Stroom goedkoper voor huurder Winkelcentrum geopend Ze kunnen beter boetes uitdelen 13 Bescheiden held trots op medaille rW Nieuwe skatebaan in Toorenvliedt Stichting herdenkt opstand tegen Alva Megacontract woningbouwverenigingen zet Delta buitenspel Twee het ch MlEUWt manieren om Dlesterol te verlagen! Man verliest deel oor bij ongeval mmm zeeuwse almanak Startproblemen WALCHEREN vrijdag 2 april 2004 door Marco Hamelink TERNEUZEN - Terneuzenaar Rick Klasen heeft gisteren uit handen van burgemeester J. Lo- nink de bronzen medaille van de Stichting Carnegie Helden fonds gekregen. De 23-jarige Klasen is heel trots op zijn on derscheiding. maar een held? „Zo zie ik mezelf helemaal niet." Lonink, secretaris van het Car negie Heldenfonds H. de Vries, oud-wethouder E. Kerckhaert en met name William van Dijk (13) en Robbert Dooms (13) den ken daar heel anders over. In hun ogen is Klasen een echte held. Op 11 december 2002 kwam Klasen met zijn vrouw langs het brandvijvertje bij de Terneuzense basisschool Oude Vaart. In het ijskoude water la gen William en Robbert. Sa men met hun vriendje Jefta Delfos waren ze door het ijs ge zakt. Jefta kon op eigen kracht uit het water komen, maar de andere twee lukte dat niet. Kla sen aarzelde geen moment en schoot meteen te hulp. „Ik ben met mijn bovenlijf op het ijs gaan liggen en met een tak heb ik ze er uit kunnen helpen", ver telt Klasen. Alle drie werden ze met onder- koelingsverschijnselen ter ob servatie opgenomen in zieken huis De Honte waar ze op één kamer de nacht doorbrachten. Klasen was niet als eerste ter plaatse, maar ondernam wel als eerste actie. „Ik heb geen moment getwijfeld. Zelf ben ik door de kou ook behoorlijk ziek geweest, maar ik zou het zo weer doen. Ik kan me niet voorstellen dat ik gewoon zou gaan toekijken terwijl er twee jongens in het water liggen. Voor hetzelfde geld hoor je de volgende dag dat ze zijn overle den. Dan loop je daar met een enorm schuldgevoel", aldus Klasen. Het was toenmalig wet houder Kerckhaert die Klasen voordroeg voor de onderschei ding bij het Carnegie Helden fonds. „Als zoiets gebeurt, is het belangrijk om er bij stil te staan. Je eigen leven wagen om een ander te redden is een grote opgave. Het is een zeer bijzon dere daad en Klasen is dus ab soluut een held", aldus Kerck- haert.Klasen zelf ziet zich niet als held, maar hoopt wel dat an deren in de toekomst bij verge lijkbare situaties iets heldhafti ger optreden. „Er stonden best veel mensen te kijken, maar nie mand die iets deed. Pas toen ik op het ijs ging liggen, kwam er een man die mijn voeten vast hield zodat ik zelf niet in het water zou vallen. Zelfs toen we alle drie weer op het droge wa ren, was er niemand die een warme jas af wilde staan ter wijl wij daar helemaal door weekt en verkleumd stonden. Ik hoop echt dat andere men sen in het vervolg ook ingrijpen als het nodig is." IdoorCees Maas TERNEUZEN - Voor tiendui zenden huurders in Zuid west-Nederland kan de stroom in de nabije toekomst 40 tot 60 euro per jaar goedkoper wor den. Dat komt doordat woning bouwverenigingen in Zeeland en West-Brabant een megacon tract hebben afgesloten met het Almelose energiebedrijf Cogas Energie. Delta NV raakt hier door een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitsklanten kwijt. Een belangrijk onderdeel van het contract met Cogas Energie is, dat wanneer de huurders voor Cogas kiezen (dat hoeven ze niet) ze er altijd van verze kerd zijn dat de prijs van stroom die ze betalen tot de laag ste drie van Nederland behoort. Daartoe heeft Cogas zich ver plicht. Later komt hier ook goed koper gas bij. Het stroomcontract is de eerste grote publieke reactie op de vrije energiemarkt, waardoor het niet meer automatisch het re gionale energiebedrijf is dat de stroom levert. Plet gaat over wo ningstichtingen in Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren, op Tholen en Schouwen-Duiveland en in West-Brabant. Samen met andere Nederlandse woning stichtingen hebben ze WoonE- nergie opgericht, dat zich uit sluitend richt op het onderhan delen met energieleveranciers voor de aangesloten huurders. WoonEnergie staat sterk, want er zijn in totaal 1,8 miljoen Ne derlandse huishoudens bij be trokken. „Het is dankzij die schaalvergro ting dat we zulke service kun nen bieden aan onze huurders", zegt B. Bakels, de manager Woondiensten van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen (ongeveer 10.000 huurwoningen). Kennis „Ik vind dat WoonEnergie goed werk heeft geleverd, vergeet niet dat je bij zulke onderhande lingen veel kennis nodig hebt", zegt directeur Ph. van Doorne van de woniningcorporatie Zeeuwland (4000 huizen) in Zie- rikzee. Woordvoerder C. Houtepen van de Woningstichting Walcheren (1800 woningen) in Koudekerke beklemtoont dat het voor de huurders volstrekt een vrijblij vende zaak is waar ze hun stroom inkopen. De woning- (Advertentie) .0 heerlijke aspergerecepten van Knorr! Knorr Saus voor Asperges is een heerlijke saus speciaal ontwikkeld voor asperges. Deze saus is alleen verkrijgbaar tijdens het asperge seizoen Speciaal voor u heeft Knorr een boekje samengesteld met 10 heerlijke recepten plus praktische tips voor o.a. het bewaren, schillen en koken van asperges. Bovendien maakt u kans op één van de 100 asperge pannen (actïevoorwaarden staan in het boekje). Dus snel naar de winkel voor het aspergeboekje van Knorr Perfective: professioneel resultaat in één beweging Perfect gestreken kleding, dat willen we alle maal Dankzi| Philips en Robijn kun je nu de allergladste strijkresultaten behalen met een nieuw strijkijzer de Perfective. Deze heeft een verwisselbare Robijn cartridge met geconcentreerde ontkreukvloeistof verkrijgbaar in 2 geuren. Samen met de elektronische sproeifunctie en de Activation strijk- zool verdwenen de kreukels als sneeuw voor de zon. De adviesprijs voor de Perfective is 99, en voor de cartridge 3.99 Naast de vertrouwde Becel pro-activ voor op brood is er nu ook Becel pro-activ zuivel; een lekkere halfvoltemetkdrank en een yoghurtproduct in de smaken naturel, aardbei en abrikoos. Net als Becel pro-activ voor op brood bevatten deze producten plantensterol. een plantaardige stof die het cholesterol aanzienlijk verlaagt. Alle Becel pro-activ producten zijn makkelijk in te passen in uw dagelijks eetpatroon. Becel pro-activ, een kleine verandering, met grote gevolgen. tees voor gebruik de tekst °P de verpakking. Aanbevolen door de Nederlandse^^ Hartstichting L>o/.e rubnek vorschljnt in alle titels van MRp DayljlidGD (onlsge ruim 2 ïpjs Wf; vooi informatie ovnt aiivèftinen in deze rubriek, o-iita.il laar inro@nrflhl o'.v.v. MGVll! stichting moet in deze worden gezien als een tussenpersoon, meer niet. Een andere Zeeuwse/West-Bra bantse woningstichting die mee doet in het contract is Castria Wonen/Beter Wonen, dat kanto ren heeft in Sint-Maartensdijk op Tholen en in Halsteren. WoonEnergie heeft alle energie leveranciers uitgenodigd om een offerte uit te brengen. Ook Del ta, tot nu monopolist in Zee land, heeft een offerte uitge bracht, maar bleek te duur. Del ta verliest door het contract een groot deel van zijn Zeeuwse elektriciteitsklanten. Het be drijf was gisteren niet bereik baar voor een reactie. West-Bra bantse woningstichtingen die meedoen zijn Soomland in Ber gen op Zoom, Zorgvoorwonen in Sprundel en DWV in Dongen. De eerste klanten winkelen in het gloednieuwe Paauwenhof. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De eerste winkels in het nieuwe winkelcentrum Paauwenhof in de Vlissingse wijk Paauwenburg zijn gisteren opengegaan. Later volgen nog het Kruidvat, supermarkt Golff en slijterij Mixinn. Bakker Peter Daane is uitermate te spreken over zijn nieuwe winkel. „We hebben vij fentwintig vierkante meter meer gekregen en we hebben nu de beschikking over een professionele bakoven in de winkel. Ik heb vandaag al de hele dag staan bijbakken." Daarnaast breidde de bakkerij het assorti ment uit met belegde broodjes en is zelfbe diening toegevoegd van koekjes, brood en cakes. Behalve Daane verhuisden gisteren de groenteboer en opende bloemenhuis Mies een vestiging. Volgens bakker Daane is het nieuwe winkelcentrum een vooruitgang voor Vlissingen. Niet alleen mensen uit Paauwenburg doen hun dagelijkse bood schappen in de wijk, ook bewoners van Lam- merenburg en Rosenburg weten het nieuwe winkelcentrum te vinden. „Alle winkels hebben hun assortiment uitge- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Jaagpad tussen Middelburg en Vlissin gen is een lange streep. Goed ge schikt om het gas eens lekker open te draaien om te testen hoe hard je brommer kan. De provin cie wil brommers gaan verbie den op het pad. Terecht, vinden de fietsers. Belachelijk, zeggen de brommende gebruikers van het pad. Reier Bergsma komt rustig aan- tuffen op zijn Batavus-brom- mer. Het verbod op brommers is een heel slecht plan, vindt hij. „Dit is de enige veilige verbin ding tussen Souburg en Middel burg. Ik rijd hier elke dag, ik ga vaak naar mijn boot in Arnemui- den." De provincie vindt dat op het Jaagpad te veel ongelukken met brommers gebeuren en wil het pad voor brommers verbie den. Onzin, vindt Bergsma „Ik heb hier nog nooit een ongeluk gezien." Jaap Looise denkt daar anders over. „Een brommerverbod is een goede gedachte. Ik fiets hier regelmatig en ik schrik me soms het apezuur van die brommers. Ze rijden hier zeventig of tach tig kilometer per uur. Die gas ten denken natuurlijk dat ze hier even lekker kunnen scheu ren. Dat kan ik me ook wel in denken, ik ben ook jong ge weest." Zijn vrouw Hannie vindt het verbod wel jammer voor de oudere brommerrijder. „Eigenlijk zou je het alleen moe ten afsluiten voor de jeugd. Je dupeert nu ook de ouderen." Zoals Bergsma, die rustig zijn tochtjes maakt. Hij moet binnen kort een alternatieve route kie- De meeste fietsers juichen een brommerverbod voor het Jaagpad toe. zen. „Maar als ik binnendoor ga, door Middelburg-Zuid, be last ik daar het verkeer." Hij rijdt al van zijn zestiende brom mer en heeft nog nooit een onge luk gehad. Een jongen op een scooter noemt het plan 'belachelijk'. „Er zijn er bij, die rijden hier honderd. Volgens mij kun je die beter op de bon slingeren." Een andere scootterrijder vindt het verbod niet nodig. „Misschien al leen in de zomer, als het hier druk is." Natuurlijk hoort hij zelf niet bij de asociale bromfiet sers. „Ik rijd misschien zestig." Hobbels Bennie de Voogd draait het gas af en toe wel open, geeft hij toe. „Het is een mooi recht stukje, echt een lekker weggetje. Op de Nieuwe Vlissingseweg zijn alle maal hobbels." Ook hij vindt het brommerverbod onzin. Dat is Hendrik Dijkstra niet met hem eens. Hij rijdt in zijn scoot- foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Aan de rand van park Toorenvliedt in Mid delburg komt een speelplek voor jongeren. Ze kunnen er ska ten en basketballen. De speel plek komt er nadat jongeren ac tie hebben gevoerd. Vorig jaar schreven jongeren uit de Stromenwijk een brief naar het gemeentebestuur waarin ze vroegen om een goede skatevoor- ziening. Quinten Corré was de initiatiefnemer. Een jaar eerder hadden de jongeren ook al om een plek in de buurt gevraagd, maar de gemeente hulde zich al die tijd in stilzwijgen. In park Toorenvliedt, vlak naast het Arduinterrein, komt een ska tebaan, die vergelijkbaar is met de baan aan de Koepoortlaan bij Miniatuur Walcheren. Ver der komt er een basketbalveld. Om de skatebaan goed bereik baar te maken, wordt een geas falteerd pad aangelegd vanaf de Koudekerkseweg Quinten is tevreden, zegt hij, Ook met de plek waar de skate baan komt. „Het is niet te ver weg. Het is juist wel gunstig dat het in het park ligt, dan zeggen mensen tenminste niet zo snel dat ze overlast hebben." En de mensen klagen snel over de ska- tende jongeren. „Overal waar we skaten worden we wegge stuurd, behalve hier bij minia tuur." Het pleintje in de Geere is een populaire plek om te skaten, net als de Markt en het Abdijplein. Quinten is een skateboarder. Die gebruiken de skatebaan het meest. De skeeleraars gaan vaak met de trein naar andere steden, vertelt hij. De skatebaan bij mi niatuur wordt ook veel gebruikt door bmx-ers, stunters op klei ne fietsjes. Quinten hoopt dat de skatebaan in park Toorenvliedt beter wordt dan die in de Griffioen. „Daar zijn allemaal van die klei ne dingetjes. En ze zijn ook nog verkeerd neergezet. Hier kun je best veel doen, hoewel het klein is." Hij verwacht niet dat de ska tebaan bij miniatuur er straks verlaten bij ligt. „Dit is toch in het centrum." Middelburg heeft bovendien veel jongeren die van de banen gebruik maken. De plek in park Toorenvliedt is uitgezocht in overleg met de jon geren, vertelt I. de Visser van de gemeente. „Aanvankelijk was het voorstel om de baan midden in het park te leggen, maar dan schaadt je toch de historische omgeving." Voor de speelplek moeten rijf jonge bomen wor den gerooid. Elders in het park worden nieuwe bomen terug ge plant. Het plan voor de nieuwe skate baan wordt de komende tijd eerst nog aan omwonenden en belanghebbenden voorgelegd. Als die zich er in kunnen vin den, neemt het college van B en W een definitieve beslissing. De speelplek kan dan nog deze zo mer worden aangelegd. De speel plek kost 55.000 euro. TERNEUZEN - Van een 44-jarige man uit de ge meente Hulst is gistermor gen bij een bedrijfsongeval aan de Mr. F.J. Haarman- weg in Terneuzen een oor half afgerukt. De man wilde rond vijf uur 's ochtends een storing ver helpen aan een machine. Hij stak zijn hoofd tussen een hydraulische schuiver /pers en kwam klem te zit ten. Het slachtoffer zag kans zijn hoofd los te ruk ken maar hierbij werd wel een stuk van zijn oor afge rukt. De man is overgebracht naar het ziekenhuis. (advertentie) breid. Alles is verbeterd en vernieuwd. Het winkelcentrum heeft nu echt een wijkfunc- tie." Aanvankelijk was Daane bang dat het winkelend publiek de opening zou zien als een 1-april-grap. Om te voorkomen dat de winkel leeg zou blijven, hing hij meteen bij de oplevering van zijn nieuwe pand een bord op dat de officiële opening écht plaats vond op 1 april. Op de plek van de 'oude' Golff, slijterij, groenteboer en bakkerij vestigt zich op ter mijn een Lidl. De videotheek blijft op zijn vertrouwde stekje zitten. In de slijterij komt een servicepunt van TPG-post. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Stichting Vesting Vlissingen herdenkt za terdag het feit dat in april 1572 Vlissingers zichzelf als één van de eersten bevrijden van de Spaanse overheersing. Op het Rondeel bij de Ioodshaven wor den kanonschoten afgevuurd. Nederland maakte in 1572 deel uit van het Spaanse keizerrijk. De toezichthouder, de land voogd van Alva, oefende een waar schrikbewind uit. On danks de tirannie was er weinig verzet. Net als elders was er in Vlissingen veel ongenoegen over de extra belasting en de ver plichte inkwartiering van Spaanse soldaten. Op 6 april 1572 barstte de bom. Nadat herhaalde protesten van de bestuurders niets uithaalden, hield de pastoor in de Ja- cobskerk een donderpreek. Dat had meer effect. Nog voor het einde van de dienst verlieten de kerkgangers de kerk om zich te wapenen en verzet te plegen. De deuren van het tuighuis waar de kanonnen stonden, wer den opengetrapt en het wapen tuig naar de haven gesleept. Het geschut werd geladen en de Spaanse vloot voor de kust on der vuur genomen. Vervolgens werden de buitenlandse troepen de stad uitgezet, waarna de poorten werden gesloten. Ieder een, die naar binnen wilde, werd streng gefouilleerd. De op stand had succes en vormde de aanzet voor het verzet in overig Zeeland. Spoedig daarna ont deed het hele land zich van het Spaanse keizerrijk. Om 14 uur herdenkt de Stich ting Vesting Vlissingen de op stand met kanonschoten. Het af schieten gebeurt niet alleen om de gebeurtenis te herdenken, maar ook om de boze geesten van overheersing en tirannie te verdrijven. De Stichting Vesting Vlissingen is sinds kort een samenwerkings verband aangegaan met de Stichting Stadsherstel Vlissin gen. Een gezamenlijk project is de uitgave van een nieuw blad, de Stadsveste. In het eerste num mer is onder meer aandacht voor plannen die er in de negen tiende eeuw waren voor de bouw van een fort midden in de Scheldemonding. foto Ruben Oreel mobiel over het Jaagpad. „Er wordt enorm hard gereden door brommers", zegt hij. „En ik kan met dit ding moeilijk uitwij ken." Aan de ene kant van het pad gaapt het water, aan de an dere kant is een dijk. Maar ver der is het Jaagpad ideaal voor mensen die aangewezen zijn op scootmobielen. Het asfalt is lek ker glad en er is van alles te zien onderweg. „Als het mooi weer is, rijd ik regelmatig van Vlissin gen naar Middelburg. Vermoeid, maar tevreden stapte het Middelburgse ge zin na een vliegvakantie naar de zon in hun auto. De wagen had een week in de parkeerga rage van het Brusselse vlieg veld staan wachten. Kenne lijk voelde het voertuig zich in de steek gelaten en weiger de te starten. De ANWB werd gebeld. Die bracht de Middelburgers in contact met de Belgische we genwacht. Een uur later ver scheen een monteur. De man keek onder de motorkap, draaide en sleutelde aan van alles en nog wat, maar de mo tor gaf geen sjoege. Na een half uurtje vroeg de Vlaamse technisch hulpverle ner: „Awel meneer, dit is toch niet zo'n auto met startonder breking?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13