Kriskrassend over de Pacific Endeavour van James Cook naar Vlissingen 22 Het dubbelleven van Theo Koomen Ij Van tentje naar bungalow 27 Advocaat van de duivel Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 3 april 2004 Eerste wereldreis van James Cook met de Endeavour, 25 augustus 1768 tot 13 juli 1771. De nieuwe Endeavour roept emoties op. Aboriginals uit Australië en andere oude volkeren in de Stille Oceaan moeten er weinig van hebben. Ze zien in het zeil schip van ontdekkingsreiziger James Cook een symbool van onderdrukking. In Engeland staat de driemaster voor iets heel anders, voor vooruitgang en een trots verleden. De Endeavour die vanaf donderdag 8 tot en met zondag 18 april in Vlissingen te bewonderen is, is een schip met een dubbele bodem. Ze hebben gelijk, de Aborigi nals, andere oorspronkelij ke bewoners van de Stille Oceaan en ook de Engelsen. James Cook heeft met de Endea vour in de Pacific diepe, onuit wisbare sporen achtergelaten. Als eerste Europeaan bereikte hij in 1770 de oostkust van Australië, bracht die in kaart en doopte het gebied in naam van de Britse koning New South Wales. Achttien jaar later land den er de eerste Engelse kolonis ten. Groot-Brittannië was een nieuw gebiedsdeel overzee rij ker, waar grote groepen gevan genen en Ierse opstandelingen ver weg van het vaderland kon den worden opgeborgen. Nederlanders hadden ruim een eeuw eerder al het zuidelijke continent ontdekt, maar ze za gen er niets in. Te onherberg zaam en zo dun bevolkt met mensen, met Aboriginals, die nog in het stenen tijdperk leken te leven en absoluut geen inte resse hadden in handel. James Cook keek er anders tegenaan. Hij zag op de oostkust mooie bosgebieden, een land dat te ont ginnen viel. Zijn enthousiasme legde de basis voor het huidige Australië, dat in 1988 het twee honderd jarig bestaan vierde. In hetzelfde jaar begon de bouw van de replica van de Endea vour, in Fremantle aan de west kust. Het Nationale Maritieme Mu seum in Greenwich bij Londen kon nog de tekeningen leveren van de oude Endeavour, het schip dat in 1765 in het Noord-Engelse Whitby was ge bouwd onder de naam Earl of Pembroke. Een kolenboot was het, een verre voorloper van de huidige bulkcarriers. In zijn tijd was de Earl of Pembroke een groot schip, met een lengte over alles van drieëndertig meter en bijna negen meter breed. En het was vooral een solide schip, met een platte bodem, waardoor het gemakkelijk in ondiepe wateren kon varen zonder schade op te lopen. Verlichting Voor de Britse marine was dat de reden de Earl of Pembroke in 1768 te kopen voor een bijzonde re missie met een tweeledig doel. Het schip, omgedoopt in Endeavour, moest naar de Stille Oceaan om de passage van Ve nus tussen de aarde en de zon waar te nemen. De Britten wil den zo in beeld brengen hoever de aarde zich van de zon be vindt. Voor de handel gingen ze dus niet, al was dat mooi meege nomen. Nee, het was vooral de tijd van de wetenschappelijke ontdekkingen, van de Verlich ting, van het vooruitgangsge loof. De passage van Venus - de vol gende werd pas in 1874 ver wacht - was het eerste doel, het tweede doel was bijna mythisch. Nog steeds werd geloof gehecht aan een bewering van de Griek se geograaf Ptolemaeus, dat zich op het zuidelijk halfrond een groot én rijk werelddeel moest bevinden. De aarde kon anders niet in evenwicht zijn, was zijn idee. Maar hoever Euro pese ontdekkingsreizigers ook al de Stille Oceaan waren opge varen, ze hadden het onbekende Zuidland, de Terra Australis In cognita, niet gevonden. James Cook, in 1768 al veertig jaar, was de aangewezen per soon om de expeditie te leiden, vonden zijn superieuren. Hij had naam gemaakt in het Cana dese Newfoundland, waarvan hij de kust nauwgezet in kaart had gebracht. Hij was in dienst van de Britse marine, maar de Royal Society for Improving Na tural Knowledge (het Konink lijk Genootschap ter Verbete ring van de Kennis der Natuur) stuurde hem op pad met ruim negentig bemanningsleden. Dat waren zeker niet alleen zeelie den. Ook natuurtekenaars zaten ertussen en een man die als plan- ten- en vogelkenner zijn sporen had verdiend, Joseph Banks. Hij kwam met een complete hofhou ding aan boord. Ongelukkig was Cook niet met zijn aparte gezelschap. Eén van de grootste vijanden van zeilen de zeelieden was verveling. Ze gingen ervan drinken en stevig ook. Banks zorgde voor afwisse ling. Overal wilde hij planten en dieren verzamelen. Op een wind stille dag in de Stille Oceaan ging hij in een sloep van boord, liet een aantal albatrossen schie ten, waarna de natuurtekenaars aan de slag konden. Uiteindelijk zou de Endeavour na een reis van bijna drie jaar in Groot-Brittannië terugkeren met dertigduizend exotische planten, duizend uitheemse die ren en vijftienhonderd tekenin gen en schilderingen aan boord. Londense musea doen er nog steeds hun voordeel mee. Cook legde met de Endeavour zijn eerste wereldreis af, van 25 augustus 1768 tot 13 juli 1771. Van Plymouth ging het over de Atlantische Oceaan via Rio de Janeiro en Kaap Hoorn de Stille Oceaan in. Op het gastvrije Tahi ti zetten de Britten een proviso risch sterrenkundig station op om de passage van Venus te vol gen. Dat lukte. Vervolgens moest Cook op zoek naar het mysterieuze Zuidland. Hoewel hij al lang aan het bestaan van dit continent twijfelde, ging hij op pad, kriskrassend over de Pa cific om in het al eerder ontdek te Nieuw-Zeeland uit te komen. Hij rondde heel Nieuw-Zeeland en maakte er kaarten van, wat hij later ook deed van de nog maagdelijke oostkust van Au stralië. Koraalrif Aan de oostkust gebeurde wat iedere ontdekkingsreiziger met slechts één schip moet vrezen. Cook was op onbekend terrein. Hij voer de Great Banier Reef De Endeavour werd aan de hand van tekeningen in het Nationale Maritieme Museum in Greenwich tussen 1988 en 1994 herbouwd. De replica van de Endeavour op volle zee: het origineel werd in 1765 als kolenschip in Engeland gebouwd. foto's Stichting Endeavour in, een groot koraalrif. De En deavour stootte lek en liep zo veel schade op dat het schip op Timmerlieden slaagden erin de Endeavour weer voldoende vaar klaar te krijgen om een repara- tiewerf te halen in het Neder landse Batavia, het tegenwoordi ge Jakarta. Het ongeluk in Au stralië laat zien hoe bizar de we reldreis van Cook was. Richard Cough wijdt er in zijn biografie over Cook een mooie passage aan, dat het anno 'nu' niet voor te stellen is dat een kleine hon derd mensen wordt wegge stuurd om de andere kant van de wereld te verkennen, met een schip dat volstrekt afhankelijk is van de natuur. Het was een avontuur, maar Cook wist drommelsgoed waar hij mee bezig was, als de Engel stalige boeken over hem klop pen. Hij kon over een moderne zeeklok beschikken, waarmee hij goed kon bepalen waar hij zich bevond. Dat was een enor me vooruitgang. En hij kende het recept tegen scheurbuik, waaraan op lange reizen zoveel zeelieden stierven bij gebrek aan vitamine C. Hij liet een spe ciaal dieet voorschotelen, van gerst, zuurkool en sinaasap pel-concentraat. Hoewel de wer king van vitamine C pas veel la ter is ontdekt, wist Cook hoe be langrijk goed eten was. Een Brit se onderzoeker had dat eerder in de achttiende eeuw vastge steld. Cook paste het toe. Hij was zijn tijd vooruit, in het bijzonder in zijn houding tegen over 'inboorlingen'. Cook was er niet op uit zich superieur op te stellen. Hij was ook geen klassie ke Europese kolonisator. Hij leidde een wetenschappelijke ex peditie. Bij aankomst in Tahiti kreeg zijn bemanning te horen vooral vriendelij k te zijn en de Tahitianen met respect te behan delen. Cook wilde confrontaties zoveel mogelijk voorkomen, al lukte dat niet altijd. En soms ging de vriendschap te ver. Twee bemanningsleden van de Endeavour bleken bij vertrek nog op het eiland te zijn, bij 'hun' vrouwen. Ze werden opge spoord en stevig gestraft. Cook kon zich inleven in andere volken. Over de Aboriginals, die naar Europese maatstaven nog zo verschrikkelijk primitief leef den, schreef hij bijna liefdevolle woorden. Alan Frost citeert hem in zijn boek The voyage of the Endeavour uit 1998. 'Ze - de Aboriginals - mogen bij sommi gen overkomen als het meest ge ruïneerde volk op aarde, in wer kelijkheid zijn ze veel gelukki ger dan wij Europeanen.' Hij ba seerde dat op de simpele consta tering dat in Europa zoveel waarde wordt gehecht aan eco nomie en allerlei etiquette 'waar de Aboriginals geen notie van hebben.' Vermoord Hoe sympathiek Cook ook tegen over de bewoners van Australië en de Pacific stond, op zijn der de wereldreis, begin 1779, vond hij de dood op Hawaï. Hij werd vennoord en in mootjes gehakt. Op Hawaï was zijn vloot eerder met vreugde begroet, in een tijd vak van de god van de vrede voor de bewoner^ Bij terugkeer was het seizoen van de god van de oorlog aangebroken. Cook had de Endeavour in die tijd al ver achter zich gelaten. Hij heeft er na zijn eerste we reldreis niet meer op gevaren. Het schip maakte als bevoorra dingsschip drie reizen naar de Falkland-eilanden, werd ver kocht door de Britse marine om in 1793 met een lading olie aan de grond te lopen in het Ameri kaanse Newport. Ook al bestaan daar inmiddels twijfels over. Een stuk hout van het wrak van het in Newport gezonken schip bevindt zich in elk geval als sou venir in een klein museum in Kurnell, aan Botany Bay, één van de eerste plekken waar Cook voet op Australische bo dem zette. Tweehonderd jaar na de Britse kolonisatie van Australië was dat niet meer genoeg. Het histo risch besef leefde op en er moest een nieuwe Endeavour komen. De bouw begon in 1988 en werd na allerlei financiële problemen met succes afgerond in 1994. Sindsdien vaart de Endeavour weer over de wereldzeeën, alsof de oude kolenboot van Cook nooit is weggeweest. Al is het schip nu wel voorzien van een motor en de modernste appara tuur, zoals een satellietnaviga tiesysteem. Cook had dit in zijn stoutste dromen niet kunnen be vroeden. Maar wie ver door denkt, wellicht te ver, ziet in die technische ontwikkeling mede de hand van de Engelse ontdek kingsreiziger. Dat hij 3 juni 1769 op Tahiti de passage van Venus ging observeren, moest bijdragen aan een verbetering van navigatiesystemen. Dat hij vervolgens 'terloops' Australië tot Brits gebied verklaarde, is geschiedenis, een geschiedenis van het einde van de oorspronke lijke Aboriginal-cultuur en het begin van de huidige Australi sche. Op uitnodiging van de Vlis- singse reis- en evenementenorga nisatie House of Britain komt volgende week met de nieuwe Endeavour dat dubbele verhaal én een mooi zeilschip naar Vlis singen. Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21