bankrelatie Het dubbelleven van een vrolijke flierefluiter PZC R U D E N R I E M E N S Theo Koomen, een fenomeen zaterdag 3 april 2004 FOTO GRAFIE Zondag is het twintig jaar gele den dat sportjournalist Theo Koomen overleed. Een verkeerson geluk bij zijn woonplaats Groot schermer maakte een einde aan het leven van de populairste sportjour nalist die ons land ooit heeft ge kend: een commentator die Ard en Keessie uit pure passie naar hun overwinningen brulde en die legen darische ontsnappingen in de Tour de France in radiotaal wist te van gen. Altijd goed voor een woorden stroom, nooit een woord over zijn ei gen strijd. Begin over Theo Koomen en de verhalen komen vanzelf. Over meesterlijke scho ten op doel die niemand in het stadion had gezien, maar die zijn radiocommentaar waanzinnig spannend maakten. Over zijn band met wielrenners die zo sterk was, dat hij het vertikte om bij een regenachtige Touretappe in de NOS-auto te stappen. Al leen op de motor kon hij de buien voelen die de renners voelden. Televisiemaker Coen Verbraak maakte een documentaire over het Noord-Hollandse fe nomeen. Het programma verbindt de dubbe le worsteling van Theo Koomen: de twee ge vechten die hij voerde met de waarheid. Niet alleen bij zijn werk. Ook thuis. Twee keer een worsteling met de waarheid, was het. Als commentator woekerde hij met een werkelijkheid die hem te koel, te saai was. Die hij daarom 'een zondagse jas aan trok', zoals hij dat zelf noemde. Thuis was er die waarheid die zo moeilijk uit te leggen was: een leven tussen twee vrouwen, twee zussen, van wie zijn schoonzus de moeder van zijn kind zou worden. Eigen werkelijkheid Eerst die strijd met de feiten. Hoe hij als commentator van voetbalwedstrijden, wiele- retappes en schaatsritten zijn eigen werke lijkheid kon schetsen. Alles om het radiopu- bliek te vermaken. Dreigde een tijdrit saai te worden of liep de zoveelste NEC-NAC vast in een bloedeloze 0-0, bracht hij de boel op smaak. Uit het niets toverde hij dan een radiocommentaar met spannende ont snappingen van niet bestaande kopgroepen of werden er in zijn voetbalverslag schoten op doel gegeven die anderen op de tribune totaal waren ontgaan: verzonnen feiten die zijn verslag misschien niet waarheidsge trouw maakten, maar wél een stuk boeien der om naar te luisteren. Het waren de gouden jaren van Ard en Kees sie op de schaats, het was de tijd van Hen- nie Kuiper en Gerrie Knetemann in de Tour. Achter zijn microfoon brulde Theo Koomen ze naar hun overwinningen. Hij leefde mee en jankte mee, met winst en ver lies. Tranen met tuiten, toen Ajax in 1969 in Parijs Benfica versloeg in een zinderende Europacupwedstrijd. Legendarisch voor zijn aanpak is het voor beeld van zijn rit achter op de motor, bij de wielerklassieker Parijs-Roubaix. Onderweg trok een onverwachte rukwind de papieren met namen en nummers uit handen van de commentator. Weg praatstof. „Theo zei in de microfoon dat we een tunnel in zouden rijden, dus begreep Hilversum dat we even uit de lucht waren", herinnerde de Vlaming Raymond Nackaerts, die achter het stuur zat, zich jaren later nog. Bij de luisteraars kon hij niet stuk. Voor zijn vaste aanhang werd een wedstrijd pas een evenement als hij het commentaar lever de. Het evenement zélf leek er nauwelijks toe te doen. Theo Koomen zat bij de micro foon, daarom luisterde Nederland. Fans gin gen zo ver dat ze zijn naam bij Tour-etap pes op de weg schilderden en spandoeken naar schaatstribunes meetroonden om hem in zijn commentaarhokje aan te moedigen. Serieuzere collega's konden die show- bizz-achtige aanpak van hem maar moeilijk verkroppen. Een journalist hoort zich aan de feiten te houden, smaalden zijn critici. Dingen verzinnen, de waarheid 'opleuken', dat doe je niet, vinden de fijnslijpers. „Allemaal jaloezie", zei zijn broer Jaap al tijd als na het overlijden van Theo die kri tiek ergens opdook. „Het was niet zo zeer jaloezie, het was vooral de valse concurren tie die de collega-verslaggevers stak", meent documentairemaker Coen Verbraak. „Door zijn verzinsels, zijn overdrijving en zijn schilderachtige woordenstroom wist hij van het saaiste stilleven nog een boeiende Nachtwacht te maken. Als je je als collega dan netjes volgens de regels van het vak aan de feiten houdt, is dat moeilijk te verteren. Daar kwam bij dat hij in rechtstreekse ra dioreportages anderen soms dwong mee te doen met zijn fantasieverslagen." „In deze tijd zou de aanpak van Theo Koomen niet meer hebben gekund. Wie met de waarheid sjoemelt, wordt tegenwoordig ontslagen. De rechtstreekse tv-verslagen zouden hem trouwens onmiddellijk hebben Theo Koomen, radioverslaggever (1970) Praten dat hij kon. Moest je hem horen ratelen, als de kleine Theo Koomen thuis in de groentewinkel van zijn ouders stond. Half Wervershoof luisterde dan naar het jo chie dat daar vanaf moeders keukenstoel een zogenaamde preek hield. Hoe meer 'gelovigen' tussen de piepers en de bieten, hoe mooier zijn verhaal werd. Een jochie dat zó veel woorden in huis had, moest maar priester worden, vonden ze thuis. Zo kwam Theo Koomen (geboren in 1929) na de lagere school op het seminarie terecht. Al tijdens de priesteroplei ding kwam hij erachter dat het bestaan als parochieherder hem te benauwd zou worden. Dus ging hij op zoek naar een alternatief. De journalistiek. Bij het Noordhollands Dag blad zat hij tussen de mensen en de verhalen, zonder de be perkingen die de kerk of het middenstandsbestaan hem zou den opleggen. Zijn inmiddels overleden broer Jaap vertelde later dat moe der Koomen de overstap naar Hilversum eerst niet zo zag zitten. De radio bezorgde hem zijn grote roem. In die tijd luisterde Nederland massaal naar de transistor. Vaderland se schaatssuccessen en Nederlandse overwinningen in de Tour de France maakten dat de radio nieuws bracht dat het land ook graag wilde horen. Theo Koomen bracht het met zijn eigen kleur. Ook al voor zag hij zijn berichten soms van een kritisch kader. De schaatswereld nam het hem kwalijk toen hij problemen bij de nationale schaatsploeg naar buiten bracht en bij de wiel rennerij was hij de gebeten hond nadat hij het had gewaagd om op de televisie dopinggebruik aan de kaak te stellen Voor het publiek leek het weinig uit te maken wat Theo ontmaskerd." De andere waarheid waarmee Theo Koomen streed, was de waarheid over zijn ingewikkelde privé-leven. Hij had een kin derloos huwelijk met Riet, maar was tege lijk vader van een kind dat hij met zijn schoonzus Jannie had. Verbraak; „Jannie was zestien en Theo in de dertig toen ze een relatie begonnen. Drie jaar later kwam hun dochter Netty ter wereld. Haar geboorte be tekende het begin van een leven dat vier mensen in een houdgreep zou houden." Theo Koomen verdeelde zijn aandacht tus sen de twee huishoudens. Drie dagen per week verbleef hij bij moeder en dochter in Amsterdam, de andere dagen was hij bij zijn vrouw in Grootschermer. Onder colle ga's was het geen geheim, maar tegelijk was het een ongeschreven code om die waarheid niet naar buiten te brengen. Met de documentaire wordt dat stilzwijgen doorbroken. Verbraak: „Dit niet te bevatten dubbele leven was zo kenmerkend voor Theo dat ik er bij het maken van het pro gramma niet omheen kon. Het leven met twee vrouwen en het pendelen tussen twee huishoudens maakten zo'n wezenlijk deel uit van zijn bestaan, dat je daaraan niet voorbij kunt gaan als je een waarheidsge trouw beeld van hem wilt geven." Riet Koomen-Langedijk heeft niet getwij feld om de programmamaker haar medewer king te verlenen aan de reportage over haar overleden man. „In onze gesprekken merkte ik dat ze een integer programma wilden ma ken. Het hoorde bij Theo's leven. Theo had Koomen vertelde, als hij maar vertelde. Zijn werk maakte hem ongekend populair. Van zijn wedstrijdverslagen wer den platen gemaakt en een single met zijn commentaar bij de Europacupfinale Feyenoord-Celtic haalde in 1970 zelfs de Top Veertig. Op woensdag 4 april 1984 klonk de stem van Theo Koomen voor het laatst live op de radio. Vanuit Enschede versloeg hij voor Langs de Lijn FC Twente - MW. Collega's zouden zo'n routinewedstrijdje aan de jonge garde hebben overgela ten, Theo Koomen ging gewoon. Met de woorden 'Wat mooi zeg, wat fantastisch mooi', besloot hij zijn reportage. Op weg naar huis, rond middernacht, verongelukte hij bij de Schermer molens. Daar nam hij de afslag richting zijn huis in Grootschermer waarbij hij in botsing kwam met een tegenligger. Theo Koomen werd 54 jaar. Zelden bracht het overlijden van een journalist zo veel ontzetting teweeg. De persoonlijke, emotionele kleur die hij zijn werk gaf, maakte dat veel luisteraars het gevoel hadden dat ze een bekende waren kwijtgeraakt, iemand die dicht bij hen had gestaan. veel kanten en dit was er één van. De mew sen die hem kenden, wisten precies als hij] in zijn hoofd mee vastliep." Werken was de remedie. Keihard werken; en maar onderweg zijn. Wie op pad is, kat; moeilijkheden wegdrukken. Wie druk ben is, hoeft de waarheid niet onder ogen te t zien. Door de schijnwerper bij zijn werk luidruchtig op een ander te richten, kon ij zijn eigen leven buiten het licht houden, 1 Werken, steeds maar werken. Niet alleen - voor de radio. Met spreekbeurten in het j land, met zijn boeken en met een vaste ps] na in het weekblad Onze Krant, schnabbl de hij er van alles bij. „Hij was tuk op geld, maar hij kon ookj$ nee zeggen", weet zijn uitgever Floor Jon-; kers nog. „Het was ook schnabbelen uit I noodzaak"meent regisseur Verbraak. „Want hoe kon hij anders twee huishoud^ onderhouden?" Trots In de documentaire vertellen zijn dochter! z Netty en haar moeder voor het eerste opet n lijk over de man die hen verbindt. Ver- si braak: „Zijn dochter is enorm trots ophand vader. Ze liet ons het fotoalbum zien 'dattfe samenstelde voor haar vijftiende verjaar- e dag. Uit alles blijkt dat hij dat met hart el E ziel heeft gedaan. Ook uit brieven en verb k len uit haar kindertijd blijkt hoe intensie! r< het contact was." Riet Koomen-LangedijijN „Door alles wat er is gebeurd, hebben we p het niet makkelijk gehad. Maar de bandjir sen mijn zus, haar dochter en mij is nog |V nooit zo hecht geweest als nu. Theo zou lw daar heel blij mee zijn geweest.h Regisseur Verbraak: „Wat mij het meest^di bleef na het maken van de documentaire A dat er zo veel verborgen zat achter de ma: bi die zichzelf presenteerde als de vrolijke Éi0' refluiter. Achter dat zelfgeschilderde decfl in ging een eigen wereld schuil. Wat me ookfi vc viel was dat twintig jaar na zijn dood noglk< veel mensen zo'n sterk gevoel bij hem het-j in ben. Bij de familie is dat misschien te ver- k< wachten, maar dat hij in het vluchtigeottjst roepwereldje nog zo sterk leeft, is toch vefN zeggend. Noem zijn naam en de verhalen» D men zó boven water. Alsof hij weer naast,(er zit." is Jan Vri« N. se De documentaire Woekeren met de Waarheid Fe over Theo Koomen wordt uitgezonden op mi1 V( dag 12 april (tweede paasdag) om 21.45 uur (KRO, Nederland 1) 5=

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22