Sneeuw en ijs waren nog nooit zó mooi PZC De gast bepaalt het dagritme Meekel maakt koffer op maat zaterdag 3 april 2004 Als je niet goed in je vel zit, kun je nooit met hart en ziel een bedrijf runnen Spijt van de mislukte emigratie heeft het gezin Van de Winckel niet De kruiden groeiden er goed; de grond was na bijna drie jaar teelt ge schikt voor biologische ge wassen; de afnemers bleven hen aan de andere kant van de wereld trouw; de hoeveel heid land gaf hun de moge lijkheid een kudde koeien te houden én het was bijna al tijd lekker weer. Marleen Kruiden leek dus een glan zende toekomst voor zich te hebben als Marleen Herbs of Tasmania. Toch keerde de familie Van de Winckel - pa Ronald, ma Marleen en vier kinderen - na 2,5 jaar weer terug naar het vertrek punt: Zeeuws-Vlaanderen. Ronald van de Winckel knikt schuldbewust. Hij was rond de eeuwwisseling de initia tor van de woeste plannen. Hij wist zeker dat het kruidenbe- drijf meer toekomst had in het warme Tasmanië dan in de kou de polder bij Axel. Ook baalde hij destijds van alle muggenzifte- rige regeltjes waaraan landbou wers - zeker zij die zich met bio logische teelten bezighouden - in Nederland moeten voldoen. En toch was hij, nadat hij vrouw en kinderen zo ver had gekregen met hem het avontuur in te stappen, 2,5 jaar na het ver wezenlijken van zijn droom ook degene die hem uit elkaar liet spatten. Heimwee. De Tasmaanse grond is niet slechter dan de klei- en zand gronden tussen d'Ee en (het op geheven) Hontenisse. Maar het is geen Zeeuws-Vlaanderen. Het verstand maakt dat niks uit: ho me is where the heart is. Het hart blijkt echter niet alleen voor vrouw, kinderen en krui den te kloppen, maar ook voor de vertrouwde thuisgrond en fa milie. Waren ze een halve eeuw eerder met een boot naar het an dere eind van de wereld gegaan, dan had Ronald van de Winckel (vandaag, 3 april, 48 jaar) de rest van zijn leven immer met een melancholiek gevoel rondge lopen op Tasmanië. Maar een dagje vliegen, maakt een retourtje Nederland van daag de dag een peulenschil en internet maakt het vinden van een geschikt bedrijf ten zuiden van de Westerschelde een stuk makkelijker. Dus kwamen de Van de Winckeltjes zomer vorig jaar terug. Ze streken neer in Groede, op een oud boerderijtje net buiten het dorp. Zeseneen- halve hectare grond, iets minder dan in Axel, maar voldoende om er een leuk bedrijfje op te kun nen zetten. Het zal weer wat aanloopjaren kosten, maar er zit wel degelijk toekomstmuziek in de teelt en verwerking van medicinale kruiden. „Het geluk van mijn man gaat boven alles. Als je ergens niet goed in je vel zit. kun je nooit met hart en ziel een bedrijf runnen. Dus is het toch goed om weer terug te zijn", zegt Marleen (42), hoewel zij en drie van de vier kinderen wel hun draai vonden op Tasmanië. Seizoenen Spijt van de mislukte emigratie heeft het gezin Van de Winckel niet. Ze konden tenslotte niet van tevoren weten dat het heim- weevirus zo hard zou toeslaan. Ze genieten nu bijvoorbeeld meer dan ooit van de wisseling van de seizoenen. Sneeuw en ijs waren nooit mooier dan afgelo pen winter. Ter verdediging voegt Ronald er aan toe dat het leven hier ook weer wat gezon der is dan in Tasmanië. Het gat in de ozonlaag is nergens zo goed te voelen als op het Austra lische eiland, waar het welis waar constant zo'n 22 graden is, maar waar je de stralingswarm te immer voelt branden. Daar naast neemt de hele familie een schat aan kennis en levenswijs heden mee van down under. Niet zozeer over de kruiden teelt, of het moet zijn dat een aantal kruiden overal wel ge dijt. Maar de levenshouding van de mensen, keihard werken en niet zeuren, sterkte het echtpaar Van de Winckel. „Tweedehands spullen zijn in Tasmanië veel meer waard dan hier. Alles wordt hergebruikt en mensen leven heel eenvoudig. Dat back-to-basicsgevoel had den we al langer; maar we zijn ons er nu veel bewuster van. En we zullen bij het bouwen van on ze nieuwe woning ook zeker re kening houden met wat we heb ben geleerd. Zo denken we aan een stalen dak, omdat de warm te onder zo'n overkapping veel beter wordt vastgehouden", be toogt Marleen. Trouw Door het heen- en-weer-verhui- zen zit Marleen Kruiden jaren in een opbouwfase. De klanten blijven het bedrijf trouw. Niet zo heel gek, want het is heel ge specialiseerd werk om kruiden te telen en er vervolgens medici nale extracten van te maken. Ro nald: „Wij maken de kruiden vloeibaar zeg ik altijd. Dat doen we hier ook, maar het duurt na tuurlijk altijd even voor we alle kruiden weer zelf kunnen telen op een nieuw bedrijf. In Tasmanië waren we na 2,5 jaar bijna weer zover en hier in Groe de zullen we weer enkele jaren nodig hebben. De productie moet echter wel doorgaan, wat betekent dat we onze kruiden elders laten telen. We hebben wel een voorraadje aangelegd, maar deze zomer moeten we wel weer extracten kunnen maken om te kunnen blijven leveren." Dat het allemaal gaat lukken, spreekt voor de Van de Win- ckels bijna vanzelf. Want of ze nou in Axel, Tasmanië of Groe de zitten, de kruiden teelt en -verwerking zit hen in het bloed. Groede is mooi: Zeeuws-Vlaams en minder scha delijke stoffen in de lucht dan in de Kanaalzone. Het perceel grond is nog niet echt groot, maar er zijn mogelijkheden voor uitbreiding als de zaak eenmaal goed op de rails staat. Het is jammer dat ze geen ruimte heb ben om vleeskoeien te houden of een bos aan te planten. Maar ook op zes, zeven hectare kun je leuke dingen doen. Bij het telen van biologische kruiden en het produceren van tincturen maakt het echtpaar - als het de kwaliteit ten goede komt - ge bruik van de modernste technie ken. Maar het erf krijgt weer een middeleeuws aanzicht. De veedrinkput en de ringsloot zijn al in ere hersteld. Steeliepen en andere inheemse bomen en strui ken, benadrukken binnen een jaar het streekeigene van het erf. René Hoonhorst Anne-Marie van Goudoever: „Je moet de juiste uitstraling hebben." foto's Mechteld Jansen E en toeristische achtergrond heeft Anne-Marie van Goudoever niet. Met haar Heao-opleiding en jarenlange ervaring als directiesecretaresse lag het niet direct voor de hand om in het 'toeristisme' te gaan wer-kenToch- doet ze dit alweer drie jaar niet veel plezier; „ik kwam te'rug van Bonaire' waar ik had gewerkt en liep in Zierikzee toen ik een bord zag bij een uitzendbureau: 'Ge vraagd hoofd receptie op vakan tiepark', ik dacht laat ik eens in formeren en nu werk ik alweer drie jaar op Port Gréve in Brou wershaven, en met veel plezier. Het bevalt me goed en het is een soort verslaving: de gast bepaalt het dagritme en dat maakt het T Toe neemt het orkest van X X And ré Rieu een vleugel mee naar de Verenigde Staten? In een op maat gemaakte kist van drie meter lang, 55 centime ter breed en 1.70 meter hoog. En waarin neemt directeur Gert Stolker van Meekel Cases in Middelburg zijn brochures, pen nen en visitekaartjes mee? Pre cies, in zo'n zelfde op maat ge maakte koffer, maar dan een stuk kleiner. Flight cases. De naam zegt veel mensen helemaal niks, beseft Stolker. Maar wie wel eens naar een concert gaat of in het thea ter komt, ziet er altijd wel een paar op het podium: van die zwarte kisten rnet aluminium be slag. Stevige dozen waarin appa ratuur wordt vervoerd De Engelse naam van de trans- portkisten verklaart de oor spronkelijke toepassing. Ze zijn bedacht voor vervoer in vliegtui gen. Instrumenten, lampen, mengpanelen, alles moest scha devrij van het ene optreden naar het andere worden overge bracht. En liefst in goed hanteer bare en tilbare dozen Daarom Wórden de flight cases gemaakt van hout met een harde kunst stof toplaag, aluminium beslag zeer afwisselend." De overstap van directiesecretaresse naar hoofd receptie is Van Goud oever niet tegengevallen. „De grootste stap was het leidingge ven. Ik moet nu een team aanstu ren van tien mensen, Verder lij ken de functies wel wat op el kaar. Het secretaresse-vak is veelzijdig en het spreekt me nog steeds aan. Hetiseen moeilijk vak en het wordt vaak onder schat. Iedereen zou het eigenlijk gedaan moeten hebben. Het is een heel goede basis." Van Goudoever haar takenpak ket is veelzijdiger dan de func tienaam in eerste instantie doet vermoeden. „Het is niet alleen de balie en receptie. Ik ben be trokken bij het opzetten van commerciële acties, ik heb een eigen budget waar ik verant woordelijk voor ben. Ik denk ook mee met andere afdelingen over bijvoorbeeld de schoon maak; hoe kan je dat verbete ren. Het is beslist verder kijken dan de eigen balie." Werken in de toeristische sector betekent dat in de zomer lange dagen gemaakt moeten worden. „Daar tegenover staaf dat je in de rustige maanden ook wel eens wat eerder klaar bent." Van Goudoever vertelt dat het karakter van het werk verschilt per seizoen. „In de zomer heb je veel meer een ANWB- of VW- functie. Boeken kan niet meer omdat het park vol is. In de win ter ben je vooral bezig met voor bereiden en het bedenken van acties. Ik vind de winterperiode belastender dan de zomer. Voor Van Goudoever staat als een paal boven water dat wer ken met toeristen vooral veel mensenkennis vereist. „Je moet begrijpen waarom iemand niet tevreden is. Dat zit vaak niet in die ene haar die in de badkamer lag, maar daar ging heel veel aan vooraf waardoor iemand in eens epg'baoé wordt. Als je dat beseft, is het makkelijker om daar mee om te gaan. Ik zeg al tijd dat voor receptiewerk een diploma niet het belangrijkste is. Je moet de juiste uitstraling hebben; wie ben ik en waar sta ik voor. Daarnaast is levenserva ring vooral belangrijk. Dan komt de rest vanzelf." Melita Lanting Gert Stolker: „Openvouwen en klaar ben je." op de hoeken en randen, en alu minium vlindersloten die een voudig zijn te openen/sluiten. Meekel Cases - inclusief de voor lopers van het huidige bedrijf - maken de kisten al een kwart eeuw. De naam Meekel herin nert aan de oprichter: Piet Meek el, ooit geluidsman bij de pop groep Focus. „We maken alles op maat", ver telt directeur Gert Stolker. „Van heel groot, zoals die kist voor de vleugel van André Rieu, tot heel klein, bijvoorbeeld een kistje van tien bij tien centime ter. De grootste die we ooit heb ben gemaakt, was voor Fokker Space Division. Dat leek wel een container: 1 50 bij 1.80 bij 2.00 meter. De kleinste was voor een lens van een videocamera." Je moet er even aan denken dat ze bestaan, zegt Stolker, maar flight cases kun je overal voor gebruiken. Popgroepen kunnen niet meer zonder, hij heeft zijn attachékoffertje zelf gemaakt, een schoonheidsspecialiste kan haar beautycase volledig naar eigen voorkeur laten fabriceren. „Mensen moeten ook nog ont dekken dat het een handige ma nier is om iets te presenteren. Je kunt een presentatie in een kof fer verpakken, openvouwen en klaar ben je." Elke vorm is te maken, zolang het maar een vierhoek is. Smal en hoog, breed en plat, een hoge kist met een dun deksel, een la ge kist met een hoog deksel (om zware dingen gemakkelijk uit de doos te tillen). Kisten die aan de bovenkant opengaan, of aan één van de zijkanten. „Je kunt zelfs een flight case krijgen waarvan alle zijden los kunnen en die je met klemmen vast- klikt", zegt Stolker. Productie op maat - in dit geval letterlijk - is de onderscheiden de kracht van Meekel Cases, zegt de directeur. In Azië wor den standaard-kisten gemaakt die de hele wereld overgaan. „Maar omdat wij afhankelijk zijn van maatproducten, is onze markt veel kleiner. Een deel van Nederland, met name Hilver sum, Amsterdam en Rotterdam. En in het buitenland een beetje België, Frankrijk en misschien binnenkort ook Engeland." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32