ZONDAG OPEN SGP neemt plaats in nieuw college Samenwerking burgemeesters is nu wel goed Jarige buurtbus in feesttenue Ja ik wil Vals overlijdensbericht in Eendrachtbode Sociale werkplaats niet somber over verplicht bezuinigen Arneville Weer illegalen aangehouden PZC zeeuwse almanak Praten feestje?? ALEXANDRIUM Havenarbeiders ontfermen zich over katten Mert! buitenspel gezet; VVD, CDA en PvdA blijven in dagelijks bestuur Alert!-fractie teleurgesteld door Emile Calon MIDDELBURG - De samenwer king tussen de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters is goed, consta teert commissaris van de konin gin W. van Gelder in zijn jaar verslag. Zij hebben volgens hem kenbaar gemaakt te streven naar intensieve regionale samen werking. „Zij geven daarmee het goede voorbeeld om waar dat mogelijk, nuttig en noodza kelijk is, gezamenlijk op te trek ken", schrijft hij. De zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten werden begin 2003 her ingedeeld, waarna er nog maar drie grote overbleven. Een be langrijke reden voor die samen voeging was de onderlinge ver deeldheid en de weigering daad werkelijk samen te werken. Het klikte destijds niet tussen een aantal burgemeesters. Van Gel der is dan ook blij dat na de her indeling de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters 'elkaar van af het begin goed hebben weten te vinden'. Hij heeft verder de indruk dat de onderlinge band tussen de Zeeuwse burgemeester 'verbe tert'. De heiindelingen van de af gelopen jaren hebben daar alles mee van doen, zo meent hij. Het overgrote deel van de gemeen ten telt nu immers meer dan 20.000 inwoners, 'waardoor veel gelijkwaardigere verhoudingen zijn ontstaan'. Ook merkt hij op dat het samenvoegen van de bei de burgemeesterskringen tot één mogelijk een rol heeft ge speeld bij die betere onderlinge band. Een aantal burgemeesters komt maandelijks bij elkaar om te dis cuteren over praktijkgevallen. Volgens de commissaris hebben de anderen ook het voornemen dat voorbeeld te volgen. Daar mee lopen de Zeeuwse burge meesters, aldus de commissaris, voorop. Van Gelder maakt zich wel wat zorgen over de gekozen burge meester. Zoals het er nu naaruit ziet worden vanaf 2006 de bur gemeesters gekozen. Hij is niet tegen dat kiezen, wel merkt hij op dat er straks niet meer ge toetst kan worden op kwaliteit, geschiktheid en integriteit. Een loopbaanbeleid is straks veel moeilijker vorm te geven. Ook is er nog niets geregeld voor het ge val dat er een conflict ontstaat tussen raad en gekozen burge meester, vervolgt hij in zijn jaar verslag. Van Gelder schrijft tot slot dat het vorige jaar minimaal zestien Zeeuwen gesolliciteerd hebben naar een burgemeesterspost in een van de andere provincies. Slechts één van hen, de Middel burgse wethouder P. Bruinooge, werd daadwerkelijk benoemd. Hij is nu burgemeester van de Gelderse gemeente Renkum. Advertentie en het mag op iedere plek! Indien u wilt trouwen op een door u zelf uitgekozen lokatie dan kan dat in Middelburg. Hotel Arneville Catering kan u daarbij helpen door u uw partycatering en vele andere zaken uit handen te nemen. Gemeente Bedankt voor dit besluit! Voor informatie belt u 0118 638456 Biiilooriiölsiraal 22, Middelburg www.hotelarneville.nl POORTVLIET - Een 36-jarige vrouw uit Poortvliet is het slachtoffer geworden van een misselijke grap. Een onbekende heeft haar overlijdensadverten tie in de Eendrachtbode van donderdag laten plaatsen. De vrouw had die zelf niet ge zien, maar werd door buren en collega's op de hoogte gesteld. Ze heeft bij de politie aangifte gedaan van smaad. De adverten tie past in een reeks van peste rijen waar het gezin van de vrouw al maanden mee te ma ken heeft. Bij de Eendrachtbode, een nieuwsblad dat wekelijks in de hele gemeente Tholen ver schijnt, is geschokt gereageerd op de pesterij. „Zoiets heb ik in de lange geschiedenis van onze krant nog nooit meegemaakt", VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag drie illegalen aangetrof fen in Vlissingen. Zij hadden zich verstopt in trailers op de Oosterhavenweg. De mannen hadden de Iraanse nationaliteit. Ook aan de Westerhavenweg hield de politie een illegale vreemdeling aan. Zijn nationali teit is onbekend. Eerder deze week werden ook al illegalen aangehouden. zegt hoofdredacteur W. Heij- boer. „Je verwacht toch niet dat iemand je op zo'n manier om de tuin probeert te leiden?" Volgens Heijboer zag de adver tentie er heel normaal uit, zodat hij op de advertentieafdeling geen argwaan heeft gewekt. Het voorkomen van dergelijke inci denten is volgens hem moeilijk. „We krijgen elke week wel tien advertenties en gaan daar zo zorgvuldig mogelijk mee om. Na tuurlijk zijn we nu weer even ge waarschuwd. De komende we ken zullen we extra alert zijn." De politie heeft de zaak in on derzoek. (Advertentie) VACATURES Bent u de magazijnchef waar Hertoghs Carrosserieën BV naar zoekt? Kijk op pag. W6 in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Bart uit Sluiskil is ruim twee, moet nog veel leren, maar z'n mond staat nooit stil. Wie hem treitert, krijgt steevast de scherp uitgesproken waar schuwing 'Jij mag niet ko men' naar het hoofd geslin gerd, met de duidelijke inten tie de tegenpartij te waarschu wen dat die zich beter met zijn eigen zaken bemoeit. Be kende varianten zijn: 'Jij mag niet afpakken' of simpelweg 'Mag niet!' Kortom, een man netje van stavast dat zijn ter ritorium met verve verdedigt. Op het kinderdagverblijf oogst hij bewondering bij zijn leeftijdgenoten door de dienst doende verzorgsters met een wegwerpgebaar of een min achtend, vochtig 'pfuuuh' te recht te wijzen. En dat nu wekte de belang stelling van een van de ande re ouders. Die vroeg de vader van Bart belangstellend hoe het toch kwam dat het ventje al zo goed uit z'n woorden kwam. Zijn zoontje sprak im mers nauwelijks een woord. Barts vader dacht nauwelijks na over het antwoord en zei: „Logisch. Turks is natuurlijk veel moeilijker voor die kinde ren dan Nederlands. e( loorMelita Lanting ZIERIKZEE - Werkvoorzie- lingsschap De Zuidhoek kan de ^opgelegde rijksbezuinigingen f; 'an 200.000 euro binnen de be- [roting opvangen. De Zuidhoek noet wel extra opdrachten bin- ïenhalen om het positieve saldo ast te houden. )e korting van 200.00 euro is iveeledig. „Het gaat om 150.000 luro door vermindering van sub- idie en 50.000 euro door een Hjziging in de pensioenwet, naardoor we meer moeten afdra- zegt directeur F. Diele- nan van De Zuidhoek. Sen deel van de bezuinigingen is al in de begroting verwerkt. Het iterende bedrag moet in het ramende begrotingsjaar op tafel 'imen „We zullen wel minder 'erschotten hebben dan de afge- •pen jaren, maar we hebben iog genoeg reserves, dus we hou- (Advertentie) ■vww.rederii-rtijkhiii7Rn.nl 0118-419367 den wel vet op de botten. We re kenen ook voor dit jaar op een begrotingsoverschot. Dieleman is er van overtuigd dat de kleine schaal van De Zuidhoek bijdraagt aan de roos kleurige financiële situatie. „We zijn een kleinschalig bedrijf. Als je handel drijft, is snelheid be langrijk en omdat we kleinscha lig zijn kunnen we snel hande len. Maar ook onze opzet is heel divers. We zijn van oudsher inge richt op heel veel werksoorten en dat scheelt. Wij richten ons niet op een paar grote opdrach ten, maar hanteren de stelregel dat vele kleintjes een grote ma ken." De directeur stelt dat de finan ciële successen niet zaligma kend zijn. „Of een bedrijf succes vol is, kan je niet alleen afmeten aan het financiële resultaat. Suc ces meet je ook af aan de uit stroom van cliënten. Dat kan ook in je nadeel werken, want als de goede mensen in een regu liere baan stromen ben je ze wel weer kwijt." Het toekomstperspectief van de werkvoorzieningsschappen is onduidelijk. Staatsecretaris Rut- te is op dit moment bezig met het herformuleren van het beleid en het is onduidelijk wat daar de uitkomst van zal zijn. J. van Sluis van het Buurtbuscomite (links) en één van de vrijwilligsters maken een ritje in het feestelijk versierde voertuig. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een gratis ritje in een feestelijk versierde bus. (Advertentie) van 12.00 tot 17-00 uur WOONMALL ALEXANDRIUM voor meer informatie: 0800-1598 of www.woonmall-alexandrium.nl Nu: de nieuwste woontrends in Woonmall Alexandrium. elke eerste zondag van de maand geopend. Daar werden de passagiers van de Schouwen-Duivelandse Buurtbus gisteren op getrak teerd. De buurtbus vierde het 25-jarig bestaan. Normaliter krijgt de jarige ca deautjes, maar het buurtbusco mité besloot het om te draaien en deelde cadeautjes uit in de vorm van gratis toegangsbewij zen. „Je kunt natuurlijk ook een jubileumpen of zoiets aan je pas sagiers uitreiken, maar wij von den een gratis rit wel een aardig gebaar", zegt J. van Sluis van het Buurtbuscomité. Om het ritje extra feestelijk te maken, was de bus versierd met ballonnen en vlaggetjes en stond er in grote letters op de ruit te lezen dat de buurtbus al een kwart eeuw jaar rijdt op het eiland. Hoewel het druilerige weer niet echt tot reizen noodde, meldden zich gisteren tijdens de jubileum viering van de buurtbus zo'n 25 passagiers. Van Sluis: „Vanmor gen was het erg rustig, maar van middag was het lekker druk. De vrijwilligers van de buurt bus - zestien chauffeurs en twee reserverijders - worden eind de ze maand in het zonnetje gezet. Op het programma staat een reisje met een door moederbe drijf Connexxion ter beschik king gestelde bus mét chauf feur. Allereerst wordt een be zoek gebracht aan Rotterdam Airport. Daarna wordt koers ge zet naar de Kagerplassen en aan sluitend volgt een bezoek aan Amsterdam, inclusief een rond vaart door de grachten. De jubi leumviering voor de vrijwilli gers van de buurtbus wordt aan het einde van de dag afgesloten met een buffet in Burgh-Haam- stede. u vindt het grootste winkelgebied van nederland aan de a20, afslag 16 prins alexander in rotterdam shopping center - megastores - woonmall i.v.m. de marathon zondag alleen te bereiken via de a20 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Werknemers van een bedrijf in Vlissin- gen-Oost hebben een groep wil de katten geadopteerd. De die ren krijgen onderdak en eten. De directie wilde eigenlijk van de katten af, tot het personeel in actie kwam. Het personeel zorgde al een hele tijd voor de katten, die zich op houden bij de kantine van het bedrijf. De katten werden ge voerd, en hielden zich schuil in een ruimte onder de kantine. Ze horen er echt bij. Tot er op een nacht een katten- vanger met een kooi werd gesig naleerd. Al snel deden de wild ste geruchten de ronde. Achter af bleek dat de poezen werden gevangen om ze te laten sterilise ren en castreren, om een verdere geboortegolf te voorkomen. Het personeel kreeg gisteren sta pels kattenvoer van kersverse sponsors. Zo bracht Rob de Rui ter van café de Dwaas uit Vlis singen vijfhonderd blikken voer en kregen de personeelsleden zakken brokken van dierenhan del Traas. De katten zijn waarschijnlijk een keer gedumpt. Dat gebeurt veel, zegt Marleen Drijgers van de Werkgroep Scheldekat. Ze is niet gelukkig met de aandacht voor het initiatief. „Straks brengt half Zeeland daar zijn kat heen. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 3 april 2004 innr Melita Lanting OERIKZEE - De SGP moet sa- nen met VVD, CDA en PvdA •en nieuw college van burge meester en wethouders op ichouwen-Duiveland vormen, ^kale partij Alert! is buiten- pel gezet. Dat blijkt uit het rap port van informateur J. van der )oef dat gisterochtend is gepre- cnteerd. VVD-fractievoorzitter A. Verseput wordt de formateur van het nieuwe college. jet nieuwe college kan in deze Cnenstelling rekenen op de bun van minimaal 13 van de 3 leden. Uit de informatieron- [e blijkt dat Alert! niet op vol- oende steun kan rekenen bij erschillende partijen en daar in plaats moest maken voor de 5GP. De staatkundig gerefor meerden schuiven fractievoorzit ter G. Houtekamer naar voren als kandidaat-wethouder. „Een andere samenstelling van het college is denkbaar, maar de keuze voor andere partijen komt de stabiliteit niet ten goe de", aldus Van der Doef. Van der Doef gaat uit van vier wethouders, waarbij de moge lijkheid bestaat dat één wethou der parttime gaat werken. „Een parttime wethouder is mogelijk, indien de taken herverdeeld wor den. Het is nu nog te vroeg om met drie wethouders te werken, maar misschien is over twee jaar de tijd wel rijp." Uit de informatieronde blijkt dat binnen de raadsfracties geen draagvlak is voor een za- kencollege. Ook de terugkeer van enkele van de afgetreden wethouders is onbespreekbaar. Een ruime meerderheid van de fracties vindt dat het huidige collegeprogramma verder uitge voerd moet worden. Alleen op onderdelen moet het programma aangepast. Dat zal overigens nog wel de nodige dis cussies opleveren omdat de standpunten van de vier beoog de collegepartijen daarover ver schillen. Vooral over de bezuinigingen (4,4 miljoen euro) moeten vooraf afspraken worden gemaakt. Van der Doef geeft in zijn rap port aan dat daarbij met name gekeken moet worden naar het accommodatiebeleid, personeel en organisatie (uitbesteding van werk of privatisering van onder delen) en welzijn en culturele voorzieningen. Het raadsbesluit om de subsidie van zwembad Dol-fijn in Nieu- werkerk in te trekken, moet op nieuw bekeken worden. Ook de uitvoering van raadsbesluit over Mondragon staat weer ter discussie. Verder moeten de partijen voor af een akkoord sluiten over de toeristenbelasting en de perso neelsomvang van afdeling ruim telijke ordening. Van der Doef stelt dat het voor de nieuwe wethouders van wezenlijk belang is om vooraf duidelijkheid te krijgen over het uit te voeren beleid. „Anders kan het wel eens heel moei lijk zijn om wethouders te vin den." Verantwoordelijkheid Hij schrijft verder in zijn rap port dat 'het van groot belang is dat de raad de leiding neemt in het stellen van kaders en het for muleren van beleid'. Hij wijst de raad daarmee op haar verant woordelijkheid in het kader van het dualisme. Hij zegt dat zich een nieuwe bestuurlijke cultuur moet ontwikkelen waarbij hel der is hoe de verantwoordelijk heden zijn verdeeld. Van der Doef geeft verder nog een aantal aanbevelingen om nieuwe bestuurlijke conflicten in de toekomst te voorkomen. De ambtenaren moeten krachti ger worden aangestuurd en Van der Doef adviseert prestatie-af spraken te maken met de ge meentesecretaris. Ook moet de communicatie tussen raad en college sterk verbeteren. Forma teur Verseput verwacht tot eind april werk te hebben met de for matie. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Fractievoorzit ter J. Koopman van Alert! is diep teleurgesteld dat zijn partij niet meepraat bij de on- i| derhandelingen voor een J nieuw college. „Dit doet zeer", zegt hij na afloop van - de presentatie van het rap port van informateur J. van der Doef. Koopman stelt dat hiermee geen recht wordt gedaan aan de verkiezingsuitslag van twee jaar geleden. „Bij de laatste verkiezingen hebben de lokale partijen samen ze- ven van de drieëntwintig ze- tels behaald. Door mijn partij *1 nu uit te sluiten, wordt de ver- 0 kiezingsuitslag volledig gene geerd en wordt het oude regi me hersteld. Alle lokale par- tijen worden hiermee aan de kant geschoven." Alert! valt buiten de boot om dat enkele fracties aan forma teur Van der Doef hebben la ten weten dat Alert! 'niet vol doet aan de verwachtingen die de partij voor de verkie zingen wekte'. Daarmee ont breekt politiek draagvlak voor behoud van een college plaats. De partijen hebben verder aangegeven te twijfe len aan de bereidheid van de partij om de noodzakelijke keuzes te maken voor bezuini gingen. „Ik begrijp de argumenten niet", zegt Koopman. „Ik denk dat we worden afgere kend op een of twee inciden ten in de afgelopen periode." Koopman geeft aan construc tief oppositie te willen voe ren. Informateur Van der Doef in gesprek met VVD'er Verseput (links) en CDA'er Van der Wekken. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67