Aanslag in Spanje voorkomen Navo verwacht verdere uitbreiding Asielzoekers snijden in vingers voor een verblij fs vergunning Botsingen bij Klaagmuur Feest mee met 100 jaar Pot! In Fallujah gedode Amerikanen waren ex-elitemilitairen Zware bom langs spoorlijn Vliegtuigongeluk V - -L -- - V H Wolken van ministerieel genot Muis met immuunsysteem mens Duitsers minder vaak naar dokter Adac: grote verkeersdrukte Rel rond T-shirt lesbische Barbie Coupplannen militairen Nigeria Bolkestein haalt fel uit naar top van Amnesty zaterdag 3 april 2004 rinor Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse po litie heeft gisteren een zware bom onschadelijk gemaakt langs de hogesnelheidslijn tus sen Madrid en Sevilla. Duizen den reizigers zagen het begin van hun paasvakantie de mist in gaan omdat het treinverkeer de hele dag was ontregeld. Een werknemer van de Spaanse spoorwegmaatschappij AVE ont dekte gistermorgen een ver dacht pakket op de spoorlijn on der een brug, zestig kilometer ten zuiden van Madrid. Na in spectie door de explosieven-op ruimingsdienst bleek het een zware bom van tien tot twaalf kilo explosieven te zijn, die door een 136 meter lange draad was verbonden met een ontsteking. Volgens enkele Spaanse persbu reau's ging het om dezelfde soort springstof die is gebruikt bij de aanslagen in Madrid op 11 maart. - Het is nog niet bekend wie de bom heeft geplaatst. Minister van Binnenlandse Zaken Ace- WENEN - Bij een ongeluk met een sportvliegtuigje zijn giste ren in Oostenrijk vier mensen om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich in dichte mist voor in de buurt van de grens tussen de deelstaten Ka- rinthië en Stiermarken in het zuiden. De oorzaak van het on geluk, waarbij alle vier de inzit tenden om het leven kwamen, is nog onduidelijk. AP bes zei dat alle middelen zijn in gezet om de veiligheid van de ho gesnelheidslijnen te garanderen. Het traject was net gecontro leerd door de Guardia Civil. De bom moet daarna zijn geplaatst. Volgens sommige bronnen zou het explosief overigens niet zijn ontploft omdat er iets fout was met het ontstekingsmechanis me. Op de stations ontstond grote be roering toen het bericht bekend werd. Op Atocha in Madrid, één van de stations die op 11 maart werden getroffen, stonden hon derden passagiers te wachten op de AVE die hen naar de kust zou brengen. Mensen reageer den angstig. Uittocht In Spanje begon gistermiddag de grote uittocht voor de Sema- na Santa, de Goede Week. Bijna iedereen neemt komende week vakantie. Ook vanuit Sevilla richting Madrid was het trein verkeer gisteren de hele dag ge stremd. Sinds 11 maart is Spanje her haaldelijk opgeschrikt door val se bommeldingen. De autoritei ten nemen alles wat verdacht is, serieus. Het onderzoek naar de daders van 11 maart lijkt in een eindsta dium te komen. Onderzoeksrech ter Del Olmo gaat ervan uit dat een 35-jarige Tunesiër het brein is achter de aanslagen. Hij wordt nog gezocht. Twintig ver dachten zitten gevangen, waar van er vijf worden beschuldigd de aanslagen daadwerkelijk te hebben gepleegd. De anderen hebben geholpen met de voorbe reidingen. GPD STOCKHOLM - Honderden asielzoekers verminken hun vin gers om kans te maken op een verblijfsvergunning in Zweden. Volgens Stockholm kon bij 5 procent van de sinds januari 2003 binnengekomen asielzoe kers geen leesbare vingerafdruk meer worden genomen. De Europese Unie heeft een da tabase waarin de vingerafdruk ken van alle asielzoekers staan geregistreerd. Als de immigratie diensten ontdekken dat een asielzoeker eerder een aanvraag heeft ingediend in een ander EU-land, kan deze direct wor- (Advertentie) den weggestuurd. Sommige vluchtelingen gebruiken scheer mesjes, bijtend zuur of gloeien de voorwerpen om hun vingeraf drukken te vernietigen. Volgens Bengt Hellstroem van de Zweed se immigratiedienst is het waar schijnlijk dat asielzoekers in an dere EU-landen ook dergelijke methoden toepassen. Hij pleit dan ook voor invoering van bete re biometrische identiteitscon troles, zoals de irisscan. ANP SML - "h i V* -v Een lid van de Israëlische oproerpolitie helpt een oudere gelovige in een rolstoel om weg te komen bij de Klaagmuur. foto Oded Balilty/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische politie heeft gisteren op het terrein van de al-Aq- samoskee op de Tempelberg in Jeruzalem ingegrepen toen Palestijnse jongeren ste nen gooiden naar de Klaagmuur en bid dende gelovigen. Dat heeft de politie ge meld. Agenten probeerden de honderden jonge mannen met traangas uiteen te drijven. Ook vuurde de politie rubberkogels af. Volgens hulpverleners ter plaatse raakten zeker zestig Palestijnen gewond. De ongeregeldheden begonnen na afloop van het vrijdaggebed in de moskee, een heilige plek voor moslims. Na onderhandelingen tussen de politie en de beheerders van de al-Aqsamoskee keer de de rust weer, waarna de menigte het ter rein rustig verliet. De Dolitie heeft tenmin ste vijftien Palestijner. opgepakt. Verbod Israël verbiedt Palestijnse mannen onder de 45 jaar vaak de Tempelberg te bezoe ken om onlusten te voorkomen. Gisteren golden deze beperkingen niet. Ook joden wordt geregeld de toegang ontzegd tot het terrein, waar zich ook de resten bevinden van een joodse tempel. In een verklaring stelde de Palestijnse Au toriteit dat het politieoptreden van giste ren aantoont dat Israël uit is op de vernie tiging van de al-Aqsamoskee. Een woord voerder van de militante Harnas liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. De Tempelberg is voor zowel joden als moslims een heilige plaats. Een bezoek van de huidige Israëlische premier Ariel Sharon, toen nog oppositieleider, aan de Tempelberg in september 2000 vormde de directe aanleiding voor de tweede intifa da. ANP/RTR SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Postbus 230. 4380 AE Vlissingen Tel 0118-417500. Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185. Postbus 150. 4870 AD Etten-Leur Tel; 076-5083594, Fax: 076-5083501 mfo@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Navo houdt re kening met een nieuwe uitbrei dingsronde in de niet al te verre toekomst. Kroatië, Albanië en Macedonië hebben laten weten graag lid te willen worden en het bondgenootschap zoekt nau we banden met de landen rond de Middellandse Zee. „Onze deur staat open", zei se cretaris-generaal De Hoop Scheffer gisteren na de toetre dingsceremonie in Brussel voor zeven nieuwe leden. Tijdens een korte plechtigheid hesen mili tairen uit Roemenië, Bulgarije, Slovenië, Slowakije, Estland, Letland en Litouwen gisteren hun nationale vlag voor het hoofdkwartier in Brussel. De Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken Solomon Pasi kon zijn tranen nauwelijks bedwin gen toen zijn volkslied werd ge speeld. „Een indrukwekkende ceremo nie en een emotioneel moment, zelfs voor iemand die zo nuchter is als ik", zei zijn Nederlandse coUega Bot. „Het is belangrijk dat al die landen, die nog niet zo lang geleden als vijand naar ons keken, nu samen met ons naar oplossingen zoeken over hoe het verder moet in bijvoorbeeld Af ghanistan." „Voor ons wordt een droom werkelijkheid", zei de Litouwse minister Piks. Na de toetreding van de zeven landen telt de Navo 26 leden. De ceremonie in Brussel markeert de grootste uitbreiding in het 55-jarige bestaan van het bond genootschap. Maar de manier waarop dat beslist over militai re acties zal niet veranderen, be nadrukte De Hoop Scheffer: het bondgenootschap komt pas in actie als alle landen het daar over eens zijn. „Zesentwintig landen verzekeren de veiligheid en onschendbaarheid van eik aars grenzen. Dat is de sterkste belofte die onafhankelijke sta ten ten opzichte van elkaar kun nen doen." Die belofte is voor de Baltische staten onmiddellijk in praktijk gebracht. Vier Belgische F-16 straaljagers patrouilleren sinds deze week boven de drie landen. Sinds Estland, Letland en Litouwen in 1991 onafhankelijk werden van de Sovjet-Unie, was hun luchtruim onbeschermd. De Navo-aanwezigheid in de kleine buurlanden is zeer tegen de zin van Rusland, dat de uit breiding slechts met grote tegen zin accepteert. Maar de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Lavrov was gistermiddag wel in Brussel om het uitbrei dingsfeestje mee te vieren. GPD (Advertentie) Auping Auronde 180 x 200 cm, incl. matras en vlak spiraal Jubileumprijs 999- Deze aanbieding is geldig tot 1 BELLINZONA - Zwitserse wetenschappers hebben een muis met een menselijk immuunsysteem gefokt. Daarmee hopen zij in de toekomst de reacties van het menselijke systeem op virusziekten zoals aids en hepatitis-C en op medicijnen en vaccins te kunnen onderzoeken. Dat staat in het wetenschappelijke tijdschrift Science van gisteren. Het team van het Instituut voor Biomedisch Onderzoek (IRB) in Bellinzona had in de lever van een pasgeboren muis menselijke stamcellen uit bloed van navelstrengen ingebracht. ANP/DPA BERLIJN - Duitsers gaan sinds begin dit jaar aanmerke lijk minder vaak naar een arts of specialist. Door de invoe ring van een eigen bijdrage voor ziekenfondsverzekerden is het artsenbezoek in de eerste drie maanden van dit jaar met 22 procent gedaald, zo kopte Die Welt gisteren. Per 1 januari moet 10 euro per kwartaal worden betaald voor een bezoek aan een arts. Ook voor spoedhulp moet 10 eu ro moeten neergeteld. ANP MÜNCHEN - De Duitse ANWB, de Adac, verwacht dit weekeinde een grote verkeersdrukte op de Duitse snelwe gen. In negen deelstaten is de paasvakantie al begonnen. Vooral op de zuidelijke wegen naar de Alpen kan het erg druk worden. Behalve Duitsers zullen naar verwachting ook vakantie vierende Belgen, Denen, Noren en Zweden de Duitse 'au tobahnen' extra gaan bevolken. ANP/DPA NEW YORK - Een Amerikaanse leerlinge heeft 30.000 dollar schadevergoeding gekregen nadat zij van school was gestuurd omdat zij een T-shirt droeg met het op schrift dat Barbie een lesbienne is. Toen de 15-jarige Na talie Young weigerde een ander shirt aan te trekken, stuurde de directeur van haar middelbare school in New York haar de klas uit. De schorsing was het toppunt in een reeks pesterijen om haar seksuele geaardheid, stelde Youngs advocaat. Hij klaagde de stad aan en wees erop dat er op de openbare scholen helemaal geen kledingvoorschriften bestaan. Als deel van de schikking besloot New York het dragen van T-shirts met politieke leuzen expliciet toe te staan, meld den Amerikaanse media gisteren. ANP ABUJA - In Nigeria zijn de afgelopen dagen tientallen mi litairen ondervraagd die mogelijk betrokken zouden zijn bij de voorbereiding van een staatsgreep. Dit heeft de woordvoerder van president Obasanjo gisteren gemeld. De woordvoerder sprak echter de geruchten tegen dat er echt een coup op handen zou zijn. Een hoge, anonieme, militair liet weten dat de onder vraagden lage officieren zijn die weinig gevaar voor de ge vestigde orde opleveren. ANP/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De vier Ameri kaanse mannen die woensdag in het Iraakse Fallujah werden gedood, waren ervaren ex-mi litairen. Drie van de slachtof fers waren lid van de speciale troepen van de marine (navy seals), de vierde was een ex-com- mando van de landmacht. Dat meldde The Washington Post gisteren. De vier werden gedood in hun wagens. Hun lichamen werden verbrand en verminkt en ver volgens door de straten ge sleept. Twee verkoolde licha men werden aan een brug opge hangen. Amerikaanse functionarissen in Fallujah hebben met de burge meester van de stad en hoge geestelijken over de moorden en verminkingen gesproken. Imams veroordeelden de vermin kingen tijdens het vrijdaggebed. „God, de islam en de profeet Mo hammed verbieden vermin king", zei sjeik Khaled Ahmad in een moskee in Fallujah. De vier waren in dienst van het beveiligingsbedrijf Black water Security Consulting. Dat heeft tot taak om onder anderen me dewerkers van Amerikaanse bedrijven, overheidsfunctiona rissen en leden van inlichtingendiensten te be schermen. Black water heeft on geveer vierhonderd mensen in Irak. De meesten verdienen ge middeld bijna duizend dollar per dag. Afschuw USA Today tekende gisteren in de interneteditie reacties van af schuw van Irakezen op. „Ik voel me beschaamd", aldus een 57-ja- rige kruidenier. „Zelfs heidenen zouden zulke daden niet goed keuren." Ook inwoners van Bagdad rea geerden met afschuw op de ge beurtenissen in Fallujah. Een winkelier liet weten dat de Ira kezen de afgelopen dagen net zo hebben geleden als de familiele den van de vier omgebrachte Amerikanen. „Er was daar een speciale sekte aan het werk", meldde hij. ANP/AFP door Bouke Berqsma tie die afbreuk doet aan de scho ne reputatie van Amnesty, aan de apolitieke instelling die ik graag steun", aldus Bolkestein in het aprilnummer van Wordt Vervolgd, dat vandaag ver schijnt. Volgens Bolkestein heeft globali sering juist een toenemende wel vaart tot gevolg en positieve ef fecten op de mensenrechtensi tuatie. PUN'CHESTOWN - De Luxemburgse premier Jun- cker (links) en de Nederlandse minister van Finan ciën Zalm nemen een ferme trek van hun sigaret. In Ierland mag sinds begin deze week niet meer op het werk worden gerookt. De regel geldt ook voor buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders. En dus ontsnapten Zalm en Juncker gisteren even uit de vergadering met hun Europese collega's in het Ierse Punchestown om een sigaret op te ste ken. foto Paul McErlane/RTR AMSTERDAM - Eurocommissa ris en oud-WD-leider Bol kestein heeft felle kritiek op de visie van Amnesty International op globalisering. In een vraagge sprek met het maandblad Wordt Vervolgd van Amnesty haalt hij hard uit naar de huidige en vori ge baas van de mensenrechtenor ganisatie. Bolkestein verwijt Amnesty 'pseudo-marxistische priet praat'. Volgens hem doen secre taris-generaal Irene Khan van Amnesty en haar voorganger Pierre Sané afbreuk aan de apo litieke reputatie van de organisa tie. Bolkesteins kritiek richt zich op de waarschuwingen van Amnesty, dat globalisering vaak ten koste gaat van de mensen- rechtenagenda. „Dat is het te gendeel van de waarheid. Dat is pseudo-marxistische prietpraat, antiwesterse lompenintelligen- Ontwikkeld „Kijkt u maar naar de ontwikke lingslanden die zich hebben ont wikkeld. Dat hebben ze gedaan door zich open te stellen voor de wereld, voor de internationale handel. En kijkt u nu eens naar de landen die dat niet doen. Naar Noord-Korea, naar Birma. Allemaal dictatoriaal geregeer de landen met nul vrijheid. Ik vraag me af: waarom? Waarom willen mensen als de heer Sané en mevrouw Khan dat niet er kennen?" ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65