PZC w Stoempen en afzien in het groen www.skytours.nl ,020-5733222 va 99 va 249 ..299 „199 ..199 Handen uit de mouwen tijdens je vakantie Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail" redactie S1 pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 3 april 2004 Reizefii Uitgaanstip Geen kippen en konijnen, maar Afrikaanse dieren in kunst en cultuur. Daar draait het 11 en 12 april om in het Afrika Museum te Berg en Dal. Meer informatie: tel. 024-684 20 44, www.afrikamuseum.nl Behalve het Maas- en Semoydal zijn de streken rond Signy-l'Abbaye en de stad Sedan populair bij mountainbikers. Op deze drie plaatsen zijn ook speciale mountainbikecentra gevestigd met onder meer verhuurmo- gelijkheden en gratis routekaarten Meer informatie: tel. 0033-324 27 73 73 (Sedan); 0033-324 53 10 10 (Signy-l'Ab- baye) en 0033- 324 41 22 51 (Maas- en Semoydal). Meer informatie over fietsroutes verstrekken ook nage noeg alle campings, hotels en restaurants in de Franse Ar dennen. Voor verhuur van fietsen en kano's: Caravel-Revin: tel. 0033 - 683 13 35 18. Algemene informatie (ook in het Nederlands): VW Franse Ardennen, 22-24 Place Ducale BP 419, 08107 Charleville-Mézières, Frankrijk, tel. 0033-324 56 06 08, www.ardennes.com Elders bijtanken Jj? Om bij te komen van ons drukke bestaan gaan we op vakantie. Vol- deed vroeger de zomervakantie, nu gaan we ook op wintersport C en lenen de lente en het najaar zich uitstekend voor een weekend je weg in eigen land of stedentrip. Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Hoe vaak gaat u op vakantie? Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Oog in oog met wild M— 'M'Pt- 3 v O Vorige week vroegen wjj u welk Afri kaans vakantieland het meest tot uw verbeelding spreekt. Gezien de top drie gaan we naar Afrika om wild te kijken Pas daarna komt zon en zee dat is te vinden op Mauritius, de Sey chellen of in Egypte. De uitslag: Namibië Zuid-Afrika 3* Kenia Mauritius Gambia Vraag Beantwoord (ADVERTENTIE) •^—Intern ational Tour CYPRUS CYPRUS Larnaca Sky Bingo 2* of 3* hotel 8 dagen, Logies Paphos 3* Agapinor hotel 8 dagen, Halfpension CYPRUS KAAPVERDIË Larnaca 3* Boronia appartementen 8 dagen, Logies va1 49 Sal 4* Baia Village hotel 9 dagen, Logies Ontbijt va 599 EGYPTE EGYPTE Nijlcrulse/ Cairo 4' Nijlcruise, 5 dagen. Volpension 4" Hotel Cairo, 2 nachten. Logies Ontbijt Sharm El Sheikh 3* La Perla hotel 8 dagen, Halfpension EGYPTE GAMBIA Hurghada 3* Sky Bingo hotel 8 dagen, Logies Ontbijt vaI 99 Diverse plaatsen 2* Sky Bingo hotel 8 dagen, Logies Ontbijt Natuurlijk is het aanlokkelijk om twee weken te luieren op het strand van Salou, en 's nachts de disco's af te struinen. Maar niet iedere jonge vakantie ganger voelt zich daartoe geroe pen. Er is een (groeiende) groep die de vakantieweken nuttiger wil besteden, veel wil zien en be leven en zich wil verdiepen in vreemde culturen. Je kunt je rugzak pakken en op eigen houtje rondtrekken, je kunt een korte (taal)cursus volgen, maar je kunt je ook aanmelden voor vrijwilligerswerk. De moge lijkheden zijn legio, variërend van natuurkampen in Neder land (onder meer IVN en Natuur monumenten), het begeleiden van zieken en gehandicapten (bijvoorbeeld Zonnebloem), tot projecten in Derde Wereldlan den. Voor die laatste categorie kun je onder mee terecht bij SIW Internationale Vrijwilligers- projekten. Deze organisatie, die al een halve eeuw bestaat, werft jongeren voor zeer uiteenlopen de activiteiten. Wat te denken van schildpadden beschermen in Mexico, een bergpad aanleg gen in Nepal of werken in een weeshuis in Guatemala? SIW zoekt jongeren die geen doorsnee vakantie aan het strand willen, maar die open staan voor vreemde culturen en een uitdaging aandurven. Pro jectdeelnemers doen het werk Zowel in Nederland als daarbuiten kiezen jon geren soms voor een werkvakantie. Foto NATUURMONUMENTEN op vrijwillige basis, organiseren en bekostigen zelf de reis en le veren een kleine bijdrage voor bemiddeling, maaltijden en ac commodatie. In ruil daarvoor leert de internationale groep vrijwilligers niet alleen eikaars cultuur kennen, maar verricht zij bovendien nuttig werk voor de plaatselijke samenleving. SIW Internationale Vrijwilligers- projekten is een non-profit, non-gouvernementele uitwisse lingsorganisatie, die jaarlijks zo'n vierhonderd Nederlandse vrijwilligers uitzendt naar Oost en West-Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Daarnaast ontvangt SIW zo'n twee honderd vijftig vrijwilligers uit het buitenland op SIW-pro- jecten in Nederland. Dit weekeinde houdt SIW een voorbereidingsweekend voor mensen die een kort vrijwilli- gersproject willen doen in Azië of Latijns-Amerika. Op 17 april is er een informatiemarkt be treffende de bestemming Oost en West-Europa, Midden-Oos ten en Noord-Afrika. De markt heeft van 11.00-16.00 uur plaats in gebouw Cunera, Nieuwe- gracht 32 te Utrecht. Meer informatie en aanmelden, secretariaat SIW, Willemstraat 7, 3511 RJ Utrecht, tel 030-231 77 21, www.siw.nl 'ie mooi. Huwelijk op reis Ik wil graag trouwen op vakantie, wat komt daar al lemaal bij kijken? Caroline van den Oetelaar van World Wide Weddings: 'Veel mensen die besluiten zelf een trouwerij in het buitenland te regelen zien al snel door de bomen het bos niet meer. Zo is het voor Nederlanders niet mogelijk in Frank rijk of Spanje te trouwen en is de procedure in Italië totaal verschillend van die in Grieken land. Bruidsparen die geen zin hebben in al dat geregel, schakelen ons in. Van tevoren ma ken we alle papieren in orde. Ter plekke leidt onze weddingcoördinator alles in goede banen en weer in Nederland legaliseren we de trouwakte zodat het huwelijk rechtsgeldig is. Zonnige, exclusieve bestemmingen zoals de Ca ribische eilanden, Mauritius en de Seychellen zijn populair. Een heel verrassende trouwloca tie is de ijskapel ip Finland. Je staat in skipak voor het altaar en 's nachts slaapje in een iglo. In Afrika kunnen stelletjes trouwen terwijl er een giraffe meekijkt. In Nieuw-Zeeland is het mogelijk het ja-woord te geven in een luchtbal lon. De ambtenaar gaat gewoon mee de lucht in.' Meer informatie: www.worldwideweddinqs.nl. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Beetje fietsen en dan lekker kanoën op de rivier. Op papier een fluitje van een cent, de praktijk in de Franse Ardennen is anders. Toch, na een dag puffen en peddelen op en om het riviertje de Semoy is er maar één conclusie mogelijk: wat is Peddelen op de Semoy: een gladde spiegel en oorverdo vende stilte. Foto CDT ARDENNES groene heuvels door die we eer der van bovenaf gezien hebben. Daar is het oorverdovend stil. Voor ons een gladde spiegel, af en toe slechts onderbroken door een drijvend gazon van wa termadeliefjes, en verder alleen reigers en eenden om ons heen. En zwanen, niet te vergeten. Vlak na een van de vele bruggen waar we onderdoor moeten, zit plots, verscholen in een 1 een imposante moederzwaan'» op haar nest. We worden er nog stiller van. Totdat even later va der zwaan in de gaten krijgt dat we langs zijn gezinnetje in spe zijn gevaren. Als een afgeschre ven Dakota probeert hij luid puf fend en waterlopend op te stij gen en ons te achterhalen. Brie send en met de borst vooruit landt hij vlak achter de kano als of hij zeggen wil: 'Zoek je ruzie? Kom maar op.' Maar nee hoor, wij dobberen graag door, onder de indruk van dit machtsver toon. Eindelijk, bij Toumavaux, trek ken we de gele kano op de oever. Monthermé, waar de Se moy in de Maas uitkomt, is ons nog een paar bruggen te ver. Het is mooi geweest zo, op en om die fraaie Semoy. Sportief Nederland weet al heel lang de weg naar de Belgische Ardennen te vinden voor een dag je mountainbiken of kanoën. Maar de Franse Ardennen, daar vlakbij, gaan zich nu ook na drukkelijker presenteren als mi ni-Mekka voor fietsende, pedde lende en vissende natuurliefheb bers. Zo werd afgelopen zomer een groot aantal nieuwe moun tainbikeroutes opengesteld, sa men vierhonderd kilometer lang. Het prachtige riviertje de Semoy is bijna altijd in de buurt. 'Het is een rode route, die kun nen jullie wel aan', lacht de man die namens Caraval - verhuur der van mountainbikes en ka no's- ons het heuvelweggetje omhoog wijst. Net als bij skipis tes heeft elke route hier zijn ei gen kleur. Rood voor ons Ly- re-pad moet kunnen. Al na tien minuten vervloeken we zijn bre de glimlach. Vanaf het startpunt bij het dorpje les Hautes-Ri- vières gaat de kronkelweg al leen maar omhoog. En stevig. Bij de eerste pufpauze hebben we al een paar honderd meter het antwoord. Ja, dit is wat een mountainbiker zoekt. Oorverdovende stilte Na een copieus middagmaal in l'Auberge en Ardenne heeft Ca raval een kanotochtje over de Se moy gepland. 'Een paar uurtjes varen', verzekert de herbergier als hij ons vanuit zijn achter tuin het laatste duwtje geeft. Het worden er ruim drie, terwijl we toch continu doorpeddelen. Maar wat een tocht! Alweer. In het begin drijven we nog te veel langs beton en baksteen, langs huis en weg maar al snel kronkelt het riviertje tussen de sen,, C Monthermé Hautes Tourna1 ivaux v. Charleville-Mézières hoogteverschil overbrugd. En dat kostte zo veel kruim dat ge nieten van het uitzicht er amper bij is. Terwijl dat toch zo prach tig is: één groot groen golvend woud van bossen. Met ons gezel schap als enige mountainbikers die er doorheen cros sen. Het voordeel van flink klimmen is datje meestal ook flink mag afdalen. Omlaag blijkt net zo heftig als omhoog. Wat een afdaling zeg, het lijkt wel het Braamstruikse Binnenpad uit de Fabeltjes krant: smal, erg steil, met veel drab en overal enorme keien op de weg. Maar kwamen we hier niet voor: afzien en dan keihard maar nog net veilig afdalen en intussen maar modder en zweet verzamelen? Na ruim twee uur stoempen, knallen en rustig uit hollen langs de Semoy weten we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43