SStfF PROVINCIALE ZEE COURAN Hogeschool Zeeland in de aanval Meijer zet schelpdiersector onder druk Van Aartsen ongedeerd bij mysterieuze aanrijding Auto Chauffeur overlijdt bij ongeval Tractaatweg 14° ■MiRBtta U begint met een variatie vai Enkele buien I I feS^Q JP^ ^metch WAO'ers moeten aan het werk Straf volgt op lynchpartij in Irak Bestuur ontkent 11,8 miljoen euro ten onrechte te hebben ontvangen Goedkopere stroom voor huurders Racen in de woestijn Fischler past vangstbeperking kabeljauw aan Echte werk De Bruijn begint «ffib ~fi _0 H fs js| gal BgaH ij-":. BParmaharn en lamsham met mel W Z 5 fyÈïïr' *^!S^Bmmml^^^^ÊmGevo\gd door een heerlijk varki K-?- „Ho en stefanoïj Als afsluiting het dessert van de i Af en toe zon, maar vooral vanmiddag 2M ??3 ijayrnona-rirniiowaï ook enkele buien. Matige zuidenwind, ïmmmmm^malSSiimSË^ maxima rond 14 graden.j®j !32353!flnS2B2Z338B3ïu0ti0K0i^33HEI^333E Al ■■■■■■Iinternet: www.pzc.nl Dat gebeurde op basis van nieu we wetenschappelijke gegevens, lie uitwijzen dat de kabeljauws tand in dat zeegebied weer is ge stegen. Ook Nederlandse vissers, die Dver voldoende quota beschik ken, kunnen in de Baltische wa teren extra kabeljauw vangen. Fegelijkertijd heeft Fischler ter bescherming van de lage kabel jauwstand ten noordwesten van Schotland de gebieden beperkt waar kabeljauw mag worden ge vangen. mndom die gebieden is echter ^el sprake van voldoende hoe- geelheden te vangen heek. t)e vangst van die vissoort in iet noordelijkste deel van de loordzee is daarom gisteren toor de Europese Commissie ïrruimd tot 35 procent van de itale hoeveelheid heek die Eu- Jpese vissers mogen vangen. I NP door Marco Hamelink TERNEUZEN - Een 59-jarige vrachtwagenchauffeur uit Terneuzen is gisteren bij een eenzijdig ongeval op de Tractaatweg om het leven gekomen. De man kwam rond het middaguur met zijn vrachtwa gen uit de richting van Axel. Door nog onbekende oor zaak raakte de met ruim dertig ton cement geladen vrachtwagencombinatie ter hoogte van het buurtschap Schapenbout in de rechterberm. Vervolgens reed hij te gen een dijk, waarna de vrachtwagen kantelde. De chauffeur raakte hierbij bekneld en is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Ambulance, brand weer en de traumahelikopter waren ter plaatse. De Trac taatweg was de hele middag in beide richtingen afgeslo ten voor het verkeer. Het was het tweede verkeersongeluk dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen met dodelijke afloop. In heel Zee land kwamen tot nu toe drie mensen om het leven in het verkeer. Vorig jaar rond deze tijd telde de provincie zes verkeersdoden. foto Wim Kooyman door Harmen van der Werf DEN HAAG - De schelpdiersec tor moet veel meer werk gaan maken van vernieuwende vangst- en kweekmethoden. De adviesgroep Waddenzeebeleid onder leiding van ex-PvdA-voor- man W. Meijer, die gisteren haar rapport presenteerde, heeft de druk stevig opgevoerd om die richting op te gaan. Zeven jaar geeft de commis- sie-Meijer de mossel- én kokkel sector hiervoor. De kokkelsec tor moet kokkels gaan kweken. De mosselsector moet mossel zaad gaan invangen met netten en touwen die in het water han gen. Het vissen op mosselzaad in de Waddenzee mag op den duur niet meer. Dat dit de dood steek voor de mosselvisserij bete kent, zoals mosselbestuurder W. van den Berg uit Bruinisse zei, wees Meijer van de hand. De sector heeft volgens hem zelf aangegeven mogelijkheden te zien te vernieuwen. De termijn van zeven jaar is door de advies groep bepaald. Volgens T. Ver- bree, voorzitter van de stichting Ontwikkeling duurzame schelp diervisserij (Odus) en burge meester van Reimerswaal, is het onmogelijk binnen zeven jaar om te schakelen. „Veel meer tijd is nodig, bijvoorbeeld tot 2020, en dan nog is het de vraag of de mosselzaadvisserij ooit volledig te vervangen is." De commis- sie-Meijer wil geld vrijmaken voor innovatie in de schelpdier sector. Dat kan uit aardgasba ten komen door in de Wadden zee gas te gaan winnen. Aardgaswinning is niet zo scha delijk, aldus de adviesgroep. Vis- Door Dirk Visser DEN HAAG - VVD-fractielei- der Van Aartsen is gisteren onge deerd gebleven toen hij in het centrum van Den Haag van ach teren werd aangereden. Justitie heeft geen aanwijzingen dat het een geplande actie was. De politie heeft de vermoedelij ke dader, een 41-jarige vrouw, in de loop van de dag in haar woonplaats Enschede aangehou den, meldde justitie. Van Aartsen werd aangereden, toen hij in het plantsoen voor Hotel Des Indes aan het Lange Voorhout werd gefotografeerd voor een reportage in Elsevier over veiligheid. Zijn woordvoer der raakte gewond aan een schouder. Volgens de fotograaf, Marco Bakker, had de vrouw eerst een discussie met een por tier van Des Indes. „Mevrouw, wat doet u nou", zei Van Aartsen tegen haar, nadat hij was geschept. Ze reed door, De auto waarmee VVD-leider Jozias van Aartsen en zijn woordvoerder werden aangereden staat tussen politielinten op het Lange Voor hout in Den Haag. foto Robin Utrecht/ANP maar kwam vast te zitten in het verkeer. Omstanders hielden haar in eerste instantie vast, maar lieten haar later gaan. De politiek reageerde geschokt. Alleen D66-leider Dittrich en LPF-collega Herben hielden het hoofd koel. Dittrich zei dat het incident niet mag leiden tot voorbarige reacties. Herben wil de eerst meer over de achter gronden weten. Premier Balkenende was vol gens zijn woordvoerder 'net als iedereen vreselijk geschrokken'. E-mails Het tv-programma Nova heeft gemeld e-mails te hebben ont vangen van de vrouw. Een eer ste mail, met de titel 'Moordaan slag', kwam maandag binnen. Daarin werd geen politicus bij naam genoemd. De laatste zin luidde: „In een land waar ze zo met mensen omgaan, kan ik niet leven. Dus dan wordt het maar moord." Gistermiddag, na het incident, kwamen er meer mails binnen van de vrouw, die een verwarde indruk maakten. ANP serij scoort in haar ogen slech ter, vandaar ook dat de schelp diersector in de overgangsperio de van zeven jaar aan strengere eisen zou moeten worden gebon den. Natuurorganisaties steu nen het advies wat betreft de voorstellen voor de mosselsec tor. De kokkelvisserij willen ze geen kans meer geven. Over aardgaswinning willen ze over leg. Politiek Den Haag reageerde verdeeld. J. Geluk (WD) wees het advies resoluut af. „Dat is rampzalig voor de werkgelegen heid in Zeeland." D. Samsom (PvdA) steunt de voorstellen van Meijer voor de schelpdier sector, pagina 4 scheepvaart grotere dreiging commentaar (Advertentie) VACATURES Bent u de Allround medewerker SERVICEDIENST waar Bouwbedrijf J. VAN DE LINDE naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Camera kijkt mee in Corolla Verso Door strengere herkeuringen moeten ongeveer 110.000 van de huidige WAO'ers weer op zoek naar werk. Die ra ming sprak minister De Geus van Sociale Za ken gisteren uit. Per 1 juli gaat de herkeuring in voor de groep jonger dan 55 jaar. (Advertentie) wmwwwwkdh Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postfeankrekeningnummer PZC bv gaat torgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadeie informatie aan O Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen les Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). CD per |aar met automatische incasso (€217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 £eze aantijging staat in een gis- |ren gepubliceerd onderzoeks- hpport over de financiering jan het hoger onderwijs en het Middelbaar beroepsonderwijs. Jen commissie onder leiding jan oud-Kamerlid G. Schutte is ïaarin tot de conclusie gekomen lat de HZ van 1998 tot en met $02 ten onrechte 11,8 miljoen «uro aan rijksbijdrage heeft ont- fengen. Het advies aan staatsse cretaris Nijs van Onderwijs is Ut bedrag terug te vorderen. Voorzitter J. Mandos van het col lege van bestuur van de Hoge school Zeeland wil de commis sie aansprakelijk stellen - des- ïoods de leden individueel - rooi' de schade die deze beschul- iiging de HZ berokkent. Ook moet de kwalificatie 'in strijd met de wet' worden herroepen. Hoe deze procedure ook afloopt »n hoe de politiek ook oordeelt ijver het rapport van de commis sie Schutte, er is volgens Man- ios geen sprake van dat het Voortbestaan van de HZ in het geding is. Nijs nam gisteren beduusd ken nis van het oordeel van Schutte „Ze zijn niet zinloos gestorven. Hun dood zal niet onge straft blijven." Dat zei Paul Bremer, de civiele bestuurder van Irak gisteren over de lynchpartij in Fallujah, die vier Amerikanen het leven kostte. De groepering 'Brigades van de Martelaar Ahmed Jassin' stelt zich verantwoorde lijk voor de moorden. De stad Fallujah is niet alleen een brandhaard van verzet tegen de Amerikaanse troepen; ook onder Saddam Hoessein verzet ten de inwoners zich al tegen het gezag. Huurders van Zeeuwse woningbouwverenigingen betalen in de toekomst minder voor hun elektriciteit. Dankzij een contract met energiebedrijf Cogas zouden ze 40 tot 60 eu ro goedkoper uit zijn, als ze ingaan op het aan bod. Cogas belooft de huurders dat de prijs al- tijd tot de laagste van het land behoort. Voor de eerste keer in de geschiedenis wordt een Formule 1 Grand Prix op Arabische grond gereden. Midden in de woestijn in Bahrein is een hypermodern circuit opgetrokken, waar de mondiale toppers zondag de strijd met elkaar aanbinden. £m I varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 11; zeeland: 13, 14, 15, 17 en 19; sport: 21, 22 en 23; auto: 25 en 27. loor Ben Jansen m Harmen van der Werf GISSINGEN - De Hoge- ichool Zeeland (HZ) kiest /oor de aanval. Het bestuur itapt naar de rechter om de sewering van tafel te krij gen dat bij het aantrekken /an buitenlandse studenten in strijd met de wet' is ge- landeld. cs over de Hogeschool Zeeland. „Ik ben me rot geschrokken van dat bedrag." Van alle ruim 150 instellingen in het wetenschap pelijk onderwijs, hoger beroeps onderwijs en voortgezet beroeps onderwijs komt de Hogeschool Zeeland het slechtst uit de bus. De Hogeschool Amsterdam staat op de tweede plaats. Die moet volgens de commis sie-Schutte 9,8 miljoen euro te rugbetalen. De Zeeuwse instel ling is met ongeveer vierduizend studenten veel kleiner dan de Amsterdamse. De Hogeschool Zeeland is vol gens de commissie-Schutte voor al in de fout gegaan met het aan melden van Spaanse studenten voor volledige bekostiging door de Nederlandse overheid. Een aantal stond zowel in Vlissingen als in het buitenland ingeschre ven, terwijl zij geen of zeer be perkt onderwijs in Nederland volgden. De commissie Schutte heeft ook gekeken naar eventue le onregelmatigheden bij het ROC Zeeland (Midden- en Noord-Zeeland) en het ROC Westerschelde in Zeeuws-Vlaan deren. Bij beide scholen voor middelbaar beroepsonderwijs is wel een enkele administratieve onvolkomenheid geconstateerd maar die leidt er niet toe dat geld moet worden teruggevor derd, pagina 4 HZ wil geen oude rekeningen commentaar pagina 17 reacties BRUSSEL - Europees commis- Saris Fischler (Landbouw en Vis serij) heeft gisteren de vangst van kabeljauw in de Baltische Zee met 41,8 procent uitgebreid tot 45.400 ton. Tickets voor Athene, daar gaat het Inge de Bruijn mo menteel om. Vandaag be gint in Amsterdam haar driedaagse jacht op olympi sche startbewijzen. Giste ren zwom de drievoudig olympisch kampioene bij wijze van voorproefje de 50 meter vlinderslag. Geen olympisch nummer en daar om maakte ze zich ook niet al te druk over de wat tegen- vallende tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1