Goes steunt uitbreiding recreatie burgemeesters ZONDAG OPEN is nu wel goed 11 Ja ik wil Van Oeckelenorgel arriveert in Tholen PZC Feniks verrijst op plek brand ALEXANDRIUM Nationale oefening rampenbestrij ding rond kerncentrale gemeente wil meewerken aan plannen ondernemers Wolphaartsdijk feestje?? Smakelijk eind aan project eten en drinken Vals bericht van overlijden in Eendrachtbode Illegalen aangehouden mm Praten BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 3 april 2004 x «al «j» x* Samenwerking [nnr Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Diverse litbreidings- en vernieuwings- ilannen van recreatieonderne- ncrs in Wolphaartsdijk en omge- -ing kunnen rekenen op steun ran de gemeente Goes. jat blijkt uit de reactie die de iemeente wil sturen op de toe komstvisie voor het totale ge- jied rond het Veerse Meer, zoals Be begin dit jaar werd gepresen- eerd. Daarin speelt uitbreiding Jan de verblijfsrecreatie, onder neer in Wolphaartsdijk, een jbomame rol. loncrete plannen van recreatie- ledrijven zijn inmiddels beoor- leeld door een toetsingscommis- je. Voor de gemeente Goes veegt het oordeel van die com- nissie zwaar, al benadrukt ze lat zij het laatste woord heeft, ïoes ziet zes bedrijfsplannen in mom Wolphaartsdijk als 'speer- junten' voor de komende jaren, iet gemeentebestuur is bereid |e noodzakelijke en doorgaans lastige planologische procedu- es te voeren om de plannen te [unnen uitvoeren. Verder wil iet waar mogelijk financieel bij- Camping Sen van de plannen is die van iping De Veerhoeve. Die wil itbreiden met zes hectare: 3,5 :tare om de standplaatsen te oten en 2,5 hectare om het ital plaatsen gelijk te hou- >n. Daardoor ontstaan tevens logelijkheden om nieuwe cen- (Advertentie) www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 trumvoorzieningen te realise ren. De gemeente hecht vooral aan goede landschappelijke in passing van de uitbreiding. Dat geldt zeker ook voor de plannen van camping Het Veer se Meer. Die heeft twee opties: een kleine (3 hectare) of een for se (17 hectare) uitbreiding. Zo wel de toetsingscommissie als de gemeente heeft een voorkeur voor de laatste. Daarbij wordt het aantal kampeereenheden bijna verdubbeld, komen er meer centrumvoorzieningen en wordt de entree verplaatst van de Veerweg naar de Muidenweg. De twee bestaande bospercelen moeten behouden blijven. Niet noodzakelijk In de toekomstvisie is geopperd camping De Haas bij Oud-Sab- binge bij verdere uitbreiding te verplaatsen. Een nieuwe locatie is echter lastig te vinden. De toetsingscommissie vindt ver plaatsing bovendien niet nood zakelijk. De gevraagde uitbrei ding met 44 jaarplaatsen (2,4 hectare) wordt als 'reëel' be schouwd. Een agrarisch bedrijf aan de Muidenweg wil de minicamping uitbreiden naar veertig plaat sen. Dat is, planologisch gezien, las tig voor elkaar te krijgen. De toetsingscommissie doet de sug gestie de mogelijkheden van een landschapscamping te bekijken. Zo'n voorziening is er nog niet aan het Veerse Meer. Waarde ring is er voor het idee van het bedrijf een botenhelling en een wisselpunt (overstap op wan del- en fietsroutes) te realiseren. Vanuit Middelburg is er belang stelling om op een eiland in het Veerse Meer een terrein voor paintball aan te leggen. De commissie ziet echter liever een locatie op het vaste land, bij voorbeeld bij De Piet of de Schelphoek. Kanohaven De Piet wil het be drijf volledig vernieuwen. Het is de bedoeling van de gemeente samen met de ondernemer te kij ken wat mogelijk is. De Goese reactie op de toe komstvisie moet nog worden goedgekeurd door de gemeente raad. Die praat er donderdag 15 april over. (Advertentie) en het mag op iedere plek! Indien u wilt trouwen op een door u zelf uitgekozen lokatie dan kan dat in Middelburg. Hotel Arneville Catering kan u daarbij helpen door u uw partycatering en vele andere zaken uit handen te nemen Gemeente Bedankt voor dit besluit! Voor informatie belt u 0118 638456 irArneville Bui;°r.rusi;>ltaat 22, Middelburg vww.hotelarneville.nl (Advertentie) VACATURES Bent u de magazijnchef waar Hertoghs Carrosserieën BV naar zoekt? Kijk op pag. W6 in de SINT-MAARTENSDIJK - De scholieren van de protestants-christelijke Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk werden gisteren culinair verwend. De gemeenschapsruimte van hun school was omgebouwd tot een heus restaurant. Dat gebeurde ter afsluiting van de jaarlijkse projectweek die het thema eten en drin ken had. De projectweek mag dan officieel zijn afgesloten; de leerlingen hebben allemaal nog een leuk uitstapje voor de boeg. De groepen 3 en 4 bezoeken volgende week de keu ken van zorgcentrum De Schutse, de scholieren van de groepen 5 en 6 gaan naar de koekjesfabriek in Tholen en de kinderen uit de groepen 7 en 8 nemen een kijkje bij een uienverwerker. foto Willem Mieras en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Rob Paardekam THOLEN - Ruim een half jaar geleden nam de gereformeerde gemeente in Tholen haar nieuwe kerkgebouw in gebruik. Eén ding ontbrak echter: een mooi orgel. Daar werd gisteren veran dering in gebracht met de offi ciële overdracht van het Van Oeckelenorgel. „We hadden al een tijdje een an der orgel nodig", zegt secretaris A. Bout van de orgelbouwcom missie. „Maar een nieuwe bleek erg duur te zijn. Toen kwam on ze adviseur met het Van Oecke lenorgel." Het orgel is van de hand van de vooral in het noorden bekende orgelbouwer Petrus van Oecke- len. Hij bouwde het instrument in 1840 en 1841 voor de Groning se Academie- of Boerenkerk, die in 1821 door de plaatselijke overheid aan de Rooms-katholie- ken was toegewezen. De Acade miekerk werd in 1898 afgebro ken, waardoor het orgel moest wijken. Tot 1986 heeft het ver volgens in de gereformeerde Parklaankerk in Groningen ge staan. Toen ook die kerk aan de slopershamer moest geloven, werd het orgel opgeslagen om vele jaren niet meer gebruikt te worden. Nu staat hij dus in de nieuwe Rehoboth Kerk in Tho len. Hij werd gisteren overgedra gen door Orgelmakerij Steen- dam, die hem de afgelopen maanden heeft gerestaureerd. Bout: „We hadden het orgel na tuurlijk nog nooit gehoord, maar ik kan zeggen: het klinkt heel goed. Boven verwachting." De orgels van Van Oeckelen be vinden zich nog steeds voor het grootste deel in het noorden van het land. „Voor zover ik weet, is dit het eerste in Zeeland", aldus Bout. Voor de gereformeerde ge meente betekent de komst van het orgel een flinke verbetering. De afgelopen maanden maakte ze gebruik van een electronisch orgel met een versterker. POORTVLIET - Een 36-jarige vrouw uit Poortvliet is het slachtoffer geworden van een misselijke grap. Een onbekende heeft haar overlijdensadverten tie in de Eendrachtbode van donderdag laten plaatsen. De vrouw had die zelf niet ge zien, maar werd door buren en collega's op de hoogte gesteld. Ze heeft bij de politie aangifte gedaan van smaad. De adverten tie past in een reeks van peste rijen waar het gezin van de vrouw al maanden mee te ma ken heeft. Bij de Eendrachtbode, een nieuwsblad dat wekelijks in heel de gemeente Tholen ver schijnt, is geschokt gereageerd op de pesterij. „Zoiets heb ik in de lange geschiedenis van onze krant nog nooit meegemaakt", zegt hoofdredacteur W. Heij- boer. „Je verwacht toch niet dat iemand je op zo'n manier om de tuin probeert te leiden?" Volgens Heijboer zag de adver tentie er heel normaal uit, zodat hij op de advertentieafdeling geen argwaan heeft gewekt. Het voorkomen van dergelijke inci denten is volgens hem moeilijk. „We krijgen elke week wel tien advertenties en gaan daar zo zorgvuldig mogelijk mee om. Na tuurlijk zijn we nu weer even ge waarschuwd. De komende we ken zullen we extra alert zijn." De politie heeft de zaak in on derzoek. (Advertentie) van 12.00 tot 17.00 uur W00NMALL ALEXANDRIUM voor meer informatie: 0800-1598 of www.woonmall-alexandrium.nl Nu: de nieuwste woontrends in Woonmall Alexandrium. elke eerste zondag van de maand geopend. u vindt het grootste winkelgebied van nederland aan de a20, afslag 16 prins alexander in rotterdam shopping center - megastores - woonmall i.v.m. de marathon zondag alleen te bereiken via de a20 door Rolf Bosboom GOES - Het kunstenaarscollec tief Moving Circle is neergestre ken in de Goese Polder. Zes we ken lang is het gezelschap actief op de plaats waar, tot de grote brand begin vorig jaar, het wijk centrum en twee basisscholen stonden. Op de overgebleven fundamen ten wordt in eerste instantie een tijdelijk onderkomen gebouwd. Het gaat om een gèr, geïnspi reerd op de ronde tenten die de nomadische herdersvolken in Mongolië van oudsher gebrui ken. De gèr moet het levend cen trum van de tijdelijke nederzet ting van Moving Circle worden. Gerard Verkerke, boegbeeld van het kunstenaarsgezelschap, brengt er sinds donderdag ook de nachten door. Verkerke is van plan de komen de tijd een reeks activiteiten op het terrein op te zetten, waarbij hij kinderen, jongeren en vol wassenen uit de wijk nauw wil betrekken. Moving Circle werkt daarbij samen met het jongeren werk van welzijnsorganisatie SMWO. Centraal staat de bouw van een feniks op het terrein, als sym bool van de herrijzenis van het verbrande hart van de Goese Polder. De vuurvogel wordt zo'n zes meter hoog. door Emile Calon MIDDELBURG - De samenwer king tussen de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters is goed, consta teert commissaris van de konin gin VV. van Gelder in zijn jaar verslag. Zij hebben volgens hem kenbaar gemaakt te streven naar intensieve regionale samen werking. „Zij geven daarmee het goede voorbeeld om waar dat mogelijk, nuttig en noodza kelijk is, gezamenlijk op te trek ken", schrijft hij. De zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten werden begin 2003 her ingedeeld tot drie. Een belangrij ke reden voor die samenvoeging was de onderlinge verdeeldheid en de weigering daadwerkelijk samen te werken. Het klikte des tijds niet tussen een aantal bur gemeesters. Van Gelder is dan ook blij dat na de herindeling de Zeeuws- Vlaamse burgemeesters 'elkaar vanaf het begin goed hebben we ten te vinden'. Hij heeft verder de indruk dat de onderlinge band tussen de Zeeuwse burgemeester 'verbe tert'. De herindelingen van de af gelopen jaren hebben daar alles mee van doen, zo meent hij. Het overgrote deel van de gemeen ten telt nu meer dan 20.000 in woners, 'waardoor veel gelijk waardigere verhoudingen zijn ontstaan'. Ook merkt hij op dat het samenvoegen van de beide burgemeesterskringen tot één mogelijk een rol heeft gespeeld bij die betere onderlinge band. Een aantal burgemeesters komt maandelijks bijeen om te discu teren over praktijkgevallen. Vol gens Van Gelder hebben de an deren plannen dat voorbeeld te volgen. Daarmee lopen de Zeeuwse burgemeesters voorop, aldus de commissaris. Van Gel der maakt zich wel wat zorgen over de gekozen burgemeester. Zoals het er nu naar uit ziet wor den vanaf 2006 de burgemees ters gekozen. Hij is niet tegen dat kiezen, wel merkt hij op dat er straks niet meer getoetst kan worden op kwaliteit, geschikt heid en integriteit. Een loop baanbeleid is straks veel moeilij ker vorm te geven. Ook is er nog niets geregeld als er een conflict ontstaat tussen raad en gekozen burgemeester, vervolgt hij in zijn jaarverslag. Van Gelder schrijft tot slot dat het vorige jaar minimaal zestien Zeeuwen gesolliciteerd hebben naar een burgemeesterspost in een van de andere provincies. Slechts één van hen, de Middel burgse wethouder P. Bruinooge, werd daadwerkelijk benoemd. Hij is nu burgemeester van de Gelderse gemeente Renkum. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag drie illegalen aangetrof fen in Vlissingen. Het drietal had zich verstopt in trailers op de Oosterhavenweg. De mannen hadden de Iraanse nationaliteit. Ook aan de Westerhavenweg hield de politie een illegale vreemdeling aan. Zijn nationali teit is onbekend. De politie heeft alle illegalen overgedra gen aan de Vreemdelingen dienst, die vervolgens bepaalt of de mannen het land worden uit gezet. Eerder deze week werden ook al illegalen aangehouden. door Rolf Bosboom BORSSELE - De kerncentrale in Borssele is volgend jaar on derwerp van een grootschalige, landelijke rampenoefening. Het gaat om een zogeheten na tionale stafoefening, waarvoor het initiatief ligt bij de ministe ries van Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM). In overleg met burge meester J. Gelok is bepaald dat het hoog tijd is voor een groot schalige oefening. De laatste nationale stafoefe ning dateert van begin jaren ne gentig. In 2000 klaagde WD-Kamerlid T. van den Doel al dat er te weinig aandacht was voor rampenbestrijding rond de kerncentrale. Hij vond dat er ei genlijk om de twee jaar een na tionale stafoefening moet wor den gehouden en dat het ram penbestrijdingsplan voor de cen trale vaker dient te worden geac tualiseerd. Langdurig Dat gaat nu, vijf jaar na dato, daadwerlijk gebeuren. De oefe ning wordt volgend jaar mei ge houden. In de voorbereiding wordt het rampenbestrijdings plan al geactualiseerd en na af loop, aan de hand van de bevin dingen, opnieuw herzien. Het gaat om een grootschalige, lang durige oefening. De verwach ting is dat die twaalf tot zestien utir in beslag zal nemen. Al)e instanties die betrokken zijn bij de veiligheid van de kerncentrale, doen eraan mee. Het gaat daarbij om verschillen de onderdelen van drie ministe ries, het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, de provincie, de kerncentrale zelf, de Regionale Brandweer Zee land en de gemeente Borsele. De Hogeschool Zeeland fungeert als coördinator. Trainingen Om alle deelnemende partijen goed voor te bereiden, worden de komende tijd opleidingen en trainingen verzorgd. Daarvoor is een bureau ingehuurd, Tri- mension uit Delft. De gemeente Borsele heeft in middels haar deelname aan de nationale stafoefening toege zegd. Het voltallige college van burgemeester en wethouders en een aanzienlijk deel van de orga nisatie zijn erbij betrokken. De verwachting is dat de voorbe reidingen nogal wat tijd vergen van het gemeentepersoneel. Dat wordt echter zinvol geacht, ge zien het belang, de mogelijke ri sico's en de specifieke proble men van de kerncentrale. zeeuwse almanak Moving Circle bouwt aan een vlammende kunstuiting op de plek waar vorig jaar een wijkcentrum en twee scholen door brand verwoest werden. foto Willem Mieras Eerst wordt een stalen frame ge bouwd, dat vervolgens met hout wordt bedekt. Daarvoor ge bruikt Moving Circle de pakweg dertigduizend latjes die ooit de vloer van het wijkcentrum vorm den. Die zijn de afgelopen tijd verzameld, schoongemaakt en gedroogd. De activiteiten op het terrein monden zaterdag 15 mei uit in een finale. Dan wordt de feniks omhooggetakeld en verrijst het fabeldier dus letterlijk. Moving Circle, dat zichzelf als 'nomadisch' presenteert, heeft de afgelopen jaren diverse tijde lijke nederzettingen gehad, on der meer in de vroegere Prins van Oranje en bij de AKF-hal. Bart uit Sluiskil is ruim twee, moet nog veel leren, maar z'n mond staat nooit stil. Wie hem treitert, krijgt steevast de scherp uitgesproken waar schuwing 'Jij mag niet ko men' naar het hoofd geslin gerd, met de duidelijke inten tie de tegenpartij te waarschu wen dal die zich beter met zijn eigen zaken bemoeit. Be kende varianten zijn: 'Jij mag niet afpakken' of simpelweg 'Mag met!'. Kortom, een man netje van stavast dat zijn ter ritorium met verve verdedigt. Op het kinderdagverblijf oogst hij bewondering bij zijn leeftijdgenoten door de dienst doende verzorgsters met een wegiverpgebaar of een min achtend, vochtig 'pfuuuh' te recht te wijzen. En dat nu wekte de belang stelling van een van de ande re ouders. Die vroeg de vader van Bart belangstellend hoe het toch kwam dal het ventje al zo goed uit z'n woorden kwam. Zijn zoontje sprak im mers nauwelijks een ivoord. Barts vader dacht nauwelijks na over het antwoord en zei: LogischTurks is natuurlijk veel moeilijker voor die kinde ren dan Nederlands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57