PZC Weergaloos uitzicht over de Hulster vest Je moet het vak echt op het dak leren w Appartementen Veste Bruneel WOON Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 3 april 2004 Keukemarket 10 JAAR ZEKERHEID Keukenmarket loopt voorop in service kwaliteit Rijksweg Al7 afslag 21, Roosendaal Noord. T 0165 - 510 600 Vanuit Roosendaal; eind Gastelseweg, langs de A17 SI Regionalisme Het artistieke brein achter Veste Bru- neel is architect M. Willems van L&V. Zijn stijl omschrijft hij, zij het ietwat gechargeerd, als 'regionalisme'. „Al te moderne ontwerpen worden buiten de grote steden niet altijd gewaardeerd. Met Bruneel heb ik dan ook een tus senweg gezocht. Kenmerken van ge bouwen in de oude binnenstad heb ik in het ontwerp teruggebracht, maar dan in een moderne vormgeving." Het statige hoge gebouw is vernoemd naar de Bruneel, de reigerachtige waadvogel die leefde in de Kriekeput- te (kreek) in het dierenepos van Rey- naert de Vos. Het complex telt vijf bouwlagen en een parkeerkelder en is uitgevoerd in een rood-bruine steen met verschillende eye catchers op de gevel. Voor de onderste rand, de plint, van het gebouw is gekozen voor ar duin, het portiek is uitgevoerd in staand metselwerk en op verschillen de plaatsen op de gevel is gewerkt met mozaiektegeltjes. Een van de grote raampartijen is om geven door een sierlijst, zoals dat vroe ger ook werd gedaan in zandsteen. Nu is echter gekozen voor een veel moder ner materiaal, namelijk aluminium. Ook elders op de gevel komen deze alu minium elementen terug. Als laatste stijlelement is er de gootlijst onder het dak, die ook verwijst naar gebouwen van weleer. De projectontwikkelaar, A. Bies- broeck uit Hulst is zeer tevreden over het ontwerp. Hij koos voor L&V, en meer in het bijzonder voor Willems (lid van de Bond van Nederlandse Ar chitecten), omdat zijn ontwerpen hem zeer aanspreken. Evenwicht „Gebouwen aan het water horen smal en hoog te zijn, dat biedt het perfecte evenwicht met een waterpartij zoals de vest. Daarom komt Veste Bruneel zo mooi uit. Ik ben dan ook blij dat de gemeente Hulst uiteindelijk toestem ming heeft gegeven voor vijf bouwla gen. Eerst wilden ze niet verder gaan dan vier, maar dat zou minder mooi zijn, bovendien zou de prijs voor de ap partementen veel hoger zijn uitgeval len." Veste Bruneel heeft op de bega ne grond twee appartementen, op de eerste tot en met de derde verdieping Bruneel is de opmaat tot verdere ontwikkelingen aan de Hulster binnenvest. Op deze impressie verwijst het ANWB-bord nog naar de veerverbinding Perkpolder-Kruiningen. foto's Peter Nicolai Plattegrond van een van de appartementen. Nog voor er één spade de grond in ging, waren ze allemaal al verkocht; de der tien appartementen in complex Veste Bruneel aan de Van der Maelstedeweg in Hulst. Bruneel is de opmaat tot verdere ontwikkelingen aan de 'oevers' van de Huls ter buitenvest en geldt als een uniek pilotproject in vele opzichten Uniek, omdat het zeer uitzonder- lijk'is dat een appartementen complex nog voor de bouw geheel is uitverkocht. Dit geeft aan dat er een markt bestaat voor appartementen in de Reynaertstad, in ieder geval op de ze locatie. Nergens anders in de stad kan een gebouw verrijzen met uitzicht op de vest, op loopafstand van de bin nenstad en met een winkelcentrum zo wat naast de deur. Het ontwerp van Veste Bruneel is dan nog onbesproken. Met Bruneel drukt bouwadviesbureau Lockefeer Ver hulst uit Aardenburg voor het eerst een stempel op Hulst. Eerder deden ze dat onder meer al in Terneuzen (het markante kantoor van waterschap Zeeuws-Vlaanderen) en Oostburg (de uitbreiding van het Ledeltheater en de Rabobank) In Veste Bruneel worden dertien appartementen gerealiseerd. drie en op de vierde verdieping zijn twee penthouses. De dertien apparte menten meten tussen de 120 en 135 vierkante meter en hebben elk een ter ras, balkon of loggia, een woonkamer van ongeveer 45 vierkante meter en een halfopen keuken met bijkeuken. Alle appartement tellen twee slaapka mers met elk een eigen badkamer. Ook krijgt iedere bewoner een plaats in de parkeerkelder, die te bereiken is vanaf de achterzijde van het complex. Via het trappenhuis of de lift zijn de appartementen te bereiken. Veste Bruneel is volgens Biesbroeck gebouwd voor de doelgroep tussen de vijftig en zestig jaar. „Dat heb ik al tijd voor ogen gehouden en die ver wachting is voor tachtig procent uitge komen. Het zijn diegenen die nog wer ken, maar wellicht geen zin meer heb ben in het onderhoud van een tuin. De toekomstige bewoners kiezen nu voor comfort, gemak en veiligheid met een uitzicht over de vest wat nooit zal ver velen." De verkoop van de appartementen ging aanzienlijk sneller dan het voor traject. Sinds 1999 was Biesbroeck al bezig met het proces om het vervallen pand van Tandy Verhelst plaats te la ten maken voor een wooncomplex met klasse. Het viel allemaal niet mee. Op de plaats waar de bouwvakkers van aannemer Van der Poel uit Ter- neuzen nu bezig zijn met de bouw van de Veste, stond jaren geleden een graanmagazijn. De locatie kwam daar na in handen van De Block en Speth die er een garagebedrijf vestigden. Verhelst betrok het pand hierna. Het garagebedrijf had zijn sporen ech ter achtergelaten en wel in de vorm van een aanzienlijke bodemvervui ling. Pas nadat een kostenverdeling over een was gekomen voor wat betreft het saneren van het gebied, besloot Bies broeck tot koop over te gaan. „De bouw is zoveel veranderd in vergelij king met enkele tientallen jaren gele den. Een project ligt nu vier jaar op de tekentafel en wordt in een jaar ge bouwd, terwijl vroeger het omgekeer de het geval was. Door de berekenin gen komt er geen steen te veel meer op de bouw, alles is van tevoren precies opgemeten en ligt vast." Biesbroeck en Willems hopen dat Ves te Bruneel het begin is van een groot scheepse metamorfose van het bouw blok aan de Van der Maelstedeweg tus sen de kruising Zoetevaart en de Absdaalseweg. Ook een vernieuwings slag aan de haaks gelegen Stations weg, eveneens met uitkijk over de vest, zal niet lang uitblijven. Niet iedereen is gecharmeerd van ap partementencomplexen in een stad als Hulst, maar de ervaring heeft geleerd dat de vraag aanzienlijk is. Met de Ves te is de toon gezet voor markante hoog bouw bij de vest. De nieuwe bewoners kunnen er rond de jaarwisseling hun intrek nemen. Sheila van Doorsselaer De bouw van Veste Bruneel moet eind dit jaar klaar zijn. In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de rietdekker. foto Ruben Oreel Naam: Ubel Rosema Woonplaats: Domburg Beroep: rietdekker Belangrijkste gereedschap: rietklopper Het is wel even schrikken als er zo'n tweeduizend bossen riet voor je deur gedeponeerd worden. „Ik heb eens een telefoontje gehad van een mevrouw die uitriep 'de chauffeur heeft het riet voor de he le buurt bij ons afgeleverd'. Toen heb ik haar uit gelegd dat het echt allemaal voor haar dak was. Rietdekker Ubel Rosema (51 jaar) komt het nogal eens tegen dat zijn klanten, als ze geconfronteerd worden met een enorme vracht riet, niet snappen dat dat allemaal nodig is voor één dak. „Die bos sen zijn tussen de 1,80 en 2 meter lang met een doorsnee van zestig centimeter. Klanten denken dan al snel, hup twee meter aan elkaar aanslui tend leggen, dan ben je met een paar bossen toch zo klaar." Rosema is ooit min of meer per toeval het vak in gerold. „De vader van een vriend van mij had een rietdekkersbedrijfje en zocht een knecht. Ik ben daar toen gaan werken. Zo is het bii mii gegroeid. Het was een kwestie van goed luisteren en oplet ten. Ik heb het geleerd van twee oude mannetjes. Er is, of beter gezegd, er was geen enkele oplei ding op dat gebied. Je moest het vak echt op het dak leren. Na twee jaar had je de beginselen zo'n beetje onder de knie. Dat is trouwens nu nog zo. Ik leid ook jongens op. Twee jaar praktijk en in het derde jaar theorie. Dat theoriegedeelte wordt afgesloten met een examen. Maar in feite ben je dan nog niet klaar. Je leert steeds bij." „Je moet het wel in je hebben, anders wordt het niks. Het is echt een ambacht. Het lijkt zo simpel. Veel mensen vergissen zich daar in. Denken dat ze handig zijn en alles kunnen. Ik krijg wel eens klanten die zelf wel even hun dak willen dekken. Ik laat ze dan maar hun gang gaan. Na een tijdje bellen de meesten toch op dat het niet lukt. Haal de rotzooi er maar af, zég ik dan, ik wil het niet eens zien. Als je handig bent, leer je inderdaad sneller, maar niet iedereen kan het. Je moet echt doorzetten, er gevoel voor hebben. Het is een heer lijk vak. Je bent altijd buiten bezig. Het werk lijkt wel hetzelfde, maar je bent met hele verschillende objecten bezig." Ubel Rosema komt oorsDronkeliik uit Groningen. maar woont al weer geruime tijd in Zeeland. Zijn werkterrein beperkt zich echter niet tot de provin cie. „We komen overal waar werk is." Dat is een beetje in de traditie van de rietdekkers van wel eer. Zij trokken van dorp naar dorp om hun am bacht uit te oefenen. Het vak is in essentie niet echt veranderd. „We gebruiken nog steeds dezelf de gereedschappen en het bevestigen van het riet op het dak gebeurt vaak ook nog op de oude ma nier. Het is eigenlijk een kwestie van naaien. We naaien het riet vast aan de panlatten. Je begint on deraan het dak en werkt laag voor laag. Het riet overlapt elkaar. Je legt een bos riet op het dak, klopt dat in de juiste vorm met je rietklopper en zorgt dat het in één lijn ligt. Daarna naai je het met een dikke draad vast aan de onderliggende panlatten. De uitdrukking tot op de draad versle ten, komt daar ook vandaan." Er zijn nu ook moderne technieken waarbij ge bruik wordt gemaakt van een schroef daksysteem. Eerst worden platen bevestigd op het skelet van het dak. Daarop maakt de dekker het riet vast. Het riet dat Rosema gebruikt, komt voor het groot ste gedeelte uit het buitenland, landen als Tur kije. Roemenië, Hongarije en sinds kort ook Let land en Litouwen zijn leveranciers. Het riet groeit in het voorjaar, wordt rond de kerst gesneden en moet dan geruime tijd drogen. „Het jaar daarop kun je het gebruiken." „Vooroordelen over rieten daken kom ik nog steeds tegen, maar ik vind het de mooiste manier om je dak af te werken. Het heeft een prachtige uitstraling en isoleert geweldig. Koel in de zomer, warm in de winter. En door andere technieken is het brandgevaar nihil. Riet geeft je huis een meer waarde. We hebben het altijd over een huis onder het riet zetten. Dat is het ook. Het lijkt of een huis een soort natuurlijke muts krijgt. Een rieten dak steekt altijd mooi over, je hebt geen dakgoten no dig. Het enige waar je rekening mee moet houden is de dakhelling. Hoe steiler hoe beter. Een hel ling van minder dan dertig of veertig graden kan niet met riet afgewerkt worden. Dan is de afwate ring niet voldoende." Er is nog voldoende werk voor Rosema en zijn be drijfje. Ooit zou hij nog eens het Wooldhuis aan de Vlissingse boulevard 'onder het riet willen zet ten'. „Dat huis is ervoor gebouwd. Daar hoort ge woon riet op." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37