Veel christelijke leiders bedreigd PZC Verkeersslachtoffers op weg geholpen met zelfhulpgids PZC PvdA wordt harder jegens immigranten Extern advies voor Wadden breekijzer Zowel politici als kerkelijke functionarissen ontvangen harde brieven 3 april 1954 zaterdag 3 april 2004 van onze redactie binnenland Veel christenen die in de be langstelling staan en een duidelijke mening hebben, kun nen rekenen op bedreigingen of scheldpartijen. Vooral harde brieven en hate-mails zijn aan de orde van de dag. blijkt uit een inventarisatie. Opvallend is dat de bedreigingen niet alleen christelijke politici, maar ook bijvoorbeeld kerkelijke leiders treffen. Jan van der Graaf, oud-secreta ris van de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk, zegt dat hij door de jaren heen 'talloze' onheuse en keihar de post ontving. „Soms zou je in de psyche van die mensen wil len kijken. Je vraagt je af: hoe bestaat zoiets binnen de kerk? In de afgelopen tijd heb ik wel eens gevoeld hoe godsdienstoor logen zijn ontstaan." 'Onvriendelijke post' belandt ook geregeld op het bureau van de voorzitter van de Gerefor meerde Bond, ds. G.Kamphuis. Hij maakt een onderscheid tus sen 'hard' en 'onheus'. „Met een harde brief heb ik niet zoveel problemen. Onheus is bijvoor beeld wanneer je persoonlijk wordt aangevallen, beschuldi gingen krijgt dat je Christus ver loochent en er van alles bij wordt gesleept." Splijtzwam Binnen de Nederlandse Her vormde Kerk blijkt vooral de fu sie die tot de Protestantse Kerk Nederland moet leiden, een splijtzwam. Kamphuis: „Dat is iets wat mensen ontzettend diep raakt, dieper dan politieke kwesties. Het gaat om hun hart en ziel." Christelijke politici hebben vooral te maken met hate-mail. „Er komen hier wel eens mail- tjes binnen. Die nemen we niet serieus. Een gek, concluderen we dan", zegt SGP-fractievoor- lichter Menno de Bruyne. „Het zijn niet direct bedreigingen. Meer opmerkingen dat de SGP niet zou moeten bestaan." De partij krijgt vooral dreigemen ten wanneer thema's als het vrouwenstandpunt of het homo huwelijk in het nieuws zijn. „Je kunt er de klok op gelijk zet ten", stelt partijvoorzitter Wim Kolijn, die ook thuis wel eens een dreigbrief heeft ontvangen. „Ik zou over sommige onderwer pen niet meer mogen spreken, anders zouden er bij mij thuis rare dingen gebeuren." Kolijn nam de bedreiging niet zo se rieus, maar heeft die wel ge meld aan de commissie-Van den Haak die de moord op Pim Fortuyn onderzocht. De ChristenUnie wil niet in gaan op de vraag of de fractie ook te maken heeft met bedrei gingen. „Na de moord op For tuyn is Kamerbreed afgespro ken dat daar geen mededelin gen over worden gedaan", aldus voorlichter Nico Schipper. Hij kan zich voorstellen dat die af spraak verandert na de aanslag op WD-fractieleider Van Aart- sen. Nare dingen Pro-Israël-uitspraken kwamen ds. J. de Vreugd uit Amersfoort een jaar of drie geleden op be dreigingen te staan. „Die bedrei ging loog er niet om", zegt de voorzitter van de Nederlandse tak van Christenen voor Israël. „Er zouden nare dingen met ons huis gebeuren. Je weet nooit wat de werkelijke waarde van zo'n bedreiging is. maar je moet het wel serieus nemen. Dat heeft de politie toen ook ge daan." Bedreigingen zijn ook L.P. Do Voorzitter Dorenbos van Stichting Schreeuw om Leven bij een actie tegen abortuskliniek Bloemenhove in Bloemendaal. Bedreigingen zijn ook hem niet vreemd. fotoKoen Suyk/ANP renbos van de pro-lifebeweging Schreeuw om Leven niet vreemd. „We staan op dit mo ment voor een abortuskliniek en ze gooien water van de bo venverdieping", meldt Doren bos. Hij ontmoet wel vaker agressie in zijn kruistocht tegen abortus. „Ze trekken protestbor den uit handen of schreeuwen leuzen. Twee jaar geleden wer den we tijdens de Mars voor het Leven omsingeld door een groep anarchisten. Dat was zeer bedreigend." Ook Tot Heil des Volks, een christelijke organisatie voor mensen die worstelen met hun seksuele identiteit, heeft te ma ken gehad met bedreigingen. De muren van een van de pan den van Tot Heil des Volks wer den vorig jaar met roze verf be klad door tegenstanders van de standpunten rond homoseksua liteit. „Dat was gericht op ons werk, niet op personen", zegt Krijn de Jong van Tot Heil des Volks. Wel vreest hij dat geweld tegen christenen en christelijke organisaties in de komende ja ren zal toenemen. Meer vijandschap „We zijn in een nieuw tijdperk getreden, daar ben ik van over tuigd. Er komt meer vijand schap jegens het Evangelie. Het Evangelie vraagt navolging van Jezus Christus. Dat is nooit po pulair geweest en zal het waar schijnlijk ook niet worden." De Evangelische Omroep is niet op de hoogte van fysieke bedreigin gen van medewerkers, zegt woordvoerder Martin van Oos ten. „Wel komen er per e-mail of telefonisch wel eens bedrei gingen binnen. Zo heeft de re dactie van het radioprogramma De Ochtenden onlangs een e-mail gehad in de trant van 'ik weet je te wonen, ik snij je strot eraf', maar we konden niet her leiden op welk onderwerp werd gereageerd." De EO gaat er vrij laconiek mee om, zegt Van Oos ten. „Bij die mensen zit een steekje los." GPD door Addie Schulte Integratie en minderheden vormden een lastig thema voor de PvdA. Maar de partij denkt er uit te zijn, met dank aan oud-burgemeester Schelto Patijn. Een commissie onder zijn leiding vervaardigde een rapport, dat gisteren door Pv- dA-leider Wouter Bos werd om armd. De nieuwe lijn is hard maar evenwichtig, aldus Bos. Officieel is het rapport een dis cussiestuk. Maar Bos vindt dat het de uitgangspunten voor de partij vastlegt: „Ik zal het verde digen. Het knappe van het rap port is dat het om geen enkel probleem heen loopt en het on derwerp toch op een waardige manier behandelt. Het is een heel stevig rapport, hard en ver plichtend tegenover tal van par tijen. Het zou een probleem zijn als het alleen stevig was tegen over migranten." Patijn bracht volgens Bos 'rust en nuchter heid' in het interne debat over integratie, waar voorheen emo ties en onzorgvuldige analyse de boventoon voerden. Daarmee neemt de PvdA ook afstand van haar eigen opvattingen uit het verleden. „Dit stuk had tien of twintig jaar niet zo opgeschre ven kunnen worden. En drie jaar geleden misschien ook niet. Ook in het recente verleden werd vooral al het moois dat de multiculturele samenleving te bieden heeft belicht, maar nu gaat het terecht in de eerste plaats om de problemen." Links maakte eerder de vergis sing te zeggen dat Nederland een immigratieland is zonder de bijbehorende maatregelen te ne men, zegt Bos. „Het openzetten van de grenzen werd als de ultie me vorm van solidariteit be schouwd. Maar als dat tot enor me kosten leidt, houdt het een keer op. Dan blijft er van solida riteit niets meer over." Vandaar de nieuwe keuze: „Durf te selec teren. En geef niet iedere mi grant direct alle rechten en plichten." Eisen Bij arbeidsmigratie is het uit gangspunt dat Nederland er wat aan moeten hebben. Voor huwe lijksmigratie is die eis door in ternationale verdragen niet zo hard te stellen. Maar het over la ten komen van een huwelijks partner is een vorm van vrijwilli ge migratie, zegt Bos. Daar kun nen dus eisen aan gesteld wor den. Voorkomen moet worden dat er analfabeten naar Neder land komen. Daar valt niet te genop te integreren, weet Bos. „Als mensen niet kunnen lezen en schrijven hebben ze weinig kans op succesvolle inburge ring. Dit is geen onmogelijke eis." Opmerkelijk is het voorstel van de PvdA om kinderen van mi granten bij geboorte de Neder landse nationaliteit te geven, als de ouders hier legaal verblijven. „Op straat hoor je autochtone Nederlanders nog steeds praten over donkere jochies en meisjes alsof het buitenlandei's zijn. Maar het gaat om kinderen die hier geboren zijn. Het zou kun nen helpen als ze formeel Neder landers worden. Het laat aan ie dereen, ook aan hun ouders, zien dat ze er meteen bijhoren." Sancties Migranten die niet willen inbur geren, kunnen door sancties ge troffen worden. Wat Bos betreft kan dat het intrekken of niet ver lengen van een verblijfsvergun ning betekenen. Ook allerlei or ganisaties ontkomen niet aan een hardere lijn. Onderwijsinstellingen moeten desnoods gedwongen kunnen worden achterstandsleerlingen op te nemen, als dat niet op een andere manier is te regelen. Scholen met te veel achter standsleerlingen krijgen het recht die te weigeren. Werkge vers die discrimineren, moeten strafrechtelijk vervolgd worden. Bij de PvdA is het besef doorge broken dat niet alles via wetten en regels valt te bepalen. Neem het kijken naar Marokkaanse of Turkse zenders via de schotels. Dat valt niet te verbieden, maar de politiek kan niet meer doen dan zeggen dat het de integratie belemmert. Er is de laatste jaren veel over integratie gesproken, maar min der bereikt, stelt Bos vast. „Het debat gaat al lang niet meer over concrete oplossingen, maar over het morele gelijk. Linkse mastodonten en rechtse colum nisten slaan elkaar de hersens in, maar dat leidt tot niks. Mijn zorg is dat geslaagde allochto nen, onze belangrijkste bondge noten, zich vervreemd gaan voe len door de manier waarop er over allochtonen en moslims ge sproken wordt." GPD Na een verkeersongeluk is de psychische schade vaak groter dan de lichamelijke. Een zelf hulpgids moet slachtoffers en hun naasten helpen hun ont wrichte leven weer op het juiste spoor te zetten. „Sommigen heb ben na een ongeluk het gevoel dat er een stolp om hen heen zit." door Rudi Buis Niels (50) was Ieraar geschie denis en Latijn op een gro te scholengemeenschap. Ge trouwd, twee jonge kinderen, hypotheek bijna afbetaald én ge nomineerd voor de functie van rector aan een gymnasium. Dat moest de kroon op zijn carrière worden. Het liep anders. Op een warme dag, nu ander half jaar geleden, verleende een vrachtwagenchauffeur hem geen voorrang. „Snel draaide ik mijn stuur, richting vluchtheu vel. Een lantaarnpaal doemde voor mij op. Die moet ik niet hebben, was het laatste wat ik dacht." Een fractie van een se conde later vond hij zichzelf plat terug op de rechterbank. De auto bevond zich tussen de te hoog gebleken vluchtheuvel en de vrachtwagen. Op dat mo ment schoot er een felle pijn scheut door zijn nek. Niels is inmiddels vervangen bij de scholengemeenschap. De whiplash heeft meer kapot ge maakt. Het spaargeld is aange broken, Een aantal vrienden en kennissen is hij kwijtgeraakt. Een beetje fietsen lukt nog, maar meer ook niet. „Ik begin de dag met het lezen van de krant. Als ik hem zeven of acht keer heb doorgenomen, blijft er soms iets hangen." Tijdens zijn depressieve buien mijden vrouw en kinderen hem soms. Het verhaal van Niels staat in Na de klap, een gids voor ver keersslachtoffers en hun naas ten. Op de jaarlijkse gezond heidsdag van de Wereldgezond heidsorganisatie, die volgende week woensdag in het teken staat van verkeersveiligheid, ligt de gids in de winkel. Doden of gewonden in het ver keer, vaak is het niet meer dan een berichtje in de krant, vertelt traumapsycholoog Huub Buijs- sen, die het boek samen met Su zanne Buis schreef. „Maar le vens raken totaal ontwricht. Niet alleen die van de slachtof fers, ook van hun naasten. Uit onderzoek blijkt dat na verkeers ongelukken minstens vijf ande ren dan het slachtoffer ook door een dal gaan. Velen hebben ja renlang geen plezier in hun le ven." Hoewel Nederland qua verkeers veiligheid er internationaal ge zien goed voor staat, is het aan tal dodelijke slachtoffers vorig jaar voor het eerst sinds lange tijd weer gestegen. In 2003 kwamen er op de Neder landse wegen 1041 mensen om het leven, vijftig meer dan het jaar ervoor, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV). Het aantal gewon den dat in het ziekenhuis moest worden opgenomen is nog niet precies bekend, maar het schom melt al enkele jaren rond 19.000. De psychische schade is vaak groter dan de lichamelijke. Bij mannen zijn verkeersongevallen de nummer één oorzaak voor psychotrauma's. Bij vrouwen lei den alleen seksuele intimidatie en -misbruik vaker tot psychi sche ontregeling. Het boek moet een hulpmiddel zijn voor slachtoffers en naasten om uit het dal te komen. Het werk bevat twaalf ervaringsver halen. Huub Buijssen. „Sommi gen hebben na een ongeluk het gevoel dat er een stolp om hen heen zit. Maar er zijn mensen die hetzelfde hebben meege maakt en toch veerkracht tonen. Daar kunnen ze moed uit put ten." In de gids staan de fases die verkeersslachtoffers doorlo pen, tips voor verwerking en een groot aantal nuttige adres sen. „Net als in de supermarkt kun nen slachtoffers of naasten uit het boek plukken wat ze denken door Paul Koopman Zijn politici zelf in staat de meest voor de hand lig gende conclusies te trekken? Het antwoord moet luiden: soms niet. Problemen in de sa menleving kunnen politiek zó gevoelig liggen of er is al een zo onwrikbaar standpunt over ingenomen, dat Kamerle den en ministers gevangen blijven zitten in hun eigen ge lijk. Er ontstaat een impasse die soms decennia lang kan duren. De verlossing moet dan doorgaans komen van een extern adviseur. Het tot de draad versleten dis puut over de voors en tegens van gasboringen in de Wad denzee is een klassiek voor beeld van zo'n politieke im passe. De commissie-Meijer boog zich erover en kwam met een oplossing die al vaak was aangedragen: haal het gas via schuine boringen uit de grond en gebruik een deel van de opbrengsten voor in vesteringen in het milieu. En uiteraard: mocht blijken dat de bodem in het gebied gaat dalen dan gaat de gaskraan weer dicht. De reactie van de regerings fracties was voorspelbaar: de WD bleef voorstander. Het CDA voelde zich dankzij het Meijer-advies verlost van zijn ketenen en kon nu een dogma tische 'nee' verruilen voor een 'ja'. D66 liet eveneens zijn ca tegorisch afwijzende houding varen. Het 'onafhankelijke' advies-Meijer verschaft deze partijen de argumenten en de schaamlap om van mening te kunnen veranderen. Hadden CDA en D66 dan niet zelf kunnen bedenken dat waddengas op een voor het milieu verantwoorde manier boven de grond is te halen? Het antwoord moet luiden: ja en nee. De 'ruiltruc' die de commissie-Meijer aandraagt (gebruik een deel van de op brengst voor milieuherstdjl werd immers al eerder toege-l past. Ook de verdieping vat de Westerschelde werd accep- tabel gemaakt door de mi lieuschade elders te compen-j seren. Maar dit ei van Columbia bleef op de plank liggen, om-l dat het CDA en D66 aai, moed ontbrak om eigener be-I weging hun ijzeren standpunt! te verlaten Meijer sneert it zijn rapport dat de discus® over de Waddenzee een 'steit symboolkarakter' had gekre gen. Anders geformuleerd: a werd niet meer nagedacht Dat er met een door de VN be. schermd natuurgebied nie- lichtvaardig wordt omge sprongen is terecht, maar dat mag geen excuus zijn voorin- tellectuele luiheid. Hetzelfde is al lange tijd he geval in het debat over kerne nergie. Een beslissing word: al tientallen jaren uit de weg gegaan, omdat politieke par tijen blijkbaar nog niet it staat zijn met open vizier» rationeel naar dit dossier tt kijken. Een knoop kan niet worden doorgehakt omdat voor- en tegenstanders elkaar lang geleden in een houd greep namen. Dat hoefde tot dusverre ook niet, omdat de kerncentrale in Borssele langere levensduur heeft-dan bij de bouw voorzien. Intus sen wordt veel atoomstroon geïmporteerd. Dat wordt al leen maar meer met de libera lisering van de energiemarkt Maar ooit worden de splijt stofstaven voor de laatste keer uit het Borsselse koelwa ter getrokken en voor die tijd moet de vraag beantwoord worden met welke alternatie ve energiebron milieu en eco nomie het meest gebaat zijn De impasse rond het wad leert dat daarvoor vrijwel ze ker een externe adviesgroep zal moeten opdraven. Eer. nieuwe klus voor M GPD DIEN BIEN PIIOE - De strijd om de Franse vesting Dien Bien Phoe in Indo-China, het huidige Vietnam, heeft een hoogtepunt bereikt. De com munistische Vietminh zet 30.000 soldaten in om de ves ting te veroveren. Volgens krin gen in Parijs is de situatie voor de 12.000 Franse verdedigers 'ernstig maar niet wanhopig'. KLOETINGE - De gemeente raad van Kapelle heeft zich uit gesproken tegen de voorgestel de opheffing van de gemeente Kloetinge. Kapelle heeft geen enkele behoefte aan grond van Kloetinge; het dorp moet ge woon zelfstandig blijven, vin den de raadsfracties. Het wek betreurd dat dit dorp opgeoi- ferd zou moeten worden as wat werd omschreven als d expansiezucht van Goes. VERZETSPENSIOEN - Tweede Kamer heeft inge stemd met wijzigingen in wet buitengewoon pensioe 1940- 1945, Daarmee zijnd pensioenen verbeterd vot mensen die in de oorlog in k verzet zaten en nu niet mee volledig kunnen werken en voor nabestaanden van vei zetsmensen die in de oork zijn omgekomen. De psychische gevolgen van een verkeersongeluk zijn vaak zeer ingrijpend. foto Jasper Juinen/ANP nodig te hebben. Ik noem dat ge- neeslezen. Deskundigen hebben vaak makkelijk praten, maar be trokkenen hebben meer aan tips en ervaringen van lotgenoten. Controles De auteurs willen ook een maat schappelijke discussie over ver keersveiligheid op gang breng en. Het boek wordt daarom aan geboden aan de Tweede Kamer. Maar ook voor de verkeersdeel nemers zelf en de politie ligt er een taak. Buijssen: „Verkeers controles zorgen voor een daling van 200 doden per jaar. Dat is onderzocht. Dat aantal is bijna ook het aantal moorden per jaar. De politie kan nergens meer levens redden dan op straat, waar ze voor veiligheid moet zorgen. Het is niet toeval lig dat er in België tweemaal zo veel slachtoffers vallen. Daar is tot voor kort amper gecontro leerd op wegen." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voet het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag. 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wogener-concein De doon aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebiuikt vooronJ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en P" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectf* de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden b :e. Postbus 314460 AA Goes. ij PZC, I» Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4