Kamelen verjaagd door bolides Löwik heeft Vlaanderen-benen Verloren avond voor Zeeuwse voetballers 21 Racen in de woestijn van Bahrein Inge de Bruijn kan nog niet mee in recordregen Van der Sar is eerste keus PSV Zestien Nederlanders starten in Vlaanderen Oud loopt voor jong Antillen een ronde verder Indiana Pacers eerste kampioen Bokser Kocabas uitgeschakeld Gould na 32 jaar weer actief vrijdag 2 april 2004 knor Ivo Op den Camp SAKHIR - Op de plek waar ooit kamelen hun dorst konden les sen en hun drijvers een streepje kchaduw vonden, slurpen dit Weekeinde de Formule 1-mon sters vaten vol benzine. Een fata norgana lijkt het. De oase van weleer heeft plaatsgemaakt voor het modernste circuit van de wereld. De oven staat aan. Op volle tracht. De zon knettert, het zand reflecteert, het lichaam juft. De route naar Bahrain In- iernational Circuit voert langs xage jaknikkers, zwaar bewaak- :e militaire bases, een plukje be groeiing, maar vooral zand, zand en nog eens zand. Mana ma, de hoofdstad van het eiland Bahrein, ligt een halfuur autorij den verwijderd als uit het niets aan de horizon de contouren van een architectonisch hoog standje opdoemen. Toneel van het grootste sportevenement uit de historie van het Midden-Oos ten. Bahrein is trots op de primeur van de eerste Formule 1 Grand Prix op Arabische bodem. Op de luchthaven schreeuwen de vide- oscreens met race-fragmenten aandacht. Het geluid van huilende motoren vult de aan komsthal, ook al tracht een in thob (het witte gewaad) en got- ra (hoofdbedekking) gehulde student met pamfletten de aan dacht te vestigen op de moslim cultuur. Billboards met snelle solides beheersen het straat- Deeld, flitsende lichtreclames ge ven het centrum een Las Vegas-achtige aanblik, posters sieren de wanden van bars, elke dag zijn er party's voor de For mule 1-volgers. Gelijk Monaco of Barcelona, maar dan in een ander decor. Als de imam bij het ochtendglo ren vanuit de majestueuze Al-Fatih moskee zijn rituele ge bed door de luidsprekers over de hoofdstad heeft verspreid, is dat voor een groot deel van de lo kale bevolking het sein de ge dachten te verleggen naar zoiets westers als een Formule 1 Grand Prix. Bijna iedereen pikt zijn graantje mee of deed dat in de laatste achttien maanden. 04-04-04. Sinds bijna twee jaar, toen Formule 1-oppergod Ber- nie Ecclestone het sein op groen zette voor een race in Bahrein, staat die datum in het geheugen gegrift van de inwoners. Racefestijn Koning Shaikh Hamad Bin Isa Al Khalifa was - samen met Ec clestone uiteraard - de initiator van wat zondag één groot race festijn moet worden. Hij inves teerde 150 miljoen euro in de aanleg van een circuit, dat ont worpen werd door Formule 1-ar- chitect Hermann Tilke uit Aken. Meer dan acht miljoen manuren waren nodig om iets te realise ren dat in Bahrein als 'Achtste Wereldwonder' te boek staat: een circuit dat als ongeëvenaard te boek staat. Weg met de ka melen, welkom Formule 1-boli des. Ook al betreft het een hypermo derne accommodatie (te berei ken over een vierbaans snel weg), de Arabische bouwstijl heeft Tilke geen geweld aange daan. De overkapping van de tri bunes doet denken aan een im mense woestijntent, opgehan gen aan minaretachtige torens. De kleurschakering is gelijk de omgeving: geel, van licht tot donker. Achter de pitboxen zorgt een prachtige wandelpro menade met palmbomen voor rust en verkoeling. Luxe in het kwadraat voor iedereen. Niets is aan het toeval overgela ten. Of het zou het zwartgrijze asfaltlint van 5411 meter moe ten zijn dat zich door de woes tijn slingert. Op papier lijkt het een circuit dat borg staat voor spannende inhaalacties, maar of dat in de praktijk ook zo is? Grootste plaaggeest is - hoe vreemd ook - het zand. De niet aflatende wind waait steeds op nieuw woestijnzand op de baan en dat is voor de sensibele ban den van de Formule 1-bolides alsof ze op een ijsvloer vertoe ven: geen grip. Om het probleem in te dammen is er een lijmoplos- sing gespoten over de zandvlak tes, maar een afdoende oplos sing lijkt het niet. Desondanks spraken de cou reurs gisteren, zonder ook nog maar een meter gereden te heb ben, hun bewondering al uit. „Het mooiste wat er is", zei de jonge ster Jenson Button vol be wondering. „Ze hebben woord gehouden. Hier kan geen enkel circuit aan tippen. De baan zelf staat denk ik garant voor een spannende race. Als ik de lay-out bekijk, verwacht ik zon dag veel inhaalmanoeuvres." Ook de technici hebben niets te klagen. „De werkomstandighe den zijn beter dan waar ook: veel ruimte, perfecte voorzienin gen en alles wat nodig is bij de hand", oordeelde technisch di recteur Mike Gascoyne van Toyota. Terrorisme Alle lofzang valt vooralsnog ech ter in het niet bij de dreiging van terrorisme. Al langere tijd wordt het circuit van Bahrein - toonbeeld van kapitalisme - als mogelijk doelwit genoemd voor aanslagen, maar na de moord op Hamas-leider Ahmed Yassin ■van onze sportredactie AMSTERDAM - Hij zit er niet vaak naast, maar Paul Bergen moest gisteren zijn verwachtin gen bijstellen. De Amerikaanse coach voorspelde aan het ont bijt dat Inge de Bruijn moeite loos zou meegaan in de recordre gen van de laatste weken. Bij haar eerste optreden in een Nederlands zwembad sinds een jaar bleef de Barendrechtse bij de Swim Cup in Amsterdam ech ter op de niet olympische 50 vlin der op een tijd van 26,10 steken. Hoewel De Bruijn woensdag bij de Australische kwalificatiewed strijden haar record op de 100 vrij kwijtraakte aan de pas ne gentienjarige Lenton, denkt ze nog niet aan toptijden. Ze heeft haar trainingskamp in Amerika tijdelijk onderbroken om de ko mende dagen op de 50 en 100 viij en 100 vlinder olympische li mieten te zwemmen. Dat is in Amsterdam haar enige doel. „Zo'n record werkt zeker inspi rerend", vond De Bruijn. „Maar ik heb er nu de vorm nog niet voor. Bergen maakte me vanoch tend dan ook aan het lachen toen hij met een 25,5 voor de 50 vlinder kwam. Zijn voorspellin gen zijn al vaak uitgekomen, maar dit keer zat hij er helaas naast. Ik hoor dat hij denkt dat ik op de 100 vrij in de 52 kan zwemmen. Het zou kunnen, maar ik blaas zelf liever niet zo hoog van de toren." Aan het begin van hun samen werking in 1997 gaf Bergen De Bruijn op een briefje welke tij den hij voor haar op de 100 vrij en 100 vlinder voor ogen had. Hoewel ze hem toentertijd vol ongeloof aankeek, brachten ze de voorspelde tijden wel op de klokken. „Je moet de lat bij In ky altijd hoger leggen", ver klaarde Bergen zijn tijd voor de 50 vlinder. „Ze was helaas te slecht weg vandaag, anders had die tijd er absoluut ingezeten." Hoewel De Bruijn zelf niet op het wereldrecord, met 25,57 op naam van de Zweedse Kammer- ling, had ingezet, wilde ze wel onder de 26 seconden duiken. Ondanks luide toejuichingen stapte ze daarom enigszins te leurgesteld uit het water van het Sloterparkbad. Haar sterke finish aan het einde van de race noemde coach Ber gen een pluspunt voor de 100 vlinder. Vandaag is dit de eerste afstand waarop De Bruijn een olympisch ticket wil veiligstel len. Ze heeft hiervoor een tijd van 59,67 nodig. „Dit nummer zal de sleutel tot succes zijn", zei Bergen. „Als ze deze zware afstand aankan, heeft ze voor zichzelf de bevestiging dat de rest ze ook lukt. Ik heb er alle vertrouwen in." ANP Een hooggeplaatste Arabier inspecteert een Formule 1-bolide in de pitstraat van het spiksplinternieu we circuit van Bahrein. foto Max Nash/AP zijn de veiligheidstroepen rond de Grand Prix helemaal in op perste paraatheid. De wilde ver halen die in Duitse en Engelse tabloids verschenen, zijn echter zwaar overtrokken. 'Sein gefahrlichstes Rennen' kopte Bild boven een verhaal over Mi chael Schumacher. Een monta gefoto met de Ferrari van de Duitser afgebeeld in het vizier van een pistool diende ter illus tratie. „We zijn attent en bieden iedereen een optimale veilig heid", liet de Minister van Vei ligheid gisteren in een communi qué .weten. „Er is geen reden tot paniek." Dat de sjeiks die gisteren het cir cuit met een gepantserde perso nenauto bezochten, begeleid werden door zwaarbewapende lijfwachten, is niet ongebruike lijk in de Arabische wereld. En dat op de parkeerplaats voor het hoofdgebouw militaire een heden hun laatste instructies kregen, hoeft ook geen reden voor ongerustheid te zijn. Het moet gezegd, zelfs het straatbeeld wordt niet bepaald door militair machtsvertoon. Her en der worden de toe- en af- voerwegen in de smiezen gehou den, maar van overdreven con trole is vooralsnog geen sprake. Het als liberaal betitelde mos limland wil vooral zo te boek blijven staan. Pas in het week einde zal er rond het circuit een cordon worden aangelegd en aan iedereen die geen geldig pas je heeft de toegang worden ge weigerd. En dat alles opdat het zondag één groot festijn wordt. Echter wel een zonder schaars geklede pitspoezen en champagne. Niet dat de befaamde 'gridgirls' een boerka zullen dragen, maar al te veel bloot is taboe. De gebruike lijke champagne moet Michael Schumacher - wie moet er an ders winnen? - zondag inruilen voor zogenoemde Warrd, een al coholvrij goedje samengesteld uit passievruchten en spuitwa ter. Zijn eventuele vreugde zal er niet minder om zijn. GPD EINDHOVEN - Guus Hiddink ziet in Edwin van der Sar de ide ale opvolger van doelman Ro nald Waterreus. PSV gaat de komende dagen proberen om de keeper van het Nederlands elftal los te weken bij zijn huidige werkgever Ful- ham. GPD DE PANNE - Liefst zestien Ne derlanders vertrekken zondag in de Ronde van Vlaanderen, de tweede wedstrijd om de we reldbeker. Behalve een groot blok Rabo- bank-renners levert de Bel- gische ploeg Chocolade Jac ques vijf Nederlandse renners. Ploegleider Capiot van Choco lade Jacques heeft gekozen voor Gerben Löwik, Jans Koerts, Bert Hiemstra, Bart Voskamp en Jan van Velzen. De ploegleiding van Rabobank meldde eerder al de deelname van Erik Dekker, Michael Boo- gerd, Karsten Kroon, Roy Sentjens, Maarten den Bakker en Steven de Jongh. Lotto-Domo heeft twee Neder landers in de selectie voor de Ronde van Vlaanderen opge nomen: Leon van Bon en Aart Vierhouten. Het zestiental wordt gecompleteerd door Max van Heeswijk (US Postal). Servais Knaven (Quick-Step) en Tristan Hoffman (CSC). ANP George Hincapie eindwinnaar in De Panne door Frits Bakker DE PANNE - Of Gerben Löwik ook een tijdrit kon rijden? „Voor geen meter", zei de 26-ja- rige Achterhoeker gisteren voor de afsluitende tijdrit in de Drie daagse van De Panne. „Ik krijg al de zenuwen als ik eraan denk." Maar als het er echt op aankomt, dan kan Löwik veel. En dus ook tegen de klok rijden. De Amerikaan George Hincapie werd eindwinnaar in De Panne, Marco Zanotti won het korte rit je op de slotdag, de Hongaar Laszlo Bodrogi de tijdrit en Ger ben Löwik reed zich keurig in de topdrie van het eindklasse ment. „Hè, hè, wat doet dit pijn", kreunde hij na het laatste ritje aan de Vlaamse kuststrook. „En wat is het mooi om te weten dat ik nu ook kan tijdrijden." Twijfels De Nederlander in dienst van Chocolade Jacques verbaasde vooral zichzelf in de discipline die hij nooit heeft beheerst. Dat hij in topvorm is, in de aanloop naar de grote klassiekers, was geen geheim meer. In alle Vlaam se koersen tot nu toe reed Löwik met de besten mee. Maar bij de beste drie in de eindstand van De Panne? „Ik had zelfs nog twijfels of ik deze wedstrijd wel moest rijden. Je weet nooit wat goed is in de week voor de Ron de van Vlaanderen, zo'n zware koers rijden of een paar dagen trainen." Voor de moraal is het in elk ge val de beste keus geweest, want nu weet Löwik het zelf ook: hij heeft Vlaanderen-benen voor zondag. Zonder tegenslag kan de renner, die op zijn 22e al werd afgedankt door Rabobank, een hoofdrol spelen in de mooi ste van alle klassiekers. Het is in dit voorjaar zijn terrein gewor den, de korte klimmetjes, de kas seien van het Vlaamse land. En in zijn nieuwe Belgische ploeg wordt Löwik zondag uitge speeld als absolute kopman. Löwik: „Het wordt nu zaak om deze vorm vast te houden, dan kan ik tot heel ver mee." „Ik weet het wel zeker", zei Johan Capiot, voorheen zijn ploeglei der bij Bankgiro, nu bij de nieu we Belgische ploeg. „Löwik weet nog maar half hoe goed hij Toptien LONDEN - In Nederland wordt reikhalzend uitge keken naar de marathon van Rotterdam van zon dag, in Engeland loopt men al warm voor de mara thon van Londen over twee weken. De oudste deel nemer aan dit evenement is de gisteren 93 jaar ge worden Fauja Singh. De krasse loper, oorspronke lijk uit het Indiase Punjab en nu wonend in Essex, loopt de Londense marathon voor de vijfde keer. Met zijn loopprestatie over 42,195 meter zamelt hij geld in voor een organisatie die zorg draagt voor te vroeg geboren baby's. Fauja Singh schrijft zijn goede gezondheid toe aan regelmatig medite ren en een dieet van gemberkruiden. foto Fiona Hanson/AP De renner zelf lachte er maar eens schuchter bij en bekende: „Ik heb wel veel gegeven in de tijdrit, maar niet alles. Dat heeft met zelfvertrouwen te ma ken. Ik dacht vooraf: toptien zou al heel mooi zijn. Dat speelt onbewust mee onderweg. Ik heb niet alle risico's genomen met het oog op zondag." De tijd van Laszlo Bodrogi, de Hongaarse tempobeul (16.37 over 13.7 kilometer), was toch wel te hoog gegrepen geweest, maar die van Hincapie (16.42) was nog geen tien tellen beter dan die van Löwik (16.51). De Amerikaan reed met die tijd wel snel genoeg om de eindzege te grijpen voor Danilo Hondo. Löwik won het boeiende secon- dengevecht om de derde plaats met minimaal verschil van Fabi an Cancellara. Voor de Zeeuwen een aardig detail: zowel Cancel lara als Löwik was ooit eindwin naar van de ZLM Tour. WILLEMSTAD - Het voetbalelftal van de Nederlandse Antillen heeft de tweede ronde bereikt van de kwalifica ties in de Noord- en Midden-Amerikaanse zone voor het wereldkampioenschap 2006. Het team van bondscoach Pim Verbeek versloeg in de return op WiHemstad (Cura sao) Antigua en Barbuda met 3-0. De heenwedstrijd ver loor het elftal van de Antillen met 2-0. Doelpuntenma kers in de interland op Willemstad waren Jones van For- tuna Sittard en invaller Hosé (twee keer) van FC Dord recht. De Antillen treffen in de tweede ronde Honduras. ANP/AFP INDIANAPOLIS - De Indiana Pacers zijn de eerste kam pioen in het Amerikaanse prof basketbal (NBA). Door de overwinning op de Milwaukee Bucks (111-78) werden de Pacers zeker van de titel in de Central Division in de Eas tern Conference. Het was de 55e zege (55-20) van de Pa cers in de competitie die over 82 wedstrijden gaat. Door de titel hebben de Pacers thuisvoordeel in de play-offs van de Eastern Conference, die half april beginnen. Dan Gadzuric kwam bij de Bucks 22 minuten in actie en was goed voor 4 punten en 4 rebounds. ANP PLOVDTV - Amateurbokser Husnu Kocabas is in de acht ste finales van het olympisch kwalificatietoernooi in Plov div uitgeschakeld. De 24-jarige lichtgewicht uit Den Bosch verloor gisteren ruim op punten (16-34) van de ster ke ex-Roemeen Ovidu Bobimat, die nu voor Cyprus uit komt. Eerder deze week ging in Bulgarije ook halfzwaar gewicht Wendell Roche onderuit. Dimitri Serdjoek slaag de er in Warschau bij het andere kwalificatietoernooi evenmin in de kwartfinales te bereiken. Serdjoek, Roche en Kocabas hebben nog één kans op een olympisch start bewijs. Kocabas en Roche reizen eind deze maand naar Baku waar bij het laatste olympisch kwalificatietoernooi voor alle finalisten tickets voor Athene 2004 klaar liggen. Serdjoek begint halverwege deze maand in Göteborg aan zijn laatste olympische missie. ANP SYDNEY - Laatste werd Shane Gould niet in de series van de 50 meter vlinderslag. De 47-jarige moeder van vier kinderen noteerde gisteren in Sydney met 30,62 seconden de 61e tijd van 65 deelnemers. Petra Thomas was de snel ste in 26,67. Shane Gould was 15 jaar toen ze in München 1972 drie keer olympisch goud bijeen zwom. Een jaar la ter beëindigde ze haar sportieve loopbaan. In Sydney dook ze 32 jaar na haar olympische triomfen weer het wa ter in. Ze nam deel aan de series van de 50 meter vlinder slag (geen olympisch nummer) op de olympische kwalifi catiewedstrijden. Gould kwalificeerde zich voor die se ries met de tijd van 30,32. In Sydney was ze een fractie langzamer. „Ik zal volgend jaar moeten terugkomen", lachte ze na haar sei-ie. „Ik wilde niet als laatste eindigen. Dat is me wel gelukt." Gould keerde terug in het zwem bad om mensen van alle leeftijden te inspireren lichame lijk actief te zijn. ANP door Barry van der Hooft TERNEUZEN - Geen Zinedine Zidane, Patrick Vieira en Ro bert Pires. En ook geen Jaap Stam, Ruud van Nistelrooij en Clarence Seedorf. De suppor ters die een kaartje hadden be machtigd voor het oefenduel van het Nederlands elftal met Frankrijk, moesten door de af wezigheid van vele toppers enke le dagen voor de wedstrijd al een teleurstelling slikken. Het werd vervolgens ook nog eens een saai duel zonder doel punten en daarom zal het voor veel Oranje-fans een verloren dag zijn geworden. Drie Zeeuw se voetballers waren getuige van het duel met Frankrijk en geven hun mening. En, genoten in De Kuip? Armando Langebeke, midden velder van Heinkenszand: „Op de tribune hing wel weer zo'n ty pisch Nederlands elftal-sfeertje, maar eigenlijk weet je van tevo ren wat je te zien gaat krijgen. Je betaalt twintig euro voor een kaartje om Zidane en Pires aan het werk te zien, maar die doen vervolgens niet mee. Ik hoopte nog op Henry, maar die kwam in het hele stuk niet voor." Niels Lodewijk, speler van Zie- rikzee: „Het was dramatisch, 's Middags in de stad was het hart stikke gezellig en dan hoop je op een mooi toetje. Nou, daar was geen sprake van. Ik had nog lie ver gezien dat Frankrijk twee keer had gescoord, want dit was helemaal niks. De vrije trappen van Pierre van Hooijdonk wa ren voor mij de enige twee hoog tepunten van de avond." Menno den Dekker, verdediger bij Zaamslag: „De wedstrijd op zich was niet zo best en ik had ook nog eens een slechte plek. Vooraf schatte ik de kansen van Nederland wel redelijk in, ook omdat er bij Frankrijk een paar topspelers niet meededen. Bij Oranje werkte iedereen er wel voor, maar alleen Sneijder en Melchiot vond ik goed spelen. En Frankrijk deed het heel rus tig aan." Na afloop werd door het publiek flink gefloten. Heb je meegeflo- ten? Den Dekker: „Nee, ik heb alleen even richting de scheidsrechter gefloten, omdat hij een belache lijke beslissing nam. Dat sloeg nergens op. Ik ga een ploeg na afloop niet uitfluiten, daar doe ik niet aan mee." Langebeke: „Ik was al naar de wc tijdens dat fluitconcert. En anders zou ik er ook niet aan mee hebben gedaan, omdat je weët wat je kunt verwachten. In andpre wedstrijden heb ik me wel eens geërgerd aan bepaalde spelers van het Nederlands elf tal. Ik ben ook naai' Tsjechië-Ne- derland in Praag geweest en daar waren de wisselspelers voor de wedstrijd bezig met een rondootje. Ze gebruikten onge veer vijf vierkante meter, maar Edgar Davids stuurde ze als klei ne kinderen weg. En na het ver lies in Schotland konden slechts een paar spelers het opbrengen hun hand naar het publiek op te steken. Van der Sar, Van Nistel rooij, het zijn altijd dezelfde. Sommige spelers vergeten wel eens dat het voor veel mensen heel veel spaargeld kost." Lodewijk: „Ik heb wel gefloten ja. Ik heb ook nog een beetje ge schreeuwd, maar dat was in mijn ogen gewoon terecht." In Portugal begint straks het echte werk. Ben je erbij? Langebeke: „Met uitzondering van de wedstrijd tegen Tsjechië heb ik voor alle wedstrijden van het Nederlands elftal een kaart je. Ik heb een retourtje via Span je geboekt en dat kost me veer tig euro. We verblijven met een groep in de streek boven Porto. Na de kwartfinale, als ze die ha len, ga ik terug. De halve finale zou ik dan dus eventueel mis sen, maar als het moet vlieg ik voor de finale gewoon weer heen en weer." Lodewijk: „Nee, ik ga niet, om dat ik mijn vakanties voor dit jaar al heb moeten kiezen. Mijn broer gaat met twee vrienden naar Nederland-Duitsland en blijft een week in Portugal. Ik vind het jammer dat ik daar niet bij ben, want het is altijd een prachtige happening. Maar ik ben steeds vrije dagen kwijt bij de wedstrijden van Oranje. En op een gegeven moment houdt het dan op." Den Dekker: „Ik heb een kaart voor het duel met Duitsland in Porto, maar dat was ook de eni ge wedstrijd die ik had aange vraagd. Ik vlieg in één dag heen en weer en dat kost me ongeveer vierhonderd euro. Maar dat heb ik er voor over, want ik wil het gewoon een keer meemaken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21