Eerste missie De Bruijn geslaagd Kunstgras overleeft huidige generatie Debutant Sentjens gaat op avontuur De Ronde is de Vlaamse Elfstedentocht Keen en Heister al in eerste partij onderuit 19 Zwemster haalt op 100 meter vlinderslag limiet voor Olympische Spelen Excelsior houdt koppositie vast j Me+ De Graafschap liep ook FC Eindhoven de eerste averij op in de vierde periode. De Braban ders Weven thuis tegen BV Veen- dam steken op 1-1. Aangifte na parkoersverkenning Van Grunsven wint Grand Prix Van den Hoogenband zeker op EK Spelers van NEC houden woord Sturing gooit Rink uit de selectie zaterdag 3 april 2004 Hoor Cilva van der Kooy AMSTERDAM - De eerste mis sie is geslaagd. Inge de Bruijn trad gisteren toe tot de olympi sche zwemploeg voor Athene. Zowel in de series als in de fina le van de Swim Cup in Amster dam bleef de drievoudig olym pisch kampioene op de 100 vlin der met 58,46 en 58,99 onder de vereiste limiet van 59,67. „Het is lekker dat ik de eerste li raiet op zak heb", stelde De Bruijn, die na haar race een enorme foto van zichzelf aan de voorkant van het Sloterparkbad onthulde. „Nu de 50 en 100 vrij nog. Voor olympisch succes moet het een stuk harder, maar nu ben ik zeer te weden. Ik weet dat ik er de komende maanden nog hard tegenaan moet. Mijn piek moet in Athene liggen." De Bruijn was gespannen voor de race. Ze zwom voor het eerst ra twee jaar weer een 100 vlin der in wedstrijdverband. De Ba- rendrechtse had daarom geen en kele indicatie van een tijd. „Het viel mee, maar ik ben door die zware trainingen een beetje de speed en het racegevoel kwijt. Gelukkig krijg ik met een reeks wedstrijden nu de kans het een beetje terug te krijgen. In-de voorbereiding op Athene staat weinig competitie op het programma. De Bruijn zwemt waarschijnlijk alleen nog een wedstrijd van de Mare Nostrum Tour in Monaco. Tot het laatste trainingskamp (eind juli) van de Nederlandse ploeg in het Itali aanse Como blijft ze in Ameri ka ,Ik heb die zware trainingen nodig Maar eerst nog even knal ler op de 50 en 100 vrij." Chantal Groot In tegenstelling tot De Bruijn lukte het Chantal Groot weer niet een olympisch startbewijs op de 50 vlinder veilig te stellen. Ze heeft de limiet al op zak, maar bleef evenals vorige week inEindhoven met 1.00,74 net bo ven vormbehoud (1.00,27). ROTTERDAM - Excelsior heeft gisteravond de koppositie in de eerste divisie met succes verde- iigd. De Rotterdammers won der op rigen veld van De Graaf- scfeap (2-0) via treffers van Bmuer en Holman. I Vorig seizoen speelden de clubs op Woudenstein nog een bizar duel in de eredivisie, dat via 0-3 j en 3-3 in 3-4 eindigde voor De Graafschap. De Doetinchemmers incasseer- de het eerste puntenverlies in de vierde periode. Nummer twee Den Bosch bleef met enige moeite op twee pun- ten van Excelsior. De Braban ders versloegen Heracles in Al melo met 2-1. Topschutter Jan sen maakte beide doelpunten en f' bracht zijn totaal op negentien. Douglas scoorde de 1-0. In de strijd om de titel verspeel- I de Sparta dure punten bij Stormvogels/Telstar: 1-1. Koe- li vermans bracht de Rotterdam- mers op voorsprong, waarna Let- linga een kwartier voor tijd de I gelijkmaker verzorgde. Aan de vrije val van Helmond Sport lijkt geen einde te komen. De voormalige koploper ver- I loor bij WV-Venlo voor de vier de keer op rij: 1-0. Leemans maakte voor de rust het doel punt. AGOW dankte de zege van 1-0 op Fortuna Sittard aan Juliana, die vijf minuten voor tijd scoor de. Tien minuten eerder miste topschutter Huntelaar een straf schop voor AGOW. ANP Pieter van den Hoogenband heeft de sores over kwalificaties achter zich gelaten. In zijn voor bereiding op de Spelen zwemt hij in Amsterdam zijn laatste wedstrijdenreeks in een serie van vier. Met 1.46,55 op de 200 vrij overtrof hij zichzelf ten op zichte van vorige week (1.46,92). Vooral de derde vijftig meter stemde hem tevreden. „Ik kon die derde baan lekker doortrek ken, hoefde niet heel diep te gaan", glunderde de Brabander. „Ik heb daar die tienden winst gepakt. In deze tijd van het sei zoen ben ik nog nooit zo snel ge weest. Vorig jaar kostte het me moeite onder de 1.47 te blijven, maar nu schud ik die tijd zo uit mijn mouw." Van den Hoogenband schrijft de progressie toe aan het minder drukke programma. Ook won hij aan spierkracht en zijn de be nen sterker. „In het verleden zat ik tijdens die beensessies meest al moppies te tappen met Klaas Zwering, maar ik kwam er ach ter dat er nog wel iets te winnen viel. Ik zwem tegenwoordig de mindere PSV'ers eruit met al leen een plankje en beenslag. Voor de Spelen is het goed dat ik me blijf verbeteren." ANP De Koppenberg is ook morgen weer één van de obstakels in de Ronde van Vlaanderen. De Ronde van Vlaanderen is de jaarlijks terugkerende 'Elfste dentocht' van onze zuiderburen. De mythische kracht van de in 1913 door Karei van Wijnendae- le gestichte koers, ook wel be kend als Vlaanderens' mooiste, benoemen, valt niet mee. Maar morgen, tussen Brugge en Meer- beke, over hellingeii en kassei paadjes, heeft iedere Vlaming en iedere wielerfan er iets mee. door Ad Pertijs BRUGGE - Zomaar een beeld uit de Ronde van Vlaanderen, begin jaren tachtig. Het peloton passeert rond elven een klein stadje in het Meetjesland. De kerkdeuren wagenwijd open, het kerkvolk staat buiten. Ze kij ken naar de passerende renners. Heeft de pastoor zijn dienst on derbroken om de karavaan te zien passeren? Of viel de passa ge van de koers te samen met het uitgaan van de kerk? Harry van den Bremt, Vlaams wielerjoumalist en één van de grote mannen achter de Ronde van Vlaanderen, lacht. „We we ten dat op de dag van de Ronde heel wat kerkdiensten van tijd verzet worden, maar ongetwij feld heeft de pastoor in dit geval zijn preek onderbroken. Dat is toch het mooiste verhaal." De Ronde van Vlaanderen, de hele wielersport in België, zit vol met de meest prachtige ver halen. Van den Bremt weet dat de krantenjournalistiek mede aan de wieg stond van de my thes: „Er was vroeger nog geen televisie. Alles was mogelijk. Wat men opschreef was zo. Dachten de lezers. Van de Edel- are, een licht oplopende weg, werd een col gemaakt. De men sen geloofden het. Wie had er ooit in Frankrijk zelf een echte col gezien? Bijna niemand." Voor Walter Godefroot, nu team baas van T-Mobile, betekende de Ronde vooral afzien. Toch is ook voor hem de wedstrijd spe ciaal. Hij spreekt mooie, gedra gen woorden: „Je ziet dat de ont voogding van het Vlaamse volk parallel loopt met de ontwikke ling van de wielersport." Tachtig jaar geleden werd in de Antwerpse arbeidersstad Hobo ken een wielerkoers in het leven geroepen, nadat het de arbei ders door havenbaronnen en an dere notabelen verboden was hun jaarlijkse 1-mei-viering te houden. De koers als manifeste uiting van een ontwakende zelf bewustzijn. Van den Bremt: „Zo kun je de opkomst van de Ronde van Vlaanderen ook zien. De Flandriens moesten naar het bui tenland trekken om er te kun nen koersen. Hier was niets." Over de vraag wie de Ronde in de richting van nationale hoog mis heeft gejaagd, bestaat geen discussie. „De stichter van de Ronde, Karei van Wijnendaele", zegt Daniël Samijn (73). Hij is seingever, staat langs de route om kruisingen af te sluiten als de karavaan passeert. Samijn staat al sinds 1950 op post. Buitengewoon Samijn was 'sjuust achter den oorlog' een tijdje B-prof. „Ik won 131 koersen." Nu staat hij gemiddeld vijftig keer per jaar ergens in het Vlaamse land als seingever een koers te beveili gen. „De Ronde van Vlaanderen is buitengewoon. Iedereen leeft er al weken naar toe. Dankzij Karei van Wijnendaele." Godefroot denkt er net zo over. „Hij trok met de Flandriens van toen naar New York. Ze waren een bezienswaardigheid. Op een getekend affiche uit die tijd zie je hem als een soort dompteur staan voor een kooi vol hongeri ge Flandriens. Hij zwaait met een stuk vlees." Van den Bremt: „Ze werden geafficheerd als rau we mensen van het Vlaamse land." Van Wijnendaele be schreef de Vlaamse zonen als noest werkende helden. Van den Bremt, een van de journalistieke nazaten van Van Wijnendaele, kan sommige beelden zo uitteke nen. Die van Briek Schotte bij voorbeeld. „Briek was een cou reur met een heroïsche kop en zonder stijl. Hij zat op de fiets als een gemai'teld dier. Zuch tend en kreunend." De oude Briek is zwaar ziek. „Ik had hem maandag nog aan de lijn. Ik hoop niet dat hij sterft op de dag van de Ronde." Feest Morgen moet het immers feest zijn. Van den Bremt: „De strijd van de ontvoogding en het zich als volk losworstelen van een verleden vol bezettingen en over heersingen ligt achter ons. De Vlamingen hoeven niet meer naar Wallonië om er te werken. We zijn de Walen voorbij qua 88e Ronde van Vlaanderen zondag 4 a totaal: 257 zondag 4 april 2004 n"7 km Zottegem Oostende LENGTE KLIM GEMIDDELD STIJGINGSPERCENTAGE HELLINGEN 1Grotenberge 3,8% 875m 10. Eikenberg 5,5% 1175m 2. Rekelberg 4,0% 800m 11 Boigneberg 5,8% 1000m 3. Molenberg 9.8% 325m 12. Foreest 6,8% 950m 4 Wolvenberg 6,3% 800m 13. Steenberg 7,3% 825m 5. Oude 4,2% 2200m 14 Leberg 4,6% 850m 6. Kwaremont 12.5% 350m 15. Berendries 7,2% 900m 7. Paterberg 11,6% 550m 16. Tenbosse 11,0% 250m 8. Koppenberg 5,3% 700m 17. Muur-Kapelmuur 9,3% 825m 9. Steenbeekdries 9.5% 475m 18. Bosberg 8,4% 475m anp - :ron: Ronde van foto Cor Vos/GPD welvaart. Nee, de Ronde is nu puur een wiel erf eest." Peter van Petegem is een van de weinig renners uit de streek zelf. „Ik geniet elke dag als ik hier train", zei hij enkele jaren geleden. „Ik kan iedere koers in mijn streek blindelings rijden." Die parkoerskennis is morgen erg belangrijk. Mare Sergeant, ploegleider bij Lotto-Domo, zegt: „Het is zo druk langs de kant, dat het gevaar bestaat dat je je laat meesleuren door om standigheden. Dat je dingen doet, waarmee je beter kunt wachten. Peter overkomt dat ge makkelijk. Hij blijft rustig tot het moment daar is." Michael Boogerd ontdekte de Ronde vorig jaar. „De Ronde heeft iets heroïsch met dat draaien, keren en hellinkies." Hij woont al jaren in België en is gek van de manier waarop Vlamingen hun sport beleven. „Wat is er mooier om in zo'n om geving je sport uit te oefenen?" Die omgeving wordt mede be paald door een woud aan gele vlaggen. Voor de buitenwereld het toonbeeld van Vlaams pa triottisme. In het begin dachten velen dat het Vlaams Blok ach ter het vlagvertoon zat. „Zeker niet", zegt voorman Ivan Mer- tens van de beweging die Vlaan deren Vlagt heet. Ze zwaaien hun vaandels overal waar de te levisie een koers in beeld brengt. De Ronde van Vlaande ren is ook hun hoogtepunt. Van den Bremt weet niet wat hij moet denken van het gevlag. „Het kunnen er ook teveel wor den. Je moet nog wel de koers kunnen blijven zien." Want om die koers draait het uit eindelijk toch allemaal „Je ei genheid als Ronde behouden, is heel. erg belangrijk", vindt Van den Bremt. GPD Competitiewedstrijden spelen op kunstgras is vanaf 1 juli aanstaan de toegestaan voor amateurvoetbal- clubs Goede zaak. Want het alterna- het voor het natuurlijke groen heeft im- I v.ers meer voor- dan nadelen. Al wil 'ang niet iedereen dat inzien. Een J r"r,dvraag langs Zeeuwse trainers en '"•erballers toverde vorige week nog tal S klaagzangen op. 'Kunstgras is voor tie norkeyers' was één van de geponeer de dooddoeners. Beter kon de voetbal wereld niet demonstreren tot de meest conservatieve aller sporten te behoren. De geur van echt gras, daar gaat het om', was een ander cliché. Alsof het van enige importantie is dat het reukor gaan tijdens een wedstrijd wordt ge prikkeld. Meer doelpunten maken dan je tegenstander, daar gaat het nog al tijd om, De enige neus die daarbij mee telt, is die voor de goal. Hoe dan ook, de bezwaren tegen voetballen op kunst gras lijken vooral te leven bij de huidi ge generatie spelers en trainers. Zeg maar, de categorie 25+. Jongens die niet beter weten dan dat echt gras de ondergrond is voor hun sport. Die kunstgras beschouwen als aardig alter natief in maanden waarop de gewone velden er te beroerd bij liggen om tegen een bal te trappen. Natuurlijk is het 'moeilijk passen en trappen' als je er slechts enkele keren per jaar op speelt. Maar met twee trai ningen en een wedstrijd per week, kan iemand die op echt gras enigszins fat soenlijk kon passen en trappen, dat op kunstgras binnen de kortste keren ook. Vraag dat maar aan de jonge generatie. Veel clubs die een kunstgrasveld heb ben, laten de jeugd er al geregeld op spelen. Zij mopperen niet, zijn flexibel. Passen zich prima aan en weten met een kunstgrasmat uitstekend raad. Voetballen op kunstgras is dan ook de toekomst. Een kwestie van tijd voor het gemeengoed is. Ook omdat het zoveel andere voordelen heeft. Wat te denken van een overzichtelijke speelkalender? Geen afgelastingen meer. Dus ook geen propvol schema aan het einde van het seizoen vanwege doordeweekse inhaal- dagen. Geen winterstop meer. die eigen lijk geen winterstop is omdat er achter stallige duels moeten worden gespeeld. Het eeuwige gescheld op de KNVB zal zowaar verstommen. Althans, waar het om het competitieprogramma gaat. Ook het onderhoud wordt veel simpe ler. Welke sportclub worstelt er tegen woordig niet met het vinden van vrij willigers? Gepensioneerde oude baas jes knippen en scheren de velden nu nog, maar die hebben het eeuwige le ven niet. Vraag dat maar aan veel ten nisclubs. Die zien het lijk al veel langer drijven en ruilen het gravel steeds va ker in voor kunstgras. Bovendien wordt met kunstgras voetballers en trainers definitief een excuus voor wan- presteren uit handen geslagen. 'Op die knollentuin viel niet te spelen' en ande re smoesjes gaan straks niet meer op. Op het moderne kunstgras, waarop zelfs een sliding kan worden gemaakt zonder gevaar van verminking voor het leven, hebben beide ploegen dezelfde ideale omstandigheden. Kortom, nog enkele jaren en er wordt in Nederland amper nog op echt gras gevoetbald. Want kunstgras overleeft de mopperende, conservatieve huidige generatie heus wel. Bauke Boersma BRUGGE - Een bij na-ongeluk tijdens de verkenning van het parkoers van de Ronde van Vlaanderen deed Farm Fri- tes-ploegleider Jean-Paul van Poppel besluiten aangifte te doen tegen een vrachtwagenchauffeur. De man reed de wielrensters van de ploeg, onder wie Leontien Zijl aard-Van Moorsel en Mirjam Melchers, woensdag bijna van de weg. Van Poppel zette de achtervolging in en hield de chauffeur aan. ..Hij wilde nog met me op de vuist. Ik heb de politie gebeld en er is aangifte gedaan." ANP DUSSELDORF - Anky van Grunsven won gisteren bij de wereldbekerwedstrijd dressuur in Düsseldorf met Gesti- on Salinero de Grand Prix. De score van de olympisch kampioene was 75,792. ,Van Grunsven plaatste zich daar mee voor de finale, die morgen in de vorm van de kür wordt verreden. Twaalf combinaties starten op het slotonderdeel, onder wie drie Nederlanders. Naast Van Grunsven drongen ook Edward Gal en Marlies van Baaien door tot de ontkno ping van het indoorseizoen. Gal werd met Lingh (en na de Duitse Heike Kemmer) derde en Van Baaien met Blom's Idocus negende. Alleen Sven Rothenberger viel af. ANP AMSTERDAM - Pieter van den Hoogenband doet in mei definitief mee aan de Europese zwemkampioenschappen in Madrid. De tweevoudig olympisch kampioen start op de 100 en 200 vrij. Van den Hoogenband liet al eerder we ten op de EK te willen starten, maar zijn coach Jacco Ver- haeren hield een slag om de arm. De twee namen na de ra ces van vorige week in Eindhoven onder voorbehoud van calamiteiten een definitieve beslissing. Ook teamgenoot Joris Keizer start op de 50 en 100 vlinder. ANP NIJMEGEN - De spelers van NEC hebben woord gehou den. Op de website van de club beloofden zij de eigen fans na een serie slechte prestaties in het openbaar beter schap en ze wonnen gisteren de thuiswedstrijd tegen Wil lem II met liefst 4-0. Twee treffers in het eerste kwartier (strafschop Wielart, Tumba) beslisten het duel in een vroeg stadium. In de tweede helft voegde clubtopscorer Hersi nog twee doelpunten aan zijn totaal toe. ANP ARNHEM - Paulo Rink maakt vanavond geen deel uit van de Vitesse-selectie voor het uitduel tegen AZ. Trainer Edward Sturing besloot daartoe omdat hij meent dat de tot Duitser genaturaliseerde Braziliaan weigert het club belang boven zijn eigenbelang te plaatsen. Sturing: ..Vit esse zit in een moeilijke situatie, ik verwacht dat de spe lers dat beseffen en ernaar handelen. Rink wekt niet die indruk en dus heeft hij een probleem met mij." De verwijdering geldt vooralsnog alleen voor het duel te gen AZ. Sturing: „Volgende week op cle training kan hij laten zien of hij er weer bij wil horen." GPD door Frits Bakker DE PANNE - De meeste klimme- tjes kent Roy Sentjens al wel, inaar hij heeft ze nog nooit be klommen op de dag dat heel Bel gië uitloopt. Morgen maakt de 23-jarige Limburger zijn de buut in de Ronde van Vlaande ren. „De spanning stijgt met de dag", zei hij donderdagavond op de massagetafel na de Drie daagse van de Panne. Het was nog even wennen aan het idee. De Rabobank, dat Mi chael Boogerd, Oscar Freire en Erik Dekker zondag als speer punten heeft, had al zeven man aangewezen voor de Ronde. Tus sen Robert Hunter en Roy Sentjens ging het om de achtste plaats in de ploeg. „We kijken hoe die jongens rijden in De Pan ne", zei Adrie van Houwelingen dinsdagmorgen voor de start- Roy Sentjens: „Dat hadden ze dus snel gezien, want dinsdaga vond kreeg ik al te horen dat ik Vlaanderen zou rijden." Knechten voor Boogerd en Frei re of meesluipen in een vroege ontsnapping. Sentjens kent de opdrachten. „We moeten in het begin van de koers zo attent mo gelijk zijn. Als er een vroege vlucht is, willen we proberen mee te zijn. En anders rijd ik in dienst van de kopmannen. Uit de wind zetten, drinken halen. jasjes halen als het regent. Zo lang mogelijk. Ik hoop er vlak voor de finale nog bij te zitten." Hij deed het in De Panne al voor Mare Wauters, omdat de Belg goed geplaatst was voor het klas sement. Sentjens stond tot de tijdrit hoog in het jongerenklas- sement. „Maar op de slotdag had ik zere benen. Ik heb de tijdrit niet volle bak gereden, om me te sparen voor zondag." Het wordt niet zijn eerste grote kennismaking met een klassie ker. Sentjens reed twee jaar gele den in zijn tweede profjaar Pa- rijs-Roubaix, waar hij zeventig kilometer meereed in de eerste ontsnapping van de dag. Zijn eerste grote succes boekte hij vo rig jaar in Kuurne-Brus- sel-Kuurne, die hij won na een solovlucht. Het was voor de Belgen gelijk aanleiding hem in te lijven als landgenoot, omdat Sentjens in Limburg net over de grens woont. Zelf maakt hij zich daar geen kopzorgen over. „Ik ben Nederlander, maar ik woon in België." Wat het morgen ook wordt met Sentjens, het voelt aan als een avontuur. „De jon gens die de Ronde kennen, zeg gen dat het een geweldige bele venis is om hem te rijden." Sentjens is klaar voor dat avon tuur. De Rabo's ook, met drie renners die in potentie kans heb ben om te winnen. even denken aan de tijden dat ze nog regelmatig met prijzen naar huis keerden. De 41-jarige Spaanse Chinees He Zhiwen en zijn vijftien jaar jongere partner Machado werden opgerold: 11-7 11-7 11-4. Maar de Spanjaarden knokten terug en maakten de ontgoocheling in het Oranje kamp enorm: 7-11 9-11 8-11 en 5-11. „De eerste drie games wa ren bijna perfect", vond bonds coach Pieke Franssen. „Daarna gaven we steeds meer ruimte weg." Trinko Keen sprak van een gebrek aan alternatieven. „We hadden maar één plan en toen dat niet meer werkte, was het enige alternatief om steeds harder te gaan slaan." door Koen de Vries LUDWIGSHAFEN - De tafel tennissers Trinko Keen en Dan ny Heister zijn gisteren in Ludwigshafen tijdens het kwali ficatietoernooi voor dubbels voor de Olympische Spelen ge struikeld over de eerste de beste horde. Ze verloren na een 3-0-voorspong met 3-4 van het Spaanse duo He Zhiwen/ Macha do. Vandaag en morgen moet het Nederlandse duo minstens zes opeenvolgende wedstrijden winnen om alsnog een ticket voor Athene te bemachtigen. De start van Keen en Heister in de immense Eberthalle deed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19