Stroom goedkoper voor huurder Bescheiden held trots op medaille 13 Dubbele Poortgebied Hulst op de schop Vogelwaarde ligt er weer netjes bij Broekmans vestigt hoop voor voetveer op Statencommissie Meer taken voor RIO Zeeuws-Vlaanderen PP® w #1 Megacontract woningbouwverenigingen zet Delta buitenspel Twee NIEUWE manieren om het cholesterol te verlagen! Man verliest deel oor bij ongeval zeeuwse almanak Startproblemen ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 2 april 2004 HnorCees Maas TERNEUZEN - Voor tiendui zenden huurders in Zuid west-Nederland kan de stroom in de nabije toekomst 40 tot 60 euro per jaar goedkoper wor den. Dat komt doordat woning bouwverenigingen in Zeeland en West-Brabant een megacon tract hebben afgesloten met het Almelose energiebedrijf Cogas Energie. Delta NV raakt hier door een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitsklanten kwijt. Een belangrijk onderdeel van het contract met Cogas Energie is, dat wanneer de huurders voor Cogas kiezen (dat hoeven ze niet) ze er altijd van verze kerd zijn dat de prijs van stroom die ze betalen tot de laag ste drie van Nederland behoort. Daartoe heeft Cogas zich ver- doorConny van Gremberqhe HULST - De Dubbele Poort in Hulst, de noordwestelijke toe gang tot de vestingstad, is vorig jaar volledig gerestaureerd. Dit jaar wil het college van B en W de naaste omgeving van de poort op de schop nemen. Het is de bedoeling dat het oude plaveisel volledig vervangen wordt. Ook gaan de oude riool- «buizen.uit de grond en worden ze door nieuwe vervangen. Het Wollege wil dat de raad voor het karwei een krediet van 235.000 euro beschikbaar stelt. De poorten van de Hulster veste zijn eigenlijk niet op het moder ne. zware en intensieve verkeer berekend. Bij de Dubbele Poort is de uitgaande doorgang zo'n dertig centimeter lager gelegen dan de inkomende doorgang. De- ;ze drempel zorgde er in het ver leden nogal eens voor dat er schade werd aangericht aan de poort. Het is diverse malen voor gekomen dat vrachtwagens vast kwamen te zitten in het poortge- fbouw, omdat de chauffeurs dachten dat ze toch door de poort konden rijden. De drem- om 19.30 uur. Naast de vertrouwde Becel pro-activ voor op brood is er nu ook Becel pro-activ zuivel; een lekkere halfvollemetkdrank en een yoghurtproduct in de smaken naturel, aardbei en abrikoos. Net als Becel pro-activ voor op brood bevatten deze producten plantensterol, een plantaardige stof die het cholesterol aanzienlijk verlaagt. Alle Becel pro-activ producten zijn makkelijkin te passen in uw dagelijks eetpatroon. Becel pro-activ, een kleine verandering, met grote gevolgen. tees voor gebruik de tekst op de verpakking. Aanbevolen door de Nederlandse^F Hartstichting icht' plicht. Later komt hier ook goed koper gas bij. Het stroomcon- tract is de eerste grote publieke reactie op de vrije energie markt, waardoor het niet meer automatisch het regionale ener giebedrijf is dat de stroom le vert. Het gaat over woningstichtin gen in Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, op Tholen en Schou- wen-Duiveland en in West-Bra bant. Samen met andere Neder landse woningstichtingen heb ben ze WoonEnergie opgericht, dat zich uitsluitend richt op het onderhandelen met energieleve ranciers voor de aangesloten huurders. WoonEnergie staat sterk, want er zijn in totaal 1,8 miljoen Nederlandse huishou dens bij betrokken. „Het is dankzij die schaalvergro ting dat we zulke service kun nen bieden aan onze huurders", zegt B. Bakels, de manager Woondiensten van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen (ongeveer 10.000 huurwoningen). Kennis „Ik vind dat WoonEnergie goed werk heeft geleverd, vergeet niet dat je bij zulke onderhande lingen veel kennis nodig hebt", zegt directeur Ph. van Doorne van de woniningcorporatie Zeeuwland (4000 huizen) in Zie- rikzee. Woordvoerder C. Houtepen van de Woningstichting Walcheren (1800 woningen) in Koudekerke beklemtoont dat het voor de huurders volstrekt een vrijblij vende zaak is waar ze hun stroom inkopen. De woning stichting moet in deze worden gezien als een tussenpersoon, meer niet. Een andere Zeeuwse/West— Brabantse woningstichting die meedoet in het contract is Cast- na Wonen/Beter Wonen, dat kantoren heeft in Sint-Maar tensdijk op Tholen en in Halste ren. WoonEnergie heeft alle energie leveranciers uitgenodigd om een offerte uit te brengen. Ook Del ta, tot nu monopolist in Zee land, heeft een offerte uitge bracht, maar bleek te duur. Del ta verliest door het contract een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitsklanten. Het be drijf was gisteren niet bereik baar voor een reactie. West-Brabantse woningstichtin gen die meedoen zijn Soomland in Bergen op Zoom, Zorgvoorwo- nen in Sprundel en DWV in Don gen. pel werd daarbij over het hoofd gezien. Om te voorkomen dat de pas ge restaureerde poort weer bescha digd wordt door passerend vrachtverkeer, wil het dagelijks bestuur van Hulst het wegdek anders inrichten. Onder de poort wordt het wegdek ver laagd, bij de poort worden ver keersgeleiders aangebracht en voorts wordt het voor het vracht verkeer onmogelijk gemaakt om de binnenstad via de poort uit te rijden. Omdat het vrachtverkeer niet meer via de poort de stad uit kan, ontstaat aan de zijde van het Godsplein en de Bierkaai straat meer ruimte voor voetgan gers. De werkzaamheden bij de poort zullen zo:n acht weken in beslag nemen. De gemeentelijke adviescommis sie Ruimte buigt zich dinsdag over het voorstel. Tijdens de ver gadering mogen de commissiele den zich ook uitspreken over een reeks van nieuwe straatna men. De commissie vergadert in de raadzaal van het stadhuis. De commissievergadering begint door Marco Hamelink VOGELWAARDE - Het was gis teren een drukte van jewelste in Vogelwaarde. Tijdens de zoge noemde opplusdag werden aller hande karweitjes in het dorp aangepakt door medewerkers van de gemeente, de dorpsraad en leerlingen uit groep zeven en acht van basisschool De Scha kel. De gele busjes, vrachtwagentjes en auto's van de gemeente Hulst kom je in het hele dorp tegen. Her en der zijn mannen bezig het dorp 'op te plussen'. Tijdens een opplusdag wordt in één dag tijd zoveel mogelijk op geknapt in een dorp. Verkeers borden worden rechtgezet, schoongemaakt of vervangen, trottoirs worden hersteld en ook het groen wordt onder handen genomen. Het was de eerste opplusdag in de gemeente Hulst. Initiator is wethouder E. de Deckere, die het idee afkeek van de gemeente Sluis. Daar zijn de opplusdagen al jaren een succes. „Deze dag bewijst dat het kan. Niet alleen maar klagen als er iets niet in orde is, maar samen de handen uit de mouwen ste ken. Met z'n allen werken aan de leefbaarheid van een dorp", aldus De Deckere. Terwijl in de Bossestraat een deel van de asfaltering wordt vervangen en even verderop het kombord wordt 'opgeplust', trekt de schooljeugd in kleine groepjes langs groenstroken in het dorp. Ook het opruimen van zwerfvuil hoort er immers bij. De tienjarige Ellen uit groep ze ven van De Schakel ruimt met een aantal klasgenootje het vuil op aan de Olmenstraat. „Er ligt best veel troep tussen de strui ken", zegt ze terwijl ze een stuk piepschuim onder een tak van daan trekt. Varkensstal „Thuis mijn kamer opruimen doe ik niet graag, maar nu vind ik het niet erg om op te ruimen. We zijn met z'n allen bezig en dan valt er nog wel wat te la chen. Bovendien is het leuk als alles weer netjes wordt", meent Ellen. „Ja, het moet hier natuur lijk geen varkensstal worden", valt klasgenootje Ilse haar bij. In de mgr. Dobbelaarstraat zijn de leerlingen van groep acht be- door Marco Hamelink TERNEUZEN - Terneuzenaar Rick Klasen heeft gisteren uit handen van burgemeester J. Lonink de bronzen medaille van de Stich ting Carnegie Heldenfonds gekregen. De 23-jarige Kiasen is heel trots op zijn onder scheiding, maar een held? „Zo zie ik mezelf in ieder geval helemaal niet", meent de Ter neuzenaar. Lonink, secretaris van het Carnegie Helden fonds H. de Vries, oud-wethouder E. Kerck- haert en met name William van Dijk (13) en Robbert Dooms (13) denken daar echter heel anders over. In hun ogen is Klasen een echte held. Op 11 december 2002 kwam Klasen met zijn vrouw langs het brand vijvertje bij de Ter- neuzense basisschool Oude Vaart. In het ijs koude water lagen William en Robbert. Sa men met hun vriendje Jefta Delfos waren ze door het ijs gezakt. Jefta kon op eigen kracht uit het water komen, maar de andere twee lukte dat niet. Klasen aarzelde geen moment en schoot met een te hulp. „Ik ben met mijn bovenlijf op het ijs gaan liggen en met een tak heb ik ze er uit kunnen helpen", vertelt Klasen. Alle drie werden ze met onderkoelingsver- schijnselen ter observatie opgenomen in zie kenhuis De Honte waar ze op één kamer de nacht doorbrachten. Klasen was niet als eerste ter plaatse, maar ondernam wel als eerste actie. „Ik heb geen moment getwijfeld. Zelf ben ik door de kou ook behoorlijk ziek geweest, maai- ik zou het zo weer doen. Ik kan me niet voorstel len dat ik gewoon zou gaan toekijken terwijl er twee jongens in het water lig gen. Voor hetzelfde geld hoor je de volgen de dag dat ze zijn overleden. Dan loop je daar met een enorm schuldgevoel", aldus Klasen. Het was toenmalig wethouder Kerckhaert die Klasen voordroeg voor de onderschei ding bij het Carnegie Heldenfonds. „Als zo iets gebeurt, is het belangrijk om er bij stil te staan. Je eigen leven wagen om een ander te redden is een grote opgave. Het is een zeer bijzondere daad en IGasen is dus abso luut een held", aldus Kerckhaert. Klasen zelf ziet zich niet als held, maar hoopt wel dat anderen in de toekomst bij door Conny van Gremberqhe HULST - De Hulster ijveraar voor een fiets-voetveer tus sen Perkpolder en Kruiningen, A. Broekmans, heeft zijn pijlen gericht op de leden van de Sta tencommissie Ruimte en Water. De commissie vergadert 23 april - in het kader van de campagne om de provinciale politiek dich ter bij de burgers te brengen - in het Hulster stadhuis en Broek mans hoopt bij die gelegenheid zijn campagne voor een goedko pe veerverbinding voor voetgan gers en langzaam verkeer onder de aandacht te kunnen brengen van de leden van Provinciale Staten. Met het oog op de vergadering over het onderwerp Ontwikke lingsvisie Perkpolder heeft Broekmans de Hulster raad en leden van de commissie Ruimte een uitgebreide brief doen toeko men, waarin hij tot in detail uit de doeken doet hoeveel omrij- schade Oost-Zeeuws-Vlamin- gen hebben nu zij in plaats met het veer via de Westerschelde- tunnel dagelijks tussen Zeeuws- Vlaanderen en de Bevelanden heen en weer moeten rijden. Toltarief In individuele gevallen loopt die schade op tot 900 euro per jaar. Broekmans vindt dat, uitgaande van een passagiersaanbod van 200 per dag, voor de somma van 480.000 euro per jaar een fiets- voetveer kan worden ingesteld. Het geld voor het opzetten van die dienst zou met een kleine verhoging van het toltarief van de tunnel (met een dubbeltje) en een bijdrage voor de overtocht van het veer van 1 euro gefinan cierd kunnen worden. Als het fiets-voetveer gereali seerd zou worden zou er in de ogen van Broekmans daadwer kelijk compensatie geboden wor den aan de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen voor het verdwijnen van de veren. Broekmans vindt het verkeerd dat overheden al geruime tijd aan het dokteren zijn aan plan nen van kapitaalkrachtige on dernemers - Kloosterzande aan Zee - die enkel tot doel hebben die ondernemers nog kapitaal krachtiger te maken. De Hulster activist vindt het jammer dat de haven van Perkpolder straks wordt geofferd aan gefortuneer de Brusselaars die er elf maan den per jaar hun jachten werk loos kunnen laten liggen. Frustratie Broekmans maakt verder in het schrijven gewag van zijn frustra tie dat het college van Gedepu teerde Staten nimmer serieus de inrichting van een fiets-voet veer heeft willen laten onderzoe ken. GS hebben, zo meent de Hulster activist, de belangen van de financiering van de Wes- terscheldetunnel en van een pro ject dat voordelig is voor onder nemers altijd boven de belangen van reizigers met het openbaar vervoer gesteld. TERNEUZEN - Van een 44-jari- ge man uit de gemeente Hulst is gistermorgen bij een bedrijfson geval aan de Mr. F.J. Haarman- weg in Terneuzen een oor half afgerukt. De man wilde rond 05.00 uur een storing verhelpen aan een machine. Hij stak zijn hoofd tus sen een hydraulische schuiver/ pers en kwam klem te zitten. Het slachtoffer zag kans zijn hoofd los te rukken maar hierbij werd wel een stuk van zijn oor afgerukt. De man is overgebracht naar het ziekenhuis. zig met het planten van bomen en struiken. Niet minder dan 450 jonge struikjes en veertien bomen gaan de grond in. De twaalfjarige Steven heeft het goed naar zijn zin. „Het is leuk om met z'n allen te graven en bo vendien is het belangrijk dat er veel groen in de straat is." De jonge opplusser verbaast zich over de hoeveelheid afval die ze uit het plantsoentje ha len. „Op school hebben we het gehad over de gevolgen van af val in het milieu. Ik denk nu wel beter na voordat ik iets weg gooi", zegt Steven terwijl hij staat uit te rusten van zijn graaf werk. „Ik zou best vaker zulke dingen willen doen. Bomen zijn belangrijk voor het milieu en bo vendien staat het gezellig in een straat." door René van Stee TERNEUZEN - Evenals de ove rige indicatieorganen in Neder land handelt het Regionaal Indi catieorgaan (RIO) Zeeuws- Vlaanderen vanaf 1 mei ook aan vragen af voor gehandicapten zorg. Eerder was het takenpak ket al uitgebreid met indicering voor geestelijke gezondheids zorg. Alvorens op basis van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) een beroep kan wor den gedaan op zorgverlening, be oordeelt het RIO of de aanvra ger daarvoor in aanmerking komt. Tot dusver was het RIO belast met indicaties voor zorg thuis, verzorgingshuiszorg, verpleeg'- huiszorg en geestelijke gezond heidszorg. De feitelijke beoorde ling voor geestelijke gezonds- heidszorg werd tot voor kort uit gevoerd door Emergis. Binnen kort komt daar dus verandering in en is de indicatieadviseur te vinden bij het RIO. De gehandicaptenzorg omvat zo wel de zorg voor mensen met een lichamelijke handicap als mensen met een verstandelijke of zintuiglijke beperking. Voor heen was op dit gebied het Lan delijk Centrum Indicatiestelling Gehandicaptenzorg (LCIG) ac tief. Destijds is dit centrum op gericht om de beoordeling te Harmoniseren en daarna over te dragen aan de RIO's. Als gevolg daarvan is het LCIG-kantoor in Goes gesloten en zijn.de mede werkers ondergebracht bij de vier Zeeuwse RIO's. Wachtlijsten Dankzij aanscherping van wet geving en betere afspraken met de gemeenten over de financie ring zijn de wachtlijsten in Zeeuws-Vlaanderen wegge werkt. Hierdoor kunnen indica ties tegenwoordig binnen de wet telijke termijn van zes weken worden afgegeven. Gisteren is ook het adres van het RIO gewijzigd. Het gebouw blijft op de huidige locatie, maar de ingang is verplaatst van de Steenkamplaan naar de Oostkant in Terneuzen. Daar mee is het RIO voordeurdeler met OZ Zorgverzekeringen. (advertentie) Rik Klasen (midden) krijgt een bronzen medaille van de Stichting Carnegie Heldenfonds. Hij redde William van Dijk.(rechts) en Robbert Doorns (links naast Klasen) in 2002 uit een vijver toen ze door het ijs waren gezakt. .Tefta Delfos (uiterst links) wist zichzelf uit het wa ter te redden. foto Wim Kooyman vergelijkbare situaties iets heldhaftiger op treden. „Er stonden best veel mensen te kij ken, maar niemand die iets deed. Pas toen ik op het ijs ging liggen, kwam er een man die mijn voeten vasthield zodat ik zelf niet in het water zou vallen. Zelfs toen we alle drie weer op het droge waren, was er nie mand die een warme jas af wilde staan ter wijl wij daar helemaal doorweekt en ver kleumd stonden. Ik hoop echt dat andere mensen in het vervolg ook ingrijpen als het nodig is", aldus Klasen Vermoeid, maar tevreden stapte het Middelburgse ge zin na een vliegvakantie naar de zon in hun auto. De wagen had een week in de parkeerga rage van het Brusselse vlieg veld staan wachten. Kenne lijk voelde het voertuig zich in de steek gelaten en weiger de te starten. De ANWB werd gebeld. Die bracht de Middelburgers in contact met de Belgische we genwacht. Een uur later ver scheen een monteur. De man keek onder de motorkap, draaide en sleutelde aan van alles en nog wat, maar de mo tor gaf geen sjoege. Na een half uurtje vroeg de Vlaamse technisch hulpverle ner: „Awel meneer, dit is toch niet zo'n auto met startonder breking?" (Advertentie) Knorr Saus voor Asperges is een heerlijke saus speciaal ontwikkeld voor asperges. Deze saus is alleen verkrijgbaar tijdens het asperge seizoen. Speciaal voor u heeft Knorr een boekje samengesteld met 10 heerlijke recepten plus praktische tips voor o.a. het bewaren, schillen en koken van asperges. Bovendien maakt u kans op één van de 100 asperge pannen (actievoorwaarden staan in het boekje). Dus snel naar de winkel voor het aspergeboekje van Knorr. Perfect gestreken kleding, dat willen we alle maal Dankzij Philips en Robijn kun je nu de allergladste strijkresultaten behalen met een nieuw strijkijzer: de Perfective. Deze heeft een verwisselbare Robijn cartridge met geconcentreerde ontkreukvloeistof verkrijgbaar in 2 geuren. Samen met de elektronische sproeifunctie en de Activation strijk- zool verdwijnen de kreukels als sneeuw voor de zon. De adviesprijs voor de Perfective is 99, en voor de cartridge 3.99 10 heerlijke aspergerecepten van Knorr! Perfective: professioneel resultaat in één beweging - I 1 Scholieren maken in het kadèr van de opplusdag een bushokje schoon in de Bossestraat in Vogelwaarde. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49