Veel vrouwen in Spaans kabinet Fallujah was al erg eigenzinnig onder het bewind van Saddam Serviërs boos over poging Karadzic te pakken Demonstreren mag als niemand het ziet Aanstaande premier Zapatero maakt belofte waar Tasjkent wijst naar Al Qaeda Bremer belooft daders aanslag Irak te straffen Laatste dag campagne Megawati Beroerte helpt stotteraar Politicus ontslagen wegens roken Dna van ratten in kaart gebracht Zelfmoordfilmpje op pornowebsite Doodstraf voor aanval op school Bevolking Cyprus moet beslissen over vredesplan Po bin n9n uit Louis Hemelaar vrijdag 2 april 2004 door Henk van den Boom BARCELONA - De nieuwe pre mier van Spanje, Jose Luis Ro driguez Zapatero maakt zijn eer ste verkiezingsbelofte waar. Zijn kabinet telt acht vrouwelij ke ministers en acht mannelijke, precies zoals hij op 8 maart, in ternationale vrouwendag, had beloofd tijdens een verkiezings bijeenkomst. De toekomstige socialistische premier, die een paar dagen na de bloedige aanslagen in Ma drid verrassend de verkiezingen won, heeft altijd gezegd dat hij een gelijke verdeling van de macht nastreeft tussen mannen en vrouwen. Het vice-premier- - schap gaat naar een vrouw, evenals de posten Onderwijs, Cultuur, Gezondheidszorg, Openbare Werken, Milieu en Landbouw en Visserij. De zwaardere posten, zoals Econo mie, Buitenlandse Zaken, Defen sie, Veiligheid en Justitie blij ven in handen van mannen. Het is voor het eerst dat Spanje zo veel vrouwelijke bewindsperso nen heeft. Zapatero heeft een ploeg samen gesteld met een gemiddelde leef tijd van 48 jaar. De meeste be windspersonen hebben hun spo ren verdiend in bestuurlijke en TASJKENT - De aanslagen de ze week in Oezbekistan zijn vol gens de regering het werk van het terreurnetwerk Al Qaeda. Het hoofd van de Oezbeekse ter reurbestrijding zei gisteren dat de aanslagen lang tevoren wa ren gepland en het werk waren van wahabieten die deel uitma ken van een afdeling van Al Qae da. De regering schreef het ge weld aanvankelijk toe aan de ex tremistische moslimgroep Hizb 'ut-Tahrir. Die ontkent er iets 'mee te maken te hebben. AP I van onze redactie buitenland BAGDAD - De hoogste Ameri kaanse civiele bestuurder in Irak, Paul Bremer, heeft giste ren gezegd dat de dood een dag eerder van vier Amerikaanse aannemers en vijf Amerikaanse militairen in of nabij de stad Fal- Iujah 'niet ongestraft zal blij- Bremer deed zijn uitspraak tij dens een toespraak tot 479 zo juist afgestudeerde studenten van de Iraakse politieacademie. „Zij zijn niet zinloos gestor ven", aldus de Amerikaanse di plomaat. Hij noemde de inciden ten 'onvergeeflijk en verachte lijk'. Een tot dusver onbekende groep heeft gisteren de verantwoorde lijk voor de moord op de aanne mers opgeëist. Het zou een ver geldingsactie zijn voor de dood van de geestelijk leider van Ha rnas, sjeik Jassin, die vorige week door het Israëlische leger werd geliquideerd. „Dit is een geschenk van de in woners van Fallujah aan het Palestijnse volk en de familie van sjeik Jassin, die door de .criminele zionisten is ver moord", aldus een verklaring van de groep, die zich Brigades van de Martelaar Ahmed Jassin noemt. ANP/AFP politieke functies in de deelre- gio's van Spanje. Hiermee hoopt de premier de dialoog weer op gang te krijgen tussen Madrid en de autonome deelstaten. On der zijn voorganger Aznar was er een verharding opgetreden, waardoor vooral in de provin cies waar de onafhankelijkheids gedachte traditioneel sterk leeft, de roep om afscheiding steeds sterker werd. Dat geldt met name in Baskenland, Catalo- nië en Galicië. Ook op buitenlands terrein staat Spanje aan de vooravond van grote veranderingen. Zapa tero wil een 'terugkeer naar Eu ropa', waarmee hij een streep zet onder het pro-Amerikaanse beleid van zijn voorganger. Een van de eerste maatregelen die Zapatero heeft bevestigd, is de terugtrekking van de Spaanse troepen uit Irak, als de VN niet voor de zomer de leiding in Irak overneemt van de Amerikanen. Op Buitenlandse Zaken heeft hij de 53-jarige Miguel Angel Moratinos benoemd, die zeven jaar werkzaam is geweest als speciale gezant van de Europese Unie in het Midden-Oosten. Hij kent Europa en het Midden-Oos ten goed. Spanje heeft van oudsher een bemiddelingsrol vervuld tussen die twee gebie den. Die taak wil Zapatero weer oppakken. De eerste tekenen van Europese toenadering zijn er al. Giscard d'Estaing, voorzitter van de com missie die de Europese grond wet voorbereidt, was deze week in Madrid om met Zapatero hob bels weg te werken die Spanje in het verleden heeft opgewor pen. Giscard toonde zich voldaan over de vooruitzichten. Zapatero heeft een 'comité van vooraanstaanden' om zich heen gevormd, die hem de eerste hon derd regeringsdagen mogen be stoken met initiatieven. Daarin zitten ook ministers. Terrorismebestrijding en veilig heid zijn twee zaken die hoog op de agenda blijven staan van de nieuwe regering. GPD door Henderiekus Wiltjer RIJSWIJK - De Iraakse stad Fal lujah is een brandhaard van ver zet tegen de Amerikaanse bezet tingstroepen. Tientallen coalitie militairen kwamen hier al om het leven. Maar ook onder het bewind van Saddam Hoessein gingen de bewoners van deze woestijnstad al hun eigen gang. Fallujah ligt ongeveer vijftig ki lometer ten westen van Bagdad in de provincie Anbar, de groot ste van het land. Vroeger heette de provincie Dalim naar de ge lijknamige stam. De rivier de Eufraat stroomt westelijk van de voornamelijk door soennie ten bewoonde stad. Geen enkele stad in Irak heeft zoveel moskeeën, afgezet tegen het aantal inwoners. En die in woners zijn streng in de leer. Toen Saddams Baathpartij nog regeerde, werden hier al onder meer een bioscoop en een mu ziekwinkel in brand gestoken omdat die in strijd waren met het geloof. Radicaal In de loop van de jaren negentig bloeiden hier volgens het Arabi sche dagblad al-Hayat radicale islamitische groepen op. Het re gime arresteerde sommige van deze leden, maar velen kwamen vroegtijdig vrij dankzij hun bij Baath aangesloten familieleden in Fallujah. Vooral in het militaire apparaat waren veel inwoners van Fallu jah te vinden. De dictatuur ver trouwde zijn soennitische ge loofsgenoten. Sinds de val van Saddam hangen deze militairen werkloos rond. De Amerikanen hebben het leger opgeheven en daarmee veel kwaad bloed ge zet. Want zelfs onder het VN-embargo bloeide de stad. Olie werd het land uitgesmok keld. Stamgenoten in belenden de landen kwamen hierbij goed van pas. Met functionarissen uit de regering werden allianties ge sloten. Hoge militairen verdien den aan deze smokkelpraktij- ken. Stamleden voelen zich in hun trots aangetast, nu ze door de Amerikanen niets meer hebben. Zij zoeken wraak. Onder hen re kruteren de oude Baath-aanhan- gers voor hun verzet. Geld vormt daarbij een mooie prik kel. Tenslotte is mogelijk tot 80 procent van bewoners van de stad werkloos. Zo haalde al-Hayat in novem ber vorig jaar het voorbeeld van Farhan al-Mohamady aan. Dit uit Fallujah afkomstig lid van het centraal commando van de Baathpartij wierf toen heel ac tief onder zijn stamgenoten. Met geld haalde hij hen over om zich bij het verzet tegen de Amerika nen aan te sluiten. Het oude regime wist goed hoe het moest omgaan met de eigen zinnige inwoners van Fallujah. Zolang zij het regime steunden kenden zij een zekere mate van vrijheid. Compromissen waren mogelijk in deze relatie. De Amerikanen lijken hiertoe niet bereid, zeker niet na alle aansla gen. Demonstranten Tussen beide partijen is het van af het begin mis. Direct na hun intocht schoten Amerikanen hier dertien demonstranten dood. Sindsdien is het van kwaad tot erger gegaan. Voorlopig hoogtepunt in de strijd lijkt het ophangen aan een brug van de verkoolde lij ken van vier Amerikaanse aan nemers. ANP van onze redactie buitenland PALE - Ongeveer drieduizend Bosnische Serviërs hebben gisteren in de Bosnische stad Pale geprotesteerd tegen het geweld dat de door de Navo geleide stabilisatie macht Sfor eerder op de dag gebruikte bij een mislukte poging om Radovan Ka radzic te arresteren. Bij de operatie raakten een Servisch-Or- thodoxe priester en zijn zoon zwaarge wond. Het tweetal liep het letsel op, toen Sfor-militairen explosieven gebruikten om hun woning binnen te komen. De militairen hoopten de voortvluchtige vroegere Bosnisch-Servische leider daar aan te treffen. De priester en zijn zoon zijn overgebracht naar een ziekenhuis in •Tuzla. Hun toestand is kritiek. Bij de demonstratie in Pale liepen enkele politieke kopstukken mee van de Ser vische entiteit in Bosnië, Republika Srpska. Onder hen waren premier Dragan Mike- revic en parlementsvoorzitter Dragan Ka- linic. De demonstranten scandeerden na tionalistische en tegen Sfor gerichte leu zen. De Bosnische minister van Buiten landse Zaken Mladen Ivanic sprak giste ren zijn afkeuring uit over het Sfor-optre- den: „Sfor moet grenzen stellen aan zijn gedrag." Sfor-woordvoerder Dave Sullivan zei te betreuren dat burgers gewond zijn ge raakt bij de actie. Hij voegde eraan toe dat dergelijke operaties niet nodig zou den zijn als de plaatselijke autoriteiten hun plicht zouden doen en mensen als Karadzic zouden overdragen aan Sfor. Aan de operatie in Pale deden gisteroch tend vroeg ongeveer veertig Amerikaan se, Britse en Duitse militairen mee. Karadzic werd niet gevonden. Hij is door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag aangeklaagd wegens volkerenmoord, mis daden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van meer dan 200.000 mensen tijdens de burgeroorlog in Bosnië-Herzegovina, die woedde van 1992 tot 1995. ANP TEL AVTV - Een 71-jarige Israëliër die sinds zijn achtste levensjaar zwaar stotterde, kan na een kleine beroerte weer vloeiend praten. Dat meldde de Israëlische krant Ma' ariv gisteren. De man zei in een vraaggesprek met de krant dat hij ge wend was geraakt aan zijn handicap. Twee maanden gele den kreeg hij een kleine beroerte en enkele dagen later, toen hij herstelde, was zijn gestotter verdwenen. De neu rologen kunnen geen logische verklaring geven. Zij noe men de genezing 'wonderbaarlijk'. ANP/DPA DUBLIN - De Ierse schaduwminister van Justitie John Deasy is ontslagen omdat hij het rookverbod in een bar negeerde. Dit werd gisteren door een woordvoerder van de partij bekendgemaakt. De justitie-woordvoerder van de oppositiepartij Fine Gael stond in de bar van het parlementsgebouw en wilde een sigaret opsteken. De deur die naar de rookplek op een buitenplaatsje leidde, was op slot, waarop Deasy uit pro test zijn sigaret in de bar opstak. ANP/DPA LONDEN - Wetenschappers hebben het dna van ratten, het zogenoemde genoom, voor 90 procent in kaart ge bracht. De duidelijkheid over het geheel van de rattenge- nen, die de erfelijke informatie bevatten, zal de medische wetenschap een grote impuls geven. Dat meldde gisteren het wetenschappelijke blad Nature. De rat is het derde zoogdier waarvan het dna nu is gedeco deerd. Al eerder slaagden onderzoekers er in om het groot ste gedeelte van het genoom van de mens en van de muis in kaart te brengen. ANP NEW YORK - Op een pornowebsite is een filmpje opgedo ken waarin te zien is hoe een man zelfmoord pleegt in de lobby van een pand in New York. De beelden zijn afkom stig van bewakingscamera's. De jongeman schoot zichzelf op 16 maart door het hoofd. Hij zou wanhopig geweest zijn na een ruzie met zijn vrien din, die werkt in het gebouw waar hij zelfmoord pleegde. De politie probeert te achterhalen hoe de website aan het filmpje is gekomen. De veiligheidsagenten die de bewa kingscamera's bedienen worden ondervraagd. AP ISLAMABAD - Drie militante moslims zijn gisteren in Pa kistan ter dood veroordeeld wegens een aanval op een christelijke school in de plaats Murree in 2002. Daardoor kwamen vier leerkrachten en twee voorbijgangers om het leven. De school in een dorp in de Himalaya werd voornamelijk bezocht door kinderen van missionarismedewerkers. Vier mededaders kwamen de dag na de aanslag al om het leven, toen ze zichzelf opbliezen bij een politiecontrole- post. ANP/AFP SURABAYA - Aanhangers van de Indonesische president Megawati varen rond in Surabaya, met op het hoofd gehoornde helmen en partijvlaggen met de stier. Het was giste ren de laatste dag van de PDI-campagne voor de parlementsverkiezingen op 5 april. foto EPA Een vrouw draagt een masker van Radovan Karadzic tijdens een demonstratie tegen de Sfor-troepen die gisteren probeerden Karadzic op te pakken. foto Danilo Krstanovïc/RTR van onze redactie buitenland BÜRGENSTOCK - De bevol king van de beide delen van Cy prus beslissen op 24 april in een referendum over de hereniging van hun eiland. De politieke ver tegenwoordigers van Grieks- en Turks-Cyprus, Griekenland en Turkije, konden het woensdaga vond niet eens worden over het vredesplan van de Verenigde Na ties. VN-secretaris-generaal Kofi An nan presenteerde maandag nog een aantal wijzigingen op zijn vredesvoorstel, in de hoop dat daarmee de dertig jaar oude breuk op het eiland kon worden hersteld. „Dit is een dramatisch moment", aldus Annan woens dagavond laat in het Zwitserse Bürgenstock, waar de partijen onderhandelden. Volgens hem is het nu aan de Grieks- en Turks-Cyprioten om te kiezen voor een vredesakkoord. Wan neer de bevolking zich vóór het akkoord uitspreekt, treedt Cy prus op 1 mei als één land toe tot de Europese Unie. De leiders van de twee delen konden elkaar in Bürgenstock echter niet vinden in het VN-vre- desvoorstel.De Grieks-Cyprio ten zijn fel tegen elementen uit het plan, zoals de handhaving van de Turkse militaire aanwe zigheid op het eiland en de be perking van het aantal Grieks-Cyprioten dat mag terug keren naar huis in het deel dat sinds 1974 in Turkse handen is. Annan heeft de onderhande laars nog tot 9 april gegeven om toezeggingen te doen over het vredesplan. Daarna hakt Annan de knopen door en stelt een defi nitief vredesplan op, waarover de twee bevolkingsgroepen zich op 24 april mogen uitspreken. Het blijft onduidelijk of de be volking de stap kan maken die de politici woensdag weigerden te zetten. ANP/AFP/DPA/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - Demonstreren mag in Rusland. Maar de au toriteiten willen er niet lan ger mee lastig gevallen wor den. De regering van president Poetin werkt aan een wet die demonstraties verbiedt rond regeringsgebouwen, gemeen tehuizen, het parlement, be langrijke wegen en openbare instelling zoals ziekenhuizen en scholen. „Demonstraties vinden vanaf nu alleen nog plaats in een bos", conclu deert het dagblad Gazeta. Het door Poetin gecontroleer de parlement heeft de wet in eerste lezing al goedgekeurd. 'Een schande', oordeelt het dagblad Vedemosti in een zie dend commentaar. Het vreest het einde van 'één van de laat ste componenten van demo cratie die we in Rusland nog hebben'. De autoriteiten krij gen dankzij de wet alle moge lijkheden om demonstranten naar een plek te sturen waar niemand ze kan zien. „Het wordt feitelijk onmogelijk iets te organiseren wat de machthebbers niet bevalt", meent Greenpeace in een pers bericht. In de wet staat dat een demon stratie volledig verboden kan worden als die 'indruist tegen de algemeen geaccepteerde morele normen en waarden'. Critici menen dat die vage for mulering een vrijbrief is om iedere ongewenste manifesta tie te verbieden. Russische mensenrechtenacti visten maken gehakt van de wet,1 die nog twee keer door het parlement moet om rechts geldig te worden. „Dit is een nieuwe stap richting een auto ritair regime", zei 01 eg Orlov van de humanitaire organisa tie Memorial. De regering en het parlement zijn zich van geen kwaad be wust. Volgens parlements voorzitter Boris Gryzlov is de nieuwe wet juist 'democra tisch'. Volgens de vertrouwe ling van Poetin wil de rege ring alleen de veiligheid van de burgers garanderen. Terroristen zouden demon straties immers kunnen ge bruiken om aanslagen te ple gen. „Van repressie is geen sprake", vindt ook het parle mentslid Vladimir Vasiljev. „De hoogste straf is 10.000 roebel (300 euro)." De nieuwe wet zal ook in de tweede en derde lezing mak kelijk door het parlement ko men, want in de Doema heeft de pro-Poetin-partij Eén Rus land de absolute meerder heid. GPD (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. Gfc OLUFSEN Uk/ BANG OLUFSEN Loewe mSSBL JÊL Muziekweergave en vormgeving krijgen dankzij Bang Olufsen een nieuwe dimensie. Kom naar de grootste Bang Olufsen geluidsstudio; kom naar Heinkenszand. Schouwersweg 7 (ind.terr. Noordzak) www.binnenuit.nl Vrijdagavond is onze vaste koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5