de als beste buitenlandse film. Dinsdag 20 april volgt een verto ning van Bright young things van Stephen Fry, gebaseerd op het boek Vile Bodies van Evelyn Waugh. Deze Britse film past in de extra aandacht die Film by the Sea altijd besteedt aan lite ratuurverfilmingen. Aanvang beide films: 19 uur. „De invloed van Zeeland op de schilderijen van Markusse is zo groot, dat hij goed past in de ten toonstellingen die wij in het Ma rie Tak van Poortvliet Museum organiseren", zegt Mary Plat- tier. Zij stelde de expositie sa men en verzorgde daarbij een kleine publicatie over Markusse en zijn werk. „Wij werden twee jaar geleden in Oostkapelle aan genaam verrast door zijn werk. Het is origineel in zijn aanpak en kleurgebruik. Het is humoris tisch. En het is opvallend hoe be langrijk Zeeland is gebleven voor iemand die zo jong uit de provincie is vertrokken." Plattier opent haar brochure Iro nie en kleur, het leven en werk van Kees Markusse (Marco) met een citaat uit een brief van Mar kusse, waaruit blijkt dat zijn ge boorteprovincie voor hem een verloren paradijs is: 'Later kreeg ik een nostalgisch terug verlangen naar de ongekunstel de schoonheid van het ruime Zeeuwse land en zijn bevolking. Ver weg van de sleur van alle dag met zijn versteende conven ties.' Plattier: „De schilderijen waarop Zeeland een rol speelt zijn duidelijk vriendelijker dan die over de stad." Cartoonachtig Een goed voorbeeld is Autover keer' uit 1969, een schilderij dat alleen maar actueler is gewor den. Op cartoonachtige wijze laat Markusse zien hoe mensen in het drukke verkeer met el kaar omgaan. Daarmee contras teren schilderijen als 'Veere' (1982) en 'Oud Walcheren' (1.984) die een duidelijke illustra tie zijn van een nostalgisch, 'te rugverlangen'. Dat Markusse al vroeg begreep welke ontwikke lingen zijn jeugdparadijs be dreigden, blijkt uit 'Hup Hol land' (1966), waarop hij de ver commercialisering van de nostal gie hekelt en tegelijkertijd zijn zorg uit over het verdwijnen er van. Uit de brochure van Plattier blijkt dat Comelis Markusse een vroegwijs kind was. Zijn Het schilderij 'Veere' uit 1982 van Kees Markusse. ouders hadden een grote belang stelling voor kunst. Tot op de dag van vandaag herinnert hij zich welke indruk de expositie van de Veerse schilder Dirk Koets (1895-1956) op hem maak te, die in 1925 te zien was in de gymzaal van Kortgene. Aan de hand van zijn vader kwam hij bovendien op bezoek bij de Mid delburgse schilder Willem Schütz (1854-1933). Kleine Kees wilde ook schilder worden, maar zijn moeder raadde dat af. Daarmee verdien je het zout in de pap niet. Hij ging rechten stu deren en trad in dienst bij de Provinciale Griffie van Zuid-Holland. Schilderen deed hij in zijn vrije tijd. Volgens Plattier is de herkenba re eigen stijl van Markusse niet bij een bepaalde stroming in te delen. Duidelijk is de invloed van de Belgische surrealisten Paul Delvaux en René Magritte. Markusse was bevriend met de Haagse surrealist Johfra (Fran- ciscus Johannes van den Berg). Maar ook expressionisme, kubis me en geometrisch abstracte kunst hebben hun sporen op zijn schilderijen achtergelaten. Bovendien voelde Markusse zich duidelijk verwant met het werk van de Zeeuwse Belg Rei- mond Kimpe. Hoe divers de invloeden ook zijn, door de persoonlijke thema tiek krijgen ze een duidelijk ei gen stempel, vindt Plattier. „Markusse geeft niet makkelijk iets van zichzelf prijs, maar als je goed naar zijn schilderijen kijkt, kun je veel over hem te we ten komen. Al schilderend pro beerde hij te ontdekken wat in zijn eigen onderbewuste leef de." door Claudia Sondervan HEINKENSZAND - Zeeuws- Vlaamse ouderen kunnen sinds deze maand terecht bij elf oude renadviseurs die geschoold, aan gestuurd en ondersteund wor den vanuit één organnisatie. Die situatie zou heel Zeeland moe ten gelden. Die wens werd donderdag geuit tijdens een themamiddag van het Provinciaal Overleg- en Sa menwerkingsverband Ouderen bonden in ITeinkenszand. Er be staat grote ongelijkheid tussen Zeeuwse ouderen en hun moge lijkheid om de hulp in te roepen van een adviseur. Waar in ge meenten als Reimerswaal, Tho- len, en Schouwen-Duiveland ouderen verwezen worden naar algemene informatieloketten en in Vlissingen zelfs dat nog niet van de grond is, heeft Noord-Be veland eigen gemeentelijke ouderenadviseurs en gaat Kapel- Ie die aanstellen. Idealiter staan ouderenadvi seurs los van gemeente of zorgin stelling, om hun onafhankelijk heid en onpartijdigheid te garan deren, stelde POSO-voorzitter J. Korstanje. Dat de adviseurs veelal leeftijdgenoten zijn en op vrijwilligersbasis werken, slaat aan bij de doelgroep. Maar de behoefte aan professionele on dersteuning, coördinatie, bij scholing en een goede onkosten vergoeding en verzekering is on ontbeerlijk, stelde C. Begemann van het Nederlands Instituut voor Welzijn en Zorg, dat oude- renadvisering in Nederland on derzocht. De aansturing door be roepskrachten geeft adviseurs ook de mogelijkheid om zaken die zij te complex vinden aan hen door te geven. In Zeeuws-Vlaanderen waren net als elders in Zeeland oude renadviseurs actief, maar van uit diverse organisaties. Er wa ren er van Stichting Welzijn Ouderen Sas van Gent/Assen ede, van de katholieke en duVl gemene en de protestantse oua renbond en van gemeenten 5 P' menwerking en herkenbaars ontbraken. Opvolging van dr viesfunctie, als vrij willigen j mee wilden stoppen, was probleem. De nieuwe samenwerking J sen de ouderenbonden en Sf Sas van Gent/Assenede Ij tot een gezamenlijke ouden viesorganisatie voor de vooi lige gemeente Terneuzen fj breidde zich met de gemeent| ke herindeling uit tot de K zone. P De aansluiting van Oost-|/' West-Zeeuws-Vlaanderen r. n eveneens te gebeuren, vert- N. Rijk van SWO Sasf Gent/Assenede. De SWO L van Gent/Assenede fungi P voor heel Zeeuws-Vlaan&j\ als coördinatiepunt. d GOES - De Zeeuwse Zangrs bond Zang Veredelt houdt 11 dag 3 juli in Hervormd Wijke1 trum De Hoogte in Goess koorinstructie en zangersdaj! Lag het accent vorig jaarc;;0 wereldlijke muziek met del] 5 besliederwalzer van Joh» Brahms, dit keer is gek;;; voor delen uit The Crucify:, van John Stainer. Dit ij - werd in 1887 gecomponeerd je De koorinstructie en zansr dag staat in het teken van li' en muziek. De deelnemers: ken kennis met Engelse muziek. De dag wordt al ten met een uitvoering. De muzikale leiding van dn is in handen van Kees vaal Verder wordt medewerking: leend door het Smalstads" nenkoor onder leiding vanl ny Dieleman. De zangr duurt van 9.45 tot 16.00 uur door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Hoe verschillend de kunstvormen ook mogen zijn, hun overeen komst schuilt in het streven van de makers de ander, oftewel de toeschouwer te bereiken. De nieuwe expositie in galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haam- stede levert daar weer een mooie bewijs van. Acrylschilderijen van Onno de Bruyne, bronssculpturen van Elise Coenen, keramiek van Mar- go van Burght en glaskunst van Moniek van Munster bieden een evenwichtige combinatie van he dendaagse kunstuitingen. De di versiteit van hun werk maakt de tentoonstelling tot een boeiend geheel en straalt de grote gedre venheid van de makers uit. Onno de Bruyne toont met zijn acrylschilderijen twee invalshoe ken van. zijn werk. Zo prijkt in Het Oude Raadhuis zijn inter pretatie van Zeeuwse akkers in contrasterende vlakverdeling en felle kleuren, evenals van scheepjes langs de vloedlijn. Eveneens van zijn hand komen de verfijndere schilderijen in pasteltinten waarop hij een im pressie geeft van ruiters aan het strand als betrof het een strao- viering. Fiere vrouwenborsten spelen een belangrijke rol in de brons sculpturen van Elise Coenen. Zij lijkt te streven naar de weer gave van innerlijke gevoel Haar sculptuur met als 'Equivalence' geeft daar mooi en schrijnend voorb van. De vrouwelijke torso! terlij k verscheurd met één i borst en daarnaast de lege[ van iets wat ooit was, maar meer is. Sprankelend vrolijl j mooi contrast daarmee zijnfi nens goudkleurige sculpture Voor Margo van der Burg'! klei het materiaal bij uitstel mooie dingen van te maken samenspel tussen de eigen breng van de kunstenares e. onverwachte invloeden van stoken en glazuren fas® haar. Van de Burght expenu teert dan ook met. kleureffo in glazuur en met verschil! temperaturen bij het stook ces. Haar voorkeur voor aa tinten blijkt uit een mooie ct tie schalen en kruiken. Glaskunstenares Moniek Munster verrast met opmerk ke glasobjecten. Hoewelzij: tegenwoordig vooral toeleg, grafmonumenten en ïtuinot ten van glas, exposeert zij: haar eerdere, wat kleinscha! werk. Zo staat er van haart onder meer een schaal mei opmerkelijke combinatie transparant en roodkleurig! Het werk van deze vier kiij naars is naast de vaste colleé en met zondag 31 mei te z# Het Oude Raadhuis van dot dag tot en met zaterdag en op re laatste zondag van de n; tussen 1.3.00 en 17.00 uur. In Het Oude Raadhuis zijn onder meer acrylschilderijen varf de Bruyne en bronssculpturen van Elise Coenen te zien. foto Dirk-Jan Gje"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 80