Gevolgen doen Schutte niets PZC Oosterscheldekreeft weer op menukaart Wettelijk kader ontbreekt voor peuterspeelzalen Eis anderhalf jaar cel wegens incest 17 Rapport brengt niets nieuws aan het licht Commissievoorzitter onverbiddelijk over terugvordering Noordhoek helpt bij verzinken wrak WÊËKÊÊÊM Roe en VAKwerk werken samen Groter ZRTI in juli klaar Fietsroute langs tulpenvelden Innovatieprijs voor Diverto abab De BV uit? Soms heel voordelig! www .abak' ABAB vrijdag 2 april 2004 Hnor Ben Jansen VLISSINGEN - Jan Bart Mandos, voor zitter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland, houdt niet van 'als'-vragen. Wat gebeurt er met de HZ als die 11,8 miljoen euro moet worden terugbetaald? Als die rekening wordt gepresenteerd, heeft de school daar dan geld voor opzij gelegd? En wat als de beschuldiging dat de HZ in strijd met de wet heeft gehandeld niet van ta fel gaat? Mandos bepaalt zich liever tot de fei ten. De commissie Schutte heeft voor zover haar onderzoek van de financie ring in het hoger onderwijs betreking heeft op de Hogeschool Zeeland geen nieuwe zaken aan het licht gebracht. De situatie die in het gisteren gepubli ceerde onderzoeksrapport wordt ge schetst, wijkt niet af van het beeld dat tevoorschijn is gekomen uit controle die door de HZ in de arm genomen onaf hankelijke accountant bijna twee jaar geleden heeft uitgevoerd. Mandos: „Een opvallende gelijkenis. Er is niets nieuws onder de zon." Het verschil zit 'm in de beoordeling. De accountant plaatste vraagtekens bij de hoogte van de rijksbijdrage voor een buitenlandse student en de te leveren onderwijsinspanning. De commissie Schutte heeft het over strijdigheid met de wet. Mandos: „Maar een jurische on derbouwing ontbreekt." Het steekt hem ook dat de cijfers waarop Schutte en de zijnen zich baseren niet kloppen. En dat terwijl namens de commissie twee weken geleden nog de juiste aan tallen en bedragen zijn opgevraagd. Naar aanleiding van de conclusies van de accountant heeft de Vlissingse hoge school volgens Mandos een en ander maal duidelijkheid proberen te krijgen over de vraag welke ruimte de Wet op het hoger onderwijs en wetenschappe lijk onderzoek biedt bij het verwerven van buitenlandse studenten. Die duide lijkheid is uitgebleven. Mandos: „Maar we zijn wel aangespoord om ons op de buitenlandse markt te begeven." De medezeggenschapsraad van de HZ staat vierkant achter de strijdlustige houding die het college van bestuur heeft gekozen. Uit de eerste reacties van het personeel op de opvatting van de commissie Schutte leidt Mandos af dat de conclusies een extra prikkel zijn om de vernieuwingsprocessen die de af gelopen jaren in gang zijn gezet met nog meer elan uit te voeren. De voorzitter van het college van be stuur acht het welkom dat politiek Den Haag verneemt hoe in Zeeland over de HZ wordt gedacht. „Ik kan natuurlijk zelf wel zeggen dat wij een prima school zijn, maar het zet misschien meer zoden aan de dijk wanneer dat vanuit andere sectoren van de Zeeuwse samenleving wordt gedaan." Wat dat betreft kan hij op onderwijsge- deputeerde George van Heukelom reke nen. Die meent dat de HZ zo'n wezenlij ke functie in Zeeland vervult dat het ondenkbaar is dat het onderwijsinsti tuut niet op de huidige voet zou kun nen doorgaan. Van Heukelom kan zich voorstellen dat de HZ woedend is op de aantijging dat ze 'in strijd met de wet' zou hebben gehandeld. „Dat komt wel heel ongelukkig uit in een periode van het jaar, waarin studenten zich laten in schrijven. Dat is een regelrechte aantas ting van je imago." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Dat de terugvor dering van 11,8 miljoen euro rijksbijdrage ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de Ho geschool Zeeland, doet voorzit ter G. Schutte van de commissie die de financiën van het hoger onderwijs heeft onderzocht, he lemaal niets. „Een faillisse ment? Als dat nu wordt ge vreesd, komen ze daar te laat achter. Bezint eer u begint zou ik zeggen." Uit het rapport van de commis sie Schutte blijkt dat Over 2001 heeft - de Hogeschool Zeeland zelf aangegeven dat er 668 stu denten overwegend hun oplei ding volgden in het buitenland, met name de studie aquatische ecotechnologie. De onderzoekers van de commis sie-Schutte zetten daar vraagte kens bij. Zij hebben vastgesteld dat drie jaar geleden slechts 174 van de 1.426 ingeschreven bui tenlandse studenten studiepun ten hebben gehaald. Schutte had het over in totaal 2.600 bui tenlandse studenten in vier jaar tijd die hun studie volledig in het buitenland volgden. „En dat kan nooit de bedoeling zijn van internationalisering van het on derwijs." Of de door de commissie aange- door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het duikbedrijf Noordhoek uit Zierikzee onder steunt Boskalis Baggermaat- schappij B.V. bij het laten ver zinken van de Assi Eurolink in de bodem van de Noordzee. Op drachtgever is Rijkswaterstaat, Directie Noordzee. De Assi Eu rolink, een roll on, roll off schip, zonk eind januari 2003 in een diepwaterroute ten noordwes ten van Terschelling. Noord hoek heeft twee onderwatersys temen geleverd die het wrak tij dens de werkzaamheden monito- - De ongeladen Assi brak in tweeëen toen de aanvaring met een Zweeds vrachtschip plaats- I vond. Het voorschip ligt op de J bakboordzijde, het achterschip is deels gekanteld en ligt in een hoek van 37 graden op de zeebo- dem. De zee is daar gemiddeld 43 meter diep en de vaarroute moet tot 29 meter diepte gega ld randeerd zijn. Omdat beide de len al iets in de zeebodem zijn weggezakt, moet het achter schip vier meter en het voor schip nog een meter dieper in de zeebodem verzinken. In septem ber en november 2003 hebben duikers van Noordhoek de brandstoftanks van het schip al geven bedragen - over het hele land ruim 58 miljoen euro - daadwerkelijk worden terugge vorderd, wilde staatssecretaris Nijs nog niet aangeven. Het ka binet komt binnen twee weken met een standpunt. Op een even tueel faillissement van de Hoge school Zeeland wilde zij niet vooruitlopen. „Studenten mo gen in elk geval niet de dupe worden", stelde Nijs. „Instellin gen zullen in de eerste plaats zelf maatregelen moeten ne men." Met het terugvorderen van geld is de kous mogelijk nog niet af. De commissie-Schutte heeft geadviseerd te onderzoe ken of strafvervolging mogelijk is vanwege bekostigingsfraude. Staatssecretaris Nijs gaf aan dit advies 'heel serieus' te nemen. Bij 70 procent van alle instellin gen zijn overigens weinig of geen onrechtmatigheden ont dekt. Schutte en Nijs constateer den dan ook dat 'onderwijsland geen fraudeland is'. De Tweede Kamer steunt Nijs als zij besluit zoveel mogelijk van de 58 miljoen terug te eisen. „Het is tijd om schoon schip te maken. De gehele onderwijssec tor is erbij gebaat, als de naam wordt gezuiverd", vindt het Tweede-Kamerlid Joldersma (CDA). Complimenten Schutte krijgt complimenten voor zijn werk. De LPF noemt Schutte streng maar rechtvaar dig. De ChristenUnie consta teert dat hij de onderste steen boven heeft gehaald. De SGP mikt op een snelle afronding van het onderzoek. De SP con stateert dat de huidige regels aanleiding kunnen geven tot ver keerd gebruik van gemeen schapsgeld. Alleen de PvdA is kritisch. Het oordeel van Schutte is veel te hard. vindt Tweede-Kamerlid Tichelaar. De commissie heeft ten onrechte ook veel gevallen meegenomen die aan onduidelij ke regels te wijten zijn. Dat is ook de mening van de HBO-raad, de brancheorganisa tie van de instellingen. Het hoger beroepsonderwijs ver zet zich tegen terugvordering. De helft van het bedrag van 44 miljoen zou Nijs niet terug moeten vragen, vindt voorzitter F. Leijnse. Dat bedrag ontvin gen de hogescholenals gevolg van de onduidelijke bekosti gingsregels. Tijdens de aanbesteding voor berging, in de zomer van 2003, bleek dat de inschrijving door de bergers een buitenproportio- j neelhogere aanneemsom oplever- de dan de raming van het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Dit is gemeld aan de NMa die J half maart invallen heeft ge- J daan bij vier bergingsbedrijven. Rijkswaterstaat koos ondertus sen voor een alternatieve oplos sing en besloot het wrak te laten verzinken. Dit is eerder gebeurd bij wrakken in de Nieuwe Wa terweg en in de haven van IJmui- den. Noordhoek Groep uit Zierikzee heeft aan de hand van bestaan de technieken een meetsysteem ontwikkeld om de wrakbewegin gen tijdens de berging te monito ren. Elk wrakdeel heeft een roestvrijstalen sensor gekregen die verschuivingen en ver draaiingen registreert. De nieuwste sleephopperzuiger van Boskalis, de Prins der Ne derlanden, gaat aan weerszijden van de wrakdelen brede sleuven baggeren. De eerste kreeften van het seizoen worden uit de Oosterschelde gevist. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het waren weer twee flin ke kreeften die dit jaar het begin van het kreeftseizoen inluidden. Gisteren werden zij opgevist door de ambassa deur van België in Nederland, L. Teir- linck, en de ambassadeur van Neder land in België, A. van Dongen. Zij over handigden het grootste exemplaar, ruim drie kilo zwaar, aan de commissa ris van de koningin, W. van Gelder. Het was voor de vierde keer dat de Stichting Promotie Oosterscheldekreeft het seizoen met een officieel tintje open de. Het aantal genodigden, inclusief de media, groeit jaarlijks. Met een vlootje van vijf platbodems uit Zierikzee, een Goes kottertje en de ZZ 14 van kreeften visser J. van Wes- tenbrugge, werd gisterochtend uitge varen naar de fuiken van Van Wes- tenbrugge. De twee gevangen kreef ten waren symbolisch voor de vele kreeften die bereid werden voor het uit gebreide gezelschap dat ook op de nieu we, biologische kreeft wijn werd getrak teerd, Domaine de Calillan, Viognier 2002. Behalve de Nederlandse pers waren ook de Duitse, Belgische en Franse media aanwezig. De stichting heeft de afgelo pen vier jaar de Oosterscheldekreeft we ten te promoten tot een culinair streek product met een brede bekendheid. Die bekendheid moet nog verder groeien als op 28 april de Oosterscheldekreeft in het Haagse Nieuwpoort een 'huwelijk' aangaat met de Limburgse asperge. De kreeft mag van 1 april tot en met 15 juli gevangen worden. De Kring van de Zeeuwse Kreeft, bestaande uit zes res taurants op Schouwen-Duiveland en Tholen, heeft voor een uniforme prijs zes kreeftmenu's tijdens die periode sa mengesteld. Overbevissing De stichting heeft zich niet alleen de promotie van de kreeft als streekpro duct tot doel gesteld maar ook de be scherming tegen overbevissing. Dit jaar gaat bij tien kreeftenvissers een on derzoek van start naar het loopgedrag van kreeften. Alleen de financiering is nog niet geheel rond. Vorig jaar werd door de kreeftenvissers al een merk in gesteld voor eitjesdragende vrouwtjes kreeften. Deze kregen een gaatje in de staart waardoor zij herkenbaar waren voor de restauranthouder en de gast. Wie een kreeft met een gaatje voorgeschoteld kreeg, wist dat er eitjes van het dier af geborsteld waren en de kreeft eigenlijk niet gevangen en verkocht had mogen worden. Dit systeem lijkt te werken. Het bijkomende voordeel dat, via een berekening, ook het aantal kreeften in een bepaald gebied ruwweg te bepalen is, wordt dit jaar verder uitgewerkt. De zwangere kreeften en de te kleine kreef ten krijgen een plastic strip met een nummer om hun lijf. Genoteerd wordt welk nummer waar ge vonden is. Als zo'n kreeft weer gevan gen wordt, moet blijken wat het loopge drag is en het bestandsverloop. Bekend is wel dat de door vangst open gevallen plaatsen binnen afzienbare tijd weer door nieuwe kreeften worden ingenomen. Helemaal waterdicht is het onderzoek niet want bij de verschaling verliest de kreeft het plastic stripje maar het is een eerste aanzet tot een duurzaam be standsbeheer. door Inqrid Huibers GOES - Peuterspeelzalen hoe ven, in tegenstelling tot kinder dagverblijven, niet aan wettelij ke regels en normen te voldoen. Landelijk beleid voor peuter speelzalen werd door het twee de paarse kabinet voorbereid, maar heeft voor het huidige ka binet geen prioriteit. Door een tragisch ongeval in een Goese peuterspeelzaal overleed dins dagmiddag een meisje van tweeënhalf. Het is op dit moment zo dat ge meenten, als subsidieverstrek kers, het peuterspeelzaalbeleid bepalen. „Er kunnen door middel van een plaatselijke verordening ei sen worden gesteld aan de peu terspeelzalen, maar dat is niet verplicht", zegt E. Radius, pro jectleider professionalisering peuterspeelzaalwerk bij brancheorganisatie MO Groep, waarbij zo'n tweehonderd peu terspeelzalen zijn aangesloten. Sinds begin januari vallen alle leidsters in de peuterspeelzalen onder de CAO Welzijn. Volgens die CAO geldt als minimale op leidingseis voor peuterleidsters een kindgerichte mbo-oplei- ding. Leidsters die niet in het be zit zijn van een mbo-diploma, maar wel al jaren als peuterleid ster werken, moeten worden bij geschoold. Voor het maximale aantal kinde ren waaruit een peuterspeelzaal- groep mag bestaan en het mini male aantal leidsters dat daar bij aanwezig moet zijn, bestaan evenmin landelijke regels. Radi us betreurt dat. „Er bestaan nu per gemeente hele grote verschil len wat betreft het peuterspeel zaalbeleid", zegt hij. „In sommi ge gemeenten geldt de peuter speelzaal als een basisvoorzie ning en wordt er flink in geïnves teerd. Maar je hebt ook gemeen ten die de geldkraan dicht draaien en waar op dit moment peuterspeelzalen moeten slui ten." Voorzitter T. Biesta van het Lan delijk Platform Peuterspeelza len, ergert zich vooral aan het feit dat je 'in een kinderdagver blijf nog geen pak melk langer dan een kwartier buiten de koel kast mag laten staan, of hij moet van de wet worden wegge gooid', maar dat er wat betreft peuterspeelzalen geen enkele eis aan de voorzieningen wordt ge steld. Willekeur „Peuterspeelzalen zijn nog steeds compleet afhankelijk van de politieke willekeur", meent hij. „En dat is heel jammer." Biesta is net als Radius van me ning dat peuterspeelzalen abso luut het predikaat basisvoorzie ning verdienen. „Het is ontzet tend belangrijk dat er vroegtij dig wordt gesignaleerd of kinde ren een taalachterstand hebben of een sociale handicap, zodat die problemen zo snel mogelijk kunnen worden aangepakt", zegt Biesta. VLISSINGEN - Het ROC Zeeland en de Stichting Regio naal Leerbedrijf VAKwerk sluiten vandaag een samen- werkingsoverenkomst. Beide partijen verwachten door sa men te werken de kosten te kunnen verlagen en efficiën ter te kunnen werken op het gebied van opleidingen in de metaal en electro. De twee instellingen vinden dat een suc cesvol beroepsonderwijs erbij gediend is dat drempels tus sen school en bedrijf zoveel mogelijk worden weggeno men om een betere aansluiting tussen beroepspraktijk en -onderwijs voor elkaar te krijgen. De samenwerking wordt aangegaan voor tien jaar. ROC en VAKwerk den ken ook aan een gemeenschappelijke leer-/werkplaats. VLISSINGEN - De bouw van de twee nieuwe bunkers bij het Zeeuws Radio Therapeutisch Instituut in Vlissingen is in juli klaar. De uitbreiding, die het aanzicht van het ge bouw en het voorplein van Ziekenhuis Walcheren over heerst, komt in oktober in gebruik. Komende maanden wordt een van de twee bunkers ingericht met bestraling- sapparatuur ad zes miljoen euro. De volledige uitbreiding kost twaalf miljoen euro. Het bestralingscentrum voor kankerpatiënten is een jaar bouwterrein geweest. De be handelingen konden in de twee bestaande bunkers door gaan. De uitbreiding moet de lange wachtlijst helpen slechten. Het ziekenhuis heeft inmiddels een vierde radio- therapeut-oncoloog. De uitrusting van de tweede bunker is voorzien voor 2008. HULST - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) afdeling Hulst heeft de tulpenvelden uit de omge ving van Hulst in kaart gebracht. Ook is er een fietsroute gemaakt die langs de tulpenvelden voert. De fietsroute kan in april gereden worden. Zondag 18 april stellen een aantal agrarische bedrijven hun terrein ter beschikking voor een korte koffiestop. Die dag wordt de eerste Tulpen fietsroute in de gemeente Hulst gehouden. De laatste ja ren worden steeds meer tulpen verbouwd op de Zeeuwse akkers. Omdat deze tulpenvelden over het algemeen niet zichtbaar zijn vanaf de doorgaande wegen, is de Tulpen fietsroute ontwikkeld. De fietsroutes zijn te koop in het kantoor van het VW Hulst. KRUININGEN - Diverto in Kruiningen is een van de tien prijswinnaars van New Venture 2004. New Venture is in 1998 opgericht door McKinsey Company en wordt geor ganiseerd door de Baak, het management centrum van werkgeversvereniging VNO-NCW. Diverto heeft de prijs gewonnen met een gelede driedelige arm van een graafma chine. Deze gelede delen worden op een speciale manier samengevouwen zodat een enkele hefarm ontstaat. Door de constructie ontstaat een compacte machine, die als graaf- maar ook als laadmachine kan functioneren. De prijs werd gisteren in Artis in Amsterdam uitgereikt. New Venture stelt iedereen met een vernieuwend idee in staat een ondernemingsplan te schrijven en zo een eigen bedrijf te starten. Doel van de wedstrijd is het onderne mersklimaat en de innovatie in Nederland te stimuleren. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 62-jarige Vlissinger gaf gisteren bij de rechtbank in Middelburg toe seksuele handelingen te hebben gepleegd met zijn dochter. Volgens het slachtoffer was er nog meer gebeurd, maar de man ontkende dat. Officier van justi tie, J. Zondervan, vond seksueel misbruik van het toen twaalfja rige meisje bewezen en eiste twee jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaarde lijk, met reclasseringstoezicht. Vast stond dat de Vlissinger drie jaar lang, vanaf september 1998, zijn dochter had mis bruikt. Haar ouders waren toen gescheiden en om de veertien da gen ging ze op bezoek bij haar vader. Ze had verklaard dat ver dachte, die meestal onder in vloed van alcohol verkeerde, tientallen keren aan haar had ge- *zeten. Ze had een schuldgevoel en durfde er niet over te praten, totdat haar ervaringen via ge dichten naar buiten kwamen en dit tot de aangifte leidde. De of ficier nam het zedenmisdrijf hoog op en bracht de ernst tot uitdrukking in de strafmaat. De incestpleger vond wel dat hij een straf verdiende. Uitspraak op 14 april. (Advertentie) ^va" de maand. Radius wijst vooral op de vaar digheden die een kind op een peuterspeelzaal opdoet. „Kinde ren wennen aan het spelen in een groep, weten hoe het is om in een kring te zitten en iets te vertellen en leren om spullen te delen", zegt hij. „Iedere juffrouw of meester zal beamen dat er bij binnenkomst op de basisschool een groot ver schil is tussen kinderen die naar een peuterspeelzaal of een kin derdagverblijf zijn geweest en kinderen die alleen de omgeving thuis gewend zijn." Stichting Kinderopvang de Be- velanden die onder meer de Be- velandse peuterspeelzalen aan stuurt wilde gisteren niet in gaan op hun beleid voor de speelzalen. Nieuwe spelregels Ooit was de BV voor cal van ondernemers een aantrekkelijke rechtsvorm. De afgelopen jaren is de belastingwetgeving op tal van punten veranderd Zo zeer zelfs, dat voor sommige ondernemers een terugkeer uit de BV voordelig is. De BV uit? De BV is uit fiscale overwegingen voor u niet meerdejuiste rechtsvorm. Bij winstuitkering aan de Directeur Grootaandeelhouder (DGA) kan het belastingtarief oplopen tot bijna 51%. Bij andere rechtsvormen, zoals de VOF, geldt een progressief tarief. Met een BV zijn de kosten van het opstellen van de jaarrekening hoger voor u als ondernemer, dan met eenmanszaak ofVOF. Verder moet in een BV, ook bij tegenvallende bedrijfsresultaten, de DGA een salans knjgen van minimaal 38.000. Dit salaris is niet te verrekenen met eventuele verliezen van de BV. Blijven in de BV? Een van de belangrijkste motieven om in een BV te blijven is de aansprakelijkheid. Met een BV kunt u failliet gaan zonder dat uw privé-vermogen wordt aangetast. Genereert u hoge winsten uit uw onderneming, dan is de BV ook een aantrekkelijke rechtsvorm Meer weten? Wilt u weten of voor u een terugkeer uit de BV kosten kan besparen? Of juist een BV te starten? Neem dan contact op met een van onze belasting adviseurs joost.bressers@abab.nl of richard.van.marwijk@abab nl of maak een afspraak via Damèlle Verhoeven 0499 33 97 58. Biedt Mter' ■ureuirde'!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17