HZ wil geen oude rekeningen PZC PZC Scheepvaart grotere dreiging Waddenzee dan boringen Hogeschool zit klem Mosselsector Hogeschool ziet meer in innovatie onderwijs te gast 2 april 1954 vrijdag 2 april 2004 door Jan Bart Mandos Nu de commissie Schutte met haar rapport naar buiten is gekomen, is het goed om vanuit de Hogeschool Zeeland, de za ken eens op een rij te zetten. In 1999 werd het hogeschooljaar in Vlissingen door de toenmali ge minister Hermans van Onder wijs geopend. Het was een bij zonder moment: de HZ had een turbulente tijd van samenvoe gingen en reorganisaties achter de rug en was klaar om haar taak in de Zeeuwse samenleving te vervullen en de uitdagingen op het gebied van kennis en on derwijs met nieuw elan verder op te pakken. Om dit goed te kunnen doen zou in de Zeeuwse situatie echter wel wat extra steun nodig zijn. De voorgestel de gedachte om dit vanuit het Rijk met een regionale subsidie te doen werd door de minister af gewezen en de Hogeschool Zee land werd geheel in de geest van het beleid in die tijd de sugges tie gedaan haar vleugels interna tionaal uit te slaan. Het buiten land bood kansen volop, de wet geving voldoende ruimte. Succes De Hogeschool Zeeland heeft de ze suggestie overgenomen en de uitdaging opgepakt. Met succes. De HZ is internationaal gewor den: veel buitenlandse studen ten; Nederlandse studenten, die zich meer internationaal gingen oriënteren; een gezonde finan ciële basis om de niet geringe Zeeuwse onderwijsambities waar te maken. Echter, eind 2001 leek een aantal onderwij sinstellingen te creatief op de aansporingen van minister Her mans te zijn ingegaan: het woord fraude viel. In een enkel geval bleek hier inderdaad spra ke te zijn van fraude; gelukkig MUSEUM - De vereniging Stad en Lande op Schou- wen-Duiveland is betrokken bij onderhandelingen om van Slot Moermond in Renesse een streekmuseum te maken. De ei genaar van het slot, J.A. Vrie- sendorp, is door de waters noodramp uit het slot verdre ven en wil het nu verkopen. WASHINGTON - De Verenig de Staten zien niets in het aan bod van de Sovjet-Unie om toe te treden tot het Noordatlan- tisch Pact. Volgens de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles wil de Sovjet-Unie alleen toetreden niet in Zeeland. Maar er zou veel meer aan de hand zijn, dit zou slechts het topje van de ijs berg zijn. De geruchten, ook richting HZ, hielden aan. In 2001 trad een nieuw bestuur bij de HZ aan. Dit stelde zich ten doel om vaart te zetten achter de onderwijsvernieuwing, de Zeeuwse verankering als kennis instituut te versterken en door nationale en internationale sa menwerking zich als zelfstandig instituut te handhaven. Maar met al die geruchten en ver dachtmakingen was dat rijden met de handrem erop. Eigen onderzoek Nog voordat er enig initiatief in Den Haag werd genomen, be sloot het bestuur terstond om een eigen extern onderzoek in te stellen. Dit onderzoek werd uit gevoerd door Deloitte&Touche. Op 6 juni in datzelfde jaar ver scheen het eindrapport van Deloitte&Touche 'Inzake bekos tiging buitenlandse studenten Hogeschool Zeeland' Uitkomst: geen fraude, geen onrechtmatig heden bij de HZ, maar wel ver- beterpunten voor de eigen orga nisatie en een aantal discussie punten. Die discussiepunten heeft de HZ samen met dat rapport voor gelegd aan de minister van On derwijs, Cultuur en Wetenschap pen. Tot op heden is hierop geen reactie of uitnodiging vanuit het ministerie OC en W ontvangen. In plaats van een discussie en de volgens HZ zo broodnodig dui delijke regels voor hogescholen, kwamen er een zogenaamd 'zelf reinigend onderzoek', een rap port 'Ruimte voor rekenschap' en in januari jongstleden nog een notitie van staatssecretaris Nijs met de titel 'Helderheid in de bekostiging van het hoger on derwijs'. De inhoud van deze laatste notitie zou op veel pun ten best helder genoemd kunnen worden, alleen heeft het stuk geen juridische grondslag, geen ingangsdatum en geen geldig heidsduur. Ondertussen trok de om 'binnen de muren van het westen te komen teneinde zijn veiligheid te ondermijnen'. ZWEMBADEN - Een speciale provinciale commissie stelt voor vijftien nieuwe zwemba den aan te leggen in Zeeland. De commissie meldt dat er een groot tekort is aan zweminrich tingen, waardoor de Zeeuwse jeugd van zwemles verstoken blijft. Daarom moet er via nieu we zwembaden meer worden ingezet op schoolzwemmen. De commissie wil geen over dekte zwembaden, met uitzon dering van het gebied rond Vlissingen en Middelburg. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17 00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wegenor-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze labonnementenladministratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, le zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot *A* WGGGNGR commissie Schutte met een le ger accountants het land in, met het inmiddels bekende resul taat. Met de Hogeschool Zeeland gaat het ondertussen goed. Dat blijkt onder meer uit het elan waarmee het onderwijs ver nieuwd wordt, de totstandko ming van lectoraten en de daar aan verbonden kenniscentra, de samenwerking met bedrijfsle ven en overheid. In dit kader mag ook de samen werking niet andere onderwij sinstellingen niet onvermeld blij ven. Ook de oprichting van de Roosevelt Academy door de HZ samen met de Universiteit Utrecht is uniek. Steeds meer studenten uit Zeeland, Neder land en ook uit het buitenland studeren met toenemend succes en plezier aan de HZ. Daar gaat het toch vooral om. Vol lof Staatssecretaris Nijs heeft se dert het aantreden van het nieu we bestuur van de HZ, de hoge school in Vlissingen tweemaal bezocht en uitte zich vol lof over het beleid van de HZ en de inter nationale aanpak daarvan. Eén ding is duidelijk: de HZ ziet in dat alles de bevestiging de inge slagen weg te vervolgen, geen twijfel mogelijk. Nu is de politiek aan zet. Ze staat voor de keuze. Investeren in de toekomst of doorgaan met onderzoeken? Investeren in het onderwijs of de hogescholen de maat blijven nemen? Innovatie van het onder wijs stimuleren of rekeningen blijven vereffenen? Procedures opstarten of elkaar vertrouwen en duidelijke regels voor de hogescholen maken en deze voldoende ruimte voor ini tiatief en ondernemerschap ge ven? Kortom, blijven we met de roei vereniging Schuttevaer in de Hofvijver roeien en spijkers op laag water zoeken, of kiezen wij, zoals Michiel de Ruyter met zijn Zeven Provinciën het ruime sop, scherp aan de wind zeilend vanuit de Zeeuwse kust? Ir. Jan Bart Mandos is voorzitter van het College van Bestuur van de Hogeschool Zeeland. Het gas in de bodem van de Waddenzee kan gewonnen worden. De commissie Waddenbe- leid ziet geen reden meer voor uitstel. Kli maatveranderingen, zeespiegelstijging, de visserij en de scheepvaart zijn veel grotere gevaren voor de Wadden. door Marcel de Jong De discussie over gaswinning in het Wad dengebied komt weer op toeren. Maar dat onderwerp dreigt te veel aandacht te krijgen, vindt voorzitter Wim Meijer van de Adviesgroep Waddenzeebeleid. De winning kan zonder problemen en is broodnodig om de energiesector in het Noorden te behou den, meldde hij gisteren aan het kabinet. Het is beter om het over de echte bedreigin gen voor het natuurgebied te hebben, vindt Meijer. Het toestaan van gaswinning, een laatste kans voor de schelpdiersector, het vergroten van het natuurgebied, investerin gen in de noordelijke economie, er valt geen steen tussenuit te halen. Gaat bijvoorbeeld de gaswinning niet door, dan zijn er geen aardgasbaten beschikbaar voor de nodige investeringen in natuur en economie. „Ziet u op de begrotingen in Den Haag een post van 500 miljoen euro of daaromtrent voor het Waddengebied klaarliggen?", stelt oud-PvdA-voorman Wim Meijer. Schande „Ik hoor ook: 'Wat een schande om investe ringsmiddelen uit aardgas te halen'. Ja waarom nou? De winning is ecologisch ver antwoord. Dan is er voor mijn gevoel alles voor te zeggen om een deel van de opbreng sten weer in het gebied terug te brengen." De discussie over gaswinning, het is er een van gisteren. Als Tweede-Kamerlid en staatssecretaris hield Meijer zich er in de ja ren zeventig al mee bezig. „De aandacht voor natuur en milieu kwam op gang. Net op een moment dat oliemaatschappijen toe stemming hadden gekregen om gas op te pompen. Maar wat voor invloed had de win ning op de natuur? En vooral op de Wad den, cüe net internationaal aanzien begon nen te krijgen? Het was onduidelijk. Lo gisch dat de politiek toen uiterst behoed zaam te werk ging." „De situatie is sinds die tijd radicaal veran derd. Oliemaatschappijen vonden mogelijk heden om het gas zonder blijvende schade voor natuur en milieu te kunnen winnen. Schuin boren vanaf de vaste wal zonder platform in zee, met de hand aan de gas kraan zonder risico op calamiteiten, de af gelopen decennia is kennis en ervaring op gedaan." In 1999 stelde het kabinet nog dat er te veel onzekerheden bestonden over de schadelijk heid om winning toe te staan. Maar Meijer beweert dat die angst nu achterhaald is. In de recente bodemdalingsstudie over Ame land-Oost is nog eens bevestigd dat win ning op een verantwoorde manier kan. „Ik zie geen enkele aanleiding om op ecologi sche gronden te zeggen: je moet het met doen, je moet het uitstellen." Vandaar dat de gaskraan open kan. Politiek Meijer verwacht dat ook in de politiek het emotionele verzet tegen de winning zal plaatsmaken voor instemming op rationele gronden. „Dat verhaal moet ook voor de mi lieubeweging gelden. Je kunt niet blijven zeggen: er blijft onderzoek nodig. Je moet een keer kunnen zeggen: weten we nu voor de vragen die we willen beantwoorden vol doende? Ons antwoord is ja." Vergeet niet het belang van gaswinning voor Noord-Ne derland, benadrukt Meijer. „De economi sche ontwikkeling in de regio stoelt mede op de investeringen die al tientallen jaren zijn gedaan in de olie- en gasindustrie. Ik durf de stelling aan dat het nu opnieuw niet instemmen met het winnen een ver- Actievoerders van Greenpeace voeren actie op de gaswinlocatie van de NAM bij Ameland. Klimmers schilderden gisteren op het vijftien meter hoge platform de tekst 'Laat het wad niet zakken'. Dit gebeurde uit protest tegen het uitgelekte advies van de Adviesgroep Wad denzeebeleid om in het Waddengebied de winning van gas toe te staan. foto ANP slechtering zal betekenen voor het klimaat van de gasindustrie in Noord-Nederland." Bedrijven trekken zich mogelijk terug met alle gevolgen van dien. Terwijl er juist winst te behalen is. „Er is nu zoveel unieke kennis en ervaring, er zijn zoveel mogelijk heden rond dat cluster energie in Noord-Ne derland. Gebruik nu dit moment om de om slag naar meer duurzame energiebronnen te maken." „Ik vind dat in het huidige debat een over accentuering op gaswinning is. Daardoor dreigt waar het echt om gaat weg te val len." Klimaatveranderingen, zeespiegelstij ging, de visserij en de scheepvaart zijn veel grotere gevaren die veel minder aandacht krijgen. „Ik begrijp de milieubeweging wel dat ze 100 procent zekerheid wil over de gasboringen. Dan zeg ik: pas dat dan eens toe op de scheepvaart ten noorden van de ei landen. Van een optredende calamiteit gaat veel meer dreiging uit dan van die borin gen. "GPD Vleugellam, mogelijk zelfs gekooid. De to komst van de Hogeschool Zeeland staat] valt met de politieke vertaling van de aank velingen van de commissie-Schutte. De onderzcr kers van de hbo-fraude willen dat de HZ biji twaalf miljoen euro aan rijksbijdragen terugb. taalt. Het is restitutie van geld dat naar het oo, deel van de commissie ten onrechte is geclait voor onderwijs aan buitenlandse studenten. Schu te maakt niet hard dat het om fraude gaat. I houdt het op een manier van handelen die strij; met de wet. Als de Tweede Kamer zowel de fina ciële sanctie van de commissie overneemt, alsc armslag van hogescholen beperkt, kan de HZ ge kant meer op. De financiële aderlating is last] niet onoverkomelijk. Erger is de eventuele bep^ king van de markt van de school door nieuwe i» gels. Want de HZ komt met uitsluitend Nederlao; se studenten niet rond. Sinds twee medewerkers van de Overijsselse Sa; ion Hogescholen de klok luidden, is er veel rond de financiën van de hbo-instellingen. Om zoek van het Openbaar Ministerie leverde alle strafbare feiten op bij Saxion. Wel werd duidi dat veel hogescholen, blijkbaar mede aangei digd door de marktgerichte benadering van ft Haag, een buitengewoon ruime interpretatie |j de financieringsregels kiezen. Zo ook de H( school Zeeland. Deze instelling liet naar aai ding van al het rumoer een accountant op ziel los. Die rekenmeester concludeerde weliswaar de HZ geen fraude heeft gepleegd, er kwaï slechts wat onregelmatigheden aan het licht, mE hij zette wel vraagtekens bij de verhouding tusse de hoeveelheid geld die de school voor een buite landse student krijgt en de te leveren onderwijs: spanning. Hoe het met de naleving van de regel zit, bleef vaag. De kwestie komt neer op de vraag, of het rij kso: derwijsbudget gebruikt mag worden als econd misch stimuleringsfonds voor een hogeschool dj uitsluitend via internationalisering kan overleve» Het antwoord is nee. Er is geen commissie Schut nodig en geen straf van bijna twaalf miljoen eunj om duidelijk te maken dat steun van het hbo in ze dunbevolkte regio eigenlijk uit andere potji moet komen. Bijvoorbeeld die van Economise!» Zaken; dat kan de Tweede Kamer regelen. Of dl van de provincie. De financiering van de Rooseva Academy bewijst dat Zeeland weet hoe dit mofj Gezien het belang van het hoger beroepsonderwij voor de provincie, zou Middelburg even enthotj siast de HZ moeten helpen. De school vecht het oordeel van Schutte aan. I politiek moet nog spreken. Strafvervolging hang in de lucht. Dus de uitkomst van deze affaire staa nog niet vast. Wel dringt één conclusie zich al a De kwetsbaarheid van de HZ, de prille staat v: de Roosevelt Academy, de samenhang tussen de b1 langen van de Vlissingse hogeschool en de Middt burgse universiteit, de gezamenlijke voorziem: gen, en de verwachting dat schaalgrootte de achi leshiel van beide instellingen zal blijven, make veel nauwere samenwerking vanzelfsprekend. De kogel is door de kerk. De adviesgroe Waddenzeebeleid onder leiding ouc PvdA-fraetievoorzitter Wim Meijer hee gesproken. Het winnen van aardgas in de Wadder zee moet kunnen en de schelpdiersector moet ai de drommel gaan vernieuwen. De politieke discussie zal zich de komende tijd: Den Haag toespitsen op aardgaswinning in d| Waddenzee. Voor of tegen, dat wordt de kwestifj Visserij is het ondergeschoven kindje, economises gezien. Maar wat de commissie-Meijer - met ooi voormalig CDA-voorzitter Tineke Lodders-Elf ff; rich en ex-WD-minister Loek Hermans - voord! schelpdiersector voorstelt, is geen sinecure. In zo ven jaar moet de kokkel- en mosselsector omsclfó kelen naar duurzame milieuvriendelijkere vismej thoden, anders dreigt de bijl te vallen. Natuurlijk is deze boodschap in de schelpdiersec; tor hard aangekomen. Wout van den Berg, mossel bestuurder uit Bruinisse, sprak vorige week zatei dag al over 'de doodsteek voor de mosselsector'. 0 de soep daadwerkelijk zo heet wordt gegeten, zo wel in de politiek als in de praktijk, lijkt evenwe niet waarschijnlijk. In de Tweede Kamer is altij nog een meerderheid aanwezig die de visserij goe genegen is. Toch zal de sector zich het advies van de commis sie-Meijer ter harte moeten nemen, zeker omda de kokkelvisserij nog een laatste kans wordt gebfl den. Zover wilde de Raad voor de Wadden, een of ficieel adviesorgaan van de regering, niet een gaan. En de sector zal eens moeten laten zien da zij echt werk wil maken van vernieuwingen. Het' alweer een paar jaar geleden dat de stichting Oni wikkeling duurzame schelpdiervisserij (Odus waarin alle visserijorganisaties zich hebben vere nigd, met het ambitieuze plan 'Uit de Schul{ kwam. Het papier is tot op heden erg geduldig gf bleken, niet in het minst omdat de rijksoverhei nog altijd zekerheid moet geven over het toekom stige schelpdiervisserijbeleid. Als het zo ver is, en die duidelijkheid moet dit jaa komen, zal de schelpdiersector moeten aantone dat zij in staat is te vernieuwen. Dat is niet allee in het belang van de natuur of de vogels. Ontwik keling van nieuwe vangst- en kweekmethoden ka de bedrijfstak ook minder afhankelijk maken va de natuurlijke mosselzaadval in diepere delen va de Waddenzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4