Aparte zones extreme sporten 99- Feniks verrijst op plek brand PZC PZC Jeugdig initiatief muziekproject voor hospice Nationale oefening rampenbes trij ding rond kerncentrale Hooikoorts denkt aan uitbreiden 13 Gemeente werkt aan beeldkwaliteitsplan strandvoorzieningen Honderdste lid voor Eilandenkoor Open atelier Steun voor ondernemersclub Boetes bij videosurveillance Celstraf heeft geen zin Wietteler krijgt werkstraf Prijs voor Zeeuwse kok zaterdag 3 april 2004 HnnrPiet Kleemans RENESSE - Sporten als kitesur- fen en buggykiten mogen op Schouwen-Duiveland voortaan alleen nog op daartoe aangewe zen strandzones uitgeoefend worden. Dat staat in de beleids nota zonering strand van de ge meente. In 1999 kwam de gemeente met een plan voor het verdelen van de achttien kilometer Wester- f schouwse strand in verschillen de zones. De laatste jaren is er nogal wat veranderd in het feitelijk ge bruik van het strand en daar speelt de gemeente met de nieu we zonering op in. De Brouwers- 'dam was al 'aangewezen' als 'strand waar watersport de bo- 'ventoon mag voeren. De jongste ontwikkelingen binnen die wa tersport nopen tot aanpassing van de regels of liever gezegd de zones. Bij de Brouwersdam wordt de laatste jaren veel aan kitesur- fing gedaan, een sport waarmee hoge snelheden kunnen worden bereikt. Dat levert gevaar op Advertentie HEROPENINGS AANBIEDING Head Ti Heat tennisracket incl. thermobag V INTER WORT enk Nieuwe Burg 22-28 Middelburg 0118-611741 voor andere strandgebruikers en daarom wil de gemeente aan de Brouwersdam een speciale zo ne instellen voor extreme spor ten. Het is de bedoeling dat op het strandvak bij de overgang met borden wordt aangegeven waar extreme sporten mogen en waar niet. Ook in de omgeving van strandovergang Het Watergat bij Renesse komt een zone voor extreme sporten. Naturistenstrand Een ander stukje van het strand bij Het Watergat wordt in de ge meentelijke beleidsnota aange merkt als naturistenstrand. Ook een deel van het strand tussen het Duinhoevepad en het Mid denpad wordt bestemd voor naaktrecreatie. Het strand tussen het Vuurtoren pad en de strandovergang Domeinen III wordt in de beleidsnota aangewezen als natuurstrand, een strand waar de bezoeker komt voor de rust, de ruimte en de natuur en het ontbreken van voorzie ningen als toiletten en strand- ZIERIKZEE - Het Christelijk Gemengd Eilandenkoor is tevre den over het resultaat van de on langs gehouden open repetitie avonden op 1 en 8 maart. Het doel daarvan was het ledental tot honderd te laten groeien. Dat doel is bereikt. Inmiddels kon het honderdste lid worden verwelkomd. Het koor repeteert elke maan dagavond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee onder leiding van diri gent en musicus Peter Wilde man uit Tholen. Het repertoire bestaat uit psalmen, geestelijke liederen, gezangen en soms klas sieke of vaderlandse stukken. BORSSELE - De kerncentrale in Borssele is volgend jaar on derwerp van een grootschalige, landelijke rampenoefening. Het gaat om een zogeheten na tionale stafoefening, waarvoor het initiatief ligt bij de ministe ries van Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom). In overleg met burge- meester J. Gelok is bepaald dat het hoog tijd is voor een groot - schalige oefening. door Rolf Bosboom REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport)' centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur paviljoens daarbij voor lief neemt. De stranden tussen de Brouwers- damaanzet en strandovergang Scholderlaan staan in de beleids nota te boek als 'familiestrand'. Hetzelfde geldt voor het strand bij Het Watergat, het deel tus sen Jan van Renesseweg en Wil- helminahoeve, een stukje tussen Middenpad en Vuurtorenpad en het strand bij de Westenschouw- se Rotonde. Op deze strandgedeeltes mag de bezoeker wel voorzieningen ver wachten en de nadruk dient daarbij te liggen op gezinnen met (jonge) kinderen, vindt de gemeente. Stranddouches, ver dwaalpalen, toiletten en strand cabines beschouwt de gemeente als basisvoorzieningen. Wel moe ten bezoekers op sommige stuk ken familiestrand rekening hou den met het feit dat daar ook wa tersportactiviteiten zijn toege staan, maar daarbij gaat het niet om extreme sporten als kite- surfen maar zaken als banaanva ren, waterskiën, wind- en golf- surfen. De gemeente hecht niet alleen aan goede voorzieningen op met name de strandgedeelten die aangemerkt worden als fami liestrand, maar ook aan de 'es thetische uitstraling' ervan. Uit de toon Niet alleen strandpaviljoens moeten goed passen in de omge ving, maar ook voorzieningen als opslagunits en dergelijke mo gen niet uit de toon vallen. De gemeente wil daarom een beeld kwaliteitsplan opstellen. Ook wordt gedacht aan het in voeren van een cafetariasys teem. Dat houdt in dat een strandpa viljoenhouder toestemming kan krijgen zijn nering te vergroten als daardoor het verzorgings-, voorzieningen-, en kwaliteitsni veau verbeterd wordt. De gemeente hoopt met het in voeren van zo'n systeem strand paviljoenhouders te kunnen sti muleren de kwaliteit van hun etablissement naar een hoger ni veau te tillen. j Om te voorkomen dat kitesurfers gevaar veroorzaken voor andere badgasten, wil de gemeente de sport alleen nog op twee strandgedeelten toestaan. foto Marijke Folkertsma De laatste nationale stafoefe ning dateert van begin jaren ne gentig. In 2000 klaagde WD-Kamerlid T. van den Doel al dat er te weinig aandacht was voor rampenbestrijding rond de kerncentrale. Hij vond dat er ei genlijk om de twee jaar een na tionale stafoefening moet wor den gehouden en dat het ram penbestrijdingsplan voor de cen trale vaker dient te worden geac tualiseerd. Dat gaat nu, vijf jaar na dato, daadwerlijk gebeuren. De oefe ning wordt volgend jaar mei ge houden. In de voorbereiding wordt het rampenbestrijdings plan al geactualiseerd en na af loop, aan de hand van de bevin dingen, opnieuw herzien. Het gaat om een grootschalige, langdurige oefening. De ver wachting is dat die twaalf tot zestien uur in beslag zal nemen. Alle instanties die betrokken zijn bij de veiligheid van de kerncentrale, doen eraan mee. Het gaat daarbij om verschillen de onderdelen van drie ministe ries, het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, de provincie, de kerncentrale zelf, de Regionale Brandweer Zee land en de gemeente Borsele. De Hogeschool Zeeland fungeert als coördinator. De gemeente Borsele heeft in middels haar deelname aan de nationale stafoefening toege zegd. Het voltallige college en een aanzienlijk deel van de orga nisatie zijn erbij betrokken. De verwachting is dat de voorbe reidingen nogal wat tijd vergen van het gemeentepersoneel. Dat wordt echter zinvol geacht, ge zien het belang, de mogelijke ri sico's en de specifieke proble men van de kerncentrale. BURGH-HAAMSTEDE - Beel dend kunstenares Danielle Orel- lo houdt met Pasen extra open atelier aan de Hogeweg 34 in Burgh-Haamstede. Het atelier staat op 10, 11 en 12 april tussen 12.00 en 17.00 uur open voor belangstellende bezoe kers. Om in stijl te blijven, pre senteert Orello onder meer een gevarieerde collectie kerami sche eieren. door Ron Maqnée WESTKAPELLE - De organisa toren van Hooikoorts denken er over de talentenjacht ook in Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland te hou den. Daarnaast wordt er aan ge dacht om het aantal muziekstro mingen uit te breiden, bijvoor beeld met wereld- of klassieke muziek. Donderdag wordt de fi nale van de tweede Hooi koorts-reeks in Westkapelle ge houden. Sinds twee jaar timmeren de or ganisatoren van Hooikoorts flink aan de weg. De Walcherse talentenjacht mag daarbij zich heugen in een toenemende popu lariteit. De aanpak is eenvoudig en succesvol. Een seizoen lang worden zes voorrondes gehou den waarbij bandjes en dans groepen hun kunsten kunnen la ten zien. De leden van de groe pen zijn in de leeftijd van 14 tot en met 24 jaar. Tijdens elke voor ronde kiest een jury van deskun digen een band en een dans groep. Die mogen door naar de finale. Daarnaast mag het pu bliek op de avonden en via inter net nog twee wildcards verstrek ken; eentje voor een band en een voor een dansgroep. In totaal treden dan ook veertien bands en dansgroepen in de finale op. De formule blijkt zo aan te slaan dat de organisatie de talen tenjacht ook elders van de grond wil tillen. „Wij denken er over om ook in Zeeuws-Vlaande- ren en Schouwen-Duivland iets dergelijks op te zetten", zegt R. de Dreu, drijvende kracht achter het project. „Ook hier zoeken we locaties die voor jon geren makkelijk toegankelijk zijn. Er valt dan te denken aan het Terneuzense jongerencen trum Kalashnikov of poppo dium Brogum in Zierikzee." Ook denkt De Dreu erover om het aantal soorten muziek uit te breiden. Nu richt de talenten jacht zich voornamelijk op pop muziek (rock, dans, rap, punk en dergelijke). Als het aan De Dreu ligt, wordt er ook een ver sie gemaakt waarbij in de cate gorieën klassieke muziek en we reldmuziek wordt gestreden. Moving Circle bouwt aan een vlammende kunstuiting op de plek waar vorig jaar een wijkcentrum en twee scholen door brand verwoest werden. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Het kunstenaarscollec tief Moving Circle is neergestre ken in de Goese Polder. Zes we ken lang is het gezelschap actief op de plaats waar, tot de grote brand begin vorig jaar, het wijk centrum en twee basisscholen stonden. Op de overgebleven fundamen ten wordt in eerste instantie een tijdelijk onderkomen gebouwd. Het gaat om een gèr, geïnspi reerd op de ronde tenten die de nomadische herdersvolken in Mongolië van oudsher gebrui ken. De gèr moet het levend cen trum van de tijdelijke nederzet ting van Moving Circle worden. Gerard Verkerke, boegbeeld van het kunstenaarsgezelschap, brengt er sinds donderdag ook de nachten door. Verkerke is van plan de komen de tijd een reeks activiteiten op het terrein op te zetten, waarbij hij kinderen, jongeren en vol wassenen uit de wijk nauw wil betrekken. Moving Circle werkt daarbij samen met het jongeren werk van welzijnsorganisatie SMWO. Centraal staat de bouw van een feniks op het terrein, als sym bool van de herrijzenis van het verbrande hart van de Goese Polder. De vuurvogel wordt zo'n zes meter hoog. Eerst wordt een stalen frame ge bouwd, dat vervolgens met hout wordt bedekt. Daarvoor ge bruikt Moving Circle de pakweg dertigduizend latjes die ooit de vloer van het wijkcentrum vorm den. Die zijn de afgelopen tijd verzameld, schoongemaakt en gedroogd. De activiteiten op het terrein monden zaterdag 15 mei uit in een finale. Dan wordt de feniks omhooggetakeld en verrijst het fabeldier dus letterlijk. Moving Circle, dat zichzelf als 'nomadisch' presenteert, heeft de afgelopen jaren diverse tijde lijke nederzettingen gehad, on der meer in de vroegere Prins van Oranje en bij de AKF-hal. ZIERIKZEE - Verschillende organisaties willen zich in zetten voor het voortbestaan van het Zierikzee Onderne mers Collectief (ZOC). Zij hebben toegezegd zitting te ne men in een forum tijdens de openbare vergadering van 26 april, die in de Burgerzaal van het gemeentehuis gehou den wordt. Aan de hand van een aantal stellingen zal ge discussieerd worden over de noodzaak van samenwer king, belangenbehartiging en krachtenbundeling. Aan het forum nemen onder anderen deel een gezamenlijke vertegenwoordiger van Kamer van Koophandel en MKB Zeeland, iemand van de Federatie Ondernemersverengin- gen Schouwen-Duiveland (FOS), de gemeente en de Re- cron. Inmiddels hebben enkele belangstellenden kenbaar gemaakt een eventuele doorstart van het ZOC te willen ondersteunen met een bestuursfunctie. KRABBENDIJKE - De politie heeft donderdag bekeurin gen uitgedeeld tijdens een videosurveillance in de omge ving van Krabbendijke. Tussen 14.00 en 22.00 uur werden twee mensen bekeurd voor niet handsfree bellen, twee voor het overschrijden van een doorgetrokken streep, één voor rechts inhalen en één voor een kleine snelheidsover treding. Een motorrijder moest zijn rijbewijs inleveren, omdat hij 155 kilometer per uur reed, waar 80 is toege staan. MIDDELBURG - Het opleggen van gevangenisstraf aan een 26-jarige man uit Middelburg heeft geen zin. De Egyp tenaar zit in Tilburg in Vreemdelingenbewaring en wordt tezijnertijd Nederland uitgezet. Daarom eiste officier van justitie R. Rammeloo gisteren in Middelburg een maand voorwaardelijke gevangenisstraf voor mishandeling en be dreiging. Politierechter I. Woltring vonniste conform de eis. De officier achtte bewezen dat de man begin dit jaar in Middelburg zijn ex-vriendin had mishandeld door haar te stompen, te krabben en in haar arm te bijten. Eer der, op 30 november vorig jaar, had hij een portier van een Middelburgse horecagelegenheid bedreigd toen hij na sluiting nog naar binnen wilde. „Ik schiet je kapot", had hij geroepen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Koudeker- ke voor hennepteelt veroordeeld tot tachtig uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Bij een inval in een loods in Middelburg werd vorig jaar juli een wietplantage van de verdachte aangetroffen. Officier van Justitie R. Rammeloo stelde aan de hand van de vondst (720 hennepplanten) vast dat er sprake was van een professionele kwekerij. Bovendien had de man zich al eerder schuldig gemaakt aan hennepteelt. „U bent er te gen beter weten in mee doorgegaan." De officier eiste hon derd uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Raadsman H. Dunsbergen bepleitte een lagere straf, omdat zijn cliënt was opgepakt terwijl de politie an dere verdachten van hennepteelt in de loods observeerde. door Ali Pankow BRUINISSE - De veertienjarige Rianne Top in Bruinisse houdt van muziek maken. Vanuit die voorliefde is haar initiatief ont sproten met haar broertjes, zus jes en enkele vriendinnnen een cd uit te brengen ten behoeve van het Hospice Schouwen-Dui veland. Het initiatief is inmiddels uitge groeid tot een project waar ruim honderd schoolkinderen aan deelnemen. „Wij maken binnen ons gezin heel veel muziek. Vorig jaar heb ben we zomaar voor de lol met elkaar een eigen cd laten opne men. Dat wilden we best nog een keer doen. Toen bedacht ik me dat we misschien met de op brengst van de verkoop een goed doel zouden kunnen steu nen. Dan hebben andere mensen er tenminste ook wat aan", zegt Rianne. Zij klopte met haar idee aan bij haar muziekleraar Mar van der UTRECHT - De kok Rinaldo Traas van verzorgingshuis Zorg- stroom in Middelburg heeft voor het tweede jaar achtereen de eerste prijs gewonnen bij de Koksgilde Open Nationale Kam pioenschappen in Utrecht. In de categorie Instellingen en Catering kwam Traas als beste uit de bus met zijn koude scho tel van Zeeuwse producten. De Zeeuwse kok maakte een koude visschotel van Zeeuwse produc ten klaar. Verder bereidde hij een maal met mosselen, zee baars, oesters, alikruiken, ge kweekte zalm en garnituur. Het tweede onderdeel van het kampioenschap bestond uit het ter plekke bereiden van een drie gangen-menu. Traas zette de ju ry voor dit onderdeel een voorge recht met kalfsvlees en korst- deeg voor. Daarna maakt hij een hoofdgerecht van ossenhaas met een krokant dakje en een dessert van passievruchten en si naasappel. Veer. Hij adviseerde haar con tact te leggen met alle basisscho len op Schouwen-Duiveland om zo veel mogelijk kinderen te be trekken bij die cd-opnamen. „We hebben nu ruim tachtig aanmeldingen van schoolkinde ren en ik weet dat er van enkele scholen nog reacties binnen ko men. In totaal worden het wel honderdtwintig deelnemers", zegt Rianne vol vertrouwen. Samen met haar eigen familie- en vriendjeclubje neemt zij enke le instrumentale nummers op. Ze bespelen klarinet, dwars fluit, blokbluit, trompet, trom bone en orgel. Verder worden er met schoolkin deren vier liedjes op deze cd in gezongen. Daarvoor weet Rian ne zich inmiddels ook goed ge steund door de medewerking van Van der Veer. Onder zijn lei ding wordt er op woensdag 28 april in de aula van Scholen- groep Pontes in Zierikzee een massale repetitie gehouden. Van der Veer heeft speciaal voor de ze cd twee liedjes geschreven. Verder staat er een lied van gere formeerd predikant Michiel de Zeeuw op het repertoire. Tevens wordt het Schouws volkslied op genomen. Die echte cd-opname staat ge pland op vrijdag 14 mei in de Hei-vormde kerk in Dreischor. Volgens Rianne is het de bedoe ling dat de cd in september wordt uitgebracht in een oplage van duizend stuks. Met aftrek van wat kosten komt de op brengst dan volledig ten goede van het op te richten Hospice in Zierikzee. (advertentie) MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIETER JAN LEUSINK (Dirigent) I Kaarten 35,- (4 voor 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 ve-muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69