PZC Vrij willigerscentrale blijft dicht 13 Moet ik ook een beugel? Stroom wordt voor huurders goedkoper Eerste fase aanpak wateroverlast Kop Schouwen bijna af Brandweer krijgt bijzonder bouwwerk Ook Welwerk gesloten omdat coördinator is vertrokken Twee NIEUWE manieren om het cholesterol te verlagen! Man verliest deel oor bij ongeval zeeuwse almanak Startproblemen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 2 april 2004 HnnrMelita Lanting ZIERIKZEE - De vrijwilligcrs- centrale en Welwerk in Zierik- zee zijn gesloten. Beide welzijns- instellingen hebben geen coördi nator meer. Of de deuren op kor te termijn weer opengaan, is on zeker. Voorzitter H. Top van de overkoepelende stichting Werk- saam zegt alles op alles te zetten om een doorstart te maken. Welwerk is dicht omdat coördi nator P. op 't Hof is vertrokken. De vrijwilligerscentrale is al sinds begin januari dicht omdat de coördinator M. Overdevest en het bestuur van de Stichting Werksaam een hooglopend ar beidsconflict hebben. De breuk tussen Overdevest en het be stuur is nu een feit. „Ik heb be grepen dat het nieuwe arbeids contract definitief niet is gete kend." zegt J. Coumou van de ge meente Schouwen-Duiveland. „Wij hebben aan het bestuur ge adviseerd om de vacature niet op te vullen, maar eens af te wachten hoe het nu verder gaat met het Welzijnshuis." Voorzit ter Top bevestigt dat beide par tijen uit elkaar zijn. Rechter "Het conflict tussen Overdevest en het bestuur heeft zich maan den voortgesleept en ging onder meer over beheer van budgetten van voorlichtingsmateriaal. In februari waren de verhoudingen al dermate slecht dat het be stuur naar de rechter wilde stap pen. Reden voor oud-wethouder G. van der Salm om in te grij pen. Hij ondernam een bemidde lingspoging. De gemeente wilde daarmee voorkomen dat beide partijen uit elkaar zouden gaan, wat waarschijnlijk veel geld zou kosten. De bemiddelingspoging leek geslaagd en er werd onder leiding van de gemeente een nieuw arbeidscontract opge steld, waarin nadere werkaf spraken werden vermeld. Op de dag van ondertekening bleek dat het de partijen het niet eens waren over de inhoud van het nieuwe arbeidscontract. Een laatste poging om te bemiddelen mislukte ook. „Het is voor alle partijen jammer dat het zo gelo pen is. We hebben getracht te be middelen en we hebben er sa men met het bestuur alles aan gedaan om het conflict op te los sen, maar het is niet gelukt", zegt Coumou. „Hoe het nu ver der moet, is nog onduidelijk. De subsidie voor de vrijwilligers centrale loopt af op 31 decem ber van dit jaar en per 1 januari 2005 moet het nieuwe Welzijns huis gaan functioneren. Of en op welke manier de vrijwilligers centrale daar een plaats krijgt, is nog niet helder. Dat betekent dat je nu iemand moet aanne men voor de resterende negen maanden. Die man of vrouw moet worden ingewerkt en dan moet je je afvragen wat die per soon nog kan bereiken. Wij den- (Advertentie) 10 heerlijke aspergerecepten van Knorr! Knorr Saus voor Asperges is een heerlijke saus speciaal ontwikkeld voor asperges. Deze saus is alleen verkrijgbaar tijdens het asperge seizoen. Speciaal voor u heeft Knorr een boekje samengesteld met 10 heerlijke recepten plus praktische tips voor o.a. het bewaren, schillen en koken van asperges. Bovendien maakt u kans op één van de 100 asperge pannen (actievoorwaarden staan in het boekje) Dus snel naar de winkel voor het aspergeboekje van Knorr Naast de vertrouwde Becet pro-activ voor op brood is er nu ook Becet pro-activ zuivel; een lekkere halfvoUemelkdrank en een yoghurtproduct m de smaken naturel, aardbei en abrikoos. Net als Becet pro-activ voor op brood bevatten deze producten ptantensterot, een plantaardige stof die het cholesterol aanzienlijk verlaagt. Alle Becet pro-activ producten zijn makkelijk in te passen in uw dagelijks eetpatroon. Becel pro-activ, een kleine verandering, met grote gevolgen. Aanbevolen door de Nederlandse^^ Hartstichting www hartstichting.nl 1 MRr. üag&iasign i'.T'ivx «uw 'z ui!-\ ex j u'ick e-mii naar info$ntn flf O.-;.'/ NBVU' Lees voor gebruik de tekst op de verpakking. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Hoe werkt een tandarts en wat doet een fietsenmaker? Kin deren uit de Westhoek gingen gisteren 'roe felen': ze kregen de kans te snuffelen aan al lerlei banen: van de bezigheden van een kok tot en met het werk in de supermarkt. Fransisca, Ani en Eline wilden wel eens we ten hoe een tandarts werkt en gingen naar de praktijk van tandarts Geleijnse in Haam stede. „Kijk, dit is een tang waarmee je een kies uittrekt."Assistentes Katja Stouten en Mascha van de Kreken leggen geduldig uit waar alle tangen en apparaten voor dienen. „Waarom zijn hier zoveel laatjes?", wil Fransisca weten. Katja laat het allemaal zien. „Hier liggen de doekjes die we bij de patiënten op de borst leggen. Dat moet om dat wij heel veel kliederen." Met grote be langstelling bekijken de kinderen alles. Al leen een kunstgebit vastpakken is toch ande re koek. Met een vies gezicht wordt het ge bit weer weggelegd: „Brrr." De verdovings- spuit kan ze ook niet bekoren en het potje vol getrokken tanden en kiezen stinkt. „Moet ik ook een beugel?" vraagt Eline en ze laat haar tanden zien aan assistente Kat ja. „Dat weet ik niet, hoor. Ik ben geen tand arts." De meisjes vinden het allemaal prach tig. „We mochten bij elkaar in de mond kij ken", vertelt Eline. Ani laat trots een tand zien. „We hebben ook een tand gekregen. Geen echte hoor." Schuin tegenover de tandarts is de fietsen winkel en daar staat een ander groepje gebo gen over een fiets. Vier meiden en één jon gen krijgen de opdracht de fiets in elkaar te zetten. Carolien ontfermt zich over de dyna mo. Eerst even spieken bij een andere fiets hoe het moet en dan met de steeksleutel aan de gang. Alleen die draadjes zijn toch wat ingewikkeld. Ondertussen is Nils fluitend aan het werk. Snel draait hij een ventiel in het wiel, pakt een achterlicht en schroeft het vast en grist een trapper uit handen van een klasgenoot je omdat hij die vast wil zetten. „Jongens, jongens, geen ruzie." Mokkend moet Nils toezien hoe de trapper door een ander wordt vastgemaakt. Binnen de kortste ke ren is de fiets weer compleet. Lelia bekijkt het allemaal een beetje van de zijlijn. „Ik vind het best leuk om te doen, maar ik wil geen fietsenmaker worden." Aan de Roefeldag deden ongeveer honderd kinderen mee, die bij zeventien verschillen de bedrijven achter de schermen mochten meekijken. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - De voorge schiedenis was lang. Maar sinds het slaan van de eerste paal lijkt het met de brandweerkazerne in Scharendijke aardig snel te gaan. De blusgroep in dit dorp staat op het punt het gloednieu we gebouw aan de Boutlaan te betrekken. Dat gebeurt aanvankelijk met stille trom. Begin juli volgt hoogstwaarschijnlijk pas de offi ciële opening, aldus brandweer commandant F. Pijnenborgh. Tot die tijd hoeven belangstel lenden niet duimendraaiend op de bank te gaan zitten. Het exte rieur van de nieuwe brandweer kazerne in Scharendijke is alles zins de moeite van het bekijken waard. Aan de rand van het dorp, tus sen bungalowpark en begraaf plaats, is een zwart - in hoogte oplopend - met een glazen pui gebouw opgetrokken. Het is een ontwerp van bouwkundig ont werper en projectleider Victor de Vries van het gemeentelijk in genieursbureau. De speciale lo catie vergt een bijzondere bena dering, licht hij toe. Deze plek. met de akker als decor, aan een uitvalsweg heeft gemaakt dat er bij het ontwerp nadrukkelijk op de architectonische waarde is ge let. Temeer omdat het dorp in die hoek in de verre toekomst nog wel eens zou kunnen uitbreiden. Dat vraagt een andere benade ring dan wanneer er een brand weerkazerne op een bedrijven terrein wordt neergezet, legt De Vries uit. Van grote afstand beoogt het ge bouw niet al te prominent aan wezig te zijn. Het zwarte ge bouw past in de (plattelands-) omgeving, waar zwart geteerde schuren een gebruikelijk ele ment in de omgeving vormen. Wie echter dichter nadert, ziet dat het gebouw dienst doet als brandweerkazerne. En wel op een bijzondere manier. Behalve een groot op de gevel aange bracht logo dragen de grote transparante deuren hieraan bij. De 'stoere' uitstraling van ken dat het verstandig is om daar rustig over na te denken. Het bestuur van de stichting Werksaam wil niet wachten en hoopt op korte termijn met een oplossing te komen, zodat beide instellingen weer opengaan. door Cees Maas TERNEUZEN - Voor tiendui zenden huurders in Zuid west-Nederland kan de stroom in de nabije toekomst 40 tot 60 euro per jaar goedkoper wor den. Dat komt doordat woning bouwverenigingen in Zeeland en West-Brabant een megacon- tract hebben afgesloten met het Almelose energiebedrijf Cogas Energie. Delta NV raakt hier door een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitsklanten kwijt. Een belangrijk onderdeel van het contract met Cogas Energie is, dat wanneer de huurders voor Cogas kiezen (dat hoeven ze niet) ze er van verzekerd zijn dat de prijs van stroom die ze be talen tot de laagste drie van Ne- deiiand behoort. Daartoe heeft Cogas zich verplicht. Later komt hier ook goedkoper gas bij. Het stroomcontraet is de eer- ste grote publieke reactie op de vrije energiemai'kt, waardoor het niet meer automatisch het re gionale energiebedrijf is dat de stroom levert. Het gaat over woningstichtin gen in Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, op Tholen en Schou wen-Duiveland en in West-Bra bant. Samen met andere Neder landse woningstichtingen heb ben ze Woonenergie opgericht, dat zich uitsluitend richt op het onderhandelen met energieleve ranciers voor de aangesloten huurders. Woonenergie staat sterk, want er zijn in totaal 1,8 miljoen Nederlandse huishou dens bij betrokken. „Het is dankzij die schaalvergro ting dat we deze service kunnen bieden aan onze huurders", zegt B. Bakels, de manager Woon diensten van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen (ongeveer 10.000 huurwoningen). „Ik vind dat Woonenergie goed werk heeft geleverd, vergeet niet dat je bij zulke onderhande lingen veel kennis nodig hebt", zegt directeur Ph, van Doome van de woniningcoi*poratie Zeeuwland (4000 huizen) in Zie- rikzee. Woordvoerder C. Houtepen van de Woningstichting Walcheren (1800 woningen) in Koudekerke beklemtoont dat het voor de huurders volstrekt een vrijblij vende zaak is waar ze hun stroom inkopen. De woning stichting moet in deze worden gezien als een tussenpersoon, meer niet. Een andere Zeeuwse/West-Bra bantse woningstichting die mee doet in het contract, is Castiia Wonen/Beter Wonen, dat kanto ren heeft in Sint-Maartensdijk op Tholen en in Halsteren. Woonenergie heeft alle energie leveranciers uitgenodigd om een offerte uit te brengen. Ook Del ta, tot nu monopolist in Zee land, heeft een offerte uitge bracht, maar bleek te duur. Del ta verliest door het contract een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitskla'nten. Het be drijf was gisteren niet bereik baar voor een reactie. West-Brabantse woningstichtin gen die meedoen, zijn Soomland in Bergen op Zoom, Zorgvoorwo- nen in Sprundel en DWV in Don gen. TERNEUZEN - Van een 44-jari- ge man uit de gemeente Hulst is gistermorgen bij een bedrijfson geval aan de Mr. F.J. Haarman- weg in Terneuzen een oor half afgerukt. De man wilde rond vijf uur 's ochtends een storing verhel pen aan een machine. Hij stak zijn hoofd tussen een hydrauli sche schuiver/pers en kwam klem te zitten. Het slachtoffer zag kans zijn hoofd los te ruk ken maar hierbij werd wel een stuk van zijn oor afgerukt. De man is overgebracht naar het ziekenhuis. ■■Ml door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - De eer ste fase van het project aanpak wateroverlast Kop van Schou wen is bijna afgerond. In het na jaar begint de tweede fase. Jarenlang hebben ze erover ge klaagd, de bewoners van de Schouwse Westhoek. Bij hevige regenval komen tuinen er blank te staan en lopen kelders vol. Na jaren klagen, praten en plannen maken werd begin januari be gonnen met de aanpak van de problemen. In de omgeving van Wilgenweg, Strandweg en Badweg zijn slo ten breder en dieper gemaakt en vijvers vergroot. Een fors kar wei, waaiwoor opritten naar hui zen compleet op de schop gin gen en bomen werden gerooid om voldoende ruimte voor de brede sloot te creëren en het on derhoud eraan te vergemakkelij ken. De Landinrichtingscommissie Schouwen-West verwacht dat binnenkort ook de Meidoorn- weg kan worden aangepakt. De Stuurgroep Wateroverlast - die het werk coördineert - is in ge sprek met de bewoners. Larixweg, Torenweg, Esdoorn- weg en Korenbloemlaan komen dit najaar aan de beurt. Over het gebied van de Larixweg tot aan het (zweef)vliegveld van Nieuw-Haamstede wordt nog overlegd. Daarbij gaat het voor al om de opstelplaats van de lier en de landings- en opstijgbanen. Met Staatsbosbeheer wordt ge praat over de mogelijke aanleg van buffergebieden om water tij delijk vast te houden. Het deel langs het vliegveld en door gebied De Maire naar cam ping Ginsterveld wordt in 2005 in uitvoering genomen. Op basis van de ervaringen die de stuurgroep in Nieuw-Haam stede op heeft gedaan, wordt op een rijtje gezet wanneer welke andere deelgebieden worden aangepakt en hoeveel tijd dat al les bij elkaar in beslag gaat ne men. (advertentie) De nieuwe kazerne van Scharendijke valt van een afstandje niet op tussen alle zwartgeteerde boerderijen in de omgeving, maar van dicht bij bezien is het een bijzonder pand. foto Marijke Folkertsma de kazerne past, meent De Vries, bij de uitstraling die de brandweer sinds jaar en dag heeft. Door onbehandeld western red ceder te gebruiken is ook aan duurzaamheid ge dacht. De blusgroep Scharendijke heeft lange tijd op haar nieuwe onderkomen moeten wachten. De oude kazerne aan de Platte- weg was verouderd en te klein Verhuizing naar de Boutweg viel niet bij iedereen in de smaak, vanwege de ligging in de buurt van de algemene begraaf plaats. Begin oktober werd de eerste paal geslagen; de verhuizing vindt - naar verwachting - maandag plaats. Vermoeid, maar tevreden stapte het Middelburgse ge zin na een vliegvakantie naar de zon in hun auto. De wagen had een week in de parkeergarage van het Brus selse vliegveld staan wach ten. Kennelijk voelde het voer tuig zich in de steek gelaten en weigerde te starten. De ANWB werd gebeld. Die bracht de Middelburgers in contact met de Belgische we genwacht. Een uur later ver scheen een monteur. De man keek onder de motorkap, draaide en sleutelde aan van alles en nog wat, maar de mo tor gaf geen sjoege. Na een half uurtje vroeg de Vlaamse technisch hulpverle ner: „Awel meneer, dit is toch niet zo'n auto met startonder breking?" Tandartsassistente Katja Stouten laat Eline (links), Fransisca (rechts) en Ani alle tangen en andere instrumenten zien die een tandarts gebruikt. foto Marijke Folkertsma Perfective: professioneel resultaat in één beweging Perfect gestreken kleding, dat willen we alle maal Dankzij Philips en Robijn kun je nu de allergiadste strijkresultaten behalen met een nieuw strijkijzer: de Perfective. Deze heeft een verwisselbare Robijn cartridge met geconcentreerde ontkreukvloeistof verkrijgbaar in 2 geuren. Samen met de elektronische sproeifunctie en de Activation strijk- zool verdwijnen de kreukels als sneeuw voor de zon. De adviesprijs voor de Perfective is 99, en voor de cartridge 3.99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39