lannen voor Nieuwvliet-Bad Brandweer krijgt eigen duikteam ZONDAG OPEN 11 Dreigende taal over baggerdepot Samenwerking burgemeesters is nu wel goed Het opstapje naar Moerschans Ja ik wil Expo Tricolor toont vooral olievervuiling PZC ALEXANDRIA Ontwikkelaar wil recreatiewoningen en strandparkeerplaatsen realiseren Boris lekkerste stier van het land Reizen De Cauwer Enquête moet impasse woonzorgcomplex Philippine doorbreken feestje?? zeeuwse almanak Praten zc ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 3 april 2004 nnr René van Stee ,UIS - Voor de Adornispolder j Nieuwvliet-Bad zijn grootse annen. Tijdens de vergadering n de Gebiedscommissie West- eeuws-Vlaanderen werd giste- n gesproken over duizend par- erplaatsen voor strandbezoe- ers, honderd recreatiewonin- en met half verborgen parkeer- laatsen, een (semi)overdekte echtweervoorziening en een leelveld of -heuvel. oramic Building Products uit eesd, grotendeels eigenaar van e polder, en ABB Bouw Slie- echt gaven gisteren hun visie het twintig hectare grote ge- ed. entraal in de plannen van ar- litect P. van der Weijden staat en duinlandschap, waarin reke- ang wordt gehouden met de in- ndse kustversterking. owel ten noorden als ten zui- en van de polder wordt hier- oor een strook met een breedte an zeventig meter vrijgehou- en e planstudie voor de kustverde- iging begint binnenkort. De re- ultaten hiervan worden in 2007 verwacht. „Als we hiermee bij voorbaat rekening houden, hoeft dit ons plan niet in de weg zetten", antwoordde J. Hendiks van Korimac op een vraag van W. Roose, commissielid namens Rijkswaterstaat, over de termijn van realisatie. Voor die zone worden geen plannen gemaakt. De bouw van recreatiewoningen (vier hectare) is noodzakelijk om de overige voorzieningen te financieren. De woningen zijn gesitueerd rond waterpartijen, waar ook verzonken rijwegen lo pen. In de visie wordt dit auto- luw wonen genoemd. De halfverharde parkeerplaats (drie hectare) ligt in een glooiend landschap, waardoor de aanblik niet domineert en de directe omgeving aantrekkelijk blijft. Bij de slechtweervoorziening (maximaal twee hectare) wordt gedacht aan een tentachtig pa viljoen met voorzieningen als een zwembad en een skatebaan. Ook zijn hoger gelegen fiets- en wandelpaden voorzien. Kansrijk De initiatiefnemers achten hun idee kansrijk omdat het zou pas sen binnen de toekomstvisie van de gemeente Sluis over de West-Zeeuws-Vlaamse kust strook en de uitgangspunten van het gebiedsplan Natuurlijk Vitaal, bedoeld om de so ciaal-economische en recreatie ve toekomst van de streek veilig te stellen. „Twaalf hectare is ingeruimd voor natuurontwikkeling. Daar mee voldoen we aan het zogehe ten groen voor rood-principe waarbij voor elke hectare verste ning twee hectare natuur moet worden ontwikkeld. Ook den ken we door de duurzame en kwalitatief hoogstaande ontwik keling van het gebied een sterke troef in handen te hebben", al dus H. Giesen van Koramic. Aangezien het nog slechts om een visie gaat, kon hij geen indi catie van het investeringbedrag voor de plannen geven. Ook voor de precieze invulling van details was het volgens hem nog te vroeg. Aantrekkelijk Vanwege de combinatie van ver schillende functies en autoluw (verborgen) parkeren sprak de Sluisse wethouder J. Provoost van Ruimtelijke Ordening, die namens de gemeente lid is van de Gebiedscommissie, van een aantrekkelijk plan. Evenals de overige commissiele den liet hij zich niet uit over de kans van slagen van het initia tief. Provoost: „De gebiedscommis sie zal zich erop beraden en daarna met een advies komen. Ten aanzien van honderd extra recreatiewoningen is het best een lastig verhaal. Die komen bovenop de voorziene bouw van 550 woningen in Sluis (aan Zee) en Cadzand (Cavelot). We moe ten hierbij rekening houden met de planologische invulling. Die bepaalt hoeveel eenheden be stemd zijn voor permanente be woning en verblijfsrecreatie." Advertentie en het mag op iedere plek! Indien u wilt trouwen op een door u zelf uitgekozen lokatie dan kan dal in Middelburg. Hotel Arneville Catering kan u daarbij helpen door u uw partycatering en vele andere zaken uit handen te nemen. Gemeente Bedankt voor dit besluitI Voor informatie belt u 0118 638456 irArneville Builenrusisiraat 22, Middelburg www.hotelamevHle.nl HOEK - Mestveehouder Paul van Driessen uit Hoek heeft op nieuw een kampióensstier ge fokt. Tijdens de Paasveetentoon- stelling in Schagen werd zijn stier Boris deze week uitgeroe- )en tot Nederlands kampioen. Joris weegt 850 kilo schoon aan de haak, maar haalde de titel vooral binnen omdat hij heel fijn van been was. Dat betekent ook het vlees fijn van draad en dus mals is, aldus Van Dries sen. De veehouder uit Hoek doet al vele jaren mee aan de kam pioenschappen in Schagen en werd al zeven keer eerder kam pioen met een van zijn stieren. De kinderen komen als clowntjes verkleed naar de nieuwe peuterspeelzaal in Hulst, waar ook een echte pipowagen staat. door Jeanette Vergouwen foto Camile Schelstraete HULST - De Springschans. Dat is de nieuwe naam van de peuterspeelzaal in Hulst, die samen met basisschool de Moerschans een brede school vormt. De nieuwe naam werd gisteren feestelijk bekend gemaakt. De Springschans mag dus letterlijk en figuurlijk gezien worden als het opstapje naar de Moerschans. Giel Kouij zer en Thijs Bertram, twee leerlingen van de Moer schans, wonnen met het verzinnen van de naam een bio scoopbon. De peuters kwamen gisterochtend gewoon spelen, maar vanwege de bijzondere dag waren ze verkleed als clown tjes. En ze mochten allerlei leuke dingen doen, zoals cake versieren, strikken maken en ballonnen kleuren. Het officiële programma begon om 13.45 uur. Nadat wethouder van Welzijn F. van Driessche het bord met de nieuwe naam had onthuld, sprongen enkele kinderen met behulp van een trampoline naar binnen en gleden via een glijbaan weer naar buiten, waarmee de nieuwe naam meteen in de praktijk werd gebracht. Aansluitend begon een feestelijk kinderprogramma voor de kinde ren uit de wijken Moerschans en Grote Kreek. [floor Frank Giisel KN0KKE (B) - In de voormali ge koninklijke villa in vogel park het Zwin te Knokke open de burgemeester Graaf Leopold Lippens gisteren de tentoonstel ling Tricolor Expoolie - alarm in het Zwin. De expositie van de Tricolor be licht vooral de olievervuiling naar aanleiding van het ongeval met het schip begin vorig jaar. Met name de gevolgen daarvan voor het zeemilieu en het natuur gebied het Zwin komen uitge breid aan bod. Van dag tot dag wordt verder een beeld ge schetst van de aanleg van de om streden dam in de Zwingeul. Het laatste deel geeft een terug blik op de ramp en de mogelijke lessen die er uit kunnen worden getrokken. In België is naar aanleiding van de ramp onder meer een nieuw rampenplan voor het Zwin opge steld. Ook wil het Belgische mi nisterie van Noordzee de pak kans vergroten en internationa le samenwerking verbeteren. Advertentie VACATURES Bent u de magazijnchef waar Hertoghs Carrosserieën BV naar zoekt? Kijk op pag. W6 in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. (Advertentie) van 12.00 tot 17.00 uur W00NMALL ALEXANDRIUM voor meer informatie: 0800-1598 of www.woonmall-alexandrium.nl Nu: de nieuwste woontrends in Woonmall Alexandrium. elke eerste zondag van de maand geopend. u vindt het grootste winkelgebied van nederland aan de a20. afslag 16 prins alexander in rotterdam shopping center - megastores - woonmall i.v.m. de marathon zondag alleen te bereiken via de a20 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense brandweer krijgt een eigen duik team. De kosten willen burge meester en wethouders betalen uit de bijdrage van Zeeland Seaports voor verbetering van de incidentbestrijding in de Ka naalzone. Ook de vorming van een gaspakkenteam wordt daar uit bekostigd. De oprichting van de teams wordt geadviseerd in het Brand weerbeleidsplan van Temeuzen. Ondanks de aanwezigheid van veel water in de gemeente Ter- neuzen is nooit werk gemaakt van het inzetten van brandweer duikers. In de gemeente doen zich jaarlijks wel tussen de zes en acht zogenoemde maatgeven de duikincidenten voor. Dat zijn gebeurtenissen waarbij snel op treden (binnen een kwartier) een wezenlijke bijdrage kan le veren aan het mogelijk redden van slachtoffers. Op dit moment worden in veel voorkomende gevallen particu liere duikbedrijven te hulp ge roepen. Die kunnen echter on mogelijk binnen de gestelde tijd van vijftien minuten aanwezig zijn. „De duikbedrijven zijn niet pa raat en veelal elders aan het werk waardoor het werk van de particuliere duikers zich dan in praktische zin beperkt tot het bergen van slachtoffers", stelt het beleidsplan. Het op te rich ten duikteam gaat zich richten op hulpverlening bij verkeerson gevallen, te water geraakte per sonen, zelfmoordpogingen, assis tentie bij politie-onderzoeken en het bergen van slachtoffers. Daarnaast is ook de oprichting van een snel inzetbaar gaspak kenteam nodig voor het optre den bij ongevallen met gevaarlij ke stoffen. De huidige organisa tie is volgens het beleidsplan nogal tijdrovend, waardoor de effectiviteit van het werk sterk te wensen overlaat. „Zo zal in geval van een lekkage in een tankwagen de wagen al leegge stroomd zijn voordat de brand weer inzetgereed is", stelt het beleidsplan. De daadwerkelijke opbouw van de duik- en gaspakkenteams zal zo'n twee jaar in beslag nemen. van onze regioredactie DEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat dreigt juridi sche stappen te ondernemen te gen de gemeente Temeuzen, die weigert in te stemmen met de komst van een baggerdepot. De staatssecretaris vindt dat on collegiaal, zo heeft ze gisteren in een boze brief aan de gemeen te geschreven. De regio zit vol gens haar te springen om moge lijkheden om de bagger in de buurt te kunnen opslaan. De staatssecretaris zou de gemeen te krachtens de Wet op de ruim telijke ordening kunnen dwin gen tot medewerking. Bij zo'n aanwijzing horen echter lange procedures. Daardoor, schrijft door Emile Calon MIDDELBURG - De samenwer king tussen de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters is goed, consta teert commissaris van de konin gin. W. van Gelder, in zijn jaar verslag. Zij hebben volgens hem kenbaar gemaakt te streven naar intensieve regionale samen werking. „Zij geven daarmee het goede voorbeeld om waar dat mogelijk, nuttig en noodza kelijk is, gezamenlijk op te trek ken", schrijft hij. De zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten werden begin 2003 her ingedeeld tot drie. Een belangrij ke reden voor die samenvoeging was de onderlinge verdeeldheid en de weigering daadwerkelijk samen te werken. Het klikte des tijds niet tussen een aantal bur gemeesters. Van Gelder is dan ook blij dat na de herindeling de Zeeuws- Vlaamse burgemees ters 'elkaar van af het begin goed hebben weten te vinden'. Hij heeft verder de indruk dat de onderlinge band tussen de Zeeuwse burgemeesters 'verbe tert'. De herindelingen van de af gelopen jaren hebben daar alles mee van doen, zo meent hij. Het overgrote deel van de gemeen ten telt nu immers meer dan 20.000 inwoners, 'waardoor veel gelijkwaardigere verhoudingen zijn ontstaan'. Ook merkt hij op dat het samen voegen van de beide burgemees terskringen tot één mogelijk een rol heeft gespeeld bij die betere onderlinge band. Een aantal burgemeesters komt maandelijks bij elkaar om te dis cuteren over praktijkgevallen. Volgens Van Gelder hebben de anderen ook plannen dat voor beeld te volgen. Daarmee lopen de Zeeuwse burgemeesters, al dus de commissaris, voorop. Van Gelder maakt zich wel wat zorgen over de gekozen burge meester. Zoals het er nu naaruit ziet worden vanaf 2006 de bur gemeesters gekozen. Hij is niet tegen dat kiezen, wel merkt hij op dat er straks niet meer getoetst kan worden op kwaliteit, geschiktheid en inte griteit. Een loopbaanbeleid is straks veel moeilijker vorm te geven. Ook is nog niets geregeld als een conflict ontstaat tussen raad en gekozen burgemeester, vervolgt hij in zijn jaarverslag. Van Gelder schrijft tot slot dat het vorige jaar minimaal zestien Zeeuwen gesolliciteerd hebben naar een burgemeesterspost in een van de andere provincies. Slechts één van hen, de Middel burgse wethouder P. Bruinooge, werd daadwerkelijk benoemd. Hij is nu burgemeester van de Gelderse gemeente Renkum. (Advertentie) LUCHTHAVENVERVOER VAN BIJ U THUIS. Grote Markt 72 9100 Sint-Niklaas 03/780 76 16 info@reizendecauwer.be Bezoek onze website: www. reizendecau wer. be door Wout Bareman PHILIPPINE - De fractie van D66 in de gemeenteraad van Ter- neuzen wil de impasse rond de vestiging van een woonzorgcom plex voor ouderen in Philippine doorbreken. Gisteravond ontvin gen alle Philippinenaren een enquêteformulier in de bus, waarop ze hun voorkeur voor een locatie kunnen aanduiden. Over die locatie wordt al jaren gesteggeld. D66 vindt dat onbe grijpelijk, zeker omdat het over grote deel van de dorpsbewo ners al eerder liet weten de bouw van een woonzorgcom plex toe te juichen. De Regiona le Woningcorporatie Zeeuws- Vlaanderen ontwierp plannen voor verschillende locaties. Het Ankerhof viel of omdat het naastliggende plantsoen niet mocht worden benut, in de Oude Kerkstraat werd bodem verontreiniging gevreesd, de oude molenberg aan de Kasteel straat bleek te krap en een vesti ging aan het Spuikompark stuit te op bezwaren van de bewoners van het bungalowparkje. Alternatief De verontruste bewoners stel den de gemeente een alternatief voor: de nieuwbouwwijk bij de brandweerkazerne. Het argu ment van de parkbewoners dat het zorgcomplex het zicht op de vorm van de oude vesting zou aantasten, werd door de plaatse lijke heemkundigen ontzenuwd; het Spuikompark maakte nooit deel uit van de vesting. B en W opterqn sindsdien voor de min der geschikte locatie aan de Kas teelstraat. Maar die plaats stuit op be zwaar van met name de PvdA- fractie. Volgens raadslid J. Dooms is het terrein te klein en ligt het bovendien te dicht op de bestaande bebouwing. Ruimte voor bijkomende recreatievoor zieningen, zoals groen en zit bankjes is er amper. D66 stelt nu in een brief aan de bewoners vast dat de locatiekeu ze niet mag leiden tot afstel van het aanvankelijk door iedereen toegejuichte plan. „Dit mogen we niet laten gebeuren", schrijft de fractie. Bij gebrek aan moge lijkheden om een referendum over de kwestie te houden, is nu gekozen voor een enquête. Over twee weken maakt D66 de uit slag bekend. (Advertentie) www.rederij-diikhuizen.nl 0118-419367 ze, zou het nog jaren duren voor dat het depot in gebruik zou kunnen worden genomen. Zij roept Terneuzen daarom 'nog eenmaal met klem op', haar be sluit te herzien en akkoord te gaan met het depot. Wethouder A. van Waes (RO) is verrast door het bericht en wist gisteravond niets van een bnef. „Het lijkt mij niet aannemelijk dat de staatssecretaris in dit sta dium al met gerechtelijke stap pen gaat dreigen", zegt hij. „Dit past niet in de verhoudingen die we tot nu toe met de bewinds vrouwe hebben gehad. Vorige week liet ze nog weten open te staan voor overleg. Als ze naar de rechter stapt, lijkt mij dat zeer onverstandig, want dan pra ten we over vijf jaar nog steeds over dezelfde zaak," Bart uit Sluiskil is ruim twee, moet nog veel leren, maar z'n mond staat nooit stil. Wie hem treitert, krijgt steevast de scherp uitgesproken waar schuwing 'Jij mag niet ko men' naar het hoofd geslin gerd, met de duidelijke inten tie de tegenpartij te waarschu wen dat die zich beter met zijn eigen zaken bemoeit. Be kende varianten zijn: 'Jij mag niet afpakken' of simpelweg 'Mag niet!'. Kortom, een man netje van stavast dat zijn ter ritorium met verve verdedigt. Op het kinderdagverblijf oogst hij bewondering bij zijn leeftijdgenoten door de dienst doende verzorgsters met een wegwerpgebaar of een min achtend, vochtig 'pfuuuh' te recht te wijzen. En dat nu wekte de belang stelling van een van de ande re ouders. Die vroeg de vader van Bart belangstellend hoe het toch kwam dat het ventje al zo goed uit z'n woorden I kwam. Zijn zoontje sprak im- mers nauwelijks een woord. Barts vader dacht nauwelijks na over het antwoord en zei: „Logisch. Turks is natuurlijk veel moeilijker voor die kinde ren dan Nederlands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 79