PZC Scheepsbouw heeft steun nodig Doordraaien als de lat te hoog ligt PZC Bestrijding van muskusrat kost i schap steeds meei Trompettist Roy Hargrove verliefd op Porgy Bess Nationale en provinciale overheid moeten industriële visie ontwikkelen kunst Elf bands te zien tijdens de bluesroute Bergen op Zoons Mattheüs-passii in Terneuzen Cabaret en zang 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 2 april 2004 door Jeffrey Kutterink GOES - De concurrentie voor de Nederlandse scheepsbouw is spijkerhard. Het is vechten te gen de bierkaai als overheden in het buitenland fors geld steken in werven om de verkoopprijzen laag te houden. Toch ziet CNV-bestuurder Henk van Heers wel degelijk een gezonde toekomst voor delen van de Ne derlandse scheepsbouw. Maar dan moeten Rijk en provincies meehelpen. Van Beers heeft cursussen gege ven voor de vakbond in Oost-Eu ropa en houdt zich als bestuur der bezig met de scheepsbouw (onder meer in Zeeland en regio Rotterdam). „We dachten hier altijd wel dat ze in Oost-Europa gek waren. Maar in Roemenië, Bulgarije, Po len, Tsjechië en Hongarije is er bij de mensen een drang om te werken. Het probleem in Oost-Europa was dat mensen geen verantwoordelijkheid na men. Door besluiteloosheid wa ren ze geen echte concurrent. Maar dat is veranderd." In Rus land, Moldavië en Bulgarije ziet van Beers geen bedreiging. „Die landen gaan ten onder aan cor ruptie. De infrastructuur is er veel slechter en mensen hebben daar ook niet de slag gemaakt om de schouders eronder te zet ten. Genuanceerd Hoe ziet de Nederlandse scheepsbouw eruit? „Het lijkt al lemaal kommer en kwel, maar dat ligt genuanceerd." Hij somt op waarin de Neder landse scheepsbouw nog steeds goed is: vissersschepen, sleepbo ten ('we hebben veel havens, we ten wat die schepen moeten kun nen en hebben daarvoor alle des kundigen in huis'), baggersche pen (we hebben 60 procent van de wereldmarkt). Tachtig procent van alle binnen vaartschepen wordt in Neder land gebouwd, ook al komen De bouw van luxe jachten, waar de Koninklijke Schelde Groep zich onder meer op richt, is een van de markten waarin de Nederlandse scheepsbouw nog succesvol is; toch heeft de sector steun nodig, vindt CNV-bestuurder Henk van Beers. foto Ruben Oreel veel casco's uit China. „Maar we zijn goed in de bouw van hoogwaardige schepen zoals dubbelwandige tankers. En de markten waar de Konink lijke Schelde groep zich in be weegt, zijn ook succesvol: pa- trouilleschepen, werkschepen (kabelleggers en hydrografische opnemingsvaartuigen) en luxe jachten. „De kracht van Nederland is de samenwerking en clustering met onderwijsinstellingen zoals Marin en de Technische Univer siteit Delft. Ook beschikken we over fabrieken die technologie ontwikkelt en maakt." Maar in de loop der tijd is door concurrentie veel verloren ge gaan. Met de sluiting van Van der Giessen de Noord is de bouw van ferry's uit Nederland verdwenen. Kustvaarders zijn voor een groot deel naar Polen en Letland gegaan. En de Duit sers en Fransen sleutelen bulk en cruiseschepen in elkaar. Gro te containerschepen komen te genwoordig vooral uit China. Nederland behoort samen met Denemarken en Finland tot de Europese middenmoot als sche penbouwer. Duitsland, Frank rijk, Spanje en Italië vormen de grote vier. Samen met het Vere nigd Koninkrijk investeren die in marinetechniek. „Door het wegvallen van civiele orders, ha len overheden militaire orders naar voren. In Engeland bou wen alle werven delen voor twee vliegdekschepen. Daar heb ben ze allemaal vier jaar werk aan." Spanje richt zich daarbij op duikboten, Duitsland op fre gatten en korvetten. Prijzen Als het spel eerlijk wordt ge speeld en overheden scheepswer ven geen subsidies geven, wint Nederland het op prijzen, denkt Van Beers. Maar daar gaat het mis, Europese overheden subsi diëren de bouw van bepaalde ty pen schepen met maximaal zes procent. De Nederlandse over heid doet dat niet. „De minister steekt liever geld in de bio-industrie", zegt Beers verontwaardigd. „Daar werken tweeduizend mensen en het le vert allemaal niets op." Maar ook buitenlandse regiona le overheden doen er alles aan de scheepsbouw te steunen. „In Duitsland worden bijvoorbeeld nieuwe kades aangelegd met ha venfaciliteiten die tegen lage prijzen aan bedrijven ter be schikking worden gesteld. In België zijn de grondprijzen la ger en zijn er investeringssubsi dies." Nederland heeft volgens de vak bondsman geen visie op indus triebeleid. „Het wordt tijd dat de landelijke, maar ook de pro vinciale overheid dat ontwik kelt. Waarom lukt het Antwer pen wel om buitenlandse onder nemingen binnen te halen en Zeeland niet? Ik zou achter mijn oren krabben als er dagelijks 19.000 mensen de provincie uit rijden op we£ naar hun werk. Zoveel pendelaars is geboren uit armoede." Investeringsfonds Voor de KSG in Vlissingen ziet Van Beers wel toekomst, net als voor de overige werven in het land. Maar dan moet er wel iets gebeuren. „Nederland zou beter af zijn zonder subsidie, maar als andere overheden het doen moe ten we mee." Verder zou er, het liefst op Europese schaal, een in vesteringsfonds moeten komen. „Banken investeren liever niet meer in de scheepsbouw. Als een fonds garant staat, levert dat lagere rentepercentages op bij leningen van banken. Dat leidt weer tot lagere verkoopprij zen. Engeland, Duitsland en Spanje hebben al zo'n fonds." Ook moet volgens Van Beers de aanvraag van innovatiesubsi dies eenvoudiger worden. Duits land en Spanje trekken daar al veel geld voor uit. „Schepen worden steeds hoogwaardiger. De Spaanse werf Izar bijvoor beeld krijgt 300 miljoen euro in novatiesubsidie. Dat scheelt uit eindelijk in de prijs." Doet de Nederlandse overheid niets, dan ziet Van Beers de con currentie voor met name de wer ven in het noorden en voor IHC (bagger) flink toenemen. „Min der schepen leidt tot minder werk voor kennisinstituten en dat leidt tot een neerwaartse spirtaal. Neemt overheid maat regelen, dan is de toekomst voor de scheepsbouw niet somber." De CNV, FNV en de Unie hou den 6 april een scheepsbouwac- tiedag in Den Haag om de poli tiek de doordringen van de ernst van de situatie. i door Mieke van der Jaqt GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden gaat het probleem van de muskusratten in het ver volg te lijf met twee rattenbe- strijdcrs meer: negentien in plaats van zeventien man. Dat ondanks het gegeven dat de pro vincie niet meer aan de rattenbe strijding wil bijdragen dan in de afgelopen jaren. De bestrijding van muskusrat ten is al sinds jaar en dag gedele geerd aan de waterschappen. De rijksoverheid heeft er een potje voor dat via de provincies onder de uitvoerende instellingen wordt verdeeld. Het beschikba re bedrag is voor het water schap Zeeuwse Eilanden lang niet genoeg. Provincie en water schap spraken jaren geleden een verdeelsleutel af voor de rest van het benodigde bedrag. De provincie betaalde zestig pro cent, het schap veertig. Intussen is de populatie muskus ratten aanzienlijk toegenomen. De beestjes, vegetarische water konijnen met ronde oortjes, voe den zich met houtachtige vezels die ze een behoorlijke marge rond de waterlijn vinden. Zo eten ze de plantenwortels die de oevers bij elkaar houden en an dere, kunstmatige beschoeiing structuren op. Vruchtbaar Daar komt nog bij dat muskus ratten erg vruchtbaar zijn, ze ker als ze het zo naar hun zin hebben als in Zeeland. De rat tenvangers van het waterschap proberen er zoveel mogelijk in hun vallen te vangen, maar de kosten van die voortdurende jacht worden erg hoog door de toename van het aantal beesten en de daarmee samenhangende toename van het aantal ratten vangers. Volgens gezworende J. Hoekman van Zeeuwse Eilan den is de verhouding veertig-zes tig allang zoek. Het waterschap betaalt inmiddels zestig procj en de provincie nog maar veg tig In een overleg met gedeputee» M. Kramer heeft het waterscfc gepoogd die verhouding rechi. trekken. Dat gebeurde naaraa' leiding van de noodzaak d twee rattenvangers extra i dienst te nemen. Aan de ha: van een landelijk telsysteet bleek een uitbreiding van k' rattenvangersbestand boven4 Westerschelde noodzakelijk. 1 „De provincie heeft echter» weigerd om meer te betak Weliswaar krijgen we een drag van 45.000 euro dat sinds vijf jaar wordt bijgt ook in 2004, maar aan een st turele aanpassing wil de pi_._ cie niet beginnen. De provirc wil bekijken of er geen and» manieren zijn om het problee aan te pakken. Dat zal dano: in landelijk verband gebeure Een idee om op Sint Philipsfc te kijken wat er gebeurt als; de ratten helemaal niet h strijdt, of de plaag zich bijvoi: beeld zelf om zeep helpt, ging' bij de algemene vergadering» Zeeuwse Eilanden niet in. To; zullen dergelijke experiment1; nodig zijn om tot een ande aanpak te komen. Ondertussen gaat het watt schap opdraaien voor 65 (m cent van de kosten die niet het rijkspotje worden gedé Hoekman betreurt dat. maart ook de delegatie niet terugg ven. „We nemen deze tweeb strijders maar in dienst, watt: 70.000 euro extra gaat kosten (Advertentie) Dames maat 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST ADRIAANSTRAAT 5 GOES Toneelstuk OverHit! opent Zeeuwse Maand van de Vrijheid door Ali Pankow MIDDELBURG - Alles moet flit send en perfect. De meetlat ligt hoog en wie lager wil, valt bui ten de boot. Om erbij te horen, blijf je naar de pijpen van ande ren dansen. Tot er iets van bin nen knapt en dan zit je daar met je burn-out. Het is, kort gezegd, waar het om draait in het toneelstuk Over- Hit\, de nieuwe productie van het Zeeuwse gezelschap Theater Kwark. Het stuk beleeft zater dagavond de landelijke premiè re in het Van Ostadetheater in Amsterdam. De Zeeuwse pre mière op donderdag 15 april in het Scheldetheater in Terneu- zen vormt tevens de officiële opening van de Maand van de Vrijheid 2004. OverHit! wordt aangekondigd als een humoristische voorstel ling over een serieus onderwerp. Het stuk gaat over een muziek- bedrijf op de rand van een fail lissement. Er gaat van alles mis met de voorstelling en de stress slaat toe bij de acteurs. Zij ont dekken dat ze niet aan de hoge verwachtingen van zichzelf en van anderen kunnen voldoen en draaien volledig door. De thematiek spreekt de vaste spelers van Kwark, Francois Vervaet en Oscar Postema, zeer aan. Zij nodigden landelijk be kend theatermaker Pieter Tid- dens uit een script te schrijven, gericht op jongeren vanaf vijf tien jaar. „Het zou mooi zijn als we met deze voorstelling kun nen laten voelen dat je als puber beter je eigen keuzen kunt ma ken in het leven, dan alleen maar te doen wat anderen van je verwachten", zegt Postema. Theater Kwark koos bewust voor Tiddens. Eerder speelde het gezelschap met veel plezier Tiddens' stuk Kiezen. Het ver zoek bleek op het juiste moment te komen. Tiddens had zich net voor een cabarettekst verdiept in zaken rondom stress en burn-out. Margriet Dantuma uit Amster dam voert de regie, Thema en script spreken haar zeer aan, vooral de humor die erin preva leert. Zij kent Pieter Tiddens goed van de tijd dat ze samen be trokken waren bij Jeugdtheater Huis a/d Amstel. Vingertje Volgens Dantuma ligt binnen de thematiek de valkuil van het be lerende vingertje op de loer. „Maar in OverHit! is daar be slist geen sprake van. Wij moe ten er juist op letten dat de hu mor niet de overhand krijgt, waardoor 'de boodschap' niet meer zou overkomen", zegt de regisseur. Schrappen Waar Dantuma eerst de vrijheid nam hier en daar wat tekst te schrappen, kwam ze daar in de loop van het repetitieproces vaak weer op terug. „Ik ervaar dat het script zo knap in elkaar zit, met drie verschillende lagen door elkaar verweven, dat ik die tekst uiteindelijk toch weer no dig heb." Ze noemt het prettig werken met Vervaet en Postema en gast- speelster Manon Lauxtermann. „Deze spelers leveren een prima combinatie op. Dat voelden we direct al bij de auditie", zegt Dantuma. OverHit! stelt hoge ei sen aan de acteurs. Drie door el kaar verweven lagen vergen snelle schakelingen tussen de verschillende personages die elk voor zijn rekening neemt. Hanneke van de Kerkhof uit Antwerpen tekent voor de vorm geving. Zij heeft er rekening mee gehouden dat het stuk zo wel in een schouwburg als in de aula van een school kan worden gespeeld. In het volgend school- seizoen wordt OverHit! opge voerd voor vijftienplussers in het voortgezet onderwijs. Maar eerst staat zaterdagavond de première in Amsterdam voor de deur. In Zeeland is de productie te zien op donderdag 15 april in het Scheldetheater in Terneu- zen, 17 april in het Spiegelthea- ter in Middelburg, 29 april in Brogum in Zierikzee, 13 mei in 't Beest in Goes, 15 mei in thea ter Vestzak '99 in Vlissingen. Verder is het 27 mei te zien in De Teerstof in Schiedam. Jazztrompettist Roy Hargrove voert de tienkoppige formatie RH Factor volgende week zaterdag naar Terneuzen; de Amerikaan viel tijdens zijn eerste optreden in 1993 voor Porgy Bess en komt er zo vaak als zijn reisschema het toelaat. foto Pieter M. van Hattern door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Hij kan het niet laten. Elke keer als een tournee hem naar Europa voert, doet de Amerikaanse trompettist Roy Hargrove de Terneuzense jazz club Porgy Bess aan. Volgen de week zaterdag treedt hij aan met de tienkoppige formatie RH Factor. In 1993 trad de inmiddels 34-ja- rige Hargrove voor het eerst op in Porgy Bess. Hij viel als een blok voor het jazzpodium. Sinds dien doet hij zijn best zo vaak langs te komen als zijn reissche ma toelaat. Daardoor hebben trouwe bezoekers de kans gekre gen van dichtbij zijn ontwikke ling als muzikant mee te maken. Hargrove is in 1969 geboren in Waco, Texas. Geïnspireerd door gospelmuziek die hij in de kerk hoorde, begon hij trompet te spe len. Op zestienjarige leeftijd werd hij ontdekt door Wynton Marsalis, algemeen beschouwd als weliswaar niet de meest pro gressieve maar wel de belang rijkste jazztrompettist sinds het verscheiden van Miles Davis. Hargrove ging studeren aan de prestigieuze Berklee School of Music in Boston. In 1990 bracht hij zijn debuutalbum uit. Lange tijd is Hargrove gerekend tot de generatie van jonge neo-boppers die tegelijk met hem debuteerden (en waarvan saxofonist Joshua Redman de bekendste is). Technisch perfec te muzikanten, jonge honden, maar volgens sommigen met het vizier iets te veel gericht op de bebop van de jaren veertig en de hardbop van de jaren vijftig. De etikettering klopt al lang niet meer, als hij ooit juist is ge weest. Meer en meer lijkt Har- grove zich te bewegen in de voet sporen van jazzlegende Miles Davis, die altijd openstond voor het experiment en samenwer king zocht met muzikanten uit andere genres dan de jazz. Latin Hargrove maakte een cd met strijkers en in 1997 bracht hij het album Crisol uit. Voor deze mix van latin en bebop werkte hij samen met gerenommeerde Cubaanse muzikanten, op een manier zoals ook popmuzikant Ry Cooder dat heeft gedaan. In de loop der jaren is Hargrove met verschillende groepen te gast geweest in Porgy Bess. Zo ook met de grote formatie Crisol, eigenlijk te groot voor het Terneuzense podium, waar mee hij een spetterende uitvoe ring gaf. Nu komt hij weer met een grote formatie en opnieuw gaat het om een project waarbij muzikale grenzen worden over schreden. Vorig jaar bracht Har- grove het album Hard groove (let op de overeenkomst met zijn naam) uit. Daarop hebben jazz muzikanten, deejays en R&B- sterren als D'Angelo, Erykah Ba- du en Stephanie McKay hun krachten gebundeld. Met zijn tienmansformatie RH Factor voert Hargrove deze mix van jazz, funk, hiphop en R&B uit. De groep geeft maar één an der concert in Nederland: vol gende week vrijdag in de Am sterdamse poptempel Paradiso. Overigens heeft Porgy Bess een dag na Hargrove weer een bekende naam op het podium. Dan komt Johan Verminnen het project Moedertaal afsluiten. Concert: Roy Hargrove en RH Fac tor. zaterdag 10 april, 21 uur. Jo han Verminnen, zondag 11 april, 16.00 uur. Gastspeelster Manon Lauxtermann tijdens de repetitie van Over- Hit!. foto Mechteld Jansen BERGEN OP ZOOM - Oitan Marcel Scherpenzeel en zij band zijn vanavond topattracti tijdens de Bluesroute in Berge op Zoom. Zij treden op in café Slik. Net als de Zeeuwse bluts routes wordt die in Bergen t Zoom verzorgd door drumra Peter Kempe van The Jul Joints. Behalve de Scherpenzeel Bar heeft Kempe nog tien bluesac naar Bergen op Zoom weten lokken. In De Teerkamer speelt de Lü le Boogie Boy Blues Band. Pub O'Carolan's Blues Hï pens, in de Kleine Vijzel Basi Haan met gitarist Ronnie Roeit sen, in het Provoosthuis T Strikes, in de Markies The B. Move, in de Stadhouder de F; street Blues Connexion, in 'tL comotiefke The Stoolgang, in Groene Paard The Bandox, de Salon de Rude Blues Band in Die 2 de groep Bluesox. De bluesroute begint om 21 uur. TERNEUZEN - Onder de t Muziek in de stille week bre het Temeuzens projectkoor I" rondelle zaterdag om 20.001 een passieconcert in de Go Herderkerk in Terneuzen. Uitgevoerd wordt onder it de Mattheüspassie van Ku hausen. De bas Paul Meeuwsen (christ partij) en de Belgische te Joost van der Wulp (evangel doen mee aan het concert. N< de passie worden enkele lie ren van Guido Gezelle en uü Taizé-traditie gezongen. HEINKENSZAND - Show-, dans- en cabaretgroep Kwik Kwik Zilver treedt morgen op in De Stenge in Heinkenszand. Het Brabantse gezelschap, dat uit 25 personen bestaat, brengt een breed programma met caba ret, liedjes, sketches en meezin gers. Het optreden begint om 14.00 (Advertentie) Lcxeraervice - bezorgklachten - infDri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50