Tweede jachthaven Kamperland Thuiszorg Tholen dag en nacht klaar voor mensen in nood 13 Een biertje kan toch geen kwaad? Redden jongens uit het ijs beloond met heldenmedaille Stroom goedkoper voor huurders Recreatie in gebied moet groeien Illegale spitters NlEUWt mamen het cholesterol te ver ?n om zeeuwse almanak Startproblemen mmmzm PZC BEVELANDEN-THOLEN vrijdag 2 april 2004 Hnnrlnarid Huibers KAMPERLAND - Vijftig recrea tiewoningen, een tweede jacht haven, winkeltjes en waterge bonden bedrijvigheid moeten van het havengebied in Kamper land een 'hotspot' maken. Burge meester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland heb ben een plan laten maken voor het havengebied dat aansluit op de onlangs gepresenteerde ge- biedsvisie voor het Veerse Meer. Daarin werd Kamperland sa men met de Veerse Gatdam, Kortgene, Wolphaartsdijk, de Zandkreekdam en de Oranje plaat aangewezen als locatie waar zowel de dag- als de ver- blijfsrecreatie verder mag groeien. De landbouwhaven in Kamper land moet in de toekomst meer ruimte bieden aan passanten. Daarvoor wordt het aantal lig plaatsen uitgebreid van veertig naar negentig De loskade en de daaraan gerela teerde bedrijvigheid, zoals bij voorbeeld Pit Beton, worden ge handhaafd. De loskade kan ver der worden gebruikt als aanleg plaats voor grote zeilschepen en ten worden gebouwd. Op de los- wal, naast het kantoorgebouw van Intree, is ruimte voor zes tot tien woningen, winkeltjes en ho reca. Omdat deze woningen dicht tegen de bebouwde kom aan komen te liggen, zijn ze be doeld voor permanente bewo ning. Op de oostelijke oever van het havenkanaal is ruimte voor de vestiging van nieuwe waterge bonden bedrijven als een boten- verhuurbedrijf of een winterstal ling. Appartementen Tegenover de jachthaven, even eens aan de oostzijde van het ka naal, kunnen nog meer wonin gen of appartementen worden gebouwd. Afhankelijk van het formaat kunnen dat tien royale woningen zijn, maar ook veertig appartementen. Aan de oostzijde van het kanaal liggen ook de gronden die al in een bestemmingsplan uit 1978 tot tweede jachthaven zijn be stemd. De nieuwe jachthaven die nu wellicht eindelijk wordt aangelegd, krijgt ongeveer 190 ligplaatsen. De dagrecreatieterreinen die vlakbij het dorp langs de oevers van het Veerse Meer liggen, zou den volgens B en W wat moeten worden opgeknapt. Er kunnen nieuwe picknickplaatsen wor den aangelegd, maar er zou ook ruimte moeten zijn voor bijvoor beeld een kanoverhuurbedrijf. De raadscommissie praat don derdag 8 april over het plan. Di rect daarna wordt de inspraak procedure in gang gezet en wordt een informatieavond geor ganiseerd. De commissie verga dert vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis in Wissenkerke. Het terrein rondom de land bouwhaven gaat vrijwel in zijn geheel op de schop. In de noord oosthoek van de haven kunnen op de plek waar nu nog een oude opslagloods staat, tien re creatiewoningen of appartemen- KRUININGEN - In de Sint Pie- terspolder in Kruiningen zijn gistermorgen zeven mannen be trapt op het illegaal steken van zeeaas buiten de aangewezen spitvakken langs de Oosterschel- de. Vijf van hen kregen een boete, twee andere zagen kans ervan door te gaan. door Marco Hamelink TERNEUZEN - Terneuzenaar Rick Klasen heeft gisteren uit handen van burgemeester J. Lo- nink de bronzen medaille van de Stichting Carnegie Helden fonds gekregen. De 23-jarige Klasen is heel trots op zijn on derscheiding, maar een held? „Zo zie ik mezelf in ieder geval helemaal niet", meent de Ter neuzenaar. Lonink, secretaris van het Car negie Heldenfonds, H. de Vries, oud-wethouder E. Kerckhaert en met name William van Dijk (13) en Robbert Doorns (13) den ken daar echter heel anders over. In hun ogen is Klasen een echte held. Op 11 december 2002 kwam Kla sen met zijn vrouw langs het brandvijvertje bij de Terneuzen- se basisschool Oude Vaart. In het ijskoude water lagen Willi am en Robbert. Samen met hun vriendje Jefta Delfos waren ze door het ijs gezakt. Jefta kon op eigen kracht uit het water ko men, maar de andere twee lukte dat niet. Klasen aarzelde geen moment en schoot meteen te hulp. „Ik ben met mijn bovenlijf op het ijs gaan liggen en met een tak heb ik ze er uit kunnen helpen", ver telt Klasen. Alle drie werden ze met onderkoelingsverschijnse- len ter observatie opgenomen in ziekenhuis De Honte waar ze op één kamer de nacht doorbrach ten. Klasen was niet als eerste ter plaatse, maar ondernam wel als eerste actie. „Ik heb geen mo ment getwijfeld- Zelf ben ik door de kou ook behoorlijk ziek geweest, maar ik zou het zo weer doen. Ik kan me niet voor stellen dat ik gewoon zou gaan toekijken terwijl er twee jon gens in het water liggen. Voor hetzelfde geld hoor je de volgen de dag dat ze zijn overleden. Dan loop je daar met een enorm schuldgevoel", aldus Klasen. Het was toenmalig wethouder Kerckhaert die Klasen voor droeg voor de onderscheiding bij het Carnegie Heldenfonds. „Het is een zeer bijzondere daad en Klasen is dus absoluut een held", aldus Kerckhaert. Klasen zelf ziet zich niet als held, maar hoopt wel dat ande ren in de toekomst bij vergelijk bare situaties iets heldhaftiger optreden. „Er stonden best veel mensen te kijken, maar nie mand die iets deed. Pas toen ik op het ijs ging liggen, kwam er een man die mijn voeten vast hield. Zelfs toen we alle drie weer op het droge waren, was er niemand die een warme jas af wilde staan terwijl wij daar hele maal doorweekt en verkleumd stonden. Ik hoop echt dat ande re mensen in het vervolg ook in grijpen als het nodig is." (adve t Gaastra Mare O Polo McGregor Bengh Timberland Riverwoods BOUWMAN ZOUTELANDE De landbouwhaven in Kamperland moet in de toekomst meer ruimte bieden aan passanten. luchtfoto Willem Mieras Ook op zondag open Langstraat 13, Zoutclandc Tel. (0118) 566003 Dc nieuwe is binnen 10 heerlijke aspergerecepten van Knorr! Knorr Saus voor Asperges is een heerlijke saus speciaal ontwikkeld voor asperges Deze saus is alleen verkrijgbaar tijdens het asperge seizoen. Speciaal voor u heeft Knorr een boekje samengesteld met 10 heerlijke recepten plus praktische tips voor o.a. het bewaren, schillen en koken van asperges Bovendien maakt u kans op één van de 100 asperge pannen (actievoorwaarden staan in het boekje). Dus snel naar de winkel voor het aspergeboekje van Knorr. >5C door Rolf Bosboom THOLEN - Erg openhartig over hun drank- en drugsgebruik zijn de leerlingen van de Thool- se vestiging van het Calvijn Col lege niet. Pas na wat doorvra gen wordt duidelijk dat ook een behoorlijk aantal leerlingen van de tweede en derde klas toch zeer regelmatig wat alcohol drinkt. Met een joint heeft, als ze op hun woord mogen worden geloofd, slechts een enkeling er varing. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) bezocht gisteren met een 'drugs- infobus' de school. De leerlin gen beantwoordden in de ouder wetse schoolbus met Amerikaan se inrichting kennisvragen en reageerden op stellingen. Aanlei ding is de campagne 'Er valt meer te weten over cannabis', maar alcohol kwam ook volop aan de orde. ,,We vinden dat net zo belangrijk, zeker omdat uit onderzoek blijkt dat op Tholen net iets meer wordt gedronken dan elders in Zeeland'", zegt Lenneke Strijd, preventiemede werker bij het ZCAD. Onschuldig Opvallend is dat de leerlingen al cohol als iets onschuldigs zien, terwijl een joint voor hen onder de echte 'drugs' vallen. „Alcohol is minder schadelijk", zegt een jongen. „Mensen die dronken zijn, worden ook grappiger." Eerder op de dag heeft een me de-leerling laten weten dat thuis friet en bier een vaste com binatie is, minimaal twee keer in de week. Dat alcohol eigenlijk onder de harddrugs moet worden ge schaard, zoals Strijd zegt, wil er bij de meesten niet in. Een joint komt daar, wat hen betreft, eer der voor in aanmerking. Strijd heeft, zo zegt ze naderhand, niet de illusie dat de leerlingen in eens op andere gedachten kun nen worden gebracht. „Toch pro beren we de raderen in hun hoofd even te laten draaien. Hoe vaker ze het horen, hoe meer het blijft hangen. Ook hopen we dat ze zelf op zoek gaan naar infor matie." De bus staat vanavond vanaf 21.30 uur in het uitgaanscen trum van Sint-Annaland. Dan zijn, naast het ZCAD, ook mede werkers van Jeugd- en Jongeren werk Tholen aanwezig. Leerlingen praten in de bus over alcohol en drugs. foto Willem Mieras Naast de vertrouwde Becel pro-actlv voor op brood is er nu ook Becel pro-activ zuivel; een lekkere halfvollemelkdrank en een yoghurtproduct in de smaken naturel, aardbei en abrikoos. Net als Becel pro-activ voor op brood bevatten deze producten plantensterol, een plantaardige stof die het cholesterol aanzienlijk verlaagt. Alle Becel pro-activ producten zijn makkelijk in te passen in uw dagelijks eetpatroon. Becel pro-activ, een kleine verandering, met grote gevolgen. Lees voor gebruik de tekst op de verpakking Aanbevolen door de Nederlandse^F Hartstichting iJlfrt m atle titels var, URd-Dagbladen fbplage.iwn2.rnri. sx.j. adverteren in. deze ruèfiefc e-Tnaii haar info@nfp.ni o.MGVU! door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Inwo ners van Tholen en Sint Philips- land die dringend hulp nodig hebben, kunnen sinds gisteren binnen een half uur iemand van thuiszorg aan de deur krijgen. Het is de bedoeling deze zorg uit eindelijk in de hele Oosterschel- deregio aan te bieden. Het initiatief heet Zorg op af roep. Het maakt gebruik van het bestaande systeem van Stich ting Personen Alarmering Zee land (SPAZ). Iemand die drin gend hulp nodig heeft, kan via een alarmknop aan een hanger direct contact maken met de meldkamer van de stichting, die dag en nacht bemand is. Vervol gens wordt iemand gevraagd langs te gaan. Tot nu toe waren dat uitsluitend buren, familie of kennissen van de betrokkenen. „Het probleem is echter dat het steeds vaker voorkomt dat men geen vertrouwde mensen in zijn omgeving heeft", zegt P. van Wisselingh, manager bij Allévo, de organisatie die begin dit jaar is ontstaan uit een fusie van Oos- terschelde Thuiszorg en Arcus Zorgcentra. Professionele hulp is het alterna tief om ervoor te zorgen dat men sen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Allévo verleent de dienst voortaan op Tholen en Sint Philipsland, waar SPAZ 181 van haar onge veer 2000 aansluitingen heeft. 'Zorg op afroep' is niet voorbe houden aan de cliënten van Al lévo. Ook mensen die geen zorg hebben of bij een andere zorgin stelling zitten kunnen ervoor in aanmerking komen. De kosten bedragen bijna vijftien euro per maand. Wie een indicatie van het Regionaal Indicatieorgaan heeft, krijgt daarvan een groot deel vergoed. Bij het opzetten van het project zijn de gerpeente Tholen, SPAZ, woningcorporaties en zorginstel lingen direct betrokken ge weest. De gemeente heeft ook een subsidie verstrekt. Wethouder M. Velthuis wijdde het project gistermiddag in door de zware tas die de betrokken Allévo-medewerkers meenemen als ze worden opgeroepen, te overhandigen. In de tas zitten onder meer een ehbo-set, een zaklantaarn, een plattegrond van de gemeente en een pakket gecodeerde sleutels van de huizen van de cliënten. „Dit is een prachtige aanvulling op de hulp die al door vrijwilli gers wordt geboden", aldus Velt huis. S. Wisse van SPAZ zei dat er provinciebreed dagelijks tussen de 45 en 55 meldingen bij de cen trale binnenkomen. Daarvan is tachtig procent loos alarm, deels doordat mensen per onge luk de alarmknop hebben inge drukt. deels omdat er ook men sen zijn die behoefte hebben aan een praatje. „En dat vinden we helemaal niet erg", bena drukte Wisse. Zodra 'Zorg op af roep' op Tholen goed loopt, wil Allévo het introduceren in de rest van de Oosterschelderegio. Een vergelijkbaar project loopt sinds 1 maart op Walcheren. door Cees Maas TERNEUZEN - Voor tiendui zenden huurders in Zuid- west-Nederland kan de stroom in de nabije toekomst 40 tot 60 euro per jaar goedkoper wor den. Dat komt doordat woning bouwverenigingen in Zeeland en West-Brabant een megacon- tract hebben afgesloten met het Almelose energiebedrijf Cogas Energie. Delta NV raakt hier door een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitsklanten kwijt. Een belangrijk onderdeel van het contract met Cogas Energie is, dat wanneer de huurders voor Cogas kiezen (dat hoeven ze niet) ze er van verzekerd zijn dat de prijs van stroom die ze be talen tot de laagste drie van Ne derland behoort. Daartoe heeft Cogas zich verplicht. Later komt hier ook goedkoper gas bij. Het stroomcontract is de eer ste grote publieke reactie op de vrije energiemarkt, waardoor het niet meer automatisch het re gionale energiebedrijf is dat de stroom levert. Het gaat om woningstichtingen in Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren, op Tholen en Schou- wen-Duiveland en in West-Bra bant. Samen met andere Neder landse woningstichtingen heb ben ze WoonEnergie opgericht, dat zich uitsluitend richt op het onderhandelen met energieleve ranciers voor de aangesloten huurders. WoonEnergie staat sterk, want er zijn in totaal 1,8 miljoen Nederlandse huishou dens bij betrokken. „Het is dankzij die schaalvergro ting dat we zulke service kun nen bieden aan onze huurders", zegt B. Bakels, de manager Woondiensten van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen (ongeveer 10.000 huurwoningen). „Ik vind dat WoonEnergie goed werk heeft geleverd, vergeet niet dat je bij zulke onderhande lingen veel kennis nodig hebt", zegt dfrecteur Ph. van Doome van de woniningcorporatie Zeeuwland (4000 huizen) in Zie- rikzee. Tussenpersoon Woordvoerder C. Houtepen van de Woningstichting Walcheren (1800 woningen) in Koudekerke beklemtoont dat het voor de huurders volstrekt een vrijblij vende zaak is waar ze hun stroom inkopen. De woning stichting moet in deze worden gezien als een tussenpersoon, meer niet. Een andere Zeeuwse/West-Bra bantse woningstichting die mee doet in het contract is Castria Wonen/Beter Wonen, dat kanto ren heeft in Sint-Maartensdijk op Tholen en in Halsteren. WoonEnergie heeft alle energie leveranciers uitgenodigd om een offerte uit te brengen. Ook Del ta, tot nu monopolist in Zee land, heeft een offerte uitge bracht, maar bleek te duur. Del ta verliest door het contract een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitsklanten. Het be drijf was gisteren niet bereik baar voor een reactie. West-Brabantse woningstichtin gen die meedoen zijn Soomland in Bergen op Zoom, Zorgvoorwo- nen in Sprundel en DWV in Don gen. Vermoeid., maar tevreden stapte het Middelburgse ge zin na een vliegvakantie naar de zon in hun auto. De wagen had een week in de parkeerga rage van het Brusselse vlieg veld staart wachten. Kenne lijk voelde het voertuig zich in de steek gelaten en weiger de te starten. De ANWB werd gebeld. Die bracht de Middelburgers in contact met de Belgische we genwacht. Een uur later ver scheen een monteur. De man keek onder de motorkap, draaide en sleutelde aan van alles en nog wat, maar de mo tor gaf geen sjoege. Na een half uurtje vroeg de Vlaamse technisch hulpverle ner: „Awel meneer, dit is toch niet zo'n auto met startonder breking?" Perfective: professioneel resultaat in één beweging Perfect gestreken kleding, dat maalDankzij Philips en Robi|n kun je nu de allergladste strijkresultaten behalen met een nieuw strijkijzer; de Perfective. Deze heeft een verwisselbare Robijn cartridge met geconcentreerde ontkreukvloeistof verkrijgbaar in 2 geuren. Samen met de elektronische sproeifunctie en de Activation strijk- zool verdwijnen de kreukels als sneeuw voor de zon. De adviesprijs voor de Perfective is 99, en voor de cartridge 3.99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31